Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58922
Joined: 03/08/2010 19:04

#66101 Re: Zeničani

Post by kakavdanakneiskustvu »

ZoomZoomKiwi wrote: 25/04/2024 11:13
kakavdanakneiskustvu wrote: 25/04/2024 11:03 zna li ko gdje se izdaje međunarodni rodni list za osobe rođene u zenici, pretpostavljam u gradskoj upravi?
Na istom mjestu gdje i obični, na istom šalteru.

Evo ti i obrazac, možeš ga popuniti na računaru pa isprintati i potpisati https://zenica.ba/wp-content/uploads/20 ... BRASCU.pdf
hvala
skoronikako
Posts: 1036
Joined: 08/10/2018 12:09

#66102 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Jedan do boljih dozivljaja je bio Panta Rei restoran u Beogradu, ali je isto tako realno da jedan takav restoran nema sta raditi u Zenici. Mozda u Sarajevu, ali u Zenici mislim da nema potraznje da se nesto takvo moze i odrzati.

Ako pricamo o hrani kao hrani, nasa hrana uopste nije losa.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66550
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66103 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Olive je meni top
addiction
Posts: 150
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#66104 Re: Zeničani

Post by addiction »

Zasučite rukave te naučite kuhati kod kuće. Više nikad nećete razglabati o tome što nam je gastronomska ponuda u gradu blago rečeno sranje. Pored brojnih Youtube tutorijala mislim da bi i Eka posto neka vrsta reinkarnacije Jamie Olivera. Nije teško osim ako nemate onaj narativ da je samo ženama mjesto u kuhinji.
scarr
Posts: 504
Joined: 28/01/2019 23:34

#66105 Re: Zeničani

Post by scarr »

skoronikako wrote: 25/04/2024 09:39 Imas jedan od najboljih donera u drzavi kod Turcina.
Kod Seje na GGMu imas odlicne cevape, ali su mu dobra i ostala jela.
U City Burgeru ces naci odlicne burgere.
Fratelli/caballo.
Corner sa svim sto napravi.
Velma sa odlicnim chickenom.
Ada? Usce? Trubadur? Hotel Zenica? Uz pomenuti Dubrovnik.
Fontana?
Pa ja dobri su ti ovi objekti kad je tvoj domet Kakanj i Vitez, ne bih drugo nesto ni očekivao.
Ti meni govoriš da trebam biti ponosan i zadovoljan sto imam pojest doner i burger pazi sad na JEDNOM mjestu u gradu. Cim je tebi velma ada i usce dobro ti si ba zglajzo dobro.
Nije mjerilo dobre hrane da košta 5 maraka i da ti umota jelo u papir i hekne ti onaj jedan komad tariguza u kesu.
scarr
Posts: 504
Joined: 28/01/2019 23:34

#66106 Re: Zeničani

Post by scarr »

_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2024 11:22 Olive je meni top
Ponedjeljak top, utorak odron, srijeda katastrofa, četvrtak opet top.
Sto se mene tiče završio je svoje, neki dan ulazim sa ekipom, vikend kontali smo možda i jesti i pitam konobara ima li mjesta, na sta on meni odgovara hoš jest? Ako nećeš, nema.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66550
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66107 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

scarr wrote: 25/04/2024 11:30
_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2024 11:22 Olive je meni top
Ponedjeljak top, utorak odron, srijeda katastrofa, četvrtak opet top.
Sto se mene tiče završio je svoje, neki dan ulazim sa ekipom, vikend kontali smo možda i jesti i pitam konobara ima li mjesta, na sta on meni odgovara hoš jest? Ako nećeš, nema.
Svasta
scarr
Posts: 504
Joined: 28/01/2019 23:34

#66108 Re: Zeničani

Post by scarr »

addiction wrote: 25/04/2024 11:23 Zasučite rukave te naučite kuhati kod kuće. Više nikad nećete razglabati o tome što nam je gastronomska ponuda u gradu blago rečeno sranje. Pored brojnih Youtube tutorijala mislim da bi i Eka posto neka vrsta reinkarnacije Jamie Olivera. Nije teško osim ako nemate onaj narativ da je samo ženama mjesto u kuhinji.
Jest, kad ti dodju ljudi sa strane najbolje ih posjest u dnevni pa da žena i ja idemo kuhat 4 sata, ili možda da unaprijed spremimo rucak za 6 7 osoba, pa da ih pozovem sebi?

