Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#151 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:[
Image
aaaaa ovaj zeko se pojavljuje i u nindža kornjačama... sjećam se kao dijete da sam gledao. Nekako završe u njegovom svijetu.

Ispravi me ako griješim :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#152 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:[
Image
aaaaa ovaj zeko se pojavljuje i u nindža kornjačama... sjećam se kao dijete da sam gledao. Nekako završe u njegovom svijetu.

Ispravi me ako griješim :D
Ima i taj crossover Usagi Yojimbo i TNMT :mrgreen:
Grozota
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#153 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

Bloo wrote:
MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:[
Image
aaaaa ovaj zeko se pojavljuje i u nindža kornjačama... sjećam se kao dijete da sam gledao. Nekako završe u njegovom svijetu.

Ispravi me ako griješim :D
Ima i taj crossover Usagi Yojimbo i TNMT :mrgreen:
Grozota
Ma splinter je ipak više badass :D
:run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#154 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

MarlboroGold wrote: Ma splinter je ipak više badass :D
:run:
:|
Image
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#155 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

:lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#156 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Ne znam, osobno nikada nisam shvatao inat kao stvar trenutnog afekta (iako ima i takvih izraza inata gdje se on u trenutku probudi, kao i takvih shvatanja), nego kao osobinu koja je plod ukrštanja nekih drugih, bazičnijih osobina. Kako, uopstalom, i sve naše druge osobine, plemenite ili pokuđene, nastaju kombinacijama jednih i drugih...
Romantiziras...


:mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#157 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

Bloo wrote:
Gojeni H wrote:
Nije zato sto je shvacen kao "reakcija u afektu" a ne kao npr. Sisu, konstantno i postojano kretanje ka cilju ... i onda jos malo poslije cilja.
Engleska rijec endurance se zato tesko prevodi na nas jezik.
Gorstacke sufije, kako ih ja zovem, su nekada imali to u sebi.
Nije tačno. U kojem kontekstu?
Izdrzljivost?
Pokusaj to ubaciti u Senekine opise stoickog mudraca, ispravnog covjeka. Samo kazem ...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#158 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

Gojeni H wrote:
Bloo wrote:
Gojeni H wrote:
Nije zato sto je shvacen kao "reakcija u afektu" a ne kao npr. Sisu, konstantno i postojano kretanje ka cilju ... i onda jos malo poslije cilja.
Engleska rijec endurance se zato tesko prevodi na nas jezik.
Gorstacke sufije, kako ih ja zovem, su nekada imali to u sebi.
Nije tačno. U kojem kontekstu?
Izdrzljivost?
Pokusaj to ubaciti u Senekine opise stoickog mudraca, ispravnog covjeka. Samo kazem ...
Kao sto ti je.poznato, rijec ima vise od jednog znacenja odnosno prevoda u zavisnosti od konteksta :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#159 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

MarlboroGold wrote:
Bloo wrote:[
Image
aaaaa ovaj zeko se pojavljuje i u nindža kornjačama... sjećam se kao dijete da sam gledao. Nekako završe u njegovom svijetu.

Ispravi me ako griješim :D
Pretpostavljam da se interesujete za anime?
Malo skretanje ...
Pred novu godinu u Kuala Lumpuru prolazim pored nakog centra za konvencije, kad bruka omladine 18-27 godina otprilike (Azijati izgledaju mladje od nas) izlaze na nekoliko izlaza ...
Sta je ovo je l' se ovo snima neki film? Svi k'o da su izasli iz anime. :D
Bukvalno 3-4 hiljade ljudi, dobar broj Japanaca sa lokalnim fanovima. Likovi razapinju one fotografske kisobrane, osvjetljenje u po dana i slikaju one djevojke sto izgledaju kao plasticne lutke.

Aman jarabi :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#160 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

Mislim da ti je Marlboro man fan anime..
Ja volim ovaj strip :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#161 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

Bloo wrote:
Gojeni H wrote:
Bloo wrote: Nije tačno. U kojem kontekstu?
Izdrzljivost?
Pokusaj to ubaciti u Senekine opise stoickog mudraca, ispravnog covjeka. Samo kazem ...
Kao sto ti je.poznato, rijec ima vise od jednog znacenja odnosno prevoda u zavisnosti od konteksta :mrgreen:
Ma znam samo sto meni fali rijec bas u opisu sisu, stoika ispravnog covjeka, nekada je glagol tesko prevesti ... elem.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#162 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Ne znam, osobno nikada nisam shvatao inat kao stvar trenutnog afekta (iako ima i takvih izraza inata gdje se on u trenutku probudi, kao i takvih shvatanja), nego kao osobinu koja je plod ukrštanja nekih drugih, bazičnijih osobina. Kako, uopstalom, i sve naše druge osobine, plemenite ili pokuđene, nastaju kombinacijama jednih i drugih...
Romantiziras...


