Zena u Islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#26

Post by TIFA29 »

yaran, tuzno je vidjeti ljude koji nemaju sta drugo reci do koristenja ad hominem (protiv licnosti) argumentacije. :)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#27

Post by Kwaheri »

[quote="TIFA29"]



...S.Arabija ti bash nije primjer serijatske drzave...ako vec hoces primjer, koji zelis pripisati islamskom ucenju, neka to bude drzava koju je formirao Poslanik a.s...vidjeces da zena nije druga klasa...nikad poslije njega nije bilo stvarne islamske drzave...ili josh bolje vrati se na Kur'an..

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

- "Ko čini dobro - bio muškarac ili žena - a on je vjernik, pa sigurno ćemo ga poživiti životom dobrim, i sigurno ćemo ih platiti nagradom njihovom prema najboljem šta su uradili.

- Ko bude čini zlo, pa biće plaćen samo sličnim njemu; a ko bude činio dobro, muškarac ili žena, a on bude vjernik - pa takvi će ući u Džennet -biće u njemu opskrbljivani bez ikakvog računa.40:40

- Pa se odazvao njima Gospodar njihov: "Ja neću uništiti rad radnika od vas, muškarca ili žene. Vi ste jedni od drugih." Pa oni koji su izbjegli, i istjerani iz kuća njihovih i mučeni na putu Mom, i borili se i poginuli, sigurno ću im pokriti loša djela njihova i sigurno ih uvesti u bašče ispod kojih teku rijeke: nagrada od Allaha. A Allah - kod Njega je najbolja nagrada.

- .....Ljudi imaju dio od onog šta su zaradili i žene imaju dio onog šta su zaradile. I tražite od Allaha iz blagodati Njegove. Uistinu! Allah je o svakoj stvari Znalac.

- A oni koji okrive poštene žene, zatim ne dovedu četiri svjedoka, tad ih bičujte sa osamdeset udaraca, i nikad ne prihvatajte njihovo svjedočenje; a ti takvi su grješnici; Uđite u Džennet vi i žene vaše, veseleći se."


Uzvisen je Allah i Njegova riječ, od onoga sto si mu pripisao.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#28

Post by Fair Life »

HVALA Engram !
yaran
Posts: 59
Joined: 21/03/2004 23:44

#29

Post by yaran »

TIFA29 wrote:yaran, tuzno je vidjeti ljude koji nemaju sta drugo reci do koristenja ad hominem (protiv licnosti) argumentacije. :)
Tuzno je biti toliki mrzilac islama,BOSNJASTVA I svoga naroda.Argumentacije je bilo na svim sajtovima gdje smo se sretali,samo znamo kako je to islo-sve si briso kao moderator i nastavljao svoju propagandu mrznje prema islamu i BOSNJASTVU. :roll:
Ero
Posts: 63
Joined: 21/05/2004 20:26

#30

Post by Ero »

Postujem islam normalno velika religija ali kad kazete bosnjastvo to je ne malo smijesno nego :D :D :D odakle vam taj naziv i sta vam to znaci nikad prije niko tako nesto spominjao n , usput Bosnjak - je hrvatsko prezime a vi se tako zovete , malo ste smijesni

A da se ovoliko prica o ovakim stvarima odraz je da su seljaci sljegli u Sarajevo koliko znam pravi sarajlija nikad o ovome ne prica.

TUZNO ALI ISTINITO JE DA NA OVOJ STRANICI OVOM FORUMU MOZES NACI SAMO MRZNJU PREMA DRUGIMA I PRIMITIVIZAM CAST PRAVOJ RAJI A OVAJ OSTATAK CE VAM UPROPASTITI GRAD AKO SE JOS MOZE UPROPASTITI!

NA KRAJU POZDRAV RAJI KOJA ZIVI ZA BUDUCNOST A NE PROSLOST! 8-)
Last edited by Ero on 06/06/2004 21:54, edited 1 time in total.
burek202
Posts: 115
Joined: 31/05/2004 22:24

#31

Post by burek202 »

8) Koliko se da uočiti iz tebe :D isijava neka ljubav ? :D
yaran
Posts: 59
Joined: 21/03/2004 23:44

#32

Post by yaran »

Ero wrote:Postujem islam normalno velika religija ali kad kazete bosnjastvo to je ne malo smijesno nego :D :D :D odakle vam taj naziv i sta vam to znaci nikad prije niko tako nesto spominjao n , usput Bosnjak - je hrvatsko prezime a vi se tako zovete , malo ste smijesni

A da se ovoliko prica o ovakim stvarima odraz je da su seljaci sljegli u Sarajevo koliko znam pravi sarajlija nikad o ovome ne prica.

