Zenica Construction

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#101 Re: Zenica Construction

Post by Ajatolah_ »

_BataZiv_0809 wrote:Osim toga vjerovatno se sjecate projekta Belvedere od kojeg se odustalo. Sad je li samo zbog mutnih radnji ili zbog cinjenice da je ono brdo nestabilno...
Pa nije se odustalo, Makovi jesu Belvedere, samo su promijenili ime kad se krenulo s izvođenjem projekta.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65583
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#102 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Ajatolah_ wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Osim toga vjerovatno se sjecate projekta Belvedere od kojeg se odustalo. Sad je li samo zbog mutnih radnji ili zbog cinjenice da je ono brdo nestabilno...
Pa nije se odustalo, Makovi jesu Belvedere, samo su promijenili ime kad se krenulo s izvođenjem projekta.
Kroz maglu se sjecam rendera za Belvedere i to je bilo naselje lamelskog tipa a la Crkvice i Radakovo. Tako da je sa Makovima samo lokacija zajednicka.
User avatar
Casual's
Posts: 5711
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#103 Re: Zenica Construction

Post by Casual's »

Ajatolah_ wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Osim toga vjerovatno se sjecate projekta Belvedere od kojeg se odustalo. Sad je li samo zbog mutnih radnji ili zbog cinjenice da je ono brdo nestabilno...
Pa nije se odustalo, Makovi jesu Belvedere, samo su promijenili ime kad se krenulo s izvođenjem projekta.
Koliko znam to nije tačno. Projekat Belvedere je trebao biti na mjestu sadašnjeg trening kampa, ali se odustalo kada su vidjeli da tlo nije pogodno za stambenu gradnju.
cvijet s reverom
Posts: 202
Joined: 05/04/2017 15:08

#104 Re: Zenica Construction

Post by cvijet s reverom »

Ja od Almy-ija ne bi uzeo ni onog X6 što ga onaj bandit voza.
User avatar
Mustang1
Posts: 28717
Joined: 29/12/2010 17:31

#105 Re: Zenica Construction

Post by Mustang1 »

Casual's wrote:
Ajatolah_ wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Osim toga vjerovatno se sjecate projekta Belvedere od kojeg se odustalo. Sad je li samo zbog mutnih radnji ili zbog cinjenice da je ono brdo nestabilno...
Pa nije se odustalo, Makovi jesu Belvedere, samo su promijenili ime kad se krenulo s izvođenjem projekta.
Koliko znam to nije tačno. Projekat Belvedere je trebao biti na mjestu sadašnjeg trening kampa, ali se odustalo kada su vidjeli da tlo nije pogodno za stambenu gradnju.
Ni ono gdje su Makovi i one ispod zgrade nije pogodno, ali su kao gradili neke zidove ali to nije to..
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#106 Re: Zenica Construction

Post by Ci-Nick »

Belvedere je finansijski propao projekat.
Trebao se graditi na ovoj lokaciji Makova ali mislim da to nije taj projekat.
Nijemac koji je bio investitor je planirao da finansira projekat dijelom od avansnih uplata a dijelom od kredita banaka.
Cijena kvadratnog metra je trebala biti između 1100 i 1200 maraka što je u to vrijeme bilo mnogo jer je bila velika ponuda polovnih stanova za dvadesetak hiljada maraka.
Banke ga nisu htjele pratiti bez 50% vlastitih ili avansnih sredstava a uspjeli su prikupiti avans samo za dvadesetak stanova.
Uz sve to Nijemca su svi reketirali od opštinara do političkih igrača.
Znam da je čovjek na kraju izgubio 700 hiljada maraka svoje love, da je odustao od svega i da ga infarkt preselio na ahiret.
Mislim da su neki ljudi izvisili za taj svoj avans.
Pouka: "Bez stranke, svi će da te deru i bez stranke nema biznisa"!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65583
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#107 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Opet se postavlja pitanje kakav profil investitora dolazi u siromasnu, postkonfliktnu i tranzicijsku drzavu. Nisu to posla za postena covjeka. U tim okolnostima samo lopovi isplivaju...

Tako da ili je Nijemac naivno usao u sve to, u sta sumnjam jer ne bi imao pare da je naivan, osim ako ih nije naslijedio.

Ili nije potkupio prave ljude.

Kako to Almiju sve zivo prolazi ko da je Bechtel?

Bas bih ga volio vidjeti u fer trzisnoj utakmici :zzzz:
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#108 Re: Zenica Construction

Post by avenija »

_BataZiv_0809 wrote:Opet se postavlja pitanje kakav profil investitora dolazi u siromasnu, postkonfliktnu i tranzicijsku drzavu. Nisu to posla za postena covjeka. U tim okolnostima samo lopovi isplivaju...

Tako da ili je Nijemac naivno usao u sve to, u sta sumnjam jer ne bi imao pare da je naivan, osim ako ih nije naslijedio.

Ili nije potkupio prave ljude.

Kako to Almiju sve zivo prolazi ko da je Bechtel?

