Zemljotres maloprije..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#8976 Re: Zemljotres maloprije..

Post by KraljicaIzJajca »

oldtajmer wrote: 14/03/2024 13:12 ma nista specijalno ne znaci to obavjestenje,sjecam se dva puta je bilo sekund-dva prije zemljotresa,a jutros poslije zemljotresa
kod mene na androidu 14 ides u postavke,pa sigurnost i hitni slucajevi,pa upozorenja o potresu i tu upalis ili ugasis
Hvala, u Hrvatskoj imaju automatizirano upozorenje na sve i svašta od strane drzave, bez postavljanja aplikacije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#8977 Re: Zemljotres maloprije..

Post by SmokingMan »

KraljicaIzJajca wrote: 14/03/2024 13:07
SmokingMan wrote: 14/03/2024 07:53 Meni je u dva navrata izašla, malo je kasnilo ali vjerovatno je do uređaja i rutera. Kada je mob u mirovanju, malo sporije ažurira prispjele informacije nakon "stavljanja uređaja" u pogon. :D
Meni nije ništa izbacilo, a koristim bhtelecom. Koju koristiš aplikaciju?
Earthquake, prepoznat će većina po meniju. :D

Image
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#8978 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Haris.ba »

moimoi wrote: 14/03/2024 13:36 Teoretski, ako sjedis za stolom imas sanse da cucnes ispod stola… recimo
Ili ako si pored ormara nekog koji nije pricvrscen na zid imas sanse da se maknes.. naravno ukoliko u tom trenutku drzis mob u ruci.
U praksi to sklanjanje ispod stola u ogromnoj vecini slucajeva nema efekta. Vise efekta ima da cucnes pored stola, nego ispod stola

Ali, ako ploca padne na tebe - sanse su svakako minimalne. Te je svejedno pored, ispod....

Ormar koji nije pricvrscen se svakako mora pricvrstiti. A ne cekati zemljotres pa se skloniti. Sarafi nisu skupi.

Za zemljotres se sprema prije, a ne kada je zemljotres.

Mozda ta dojava sprijeci nekoga da udje npr. u lift prije zemljotresa. To su slucajevi kada ima smisla.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8979 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Sanjarko »

Ja nešto kontam da su čoškovi objekata sigurniji od ostatka dijelova objekata.

Ali samo to kontam, nije to niko provjerio ili nešto slično uradio.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#8980 Re: Zemljotres maloprije..

Post by JohnnyS »

Kažu štok najsigurniji. Valjda ostane lebdit u zraku ako se sruši zgrada.
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#8981 Re: Zemljotres maloprije..

Post by moimoi »

Haris.ba wrote: 14/03/2024 14:58
moimoi wrote: 14/03/2024 13:36 Teoretski, ako sjedis za stolom imas sanse da cucnes ispod stola… recimo
Ili ako si pored ormara nekog koji nije pricvrscen na zid imas sanse da se maknes.. naravno ukoliko u tom trenutku drzis mob u ruci.
U praksi to sklanjanje ispod stola u ogromnoj vecini slucajeva nema efekta. Vise efekta ima da cucnes pored stola, nego ispod stola

Ali, ako ploca padne na tebe - sanse su svakako minimalne. Te je svejedno pored, ispod....

Ormar koji nije pricvrscen se svakako mora pricvrstiti. A ne cekati zemljotres pa se skloniti. Sarafi nisu skupi.

Za zemljotres se sprema prije, a ne kada je zemljotres.

Mozda ta dojava sprijeci nekoga da udje npr. u lift prije zemljotresa. To su slucajevi kada ima smisla.
Jebiga sad… Nikad ne znas da li je neki ormar pricvrscen. Nisi uvjek kuci. Isto je sa policama. Pocnu recimo ispadati knjige. Sve je to sbb-kbb. Al eto, mozda nekog mogu spasiti i te 2sec.
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#8982 Re: Zemljotres maloprije..

Post by neki »

JohnnyS wrote: 14/03/2024 15:07 Kažu štok najsigurniji. Valjda ostane lebdit u zraku ako se sruši zgrada.
To sa štokom ima smisla samo ako je otvor u betonskom zidu, jer je na njega oslonjena međuspratna ploča, i u slučaju urušavanja objekta postoji velika šansa da će prostor ispod štoka ostati zaštićen
Naslovnica
Posts: 27935
Joined: 20/03/2013 15:38

#8983 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Naslovnica »

JohnnyS wrote: 14/03/2024 09:16 Što dobijete tim aplikacijama? Evo dođe ti obavijest da je potres, zar ne osjetiš potres? Zar smo se toliko odvojili od stvarnosti i uhvatili mobitela pa da mi poruka treba reći da se trese tlo, a ne vaza koja mi pada kraj glave.