:mrgreen:
:lol: Ponovo ... :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#163 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

Gojeni H wrote:
Ma znam samo sto meni fali rijec bas u opisu sisu, stoika ispravnog covjeka, nekada je glagol tesko prevesti ... elem.
Nisam htjela biti agresivna, profesionalna deformacija jednog prevodioca.
Ima po bespucima neta, neko napravio divnu slikovnicu Rijeci koje se ne mogu prevesti na engleski.
Obicno je neka kulturoloska razlika u srzi.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#164 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

Gojeni H wrote: Pretpostavljam da se interesujete za anime?
Malo skretanje ...
Pred novu godinu u Kuala Lumpuru prolazim pored nakog centra za konvencije, kad bruka omladine 18-27 godina otprilike (Azijati izgledaju mladje od nas) izlaze na nekoliko izlaza ...
Sta je ovo je l' se ovo snima neki film? Svi k'o da su izasli iz anime. :D
Bukvalno 3-4 hiljade ljudi, dobar broj Japanaca sa lokalnim fanovima. Likovi razapinju one fotografske kisobrane, osvjetljenje u po dana i slikaju one djevojke sto izgledaju kao plasticne lutke.
Za nas zapadnjake japan i anime ne mogu jedno bez drugog :D
Oni su ludi za time.

Kad sam ja u pitanju, meni su mange i anime obilježile djetinjstvo i tinejdžerske godine.
Naravno Dragon ball prije svega... trčiš iz škole sa bratom da stignemo odgledati epizodu marisanja :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#165 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

Ja sam old skul..samo shunga :oops: nista ovo novije moderno...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#166 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

Jest da nije Japanac, ali mi se cini da se u japanskom drustvu odlicno primilo, a mozda bi i drugi mogli ponesto nauciti:
The pure men of old did not know what it was to love life or hate death. They did not rejoice in birth or strive to put off disolution. Unconcerned they came and unconcerned they went. That was all. They did not forget whence it was they had sprung; neither did they seek to inquire their return thither. Waiting patiently for their restoration, they accepted life cheerfully. This is what is called not to allow the mind to lead one astray from Tao and not to supplement the natural by human means. Such a one may be called a pure man.

Zhuangzi - taoisticki filozof
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#167 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

ŠTa je ronin?
Ronin je samuraj bez gospodara.
Ronin je, uzevši u obzir i hijerarhiju japanskog društva u 12. stoljeću, klasa ratnika aristokrata bez gospodara. Period u kojem su ronini bili najbrojniji su obično vremena društvenih previranja. tokom 17. stoljeća bili su jedan od zroka nemira širom Japana. Već sredinom 19. stoljeća, osjećajući prijetnju od nadirućih Zapadnjaka, mnogi osiromašeni samuraji su se pridružili ppokretu za protjerivanje zapadnjaka iz Japana i ponovnu uspostavu carske porodice, a sve u cilju ponovnog zauzimanja svog mjesta u hijerarhiji japanskog društva. Odnosno osim slike koju imamo o roninima koja nam se prezentira kroz stripove i filmove, isti su bili bitan politički faktor čak i u 19 stoljeću, a pogotovo tokom restauriranja praktične carske vlasti pod carem Meijijem. Prije uspotave carske vlasti ronini su učestvovali u ubijanju stranaca koji su boravili u Japanu, vladinih državnika koji nisu dovoljno ekstremni u zalagnju za ponovnu uspotavu carske vlasti, značajne ljude i intelektualce koji su bili prozapadno orijentisani.
Ronini su institucionalno prestali da postoje 1873 kada su ukinute samurajske privilegije i samo rangiranje u društvenoj hijerarhiji.

Postojalo je više način da neko postane ronin: preveliki gubici u bitkama (gubitak časti na bojnom polju), prerana smrt gospodara (nasljednik se ne imenuje na vrijeme - samuraj ne izvrši seppuku), vlastita nečasna djela...samuraju se oduzima zemlja i podrška plemićkog gospodara.