Bas bih ga volio vidjeti u fer trzisnoj utakmici :zzzz:
Mislim da jos nismo svjesni kakvu je imperiju stvorio ALMY zadnjih nekoliko godina i sta ce postati u bliskoj buducnosti..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65583
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#109 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

avenija wrote:
Mislim da jos nismo svjesni kakvu je imperiju stvorio ALMY zadnjih nekoliko godina i sta ce postati u bliskoj buducnosti..
Mislis na neke zakulisne radnje ili ovo sto je svima vidljivo?
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#110 Re: Zenica Construction

Post by Ci-Nick »

_BataZiv_0809 wrote:Opet se postavlja pitanje kakav profil investitora dolazi u siromasnu, postkonfliktnu i tranzicijsku drzavu. Nisu to posla za postena covjeka. U tim okolnostima samo lopovi isplivaju...

Tako da ili je Nijemac naivno usao u sve to, u sta sumnjam jer ne bi imao pare da je naivan, osim ako ih nije naslijedio.

Ili nije potkupio prave ljude.

Kako to Almiju sve zivo prolazi ko da je Bechtel?

Bas bih ga volio vidjeti u fer trzisnoj utakmici :zzzz:
Ono što sigurno znam.
Čovjek se bavio građevinskim poslovima i u Njemačkoj.
Došao je na nagovor čovjeka naših korjena. Taj čovjek mu je bio i poslovni partner u projektu.
Koliko se sjećam tražilo se od njeg i da uradi prilazni put od skretanja do samog objekta, uključujući i otkup zemljišta za proširenje puta.
Volio bi znati da li su sadašnji investitori objekta Makovi dobili serviran put ili su učestvovali u sufinansiranju izgradnje ( u što čisto sumnjam ).
Sjećam se i da mu je za neku dozvolu traženo da uplati donaciju košarkaškom klubu u iznosu od 50.000 KM i poslije svih reketiranja i administrativnih komplikacija plus problema oko finansiranja. Čovjek je digao ruke od svega.
Što se Almy-a tiče isto kao i što se tiče ITC-a pa i Arel-a nikad ne bi stigli tu gdje jesu da nije bilo posebnog tretiranja i povlastica.
Lako je dati najbolju ponudu na tenderu ako znaš da slijedi aneks ugovora koji će stvoriti prostor za zaradu.
Kralj Tvrtko I.
Posts: 1910
Joined: 04/07/2011 18:53

#111 Re: Zenica Construction

Post by Kralj Tvrtko I. »

A glavni čovjek za Belvadere bio je Edo....inaće poznat po aferi "Zmajevac".... ležao u zatvoru i svašta nešto...
Mislim da je više taj čovjek sjebao švabu nego te neke takse i sl.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#112 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

SPO Stub - 05. 06. 2017. @ smogovac (SSC)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65583
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#113 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Izgleda da se pravo zakuhalo oko ulaska u posjed :-) Lamela skoro gotova, a armatura joj viri jer se susjedna ne moze graditi. :-)

Sta vele Bajra je kupio i kucu Aska Borica?

Zna li iko dokle je Bajra kupio ovamo prema praonici, a odakle pocinje Hifina parcela?

Lijep objekat, lokacija je skroz solidna. Mada je Zeljka poprilicno blizu :-?
clio_dci120
Posts: 3112
Joined: 17/07/2012 09:25

#114 Re: Zenica Construction

Post by clio_dci120 »

Koja je to kuca Aska Borica? Je li u toj ulici? Slika lokacije ako ima na netu.9

Nedavno sam ostao pozitivno zatecen, preko 100 maloprodajnih objekata, dobit nakon svih rashoda haman 10 miliona KM.
Nazalosnt, koliko cujem od radnika plate su katastrofa... VSS kadrovi 600-700 stoja (i to su oni bolje placeni).

Bata lokacija po meni jeste solidna za soping centra i cevabdzincu, a sto se tice zagadjenja jedan od najgorih dijelova Zenice.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#115 Re: Zenica Construction

Post by Ajatolah_ »

Pa u suštini mislim da ne bi trebalo biti nešto gore nego u ostatku Aska Borića? Onako govorim gledajući na Google Earthu udaljenost od prvih dimnjaka, tu je to negdje...
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#116 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

clio_dci120 wrote:Koja je to kuca Aska Borica? Je li u toj ulici? Slika lokacije ako ima na netu.9

Nedavno sam ostao pozitivno zatecen, preko 100 maloprodajnih objekata, dobit nakon svih rashoda haman 10 miliona KM.
Nazalosnt, koliko cujem od radnika plate su katastrofa... VSS kadrovi 600-700 stoja (i to su oni bolje placeni).

Bata lokacija po meni jeste solidna za soping centra i cevabdzincu, a sto se tice zagadjenja jedan od najgorih dijelova Zenice.
Ova roza kuća je kuća Aska Borića, navodno i kuća legendarne Selme iz Dugmetove pjesme.

Ona bi se trebala sada srušiti i na ovu slijepu fasadu bi se nalijepila još jedna zgrada.