Samo molim vas nemojte reći da je dobra da se možete pripremiti. Tehnologija iza tih obavijesti je takva da što si dalje od epicentra veće su šanse da ćeš dobiti notifikaciju prije samog potresa, ali i to je period od par sekundi. U epicentru, gdje je najjači potres, nema šanse.
:thumbup:
moimoi
Posts: 4710
Joined: 01/07/2006 12:59

#8984 Re: Zemljotres maloprije..

Post by moimoi »

Najsigurnije gdje su nosivi zidovi… kod mene bi to bilo kupatilo :D sva 4 zida su nosiva, osim mozda pucanje cijevi i tako to.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#8985 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Ludzak »

SmokingMan wrote: 14/03/2024 07:04 Čak i planine nisu uspjele da "priguše" talas, apsorbuju veću količinu energije, obično je to njihova funkcija. Dobro je stvarno tresao, osjetio sam da se konstrukcija kuće lelujala, pravo neugodan osjećaj.
A kojom fizikom, i kojim efektom bi planine prigušile zemljotres?
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#8986 Re: Zemljotres maloprije..

Post by John Cleese »

moimoi wrote: 14/03/2024 15:46 Najsigurnije gdje su nosivi zidovi… kod mene bi to bilo kupatilo :D sva 4 zida su nosiva, osim mozda pucanje cijevi i tako to.
Najsigurnije su monolitne AB strukture, poput, na primjer, bunkera, samo ih je zeznuto ugrijat zimi :|

Ali ne bavim se pretjerano time - racunam da bi mi Reks spasio zivot :D
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#8987 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Ludzak »

Najsigurnije vam je pomoliti se bogu.
Čisto sumnjam da bi ostali hladne glave, i gravitaciono sposobni da se sklonite.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#8988 Re: Zemljotres maloprije..

Post by vjeshalica »

Ludzak wrote: 14/03/2024 15:58
SmokingMan wrote: 14/03/2024 07:04 Čak i planine nisu uspjele da "priguše" talas, apsorbuju veću količinu energije, obično je to njihova funkcija. Dobro je stvarno tresao, osjetio sam da se konstrukcija kuće lelujala, pravo neugodan osjećaj.
A kojom fizikom, i kojim efektom bi planine prigušile zemljotres?
Brzine seizmičkih valova su reda veličine nekoliko kilometara po sekundi (km/s) i pošto ovise o vrsti materijala, na temelju seizmograma moguće je odrediti kompoziciju dijela Zemljine unutrašnjosti kroz koji su valovi putovali (brzine su manje ukoliko je materijal gušći i obratno). Nažalost, ovaj postupak nije uvijek toliko jednostavan jer ponekad različiti materijali mogu imati isti efekt na iznos brzine. Nadalje, brzine seizmičkih valova ovise i o nekim drugim faktorima kao što su tlak i temperatura. Tlak, koji raste s dubinom zbog sve veće nadležeće mase, uzrokuje povećanje brzine s dubinom. S druge strane, porast temperature prema Zemljinoj unutrašnjosti uzrokovat će smanjenje brzine valova. Kako je utjecaj tlaka dominantniji od utjecaja temperature, seizmičke brzine generalno rastu s porastom dubine.
https://www.pmf.unizg.hr/geof/populariz ... _pojmovnik
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#8989 Re: Zemljotres maloprije..

Post by ing-ecc »

KraljicaIzJajca wrote: 14/03/2024 13:40
oldtajmer wrote: 14/03/2024 13:12 ma nista specijalno ne znaci to obavjestenje,sjecam se dva puta je bilo sekund-dva prije zemljotresa,a jutros poslije zemljotresa
kod mene na androidu 14 ides u postavke,pa sigurnost i hitni slucajevi,pa upozorenja o potresu i tu upalis ili ugasis
Hvala, u Hrvatskoj imaju automatizirano upozorenje na sve i svašta od strane drzave, bez postavljanja aplikacije.
zar ti nisi u Jajcu? bilo kojem
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10798
Joined: 27/04/2021 22:52

#8990 Re: Zemljotres maloprije..

