Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#101 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

Bloo wrote:
MaD_ProfessoR wrote: Japan na svojoj strani ima "kaizen", praktičnu filozofiju neprestanog poboljšanja i napretka vezanog za sve sfere života.

A mi još uvijek nismo odmakli dalje od "šta će ljudi reć'"...
Da, kaizen. Koji je osnova LEAN metode koja se koristi svuda u svrhu optimizacije poslovnih procesa i procesa generalno :D
Kaizen - not samurai way, but Toyota way :D
Da, spomenuh kaizen u kontekstu obnove. Japanci se prihvate posla i završe ga, dok kod nas nakon što pukne metaforička kašikara, ostane se sjediti u svojoj avliji, ili iza penđera, sa mišlju "nek ulicu pomete neko drugi, dže ću ja metlu uzet, more me ko vidjet pa mi se smijat, gluho bilo".
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#102 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

MaD_ProfessoR wrote:
Da, spomenuh kaizen u kontekstu obnove. Japanski se prihvate posla i završe ga, dok kod nas nakon što pukne metaforička kašikara, ostane se sjediti u svojoj avliji, ili iza penđera, sa mišlju "nek ulicu pomete neko drugi, dže ću ja metlu uzet, more me ko vidjet pa mi se smijat, gluho bilo".
Interesantno je onda da li je to "karakterna osobina" naroda ili je uzork u nečem drugom?

I mi smo imali kraljeve/careve/shogune, vojsku, ne baš vojnu vladu, ali smo isto imali hijerarhiju.
U kojem momentu (ne vremenski, već više "razvojno" kao naroda) se pojavljuje ta ideja i zašto i biva prihvaćena kao ispravna kod Japanaca (opet naglašavam ne govorim o bukvalnoj vremenskoj odrednici pojave samuraja, vojne vlade, bushida - već samog začetka "ideje bushida/odanosti i svega što si naveo u drugom postu") i postaje skoro dio njihove prirode kao pripadnika jednog naroda?
ŠTa je to što je iznjedrilo bushido i kaizen, neki prelomni trenutak ili nešto drugo?
Gdje smo mi onda "mašili" ?
Ne znam ima li smisla uzimati Bosnu i Japan od 12. stoljeća pa do sadašnjice (uzimam to stoljeće zbog pojave bushida)...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#103 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
MaD_ProfessoR wrote: Japan na svojoj strani ima "kaizen", praktičnu filozofiju neprestanog poboljšanja i napretka vezanog za sve sfere života.

A mi još uvijek nismo odmakli dalje od "šta će ljudi reć'"...
Da, kaizen. Koji je osnova LEAN metode koja se koristi svuda u svrhu optimizacije poslovnih procesa i procesa generalno :D
Kaizen - not samurai way, but Toyota way :D
sad me Bloo podsjeti, Toyota Way u americi je radi prekovremeno , i radi subotama jer moras :D toliko o japanskoj filozfoji ekonomije :lol:
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#104 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

Bloo wrote:
MaD_ProfessoR wrote:
Da, spomenuh kaizen u kontekstu obnove. Japanski se prihvate posla i završe ga, dok kod nas nakon što pukne metaforička kašikara, ostane se sjediti u svojoj avliji, ili iza penđera, sa mišlju "nek ulicu pomete neko drugi, dže ću ja metlu uzet, more me ko vidjet pa mi se smijat, gluho bilo".
Interesantno je onda da li je to "karakterna osobina" naroda ili je uzork u nečem drugom?

I mi smo imali kraljeve/careve/shogune, vojsku, ne baš vojnu vladu, ali smo isto imali hijerarhiju.
U kojem momentu (ne vremenski, već više "razvojno" kao naroda) se pojavljuje ta ideja i zašto i biva prihvaćena kao ispravna kod Japanaca (opet naglašavam ne govorim o bukvalnoj vremenskoj odrednici pojave samuraja, vojne vlade, bushida - već samog začetka "ideje bushida/odanosti i svega što si naveo u drugom postu") i postaje skoro dio njihove prirode kao pripadnika jednog naroda?
ŠTa je to što je iznjedrilo bushido i kaizen, neki prelomni trenutak ili nešto drugo?
Gdje smo mi onda "mašili" ?
Ne znam ima li smisla uzimati Bosnu i Japan od 12. stoljeća pa do sadašnjice (uzimam to stoljeće zbog pojave bushida)...

Ko će znati ima li smisla i vodi li ičemu, ali je zabavno! :D
Mene čudi da bosanski prkos (naša poslovična osobina) nije iznjedrio i porodio konzistentnu i vidljivu vrlinu.

