Zenica nekad i sad

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#26

Post by compaq »

sigurno ce biti bolje od one rusevine koja je stajala 25 godina na tom mjestu. A ako zelis da pogledas slike kako ce to izgledati idi na http://www.bhkvart.net imas slike u galeriji (slike su nove, projekat je izmjenjen), a na glavnoj stranici imas i promotivni spot. Kompleks izgleda pristojno, samo da ga zavrse u roku.
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#27

Post by genija »

Dobro compaq,

Ima PSC puno potencijala, samo mi se stvarno nedopada ona sportska sala a i pogotovo hotel, i sve u svemu izgled PSC-a. Neki kockasto-niski objekti sa komicnim rasporedom... :roll:
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#28

Post by dr.iver »

Ma dajte.
Pa na par stotina metara od budeceg Garinog hotela su hoteli Internacional i Metalurg.... :roll:
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#29

Post by compaq »

hm... Metalurg... :) ako i zanemarimo cinjenicu da je zatvoren i ruiniran, sobe su mu kriticne strahovito (cak i da se renoviraju), bar one koje sam ja vidio. Ipak se nadam se da ce taj hotel neko obnoviti, to je simbol Zenice, prvi pravi hotel u gradu.
Link za slike PSC-a sam stavio zato sto je vecina ljudi vidjela onaj "pano" na gradilistu - idejno rjesenje, koje nema bas puno dodirnih tacaka sa konacnim projektom. Pogledajte, interesuje me misljenje forumasa, meni ono uopste ne izgleda lose...
compaq
Posts: 33
Joined: 02/03/2006 15:39

#30

Post by compaq »

Zaboravio sam, slike PSC-a su u galeriji: Album: Random slike
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#31

Post by sulesavic »

Pravo da vam ka¾em, ne mogu reæi da mi je potpuno svejedno kako æe na kraju izgledati PSC i ¹ta æe biti njegova primarna svrha.

Ali, ako æe se promijeniti njegova sada¹nja funkcija (virenje iskrivljenih armatura iz poluraspadnutih betonskih blokova), spreman sam prihvatiti i hotel i tr¾ni centar i bilo ¹ta drugo.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#32

Post by dr.iver »

Nazalost, Metalurg propada, ali je ipak tu. Zar nije bilo bolje da daju Metalurg Dzananovicu, da ga renovira i usput ostavi vise zelenih povrsina na Kamberovicu...
A osim toga soping centar u centru grada...necuveno, pa obicno tako veli soping centri idu na periferiju, ionako se do njih ide autom...
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#33

Post by dr.iver »

sulesavic wrote:Pravo da vam kažem, ne mogu reći da mi je potpuno svejedno kako će na kraju izgledati PSC i šta će biti njegova primarna svrha.

Ali, ako će se promijeniti njegova sadašnja funkcija (virenje iskrivljenih armatura iz poluraspadnutih betonskih blokova), spreman sam prihvatiti i hotel i tržni centar i bilo šta drugo.

Da, a osim toga otkako su poceli radovi ni narkomani se vise ne okupljaju na rusevinama davno zapocete gradske dvorane...
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#34

Post by sulesavic »

Moguæe je da je glas javnosti malo zakasnio.

No, za neke stvari jo¹ ima spasa


Prostor kod Hotela Rudar (mada mi nije ba¹ najjasnije koji je to prostor u pitanju) - parking, kakav tr¾ni centar ili ne¹to treæe?

Svjetiljke u Titovoj - zelene, plave, ¾ute ili nikakve?


Dodajite...
Ti i Ja
Posts: 10
Joined: 27/04/2006 20:34
Location: zenica
Contact:

#35

Post by Ti i Ja »

Nije bas sve tako sjajno, zna se da kad pocnu majstori "renovirati" to ispadne jos gore nego prije renovacije, samo treba te pogledati novo renovirani Jalijski Most, pa ce vam sve biti jasno....
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#36

Post by sulesavic »

A ¹ta mu je jadnom?
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#37

Post by dr.iver »

Sta fali jalijskom mostu?

