Žena na dženazi

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Phoenix_TZ
Posts: 23
Joined: 15/06/2013 18:57

#1 Žena na dženazi

Post by Phoenix_TZ »

Poštovanje, prijatelju je preminuo otac, tako da sutra idem na dženazu, tj. ispred džamije da izjavim saučešće, ali nisam baš upućena u pravila, pa me zanima prilikom izjavljivanja saučešća šta smijem, a šta ne?
Da li moram, npr. nositi maramu (koju nemam), i sl.?
Svaki savjet je dobrodošao, unaprijed vam hvala na odgovorima.
Last edited by Phoenix_TZ on 14/09/2023 15:14, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#2 Re: Žena na dženazi

Post by Altsa »

Zene obicno ako i dodu na dzenazu stoje malo udaljene od mjesta ukopa. Nemoj biti iznenadena ako hodza bude nesto prigovarao sto su zene dosle na dzenazu.Neke stave maramu a neke i ne. Po meni to je licni izbor. Takoder mi je lijepo kada zene dodu na dzenazu jer se pokazuje postovanje prema osobi koja je preminula. Bit ce protivnika odlasku zena ali po meni zaboli te.
Phoenix_TZ
Posts: 23
Joined: 15/06/2013 18:57

#3 Re: Žena na dženazi

Post by Phoenix_TZ »

Ja bih otišla samo do džamije da izjavim saučešće, tu se zaista ne razumijem u pravila, ali na samu dženazu ne bih išla, jer znam da i nije po pravilima.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Žena na dženazi

Post by Dope_Man »

U pravilu zene ne idu na dzenazu, one ostaju u kuci gdje se izrazi saucesce itd.. jer pravila imaju smisla dabome :-)

Ako se i pojave, obicno su malo iza, sa strane. Sama dzenaza nije nista posebno, oni koji znaju odrade vjerski dio, ostali (ili ljudi drugih vjera) stoje isto tako sa strane, ispostuju proceduru i to je to.

Uglavnom, nista posebno tu nema, dodjes, pozdravis se sa prijateljem i kazes sta imas za reci, i ostatak pratis grupu negdje sa kraja i to ti je. Maramu i to ne moras, al mozes. Da li ce biti kakvih komentara i to uglavnom ovisi od toga ko su ljudi okolo i kako razmisljaju.

EDIT: Ako ces samo do dzamije, onda to ti je to.. maram ti ne treba ako ne planiras unutra na namaz. Dodjes, popricas, i mozes sacekati vani dok se zavrsi namaz pa sa ostalim zenama kuci, ili ici svojim putem ako nemas sta dalje raditi.
Last edited by Dope_Man on 14/09/2023 15:17, edited 2 times in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128648
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Žena na dženazi

Post by muha_sa »

Phoenix_TZ wrote: 14/09/2023 15:14 Ja bih otišla samo do džamije da izjavim saučešće, tu se zaista ne razumijem u pravila, ali na samu dženazu ne bih išla, jer znam da i nije po pravilima.
Nema dzenaze na kojoj sam bio a da nije bilo žena--do tebe je šta ceš i kako :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#6 Re: Žena na dženazi

Post by kabal1337 »

Nije obicaj da zene idu na dzenazu.
Zene obicno idu na tehvid, a ako ne mogu onda se ide na zalost. Na zalost mozes otici bilo kad, obicaj je neki da se ponese kafa i secer posjedi malo i tjt.
I zivota ti nemoj ici na zalost ako ces pricati ruzno o preminuloj osobi, vjeruj da ima i takvih ljudi.
Last edited by kabal1337 on 14/09/2023 15:17, edited 1 time in total.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#7 Re: Žena na dženazi

Post by Piaty »

Phoenix_TZ wrote: 14/09/2023 13:47 Poštovanje, prijatelju je preminuo otac, tako da sutra idem na dženazu da izjavim saučešće, ali nisam baš upućena u pravila, pa me zanima prilikom izjavljivanja saučešća šta smijem, a šta ne?
Da li moram, npr. nositi maramu (koju nemam), i sl.?
Svaki savjet je dobrodošao, unaprijed vam hvala na odgovorima.
Ti ćeš izjaviti saučešće prijatelju u njegovom domu ili u domu preminulog.
Zapravo, saučešće možeš izraziti bilo gdje osim na dženazi jer žene ne idu na dženazu.

