Zenica / III Korpus A RBiH

Post Reply
Škobo Habu
Posts: 8928
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1401 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Škobo Habu »

Grean wrote: 21/02/2021 18:34 Sjeca li se neko ili zna li neko kako se zvalo ono hrvatsko selo iznad Varesa u pravcu Nisicke koje je ostalo kao enklava nakon oslobodjenja Varesa od HVO-a?

Ostali su prvo kao ostrvo izmedju nas i srpskih polozaja na Nisicima a onda nakon oslobodjenja Karica, Brgula, Okruglice ostali u dubni nase teritorije. Prolazio sam kroz to selo u zimu 94' kad bi isli iz Varesa na liniju prema Crnoj rijeci. Sjecam se kako je svjetlilo prolazeci na kamionu, okiceno za taj Bozic 94'. Nama je bilo dozvoljeno da prolazimo ali se nismo smjeli zaustavljati u selu, postojao je dogovor nakon Vasingtonskog i planiranja tih operacija na Nisicima.



Inace da kazem za narod Varesa, nema boljih i pitomijih ljudi. Sve nase smjene koje su bile na tom terenu, prvo prije oslobadjanja Karica, Brgula i Okruglice kad je nasa brigada bila smjestena u selu Budozelje a kasnije kad se linija pomjerila znali smo prespavati kod ljudi u Varesu ili selima oko vracajuci se iz Breze ili Visokog prema Nisicima ako bi isli na kakav dopust, svi su samo pricali od dobroti i gostoprimljivosti tih ljudi, posebno ovih iz Budozelja. Nevjerovatni, tacno da te uhvati strah za njih zbog te dobrote.
Daštansko. Inače većinski bošnjačko selo. Tvrdi se da je jedno vrijeme gore bio Ivica Rajić sa svojom jedinicom.

Nisam upoznat sa detaljima, i ne znam koliko je istina, ali pričalo se da je HVO artiljerija djelovala po srpskim položajima kad je započela operacija probijanja vanjskog prstena na Nišićkoj visoravni.
Pousorac Ljuti
Posts: 40
Joined: 25/04/2021 01:38

#1402 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Pousorac Ljuti »

Image

Iza ove gospode Zeko a lijevo Sultan, slikano prošle godine.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1403 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Guadalajara »

OSLOBAĐANJE VLAŠIĆA 1995. GODINE - POSJETA DELEGACIJE 3. KORPUSA ARMIJE RBiH LINIJAMA ODBRANE


Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1404 Re: Borbe na Ozrenu posle pada Vozuće

Post by Piaty »

cunamido wrote: 29/04/2021 02:35 Ajde da razjasnimo neke stvari...
Odeš na kahvu u Maglaj kad tamo Maglajlije su oslobodile sve do Vozuće :D
Odeš na ćevape u Zenicu kad tamo 7. Muslimanska je oslobodila cijeli Ozren i razbucala četnike :D
Odeš u Limenku u Tuzlu na ćevape kad tamo kažu da je drugi korpus oslobodio sve do Jablanice kod Maglaja :D

Pa hajmo mi polako razmotati ovu priču od kraja rata pa do Vozuće pa da vidimo ko je šta oslobodio i kome stvarno pripadaju zasluge!
Gdje je koja brigada ili jedinica bila?

Možemo krenuti ovako gdje je stala linija...
Jablanica
Lipova glava
Borova glava
nastavite niz...
Hahhaahahaa bravo.
Posebno je smijesno za 2 korpus, cudo nikad nisu otisli malo sjevernije ili, ne dao im Bog - istocnije da oslobadjaju.

Uostalom, Ramiz Zmaj se sigurno dotakao necega od pomenutog u svojim epskim propovjetkama u 7 dijelova.
User avatar
desni
Posts: 1493
Joined: 10/03/2012 01:21

#1405 Re: Borbe na Ozrenu posle pada Vozuće

Post by desni »

Piaty wrote: 21/10/2021 20:05
cunamido wrote: 29/04/2021 02:35 Ajde da razjasnimo neke stvari...
Odeš na kahvu u Maglaj kad tamo Maglajlije su oslobodile sve do Vozuće :D
Odeš na ćevape u Zenicu kad tamo 7. Muslimanska je oslobodila cijeli Ozren i razbucala četnike :D
Odeš u Limenku u Tuzlu na ćevape kad tamo kažu da je drugi korpus oslobodio sve do Jablanice kod Maglaja :D

Pa hajmo mi polako razmotati ovu priču od kraja rata pa do Vozuće pa da vidimo ko je šta oslobodio i kome stvarno pripadaju zasluge!
Gdje je koja brigada ili jedinica bila?