Super je fazon neonke, samo se prebacis na drugu stranu i nema musica hehe
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#38

Post by genija »

Jalijski Most je 'fol renoviran, al' su zaboravili za neravni beton, pospricali farbu po mostu, zaboravili ofarbat stub od mosta, stavili plasticne kugle kao svjetla?, samo u mraku je predivno al' po dani? HMM
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#39

Post by genija »

Most

Image


Imate vise informacija
na dzonlic.blogspot.com

al' moram reci da u mraku lijepo djeluje :)
ze-punk
Posts: 11
Joined: 02/09/2004 11:19
Location: zenica

#40

Post by ze-punk »

AZ
Posts: 115
Joined: 30/07/2006 13:18

#41

Post by AZ »

Pitas kako danas dozivljavam svoj rodni grad... pa jednostavno to meni vise ne lici na ZE, nego na neki plasticni Legoland, zasadjen bukvom tu i tamo, posebno do 22h kad odlaze zadnji prigradski busevi.
Nazalost mi se osjecaj ne popravlja ni nakon tolikih 'neimarskih cudesa'... Nisam vjerovala da cu ovo ikad napisati, osjecam se u ZE tek kad odem u SA i vidim tamo par NASIH urbanih faca, ja koja nikad nisam mislila da grad cine stanovnici, sad zaboravim da sam u rodnom gradu cak i u suncano jutro na Kamberovicima, predvecerje na Carini ili vece u Masarykovoj... Tuga je to koja ne prolazi.
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#42

Post by genija »

Pa pola ze su sve ratne izbjeglice koje su dosle sa sela i
okoline grada, to nema vise 'pravih' zenicana.

'Pravi' zenicani su otisli prije ili poslije rata, sto se moze
primjetiti kad se gleda po ulicama, ja sam primjetila da ima
najvise staraca po zenici a pametni mladi ljudi su napustili
BiH i otisli gdje imaju bolju buducnost....
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#43

Post by Kaiser »

Zenica je grad u koji je nakon II svjetskog rata doselilo više desetina hiljada radnika i "poštene inteligencije" iz svih krajeva naše bivše Jugoslavije, a veliki je broj i onih koji su u Zenicu doselili prije I svjetskog rata iz Srednje Evrope (Čeha najviše). U tom smislu, Zenica je uvijek bila, uslovno rečeno, kosmopolitski grad. Jako je malo "pravih" odnosno starosjedilačkih zeničkih porodica. Međutim, u Zenici se nikad nije gledalo na to jel neko "pravi" ili "nepravi" Zeničani, bitno je bilo da svi ti ljudi vole grad, osjećaju ga kao svoj, i da ga izgrađuju u najširem smislu.

Iz toga razloga mislim da je sva ova priča, koja se sada pokušava nametnuti i Zenici, oko odlaska "pravih" i dolaska "nepravih" isforsirana i potpuno netipična za Zenicu. Svi koji će ovaj grad voljeti i doprinijeti njegovom razvitku su dobrodošli bez obzira na to jesu li iz Jajca, Bugojna, Travnika, Viteza, Žepča, Maglaja, Kaknja ili sela kao što su Pojske, Briznik i slično. Naravno, od svih koji se dosele se očekuje da poštuju neki red, kao kad nekome dođeš u kuću poštuješ mu njegovu kuću, ali svi su dobrodošli.

Puno je bitnih i zaslužnih Zeničana doselilo iz manjih gradova i sela u ovaj grad i tu se afirmisalo, i iz toga razloga niko nema pravo reći nijednu ružnu riječ o tim ljudima!

Zenica je godinama imala epitet "uzavrelog grada", i taj epitet moramo sačuvati i raditi na njegovom daljem razvijanju. U ovaj grad su dobrodošle sve nacije, sve vjere, sve regije, svi gradovi i sva sela, pod uslovom da grad prihvate kao svoj i tako se i ponašaju.

A naši "pravi" Zeničani koji su otišli po cijelom svijetu su i dalje sa nama, okupljamo se na nekoliko foruma i mailing lista i svakodnevno družimo, tako da, barem ja, nikad nisam izgubio osjećaj da su oni zauvijek otišli.
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#44

Post by Kaiser »

:D
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#45

Post by vodolija_33 »

Zenica je moj rodni grad... rođena sam tamo... tamo sam završila osnovnu i srednju školu :)

Iako ne živim više tamo, ali jako često idem u Zenicu :) imam dosta prijatelja i rodbine tamo :)

Što se tiče njenog izgleda, popravlja se hvala Bogu... polako, ali se popravlja :)
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#46

Post by atheist »

