Zenica / III Korpus A RBiH

Post Reply
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#51 Re: VOZUCA 1995

Post by shalaedin »

thron wrote:Ma beljezgate bezveze i ko fol branite događaje, oni koji su gledali video znaju da je se radilo o čistom izživljavanju duboko poremečenih osoba. Ono što je trebalo da bude trijumf arbih pretvorilo se na kraju u zloćin. Pa i nekako da su uhavtili neke četnike ili arkanovce koji su tu znali biti nego neke jade od vojnika.

To izživljavanje i masakriranje ubijenih nije bio i nije trebao da bude način kako je se bosna trebala braniti.
Pored ovoga je duboko u vjeri zabranjeno raditi.
Taj odred koji spominjete je bio između sebe podijeljen, između onih koji su umjereni i onih koji to nisu. U njemu je bilo sto Sunnita, Sija i muslimana iz nekih drugih frakcija... Zbog toga su cesto bili u razilazenju i sukobu, tako da je postojala podijela među njima... Razlika je bila u u tome iz kojih zemalja dolaze Mudazhedini, recimo da se Muzdahedini iz sunnitskih sredina nisu dobro slagali sa onima koji su dolazili iz Sijskih sredina kao sto je Iran...

Upravo iz razlike prema tumačenju vjere te razlike između njih su bile nepremostive, cesto se sa pojedinim frakcijama unutar voda nisu slagali autoriteti voda...
Tako da su Iranci mudzahedini samostalnije dijelovali u vodu El-Mudazhidin. Tako da je vjerovatnoca da su oni najveci dio zlocina nad zarobljenim vojnicima napravili.

Islam kao vjera nedozvoljava mucenje zarobljenika i u samom Kur`anu se kaze: "Mucenje je gore nego ubijanje".

Cenzurisane snimke akcije El-Mudzahidin mozete naci na netu... dovoljno je da odete na google video i ukucate Mujahedeen i naci cete cenzurisane snimke American Islamic Group o akcijama toga odreda u BIH-a.
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#52 Re: VOZUCA 1995

Post by JBL »

http://24ur.com/novice/crna-kronika/iz- ... zniku.html

Toliko o zapadu i svirepom nacinu ...
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#53 Re: VOZUCA 1995

Post by clav »

JBL wrote:http://24ur.com/novice/crna-kronika/iz- ... zniku.html

Toliko o zapadu i svirepom nacinu ...
Koliko ne kontam slovenski ovdje kaze zabodel, nemam pojma kakve su ostale okolnosti, ali sigurno bi trebao dobiti puno vise od 6 godina.
U svakom slucaju nema veze s Vozucom. Ovo je slicno Vozucoj:
Image
User avatar
Cipelguz
Posts: 49
Joined: 05/05/2009 00:13
Location: u guzici

#54 Re: VOZUCA 1995

Post by Cipelguz »

Sa cetaljima je trebalo jos i gore, sa takvim zivotinjama i nije moglo biti humanog postupanja.

Samo stravicno postupanje je moglo da im izbaci iz glave cetnistvo i poremecen um. Drugacije nije moglo.

Samo zbog "marketinske kampanje" mudzahedini odjekuju u negativnom svjetlu, slani su svjesno da se "zagadi" borba ARBIH. Medjutim kad se sve stavi na sto oduzme i sabere, nista se dobilo nije humanizmom, halalom i merhametlukom. Naplatise 8000 glava u par dana.

Ja sam nesto kont'o i skonto da recimo u 5 dana je trebalo rokat 1600 ljudi na dan po par stotina na sat ako se noc ne racuna.
Za to je trebao eskadron totalnih poremecenih bolesnika citav jedan puk, i dok citav taj puk hoda po Bosni, Amerikama i Evropama slobodno,
naslo se par talibana na forumu da kenja o humanom odnosu prema zatvorenicima, trebalo je jos jace i svirepije - za nauk i primjer a ne zbog osvete.

Ovako ce onaj maloprije spomenuti eskadron - odgojiti svoju djecu i ona djecu svoje djece zatrovati i dalje mrznjom i "kad bude vrijeme" - citaj kad bosnjo 'alali - zvona ce da zvone.

:sax:
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#55 Re: VOZUCA 1995

Post by shalaedin »

U ratu se gazi etika i konvencije o ratovanju, najgore je kada civili ginu na jedan svirep nacin, planski i sistematski ubijani... Vojnici mnogi ne prezive zarobljavanje, rijetki se izvuku bez metka u potiljku...
Mucenje je veci zlocin od ubijanja... Ali ovdje su muceni vojnici, a ne civili... Sta je od toga dvoje gore? Niko neopravdava zlocin, al zar mislite da je na srpskoj strani mozda bilo ljepse zarobljavanje nasih vojnika i da nije bilo svirepih ubistava vojnika i civila...

