Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
N.N.
Posts: 3006
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#25851 Re: Zeničani

Post by N.N. »

Sojko je bio dole ispod Edhem Mulabdic skole, najblize receno. Kod Šnela prodavnice :D

Kasnije se plejke rasirise u onim kucicama na Jaliji i onda je opcenito uzelo maha...

Isto se sjecam da je bila jedna videoteka gdje se samo nitendo igrao :-D

Tek ovako kada se zamislim, sjetim se tih nekih stvari :D

Mika plesac, sa Odmuta ? On i Sema, burazeri ? bas je dobar bio :thumbup:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#25852 Re: Zeničani

Post by dezurni_ucenik »

Skonto sam gdje je :D . A u tim kucicama sto spominjes na Jaliji, tu sam igrao pleyke. Tekken, Need for speed 4 itd.
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25853 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)

Koji su kafici tada bili najpopularniji, taj period od 96 do 2000 -ih...? Hajd konacno da odmorimo od politike...

Nedavno bas pricam sa jednim kolegom sa posla, frajer otprilike ima cetrdesetak godina, i kaze koliko god je lose sada, toliko cemo za 5 godina govriti bolje je bilo 2018 nego 2025 :) Valjda i godine idu, pa covjeku ljepse bilo sve dok je bio mladji.
Last edited by clio_dci120 on 15/04/2018 23:34, edited 1 time in total.
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25854 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

dezurni_ucenik wrote:Skonto sam gdje je :D . A u tim kucicama sto spominjes na Jaliji, tu sam igrao pleyke. Tekken, Need for speed 4 itd.
A Driver :D
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58669
Joined: 03/08/2010 19:04

#25855 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)

Koji su kafici tada bili najpopularniji, taj period od 96 do 2000 -ih...? Hajd konacno da odmorimo od politike...

Nedavno bas pricam sa jednim kolegom sa posla, frajer otprilike ima cetrdesetak godina, i kaze koliko god je lose sada, toliko cemo za 5 godina govriti bolje je bilo 2018 nego 2025 :) Valjda i godine idu, pa covjeku ljepse bilo sve dok je bio mladji.

film terminator?
User avatar
N.N.
Posts: 3006
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#25856 Re: Zeničani

Post by N.N. »

dezurni_ucenik wrote:Skonto sam gdje je :D . A u tim kucicama sto spominjes na Jaliji, tu sam igrao pleyke. Tekken, Need for speed 4 itd.
Igrao si kod Fikre ili kod Dade i Dzene ili kod Snjeze ili u Rebeci :D ahahahah
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25857 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)

Koji su kafici tada bili najpopularniji, taj period od 96 do 2000 -ih...? Hajd konacno da odmorimo od politike...

Nedavno bas pricam sa jednim kolegom sa posla, frajer otprilike ima cetrdesetak godina, i kaze koliko god je lose sada, toliko cemo za 5 godina govriti bolje je bilo 2018 nego 2025 :) Valjda i godine idu, pa covjeku ljepse bilo sve dok je bio mladji.

film terminator?
Ma igrice...mislim negdje su kod nas dosle oko 97 ili 98 godine...moj stari igrao super maria, a u dvoristu pod prozorom mu obili autu...mi legnemo spavati, a on oplete cijelu noc :)
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58669
Joined: 03/08/2010 19:04

#25858 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

:thumbup:

ja u zivotu nikad te igrice nisam igrao
User avatar
N.N.
Posts: 3006
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#25859 Re: Zeničani

Post by N.N. »

p.s. koliko sam primjetio, Gaudeamus se renovira. Kakvo je nekada tu ludilo znalo biti. Jedna od jacih kafana. Bila :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#25860 Re: Zeničani

Post by dezurni_ucenik »

clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)

Koji su kafici tada bili najpopularniji, taj period od 96 do 2000 -ih...? Hajd konacno da odmorimo od politike...