Običaj kod Bošnjaka je da se ožalošćenom kaže: bašum sago'sum. U prevodu "nek je živa glava".
Ta izjava nema nikakav temelj u islamu. Da se ja šta pitam, ja bih uveo da se kaže "primi moje saučešće" ali eto i ja govorim "bašum sagosum".

Na ukopu mog oca je bilo par katolika i oni su govorili "primi moje saučešće", ostali su govorili "bašum sagosum".
Ako si ateist, ali si bošnjačke nacionalnosti, onda je opet možda najbolje da kažeš "bašum sagosum".
Last edited by Piaty on 14/09/2023 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#8 Re: Žena na dženazi

Post by gentoo »

Sacekas ispred dzamije, kad zavrse klanjanje namaza prijatelj ce izaci i neces biti jedina koja ce u tom trenutku pruziti ruku i izjaviti saucesce. Tako je to na svakoj dzenazi. Hodza ne upravlja sa "ispred dzamije" tako da je to kao bilo gdje na ulici i ne treba ti marama
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#9 Re: Žena na dženazi

Post by gentoo »

Piaty wrote: 14/09/2023 15:16 Običaj kod Bošnjaka je da se ožalošćenom kaže: bašum sago'sum
To su uveli ovi koji zele biti veci Turci od Ataturka i Erdoana zajedno. Po cemu i kako je strani jezik postao "obciaj". To ti je isto da ucenik na casu maternjeg jezika kaze: "to je po defaultu" :roll:
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#10 Re: Žena na dženazi

Post by Piaty »

gentoo wrote: 14/09/2023 15:18
Piaty wrote: 14/09/2023 15:16 Običaj kod Bošnjaka je da se ožalošćenom kaže: bašum sago'sum
To su uveli ovi koji zele biti veci Turci od Ataturka i Erdoana zajedno. Po cemu i kako je strani jezik postao "obciaj". To ti je isto da ucenik na casu maternjeg jezika kaze: "to je po defaultu" :roll:
:thumbup:

znam sve i sve se slažem ali baš ta dženaza je preozibljna zbog silne tuge i onda se niko neće zezati da mijenja.
naravno, bezveze je ali eto.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#11 Re: Žena na dženazi

Post by izvrsni direktor »

Piaty wrote: 14/09/2023 15:16
Običaj kod Bošnjaka je da se ožalošćenom kaže: bašum sago'sum.
Jer, bosnjaci su veci muslimani ako strane jezike koriste, a pogotovo prijateljskih okupatora :-)
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#12 Re: Žena na dženazi

Post by srce_ruke_lopata »

Ova pravila nemaju nikakvog smisla, cuj zene ne mogu na dzenazu. Nekome umre otac i kcerka mora stajati po strani dok gomila nekih ljudi ne tako bliskih je u prvom redu ili hodza nesto mumla na nju. I ovo forsiranje turcizama ne kontam takodjer, neko se moze naci uvrijedjen ako im ne izrazis saucesce na nekom tamo stranom jeziku.
Phoenix_TZ
Posts: 23
Joined: 15/06/2013 18:57

#13 Re: Žena na dženazi

Post by Phoenix_TZ »

Znači, nije po pravilu, ni da ispred džamije (gdje porodica inače prima saučešće), prije namaza, dođem i izjavim saučešće? Ako sam dobro shvatila?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#14 Re: Žena na dženazi

Post by DaysleepeR »

Ma zajebi običaje, neće se niko normalan ljutiti ako dođeš da izjaviš saučešće.

To možeš uraditi prije samog klanjanja dženaze, imaćeš sigurno pola sata prije nego hodža pozove na klanjanje, a možeš i nakon ukopa.

