Zeničani

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51876 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Kakvi su to liberali skloni etiketiranju?

Cuj vjerski iskljuciv... :run:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#51877 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Ja predlazem da se negdje na Mokusnicama, bilo gdje, postavi neki spomenik, sveti kamen, bilo koji klinac, koji ce sluziti kao hodocasce seljacima iz Vukotica, Serica i babinskog sliva. Pa ljudi su u ove tri godine progledali i realno imaju bolje ceste od onih u gradu. Arnauti imaju bolje terene od gradskih. Ljudi moraju sici u carsiju da se prisjete kako je bilo te da se zahvaljuju bogu Fuadu sto ih je izvukao iz toga. Zato ja predlazem da se malo iznad kruznog pred Mokusnicama stavi Fuadova bista koja ce sluziti kao hram kod kojeg ce se obavljati hodocasce. Ona cesta (Armije BiH) je jedan dugacki lezeci policajac. Ne postoji metar ceste bez grbe. Bukvalno ne mozes vozit po njoj. U Arnautima necu slomit auto, u ovoj ulici hocu.

Pravimo hram da ljudi mogu doci i hodocastiti ga. Makar cemo moci staviti aparat sa kokicama i sladoledima pa prodavati im i malo ekonomiju grada pogurati...
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#51878 Re: Zeničani

Post by phillie »

A sto se postavio kamen temeljac za dvoranu koja ce imati i zatvoreni bazen? To nista? E haustorcadi i Bogu ste teski!


https://www.zenicablog.com/gradonacelni ... a-pruscak/

Malo li je...

19.06.
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#51879 Re: Zeničani

Post by tap3ah75 »

N.N. wrote: 15/06/2021 18:06 Jedino sto godinama ostaje istog kvaliteta su ciken i burito u Biznisu :mrgreen:
8-)
Probao sam tu burito .... vidjeću sljedeći put i čiken.
Hvala
sale07
Posts: 1282
Joined: 18/05/2018 12:28

#51880 Re: Zeničani

Post by sale07 »

Zaitsev wrote: 16/06/2021 16:10
artur morgan wrote: 16/06/2021 10:00 Gledam ove slike pa se podsjeti, neki dan izbaci mi na youtube press konferencija kluba i pogledao sam malo. Zar je moguće da predsjednik kluba ili kako se već zove, ne zna pravilno izgovoriti naziv kluba ili sugrađana ??? I ona cura što je bila kao portparol ili šta već, i koja bi ga na te stvari trebala upozoriti, isto i kod nje. ....Ćelik, ZeniĆani...100x puta... :-)



Jedino onaj predstavnik navijača koji je pismen i ok. momak.
Većina Zeničana, osim ako im posao ne nalaže (tipa profesor bos. jezika) neće nikad razlikovati Č i Ć, nego velika većina, pa i ja ovaj, koristim to “zeničko” ć u govoru. Smatram da me to ne čini nepismenim…
Po tome i mozes prepoznati zenicane :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51881 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

skoronikako wrote: 18/06/2021 00:59 Kakvi su to liberali skloni etiketiranju?

Cuj vjerski iskljuciv... :run:
Seljaci su patentirali pozdrav 'kako ste', jer im je iz nekog razloga tesko reci 'dobar dan'. Cak su i djecu naucili da pozdravljaju sa 'kako ste'. Seljaci vrse presiju da se ne pije za ramazan i slicno. X puta sam cuo kako se u polusali komentarisu ljudi iz 'muslimanskog kulturnog kruga' jer piju za ramazan. Mnogi za ramazan piju krisom da ne bi bili vidjeni, izloženi kojekakvim komentarima. Gradski vjernik ima dovoljno pristojnosti da ne zabada nos u tudje zivote. Seljak nema taj nivo kulture.

A ti mi reci da se ovo ne desava i da nije tacno.

I to je samo jedan mali djelić. I nije slucaj samo kod naseg seljaka, vec je tako u svakoj drzavi. Religiozni seljaci su vjerski agresivni i nametljivi. I u BiH, i u Austriji i u Americi. Naravno, ima izuzetaka, neke i ja poznajem, ali je tako kod znacajne vecine.

