Žena bez imena: Život na mostarskom pločniku

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 27/11/2006 17:08

Obratite Još od kolovoza na pločniku kod autobusne postaje živi žena za koju nitko ne zna tko je, samo je neki nazivaju Ševala. Tužna u staroj odjeći s malom vrećicom u ruci sjedi na hladnom zidu svako jutro i večer.

Čak i kada pada kiša ona sjedi nepomično, samo s kišobranom u ruci i cijeli dan kisne na zidu preko puta autobusne postaje. Gledajući je iz dana u dan na tom mjestu, pitala sam se zašto se barem ne skloni u obližnji ruševni objekt, ali tad sam vidjela da su se u njega sklonili Romi i da joj ne dopuštaju ulazak.

Piše: Sanja Bjelica; Dnevni list

Preksinoć kasno prošla sam pokraj tog mjesta i ponovno vidjela neprijatan prizor. Opet je bila tu, spavala je na pločniku nadomak Carinskog mosta. U sjedećem položaju, pokrivena starom dekom. Svakodnevno se susrećemo s beskućnicima, ali oni, barem tijekom hladnih dana, uspijevaju pronaći neko sklonište. Ova žena danima sjedi i spava na ulici naočigled cijelog Mostara.

Jučer sam joj prišla i pokušala saznati tko je i zašto spava na cesti. Govorila je nerazumljivo. Nije znala reći kako joj je ime, ni kako se preziva. Nije znala koliko ima godina. Uspjela nam je objasniti da je iz Goražda i da tamo ima oca i majku.

Unatoč velikim naporima da saznamo kako je dospjela u Mostar ili bilo što drugo, ipak nismo uspjeli jer se teško sporazumijeva. Koliko sam mogla procijeniti, radi se o osobi s mentalnim poteškoćama. Kraj sebe je, osim deke, imala samo kišobran te nekoliko feninga u ruci.

Djevojka koja radi u obližnjem kiosku ispričala nam je da je djeca koja svakodnevno prolaze tuda zovu Ševala. Također nam je kazala da je u Mostaru, na zidu pokraj autobusne postaje, još od kolovoza. Nitko ne zna ni tko je ni odakle je.

“Ne znam kako joj pomoći. Svako jutro joj kupim doručak. Dala sam joj kišobran da ne kisne. Ne mogu je povesti doma, a teško mi je gledati je kako se pati na pločniku.

Jedna gospođa koja živi u blizini dala joj je jaknu i deku. Ljudima je žao, ali ne znaju kako joj pomoći. Stižu hladni dani i bojim se da bi ova žena mogla umrijeti ovdje na ulici”, rekla je djevojka iz kioska zapitavši se kako nitko u gradu ne reagira.

Ševalu smo ostavili s nešto novca za hranu i nadom da u ovom gradu i državi, u kojoj, pretpostavljamo, za ovakve slučajeve nitko nije nadležan, ipak postoji institucija koja će reagirati i ovu ženu skloniti s ulice. Bila bi sramota da naočigled cijelog Mostara umre od gladi ili zime na hladnom pločniku. Valjda Mostar nije izgubio dušu ...
Last edited by mIRCerka on 17/02/2007 01:43, edited 1 time in total.

Bumbar

Re: Žena bez imena: Život na mostarskom pločniku

Post by Bumbar » 27/11/2006 17:29

Up!

Ima li tko ideju sta bismo mogli uraditi? :roll: :sad: :sad:

mIRCerka

Post by mIRCerka » 27/11/2006 17:49

Bumbar wrote:Up!

za pocetak bi mogao neko da je slika izbliza, da kontaktiramo udruge za pomoc osobama sa ment. poteskocama, da vidimo da nije njihova sticenica, a onda da kontaktiramo Gorazde... :(

gavran...

Post by gavran... » 27/11/2006 18:00

Sigurno treba joj dati odjecu i hranu itd, ali to je samo pomoc, ali ne i rijesenje.
Pocnite time sto ce te obavijestiti neke ustanove, poput zdrastva, policije itd...
Ja licno sam daleko, ali vi koji ste tu sigurno mozete nesto da ucinite.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 27/11/2006 18:01

gavran... wrote:Sigurno treba joj dati odjecu i hranu itd, ali to je samo pomoc, ali ne i rijesenje.
Pocnite time sto ce te obavijestiti neke ustanove, poput zdrastva, policije itd...

Teta je u Mostaru, vecina nas je u Sa :-?

Bumbar

Post by Bumbar » 27/11/2006 18:05

mIRCerka wrote:
gavran... wrote:Sigurno treba joj dati odjecu i hranu itd, ali to je samo pomoc, ali ne i rijesenje.Pocnite time sto ce te obavijestiti neke ustanove, poput zdrastva, policije itd...

Teta je u Mostaru, vecina nas je u Sa :-?

na ovo sam i mislila...ali je bas problem sto smo vecinom u sarajevu pa ne znamo kako to u mostaru fercera...hmh...

burekodsira

Post by burekodsira » 27/11/2006 20:51

mIRCerka wrote:

za pocetak bi mogao neko da je slika izbliza, da kontaktiramo udruge za pomoc osobama sa ment. poteskocama, da vidimo da nije njihova sticenica, a onda da kontaktiramo Gorazde... :(

sto gorazde!?
al u svakom slucaju trebamo nesta uraditi

mIRCerka

Post by mIRCerka » 27/11/2006 23:54

burekodsira wrote:
mIRCerka wrote:

sto gorazde!?
al u svakom slucaju trebamo nesta uraditi

Dio texta
Jučer sam joj prišla i pokušala saznati tko je i zašto spava na cesti. Govorila je nerazumljivo. Nije znala reći kako joj je ime, ni kako se preziva. Nije znala koliko ima godina. Uspjela nam je objasniti da je iz Goražda i da tamo ima oca i majku.

delly

Post by delly » 29/11/2006 20:15

Up.
Predlazem da se cjelokupni tekst prvog posta prebaci i na podforum Goražde. Možda neko nešto zna ili reaguje.
Last edited by delly on 29/11/2006 20:23, edited 1 time in total.

Bumbar

Post by Bumbar » 29/11/2006 20:23

up ponovno :)

Post Reply