Što se tiče Japana, mišljenja sam da je prihvatanje mahayana budizma odigralo najveću ulogu u formiranju kodeksa ponašanja poput bushida, kaizena.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#105 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

MaD_ProfessoR wrote:

Ko će znati ima li smisla i vodi li ičemu, ali je zabavno! :D
Mene čudi da bosanski prkos (naša poslovična osobina) nije iznjedrio i porodio konzistentnu i vidljivu vrlinu.

Što se tiče Japana, mišljenja sam da je prihvatanje mahayana budizma odigralo najveću ulogu u formiranju kodeksa ponašanja poput bushida, kaizena.
:lol:
Čovjeku nekako dođe da skoro ima razumijevanja za eugeniku u onom starinskom smislu :D.

Možda ta vrsta budizma je i igrala neku ulogu, ali ako usporedimo Japance sa ostalim narodima širom svijeta, da li ima iko sličan (ne znam što jedino mi trenutno Ivana Orleanska pada na pamet sa tom vrstom fanatične odanosti nečemu) kodeks časti, a koji se transferirao u samu srž naroda i njegovu prirodu (ok, ovo jest malo romantičarski)?


Ako je pak samo isključivo budizam, onda očito religije koje su nama dostupne nisu odgovarajuće za "prirodu" naroda sa ovim prostora?
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#106 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

Bloo wrote:
MaD_ProfessoR wrote:

Ko će znati ima li smisla i vodi li ičemu, ali je zabavno! :D
Mene čudi da bosanski prkos (naša poslovična osobina) nije iznjedrio i porodio konzistentnu i vidljivu vrlinu.

Što se tiče Japana, mišljenja sam da je prihvatanje mahayana budizma odigralo najveću ulogu u formiranju kodeksa ponašanja poput bushida, kaizena.
:lol:
Čovjeku nekako dođe da skoro ima razumijevanja za eugeniku u onom starinskom smislu :D.

Možda ta vrsta budizma je i igrala neku ulogu, ali ako usporedimo Japance sa ostalim narodima širom svijeta, da li ima iko sličan (ne znam što jedino mi trenutno Ivana Orleanska pada na pamet sa tom vrstom fanatične odanosti nečemu) kodeks časti, a koji se transferirao u samu srž naroda i njegovu prirodu (ok, ovo jest malo romantičarski)?


Ako je pak samo isključivo budizam, onda očito religije koje su nama dostupne nisu odgovarajuće za "prirodu" naroda sa ovim prostora?


Nije isključivo budizam, ali sigurno je odigrao najznačajniju ulogu u formiranju svega gore navedenog.

Zen budizam vidim kao sjeme koje je na japanskom tlu pronašlo najpogodnije (pred)uslove za savršen rast i razvoj. Tu je već postojala tradicija nedjelovanja, duboko poštivanje prirode i življenja u potpunom skladu sa Taom, tako da je zen samo nastavio putem koji su šintoizam i taoizam prokrčili vijekovima ranije.
Ni sam ne mogu da izdvojim nijedan narod koji je poput njih tako fanatično usvojio određeni kodeks časti, naumpali su mi jedino Mongoli sa svojom inačicom kodeksa časti (uproštena verzija); dok jašeš konja i odapinješ strijele, vrijedan si poštovanja.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#107 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

MaD_ProfessoR wrote:


Nije isključivo budizam, ali sigurno je odigrao najznačajniju ulogu u formiranju svega gore navedenog.

Zen budizam vidim kao sjeme koje je na japanskom tlu pronašlo najpogodnije (pred)uslove za savršen rast i razvoj. Tu je već postojala tradicija nedjelovanja, duboko poštivanje prirode i življenja u potpunom skladu sa Taom, tako da je zen samo nastavio putem koji su šintoizam i taoizam prokrčili vijekovima ranije.
Ni sam ne mogu da izdvojim nijedan narod koji je poput njih tako fanatično usvojio određeni kodeks časti, naumpali su mi jedino Mongoli sa svojom inačicom kodeksa časti (uproštena verzija); dok jašeš konja i odapinješ strijele, vrijedan si poštovanja.
Znaš šta bi bilo super? :mrgreen:
Da imamo dostupan neki holodeck iz star treka koji je istovremeno i laboratorija.
Uzmemo par prosječnih primjeraka naroda sa ovih prostora, a iz vremenske tačke začetka i razvoja moralnosti kod japanaca i izložimo ih taoizmu.
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#108 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

Bloo wrote:
MaD_ProfessoR wrote:


Nije isključivo budizam, ali sigurno je odigrao najznačajniju ulogu u formiranju svega gore navedenog.

