Zemlja je ustvari ravna?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26809
Joined: 16/07/2010 13:49

#76 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by medvjed23 »

koliko sam ja upratio, cilj je jačanje ateizma i potiskivanje religije, jer, kao što rekoh, ravna zemlja se uklapa u religijsku sliku svijeta..
Osim toga, nije NASA jedina koja je danas u stanju odletiti dovoljno visoko da se ustanovi istina.
Tu je i sijaset drugih nacija (Rusija, Kina) koje i nisu bas u najboljim odnosima sa USA.
A takvi bi jedva cekali na neku provalu Amerike da ih prikazu glupim.
ovo je najveća rupa u viziji ravnozemaca.. ako zemlja jeste ravna, onda tu istinu skriva bezbroj vlada, škola, agencija.. u to mora biti uključena ogromna masa ljudi koju je nemoguće kontrolisati..
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#77 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by arzuhal »

Dovoljan dokaz da je Zemlja ravna je što postoji Ravnogorski pokret.

Sa'š vi't kad dođe neka neznalica i kaže: Gora pa ravna? Kako da ne...
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#78 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by Rampage »

medvjed23 wrote:koliko sam ja upratio, cilj je jačanje ateizma i potiskivanje religije, jer, kao što rekoh, ravna zemlja se uklapa u religijsku sliku svijeta..
Osim toga, nije NASA jedina koja je danas u stanju odletiti dovoljno visoko da se ustanovi istina.
Tu je i sijaset drugih nacija (Rusija, Kina) koje i nisu bas u najboljim odnosima sa USA.
A takvi bi jedva cekali na neku provalu Amerike da ih prikazu glupim.
ovo je najveća rupa u viziji ravnozemaca.. ako zemlja jeste ravna, onda tu istinu skriva bezbroj vlada, škola, agencija.. u to mora biti uključena ogromna masa ljudi koju je nemoguće kontrolisati..
Slabo si upratio da se ravna zemlja uklapa u religijsku sliku svijeta. To ti je neko slagao ili si nešto pogrešno interpretirao :thumbup:
User avatar
medvjed23
Posts: 26809
Joined: 16/07/2010 13:49

#79 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by medvjed23 »

sasvim moguće, ako lažu klipovi koji se vrte dok igram šaha, lažem i ja
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#80 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by karanana »

ja sam isto mislio da je to dio vjerske price.
ono sto sam pitao nekoga i cuo je da je u sustini zemlja ravna i pod nekakvom kupolom.
nisam sad 100% siguran sta mi je receno za sunce, mjesec... sta su oni, cini mi se da je receno da su mnogo blize nego sto se tvrdi. sve ostalo je neka vrsta holograma na toj kupoli.....zvijezde, druge planete i nebeska tijela......
a zasto se to svodi na religiju? pa valjda da bi se pokazalo da je bog stvorio samo ovu nasu planetu i nista vise. svemir ne postoji, ne postoji mogucnost bilo kakvog drugog zivota bilo gdje. mi smo posebni, mi smo pod bozijom kapom.

mada meni opet nije jasno zasto su takve tvrdnje povezane sa religijom kada koliko ja znam sve svete knjige i spominju i svemir pa cak i druge oblike zivota van nase planete. konkretno o kuranu govorim da mislim da spominje druge svjetove. e sad da li misli na druge svjetove u smislu nasih dimenzija ili druge svjetove u svemiru, nisam siguran. mada ti flatearthovac moze reci da su knjige izmjenjene. i to je uvijek njihov argument da je sve apsolutno sve laz i prevara. to je zadnja linija odbrane protiv koje se ni na koji nacin s njima ne mozes raspravljati.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#81 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by triconja »

ovo_mi_je_nick wrote:Isto ono što je i ispod lopte.

Nema dokaza da je ravna a ni da je loptasta.

Ako je dokaz neka fotografija iz svemira na planetu zemlju koja više liči na ušminkani akvarel onda ok.
Neke formula i proračuni naučnika a to sve "proučavaju" oni koji su jedva provarili cosinuse.

Ono što mene najviše bocka je to što avioni prilikom leta ne obaraju nos aviona a ne odlete putanjom u crnu masu.

Zašto se gubi GPS signal na brdu ili planini. Smetaju mu krošnje :lol: (a uhvati signal u gradu, u parku među drvećem) ili što je daleko od gradske mreže i digitalnog signala.

Fotografije sa mjeseca. Lebdi kamera pa slika sa visine. Ili je postavio na neko drvo na mjesecu.

