Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#65951 Re: Zeničani

Post by Warashii »

gentoo wrote: 20/04/2024 11:41
Dzinna wrote: 20/04/2024 10:54 Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne
To jes' 100% ali takodje tamo u ZOBS pise sta vozac treba raditi kad se priblizava prelazu/zebri makar bio policijski sat i nikog ne bilo na ulici.. Naravno to niti zna niti radi 97% vozaca :wink:
Realno vozim maksimalno oprezno, naročito u blizini pješačkih prelaza. Sarajevskom otvaram cetvere oči na pješačkim. Jednostavno ponašanje pješaka frustrira.
Biciklisti i vozači el. skutera standardno snjiraju preko pješačkog.
U ZOBS-u isto tako piše šta pješak treba uraditi.
Nekada se to učilo u prvim danima škole, pa dolazio i milicajac pričao, sad ne znam kako je.
kuglanje_ze
Posts: 670
Joined: 17/02/2020 11:29

#65952 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Rothmans wrote: 20/04/2024 09:21
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:47 Dođeš u Sarajevo ako ćeš piti kafu s rajomiz Zenice. Tu smo skoro svi 😛
A Celik ?
Čelik samo vikendom... 🖤❤️
kuglanje_ze
Posts: 670
Joined: 17/02/2020 11:29

#65953 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:45
Dzinna wrote: 19/04/2024 20:24 Samo jedno pitanje
Kako to prelazite cestu??? 10 minuta vozim kroz Ze, skoro tri puta udarila pješake.
Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
Pa onda gazi stoku. Nemoj usporavati, dodaj gas i gazi. Imas u Sarajevu masu primjera kako to rade takvi kao ti.
User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#65954 Re: Zeničani

Post by Warashii »

kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 12:35
Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 08:45

Malo prelistaj, ne znam, zakon o saobraćaju, možda da kontaktiraš instruktora da ti ponovi taj dio oko pješačkog prelaza, brzine vožnje po gradu, gledanja u mobitel dok voziš i slično.
Mislim, ako nisi sigurna, možda da se okaneš vožnje dok zaista nekog ne zgaziš, ubiješ. Poslije će biti kasno.
Ovo prijateljski savjet čovjeka koji je za volanom 25 godina.
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
Pa onda gazi stoku. Nemoj usporavati, dodaj gas i gazi. Imas u Sarajevu masu primjera kako to rade takvi kao ti.
:lol:
U redu je ljudino u redu je.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1083
Joined: 30/09/2020 14:34

#65955 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

Warashii wrote: 20/04/2024 12:30
gentoo wrote: 20/04/2024 11:41
Dzinna wrote: 20/04/2024 10:54 Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne
To jes' 100% ali takodje tamo u ZOBS pise sta vozac treba raditi kad se priblizava prelazu/zebri makar bio policijski sat i nikog ne bilo na ulici.. Naravno to niti zna niti radi 97% vozaca :wink:
Realno vozim maksimalno oprezno, naročito u blizini pješačkih prelaza. Sarajevskom otvaram cetvere oči na pješačkim. Jednostavno ponašanje pješaka frustrira.
Biciklisti i vozači el. skutera standardno snjiraju preko pješačkog.
U ZOBS-u isto tako piše šta pješak treba uraditi.
Nekada se to učilo u prvim danima škole, pa dolazio i milicajac pričao, sad ne znam kako je.
Ja sam samo jednom u zivotu vidio dijete da se sišlo sa romobila dok prelazi ulicu ostalo svaki put pređu brzinom auto preko
User avatar
Casual's
Posts: 5753
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#65956 Re: Zeničani

Post by Casual's »

Vecina mojih gostiju je bila poprilicno iznenadjena kulturom da se pjesacima staje na pjesacki koji nema semafor. Samo se ovdje to predstavlja kao nesto lose. :mrgreen:
User avatar
gentoo
Posts: 3317
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#65957 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Ma vecina ljudi se pravi budala i ako pjesak bas ne stane i ne nagne se ka naprijed on kao smatra da nece preci i da ne treba stati :mrgreen:

Kao da ne znaju da je auto(vozac) uvijek krivo makar ovaj paraglajderom sletio ispred njega.. Takodje kao da se ne zna da je pjesacki 50m i sa jedne i druge strane zebre itd.. Znaci, priblizavas se zebri, dignes nogicu sa gasa, zraknes, prodjes sporije 5-10 km/h i onda gas. No to gusi passate 2.0 TDI sa adapterom iz Binga u utoru pojasa :mrgreen:
User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#65958 Re: Zeničani