Zen budizam vidim kao sjeme koje je na japanskom tlu pronašlo najpogodnije (pred)uslove za savršen rast i razvoj. Tu je već postojala tradicija nedjelovanja, duboko poštivanje prirode i življenja u potpunom skladu sa Taom, tako da je zen samo nastavio putem koji su šintoizam i taoizam prokrčili vijekovima ranije.
Ni sam ne mogu da izdvojim nijedan narod koji je poput njih tako fanatično usvojio određeni kodeks časti, naumpali su mi jedino Mongoli sa svojom inačicom kodeksa časti (uproštena verzija); dok jašeš konja i odapinješ strijele, vrijedan si poštovanja.
Znaš šta bi bilo super? :mrgreen:
Da imamo dostupan neki holodeck iz star treka koji je istovremeno i laboratorija.
Uzmemo par prosječnih primjeraka naroda sa ovih prostora, a iz vremenske tačke začetka i razvoja moralnosti kod japanaca i izložimo ih taoizmu.
Pokvario bi Bošnjo to :D

Nedjelovanje bi uzeo potpuno doslovno, i svi bi pomrli od gladi :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#109 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by arzuhal »

Pa to su naši već prošli...Čitao sam kod Tunje o nekom putopiscu iz Evrope koji je posjetio Bosnu u drugoj plovini 19. stoljeća, pa šetao čaršijom i vidio likove u turbanima i fesovima kako sjede pred radnjama, svako sam sa svojim mislima, čibuci i mangale pred njima, kahva se srče, dimi sa zamišljenim pogledima uperenim u tačku ili daljinu...Neizdrživo radoznao ovaj evropski putnik upita jednog od njih:

- O čemu razmišljate? :-D

Ovaj ga mirno pogleda i reče:

- Vala, o ničemu!

Zapadnjak je bio šokiran: Evropa je tada tek počinjala ozbiljnije propitivati strašnu nihilističku misao a ovdje, u Sarajevu, već su odavno predani njenom promišljanju.

Tao je Sve i Tao je Ništa.
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#110 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

arzuhal wrote:Pa to su naši već prošli...Čitao sam kod Tunje o nekom putopiscu iz Evrope koji je posjetio Bosnu u drugoj plovini 19. stoljeća, pa šetao čaršijom i vidio likove u turbanima i fesovima kako sjede pred radnjama, svako sam sa svojim mislima, čibuci i mangale pred njima, kahva se srče, dimi sa zamišljenim pogledima uperenim u tačku ili daljinu...Neizdrživo radoznao ovaj evropski putnik upita jednog od njih:

- O čemu razmišljate? :-D

Ovaj ga mirno pogleda i reče:

- Vala, o ničemu!

Zapadnjak je bio šokiran: Evropa je tada tek počinjala ozbiljnije propitivati strašnu nihilističku misao a ovdje, u Sarajevu, već su odavno predani njenom promišljanju.

Tao je Sve i Tao je Ništa.
Selam.

Sve mi se čini da su tog putopisca lagali
lug u oči mu bacili :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#111 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by arzuhal »

We-s-selam.

Haj znaj... :mrgreen:
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#112 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

arzuhal wrote:We-s-selam.

Haj znaj... :mrgreen:

Ako je naletio na one šaljivdžije iz jiu jitsu dojoa u bardakčijama, garant mu pljaku bacili, ko keru kost :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#113 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by arzuhal »

MaD_ProfessoR wrote:
arzuhal wrote:We-s-selam.

Haj znaj... :mrgreen:

Ako je naletio na one šaljivdžije iz jiu jitsu dojoa u bardakčijama, garant mu pljaku bacili, ko keru kost :D
Al' haj se odupri :lol: Ko ih ne bi razumio :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#114 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

MaD_ProfessoR wrote:
arzuhal wrote:We-s-selam.