Fino idući put nemoj majstora zvat za bilo šta nego nauči sam.
Kad ti bude doktor trebao, guglaj, ili zasuči rukave pa uzmi prelistaj koju knjigu nauči šta, pobogu!
skoronikako
Posts: 1036
Joined: 08/10/2018 12:09

#66109 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

scarr wrote: 25/04/2024 11:28
skoronikako wrote: 25/04/2024 09:39 Imas jedan od najboljih donera u drzavi kod Turcina.
Kod Seje na GGMu imas odlicne cevape, ali su mu dobra i ostala jela.
U City Burgeru ces naci odlicne burgere.
Fratelli/caballo.
Corner sa svim sto napravi.
Velma sa odlicnim chickenom.
Ada? Usce? Trubadur? Hotel Zenica? Uz pomenuti Dubrovnik.
Fontana?
Pa ja dobri su ti ovi objekti kad je tvoj domet Kakanj i Vitez, ne bih drugo nesto ni očekivao.
Ti meni govoriš da trebam biti ponosan i zadovoljan sto imam pojest doner i burger pazi sad na JEDNOM mjestu u gradu. Cim je tebi velma ada i usce dobro ti si ba zglajzo dobro.
Nije mjerilo dobre hrane da košta 5 maraka i da ti umota jelo u papir i hekne ti onaj jedan komad tariguza u kesu.
Sto preskaces ove druge? :lol: :lol:
scarr
Posts: 504
Joined: 28/01/2019 23:34

#66110 Re: Zeničani

Post by scarr »

Mislim da nema potrebe komentarisati pizzerie, to imas na pasja preskakala gdje god da odeš, pizzu mogu i kući praviti pogotovo ukoliko ne koriste krušne peći. Tebi ako je dovoljno sto imas gdje pojest pizzu aferim.
Mogo si reć da imamo i dobru pekaru, ima se dobro lisnato pojest (ma da ni to nemamo, al et ima A&M pa on nekako vadi situaciju, i eventualno Evropa, ostale pekare su za zatvorit promptno).

Ćevape je već neko spomenuo i toga imaš gdje god da odeš, s tim da se slažem da su ćevapi u Zenici prilično dobri
skoronikako
Posts: 1036
Joined: 08/10/2018 12:09

#66111 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Imas gdje pizu pojest i da je dobra. Imas gdje doner pojest i da je dobar. Imas gdje cevape pojest i da su dobri. Imas gdje sendvic/burger pojest i da su dobri. Imas gdje pojest i tradicionalna jela i budu dobra. Imas i ova "finija" mjesta poput Dubrovnika ili Hotela Zenica.

Sta bi ti vise? Raspravu smo zapoceli s tim da nemas gdje odvesti osim Dubrovnika, kazem ti da imas Hotel Zenica. Jednako kulturno mjesto uz dobru hranu. Oliv sam i zaboravio.

Hocemo li sad raspravljati svaki put o tome gdje te neko ruzno pogledao pa ih odmah krizati? Nema restorana na svijetu da nema lose ocjene. Evo primjer Karuzo Sarajevo, bilesi ih uporedjuju sa restoranima sa Michelin zvijezdom. Dovoljno je uci i pogledati koliko ima losih ocjena. Medjutim, treba nekad malo povuci crtu, ja licno nikada nisam imao losu uslugu, ali je i moj pristup prema njima jednako profesionalan i uctiv.
scarr
Posts: 504
Joined: 28/01/2019 23:34

#66112 Re: Zeničani

Post by scarr »

Sad ti meni hoces imputirat da ja nisam učtiv i profesionalan hahaha
U Zenici nema finijih mjesta, a ti vozi svoju trolu sa donerom pizzom i sendvičima do sutra.

Jedna stvar je losa recenzija na google, toga ima svugdje druga stvar je da ja svaki put kad odem u neki ugostiteljski objekat doživim neku neugodnosti, bilo po pitanju usluge, kvalitete, odnosa konobara, higijene, itd..

Tebi kad je dobro, onda ok, očito imamo drugačija očekivanja i domete
skoronikako
Posts: 1036
Joined: 08/10/2018 12:09

#66113 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Ocigledno da imamo. Isto tako, evo pregled 618 recenzija za Oliv, ocjena 4.8. Mozda je i do tebe.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66550
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66114 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Za ozbiljnu gastronomiju trebaju ti pare ali i kultura odlazaka u restorane.