TUZNO ALI ISTINITO JE DA NA OVOJ STRANICI OVOM FORUMU MOZES NACI SAMO MRZNJU PREMA DRUGIMA I PRIMITIVIZAM CAST PRAVOJ RAJI A OVAJ OSTATAK CE VAM UPROPASTITI GRAD AKO SE JOS MOZE UPROPASTITI!

NA KRAJU POZDRAV RAJI KOJA ZIVI ZA BUDUCNOST A NE PROSLOST! 8-)
Razmisli malo jer grijesis-ima i ovakih-,BOSNJAK ZELKO(PO TVOME HRVAT),BOSNJAK MELENTIJE(PO TVOME SRBIN) I BOSNJAK EMIN BOSANAC?Prolupali ste sovim,imena sam kazu sve? :-)
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#33

Post by Engram »

TIFA29 wrote: Sve primjere koje sam naveo u uvodu ovoj temi, mozemo spomenuti, vidjeti i primjenute nad zenama. Primjeri su danas specificni u zemljama koje imaju serijatski zakon. Posebno se isticu u Saud. Arabiji.

Umjesto zute trake oko ruke koja je oznacavala Zidove u ne bas dalekoj proslosti, zene nose feredze. U istim bazenima s muskarcima ne smiju biti. Takodje ne smiju u iste kafice zalaziti (bolje reci: ne smiju nikako!). Iskljucene su iz organa vlasti i ne smiju posjedovati vozacku dozvolu, jer im nije dozvoljeno voziti auto. Bez feredze, i bez muske rodbinske pratnje ne smiju ni izaci iz kuce. U slucaju ubistva zene od strane muskarca, on nece dobiti istu tezinu kazne kao kada bi ubio muskarca. Uprljana cast familije ne povlaci isti tretman i za muskarca kao i za zenu. Primjeri se mogu nastaviti u nedogled.
tifa, o islamu ili ne znas dovoljno ili imas predodredenu averziju pa i mrznju

no, hajdemo redom..

samija, mahrama, hidzab-je nosnja zene muslimane ali i nosnja u gotovo svim postojecim vjerama..mozda ti nesto citiram drugi put. za sada vise info na

http://www.hidzab.com

odvojenost muskaraca i zena u svakodnevnici je praktican pristup problemu mjesanja polova kao osnove vanbracnim odnosima u nesto slobodnijoj atmosferi..to nas uci zivot i primjera "slobodnih odnosa" i onogo sto nose ima mnogo

islam tu ima ulogu da ocuva moral i drustvene vrijednosti

islam je put za uskladivanje vlastitog zivota i konkretnog ovosvjetskog zivljenja, a eliksir za uspjeh na ovom putu je serijat

islam tumaci zivot i daje smjernice..kompatibilan je sa zivljenjem..zato mi muslimani posezemo za tom uputom a ne gubimo vrijeme na sklepanju "prirucnika za zene" (http://www.tifa29.de/z-stiva/prirucnik/000.html :-? )

na kraju, predlazem ti da posjetis jednu zemlju gdje je serijat bar djelimicno implementiran i vidis prava zena uzivo iz prve ruke


plemenske obicaje i lokal primitivizam ne podvlaci pod ISLAM jer tek ces uspjeti pokazati vlastitu mrznju il predrasude ;)
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#34