Haj znaj... :mrgreen:

Ako je naletio na one šaljivdžije iz jiu jitsu dojoa u bardakčijama, garant mu pljaku bacili, ko keru kost :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: titodragi
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#115 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Gojeni H »

Connaisseur Karlin wrote:
nisu svi, razumljivo, ali:
Ji-samurai were part-time samurai, working as farmers the rest of the year.

farmers su u doticnoj hierarhiji Japana bili u kategoriji peasants :)
Ovo si u pravu. Posebno u kasnijoj fazi Edo perioda bio je jedan odredjen broj "samuraja na odredjeno vrijeme".
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#116 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

Dobar uvid u pitanje o viđenju smrti u zenu i samurajskom načinu života, zabilježen je kod Suzukija u djelu Zen i japanska kultura (poglavlje Zen i samuraj):

" Umrijeti isagi-joku jedna je od misli veoma dragih japanskom srcu. Kod nekih smrti, ukoliko je ta osobina prisutna, na zločine prijestupnika gleda se čak sa milosrđem. Isagi-joku znači "bez imalo kajanja, oklijevanja, čiste savjesti, poput hrabrog čovjeka", itd.
Japanci ne vole da vide da se smrt dočekuje neodlučno i sa kolebanjem.
Oni žele da budu oduvani poput cvijeta trešnje pri naletu vjetra, i nema sumnje da se ovaj japanski stav prema smrti uvijek dobro slagao sa zen učenjem. Japanci možda nemaju neku specifički životnu filozofiju, ali imaju filozofiju smrti, koja ponekad može izgledati da se sastoji u nepromišljenosti.
Duh samuraja koji u sebe duboko upija zen, širio je ovu filozofiju čak i među širokim masama. Ovi drugi, čak i onda kad nisu posebno obučeni da idu putem ratnika, poprimaju taj duh i spremni su da žrtvuju svoj život za bilo koji cilj koji smatraju vrijednim. To se više puta dokazalo u ratovima kroz koje je Japan dosad morao da prođe."
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#117 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
nisu svi, razumljivo, ali:
Ji-samurai were part-time samurai, working as farmers the rest of the year.

farmers su u doticnoj hierarhiji Japana bili u kategoriji peasants :)
Ovo si u pravu. Posebno u kasnijoj fazi Edo perioda bio je jedan odredjen broj "samuraja na odredjeno vrijeme".
da :thumbup:

vjerovatno znas vise od mene o Japanu, ja sam na level basic 101 , ali evo jedan interesantan clank:

Samurai were the elite warriors of Japan’s ruling class, and the foot soldier was generally of peasant stock; however, their status subtlety changed over the course of the 16th century.

http://warfarehistorynetwork.com/daily/ ... -ashigaru/
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#118 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

Gojeni H wrote:
MarlboroGold wrote:
arzuhal wrote:Na Japan bace par atomskih bombi, slome ih, a oni iza toga skoče i postanu jedna od najjačih ekonomija svijeta. U nas hitiš kašikaru u potok, pola Kantona Sarajevo ostane bez struje i nema je dosutra...
Uvijek grupa ispred pojedinca... po tome su najpoznatiji i zato su dogurali do toga.
Jbt zamisli kod nas radnika da ga je sramota otići ranije s posla dok drugi ljudi ne završe svoje poslove. Kod njih nema te sile da će otići prije ostalih pa koliko god dugo radili.
Neki su misljenja da je ustvari profesor Deming tvorac japanskog poslijeratnog cuda. Uglavnom, covjek je jedan od pionira sistema kontrole kvaliteta koji je uveo odredjene prakse u japansku industriju za koje se smatra da su dovele do "japanske kvalitete proizvoda".

https://en.wikipedia.org/wiki/W._Edwards_Deming

Ipak, japanski etos i kultura samoodrzanja i u najtezim trenucima su vjerovatno najveci razlog brzog oporavka ... i americki kupac, naravno.

Fenomen smrti od pretjeranog rada je dobio i svoj naziv na japanskom - Karoshi. Radi se o jednom fenomenu koji je doveo do ozbiljne drustvene debate. Da li ce biti znacajne promjene prema radu, pretpostavljenom i uopste u drustvu, ostaje da se vidi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Kar%C5%8Dshi

Istrazujuci japanske drustvene navike, misljenja sam da kolektivisticka kultura Japana je tipicni azijski odgovor na drustvene izazove, neprimjenljiv na bilo koju evropsku kulturu.
Jedan aspekat je izuzetno znacajan sto se tice fenomena harmonije u drustvu (npr. skoro potpunog odsustva nasilnog kriminala) a taj je japanska opsjednutost ili zabrinutost kako bi se druga osoba osjecala ukoliko bi on ili ona ucinili odredjenu stvar.
Tako je, Deming zajedno sa Ishikawom su dali veliki doprinos, a eksport-import između Japana i SAD-a je eksponencijalno rastao od početka 60-tih negdje do sredine 90-tih, pa je sad stagnirao jer su se amerikanci okrenuli kinezima i njihovom tržištu.