Sjecam se price o zeni koja se porodila u Potocarima i kojoj je jedan srpski vojnik tek rodjeno dijete oteo iz ruku i zgazio nogom pred njenim ocima...
Jedna od srebreničkih majki priča nam slijedeći dogaðaj: Kaže ona: "Sjedim ja meðu onim narodom u Potočarima 11. jula 1995., kad vidim, mlada ženica, stisla se, znoj joj teče, grč na licu. Priðem, pitam je šta joj je, kaže: "Raðam!" "De sine", velim ja njoj, "ufati se jednom rukom za me, a drugom za svoju svekrvu"… Tako i bi. Oduprije se žena na nas, muško dijete zaplaka. Zgrabih ja dijete, hoču da mu zavežem pupak, kad četnik preda me: "Spusti to dijete dolje!", veli. Ja ga popustih na dimije, fino dijete, duge kosice, kao da je okupano… Četnik priðe, nogom stade djetetu na vrat... Crijeva izletiše…"

http://www.sehur.net/html/modules.php?n ... nt&sid=177
Nakon svega sto nam se desilo ako zaboravimo a pouku neprimimo, isto ce nam se desiti... Ako je strah i zelja za osvetom ono sto iza sebe ostavljamo, zajednicki zivot nikada nece doci... Zločin će se ponoviti... Ova drzava nesmije da zaboravi Srebrenicu... ona treba da bude viđena svugdje... treba da bude primjer za pouku svima nama koliko ljudska glupost (oholost, strah od drugacijeg,diskriminacija, mrznja i ubijanje drugog radi toga sto je razlicit od tebe) moze biti kobna...

Da nezaboravimo i da je na Balkanu neponovimo, juce Jasenovac i Srebrenica, sutra nesto novo... Ako iz ovo dvoje ne naucimo da zivot cijenimo... onda nas ista sudbina ceka kroz isto vrijeme...

Ne zelim da moje dijete istu sudbinu dozivi, nebih sebi oprostio jos jedno upropasteno dijetinjstvo i jos jedan upropasten zivot... Iz kojeg nista novo neproizilazi osim muke i gorkog okusa u zivotu...
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#56 Re: VOZUCA 1995

Post by JBL »

Sudjenje je bilo zatvoreno za javnost ali generalno se radi o napadu grupe na mladica (17). Nakon sto je izboden nozem ostavili su ga da izkrvari i pobjegli. Sve je to stalo u 6 godina robije. Znaci nacin ubijanja, bjezanje i resto nije imalo znacajan utjecaj na presudu.

Ali nazad na temu...
Ko je vidio snimke akcije mogao je vidjeti da mudjahedini nisu solirali u svemu i da su pricice kako su ONI uzas deplasirane
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#57 Re: VOZUCA 1995

Post by Edmond »

Ovo što je napisao "lopta" je 100 % objektivan i istinit opis onoga što se dešavalo oko Vozuće.
Vozućki četnici, na čelu sa starosjediocima Stojkom Blagojevićem, Slobodanom Stjepanovićem, Mladenom Božićem, Miladinom Ilićem, Mladenom Savićem, Zoranom Smiljićem (Trkuljom) i drugim, 25. juna 1992. godine, otvaraju artiljerijsku vatru po Bošnjačkim kućama u Vozući. I ako slabo naoružana i tek nastala Teritorijalna Odbrana Vozuće energično se suprostavljaja daleko spremnijem i naoružanijem neprijatelju i uspijevaju spriječiti četnike da urade još veći genocid. Uplašeni narod u zbjegovima kreće prema Zavidovićima, ali četnici pucaju u masu civila i ubijaju dvadeset i jednog.
Stojko Blagojević, komšija, predsjednik zamoproglašene "Srpske Opštine Zavidovići". Za ostale sam čuo,ali ih lično ne poznajem. Dodao bih ovom uvodu da su Srbi iz Zavidovića počeli odlaziti netom prije spomenutih događaja počeli napuštati grad i odlaziti u Vozuću, Stog i druga "srpska" sela prema Vozućoj. Sjećam se da je moja stara,vidjevši da se nešto događa pitala jednog komšiju,Srbina, (imena neću spominjati) gdje i zašto idu,a on joj je odgovorio da idu na selo raditi nešto oko krompira i bašte,a kad ga je pitala zašto nosi toliko stvari,odgovorio joj je dvosmisleno. Sin od tog komšije,momak generacijski blizak meni, je prišao mojoj staroj i šapnu joj da ostali ne vidi, da mene skloni jer će biti rat. Nas dvojica smo generacija 70.-73. Iskreno,mi nismo znani ama baš ništa šta nam se sprema i čak smo im pomagali da utovare stvari. Volio bih ako bi neko,ko je srpske nacionalnosti,a zivio je u Zavidovićima tada, kaže da li ovo tačno ili ne. Uglavnom, mi smo nastavili živiti "normalno" i zaista smo mislili da komšije idu zbog bašte. Sjećam se i kada je taj Stojko Blagojević mahuo staroj, nasmijao se vrlo ljubazno i rekao da ide na videndicu. Više se nije vraćao.