Post by Engram »

ragib wrote:Sto se tice engrame same akide tu su ovi sto se nazivaju selefije najispravniji po mome misljenju nemaju ni jednu novotariju. Slijede prilicno dobro sunet svaka njihova zena nosi u najmanju ruku hidzab(farz) neke i nikab(praksa zena Bozijeg poslanika.s.a.v.s). Sto se tice ahlaka moze se reci da su sufije najbolji. A to za ucenjake pazi engrame, koji ucenjaci?, svi imaju svoje ucenjake. Tako kad bi otisao u Mekku ili Medinu vecinom su ti selefijski ucenjaci. Po mome misljenju ahlak sufije akida selefije. Sta je Nezim Halilovic, Samir Avdic, AbdulSamed Busatlic ''povukli'' omladine sa droge, alkohola ja AFERIM. Branili su Islam i na ovim prostorima dokazali su se u najboljem svijetlu kad je najpotrebnije bilo.
ragibe moj dragi, ne lupaj :-?

sta ragibe moj, ti znas o AKIDI..znas li ragibe podjelu akaida danas u umetu ili bar jedan autoritet u islamskom literarnom opusu koji je apsolvirao temu AKAIDA? da li si ragibe procitao i jedno djelo o akaidu??


"nemaju ni jednu novotariju"

:D kakve novotarije ragibe?

ti isti za koje vjerujes da "nemaju ni jednu novotariju" su "istjerivali"
novotarije do jucer i to ni manje ni vise nego iz dzamija..nikada iz vlastitih domova ili zemalja-nikada iz kafana ili kockarnica, vec iz bh vjernika i bh dzamija

takvi su se uzoholili i koristenje tesbiha proglasili novotarijom

takvi mevlud, obiljezavanje Poslanikovog rodenja, Allah mu se smilovao i nagradio ga nepresusnom nagradom kakvu samo On ima, nazivaju novotarijom..takvi moj ragibe i zive da bi ganjali novotariju..u tome se toliko izgube da su sami najveca novotarija u bih!

bave se perifernim, namecu svadu kao dijalog, uzoholjeni ne biraju sagovornika..ili bolje receno zrtvu

takvi neuzubillah "smjestaju" Boga negdje gore, nekad opet dole, ali nikada da sebe smjeste gdje bi normalnim tokom svijesti i savjesti pripadali...da ne govorim da ovakva shvatanja potpadaju pod stari dekadentni antropomorfizam iliti ragibe u islamu - sirk i kufr!

sa takvima sam ja ragibe prvih par godina vodio dijalog, drugih par svadu a sada bitku..mnogo zivlju nego sto mozes pomisliti..jer je vrijeme pokazalo da se dijalogom pa ni raspravom ne postize mnogo

beduinski mentalitet je nas Resul a.s. ponajbolje opisao kroz hadise..znas sta je hadis?


"Slijede prilicno dobro sunet "

ti i ja ga ne slijedimo? eto ja slijedim avakuma rosica sa pola bosnjaka..e moj ragibe..retorika je opasna nauka..igra samo za stare igrace


"Sto se tice ahlaka moze se reci da su sufije najbolji. "

ragibe moj, nema najboljih..nas trud se vrijednuje..nasa zelja i snaga te zelje da uskladimo svoj put sa praksom islama, sa sunetom Poslanika a.s. i uputom Kur`ana se vrijednuje..svaki musliman na tom putu je borac..lijepe su sufije, lijepe i sije, a i nekadasnje selefije..ali svugdje ima svega..a mi moramo naci modus da svima pomognemo i svakoga pustimo da nastavi svoju "borbu" bez da nosi breme najboljeg ili najgoreg...jer je dio ovih ili onih


"A to za ucenjake pazi engrame, koji ucenjaci?, svi imaju svoje ucenjake. Tako kad bi otisao u Mekku ili Medinu vecinom su ti selefijski ucenjaci. "

ragibe moj ti znas da ja volim putovati
ali ragibe ti ne znas da je medinski univerzitet fahdova ekspozitura i kic vehabizma u punoj formi

idealno mjesto za indoktrinaciju prosjecnog bosnje iz ruralne sredine tamo negdje

takav poslije par godina studija pod pokroviteljstvom izdasne ruke "velikoga fahda", dolaze u bih kao vizionari koji bi sve mjenjali..ali tako da prvo sve poruse pa onda izgrade po svojoj slici

ono sto su ragibe crpili VELIKANI islamske misli u bih poput handzica, causevica, busuladzica i mnogih sve do danasnjih dana je uzeto sa istog izvora..ali ne ispod ruke mentora, gore spomenutog

i to su velikani bh uleme ragibe, jer su u bosni zivjeli i pisali u najgorem vaktu za opstanak bosnjaka..na prelazima iz hilafeta u anarhiju i agrarnu otimacinu..iz otimacine u komunizam i totalitarizam..iz mira u rat i agresiju...i zivjeli i pisali ragibe..to su velikani uleme..