Post by Warashii »

gentoo wrote: 20/04/2024 14:32 Ma vecina ljudi se pravi budala i ako pjesak bas ne stane i ne nagne se ka naprijed on kao smatra da nece preci i da ne treba stati :mrgreen:

Kao da ne znaju da je auto(vozac) uvijek krivo makar ovaj paraglajderom sletio ispred njega.. Takodje kao da se ne zna da je pjesacki 50m i sa jedne i druge strane zebre itd.. Znaci, priblizavas se zebri, dignes nogicu sa gasa, zraknes, prodjes sporije 5-10 km/h i onda gas. No to gusi passate 2.0 TDI sa adapterom iz Binga u utoru pojasa :mrgreen:
Eh bravo, to je upravo to razmišljanje većine pješaka.
ZA početak nije pješački 50m sa jedne i sa druge.
Sljedeće razmišljanje je vozač uvijek kriv.
Zamisli situaciji kada neki vozač udari nekog na pješačkom. Razlog sta god, pijan, gledao na tel. gledao neku djevojku, zaspao, drogiran, pospan, neispravan kocioni sistem kriv je vozač, slažem se. Odrobija koliko odrobija, ovisi jel neka faca il nije možda ništa i ne odrobija, a onaj pješak može ostati invalid do kraja života, možda da bude zakovan u invalidskim kolicima ostatak svog života.
Dakle vozač je kriv.
Sta konkretno taj bivši pješak ima od tog?
Ne znam kako neko moze odgajati dijete i pustiti ga na ulicu sa tim "mora ti stati", kako moze iko zakoračiti na pješački pod pretpostavkom da će ti neko stati a kao sto sam gore naveo, a ima ih jos, razloga da "ne stane".
Pjesacim i sam a i vozim, stoke ima i sa jedne i druge strane. Samo hoću reći čuvajte svoj a i život drugih.
Casual's wrote: 20/04/2024 14:09 Vecina mojih gostiju je bila poprilicno iznenadjena kulturom da se pjesacima staje na pjesacki koji nema semafor. Samo se ovdje to predstavlja kao nesto lose. :mrgreen:
Ma kakvi loše stajem i za to sam da se staje.
Ideš trotoarom prilazis pješačkom, staneš podigneš glavu pogled lijevo pogled desno pa opet lijevo, ide auto, stane auto predjes, nema auta predjes. Ide auto tipa 30kmh ka pješačkom ne skačeš pred njeg sačekaj da stane, predjes.
Eto sva jbna filozofija pješačkog.
Last edited by Warashii on 20/04/2024 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#65959 Re: Zeničani

Post by Warashii »

:kiss:
Dzinna
Posts: 380
Joined: 02/03/2021 18:12
Location: Mars

#65960 Re: Zeničani

Post by Dzinna »

Ja se isto sjećam da su nas u skoli učili da pri prelasku ceste pogledas lijevo i desno i da se prelazi samo na pjesackom
Danas ne stanu da pogledaju
Samo zaokrene
Tko je voza, zna na sta mislim
Nije problem stati na zebri
User avatar
gentoo
Posts: 3317
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#65961 Re: Zeničani

Post by gentoo »

Sorry @Warashii ali porediti masinu od 1500kg i pjesaka od 80kg nije bas ok. Zbog toga i postoji to “vozac je uvijek kriv”

Poenta je: zebra= uspori. Da ne bi robijao i da ne bi neko invalid ostao, bilo ili ne pjesaka i namjere ili ne da se prelazi :wink:
kuglanje_ze
Posts: 670
Joined: 17/02/2020 11:29

#65962 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Warashii wrote: 20/04/2024 13:07
kuglanje_ze wrote: 20/04/2024 12:35
Warashii wrote: 20/04/2024 10:35
Ma sta ti druže naprica?
Pjesaci u Zenici su čudo. Ide trotoarom i odjednom samo smota na pješački bez da glavu podigne. Voziš prema njemu a on oslobodilacki gazi na pješački. O slušalicama i gledanju na telefon da ne pričam.
Nije tu stvar vožnje koliko njihove nepažnje i stava "mora mi stati".
Pa onda gazi stoku. Nemoj usporavati, dodaj gas i gazi. Imas u Sarajevu masu primjera kako to rade takvi kao ti.
:lol:
U redu je ljudino u redu je.
Zenica je napravljena tako da je, osim na bulevaru i GGM, maksimalna brzina 40 km/h. U nekim ulicama je i to puno zbog parkiranih auta, jer nikad ne znaš kad može neko iskočiti na cestu. Lagano, s uživanjem, između 30 i 40 km/h, stići ćeš na sve lokacije za 10 minuta bez straha da ćeš nekog povrijediti.
Za jurcanje na autoput i po gasu.
User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#65963 Re: Zeničani