Ono što nisam znao,a saznao sam prije 5-6 dana u jendom razgovoru uz kafu sa stanovnicima Vozuće,jesu dešavanja u samoj Vozućoj u to vrijeme. Muslimani su živjeli u svojim kućama,a počela se pojavljivati srpska vojska, tenkovi, transporteri itd. Da skratim, muslimani su prvi put izbjegli prema selu Delići (selo iznad Vozuće) da bi se za nekoliko dana vratili svojim kućama. Za nekoliko dana čovjek (čije ime neću spominjati) je primejtio sa se srpska vojska grupiše i da se nešto sprema. Aktivirao je i razbudio muškarce i žene i rekao da se spreme da bježe prema Delićima i Banovićima (prema Zavidovićima nisu mogli jer je komunikacija bila prekinuta.) Isto jutro srpka vojska je pokrenula napad na civile i zahtijevala putem megafona da se ljudi predaju"Srpskoj vojsci". Počeli su pucati,a muslimanski narod se počeo izvlačiti. Tada je poginulo mnogo civila i dobrih momaka od kojih sam neke i sam znao, Rahmet im duši. Tako je Vozuća "oslobođena" od muslimana. Srbi su zapali nekoliko muslimanskih kuća,a ostale su naselili ili koristili u vojne svrhe. To znam jer sam ušao u Vozuću 95. par dana nakon događaja o kojima ovdje govorimo.

Zarobljeno je i dosta civila koji su transportovani kamionima na Ozren i razmjenjeni su u Doboju. Tačno je i to da je bilo pojedinaca, lokalnih Srba,starosjedilaca, koji su se pokušali suprostaviti četnicima,ali bez uspjeha. Tačno je i to da četnici nisu porušili džamiju koja je bila 80 % završena prije rata i koja je završena poslije rata. Mala digresija, jedno od najvažnijih, ako ne i najvažniji manastir na Ozrenu je sačuvan u potpunosti, manastir Vozućica sve do danas i svakodnevno ga posjeću vjernici vjernici pravoslavne vjeroispovjesti
Zahvaljujući pomoći jedinica Teritorijalne odbrane, ostali se izvlače na slobodnu teritoriju. Četnici nastavljaju svoj pir te iznemogle starce, Hamdiju i Zlatku Softić, spaljuju žive u njihovoj kući,starac Salko Softić (Žuna) iz sela Brdo iste je sudbine. Zibu Mehanović polivaju benzinom i živu spaljuju pokraj spomenika žrtvama fašizma u centru Vozuće. Džebraila (Džebu) Demirovića, Fikreta Turbića (Zrnu) i Senada Čamdžića (Džinu) su goloruke i nenaoružane skupa na istom mjestu pobili četnici iznad sela Delići, njihovi ostaci su onako nepokopani pored puta ( mjesto pogibije) pronađeni nakon oslobađanja (tri godine nakon ubistva) i zajedno sahranjeni u jedan mezar na Teferiču jer 100 % - na identifikacija nije bila moguća. Smrtni ostaci Hakije Muharemovića su pronađeni tek 2001 godine (zahvaljujući neumornom traganju njegove porodice i Muhameda Čamdžića Čamulje ) u selu Miljevići (četnicko selo sa provizornim logorima za Bošnjake odakle su dalje slati u zloglasne logore na Ozrenu kao sto su Rosulje i Tumare) iznad Vozuće. Bošnjacima koji su ostali nehtjevši da napuste svoje domove ili su pak uhvaćeni prilikom bijega ni danas dan nema traga.
100 % istina
Ozrenski četnici nastavljaju zločinački pir svakodnevnim granatiranjem okolnih sela te Zavidovića, Maglaja, Lukavca, Banovića, Tuzle. Posebno su Bosnjaci Zavidovića i Maglaja po zlu zapamtili brdo Blizna, odakle su četnici iz Bočinje snajperima i artiljerijom svakodnevno tukli po ovim gradovima ubijajući žene, starce, djecu...
Nisu baš mogli snajperima tući po gradu,ali obližnja sela su bila pod vatrom svakako.
Podsjelovo je greda koju čine četiri dominantne kote, 715, 726, 702 i 706, što neupućenima u topografiju ovih prostora ne znači mnogo, ali ova greda je kapija Ozrena i onaj ko je kontrolira, lahko može zauzeti cijeli Ozren.
E odavde su gađali Zavidoviće svakodnevno.
Četnici su bili svjesni toga, pa su ovaj dio ratišta izuzetno utvrdili držeći jake snage na njemu. Prema izjavama mnogih visokih oficira Armije BiH, ovi se položaji nisu mogli zauzeti bez pomoći avijacije. Mnoge jedinice Armije BiH su se izredale na ovoj koti, ali bez ikakvog uspjeha, a onda je taj zadatak pripao odredu El- Mudžahid
I ovo je tačno. Mnoje armijske jedinice nisu uspjele zauzeti ovu gredu, dok nisu došli mudžahedini. Inače njihov dolazak u Zavidoviće nije prihavećen sa odobravanjem od strane Zavidovićana, pošto su sa sobom donijeli običaje koji nisu bili u duhu bosanstva koje smo gajili. Znali su "maltretirati" parove koji se drže za ruke, nisu dali da se toči alkohol i sl. Međutim nakon "sukoba" sa lokalnom rajom,te su se stvari izgladile i kasnije (95.) toliko su stekli povjerenja kod Armije da malete ne niko nije htio ići u akciju ako ne idu mudžahedini. To su vrhunski obučeni borci. Tako nešto samo treba vidjeti.
Na Spasovdan, 27. maja, četnici su izvršili masakr u ulici Vase Miskina. Na taj isti dan, sličan zločin su izveli i u Zavidovićima, a tog 27. maja 1995. godine, u samo svitanje, na četnike su udarili borci odreda El-Mudžahid. Podijeljeni u dvanaest grupa, uskačući u rovove i u borbi prsa u prsa, za samo desetak minuta ovladali su ovom kotom. Iznenađenje i pobjeda su bili potpuni, a u rovovima je ostalo 170 četnika koji više nikome nisu mogli postavljati pitanja u stilu:” Treba li vam vreća za Tuzle?”
Sve tačno,100 % samo umjesto 170 tog jutra je poginulo 173 četnika, isključivo vojnika.