..kad je bilo najpotrebnije

a neoharidzije iliti vehabije u bih nisu nista dobro donijeli..ali jesu odnijeli i odnose mnogo..takvih moj dragi ragibe poput tebe..odvec mladih na ovom dunjaluku a i odvec mladih u ovoj vjeri

jer ragibe islam nije u bih dosao 1992e

nek si mi ziv i mudriji

m.selam
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#35

Post by Fair Life »

Engram wrote:... "A to za ucenjake pazi engrame, koji ucenjaci?, svi imaju svoje ucenjake. Tako kad bi otisao u Mekku ili Medinu vecinom su ti selefijski ucenjaci. "

ragibe moj ti znas da ja volim putovati
ali ragibe ti ne znas da je medinski univerzitet fahdova ekspozitura i kic vehabizma u punoj formi

idealno mjesto za indoktrinaciju prosjecnog bosnje iz ruralne sredine tamo negdje

takav poslije par godina studija pod pokroviteljstvom izdasne ruke "velikoga fahda", dolaze u bih kao vizionari koji bi sve mjenjali..ali tako da prvo sve poruse pa onda izgrade po svojoj slici

ono sto su ragibe crpili VELIKANI islamske misli u bih poput handzica, causevica, busuladzica i mnogih sve do danasnjih dana je uzeto sa istog izvora..ali ne ispod ruke mentora, gore spomenutog

i to su velikani bh uleme ragibe, jer su u bosni zivjeli i pisali u najgorem vaktu za opstanak bosnjaka..na prelazima iz hilafeta u anarhiju i agrarnu otimacinu..iz otimacine u komunizam i totalitarizam..iz mira u rat i agresiju...i zivjeli i pisali ragibe..to su velikani uleme..

..kad je bilo najpotrebnije

a neoharidzije iliti vehabije u bih nisu nista dobro donijeli..ali jesu odnijeli i odnose mnogo..takvih moj dragi ragibe poput tebe..odvec mladih na ovom dunjaluku a i odvec mladih u ovoj vjeri

jer ragibe islam nije u bih dosao 1992e

nek si mi ziv i mudriji

m.selam
!! Respekt !!
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#36

Post by Kwaheri »

Engram wrote:
ragib wrote:Sto se tice engrame same akide tu su ovi sto se nazivaju selefije najispravniji po mome misljenju nemaju ni jednu novotariju. Slijede prilicno dobro sunet svaka njihova zena nosi u najmanju ruku hidzab(farz) neke i nikab(praksa zena Bozijeg poslanika.s.a.v.s). Sto se tice ahlaka moze se reci da su sufije najbolji. A to za ucenjake pazi engrame, koji ucenjaci?, svi imaju svoje ucenjake. Tako kad bi otisao u Mekku ili Medinu vecinom su ti selefijski ucenjaci. Po mome misljenju ahlak sufije akida selefije. Sta je Nezim Halilovic, Samir Avdic, AbdulSamed Busatlic ''povukli'' omladine sa droge, alkohola ja AFERIM. Branili su Islam i na ovim prostorima dokazali su se u najboljem svijetlu kad je najpotrebnije bilo.
ragibe moj dragi, ne lupaj :-?

sta ragibe moj, ti znas o AKIDI..znas li ragibe podjelu akaida danas u umetu ili bar jedan autoritet u islamskom literarnom opusu koji je apsolvirao temu AKAIDA? da li si ragibe procitao i jedno djelo o akaidu??