Nedavno bas pricam sa jednim kolegom sa posla, frajer otprilike ima cetrdesetak godina, i kaze koliko god je lose sada, toliko cemo za 5 godina govriti bolje je bilo 2018 nego 2025 :) Valjda i godine idu, pa covjeku ljepse bilo sve dok je bio mladji.

Ja ti mogu reci gdje se izlazilo krajem devedesetih i pcoetkom 2000tih, ako ti sta znaci. :D

kakavdanakneiskustvu wrote:

film terminator?
Nije film vec konzola za igrice. Tako se zvalo.

Image


N.N. wrote:
dezurni_ucenik wrote:Skonto sam gdje je :D . A u tim kucicama sto spominjes na Jaliji, tu sam igrao pleyke. Tekken, Need for speed 4 itd.
Igrao si kod Fikre ili kod Dade i Dzene ili kod Snjeze ili u Rebeci :D ahahahah


Negdje tu u tim bascarsijskim kucicama, ne sjecam se ko je bio vlasnik :D


clio_dci120 wrote:
dezurni_ucenik wrote:Skonto sam gdje je :D . A u tim kucicama sto spominjes na Jaliji, tu sam igrao pleyke. Tekken, Need for speed 4 itd.
A Driver :D
Pa nisam nesto Drivera igrao puno. Sjecam se nfs, fifa 98, fighting force, wu tang, cyphon filter, metal gear solid, nba ...
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#25861 Re: Zeničani

Post by dezurni_ucenik »

N.N. wrote:p.s. koliko sam primjetio, Gaudeamus se renovira. Kakvo je nekada tu ludilo znalo biti. Jedna od jacih kafana. Bila :D

Kad su prije pustali u Gaudi hard techno i goa trance skoro svake noci. :izet:
Bolonjeze
Posts: 214
Joined: 08/01/2018 19:19

#25862 Re: Zeničani

Post by Bolonjeze »

Odrastati u ratu i poslije rata, pa onda kad poslije rata krenuše da dolaze razne drangulije, tehnologija se lagano razvila,prvo terminator pa play station 1, walkmani, pa diskman pa gameboy, prvi polifoni telefoni, nokie, a malo prije toga VHS kasetu na primjer ako ne premotaš zločinac si :D, pa sam taj čin biranja filmova je bio fenomenalan (ima jedna anegdota iz moje mahale, ulazi jedan lik u videoteku a drugi ga pita: "a je li, kakav je to film? jel pirat?...a ovaj odgovara, ma nije jaro triler je") :D, pa telefoni kolutaši, okreni nulu da te bolje čujem :) razne igre koje smo igrali kao djeca, 90% vremena vani do grla u blatu, kad smo kod blata, najviše smo voljeli reći, "hajmo u belaj" pa uzmemo štapove ,na štapove blatne kuglice i bacaj u prozore :)Pa brate igrali smo čele, strelica, planova, ke-kaman, kocke...ma prejako djetinjstvo, bruka djece, razne, što izbjeglica što nas iz grada. Danas gledam skoro ih nema ni fudbala da zaigraju, o belajima da ne pričam, nula odrastanje nažalost. Nema tih para za koje bi se mijenjao sa ovom jadnom, slabašnom, amerikaniziranom, futavom, glupom nadasve, nargila DE-generacijom i sa njihovim odrastanjem i ovim modernim vremenima, da u muziku ne ulazim harakiri ću izvršiti.
belfy
Posts: 7636
Joined: 06/08/2007 09:00

#25863 Re: Zeničani

Post by belfy »

u UMCOR-u sam zivio. provodio i po 12h tamo dnevno. naravno ne u pocetku. a sestre sa spota imaju svoju pricu (u to doba dosta tesku). mati im je bila zena i pol. da nije nje ni jedna od njih vjerovatno ne bi nasla UMCOR. mene vise interesuje gdje je zavrsila ova treca djevojka iz spota. ne mogu da se sjetim da li je ona bila izbjeglica ili zenicanka, ne mogu da se sjetim...