To kod nas nikad nije nesto posebno ferceralo. A para nije da fali.

U Sarajevo su to donijeli inostrani lovatori, a domicilnim bi bez njih domet ostao cevap i pita na carsiji. Mnogima to i danas jeste domet.

Tako da, kad se sve uobziri, ponuda je taman sa tendencijom da bi mogla i trebala biti bolja.
scarr
Posts: 504
Joined: 28/01/2019 23:34

#66115 Re: Zeničani

Post by scarr »

skoronikako wrote: 25/04/2024 11:54 Ocigledno da imamo. Isto tako, evo pregled 618 recenzija za Oliv, ocjena 4.8. Mozda je i do tebe.
U gradu u kojem imaš takvu ponudu kakva je, sasvim je logično da će imati dobre recenzije. I ja sam bio pravo zadovoljan olivom s početka, al kasnije oscilacije, svaki put drugačije i jbg..
skoronikako
Posts: 1036
Joined: 08/10/2018 12:09

#66116 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

https://www.theworlds50best.com/the-lis ... rutar.html

Bas me zanimalo kakve su ocjene za ovaj restoran koji je kao drugi najbolji u svijetu. Tona losih iskustava. Sad, da li to ima veze sa ocekivanjima ili je jednostavno los dan, stvarno ne znam.
Bilo je veoma nepoštovanje. Konobari su doneli prljavu viljušku. Sljedeće jelo je imalo prljavu čašu. i bila je muva na desertu. Sommelier je sipao vino po stolu. Za toliki iznos i sa takvim rejtingom, to je užasno. ne preporučujem
Na osnovu kvaliteta hrane, ne zaslužuju Michelinovu zvjezdicu, a kamoli dvije. Iznenađen sam da su čak ušli u top 3 najboljih restorana godine jer je očigledno bilo nezasluženo kada sam tamo večerao. Mogu da navedem stotine restorana koji su bolji i zaslužni za Michelinovu zvjezdicu! Kako razočaravajuće...
Ne znam, mozda ja stvarno nemam toliko zamjerki, ali mislim da nam je ponuda sasvim dobra za ono sto nama treba. U sustini, za boljeg i nismo generalno kao drzava, ne samo kao grad.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3309
Joined: 28/01/2012 11:38

#66117 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

Gastro ponuda je slika i prilika ekonomskog stanja grada. Da imaš ozbiljnu ekonomiju, dolazile bi ti raznorazne guzonje pa bi i ponuda restorana automatski bila bolja.
addiction
Posts: 150
Joined: 19/10/2021 19:16
Grijem se na: ze toplana ba ze

#66118 Re: Zeničani

Post by addiction »

scarr wrote: 25/04/2024 11:33
addiction wrote: 25/04/2024 11:23 Zasučite rukave te naučite kuhati kod kuće. Više nikad nećete razglabati o tome što nam je gastronomska ponuda u gradu blago rečeno sranje. Pored brojnih Youtube tutorijala mislim da bi i Eka posto neka vrsta reinkarnacije Jamie Olivera. Nije teško osim ako nemate onaj narativ da je samo ženama mjesto u kuhinji.
Jest, kad ti dodju ljudi sa strane najbolje ih posjest u dnevni pa da žena i ja idemo kuhat 4 sata, ili možda da unaprijed spremimo rucak za 6 7 osoba, pa da ih pozovem sebi?

Fino idući put nemoj majstora zvat za bilo šta nego nauči sam.
Kad ti bude doktor trebao, guglaj, ili zasuči rukave pa uzmi prelistaj koju knjigu nauči šta, pobogu!
Moj komentar je na neki način bio alternativa gore navedenim problemima te mislim da ne postoji drugačije rješenje. A što se tiče tog učenja, što da ne? Kao inžinjer koji je nekada radio sezone u kuhinji mogu ti reći da je pohvalna stvar da znaš kuhati, ponajprije što nikada nećeš ovisiti o drugima a tek onda što znaš šta si pojeo i od čega je to spremljeno. Pa nije kuhanje nauka, pobogu!