"nemaju ni jednu novotariju"

:D kakve novotarije ragibe?

ti isti za koje vjerujes da "nemaju ni jednu novotariju" su "istjerivali"
novotarije do jucer i to ni manje ni vise nego iz dzamija..nikada iz vlastitih domova ili zemalja-nikada iz kafana ili kockarnica, vec iz bh vjernika i bh dzamija

takvi su se uzoholili i koristenje tesbiha proglasili novotarijom

takvi mevlud, obiljezavanje Poslanikovog rodenja, Allah mu se smilovao i nagradio ga nepresusnom nagradom kakvu samo On ima, nazivaju novotarijom..takvi moj ragibe i zive da bi ganjali novotariju..u tome se toliko izgube da su sami najveca novotarija u bih!

bave se perifernim, namecu svadu kao dijalog, uzoholjeni ne biraju sagovornika..ili bolje receno zrtvu

takvi neuzubillah "smjestaju" Boga negdje gore, nekad opet dole, ali nikada da sebe smjeste gdje bi normalnim tokom svijesti i savjesti pripadali...da ne govorim da ovakva shvatanja potpadaju pod stari dekadentni antropomorfizam iliti ragibe u islamu - sirk i kufr!

sa takvima sam ja ragibe prvih par godina vodio dijalog, drugih par svadu a sada bitku..mnogo zivlju nego sto mozes pomisliti..jer je vrijeme pokazalo da se dijalogom pa ni raspravom ne postize mnogo

beduinski mentalitet je nas Resul a.s. ponajbolje opisao kroz hadise..znas sta je hadis?


"Slijede prilicno dobro sunet "

ti i ja ga ne slijedimo? eto ja slijedim avakuma rosica sa pola bosnjaka..e moj ragibe..retorika je opasna nauka..igra samo za stare igrace


"Sto se tice ahlaka moze se reci da su sufije najbolji. "

ragibe moj, nema najboljih..nas trud se vrijednuje..nasa zelja i snaga te zelje da uskladimo svoj put sa praksom islama, sa sunetom Poslanika a.s. i uputom Kur`ana se vrijednuje..svaki musliman na tom putu je borac..lijepe su sufije, lijepe i sije, a i nekadasnje selefije..ali svugdje ima svega..a mi moramo naci modus da svima pomognemo i svakoga pustimo da nastavi svoju "borbu" bez da nosi breme najboljeg ili najgoreg...jer je dio ovih ili onih


"A to za ucenjake pazi engrame, koji ucenjaci?, svi imaju svoje ucenjake. Tako kad bi otisao u Mekku ili Medinu vecinom su ti selefijski ucenjaci. "

ragibe moj ti znas da ja volim putovati
ali ragibe ti ne znas da je medinski univerzitet fahdova ekspozitura i kic vehabizma u punoj formi

idealno mjesto za indoktrinaciju prosjecnog bosnje iz ruralne sredine tamo negdje

takav poslije par godina studija pod pokroviteljstvom izdasne ruke "velikoga fahda", dolaze u bih kao vizionari koji bi sve mjenjali..ali tako da prvo sve poruse pa onda izgrade po svojoj slici

ono sto su ragibe crpili VELIKANI islamske misli u bih poput handzica, causevica, busuladzica i mnogih sve do danasnjih dana je uzeto sa istog izvora..ali ne ispod ruke mentora, gore spomenutog

i to su velikani bh uleme ragibe, jer su u bosni zivjeli i pisali u najgorem vaktu za opstanak bosnjaka..na prelazima iz hilafeta u anarhiju i agrarnu otimacinu..iz otimacine u komunizam i totalitarizam..iz mira u rat i agresiju...i zivjeli i pisali ragibe..to su velikani uleme..

..kad je bilo najpotrebnije

a neoharidzije iliti vehabije u bih nisu nista dobro donijeli..ali jesu odnijeli i odnose mnogo..takvih moj dragi ragibe poput tebe..odvec mladih na ovom dunjaluku a i odvec mladih u ovoj vjeri

jer ragibe islam nije u bih dosao 1992e

nek si mi ziv i mudriji

m.selam
:) :) :)
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#37

Post by ragib »

Ok moj engrame necemo se prepirati. mozemo razmjeniti misljenje preko e-maila.
Last edited by ragib on 07/06/2004 18:20, edited 1 time in total.
Kolosus
Posts: 16
Joined: 23/03/2004 22:09
Location: Donja Livada

#38

Post by Kolosus »