Post by Warashii »

gentoo wrote: 20/04/2024 16:40 Sorry @Warashii ali porediti masinu od 1500kg i pjesaka od 80kg nije bas ok. Zbog toga i postoji to “vozac je uvijek kriv”

Poenta je: zebra= uspori. Da ne bi robijao i da ne bi neko invalid ostao, bilo ili ne pjesaka i namjere ili ne da se prelazi :wink:
A ne poredim ja ništa u biti. Vozim kako vozim prosjek 40 po ggm u najčešće 50, dionicom kod Zelje 30 al opet mi se desi da je pješak zaklonjen a stubom, ne vidim ga od zelenila, neosvjetljen prelaz, mahniti izlazak na cestu i sl. Samo bi želio da se na neki način apeluje i na pješake jer i oni su učesnici u saobraćaju i nažalost nemaju svemoguća prava.
Neki dan vozim i pješački je na skretanju, automobil parkiran ispred, neka curica petnaestak godina izlazi na pješački gleda u telefon i slušalice u ušima ma ni podigla glave nije. Ja u tom trenu vozim 20 ak kmh i stajem ali je isto tako mogao biti neki manijak da je odnese na drugu stranu ceste.
A ko je kriv?
Pa svi se sjećamo bicikliste na semaforu u Crkvicama zar ne?
User avatar
BlackCaviar
Posts: 961
Joined: 05/06/2010 16:36

#65964 Re: Zeničani

Post by BlackCaviar »

Realno, Zenica ima bruku ovih pjesackih, pa samo kad krenes od fontane Londzom, samo se nabijas na lezece i nailazis pjesacke, a ljudi opet iskacu izmedju onih parkiranih auta.

Ni ono ne kontam, kaznjavali jedne godine prelazenje ceste mimo pjesackog mjesec dana, fola akcija nekakva, pa nije Bingo jbt pa da ima akcije nekakve.

Ako u autu dobijem kaznu, onda nek dobijem kaznu i kad sam pjesak ili na biciklu kad napravim gresku, u oba slucaja ucestvujem u saobracaju.
User avatar
dembele
Posts: 2764
Joined: 19/06/2014 09:15

#65965 Re: Zeničani

Post by dembele »

A šta reći za ekipu koja prelazi cestu 10m od pješačkog prelaza, rezonovanje tipa, ko će sada ići do pješačkog, moga ja preći cestu i na ovom mjestu?
User avatar
xPaco1337
Posts: 1083
Joined: 30/09/2020 14:34

#65966 Re: Zeničani

Post by xPaco1337 »

BlackCaviar wrote: 20/04/2024 18:06 Realno, Zenica ima bruku ovih pjesackih, pa samo kad krenes od fontane Londzom, samo se nabijas na lezece i nailazis pjesacke, a ljudi opet iskacu izmedju onih parkiranih auta.

Ni ono ne kontam, kaznjavali jedne godine prelazenje ceste mimo pjesackog mjesec dana, fola akcija nekakva, pa nije Bingo jbt pa da ima akcije nekakve.

Ako u autu dobijem kaznu, onda nek dobijem kaznu i kad sam pjesak ili na biciklu kad napravim gresku, u oba slucaja ucestvujem u saobracaju.
I ako zivim tu blizu, skoro nikad ne volim vozit Uglovnicom do Odmuta, ima 5 lezecih, 10 zebri i auta parkirana sa strane gdje svako malo sudar jer nego ide u rikverc i još ne vidiš pješaka od parkiranih auta, malo su popravili situaciju što su smanjili parking mjesta oko zebri, ali ljudi lagano i dalje na linije parkiraju.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 840
Joined: 29/11/2022 19:46

#65967 Re: Zeničani

Post by ShnjaZZZ »

