Žena na dženazi

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#51 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

Lijepo o tebe sto upitujes, to samo govori o tebi i tvom postovanju. Izjavljivanje saucesca u i oko dzamije, sasvim dovoljno.
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#52 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

iClass wrote: 14/09/2023 18:26
Grean wrote: 14/09/2023 18:20 Nevezano za temu, ja sam mislio kod muslimana zene ne idu na Bajram namaz sto mi je onako, malo bezveze.

Onda cujem npr. Somalijke idu na Bajram namaz i onda se upitas koliko tih pravila su u stvari samo lokalni obicaji.

"Women were generally encouraged to pray at home so the Hadith above is seen as permitting them to go to the Eid prayer and not obliging them."

Mogu ako hoce a kod nas bi to proglasili bogohuljenjem ako bi se pojavile.
To je u Bosni običaj, možda u Turskoj, nisam siguran. Ja koliko znam nema problema da žena klanja bajram, mislim da i klanjaju u Fahdovoj.
Isto tako nema problema da žena klanjaju džumu namaz, što je isto kod nas "rezervisano" za muškarce. Mislim da bude žena na džumi u Fahdovoj.
Nije nikad problem dok ne postane pravilo, i dok postoji opcija da je ok, otici ili ne otici. Ko ide iz inata ili da “ ravna saffove, nek ne ide.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#53 Re: Žena na dženazi

Post by swanfilter »

Bio na prilicno dzenaza i ne sjecam sa zena ni u blizini mezarluka. Ispred kuce zadnji ispracaj ...

Sto se tice klanjanja u dzamijama, zenama je dozvoljeno ali budu iza muskih safova. Ili, ako dzamija ima i sprat, gore su na onom balkonu, da kazem ...

I, ako im u Somaliji ne prave probleme, sto bi se kod nas mumini pravili pametni ...
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#54 Re: Žena na dženazi

Post by moimoi »

Dakle tebi je uvreda i nepostivanje ako zena dodje na dzenazu i bude po strani??
Je li tebi jasno da se drugi mogu naci uvrijedjenima sto neces popiti alkohol za dusu pokojnika?? A ipak ti to nijedna, normalna osoba zamjeriti nece.
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#55 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

Ja sam jednom prisustvovala dzenazi, jer niko od muskih glava nije bio tu, klanjanju dzenaze, i trudna sam bila, pred kraj. Sto se mora, nije tesko.
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#56 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

moimoi wrote: 14/09/2023 18:37 Dakle tebi je uvreda i nepostivanje ako zena dodje na dzenazu i bude po strani??
Je li tebi jasno da se drugi mogu naci uvrijedjenima sto neces popiti alkohol za dusu pokojnika?? A ipak ti to nijedna, normalna osoba zamjeriti nece.
Sto njemu? Ovo nema veze s vlastitim misljenjem i ne treba biti. Red i pravila. Ja sam razumijela da opisuje svoje iskustvo.
Last edited by cerasus on 14/09/2023 18:42, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#57 Re: Žena na dženazi

Post by moimoi »

cerasus wrote: 14/09/2023 18:41
moimoi wrote: 14/09/2023 18:37 Dakle tebi je uvreda i nepostivanje ako zena dodje na dzenazu i bude po strani??
Je li tebi jasno da se drugi mogu naci uvrijedjenima sto neces popiti alkohol za dusu pokojnika?? A ipak ti to nijedna, normalna osoba zamjeriti nece.
Sto njemu? Ovo nema veze i ne treba biti sa licnim dozivljajem. Ja sam razumijela da opisuje svoje iskustvo.
Ma drugom liku namjenjeno
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#58 Re: Žena na dženazi

Post by Osmi Socrates »

Uspjeli ste i ovu temu zakomplikovati.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#59 Re: Žena na dženazi

Post by Zoooka »

Glupost mi je da ne može žena prisustvovati posljednjem ispraćaju voljene osobe, tj. u ovom slučaju dženaze, neki običaji u islamu su stvarno za izučavanja, baš kao i u svakoj religiji. Što? Da ne bi plakala, kao da sinovi ne plaču za majkama na dženazi, sto puta vidio tu situaciju, još su žene i psihički jače od muškaraca. Ovaj običaj treba što prije mijenjati.
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#60 Re: Žena na dženazi

Post by Osmi Socrates »

E sad ćeš izazvati još žučniju raspravu.