Ronin, s obzirom da je odbačen od prijašnjeg klana samuraja kojem je pripadao, prikazan je obično kako luta zemljom i nudi svoje usluge kao plaćenik. Nešto kao gunslinger :)

Izraz musha shugyo koji se često veže uz ronine, prakticirali su i samuraji koji nisu još uvijek imali gospodara. Tokom svog warrior’s pilgrimage - obilazak Japana, usavršavanje vještina, samuraji su na ovaj način i aktivno tražili svog feudalnog gospodara kojem bi služili.

Musha shugyo možemo posmatrati i kao duhovni put gdje samuraj tokom svog hodočašća u sebi utvrđuje duh bushida - bezbrojni dueli u cilju usavršavanja vlastitih vještina, a koji mogu završiti smrću samuraja - nema boljeg načina da Smrt prestane biti prijetnja koja nam visi nad glavama, već pak stalni i prisni saputnik na našem putovanju u potrazi za gospodarom.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#168 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

Zen

Iako je budizam stekao svoju popularnost kod pripadnika vise klase tokom Heianskog perioda, vecu popularnost kod obicnog naroda stekao je tek u Kamakura periodu i kasnije.

Ovaj razvoj je moguca posljedica haosa i konflikta, te borbe oko vlasti koji su se desavali od kraja 12. do 16. vijeka. Mnostvo prirodnih katastrofalnih dogadjaja u ovom periodu znacajno su doprinijeli tome.
"Kraj svijeta" shvacen na budisticki nacin cinio se kao neminovnost. ...

U Heianskom periodu, fokus se zadrzava na ritualima i recitiranjima magicnih formula.

Zen budizam takodje se pojavljuje kao znacajan pokret u ovom periodu. Imao je tendenciju da izvrsi uticaj na kulturnu sferu Japana mnogo vise nego ostale sekte.
Tamo poznat kao Chan budizam, ovo ucenje je u Kinu doslo iz Indije u 6. vijeku, a mozda i ranije.

Za razliku od ostalih sekti Zen ne uci spasenju kroz vjerovanje u Bude i Bodisatve. Putem meditacije i prosvjetljenja kroz koncentraciju (satori), ostvaruje se sjedinjenje sa skrivenom realnoscu bez smetnje od strane povrsinske iluzije.
Razum, znanje, skripte i mantre nece dovesti do dostizanja satori.

Kratka historija Japana - Mikiso Hane
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#169 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

Može li mi neko preporučiti dobru literaturu u vezi Zen budizma? Znam neke osnove...
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#170 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

MarlboroGold wrote:Može li mi neko preporučiti dobru literaturu u vezi Zen budizma? Znam neke osnove...

Zen učenje Huang Poa (hr izdanje Jesenski & Turk) ili Učenje o prenošenju duha (staro izdanje Grafosa Bg)

i negdje gore spomenuh Zen i japanska Kultura od D. T. Suzukija (Geopoetika)

To su osnove, pa kopaj dalje. pozdrav
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#171 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

MaD_ProfessoR wrote:
MarlboroGold wrote:Može li mi neko preporučiti dobru literaturu u vezi Zen budizma? Znam neke osnove...

Zen učenje Huang Poa (hr izdanje Jesenski & Turk) ili Učenje o prenošenju duha (staro izdanje Grafosa Bg)

i negdje gore spomenuh Zen i japanska Kultura od D. T. Suzukija (Geopoetika)

To su osnove, pa kopaj dalje. pozdrav
Hvala :)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#172 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by arzuhal »

Imam ja neku od Alana Wattsa, pogledat ću tačan naslov. Znam da je fina za uvod u zen budizam (prilagođeno za čitaoca zapadnjaka).
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#173 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

MarlboroGold wrote:
MaD_ProfessoR wrote:
MarlboroGold wrote:Može li mi neko preporučiti dobru literaturu u vezi Zen budizma? Znam neke osnove...

Zen učenje Huang Poa (hr izdanje Jesenski & Turk) ili Učenje o prenošenju duha (staro izdanje Grafosa Bg)

i negdje gore spomenuh Zen i japanska Kultura od D. T. Suzukija (Geopoetika)

To su osnove, pa kopaj dalje. pozdrav
Hvala :)
Ako nisi u mogućnosti da dođeš do ovih naslova, slobodno mi se obrati na pp, da dogovorimo iznajmljivanje.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#174 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

:thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#175 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

Hoćemo koju o gejšama razbacit sa puno slika :D
Post Reply