Nema šta, Stub je jako pismen projekat, vidi se da Bajra nije izigravao neimara nekog, već stvar prepustio arhitektima.

Recimo ovakav objekat na mjestu Hece na Stupu u Sarajevu bi izgledao kao Versailles, dakle Zenica ide polahko naprijed.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8514
Joined: 11/02/2009 15:21

#117 Re: Zenica Construction

Post by Ajatolah_ »

Ne zove se zgrada Stub, STUB je samo Bostjančićev arhitektonski biro koji je ovo projektovao (studio Bostjančić). Isto da Makove zovemo Entasis.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65583
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#118 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Zgrada izgleda vise nego pismeno, slazem se.

Lokacija je zbog blizine centra povoljna. Blizu je i Ten, pa ne se ne bi moralo bauljati gradom pjan ko cuskija u 4 ujutru :D

Opet nekako imas utisak da joj je Zeljezara u krilu i to je ono sto je po mom misljenju kljucni problem ove zgrade.

A nemojte mi reci da se i kuca Aska Borica rusi? Pa zar nije dovoljno sto je poravnata stara Rudarska bolnica?

Mislim nema Bajra nista sa tim, ona je poravnata radi kruznog toka, ali stvarno ne moze covjeku da ne bude zao :(

@So What, prvi put cujem za Selmu iz Bijelog dugmeta u ovom kontekstu. Da to neko nije pomjesao sa razglednicom Zenice po kojoj je nastala Čolina pjesma "Cura iz Zenice" :-?

Inace Bajra jeste los poslodavac, znam nekoliko osoba koje rade kod njega. Plate niske, potpisujes da si bio na godisnjem a nisi... i tako
cvijet s reverom
Posts: 202
Joined: 05/04/2017 15:08

#119 Re: Zenica Construction

Post by cvijet s reverom »

Askina kćerka zvala se Selma.I istina je da je pjesma po njoj dobila ime.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65583
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#120 Re: Zenica Construction

Post by _BataZiv_0809 »

Evo i ja sad nadjoh. Nikad cuo jbt. Ja sramote :D

http://novi.ba/clanak/24485/kako-danas- ... og-dugmeta
clio_dci120
Posts: 3112
Joined: 17/07/2012 09:25

#121 Re: Zenica Construction

Post by clio_dci120 »

@So What! i @cvijet s reverom, @bata svaka cast, zbog ovakvih tema i rasprava volim forum, eto danas nauci nesto novo. Nisam zaista znao to u vezi kultne pjesme Dugmeta. Bas sam iznenadjen. Znaci po zenicankama nastale dvije kultne pjesme.

:thumbup: :thumbup:
clio_dci120
Posts: 3112
Joined: 17/07/2012 09:25

#122 Re: Zenica Construction

Post by clio_dci120 »

Zna li iko sta se to pravi kod Besliceve cevabdzince, vidim kuca koja se dugo prodavala srusena i bas dosta duboko kopaju. Vjerovatno obalu sreduju, a je li privatna kuca ili..?
User avatar
Casual's
Posts: 5711
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#123 Re: Zenica Construction

Post by Casual's »

clio_dci120 wrote:Zna li iko sta se to pravi kod Besliceve cevabdzince, vidim kuca koja se dugo prodavala srusena i bas dosta duboko kopaju. Vjerovatno obalu sreduju, a je li privatna kuca ili..?
Privatno je zemljište i dugo vremena je bilo spor između dva brata. Nisam siguran šta je bilo, ali godinama se prodavali (Bešlić nudio mnogo novca, ovaj mu nije htio prodati).
clio_dci120
Posts: 3112
Joined: 17/07/2012 09:25

#124 Re: Zenica Construction

Post by clio_dci120 »

Vjerovatno je onda Beslic i uzeo na kraju, ne vjerujem da bi pustio nekoga da mu se "uvali" izmedju dvije nekretnine.

Malo off topic, pricao sam sa nekim ljudima koji su bas na pozicijama u velikim trgovackim lancima i kazu da je Beslic jedan od rijetkih, ako ne i jedini koji se ne bavi uvozom mesa. Tvrde da u BiH ima najkvalitetnije meso, za razliku od npr. Bajre. Znam da ima veliki savremeni pogon kod Visokog, steta sto nije otvorio u Zenici.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#125 Re: Zenica Construction

Post by So What! »

_BataZiv_0809 wrote:Inace Bajra jeste los poslodavac, znam nekoliko osoba koje rade kod njega. Plate niske, potpisujes da si bio na godisnjem a nisi... i tako
Ma očajan je, previše kontraverzi vezano za njegov rad. Od prodaje australskog mesa Turcima, do uvoza Brazilskog mesa itd...

Proizvodi su mu relativno ukusni i napravio je brend. Ali ga bije jako loš glas.
Ajatolah_ wrote:Ne zove se zgrada Stub, STUB je samo Bostjančićev arhitektonski biro koji je ovo projektovao (studio Bostjančić). Isto da Makove zovemo Entasis.
To je mu je radni naziv SPO Stub ili SPO Bajra, službeni za sada i nema. :D
Post Reply