Na sve to dolaze konzervativizam, opiranje novim drustveno-politickim idejama, opiranje svemu sto je novo i moderno. To je vrsta ljudi koja otezava napredak. Ako cine 80% stanovnistva, kao sto je slucaj u Zenici, nema od napretka nista.
scarr
Posts: 482
Joined: 28/01/2019 23:34

#51882 Re: Zeničani

Post by scarr »

Kikibombona wrote: 18/06/2021 09:22
skoronikako wrote: 18/06/2021 00:59 Kakvi su to liberali skloni etiketiranju?

Cuj vjerski iskljuciv... :run:
Seljaci su patentirali pozdrav 'kako ste', jer im je iz nekog razloga tesko reci 'dobar dan'. Cak su i djecu naucili da pozdravljaju sa 'kako ste'. Seljaci vrse presiju da se ne pije za ramazan i slicno. X puta sam cuo kako se u polusali komentarisu ljudi iz 'muslimanskog kulturnog kruga' jer piju za ramazan. Mnogi za ramazan piju krisom da ne bi bili vidjeni, izloženi kojekakvim komentarima. Gradski vjernik ima dovoljno pristojnosti da ne zabada nos u tudje zivote. Seljak nema taj nivo kulture.

A ti mi reci da se ovo ne desava i da nije tacno.

I to je samo jedan mali djelić. I nije slucaj samo kod naseg seljaka, vec je tako u svakoj drzavi. Religiozni seljaci su vjerski agresivni i nametljivi. I u BiH, i u Austriji i u Americi. Naravno, ima izuzetaka, neke i ja poznajem, ali je tako kod znacajne vecine.

Na sve to dolaze konzervativizam, opiranje novim drustveno-politickim idejama, opiranje svemu sto je novo i moderno. To je vrsta ljudi koja otezava napredak. Ako cine 80% stanovnistva, kao sto je slucaj u Zenici, nema od napretka nista.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Seljak je opasniji od atomske bombe
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#51883 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Kikibombona wrote: 18/06/2021 09:22
skoronikako wrote: 18/06/2021 00:59 Kakvi su to liberali skloni etiketiranju?

Cuj vjerski iskljuciv... :run:

Seljaci su patentirali pozdrav 'kako ste', jer im je iz nekog razloga tesko reci 'dobar dan'. Cak su i djecu naucili da pozdravljaju sa 'kako ste'. Seljaci vrse presiju da se ne pije za ramazan i slicno. X puta sam cuo kako se u polusali komentarisu ljudi iz 'muslimanskog kulturnog kruga' jer piju za ramazan. Mnogi za ramazan piju krisom da ne bi bili vidjeni, izloženi kojekakvim komentarima. Gradski vjernik ima dovoljno pristojnosti da ne zabada nos u tudje zivote. Seljak nema taj nivo kulture.

A ti mi reci da se ovo ne desava i da nije tacno.

I to je samo jedan mali djelić. I nije slucaj samo kod naseg seljaka, vec je tako u svakoj drzavi. Religiozni seljaci su vjerski agresivni i nametljivi. I u BiH, i u Austriji i u Americi. Naravno, ima izuzetaka, neke i ja poznajem, ali je tako kod znacajne vecine.