Esselamu alejkum.
Respect Ragibe i respect Jeko, stari moj 8) Šta mai? Kako žena, kako djeca? SubhanaAllah, počnete temu oko prava žene u islamu, i završi se na ovakvoj jednoj diskusiji, toliko tipičnoj, i toliko puta ispranoj. Ja savršeno dobro znam da neću ovim postom promijeniti ni svoja, ni tvoja, ni ragibova uvjerenja, tako da je dalja rasprava nepotrebna. Ragib i ja ćemo reći da je mevlud bid'at, ti ćeš reći da nije, i šta imamo od toga? Allah najbolje zna, ali to ovaj mali oholi filozof zvani šejtan nam ne da popustimo u raspravi. Umjesto da se utrkujemo ko će se prije povući iz rasprave po hadisu "Ko ostavi raspravu kada nije upravu, bude mu sagrađena kuća u Džennetu, a ko ostavi raspravu kada je upravu bude mu izgrađena kuća u najljepšem dijelu Dženneta!" Mislim da nije potrebno još hadisa ili ajeta navoditi, jer ovaj sasvim dovoljno oslikava. Ili pak ne želimo kuću u Džennetu? Svak' svojim putem ali ujedinimo se oko Farza, budimo jedinstveni tu, a prepustimo ulemi rasprave, to im je danas ionako posao. Dok je Hilafet propadao ulema je raspravljala o nekakvim svinjskim kožicama!!! Treba li nam to? Ja i sufije i one koje većina ljudi naziva vehabijama smatram svojom braćom u islamu. Meni je najzadrtiji šija preći nego onaj koji ne vjeruje u Riječ dostavljenu Muhammedu s.a.v.s. Posebno zato što nas je na ovom prostoru malo, čemu cijepanje? Ja, moja draga braćo ću otići i na Bugarijevo, i na Avdićevo predavanje, zašto ne? Dvije perspektive, dva različita čovjeka, ali dva učena čovjeka koji su mnogo uradili za islam. Možemo se slagati ili ne slagati u nekim pogledima, što je sasvim logično, međutim to ide u krajnost. Jedni nazivaju sufije novotarima, sufije uzvraćaju sa epitetima poput...onaj tamo je fahdov plaćenik itd. Muka mi je od toga. Allah zna braćo, Allah zna, nije naše da se brinemo. Naše je da čuvamo vjeru! Umjesto što se prepucavamo, možemo li naše vrijeme bolje iskoristiti? Pročitati par stranica Kur'ana, klanjat koju nafilu, udijeliti sadaku, uraditi nešto dobro, zamoliti Uzvišenog za oprost? To nam je, doista bolje!
Esselamu alejkum.

P.S. Jeko, ako me nisi skontao, ovdje E=mc2 :)
el-Emin
Posts: 1
Joined: 07/06/2004 16:59

#39

Post by el-Emin »

u novim horizontim, broju 56, ima opsiran tekst o proslavi mevluda.
od vehabije sukrije ramica:D
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40

Post by Truba »

činjenica je da se muški boje moći žena
pa su izmišljena "pravila" da bi se ta moć suzbila

ŽIVIO SEX I GRAD 8)
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#41

Post by Sayed »

Ero wrote:Postujem islam normalno velika religija ali kad kazete bosnjastvo to je ne malo smijesno nego :D :D :D odakle vam taj naziv i sta vam to znaci nikad prije niko tako nesto spominjao n , usput Bosnjak - je hrvatsko prezime a vi se tako zovete , malo ste smijesni

A da se ovoliko prica o ovakim stvarima odraz je da su seljaci sljegli u Sarajevo koliko znam pravi sarajlija nikad o ovome ne prica.

TUZNO ALI ISTINITO JE DA NA OVOJ STRANICI OVOM FORUMU MOZES NACI SAMO MRZNJU PREMA DRUGIMA I PRIMITIVIZAM CAST PRAVOJ RAJI A OVAJ OSTATAK CE VAM UPROPASTITI GRAD AKO SE JOS MOZE UPROPASTITI!