Boldirano - To je njihovo WA. Zato su posebni u odnosu na sve ostale.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#119 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
Gojeni H wrote:
Jedan aspekat je izuzetno znacajan sto se tice fenomena harmonije u drustvu (npr. skoro potpunog odsustva nasilnog kriminala) a taj je japanska opsjednutost ili zabrinutost kako bi se druga osoba osjecala ukoliko bi on ili ona ucinili odredjenu stvar.
Boldirano - To je njihovo WA. Zato su posebni u odnosu na sve ostale.
opet romantizirate japance :lol:

Kazne u Japanu za sitnice su rigorizne, preostre i doslovno nehumane :D
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21564
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#120 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote:
Gojeni H wrote:
Jedan aspekat je izuzetno znacajan sto se tice fenomena harmonije u drustvu (npr. skoro potpunog odsustva nasilnog kriminala) a taj je japanska opsjednutost ili zabrinutost kako bi se druga osoba osjecala ukoliko bi on ili ona ucinili odredjenu stvar.
Boldirano - To je njihovo WA. Zato su posebni u odnosu na sve ostale.
opet romantizirate japance :lol:

Kazne u Japanu za sitnice su rigorizne, preostre i doslovno nehumane :D
Konverzacija s tobom:
Ja (odgovor Arzi) - Japan ima ovo i ono, a nešto od toga bi mogli i kod nas primjeniti. Grupa ispred pojedinca.
Ti - Pa imaju i Njemci
Ja - U redu, ali se ipak ne mogu porediti
Ti - Previše romantizirate. Današnji Japan - brutalnost svakodnevnice ovo ono
Ja - U redu, ima i negativnih strana, pa i Japan, međutim taj mentalitet...
Ti - Nisu susretljivi sa strancima ovo ono
Ja - Da znam, preosjetljivi su i uglavnom tolerišu strance
Ti - Ne histeriši...
Ja (odgovor Gojenom) - Deming i Ishikawa, rasla ekonomija, njihovo WA kao dio kulture - u smislu kako bi nešto mogli naučiti
Ti - Opet romantizirate. Kazne su rigorozne, preoštre i nehumane...

Ja

Image
MaD_ProfessoR
Posts: 797
Joined: 16/11/2012 12:00

#121 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by MaD_ProfessoR »

@MarlboroGold



Širo Takatoki, prije seppukua:

Vadeći ovaj mač
Presjecam prazninu nadvoje;
Usred velike vatre,
Dašak osvježavajućeg povjetarca!

:D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#122 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
opet romantizirate japance :lol:

Kazne u Japanu za sitnice su rigorizne, preostre i doslovno nehumane :D
Konverzacija s tobom:
Ja (odgovor Arzi) - Japan ima ovo i ono, a nešto od toga bi mogli i kod nas primjeniti. Grupa ispred pojedinca.
Ti - Pa imaju i Njemci
Ja - U redu, ali se ipak ne mogu porediti
Ti - Previše romantizirate. Današnji Japan - brutalnost svakodnevnice ovo ono
Ja - U redu, ima i negativnih strana, pa i Japan, međutim taj mentalitet...
Ti - Nisu susretljivi sa strancima ovo ono
Ja - Da znam, preosjetljivi su i uglavnom tolerišu strance
Ti - Ne histeriši...
Ja (odgovor Gojenom) - Deming i Ishikawa, rasla ekonomija, njihovo WA kao dio kulture - u smislu kako bi nešto mogli naučiti
Ti - Opet romantizirate. Kazne su rigorozne, preoštre i nehumane...

Ja

Image
strasno :D prebolit ces kao sto si prebolio i djecije bolesti :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#123 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by arzuhal »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50414
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#124 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Bloo »

Jao šta ste sve nakucali :shock: ko će sve iščitati...koju pametnu dobaciti... :|
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#125 Re: Zen budizam/sintoizam/gejše/samuraji i izgradnja nacije

Post by Diwan »

Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote:
Gojeni H wrote:
Jedan aspekat je izuzetno znacajan sto se tice fenomena harmonije u drustvu (npr. skoro potpunog odsustva nasilnog kriminala) a taj je japanska opsjednutost ili zabrinutost kako bi se druga osoba osjecala ukoliko bi on ili ona ucinili odredjenu stvar.
Boldirano - To je njihovo WA. Zato su posebni u odnosu na sve ostale.
opet romantizirate japance :lol:

Kazne u Japanu za sitnice su rigorizne, preostre i doslovno nehumane :D
Dosta toga se manje više romantizira uopšteno, a i ovo za japansku kulturu i tradiciju :thumbup:
Post Reply