Na sve to dolaze konzervativizam, opiranje novim drustveno-politickim idejama, opiranje svemu sto je novo i moderno. To je vrsta ljudi koja otezava napredak. Ako cine 80% stanovnistva, kao sto je slucaj u Zenici, nema od napretka nista.
Upravo! Na zapadu se takva sorta ljudi naziva desnicari ili konzervativci. U nas je malo grublja rijec: seljak. Meni kao bivsem vjerniku je trebalo mnogo vremena da sa sobom rascistim da me boli klinac ako me neko od takvih vidi kako pijem, mada i dan danas bude neprijatno. Ta njihova nekultura da se otvoreno i javno petljaju u necije izbore izgleda napadno i dominantno i onda u psiholoskoj hijerarhiji ih cini nadmocnijima. Razlog zasto su oni napadni jeste sto u njihovoj kulturi to izgleda normalno. Kod primitivnih plemena svako se svakome petlja jer na taj nacin cuvaju jedinstvo grupe a to je odbrambeni mehanizam koji ima evolucijske osnove. Svako ko odstupi od generalnih nacela se izbacuje iz grupe ili ubija. Sam u prirodi obicno ne mozes uspjeti i vrlo brzo bivas pojeden od grabljivica. Grupa ti daje zastitu od drugih grupa ali i divljih zivotinja. Iz tog razloga vecina religija ima pravila za one koji istupe iz religije. Jal se ubija, jal se proglasi otpadnikom i niko sa njim ne smije nista da ima. To stvara kulturu grupe i grupnu ovisnost i karakteristicna je primitivnije drustvene forme. Kad se ljudi grupisu u velike gradove, onda komsija ne zna ko mu je komsija i nema tog pritiska. Ali nema ni potrebe. Imas drustvo koje funkcionise na nacin da jedinka placa porez od kojeg se placaju ljudi ciji je posao da se brinu za opste dobro i obezbjede tu sigurnost od drugih grupa i divljih zivotinja. To su policija, vojska, vatrogasci, zdravstveni sistem. Potpuno drugaciji koncept od plemenskog (seljackog). Medjutim, tu dodju drugi problemi poput usamljenosti koji se rijesavaju grupisanjem po zajednickim interesima. Ako te interesuje ples upises u plesnu skolu i tu sretnes istomisljenike.

nas problem je sto smo formalno razvili gradjanski oblik drustva ali veliki broj jedinki i dalje zivi u plemenskom sistemu.
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51884 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Znaci i Ameri su "vjerski iskljucivi" jer im je jedan od pozdrava i "how do you do?"

Jesi li se zapitao da te stvarno neko mozda i pita kako se osjecas? Ali ne, ti ZNAS da "oni" tako uce svoju djecu. :roll: Cuo negdje u svom krugu zatucanih istomisljenika da je tako i sam zakljucio da to mora biti tako. To je i nema nista drugo.

Problem sa "seljacima" ti je sto ne zastupaju isti stav. Lahko bi ti njih prihvatio da razmisljaju kao i ti, bez obzira koliki bili seljaci. Podrzavali ste i Fuada, a covjek je seljacina i kabadahija, pod izgovorom "manjeg zla".

Hocete biti moderni i napredni, a ovamo puni predrasuda. Ne ide to gospodo tako. Tipovi ljudi "vidi mu glave!"
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51885 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

skoronikako wrote: 18/06/2021 11:05 Znaci i Ameri su "vjerski iskljucivi" jer im je jedan od pozdrava i "how do you do?"

Jesi li se zapitao da te stvarno neko mozda i pita kako se osjecas? Ali ne, ti ZNAS da "oni" tako uce svoju djecu. :roll: Cuo negdje u svom krugu zatucanih istomisljenika da je tako i sam zakljucio da to mora biti tako. To je i nema nista drugo.

Ovo ostalo smijesno komentarisati. Recimo podrzavas Tempa koji je u svom nastupu na forumu seljacina da ga tesko ima veceg. Tebi odgovara jer zastupa isti pravac kao i ti. Problem sa "seljacima" ti je sto ne zastupaju isti stav. Lahko bi ti njih prihvatio da razmisljaju kao i ti, bez obzira koliki bili seljaci. Podrzavali ste i Fuada, a covjek je seljacina i kabadahija, pod izgovorom "manjeg zla".

Hocete biti moderni i napredni, a ovamo puni predrasuda. Ne ide to gospodo tako. Tipovi ljudi "vidi mu glave!"
Jarane, ja sam brutalno iskren. I moja mater, iako rodjena u gradu, iako jedna od najboljih osoba koje poznajem, ima klicu seljakluka. Roditelji seljaci i moralo povuci. Ispliva seljakluk tu i tamo, sranje mora izaci na povrsinu. Vjerovatno i kod mene izadje sranje iz seljackog naslijedja tu i tamo, mada se protiv toga borim svim silama.