Možemo krenuti ovako gdje je stala linija...
Jablanica
Lipova glava
Borova glava
nastavite niz...
Hahhaahahaa bravo.
Posebno je smijesno za 2 korpus, cudo nikad nisu otisli malo sjevernije ili, ne dao im Bog - istocnije da oslobadjaju.

Uostalom, Ramiz Zmaj se sigurno dotakao necega od pomenutog u svojim epskim propovjetkama u 7 dijelova.
A inače su pripadnici 2. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine među kojima je bio i veoma veliki broj iz Podrinja i Posavine, imali materijalno-tehničke mogućnosti da dođu bar do Temišvara sjeverno i istočno.
Samo eto bili su vickasti ko Ramiz Zmaj pa ne htjedoše :roll:
sumirprimus
Posts: 80471
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1406 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by sumirprimus »

pricate gluposti, sama ZO vam govori sta je drzao 2K arbih, kao i velicina teritorije koju je kontrolirao, dao bog da su i ostali korpusi kontrolirali priblizno :thumbup:
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1407 Re: Borbe na Ozrenu posle pada Vozuće

Post by Piaty »

desni wrote: 22/10/2021 01:26
Piaty wrote: 21/10/2021 20:05

Hahhaahahaa bravo.
Posebno je smijesno za 2 korpus, cudo nikad nisu otisli malo sjevernije ili, ne dao im Bog - istocnije da oslobadjaju.

Uostalom, Ramiz Zmaj se sigurno dotakao necega od pomenutog u svojim epskim propovjetkama u 7 dijelova.
A inače su pripadnici 2. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine među kojima je bio i veoma veliki broj iz Podrinja i Posavine, imali materijalno-tehničke mogućnosti da dođu bar do Temišvara sjeverno i istočno.
Samo eto bili su vickasti ko Ramiz Zmaj pa ne htjedoše :roll:
Pusti ti Temisvar. Sjever i istok vase ZO?
Sta je ljudino sa koridorom? Jel se moglo prnut malo prema Srebrenici pa pomoci bar dok je padala?

Nemoj me pogresno razumjeti. Postovanje i hvala obicnim borcima svugdje pa i u Tuzli.
User avatar
atmel
Posts: 1610
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#1408 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by atmel »

https://youtu.be/NAx7tqKcZ4E
Edin Imamovic - Strikan
Borac iz Zavidovića iz sela Imamovići.
ZLATNI LJILJAN.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1409 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by Truba »

na engleskom o čajdrašu
https://www.nedjelja.ba/hr/english/news ... ians/21926

prevode za internacionalno tržište :D
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#1410 Re: Borbe na Ozrenu posle pada Vozuće

Post by Comanche »

Piaty wrote: 22/10/2021 10:38
desni wrote: 22/10/2021 01:26
A inače su pripadnici 2. korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine među kojima je bio i veoma veliki broj iz Podrinja i Posavine, imali materijalno-tehničke mogućnosti da dođu bar do Temišvara sjeverno i istočno.
Samo eto bili su vickasti ko Ramiz Zmaj pa ne htjedoše :roll:
Pusti ti Temisvar. Sjever i istok vase ZO?
Sta je ljudino sa koridorom? Jel se moglo prnut malo prema Srebrenici pa pomoci bar dok je padala?

Nemoj me pogresno razumjeti. Postovanje i hvala obicnim borcima svugdje pa i u Tuzli.
Tema je 3 Korpus. Iako smatram da drugi korpus nije dovoljno uradio. Pogotovo Majevicu i prema istocnoj Bosni. Posavinu nisu ni mogli da odrade bez dobre podrske HVO. BIlo je u drugom odlicnih jedinica iz Zivinica, Gradacaca, Brckog, Teocaka i jos par drugih manjih jedinica. Tuzla grad isto kao i Zenica nisu uradili puno.

Sto se tice proboja kod pada Srebrenice, to su prvi liniju probili Brcaci isto kao i na Vozuci.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#1411 Re: Borbe na Ozrenu posle pada Vozuće

Post by Piaty »

Comanche wrote: 09/02/2022 16:14
Piaty wrote: 22/10/2021 10:38

Pusti ti Temisvar. Sjever i istok vase ZO?
Sta je ljudino sa koridorom? Jel se moglo prnut malo prema Srebrenici pa pomoci bar dok je padala?