Da skratim, sve ostalo što je napisano o akciji je potpuno tačno. Ovdje bih pored nabrojanih jedinica 2. i 3. korpusa, spomenuo momke iz "Crnih Labudova" koje sam gledao kad su peli na Paljenik (to je bilo nekad 94. kada Vozuća nije oslobođena). Ni u filmovima tako nešto nećete vidjeti. :thumbup:

Price o predaji Vozuce i zamjeni za Srebrenicu i danas su aktuelne na srpskoj strani. Potkrijepljuju ih trvdnjama da su linije na spoju Srbacke brigade koja je drzala kotu Paljenik i Policijske cete prepuštene. Na spoju ovih jedinica ostao je prazan rov iz kojeg su se vojnici povukli


Ovo može biti tačno,ali napominjem da se Vozuća pokušavala uzeti 5-6 puta u peridu 93.-95., zbog izuzetnog geostrateškog položaja koji je imala. Da bi ste došli iz Zavidovća u Tuzlu, morali ste ići putem Zavidovici - Zenica - Kakanj - Breza - Vareš - Banovići - Tuzla. Put je trajao čitav dan, minimalno. Oslobađanjem Vozuće koridor Tuzla - Zenica je postao prohodan i skraćen je put na neka 2-3 sata. Mislim da je Srbima Vozuća prvenstveo bila bitna zbog toga jer je umanjivala mobilnost Armijskih jedinica. S druge strane Vozuća je bila bitna zbog komunikacije Han Pijesak - Olovo - Vozuća - Zavidovići - Maglaj - Doboj. Nadam se da se sjećate ratnih izvještavanja iz ovoh gradova i sve će vam biti jasno. Tako prića o razmjeni teritorija nema čvrstu osnovu, mada ne kažem da je neistina.
Bas zbog svega onog iznad sto sam napisao nakacise vozuckim Srbima taj epitet cetnistva, pa zar je cetnistvo kad znas da nema uzmicanja i da takvo pitanje u glavi ne postoji. Za vrijeme i posle rata su nas glorifikovali i u RS nazivali herojima jer smo opstajali i pored takvih uslova... a u federaciji satanizovali zbog mnogih Bosnjaka koji su na Vozucoj poginuli. A to sto se tice Ozrena, nadji bilo kojeg Vozucanina, Srbina ili Bosnjaka, pa ga nazovi Ozrencem, pa ces cut sta ce ti reci... :D
S ovim se mogu složiti,ali te pitam šta je sa Srbima iz Miljevića npr. (ako se sjećaš Ine i društva) ? Sjećam se kada je taj Ina,ne znam kako se preziva, 90. sjedio ispred Doma kulture sa šajkačom na glavi i pjevao neku pjesmu "Oj turčine za nesreću zete !".