Oceva strana je prava carsijanerska. Nema kod njih mahalanja i ogovaranja, nema vjerske nastrojenosti i konzervativizma. Ako je neko vjernik ne nameće drugima. Za sebe je vjernik, nikome nista ne govori. Ne bi nikad skonto da je vjernik ako ga ne bi pitao. Strogo intimna stvar.

A pazi da to nema veze sa obrazovanjem, jer je porodica sa majčine strane nemjerljivo obrazovanija. Pola ih je bilo na direktorskim pozicijama u komunističkoj Zenici. Mahom doktori nauka. Od starog strana obicni radnici ili sitni poduzetnici. I da dodatno zakomplikujem, kada se sve stavi na vagu, majka je bolji covjek od oca, spremnija pomoci drugima, kao i vecina njene porodice.

Dakle, to je proces. Moja majka je mnogo liberalnija od svojih roditelja koji su konzervativni vjernici. Ja sam mnogo liberalniji i od majke i od oca. Moje dijete ce biti jos liberalnije. To je proces koji tece.

Eto, morao sam ovako da me ne bi optuzili za ksenofobiju. Ima izvrsnih ljudi sa sela. Medjutim, dok su oni totalna vecina u gradu, napredak je nemoguc. Sada imamo totalno disbalans i seljacku dominaciju. Kasumovic i SDA su iste seljacine. U Zenici samo seljak moze dobiti izbore jer je 80% stanovnistva seljacko.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51886 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

apsidejzi wrote: 18/06/2021 09:49Upravo! Na zapadu se takva sorta ljudi naziva desnicari ili konzervativci. U nas je malo grublja rijec: seljak. Meni kao bivsem vjerniku je trebalo mnogo vremena da sa sobom rascistim da me boli klinac ako me neko od takvih vidi kako pijem, mada i dan danas bude neprijatno. Ta njihova nekultura da se otvoreno i javno petljaju u necije izbore izgleda napadno i dominantno i onda u psiholoskoj hijerarhiji ih cini nadmocnijima. Razlog zasto su oni napadni jeste sto u njihovoj kulturi to izgleda normalno. Kod primitivnih plemena svako se svakome petlja jer na taj nacin cuvaju jedinstvo grupe a to je odbrambeni mehanizam koji ima evolucijske osnove. Svako ko odstupi od generalnih nacela se izbacuje iz grupe ili ubija. Sam u prirodi obicno ne mozes uspjeti i vrlo brzo bivas pojeden od grabljivica. Grupa ti daje zastitu od drugih grupa ali i divljih zivotinja. Iz tog razloga vecina religija ima pravila za one koji istupe iz religije. Jal se ubija, jal se proglasi otpadnikom i niko sa njim ne smije nista da ima. To stvara kulturu grupe i grupnu ovisnost i karakteristicna je primitivnije drustvene forme. Kad se ljudi grupisu u velike gradove, onda komsija ne zna ko mu je komsija i nema tog pritiska. Ali nema ni potrebe. Imas drustvo koje funkcionise na nacin da jedinka placa porez od kojeg se placaju ljudi ciji je posao da se brinu za opste dobro i obezbjede tu sigurnost od drugih grupa i divljih zivotinja. To su policija, vojska, vatrogasci, zdravstveni sistem. Potpuno drugaciji koncept od plemenskog (seljackog). Medjutim, tu dodju drugi problemi poput usamljenosti koji se rijesavaju grupisanjem po zajednickim interesima. Ako te interesuje ples upises u plesnu skolu i tu sretnes istomisljenike.

nas problem je sto smo formalno razvili gradjanski oblik drustva ali veliki broj jedinki i dalje zivi u plemenskom sistemu.
Apsolutno tacno.

Jedino me raduje sto primjetim da su djeca ortodoksnih seljacina mnogo naprednija od roditelja. Tako je u 99% slucajeva. Doci ce sve na svoje ali je potrebno dosta vremena.