Post by tramvajtrojka »

neki wrote: 14/03/2024 15:42
JohnnyS wrote: 14/03/2024 15:07 Kažu štok najsigurniji. Valjda ostane lebdit u zraku ako se sruši zgrada.
To sa štokom ima smisla samo ako je otvor u betonskom zidu, jer je na njega oslonjena međuspratna ploča, i u slučaju urušavanja objekta postoji velika šansa da će prostor ispod štoka ostati zaštićen
najsigurnije ti je pored nekog namjestaja stati najbolje kauc ugao ako beton il sta dugo padne da ti to napravi neki prostor za disanje najvise ljudi u zemljotresima tako prezivi a ovo okvir vrata sto to su bapske price

a i meni nema nekog velikog hajra na sedmom spratu ti je mrka kapa svakako :skoljka:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8991 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Bobi »

KraljicaIzJajca wrote: 14/03/2024 13:40
oldtajmer wrote: 14/03/2024 13:12 ma nista specijalno ne znaci to obavjestenje,sjecam se dva puta je bilo sekund-dva prije zemljotresa,a jutros poslije zemljotresa
kod mene na androidu 14 ides u postavke,pa sigurnost i hitni slucajevi,pa upozorenja o potresu i tu upalis ili ugasis
Hvala, u Hrvatskoj imaju automatizirano upozorenje na sve i svašta od strane drzave, bez postavljanja aplikacije.
Vi ste EU mi nismo :lol: .
Bobi
Forum administrator
Posts: 32184
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8992 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Bobi »

Ma ni meni ta app nista ne javlja, valjda nisam dobro podesio ali ono android upozorenje radi, pred novu godinu kad je drmnulo u Zenici sam android i njegovo upozorenje registrovalo i poslalo upozorenje.
User avatar
Ludzak
Posts: 5507
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#8993 Re: Zemljotres maloprije..

Post by Ludzak »

vjeshalica wrote: 14/03/2024 16:16
Ludzak wrote: 14/03/2024 15:58
SmokingMan wrote: 14/03/2024 07:04 Čak i planine nisu uspjele da "priguše" talas, apsorbuju veću količinu energije, obično je to njihova funkcija. Dobro je stvarno tresao, osjetio sam da se konstrukcija kuće lelujala, pravo neugodan osjećaj.
A kojom fizikom, i kojim efektom bi planine prigušile zemljotres?
Brzine seizmičkih valova su reda veličine nekoliko kilometara po sekundi (km/s) i pošto ovise o vrsti materijala, na temelju seizmograma moguće je odrediti kompoziciju dijela Zemljine unutrašnjosti kroz koji su valovi putovali (brzine su manje ukoliko je materijal gušći i obratno). Nažalost, ovaj postupak nije uvijek toliko jednostavan jer ponekad različiti materijali mogu imati isti efekt na iznos brzine. Nadalje, brzine seizmičkih valova ovise i o nekim drugim faktorima kao što su tlak i temperatura. Tlak, koji raste s dubinom zbog sve veće nadležeće mase, uzrokuje povećanje brzine s dubinom. S druge strane, porast temperature prema Zemljinoj unutrašnjosti uzrokovat će smanjenje brzine valova. Kako je utjecaj tlaka dominantniji od utjecaja temperature, seizmičke brzine generalno rastu s porastom dubine.
https://www.pmf.unizg.hr/geof/populariz ... _pojmovnik
Tu se govori o strukturi zemlje, što može imati neki prigušujući uticaj (mali), ali kako će planine imati prigušujući uticaj?
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#8994 Re: Zemljotres maloprije..

Post by neki »

KraljicaIzJajca wrote: 14/03/2024 13:40
oldtajmer wrote: 14/03/2024 13:12 ma nista specijalno ne znaci to obavjestenje,sjecam se dva puta je bilo sekund-dva prije zemljotresa,a jutros poslije zemljotresa
kod mene na androidu 14 ides u postavke,pa sigurnost i hitni slucajevi,pa upozorenja o potresu i tu upalis ili ugasis
Hvala, u Hrvatskoj imaju automatizirano upozorenje na sve i svašta od strane drzave, bez postavljanja aplikacije.
Nemaju na zemljotres
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#8995 Re: Zemljotres maloprije..