Zenica...pa konacno ide nabolje..od ove godine...Mozda najzasluzniji za to je nacelnik (Smajlovic..nakon dugo godina nacelnik je iz Zenice) ...s tim sto ce sve zasluge za to pokupiti njegova maticna stranka SDA...nazalost.... Iako on djeluje samostalno...mnogi (citaj sda-ovci) kazu da je stranka za to zasluzna... Elem...covjek je napravio tu skolsku konacno...stazu bulevara...Gradska trznica...Ulica u Crkvicama....Most na Kaberovica polju...u planu je i u Blatuši...od juce je Mittal Steel generalni sponzor Celika...sto mu garantuje novac...samo nadati se da nece zavrsavati na pogresnom mjestu... Stadion na Kamberovica polju je skoro gotov...Ulica od Carine do Kamenog mosta je zavrsena i vecina fasada na okolnim zgradama...Vlasnici i li korisnici objekata u pomenutoj ulici su morali postaviti nove izloge... Muzej ce biti zavrsen do kraja godine...Slijedece se planira rekonstrukcija Bilinog polja i Platoa Stare pijace..(sve ce srusiti...i tu ce da bude velika zgrada u kojoj ce biti smjesteni svi sudovi) Pocetak radova na robnoj kuci Bosna bi isto trebao poceti slijedece godine...Kino Central isto tako...Tropik ce da pravi multipleks kino na istom mjestu...
Ukratko...pocelo je...grad se budi....raja vise nije ista...Vecina je otisla vani...Neki su po zatvorima...neki su se navukli...dosli su neki novi klinci i klinke...Ali Zenica ce uvijek biti najbolji i najljepsi grad na svijetu.
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#47

Post by Kaiser »

atheist wrote:...Mozda najzasluzniji za to je nacelnik (Smajlovic..nakon dugo godina nacelnik je iz Zenice) ...
Naš načelnik Husein Smajlović je iz zaselka Obrenovci koji se nalazi između Lokvina i Pojska.

Ja čovjeku skidam na kapu na svemu što radi i definitivno je najbolji čovjek na tome mjestu od 1992.godine. Upravo je ovo potvrda onoga što sam prethodno rekao-nije bitno ko je sa sela došao u grad, bitno je da radi pravu stvar.
User avatar
atheist
Posts: 190
Joined: 11/07/2006 16:46

#48

Post by atheist »

Da ..znam to...ali mislio sam u kontekstu predhodnih...znas vec odakle su...on je nekako najblize Zenici...i da ga jebes covjek se trudi iako je u SDA.
AZ
Posts: 115
Joined: 30/07/2006 13:18

#49

Post by AZ »

trinaesti wrote:onako zuto zelena izgleda kao da je svemirski brod sletio medju sive solitere. te sive fasade su boljka
grada zenice, ali prosetajte titovom ulicom i vidjet cete da nestaju pred zamasima spretnih ruku molera koji nanose zute, narandzaste, vesele boje na zgrade u toj prekrasnoj ulici.
Te me navale kitscha (izmedju ostalog) i jeste najvise strah, izgleda da je odsjek arhitekture na Sarajevskom univerzitetu, ili gdje god bio taj 'univerzitet' koji su 'pohadjali' nadriarhitekti koji uzimaju dusu rodnom nam gradu, potpun promasaj.

Imas pravo, izgleda upravo kao da je svemirski brod sletio, jer nema veze sa postojecim objektima, odudara kao sf (genius loci, sta to bijase???) ne postujuci osnove estetike, a o proporcijama i razmjeru izmedju zelenih povrsina i gradjenih povrsina da i ne govorimo: gdje god je bila zelena povrsina, koja kao takva ispunjava odredjenu svrhu, pozurili su da je ispune (mjesto na carini predvidjeno za merkator, betoniranje kamberovica, ubacivanje i uguravanje novih objekata izmedju vec postojecih na silu )

Cist Leogland, samo sto u Legolandu nema stanovnika, barem ne zivih bica, a ko zna, mozda su i Zenicani ("pravi" ili ne) do te mjere zamrli, da im bolje i ne treba?! Uzgred budi receno, nek znaju da ce im ici na savjest ovaj urbicid koji dopustaju svojom letargijom ili ignorancijom.

Ili misle istjerati selo iz grada tako sto ce ga betonirati do iznemoglosti? Tipicno... jedino sto to samo stavlja akcent na cinjenicu da prisustvo ruralnog (ako ne i sumarskog) u mom gradu ne jenjava.
genija
Posts: 231
Joined: 24/04/2006 01:01

#50

Post by genija »

MA O CEMU PRICAS KAISER?

NACELNIK HUSEIN SMAJLOVIC JE IZ ZENICE.
ON JE BIO DIREKTOR BANKE PRIJE RATA. JA GA ZNAM OD DAVNIH VREMENA, ZATO AKO NEZNATE O KOME PRICATE I STA JE ISTINA NEMOJ TE PAMETOVATI OVDJE AKO IKAKO MOZE.

CUJ OBRENOVCI?
Post Reply