Medjutim, sa ovakvom strukturom stanovnistva, veliki napredak je jednostavno nemoguc. Vuci cemo se kao put u narednih par decenija dok ne stasaju nove generacije.
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51887 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Svasta si udrobio, i sta je na kraju tvoja poruka? Mamina strana obrazovanija, poduzetnija, sposobnija od "gradske" oceve?
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#51888 Re: Zeničani

Post by Sydnor »

Zar vam smeta sad i "Kako ste?" :-) :roll:
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51889 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

skoronikako wrote: 18/06/2021 12:12Svasta si udrobio, i sta je na kraju tvoja poruka? Mamina strana obrazovanija, poduzetnija, sposobnija od "gradske" oceve?
Poruka je da je gradska porodica na visem civilizacijskom nivou od seljacke.

Urbanog covjeka ne zanima zivot druge osobe, ne zanima ga ko koga guzi, ne nameće drugima svoj nacin zivota, otvoren je za nove ljude, nove ideje, nove svjetonazore, sve sto je novo. Nista mu ne predstavlja problem. Seljacka porodica zeli odrzati postojeće stanje uz poruku: nekada je, u davna vremena, sve bilo bolje. Progresivizam vs nazadnost.

I SDA-ovci su obrazovani i poduzetni pa su teske seljacine i nazadnjaci. Obrazovanje nije mjerilo. Ti si vjerovatno na visem civilizacijskom nivou od nekog SDA doktora nauka i milionera. To je poenta i poruka.

Sa seljacima nema naprijed.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8124
Joined: 25/05/2013 23:49

#51890 Re: Zeničani

Post by apsidejzi »

Sydnor wrote: 18/06/2021 12:20 Zar vam smeta sad i "Kako ste?" :-) :roll:
Kako ste je kameleonski oblik pozdrava gdje nit si vino niti voda. Dobar dan se asocira sa komunizmom jer je bio dosta koristen u Jugoslaviji (sto je glupost jer u svakom stranom jeziku imas dobar dan kao malo vise formalniji pozdrav), selam/pomoz bog i sl su religijski pozdravi koji te tacno definisu u odredjenu kategoriju, djesi, sta ima, sta se radi je neformalni ulicni pozdrav. Kako ste je formalni pozdrav al se ne zna sta si. Pravi distancu dok istovremeno ostajes kulturan. Poceo se koristiti u ratu i nakon rata upravo iz razloga jer je bilo nesigurno pokazati sta si i time se nepotrebno izloziti pritisku raznih grupa.

A jest me krenula filozofija. Ugrijalo ovdje, sunce ubi pa valjda zbog toga :D
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#51891 Re: Zeničani

Post by -Chesterfield- »

skoronikako wrote: 18/06/2021 12:12 Svasta si udrobio, i sta je na kraju tvoja poruka? Mamina strana obrazovanija, poduzetnija, sposobnija od "gradske" oceve?
Poruka je da će za pedeset godina, kada se i seljaci navuku na ovu modernu rabotu Zenica napredovati na svim poljima. :D
https://www.072info.com/palo-25-dilera- ... 9_-YkczE-E
oruzana_pobuna
Posts: 1756
Joined: 15/04/2021 11:24
Location: Prdimahovljani

#51892 Re: Zeničani

Post by oruzana_pobuna »

Sydnor wrote: 18/06/2021 12:20 Zar vam smeta sad i "Kako ste?" :-) :roll:
hahahahhahahahaha :lol: :thumbup:

selam alejk od seljaka iz ulice 150 m od stadiona :lol:

od seljaka kao atomske bombe je opasnija samo kvazcarsijska pokondirena tikva - ne znas koj' je gori :lol:

najbolje vam je graCkoj a i seljaCkoj raji sukno strasni Rambo Amadeus a to je ne znam je l Beta ili Zenit dzinglovo hiljadama puta na radiju kad se javi "poSRAvLJAm sve Zenicane"....

al eto tupsoni iz graCke "raje" se tome nisu nikad mozda kasnije dohavizali :D


tako eto ja vas posravljam ove graCke i prigraCke :lol:
Last edited by oruzana_pobuna on 18/06/2021 12:46, edited 1 time in total.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#51893 Re: Zeničani

Post by anex »