NA KRAJU POZDRAV RAJI KOJA ZIVI ZA BUDUCNOST A NE PROSLOST! 8-)

Procitaj malo starije knjige koje su pisali neki nebosnjaci, pa vidi o cemu se radi! I ne znam za tu mrznju prema drugima, koja se kako ti kazes stalno nalazi na ovoj stranici! Na ovoj stranici ljudi mrze provokatore i nacionaliste, uglavnom. Sigurno ima izuzetaka...
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#42

Post by Sayed »

burek202 wrote:8) Koliko se da uočiti iz tebe :D isijava neka ljubav ? :D
:lol:

Volim bosanski "sabur-inat"! :D

"Kako kako?" -- "Samo polako" :D
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#43

Post by TIFA29 »

Za nick "zena":

Uzviseni Allah i navodno njegova riječ, tj ono sto je navodno sam sebi prisio:
Sura 4, ajet 82: A zašto o­ni ne razmisle o Kur’anu? Da je o­n od nekog drugog, a ne od Allaha, sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti.
Slijedeci ajeti u suri An Nisa (zene) govore o podjeli imovine, tj. o ostavstini:
Prijevod od Besima Korkute

Sura 4, ajet 11. Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina. A roditeljima, svakome posebno - šestina od o­noga što je ostavio, ako bude imao dijete; a ako ne bude imao djeteta, a nasljeđuju ga samo roditelji, o­nda njegovoj materi - trećina. A ako bude imao braće, o­nda njegovoj materi - šestina, pošto se izvrši oporuka koju je ostavio, ili podmiri dug. Vi ne znate ko vam je bliži, roditelji vaši ili sinovi vaši. To je Allahova zapovijed! - Allah, zaista, sve zna i mudar je.

Sura 4, ajet 12. A vama pripada - polovina o­noga što ostave žene vaše, ako ne budu imale djeteta, a ako budu imale dijete, o­nda - četvrtina o­noga što su ostavile, pošto se izvrši oporuka koju su ostavile, ili podmiri dug. A njima - četvrtina o­noga što vi ostavite, ako ne budete imali djeteta; a ako budete imali dijete, njima - osmina o­noga što ste ostavili, pošto se izvrši oporuka koju ste ostavili, ili podmiri dug. A ako muškarac ili žena ne budu imali ni roditelja ni djeteta, a budu imali brata ili sestru, o­nda će svako od njih dvoje dobiti - šestinu; a ako ih bude više, o­nda zajednički učestvuju u trećini, pošto se izvrši, ne oštećujući nikoga, oporuka koja je ostavljena ili podmiri dug; to je Allahova zapovijed! - A Allah sva zna i blag je.

Sura 4, ajet 176. o­ni traže od tebe rješenje. Reci: "Allah će vam kazati propis o ’kelali’": ako neko umre, i ne bude imao djeteta, a ima sestru, njoj - polovina njegove ostavštine, a o­n će naslijediti nju ako o­na ne bude imala dijete; a ako su dvije, njima - dvije trećine njegove ostavštine. A ako su o­ni braća i sestre, o­nda će muškarcu pripasti dio jednak koliko dvjema ženama. To vam Allah objašnjava, da ne zalutate. A Allah zna sve.
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#44

Post by Engram »

Ragib i ja ćemo reći da je mevlud bid'at, ti ćeš reći da nije, i šta imamo od toga?
By Kolosus

hmm..
imamo jednu neutemeljenu budalastinju (kako drugacije nazvati proglasavanje mjesta i prilike za spominjanje Allaha i Poslanika a.s. novotarijom?!) i jednu diskusiju koja ce bar se nadam nekome sa malo znanje a puno oholosti pokupljene sa "strane" otvoriti oci i bar malo dozvati kada se sljedeci put usudi iznijeti tako jaku kvalifikaciju
ragib wrote:Ok moj engrame necemo se prepirati, samo bih imao jedno pitanje,
Da li je poslanik.s.a.v.s slavio svoj rodjendan, i da li su prve generacije muslimana to cinile?
da li sam ja rekao slaviti rodendan ragibe?
ragibe pokusaj samostalno razmisljati a ne ponavljati sto si cuo

mi ragibe obiljezavamo mevlud sjecajuci se na Poslanika a.s. i evocirajuci "siru"-njegov zivotopis, spominjuci odabrane dzenetlije, Poslanikove a.s. ashabe, salavat donosimo na njegovu Ehli-Bejt -porodicu i odabranike...moj ragibe, mi danas tragamo za osvjescenjem naroda, za sto boljim sjecanjem na Gospodara, za boljom praksom nase vjere...u tome nam pomazu okupljanja u ime Allaha..na takvim okupljanjima se Allahovo ime spominje a vjernicko srce ozivljava
na takvim mjestima se donose salavati ragibe

ja svoj rodendan ne slavim ragibe a valjda ni ti svoj..ali sa zudnjom u srcu i tugom u mislima iscekujem MEVLUD...