Bog se ibreti na sve ovo.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#61 Re: Žena na dženazi

Post by Zoooka »

Ja ionako dnevno dobijem po 45 notifikacija, rijetko šta i čitam.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#62 Re: Žena na dženazi

Post by iClass »

moimoi wrote: 14/09/2023 18:37 Dakle tebi je uvreda i nepostivanje ako zena dodje na dzenazu i bude po strani??
Je li tebi jasno da se drugi mogu naci uvrijedjenima sto neces popiti alkohol za dusu pokojnika?? A ipak ti to nijedna, normalna osoba zamjeriti nece.
Nije to lična uvreda. Ako je već porodica odlučila da ukopa po islamski običajima, neka se i drži toga. Lični odabir porodice je kako će biti ukopan preminuli/la, ako im paše islamski onda će to odabrati ako im ne paše onda mogu ateistički i da sami kroje pravila.

U jedno ruku i jeste poniženje islama. Sjećam se kad je Lepa Brena odlučila da svoje roditelje ukopa po islamskim običajima. Pa bez marame predvodi dženazu i drži govor (koji nije običaj u islamu). To i jest poniženje i sramota onog hodže koji je tu bio pored i to sve posmatrao.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#63 Re: Žena na dženazi

Post by moimoi »

iClass wrote: 14/09/2023 19:07
moimoi wrote: 14/09/2023 18:37 Dakle tebi je uvreda i nepostivanje ako zena dodje na dzenazu i bude po strani??
Je li tebi jasno da se drugi mogu naci uvrijedjenima sto neces popiti alkohol za dusu pokojnika?? A ipak ti to nijedna, normalna osoba zamjeriti nece.
Nije to lična uvreda. Ako je već porodica odlučila da ukopa po islamski običajima, neka se i drži toga. Lični odabir porodice je kako će biti ukopan preminuli/la, ako im paše islamski onda će to odabrati ako im ne paše onda mogu ateistički i da sami kroje pravila.

U jedno ruku i jeste poniženje islama. Sjećam se kad je Lepa Brena odlučila da svoje roditelje ukopa po islamskim običajima. Pa bez marame predvodi dženazu i drži govor (koji nije običaj u islamu). To i jest poniženje i sramota onog hodže koji je tu bio pored i to sve posmatrao.
Kako nije. Navela sam ti primjer. Zasto bi se iko nasao uvrjedjenim ako zena prisustvuje ukopu po strani ili neko odbije popiti alkohol za dusu pokojnika. To su debilizmi izvini, koje ti izjednjacavas sa neprimjerenim oblacenjem.
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#64 Re: Žena na dženazi

Post by Osmi Socrates »

Pa i Lepa Brena je individualac koji je odlučio da sahrani roditelje po svojoj želji.

Ko kaže da ta sahrana mora biti isključivo islamska (mada se i tu razlikujete po tumačenju) ili isključivo bilo kakva druga. Možda je Lepa Brena odlučila da sahrana bude mješovita, u nedostatku bolje riječi.