Što se tiče same ponude meni lično Sejo na Sarajevskoj ima finu ponudu naše tradicionalne hrane no sama usluga i ambijent nisu na nekom zavidnom nivou. Svi bi mi željeli restorane sa Michelnovim zvjezdicama i preporukama ali mislim da se treba pomiriti s činjenicom da je i nakon toliko godina domet naših ljudi ostala piletina sa varijacijama izvedbe sosa od gljiva, uštipci te kao prestižni luksuz Cordon Bleu. Imamo potencijal, siguran sam da neko napravi i osmisli neki tematski restoran te doda sljed od par tanjira bez nekih astronomskih cijena zainteresovanosti bi bilo no otom potom.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3709
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#66119 Re: Zeničani

Post by anex »

Sad ćemo vidjeti ovaj novi restoran sa "sirovom ribom" :-D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66550
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66120 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kamberovica polje wrote: 25/04/2024 12:12 Gastro ponuda je slika i prilika ekonomskog stanja grada. Da imaš ozbiljnu ekonomiju, dolazile bi ti raznorazne guzonje pa bi i ponuda restorana automatski bila bolja.
Jedan dio.
Drugi je kultura odlaska u restorane.
Para ima, ali nisu usmjerene na restorane.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3309
Joined: 28/01/2012 11:38

#66121 Re: Zeničani

Post by kamberovica polje »

_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2024 12:42
kamberovica polje wrote: 25/04/2024 12:12 Gastro ponuda je slika i prilika ekonomskog stanja grada. Da imaš ozbiljnu ekonomiju, dolazile bi ti raznorazne guzonje pa bi i ponuda restorana automatski bila bolja.
Jedan dio.
Drugi je kultura odlaska u restorane.
Para ima, ali nisu usmjerene na restorane.
Da se stvarno ima para, i da se restorani ne zatvaraju ili padaju u kvaliteti nakon mjesec dva, vrlo brzo bi se razvila kultura.
Da ima ekonomske računice , i za klijente, i za restorane bilo bi i ponude, ovako je fast food glavna opcija.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66550
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#66122 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

kamberovica polje wrote: 25/04/2024 12:52
_BataZiv_0809 wrote: 25/04/2024 12:42
kamberovica polje wrote: 25/04/2024 12:12 Gastro ponuda je slika i prilika ekonomskog stanja grada. Da imaš ozbiljnu ekonomiju, dolazile bi ti raznorazne guzonje pa bi i ponuda restorana automatski bila bolja.
Jedan dio.
Drugi je kultura odlaska u restorane.
Para ima, ali nisu usmjerene na restorane.
Da se stvarno ima para, i da se restorani ne zatvaraju ili padaju u kvaliteti nakon mjesec dva, vrlo brzo bi se razvila kultura.
Da ima ekonomske računice , i za klijente, i za restorane bilo bi i ponude, ovako je fast food glavna opcija.
Stoji i to.
Ali prioriteti su ocigledno negdje drugo a ne na gastro ponudi.
Para ocigledno ima, ako nista tome svjedoci nikad veci budzet grada koji se od necega mora puniti, a to sto su pare u rukama onih koji nam se mozda ne svidjaju (seljaci kako se ovdje kaze) ili sto ne dolaze sa izvora sa kojima bi nama bilo drago da dolaze, to je nesto drugo.

Uostalom otidji u bilo koji grad srednje Evrope koji nije turisticki. Drmaju od para, ali gastro ponuda da se roknes.
User avatar
N.N.
Posts: 3053
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#66123 Re: Zeničani

Post by N.N. »

-Aidi Halać, na Skyju Griselda 25.000 KM;

- Tariku Zuloviću, na Skyju Aristotelus, 25.000 KM.

Ja ovih nasih kokosara :D
User avatar
cenecimoveocino
Posts: 2454
Joined: 31/12/2013 23:00
Location: Zenica

#66124 Re: Zeničani

Post by cenecimoveocino »

Sta se desava sa zajednickim naplatnim mjestima?

Jutros nisaM mogao platiiti ni na stadionu niti na mjestu pored kocevskog mosta.
Istaknuto "SALTER NE RADI"
User avatar
N.N.
Posts: 3053
Joined: 04/04/2012 19:27
Location: 072

#66125 Re: Zeničani

Post by N.N. »

cenecimoveocino wrote: 25/04/2024 13:47 Sta se desava sa zajednickim naplatnim mjestima?

Jutros nisaM mogao platiiti ni na stadionu niti na mjestu pored kocevskog mosta.
Istaknuto "SALTER NE RADI"
Jos malo i Zenica nece raditi :D

Jel' dosla ALBA, nekada do 5. racuni dolazi, sada jos nema :?
Post Reply