Tokom samog klanjanja dženaze i ukopa, ako nisi vjernik ili ako si žena, staneš sa strane.

Nemojte praviti bauke od nečega što je dio života u BiH stotinama godina.
semsasuljakovic
Posts: 2004
Joined: 02/08/2015 21:30

#15 Re: Žena na dženazi

Post by semsasuljakovic »

srce_ruke_lopata wrote: 14/09/2023 15:26 Ova pravila nemaju nikakvog smisla, cuj zene ne mogu na dzenazu. Nekome umre otac i kcerka mora stajati po strani dok gomila nekih ljudi ne tako bliskih je u prvom redu ili hodza nesto mumla na nju. I ovo forsiranje turcizama ne kontam takodjer, neko se moze naci uvrijedjen ako im ne izrazis saucesce na nekom tamo stranom jeziku.
Kod muslimana je dženaza dostojanstvena. Za razliku od drugih vjera gdje kćerke budu u prvom redu. Pa nariču i kukaju. To naricanje ubija dostojanstvo dženaze.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#16 Re: Žena na dženazi

Post by srce_ruke_lopata »

semsasuljakovic wrote: 14/09/2023 15:28
srce_ruke_lopata wrote: 14/09/2023 15:26 Ova pravila nemaju nikakvog smisla, cuj zene ne mogu na dzenazu. Nekome umre otac i kcerka mora stajati po strani dok gomila nekih ljudi ne tako bliskih je u prvom redu ili hodza nesto mumla na nju. I ovo forsiranje turcizama ne kontam takodjer, neko se moze naci uvrijedjen ako im ne izrazis saucesce na nekom tamo stranom jeziku.
Kod muslimana je dženaza dostojanstvena. Za razliku od drugih vjera gdje kćerke budu u prvom redu. Pa nariču i kukaju. To naricanje ubija dostojanstvo dženaze.
Pa jel to zene ne mogu biti dostojanstvene? Koji je ovo vijek?
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#17 Re: Žena na dženazi

Post by _Reds_ »

Mi korisimo na stotine turskih riječi, Srbi možda i više, tako da ne potrebno polemišete oko te dvije riječi.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#18 Re: Žena na dženazi

Post by Piaty »

Molio bih da se zatvori tema jer sluzi izdrkavanju, a ova zena/djevojka ce se samo zbuniti.
User avatar
gentoo
Posts: 3303
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#19 Re: Žena na dženazi

Post by gentoo »

Phoenix_TZ wrote: 14/09/2023 15:27 Znači, nije po pravilu, ni da ispred džamije (gdje porodica inače prima saučešće), prije namaza, dođem i izjavim saučešće? Ako sam dobro shvatila?
Ispred dzamije nije dzenaza (niti u dzamiji). Ne znam kako je u drugim sredinama ali u Zenici se npr. klanja podne namaz u dzamiji i ispred dzamije krece kombi sa umrlim. Dzenaza se klanja na mezaru. Zato na smrtovnici pise "poslije Ikindije namaza" Dakle ispred dzamije oko namaza ima bar 5-6 ciganki pa ne vidim problem zasto ti ne bi mogla biti (ne aludiram da si ciganka.. :D )
Bobi
Forum administrator
Posts: 32192
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#20 Re: Žena na dženazi

Post by Bobi »

Phoenix_TZ wrote: 14/09/2023 13:47 Poštovanje, prijatelju je preminuo otac, tako da sutra idem na dženazu, tj. ispred džamije da izjavim saučešće, ali nisam baš upućena u pravila, pa me zanima prilikom izjavljivanja saučešća šta smijem, a šta ne?
Da li moram, npr. nositi maramu (koju nemam), i sl.?
Svaki savjet je dobrodošao, unaprijed vam hvala na odgovorima.
Phoenix_TZ wrote: 14/09/2023 15:14 Ja bih otišla samo do džamije da izjavim saučešće, tu se zaista ne razumijem u pravila, ali na samu dženazu ne bih išla, jer znam da i nije po pravilima.
Ma ne idi nigdje, pošalji telegram,e-mail , sms poruku.Poštuj običaje.Kasnije odeš s mužen na žalost. Kod hriščana možeš otići, najest i popit.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#21 Re: Žena na dženazi