Nemoj me pogresno razumjeti. Postovanje i hvala obicnim borcima svugdje pa i u Tuzli.
Tema je 3 Korpus. Iako smatram da drugi korpus nije dovoljno uradio. Pogotovo Majevicu i prema istocnoj Bosni. Posavinu nisu ni mogli da odrade bez dobre podrske HVO. BIlo je u drugom odlicnih jedinica iz Zivinica, Gradacaca, Brckog, Teocaka i jos par drugih manjih jedinica. Tuzla grad isto kao i Zenica nisu uradili puno.

Sto se tice proboja kod pada Srebrenice, to su prvi liniju probili Brcaci isto kao i na Vozuci.
Proboj? Proboj da se izvuku ljudi iz kolone?

Sto se tice Posavine tacnije koridora, HVO isto tvrdi za 2 Korpus, a to je da 2 korpus nije metka opalio u dogovoreno vrijeme.
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#1412 Re: Borbe na Ozrenu posle pada Vozuće

Post by Comanche »

Piaty wrote: 12/02/2022 18:13
Comanche wrote: 09/02/2022 16:14

Tema je 3 Korpus. Iako smatram da drugi korpus nije dovoljno uradio. Pogotovo Majevicu i prema istocnoj Bosni. Posavinu nisu ni mogli da odrade bez dobre podrske HVO. BIlo je u drugom odlicnih jedinica iz Zivinica, Gradacaca, Brckog, Teocaka i jos par drugih manjih jedinica. Tuzla grad isto kao i Zenica nisu uradili puno.

Sto se tice proboja kod pada Srebrenice, to su prvi liniju probili Brcaci isto kao i na Vozuci.
Proboj? Proboj da se izvuku ljudi iz kolone?

Sto se tice Posavine tacnije koridora, HVO isto tvrdi za 2 Korpus, a to je da 2 korpus nije metka opalio u dogovoreno vrijeme.
Da proboj da se probije linija i kolona iz Srebrenice prodje ne slobodnu teritoriju.

HVO moze tvrditi sta hoce, ali koridor je bio presjecen od Armije BiH to je dobro dokumentovano.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1413 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by sehohari »

Može li mi neko objasniti čije su zasluge i zašto je Zenica, za razliku od velikog broja drugih gradova relativno "lako" uspio da se odbrani na početku rata?

Mislim, i Zenica je sa Teslićem bila naslonjena na većinsko srpsko mjesto, a bilo je i većih sela na sjeveru grada koja su imala srpsku većinu. Zašto Srbi nisu tu uspjeli da išta osvoje, ako ne grad, onda "makar" njegov sjeverni dio. Tuda je prolazila rijeka Bosna a i glavna magistrala M17, pa bi se veoma lako mogao blokirati komunikaciju prema sjeveru.

U Travniku su došli na Vlašić i na početku rata, pogotovo poslije pada Jajca, vidim da su mediji govorili o mogućem padu tog mjesta, dok nikad nisam čuo za to da je par kilometara udaljena Zenica bila ozbiljnije ugrožena. A koliko vidim, i u samoj Zenici su Bošnjaci činili tek negdje oko pola stanovništva - isto kao što je bio i slučaj u Sarajevu.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1414 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

Prvo uprati popis stanovništva BiH 1991 po opštinama pa onda iznosi podatke...
U Zenici i okolini živjelo 22000 srba,80000 bošnjaka i par kasarni JNA.
U Sarajevu i okolini živjelo 250000 bošnjaka,157000 srba,13 kasarni JNA,5 skladišta oružja,2 vojna aerodroma,nekoliko vojnih fabrika i remontnih zavoda..

Kontaš sad?
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#1415 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by belfy »

dodati i da su kasarna (ja znam samo jednu) i JNA u Zenici ispracena van Zenice prije samog pocetka rata.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1416 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by channel10 »

Nije bas prije pocetka rata. Ispraznjena je negdje sredinom Maja 1992. Prvo blokirana, pa onda su cini mi se vozom izvuceni iz Zenice. Ako se dobro sjecam i voz je kasnije negdje zaustavljen i oduzeto je oruzje i municija. Istog dana ili tih dana su odradjene akcije u Drivusi, Raspotocju i Perinom Hanu jer je tu zivjelo srpsko stanovnistvo koje je bilo naoruzano do zuba. Mislim da su ih u dan dva sve razoruzali i rijesilo se pitanje dijela prema Sarajevu.