U svakom slučaju drago mi je da si se javio i da imaš ovakav pogled na život u budućnost. Svakako si dobrodošao. :thumbup:
Jest jarane,u pravu si,sve je kako si napisao,sve,djeca,kuca u mislima,ali jarane,.....godina je '95!!!!!
Sta bi prije toga,jel' '92,'93,'94 bilo tih sika??????
Da, to zaboravljamo ... I ne zaboravimo da se ova završna bitka desila netom poslije Srebrenice.

Volio bih da se javi neko i sa "druge" strane pa da malo popričamo,činjenično. U svakom slučaju ovakve i slične teme sa "druge" stane su potrebne. pozz
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#58 Re: VOZUCA 1995

Post by konrad »

Ja kad citam ove komentare pomislim samo koji je to kucno vaspitanje bilo.
Moram priznati da mijenjam neka svoja misljenja citajuci sta se sve ovde pise.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#59 Re: VOZUCA 1995

Post by Nekako s proljeća »

trimi68 wrote:Lopta,

Image

tretman zarobljenika
Treba da znas:

U Krčevinama su 21 jula zarobljeni pripadnici VRS-e Mitrović Momir i Knežević Predrag, odvedeni u mjesto Livadegdje su ubijeni i odrubljene su im glave.Ostali zarobljeni vojnici su odvedeni u logor Kamenica, u kojem je 24 jula odsječena glava Gojku Vujičiću a svi ostali zarobljenici su je morali poljubiti, prije nego što je okačena na kuku zida od prostorije u kojoj su boravili.Nekoliko zarobljenika je bilo izloženi mučenjem uz korištenje tzv ''elektro-šokova'' i povredama izazvanim primjenom zraka iz gumenog crijeva pod jakim pritiskom.Ta grupa zarobljenih vojnika VRS-e je 24 avgusta prebačena iz Kamenice u KPD Zenicu (zatvor)

Zarobljavanje, ubistva i nehumano postupanje ka zarobljenicima čini direktno odgovornim pripadnike odreda ''El Mudzahid'' a indirektno i komandanta Armije BiH Rasima Delića jer nije poduzeo nužne i razumne mjere da spriječi zločine i kazni njihove počinioce.

http://un.org/icty/bhs/frames/cases.htm


Trebas znati da je vecina stranih boraca u Bosnu stigla manjim dijelom preko Srbije a najvise preko Hrvatske i tzv Herceg-Bosne'', jedan broj njih nije bio ni obrezan ...
Trebas znati da su britanski mediji nastojali doci do ovakvih snimaka nudeci ''velikodusnu nagradu'' pa se ne cudi da ih ima mada u principu samo par slikovitih primjera.Naravno, nek' se vrti....

Treba da znas da ne podrzavam krsenja zenevskih konvencija a da ne bi bilo zabune, ogradujem se ods ovakvih nedjela.
I na kraju, ovo je uz operaciju ''vlasic'' jedna od najbriljantnijih operacija jedinica Armije BiH tokom rata.

Nama nije trebalo ljudstva, vec samo oruzja... :bih:
ekvivalent
Posts: 461
Joined: 28/12/2008 21:05

#60 Re: VOZUCA 1995

Post by ekvivalent »