o UMCOR -u bi mnogi imali reci koji su i danas bitni. dosta ljudi koji su danas poznatiji su prosli kroz tu ustanovu. recimo Samir Lemes (vjerujem da svi znate ko je) koji je tada bio jedan od cetiri predavaca na kursu racunara (koliko se sjecam jedan od prvih koji je razvalio, u to doba, skup hard disk da bi objasnio kako isti radi), zatim Jedin Causevic (koji sada vodi cijelu IT operativu u KBZ, a u ono doba radio Cobol u Opstini), onda Jasarevic Adnadin koji je sada diretkor Muzeja (u ono doba novinar na RTVZE) koji je vodio sekciju stripa i covjek koji jako dobro pravi iste (vjerujem da ovo malo ljudi zna), zatim Rusmir, operni pjevac koji je zavrsio u sSloveniji, Mirza (opet operni) koji pjeva u Becu, zatim Skaljo - tada malo dijete sada se vrti po estradi i youtube-u...preduga je lista, a svih se sjecam. i trajalo je to, ne od 98, nego od 95.

sve ono sto je taj Dom Mladih pruzio meni i drugima je tesko izracunati. jako mnogo nastavnika i profesora u sadasnjoj Osnovnoj i Srednjoj muzickoj skoli je radilo ili poteklo odandje (a da UMCORA nije bilo neki nikada ne bi). neki zato sto su morali, neki iz ljubavi. od direktora osnovne muzicke skole (trenutacnog) pa nadole, kao i dosta njih iz Srednje (najvise sam upamtio Majdu i Sabinu). UMCOR ili Dom Mladih (kako ga je ko zvao) je bio utociste za mnoge. od onoga ko je bio zainteresovan za tehniku/tehnologiju (racunari/obrada videa i zvuka do modernog novinarstva {da UMCOR je pravio i svoje novine}), preko onoga ko je bio zainteresovan za umjetnost (muzika/ples/crtanje/strip), do ucenja stranih jezika i praksom sa strancima koji su volontirali dole. i gledanja najnovijih filmova (bez prevoda) jer se tako jezik brze ucio.

jedno jako lijepo i vrlo pozitivno iskustvo. jedan mali kutak u kome su mnogi pronasli sebe, pa dobili nacin i da se unaprijede u tom smislu. i sve to bez novca ili drugih davanja. da se danas otvori deset slicnih po cijelom gradu mislim nasi talenti bi imali gdje da se nadogradjuju. neki da prerastu u bolje, a neki u vrhunske.

ja sam oduvijek imao zelju da sviram klavir. tako sam na svoj deseti (ili jedanaesti, vise nisam siguran), rodjendan dobio na poklon sintisajzer. ni sam ne znam koliko sam vremena potrosio svirajuci. prvi klavir (tacnije piano) sam zasvirao u UMCOR -u.
User avatar
N.N.
Posts: 3006
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#25864 Re: Zeničani

Post by N.N. »

@belfy :thumbup:

Meni je od Umkora ostalo u sjecanju da sam tamo vazda pio vode :D i da mi je zelja bila da idem gore na sprat, a nikada otisao nisam...ahahahah
Jezike sam neke ucio ali dole na prizemlju u radionici.
I dosta vremena se provodilo na klupama iza Umkora, prve ljubavi i to :D
User avatar
Inteligencija
Posts: 384
Joined: 10/03/2018 11:28

#25865 Re: Zeničani

Post by Inteligencija »

Ja sam isao u ZS na igrice, oko 2000 Samir otvorio umjesto smecarnika radnju, malo okrecio ubacio 2-3 playstationa i evo danas ima na tom mjestu najspominjaniji objekat na temi zenicani

Playstation pa ubacio videoteku pa bilijar pa sok uz igrice kafa pa malo po malo do danasnjeg ZS sa sigurno oko 50 stolova. Od smecarnika 3×3 metra.
User avatar
zigubigule
Posts: 601
Joined: 03/08/2016 00:26