Krećem neku noć od Velme prema Mokama gore i naravno kod Velme 2 auta na pola ceste parkirana na onom ostrvcetu plus na trotoarima. Curica izleti iz drugog auta samo tako, ni sam ne znam kako sam zakočio. Iza nje vjerovatno njen otac. Priđe mi čovjek i zahvaljuje kako sam stao, a njoj yebe od do :D mada i ne krivim toliko nju koliko intolerantnost policije na sve što se dešava na Mokama i još nekim ulicama. Ali zato redovno naprave akciju kod Mittala pa kažnjavaju auta koja ljudi ostave na trotoare kojima niko ne hoda.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23377
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65968 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

gentoo wrote: 20/04/2024 16:40 Sorry @Warashii ali porediti masinu od 1500kg i pjesaka od 80kg nije bas ok. Zbog toga i postoji to “vozac je uvijek kriv”

Poenta je: zebra= uspori. Da ne bi robijao i da ne bi neko invalid ostao, bilo ili ne pjesaka i namjere ili ne da se prelazi :wink:
Mnogi ni ne uspore, niti usporavaju, čak pretiču ili ubrzaju, čak u kružnom toku.

Nedavno prije možda heftu kamion malo manji, ako sam dobro zapamtio dostavni, brza pošta, pretiče šlepera u kružnom toku.

Ko da smo mi pješaci Supermani ili Flash pa da brzo možemo preći cestu i ko da nam se ne može desiti nešto kao primjerice da poteturamo zbog nečega i sl, na zebri čak.

Ali ima vozača :thumbup:
User avatar
Warashii
Posts: 4273
Joined: 13/09/2011 12:55

#65969 Re: Zeničani

Post by Warashii »

Pa kad skontas koliko automobila se vozi i da je činjenica da bi vozači trebali obraćati pažnju na pješake veći broj je idiota za volanom. Sto opet ne umanjuje činjenicu, čak naprotiv, da bi pješaci trebali biti oprezniji.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23377
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65970 Re: Zeničani

Post by Sanjarko »

Warashii wrote: 20/04/2024 23:20 Pa kad skontas koliko automobila se vozi i da je činjenica da bi vozači trebali obraćati pažnju na pješake veći broj je idiota za volanom. Sto opet ne umanjuje činjenicu, čak naprotiv, da bi pješaci trebali biti oprezniji.
Pa oprezni smo, vecina, ali luduju sve vise vozaci, mnogi, pice ko da nemaju vremena nikako.
kuglanje_ze
Posts: 670
Joined: 17/02/2020 11:29

#65971 Re: Zeničani

Post by kuglanje_ze »

Warashii wrote: 20/04/2024 23:20 Pa kad skontas koliko automobila se vozi i da je činjenica da bi vozači trebali obraćati pažnju na pješake veći broj je idiota za volanom. Sto opet ne umanjuje činjenicu, čak naprotiv, da bi pješaci trebali biti oprezniji.
Niko ovdje ne amnestira pješake, rade to što rade. Poenta je da si ti u autu, ti si taj koji treba biti pažljiv jer si u "poziciji moći". Znači lagano, pristojno, bez mobitela, u skladu sa signalizacijom i nemaš problema. To što oni iskaču je njihov problem. :bih:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7344
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#65972 Re: Zeničani

Post by Rockefeller »

Mogu samo reci da je Zenica, po meni, mnogo ljepsa od TZ i Sa.
clio_dci120
Posts: 3121
Joined: 17/07/2012 09:25

#65973 Re: Zeničani

Post by clio_dci120 »

Je li istina da je Sabani sredio 400.000KM za novi asfalt na Smetove? Je li to dovoljno novca?

Ne znam, nisam ga nikako mirisao ni jednog momenta, ali ako samo i razvuce do gore novi asfalt bez detaljnije rekonstrukcije, ja bi ga izabrao za gradonacelnika...Ovo mi govore roditelji da je navodno on sredio rekonstrukciju puta za Smetove, totalno apoliticni ljudi pitaju mene ko je taj da znamo glasati.

Pozitivno sam iznenadjen. Taj projekat ako odradi fakat je zaluzio glas svakog iole normalnog iz Zenice.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3696
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#65974 Re: Zeničani

Post by anex »

400K ne može biti ni da samo razvuče asfalt od - do.
A treba razvuci od krivine iznad groblja do restorana gore..
Plus što ima klizište na jednom mjestu...
Znaci, nema šanse sa bude dobro urađeno.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32248
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#65975 Re: Zeničani

Post by Bobi »

Ja nisam bio od avgusta gore ali i tada je bilo ono ulegnuce na jednom mjestu...ono bas opasno da se odvali, cak se tu ide jednom trakom kao bili čunjevi. Imam osjecaj malo jača kiša da ce sve odvaliti. Cak sam jedne prilike vidio i geometre kako ti nesto mjere.
Post Reply