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#51894 Re: Zeničani

Post by Kikibombona »

apsidejzi wrote: 18/06/2021 12:35
Sydnor wrote: 18/06/2021 12:20 Zar vam smeta sad i "Kako ste?" :-) :roll:
Kako ste je kameleonski oblik pozdrava gdje nit si vino niti voda. Dobar dan se asocira sa komunizmom jer je bio dosta koristen u Jugoslaviji (sto je glupost jer u svakom stranom jeziku imas dobar dan kao malo vise formalniji pozdrav), selam/pomoz bog i sl su religijski pozdravi koji te tacno definisu u odredjenu kategoriju, djesi, sta ima, sta se radi je neformalni ulicni pozdrav. Kako ste je formalni pozdrav al se ne zna sta si. Pravi distancu dok istovremeno ostajes kulturan. Poceo se koristiti u ratu i nakon rata upravo iz razloga jer je bilo nesigurno pokazati sta si i time se nepotrebno izloziti pritisku raznih grupa.

A jest me krenula filozofija. Ugrijalo ovdje, sunce ubi pa valjda zbog toga :D
Da, nekako je uveden nakon rata. Tacno znam trenutak kada su pojedini ljudi 'dobar dan' zamijenili sa 'kako ste'. Na to je cesto dolazio odgovor, 'sta te briga, nisi doktor'. :D

Taj pozdrav je odjednom dosao, totalno neprirodno i vec se moze reci da je prevazidjen. Pocetkom milenijuma se dosta koristio, sada veoma rijetko. Ponovo velika vecina pozdravlja sa 'dobar dan'.

...

Svaki pozdrav je dobar ako je od srca. Nikome normalnom nijedan pozdrav ne treba smetati. Vise sam problematizovao one kojima smeta 'dobar dan', a kojih je na srecu u zadnje vrijeme sve manje.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65581
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#51895 Re: Zeničani

Post by _BataZiv_0809 »

Kako ste meni dodje nesto kao howdy :D
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#51896 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Seosi se opet snasli za politicku opciju, a trotoarcad opet ispuslia? I sad opet kukate... :D

Grad cine ljudi, a ne zgrade i ulice. Sve dok na balkonima solitera u centru grada visi oprani ves nema tu urbanog. I da se razumijemo nije to samo slucaj Zenice. Najblizi primjer je Split. Vole reci da imaju poseban mentalitet, dispet i sta sve ne. Ono je klasicno krkansko ponasanje usvojeno kao norma normalnog ponasanja. Izbija dalmatinska zagora iz njih. Pogledas solitere vidis ves. :D

Sve dok ti u dubini duse nije gadljivo objesiti ves na balkon nisi urban, a kad takve stvari usvojis kao norme normalnog ponasanja onda ces vidjeti da ti je lako i jednostavno zivjeti i u Tokiju, Londonu, Parizu ili bilo kojoj drugoj metropoli, a da ne govorim o normalnim gradovima. Sve dok imas nagon baciti opusak kroz prozor, parkirati na trotoaru, ostaviti cipele ispred vrata u haustoru treba covjeku biti jasno da nije urban.

Problem nasih neurbanih stanovnika je sto su se u tako velikom broju i kratkom periodu doseljavali u urbane sredine tako da je malogradjanstvo usvojeno kao urbana norma. Prodjes ispod balkona nadjes sve moguce otpatke i ostatke od kuhanja. Sevap zivotinju nahranit. :lol: Nije to radi sevapa vec treba kantu za smece redovno prazniti jer se u protivnom usmrdi. Nisu dole kokosi vec kad nema macki i pasa lutalica onda stakori jedu to... :izet:

Problem sto se sa takvim manirima ne mozes roditi. To moras vidjeti, dozivjeti, neko te mora opomenuti. Ako je vecina malogradjana oko tebe onda nema kriticne mase da ostatak doseljenih promjeni na bolje.