#25866 Re: Zeničani

Post by zigubigule »

ko zna siks step i upijač?
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2630
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#25867 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Uh što me vi vratiste u ratna i post ratna vremena.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#25868 Re: Zeničani

Post by Kralj Tvrtko I. »

Evo već osjećam, izdaje me snaga...postao sam merhametli sve zbog tebe draga!
Pluča su mi bolna, snage više nemam...
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#25869 Re: Zeničani

Post by Atego »

clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)
samo bi im onaj adapter brzo pregori pa haj na pijacu kupuj onaj od cenera,a igre komplet 25 :D
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25870 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Atego wrote:
clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)
samo bi im onaj adapter brzo pregori pa haj na pijacu kupuj onaj od cenera,a igre komplet 25 :D
:thumbup:
Haha, da i ja se sjecam, dva tri puta adapter mjenjao...pa kad igram iskljucivao da odmori :-D :lol:
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25871 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Kralj Tvrtko I. wrote:Evo već osjećam, izdaje me snaga...postao sam merhametli sve zbog tebe draga!
Pluča su mi bolna, snage više nemam...
Iz njih je nastala ako se ne varam Dubioza? Mislim kasnije se neki clanovi te grupe spojili sa nekom sarajevskom i tako je nastala Dubioza.

Koliko se sjecam u to vrijeme je bilo nekoliko grupa u Zenici sto su izbacivale spotove i to...
User avatar
Warashii
Posts: 4259
Joined: 13/09/2011 12:55

#25872 Re: Zeničani

Post by Warashii »

Atego wrote:
clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)
samo bi im onaj adapter brzo pregori pa haj na pijacu kupuj onaj od cenera,a igre komplet 25 :D
To i nije bio problem.
Pravi problem je bio kad se pocelo pricati da zbog Terminatora crkavaju televizori :-) stisni pa se nakaci na tv. Moja sreca je bila da sam imao nekoliko tv-a, jes da su bili crno bijeli al jbt ga.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#25873 Re: Zeničani

Post by notsure »

clio_dci120 wrote:
Kralj Tvrtko I. wrote:Evo već osjećam, izdaje me snaga...postao sam merhametli sve zbog tebe draga!
Pluča su mi bolna, snage više nemam...
Iz njih je nastala ako se ne varam Dubioza? Mislim kasnije se neki clanovi te grupe spojili sa nekom sarajevskom i tako je nastala Dubioza.

Koliko se sjecam u to vrijeme je bilo nekoliko grupa u Zenici sto su izbacivale spotove i to...
Ne varaš se, Gluho doba + Ornamenti (Adi Lukovac) = Dubioza



clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25874 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Notsure, koje godine bi otprilike mogao biti sniman prvi spot? Sigurno 95 ili 96...Hehe, na pocetku videa kada prelaze preko mosta neki covjek prolazi sa punim ruksakom drva :D
clio_dci120
Posts: 3117
Joined: 17/07/2012 09:25

#25875 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Warashii wrote:
Atego wrote:
clio_dci120 wrote:Aaaa terminator kada je izasao tamo 97 98... moram priznati bio sam klinac tada, isao u osnovnu skolu :)
samo bi im onaj adapter brzo pregori pa haj na pijacu kupuj onaj od cenera,a igre komplet 25 :D
To i nije bio problem.
Pravi problem je bio kad se pocelo pricati da zbog Terminatora crkavaju televizori :-) stisni pa se nakaci na tv. Moja sreca je bila da sam imao nekoliko tv-a, jes da su bili crno bijeli al jbt ga.
A, da, sjecam se i toga...mada ne vjerujem da su igrice mogle imati utjecaja na TV-ove sa katodnom cijevi, ali ko je tada to znao, nije bilo googlea ni googlanja o image retentionu :D
Post Reply