Ostavite i Lepoj Breni pravo da bude individualac.
huthut
Posts: 4
Joined: 10/02/2022 07:36

#65 Re: Žena na dženazi

Post by huthut »

Zoooka wrote: 14/09/2023 18:57 Glupost mi je da ne može žena prisustvovati posljednjem ispraćaju voljene osobe, tj. u ovom slučaju dženaze, neki običaji u islamu su stvarno za izučavanja, baš kao i u svakoj religiji. Što? Da ne bi plakala, kao da sinovi ne plaču za majkama na dženazi, sto puta vidio tu situaciju, još su žene i psihički jače od muškaraca. Ovaj običaj treba što prije mijenjati.
https://www.islamskazajednica.ba/compon ... aze-namaza
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#66 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

Zoooka wrote: 14/09/2023 18:57 Glupost mi je da ne može žena prisustvovati posljednjem ispraćaju voljene osobe, tj. u ovom slučaju dženaze, neki običaji u islamu su stvarno za izučavanja, baš kao i u svakoj religiji. Što? Da ne bi plakala, kao da sinovi ne plaču za majkama na dženazi, sto puta vidio tu situaciju, još su žene i psihički jače od muškaraca. Ovaj običaj treba što prije mijenjati.
Onda nisi upoznat sa procesom preseljenja, tj. smrti u islamu.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#67 Re: Žena na dženazi

Post by iClass »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2023 19:17 Pa i Lepa Brena je individualac koji je odlučio da sahrani roditelje po svojoj želji.

Ko kaže da ta sahrana mora biti isključivo islamska (mada se i tu razlikujete po tumačenju) ili isključivo bilo kakva druga. Možda je Lepa Brena odlučila da sahrana bude mješovita, u nedostatku bolje riječi.

Ostavite i Lepoj Breni pravo da bude individualac.

Ali je Lepa Brena odlučila da to bude islamski, iz tog razloga je pozvala hodžu koji je došao po dužnosti a ne u civilu. Nema tu pola-pola, ili je islamska ili nije. Šta bi ti da 5 minuta vazi hodža a onda 5 minuta svećenik, da ga od glave do struka opere hodža a onda dole noge svećenik.

Ako neko odluči da to bude islamska, neka onda poštuje ta pravila. Ako mu se ne sviđa onda nek bude nešto po njegovom izboru. Recimo porodica Šabana Šaulića je odlučila da se ukopa ateistički i nije bilo problema a onda si imao i neke druge pjevače koji su se u Beogradu okupavale pa "islamskim" običajima pa je bio cirkus. Od toga da prisustvuju žena do toga da hodži valjda kako je neugodno jer nije bilo nijednog muslimana na toj sahrani pa je morao sve da bira riječi koje nisu u našem običaju (đavo, pakao, raj, anđeo), cirkus živi.
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#68 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

iClass wrote: 14/09/2023 19:07
moimoi wrote: 14/09/2023 18:37 Dakle tebi je uvreda i nepostivanje ako zena dodje na dzenazu i bude po strani??
Je li tebi jasno da se drugi mogu naci uvrijedjenima sto neces popiti alkohol za dusu pokojnika?? A ipak ti to nijedna, normalna osoba zamjeriti nece.
Nije to lična uvreda. Ako je već porodica odlučila da ukopa po islamski običajima, neka se i drži toga. Lični odabir porodice je kako će biti ukopan preminuli/la, ako im paše islamski onda će to odabrati ako im ne paše onda mogu ateistički i da sami kroje pravila.

U jedno ruku i jeste poniženje islama. Sjećam se kad je Lepa Brena odlučila da svoje roditelje ukopa po islamskim običajima. Pa bez marame predvodi dženazu i drži govor (koji nije običaj u islamu). To i jest poniženje i sramota onog hodže koji je tu bio pored i to sve posmatrao.
To je to.
Osmi Socrates
Posts: 8108
Joined: 19/10/2020 15:33

#69 Re: Žena na dženazi

Post by Osmi Socrates »

Hodža je došao na dženazu jer mu je Lepa Brena sigurno masno platila.