Zenica nazalost ima maksimalno 10% urbanih stanovnika. Ovo ostalo je na brzinu popapucilo opanak... :izet:
User avatar
Ja_Ja
Posts: 2627
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#51897 Re: Zeničani

Post by Ja_Ja »

Jao sta vi sve napisaste u jednoj smjeni. Trebate jedan dobar reset napraviti. Mnogo te FGR u koju se kunete podpada pod tu vasu definiciju “seljaka” zbog nacina na koji se ponasaju. Nije vama krivo ni Babino, ni Janjici, a niti Nemaila ili Vukotic. Krivi su vam oni medju vama a iskreno i vi sami sa tim nacinom razmisljanja. Liberalna ili progresivna misao (ako vec svrsajete na da se tako klasificirate) nije iskljuciva niti sebi dozvoljava da vjerske, jezicke pa cak i preferencijalne razlike jedinke kritikuje na nacin na koji vi to radite. Znaci vi ste liberali/progresivci u pokusaju.

Kiki razumijem da si ti ateista ili agnostik, ali ti to ne daje pravo da svako malo seres o vjeri. Fakat mi nikad nisu bili jasni ljudi koji se svojom voljom iskljuce iz necega da bi to kasnije zustro kritikovali. Imas dovoljno slobode da se udaljis od tog koncepta i da zivis zivot onako kako ti zelis i sad bi jos da diktiras kako neko drugi da zivi svoj zivot?! Nisi nista bolji od onih koje optuzujes da rade te iste stvari.

Dobar dan za nekog mozda ima veoma ruznu asocijaciju. Ovaj narod je 500 godina koristio selam kao pozdrav da bi slijedecih 50 godina prolazio kroz prisilnu “emancipaciju” a dobar dan je bio sinonim tog procesa. Oni koji zele da budu ukljuciviji oni koriste jedan genericniji pozdrav poput “kako ste” i ja ne vidim problem u tome. Licno odgovaram na sve pozdrave i ljudi koji pozdravljaju na bilo koji lijep nacin su mi bolji i drazi od onih koji nikako ne pozdravljaju.
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51898 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Nece ljudi da shvate da nama nisu problem neobrazovani, vec oni obrazovani, ali bez trunke postenja. Svi SDA "seljaci" su vecinom obrazovani na drzavnim fakultetima, imaju doktorate i vecinom su to "Titini inzinjeri(izaberi obrazovanje)" kao sto im se voli tepati. Problem je sto takvi ne zele koristiti svoje znanje za dobro zajednice vec za vlastito dobro.

I vala, ni jedan seljak nije opasniji od Zlatka Lagumdzije. Onda ZL dodje hidrogenska bomba.
skoronikako
Posts: 1022
Joined: 08/10/2018 12:09

#51899 Re: Zeničani

Post by skoronikako »

Ne znam da li imam pogresnu percepciju, ali imam osjecaj kao da ljudi na selu puno vise protestuju protiv odluka koje ih diraju nego sto to rade ljudi iz grada, a bez protesta nema promjene. Govorite od 10-20% urbanog stanovnistva u Zenici, to nas izadje do 15000 ljudi. To je kriticna masa koja moze promjeniti mnogo stvari. Ako to zeli.

Mozda tih 15000 ljudi ne moze sprijeciti da se izabere SDA kandidat, ali tih 15000 ljudi moze natjerati tog SDA kandidata da konacno pocne raditi na poboljsanju grada. I jedni i drugi ce u tom broju vidjeti svoju priliku, urbani da dobiju nesto korisno, politicari da dodju ili utvrde svoju poziciju na vlasti. A mozda se u tih 15000 pridruzi i koji seljak kojem ne odgovara da je grad los jer je ipak to i njegov centar.

Iskreno, zene iz Kruscice su pokazale vise hrabrosti i svijesti od vecine gradjana u ovoj nasoj drzavi. A one su "seljanke" i nisu obrazovane.
User avatar
Freamon Lester
Posts: 3398
Joined: 06/09/2014 01:18

#51900 Re: Zeničani

Post by Freamon Lester »

Pozdrav "Dobar dan" kao simbol prisilne emancipacije. :lol: Ovo je definitivno nesto najgluplje napisano na ovom forumu. Malo bolje kad razmislim vrlo vjerovatno spada u top 10 gluposti kompletnog interneta.

Svakako i ostatak posta zasluzuje...

Post Reply