Post by vjeshalica »

Ludzak wrote: 14/03/2024 16:28
vjeshalica wrote: 14/03/2024 16:16
Ludzak wrote: 14/03/2024 15:58

A kojom fizikom, i kojim efektom bi planine prigušile zemljotres?
Brzine seizmičkih valova su reda veličine nekoliko kilometara po sekundi (km/s) i pošto ovise o vrsti materijala, na temelju seizmograma moguće je odrediti kompoziciju dijela Zemljine unutrašnjosti kroz koji su valovi putovali (brzine su manje ukoliko je materijal gušći i obratno). Nažalost, ovaj postupak nije uvijek toliko jednostavan jer ponekad različiti materijali mogu imati isti efekt na iznos brzine. Nadalje, brzine seizmičkih valova ovise i o nekim drugim faktorima kao što su tlak i temperatura. Tlak, koji raste s dubinom zbog sve veće nadležeće mase, uzrokuje povećanje brzine s dubinom. S druge strane, porast temperature prema Zemljinoj unutrašnjosti uzrokovat će smanjenje brzine valova. Kako je utjecaj tlaka dominantniji od utjecaja temperature, seizmičke brzine generalno rastu s porastom dubine.
https://www.pmf.unizg.hr/geof/populariz ... _pojmovnik
Tu se govori o strukturi zemlje, što može imati neki prigušujući uticaj (mali), ali kako će planine imati prigušujući uticaj?
Mozda je covjek htio da poentira na strukturu zemljista. Postoji objasnjenje kako ti valovi putuju u razlicitim strukturama.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#8996 Re: Zemljotres maloprije..

Post by zippoo87 »

U Bosni nista ne ljulja...bujrum na sjever 😂
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#8997 Re: Zemljotres maloprije..

Post by KraljicaIzJajca »

Ludzak wrote: 14/03/2024 15:58
SmokingMan wrote: 14/03/2024 07:04 Čak i planine nisu uspjele da "priguše" talas, apsorbuju veću količinu energije, obično je to njihova funkcija. Dobro je stvarno tresao, osjetio sam da se konstrukcija kuće lelujala, pravo neugodan osjećaj.
A kojom fizikom, i kojim efektom bi planine prigušile zemljotres?
Kažu da Treskavica štiti Sarajevo.
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#8998 Re: Zemljotres maloprije..

Post by KraljicaIzJajca »

SmokingMan wrote: 14/03/2024 14:50
KraljicaIzJajca wrote: 14/03/2024 13:07
SmokingMan wrote: 14/03/2024 07:53 Meni je u dva navrata izašla, malo je kasnilo ali vjerovatno je do uređaja i rutera. Kada je mob u mirovanju, malo sporije ažurira prispjele informacije nakon "stavljanja uređaja" u pogon. :D
Meni nije ništa izbacilo, a koristim bhtelecom. Koju koristiš aplikaciju?
Earthquake, prepoznat će većina po meniju. :D

Image
Hvala, to koristim nakon zemoljetresa, ali nisam skinula aplikaciju sa stranice. :lol: :kiss:
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#8999 Re: Zemljotres maloprije..

Post by KraljicaIzJajca »

neki wrote: 14/03/2024 17:01
KraljicaIzJajca wrote: 14/03/2024 13:40
oldtajmer wrote: 14/03/2024 13:12 ma nista specijalno ne znaci to obavjestenje,sjecam se dva puta je bilo sekund-dva prije zemljotresa,a jutros poslije zemljotresa
kod mene na androidu 14 ides u postavke,pa sigurnost i hitni slucajevi,pa upozorenja o potresu i tu upalis ili ugasis
Hvala, u Hrvatskoj imaju automatizirano upozorenje na sve i svašta od strane drzave, bez postavljanja aplikacije.
Nemaju na zemljotres
Zato sam napisala na sve i svasta, jer sam dobijala za druge stvari, a za zemljotres nisam dobila, jer je bilo nakon istog ( promjena mobitela i mrežel. Hvala
KraljicaIzJajca
Posts: 3999
Joined: 02/06/2021 10:04
Location: bosansko jajčno mesto

#9000 Re: Zemljotres maloprije..

Post by KraljicaIzJajca »

tramvajtrojka wrote: 14/03/2024 16:22
neki wrote: 14/03/2024 15:42
JohnnyS wrote: 14/03/2024 15:07 Kažu štok najsigurniji. Valjda ostane lebdit u zraku ako se sruši zgrada.
To sa štokom ima smisla samo ako je otvor u betonskom zidu, jer je na njega oslonjena međuspratna ploča, i u slučaju urušavanja objekta postoji velika šansa da će prostor ispod štoka ostati zaštićen
najsigurnije ti je pored nekog namjestaja stati najbolje kauc ugao ako beton il sta dugo padne da ti to napravi neki prostor za disanje najvise ljudi u zemljotresima tako prezivi a ovo okvir vrata sto to su bapske price

a i meni nema nekog velikog hajra na sedmom spratu ti je mrka kapa svakako :skoljka:
Zar nije najbolje leći na pod blizu namjestaja ili ispod stola?
Post Reply