konrad wrote:
insajder 078 wrote:Prnjavorsku brigadu bi razbila i djeca iz vrtica tako da se ne treba ponositi time!Radi se o najgoroj brigadi VRS kojoj je bila ravna samo Osinjska brigada nazvana po istoimenom selu pored Dervente!Mislite da su oni tamo slucajno bili???Tad su vec pocele racunice i moglo se pretpostaviti sta ce se desavati za par mjeseci,naravno sve dok se nije doslo do 51/49%.Inace gro snaga na Vozuci su cinile takve brigade uz prosvjetne radnike i penzionere koje su iz zeze zvali "bijele beretke"aludirajuci na boju njihove kose.Ti ljudi nisu mogli ni hodati kako treba a o nekom otporu je izlisno govoriti.Nadam se da ce jednog dana neko od srpskih generala objasniti njihovim porodicama zasto su zrtvovani i da li je moglo bez toga.Eto ko je cinio tu strasnu silu i armadu na Vozuci......
Najmanje 30% vojske su cinili tzv trecepozivci, sve te ofanzive pred kraj rata su cista stela i mikarenje teritorijalnih procenata.
Jos jednom da ponovim da odavno nisam procitao gore komentare nego na ovoj temi. Toliko sovinizma, Boze sacuvaj.
kojeg sinko sovinizma
hoces da se ispricamo sto smo srbe isprasili mozda?
u biti zlocini odreda el mujahid u vozuci bili su pojedinacni primjeri,ne nesto organizovano,smisljeno i planski uradjeno...
razlika izmedju nas i cetnika je tu
u biti i rasim je dobio kaznu zbog ne kaznjavanja istih
ne zbog naredjenja zlocina :wink:
i samo da se zna,na taj nacin poginulo je sedam(7)zarobljenih srpskih BORACA!
ova cinjenica ne opravdava zlocin ali je dovoljan pokazatelj svim dobronamjernim da je cifra minorna i da nije nesto zbog cega bi ova sjajna vojna pobjeda uopce imala ikakvu mrlju
jebi ga rat je gadna manifestacija :wink:
e sad druga je stvar sto su slobodna bosna i redovni citatelji zaposleni na sax-u,tu da nas uvjere u suprotno :wink:
a sto se tice same akcije
jedna klasika el mujahid odreda
nase su artiljerijske baterije u pribitkovicima,opcina banovici,i ove u zavidovickoj opstini odradili vrhunsku pripremu
a onda su u rani sabah(ili za one sto ne znaju sta je sabah-zoru)munjevito bukvalno za 30 minuta razbili cetnike
i da deplasirana je laz da su se penzionerske brigade branile u vozucoj
bilo je tu i lafuera,fin broj crvenih beretki,ozrenskih cetnika s kace, super naoruzane jedinice vrs-s
tako da ....
bravo mi:-D
User avatar
konrad
Posts: 724
Joined: 27/03/2009 18:39

#61 Re: VOZUCA 1995

Post by konrad »

ekvivalent wrote:
konrad wrote:
insajder 078 wrote:Prnjavorsku brigadu bi razbila i djeca iz vrtica tako da se ne treba ponositi time!Radi se o najgoroj brigadi VRS kojoj je bila ravna samo Osinjska brigada nazvana po istoimenom selu pored Dervente!Mislite da su oni tamo slucajno bili???Tad su vec pocele racunice i moglo se pretpostaviti sta ce se desavati za par mjeseci,naravno sve dok se nije doslo do 51/49%.Inace gro snaga na Vozuci su cinile takve brigade uz prosvjetne radnike i penzionere koje su iz zeze zvali "bijele beretke"aludirajuci na boju njihove kose.Ti ljudi nisu mogli ni hodati kako treba a o nekom otporu je izlisno govoriti.Nadam se da ce jednog dana neko od srpskih generala objasniti njihovim porodicama zasto su zrtvovani i da li je moglo bez toga.Eto ko je cinio tu strasnu silu i armadu na Vozuci......
Najmanje 30% vojske su cinili tzv trecepozivci, sve te ofanzive pred kraj rata su cista stela i mikarenje teritorijalnih procenata.
Jos jednom da ponovim da odavno nisam procitao gore komentare nego na ovoj temi. Toliko sovinizma, Boze sacuvaj.
kojeg sinko sovinizma
hoces da se ispricamo sto smo srbe isprasili mozda?
Mislim da smo se vec dosta ispricali.
ekvivalent wrote:u biti zlocini odreda el mujahid u vozuci bili su pojedinacni primjeri,ne nesto organizovano,smisljeno i planski uradjeno...
ljudi to iz dosade odradili, ajmo malo lopte da igramo...
ekvivalent wrote: jedna klasika el mujahid odreda
nase su artiljerijske baterije u pribitkovicima,opcina banovici,i ove u zavidovickoj opstini odradili vrhunsku pripremu
a onda su u rani sabah(ili za one sto ne znaju sta je sabah-zoru)munjevito bukvalno za 30 minuta razbili cetnike
i da deplasirana je laz da su se penzionerske brigade branile u vozucoj
bilo je tu i lafuera,fin broj crvenih beretki,ozrenskih cetnika s kace, super naoruzane jedinice vrs-s
tako da ....
bravo mi:-D
Da bio je i Cak Noris licno, sve sa bradom :oops:

Teski sovinizam, plus patkometrija !
User avatar
SaraLe
Posts: 2280
Joined: 21/11/2006 10:45

#62 Re: VOZUCA 1995

Post by SaraLe »

@Konrad, jesi pustio suzu koju za njima :oops:
User avatar
Edinz
Posts: 375
Joined: 03/11/2008 15:03

#63 Re: VOZUCA 1995

Post by Edinz »