"Svaki onaj koji unese neki lijep obicaj u moju vjeru ima nagradu, i nagradu onih koji cine taj lijepi obicaj"

a i dio teksta koji spomenu el-Emin:

Novi Horizonti br. 56
Zadovoljit ćemo se prethodno spomenutim u vezi sa dopuštenošću slavljenja Poslanikovog, s.a.v.s., rođendana bilo pojedinačno ili u krugu porodice, a i pohvaljenost proslavljanja zbog sljedećih razloga:
1 – Obilježavanje ponedjeljka vrijednim postom, uz obrazloženje da je to zato što je Poslanik, s.a.v.s., rođen u ponedjeljak.
2 – Poslanik, s.a.v.s., podsticao je da se posti jevmi-'ašura (10. muharrem) u znak zahvalnosti Allahu, dž.š., što je spasio Musaa, a.s., i njegove sljedbenike. To upućuje na podsticaj da se posti na dan rođenja Poslanika, s.a.v.s, i proslavlja taj dan putem različitih vidova ibadeta.
3 – Poslanik, s.a.v.s., je posebno izdvajao određene vremenske periode pojačanim ibadetom kao što je u mjesecu ramazanu ulagao više truda nego u drugim mjesecima, a jedan od vrednijih dana je dan Poslanikova, s.a.v.s., rođenja.
Usporedbom sa definicijom novotarije koju smo izabrali, proslava Poslanikova, s.a.v.s., rođendana nije novotarija. Ta proslava ne sadrži elemente koji su potrebni da bi djelo podlijegalo pod definisanu novotariju sa bilo koje strane jer ima utemeljenje u sunnetu i drugim argumentima koji podupiru tu pojavu. A, što se tiče načina proslave i postupaka koji se tada čine, to bi trebalo biti u okvirima iskazivanja zahvale Uzvišenom Allahu učenjem Kur'ana, prisjećanje na Poslanikovu, s.a.v.s., biografiju, udjeljivanjem sadake i oživljavanje lijepih postupaka koji pokreću srca ka činjenju dobrih djela, što podrazumijeva da se neće izostavljati farzovi ili previše umarati dugotrajnim bdijenjem noću jer je cilj postizanje radosti na šerijatom dozvoljen način i iskazivanje zahvalnosti Uzvišenom Allahu. Razgolićavanje, otkrivanje stidnih dijelova tijela putem nedoličnog oblačenja, miješanje muškaraca i žena, raznorazne igre i teferiči, sve su to pojave koje bi svakako trebalo odstraniti kada se prisjećamo Poslanikovog, s.a.v.s., rođendana.

e tek sada se "Kolosos" mozemo vratiti na vrijednu temu polozaja zene u islamu

;)
@ke
Posts: 269
Joined: 30/03/2004 22:19

#45

Post by @ke »

Image
burek202
Posts: 115
Joined: 31/05/2004 22:24

#46

Post by burek202 »

Sjećam se jednom je i Profesor :D istu sliku pristavio.
Hvala.Svi smo isti :D panislamisti.
@ke
Posts: 269
Joined: 30/03/2004 22:19

#47

Post by @ke »

nije profesor, to sam bio jope ja :oops:
da budem iskren, nisam ni cito ove gornje postove, slika kaze ko tisucu rijeci
burek202
Posts: 115
Joined: 31/05/2004 22:24

#48

Post by burek202 »

:D Kako ste to prevalili preko :D tisuću nepaca :D ?
@ke
Posts: 269
Joined: 30/03/2004 22:19

#49

Post by @ke »

naviko uz svog pajdu, za koga ono nesto mi ne vjerujete ;)
burek202
Posts: 115
Joined: 31/05/2004 22:24

#50

Post by burek202 »

:D Onaj što ima ruke od slanog pijeska :D ?
Vi ste s njim u Kavkazu :D spikali ?
Post Reply