Nekad kasnije je i JNA (beli orlovi) pokusala desant u ljeto 92. preko Smetova i sela Svice(srpsko selo) i nisu uspjeli.

edit: posebno obratiti paznju na rat 92.-95. :lol: .. stvaranje dzamahirije, protjerivanje Srba i Hrvata itd... Majku im ebem u.....

https://hr.wikipedia.org/wiki/Zenica
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#1417 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by billy organ »

Sta to kazu juznosrpski katolibani
Zenica je od prvog dana bila mudžahedinska sigurna oaza. U doba njihove strahovlade sprovedeno je nekažnjeno provedeno etničko čišćenje krivovjernih
Pa onda u nastavku teksta
Jeseni 1995. otvoren je KŠC Sv. Pavao.


Koje su to podle zmije.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#1418 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by 90minut »

billy organ wrote: 22/02/2022 22:44
Sta to kazu juznosrpski katolibani
Zenica je od prvog dana bila mudžahedinska sigurna oaza. U doba njihove strahovlade sprovedeno je nekažnjeno provedeno etničko čišćenje krivovjernih
Pa onda u nastavku teksta
Jeseni 1995. otvoren je KŠC Sv. Pavao.


Koje su to podle zmije.
Citao sam ja i od naših da su mudžahedini radili šta su htjeli i maltretirali koga su htjeli.
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#1419 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by billy organ »

90minut wrote: 23/02/2022 08:21
billy organ wrote: 22/02/2022 22:44

Sta to kazu juznosrpski katolibani



Pa onda u nastavku teksta





Koje su to podle zmije.
Citao sam ja i od naših da su mudžahedini radili šta su htjeli i maltretirali koga su htjeli.
Istina da je bilo i toga ali daleko od toga da je Zenica bila Kandahar u kojem se odsjecaju ruke i glave kao sto je ovaj wikipedijski clanak htio da pokaze.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#1420 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by sehohari »

PM72 wrote: 22/02/2022 19:18 Prvo uprati popis stanovništva BiH 1991 po opštinama pa onda iznosi podatke...
U Zenici i okolini živjelo 22000 srba,80000 bošnjaka i par kasarni JNA.
U Sarajevu i okolini živjelo 250000 bošnjaka,157000 srba,13 kasarni JNA,5 skladišta oružja,2 vojna aerodroma,nekoliko vojnih fabrika i remontnih zavoda..

Kontaš sad?
Pa isto važi i za Travnik, ako ne i više, pa su se Srbi popeli na Vlašić.

Kažem, Srbi možda sigurno ne bi došli do grada, ali je magistrala ipak bio glavni vid komunikacije, kako danas tako i tada. Drugi putevi sličnog ranga ne postoje tuda. (prošao sam jednom kroz ona sela oko Vranduka, nikad više).

Ne shvatam kako nisu ništa pokušali na tom pravcu.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1421 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

billy organ wrote: 23/02/2022 10:59
90minut wrote: 23/02/2022 08:21

Citao sam ja i od naših da su mudžahedini radili šta su htjeli i maltretirali koga su htjeli.
Istina da je bilo i toga ali daleko od toga da je Zenica bila Kandahar u kojem se odsjecaju ruke i glave kao sto je ovaj wikipedijski clanak htio da pokaze.
Radili su sranja gdje god su mogli,jebo ih onaj ko ih pozva i ko ih dovede....
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58369
Joined: 03/08/2010 19:04

#1422 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

zar su mogli drugim putem doći?
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#1423 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by PM72 »

Sarajmen wrote: 24/02/2022 18:55 Svi su došli iz R Hrvatske, znakovito što bi krivousti rek'o.
Naravno,sve ijedan uredno prijavljen i registrovan od organa MUP RH....meni je zanimljivo što nijedan od tih kozojeba nije hitio da ide u Bihać jal Goražde ili Sarajevo..
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#1424 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by billy organ »

kakavdanakneiskustvu wrote: 24/02/2022 19:09 zar su mogli drugim putem doći?
nisu ALI sa razlogom ih je krivousti pustio. Znao je sta su ovi u stanju uraditi.
User avatar
billy organ
Posts: 1408
Joined: 04/07/2021 19:19

#1425 Re: Zenica / III Korpus A RBiH

Post by billy organ »

PM72 wrote: 24/02/2022 19:14
Sarajmen wrote: 24/02/2022 18:55 Svi su došli iz R Hrvatske, znakovito što bi krivousti rek'o.
Naravno,sve ijedan uredno prijavljen i registrovan od organa MUP RH....meni je zanimljivo što nijedan od tih kozojeba nije hitio da ide u Bihać jal Goražde ili Sarajevo..
Jednom je Sefer govorio kako su mu dosli ti neki likovi, kazu hoce da budu sehidi. Rekao im Sefer ok, poslat cu vas u Hercegovinu, za sat vremena cete psotati sehidi. Ovi se usutili.
Post Reply