Svaki put kad cujem rijec Vozuca sjetim se brdjanina sa durmitora (mrsko mi je i ime mu izgovoriti) kako hvali i uzdize junake iz srpskog staljingrada koji nikad nece pasti. Tim vise osjetim zadovoljstvo i ponos sto je ovaj staljingrad, bastion cetnistva i mit od herojstvu i nepobjedivosti bradatih spodoba pao zauvjek u vodu. Nek je rahmet svima koji su poginuli u oslobadjanju i historijskoj pobjedi.
ekvivalent
Posts: 461
Joined: 28/12/2008 21:05

#64 Re: VOZUCA 1995

Post by ekvivalent »

SaraLe wrote:@Konrad, jesi pustio suzu koju za njima :oops:
nije konrad sada place :-)
a ev i ja od srece :-D
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#65 Re: VOZUCA 1995

Post by rajvosa^ »

konrad ne zna da nisu cetnici samo bjezali s Vozuce...bjezali su oni 95te sirom BiH, kolko su bili stari i sjedi nije ih se moglo stici. :shock:
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#66 Re: VOZUCA 1995

Post by samo malo »

Promijenis par rijeci u (na zalost) vecini postova, i dobijes otprilike ovo "balije su to zasluzile, Naser Oric je klao po srpskim selima, trebalo je turcima izbiti iz glave da ce na srpskoj zemlji praviti tursku drzavu, ionako su pobijeni samo muskarci a oni su svi alijini mudjahedini".
User avatar
clav
Posts: 848
Joined: 12/07/2008 23:38

#67 Re: VOZUCA 1995

Post by clav »

samo malo wrote:Promijenis par rijeci u (na zalost) vecini postova, i dobijes otprilike ovo "balije su to zasluzile, Naser Oric je klao po srpskim selima, trebalo je turcima izbiti iz glave da ce na srpskoj zemlji praviti tursku drzavu, ionako su pobijeni samo muskarci a oni su svi alijini mudjahedini".
Zajebana ti ta teorija relativiteta. Da je to tako stvarno bilo, pa da promjenis par rijeci.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#68 Re: VOZUCA 1995

Post by Bosanac sa dna kace »

... svi smo mi kolateralna steta....
plaho mi zho vozuckih cetnika sto ne ostvarise svoje snove da Krivaju oboje u crveno od nesrpske krvi :oops:
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#69 Re: VOZUCA 1995

Post by Pietje_Bel »

trimi68 wrote:Lopta,

Image

tretman zarobljenika

Kada bi ja imao politicku moc, ovi mudzahedini i njihove porodice bi letile iz Bosne vec sutra. Koji bolesnici i nevjerinici! :oops:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#70 Re: VOZUCA 1995

Post by Bosanac sa dna kace »

Pietje_Bel wrote:
Kada bi ja imao politicku moc, ovi mudzahedini i njihove porodice bi letile iz Bosne vec sutra. Koji bolesnici i nevjerinici! :oops:
babi se snilo ono što joj je milo :oops:
User avatar
mp3sa
Posts: 278
Joined: 09/08/2008 18:56

#71 Re: VOZUCA 1995

Post by mp3sa »

Prva slika "zlocina" na vojnicima sto je lopta postavio je prvi sehid na Vozucoj!!! Dakle "mudjahedin" a ne srpski borac!!! Druga i treca slika su licno oruzje jednog poginulog cetnika i stavljeno je tako da se vidi da vishe nece musliman od njega stradat nego da ga zakopaju zajedno sa njim u rovu u kojem je poginuo, na ovoj slici se ne vidi urezana kokarda na sjekiri, ali i nije ovim slikama ni bio cilj da se to vidi.... Ali eto i to se prikazuje kao zlocin...
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#72 Re: VOZUCA 1995

Post by dr.gog »

Cipelguz wrote:Sa cetaljima je trebalo jos i gore, sa takvim zivotinjama i nije moglo biti humanog postupanja.

Samo stravicno postupanje je moglo da im izbaci iz glave cetnistvo i poremecen um. Drugacije nije moglo.

naslo se par talibana na forumu da kenja o humanom odnosu prema zatvorenicima, trebalo je jos jace i svirepije - za nauk i primjer a ne zbog osvete.
Nažalost, malo ćeš odmarati od foruma :) .Priča je jedno, a pravdanje zla drugo.

Drugo, ostali forumaši ,nisu Talibani, niti kenjaju već pišu kako znaju.