Post by Piaty »

srce_ruke_lopata wrote: 14/09/2023 15:26 Ova pravila nemaju nikakvog smisla, cuj zene ne mogu na dzenazu. Nekome umre otac i kcerka mora stajati po strani dok gomila nekih ljudi ne tako bliskih je u prvom redu ili hodza nesto mumla na nju. I ovo forsiranje turcizama ne kontam takodjer, neko se moze naci uvrijedjen ako im ne izrazis saucesce na nekom tamo stranom jeziku.
Sta pišeš o energetici, ako ti je zanimanje krovopokrivač?

Šta spominješ mumlanje, svoj stav o nečemu, šta treba i kako treba?

I ja imam stav da se svi ljudi trebaju poštovati i sada na svakoj temi se mogu javiti sa tim i podvući to u svaki kontekst.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#22 Re: Žena na dženazi

Post by DaysleepeR »

Bezveze kopate veće rovove između ljudi posebno ako imaju dobre namjere.

Ili niste bili na dženazi nikad.

Nema dženaze da nema ljudi koji dođu da izjave saučešće, i žena i muškaraca, posebno ako su ožalošćeni mlađi ljudi, a koji ne klanjaju dženazu, i sa strane stoje i žene i muškarci.

Kako možete praviti jaz tamo gdje nije potreban.
Važniji su međuljudski odnosi od bilo kakvog običaja.
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#23 Re: Žena na dženazi

Post by srce_ruke_lopata »

Piaty wrote: 14/09/2023 15:33
srce_ruke_lopata wrote: 14/09/2023 15:26 Ova pravila nemaju nikakvog smisla, cuj zene ne mogu na dzenazu. Nekome umre otac i kcerka mora stajati po strani dok gomila nekih ljudi ne tako bliskih je u prvom redu ili hodza nesto mumla na nju. I ovo forsiranje turcizama ne kontam takodjer, neko se moze naci uvrijedjen ako im ne izrazis saucesce na nekom tamo stranom jeziku.
Sta pišeš o energetici, ako ti je zanimanje krovopokrivač?

Šta spominješ mumlanje, svoj stav o nečemu, šta treba i kako treba?

I ja imam stav da se svi ljudi trebaju poštovati i sada na svakoj temi se mogu javiti sa tim i podvući to u svaki kontekst.
A ti si kao neki znalac ovdje?
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#24 Re: Žena na dženazi

Post by kabal1337 »

Phoenix_TZ wrote: 14/09/2023 15:27 Znači, nije po pravilu, ni da ispred džamije (gdje porodica inače prima saučešće), prije namaza, dođem i izjavim saučešće? Ako sam dobro shvatila?
Dzenaza se nekad klanja unutar prostora dzamije, nekada na mezarju.
Muski clanovi porodice idu na dzenazu, zenski na tehvid jer se klanja u isto vrijeme.

Muskarci koji su bliski porodici obicno prilaze muskim clanovima porodice prije nego sto krene klanjanje dzenaze da izjave saucesce. Neko to radi i poslije dzenaze.

Opet kazem onaj ko je blizak porodici ide i na dzenazu i dodje na zalost. Na zalost mozes otici kad god zelis i tu se obicno ispricate, popijete kafu.

Naravno da se niko nece naljutit ako ti odes na dzenazu, jer izrazavas svoje postovanje.
Kulturno je da se pokrijes maramom i kulturno obuces, ne suknje, dekolte itd.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#25 Re: Žena na dženazi

Post by breuer »

joj izvinite al meni je iskreno grozno kad ženski članovi porodice pokojnika ne prisustvuju dženazi :(

spuštaju ti u raku oca ili brata ili muža, nebitno, i ti koja si mu najbliža bila u životu nemaš pravo prisustvovati tom činu :roll:
Locked