Ko si ti da se miješaš Lepoj Breni u njeno pravo da sahrani roditelje kako ona hoće, do posljednjeg detalja, sve sa hodžom i govorom?
Last edited by Osmi Socrates on 14/09/2023 19:32, edited 1 time in total.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4879
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#70 Re: Žena na dženazi

Post by ¤ jelena ¤ »

Ne bih se usudila da odem nekom na dženazu, bez obzira na mišljenje koje imam o tome kad su žene, članovi porodice umrlog ili umrle, u pitanju.

Ako majka, sestra ili ćerka ne mogu, onda nemam ni ja šta tu da budem u tim trenucima.

Na mezar i na žalost se uvijek može otići i to je sasvim dovoljno.
moimoi
Posts: 4708
Joined: 01/07/2006 12:59

#71 Re: Žena na dženazi

Post by moimoi »

Evo slucaj dok sam zivjela na B.Istoku .. imala sam goste.. zena muslimanka, suprug katolik. Ona kao muslimanka nije mogla uci u dzamiju, jer je zena.. on je kao katolik normalno usao?!

De mi sada to objasni?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40845
Joined: 29/06/2011 23:39

#72 Re: Žena na dženazi

Post by dječak sa šibicama »

Tehvidi su sve rjedji, i ono sto ih ima uglavnom su u dzamiji, u kucama skoro nikako. Zene isu na dzenazu, sad idu.
Kad smo kopali nanu '97 nije bilo zena i tada nisu dolazile, prosle godine dzenaza tetki, sva njena raja dosla na dzenazu, zene samo stanu malo pozadi i to je to.
iClass
Posts: 372
Joined: 18/06/2023 06:33

#73 Re: Žena na dženazi

Post by iClass »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2023 19:27 Hodža je došao na dženazu jer mu je Lepa Brena sigurno masno platila.

Ko si ti da se miješaš Lepoj Breni u njeno pravo da sahrani roditelje kako ona hoće, do posljednjeg detalja?
Ne mješam se ja Lepoj Breni, njeno je pravo, mogla je ona ukopati kako želi, njen izbor. Ali ako je već taj njen izbor, njena odluka bila da se njeni roditelji ukopaju na islamski način, po islamskim pravilima, onda je i njena dužnost da to ispoštuje. Ako je htjela da se ukopa na jevrejski način, onda je njena dužnost da popriča sa rabijem i da se ispoštuju uslovi. Ali ne možeš ti mijenjati pravila po svom nahođenju ako si već odlučio se za nešto.

Šta je sledeće? Porodica umrlog želi da se ne donese 4 tekbira nego 6. Šta ćeš njihov izbor kako će se ko ukopati.

U osnovi ovdje je najveći problem u hodži koji izgleda nema obraza, pa nije odlučio napustiti dženazu ili upozoriti porodicu kako se izvodi dženaza i kakva su pravila. Možda da je ko među prisutnim kada je klanjao ikindiju digao ruke prije odlaska na ruku tu bi hodža vjerovatno bio opasan i pokazao zube.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#74 Re: Žena na dženazi

Post by Zoooka »

cerasus wrote: 14/09/2023 19:23
Zoooka wrote: 14/09/2023 18:57 Glupost mi je da ne može žena prisustvovati posljednjem ispraćaju voljene osobe, tj. u ovom slučaju dženaze, neki običaji u islamu su stvarno za izučavanja, baš kao i u svakoj religiji. Što? Da ne bi plakala, kao da sinovi ne plaču za majkama na dženazi, sto puta vidio tu situaciju, još su žene i psihički jače od muškaraca. Ovaj običaj treba što prije mijenjati.
Onda nisi upoznat sa procesom preseljenja, tj. smrti u islamu.
Ti kad umreš, umro si, nema te više, nebitno jel islam, katoličantvo ili budizam. Here we go što bi rek'o Romano
cerasus
Posts: 91
Joined: 29/11/2020 20:56

#75 Re: Žena na dženazi

Post by cerasus »

Ne bas. I islamu ne.
Locked