Nadam se da ćeš za par sedmica biti ponovo sa nama :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#73 Re: VOZUCA 1995

Post by dr.gog »

darkpitar wrote:po svemu ovome Odredu "El-Mudžahidin" : :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: : :run:
Za tebe važi ista opomena i isključenje. :)
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#74 Re: VOZUCA 1995

Post by Gile Šampion »

Septembar, prva oslobodilacka akcija Armije R BiH i odreda El-Mudjahid na Vozuci. Pauzu poslije bitke Smajo koristi i dolazi do mene. Prica mi o pocetku akcije, Tekbiru i jurisu njegovih suboraca i brace po vjeri iz odreda. Kosa mi se dize dok Smajo prica, jurisaju njegova braca i on s njima, neprijateljski mitraljezi kose ih, niko od njegovih ne trazi zaklon. Padaju pogodjeni borci, Tekbir ne prestaje, pucaju u trku Mudjahedini i upadaju u rovove neprijatelja koji bjezi, prepadnut silovitim jurisem. Poginulo je dvadesetak Smajinih suboraca. Jos vise je ranjenih. Neprijatelj je u rasulu, poginuli mu na sve strane. Zarobljeno je dosta neprijateljskih vojnika. Nema milosti za njih. Dok stoje u redu za smaknuce, gledajuci i cekajuci smrt, neprijateljski vojnici placu, od straha vrse nekontrolisanu nuzdu, padaju u nesvijest kad vide prvo pogubljenje. Smajo mi tuznim glasom rece: "Vidjeh hrabrog zarobljenika, psuje nam, provocira, trazi da njega ubijemo prvog, da pustimo ostale. Psuje Bosnu, rat, psuje majku svima, svi se cudimo tolikoj drkosti i hrabrosti. Zao mi ga, divim se njegovoj hrabrosti. Zauzeo bih se za njega, trazio da ga puste, ali ne smijem se zamjeriti svojima, ja nemam hrabrosti. Kroz istoriju oduvijek su se postivali hrabri ratnici, oslobadjali. Ne trazi milost za sebe neprijateljski vojnik dok mu se smrt priblizava, psuje sve redom. Ja hrabra covjeka, zao mi ga, nisam mu mogao pomoci".

Inače dio priče sa http://siba.blogger.ba/ ----->RAHMETLI SMAJO ALIC, ŠEHID

Inače moj lični stav je da osuđujem svaki vid iživljavanja nad zarobljenicima,ali tek onda kad su četnicima počele da se sjeku glave,onda su oni počeli da razmišljaju o prekidu rata...
User avatar
insajder 078
Posts: 73
Joined: 05/05/2009 00:15

#75 Re: VOZUCA 1995

Post by insajder 078 »

Gile Šampion wrote:Septembar, prva oslobodilacka akcija Armije R BiH i odreda El-Mudjahid na Vozuci. Pauzu poslije bitke Smajo koristi i dolazi do mene. Prica mi o pocetku akcije, Tekbiru i jurisu njegovih suboraca i brace po vjeri iz odreda. Kosa mi se dize dok Smajo prica, jurisaju njegova braca i on s njima, neprijateljski mitraljezi kose ih, niko od njegovih ne trazi zaklon. Padaju pogodjeni borci, Tekbir ne prestaje, pucaju u trku Mudjahedini i upadaju u rovove neprijatelja koji bjezi, prepadnut silovitim jurisem. Poginulo je dvadesetak Smajinih suboraca. Jos vise je ranjenih. Neprijatelj je u rasulu, poginuli mu na sve strane. Zarobljeno je dosta neprijateljskih vojnika. Nema milosti za njih. Dok stoje u redu za smaknuce, gledajuci i cekajuci smrt, neprijateljski vojnici placu, od straha vrse nekontrolisanu nuzdu, padaju u nesvijest kad vide prvo pogubljenje. Smajo mi tuznim glasom rece: "Vidjeh hrabrog zarobljenika, psuje nam, provocira, trazi da njega ubijemo prvog, da pustimo ostale. Psuje Bosnu, rat, psuje majku svima, svi se cudimo tolikoj drkosti i hrabrosti. Zao mi ga, divim se njegovoj hrabrosti. Zauzeo bih se za njega, trazio da ga puste, ali ne smijem se zamjeriti svojima, ja nemam hrabrosti. Kroz istoriju oduvijek su se postivali hrabri ratnici, oslobadjali. Ne trazi milost za sebe neprijateljski vojnik dok mu se smrt priblizava, psuje sve redom. Ja hrabra covjeka, zao mi ga, nisam mu mogao pomoci".

Inače dio priče sa http://siba.blogger.ba/ ----->RAHMETLI SMAJO ALIC, ŠEHID

Inače moj lični stav je da osuđujem svaki vid iživljavanja nad zarobljenicima,ali tek onda kad su četnicima počele da se sjeku glave,onda su oni počeli da razmišljaju o prekidu rata...
Jos samo fali Veljko Bulajic pa da se ovo ekranizuje... :-) :-) :-)
Post Reply