Kao što se mislilo i znalo samo za Evropu i Aziju pa se iznenadili Amerikom kad su je pronašli misleći da preko mora nema ništa više. Tako i iza lednika mislimo da nema ništa više.

Put oko Zemlje samo istok- zapad. Nikad sjever-jug.

Zašto treba dozvola za posjetu sjevernom polu ko želi malo gore otići. Ustvari je i ne može dobiti. Konje dobije ima tačno zacrtane granice do koje ide.
Brinu se za zdravlje ljudi da ne zalede kitare a svaki dan rikne bar 5.000 ljudi.
Vidim kako si ti skonto sinus i kosinus :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8229
Joined: 25/05/2013 23:49

#82 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by apsidejzi »

ovo_mi_je_nick wrote:Nema dokaza da je ravna a ni da je loptasta.
Evo je uzivo legendo, sa istog satelita koji ti omogucava da imas internet i da pises po forumu.

User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#83 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by karanana »

jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#84 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by triconja »

apsidejzi wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Nema dokaza da je ravna a ni da je loptasta.
Evo je uzivo legendo, sa istog satelita koji ti omogucava da imas internet i da pises po forumu.

Jel se to neko zeni blizu pa se cuje muzika? :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#85 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by triconja »

karanana wrote:jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?
To vazi za brzine bliske brzini svjetlost a za nize ne.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2801
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#86 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by ovo_malo_duse »

karanana wrote:jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?
Ne moze jer se u startu kreces istom brzinom kojom i zemlja rotira.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#87 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by triconja »

karanana wrote:jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?
Evo objasnjenje onoga sto ti mislis da se desava:

Image

Znaci sve zavisi od referentne tacke, Coriolisov ucinak :thumbup:
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#88 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by XXS »

Image
I mjesec je ravan. Da nije, nebi bilo izreke: "sija k'o tepsija".
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#89 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by karanana »

triconja wrote:
karanana wrote:jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?
Evo objasnjenje onoga sto ti mislis da se desava:

Image

Znaci sve zavisi od referentne tacke, Coriolisov ucinak :thumbup:
dobro, ovo je voz na zemlji. ali avion je u zraku. znaci i atmosfera se okrece zajedno sa fizickom planetom zemljom?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#90 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by Hadzi Lojo »

Voda, waservaga, suseski kanal, slaufvaga, spojene posude.....

Zasto gravitacija u globalu ili megaplanu djeluje na vodu, a na mikro planu ne????

Zaboli me kita ako mi kazete da sam glup, ali zasto voda u sueskom kanalu prati zakrivljenje zemlje a po racunu bi trebalo da je visina luka izmedju Sredozemnog i Crvenog mora oko 3,4 km.

Duzina kanala je oko 193 km, skoro bez ikakvih zakrivljenja.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#91 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by Hadzi Lojo »

[Voda, waservaga, suseski kanal, slaufvaga, spojene posude.....

Zasto gravitacija u globalu ili megaplanu djeluje na vodu, a na mikro planu ne????

Zaboli me kita ako mi kazete da sam glup, ali zasto voda u sueskom kanalu prati zakrivljenje zemlje a po racunu bi trebalo da je visina luka izmedju Sredozemnog i Crvenog mora oko 3,4 km.

Duzina kanala je oko 193 km, skoro bez ikakvih zakrivljenja.

Dubina kanala je 24 m.
PSC
Posts: 83
Joined: 02/04/2017 18:56

#92 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by PSC »

karanana wrote:jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?
trajanje tvog leta ne ovisi baš o rotaciji zemlje u ovom smislu kako pitaš, jer se i atmosfera i tvoj avion u atmosferi rotiraju zajedno sa zemljom. posmatrajući iz svemira činilo bi se da je to vektorski zbir ili razlika brzina (istok, zapad), ali komercijalni letovi još uvijek ne lete iznad atmosfere, pa je referentna tačka zemlja. ono od čega trajanje tvog leta ovisi su vjetrovi. ali efekat toga nisu ni veliko dobijanje na brzini ni znatno kraći letovi...
da se planiraš ispalit raketom da dokažeš da je zemlja ravna, kao što ovaj fleter planira (nešto je to odgodio sad) onda bi mogao iskoristiti rotaciju zemlje da se brže katapultiraš...da dobiješ nekoliko stotina kmph brzine tako što ćeš se ispalit ka istoku.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8229
Joined: 25/05/2013 23:49

#93 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by apsidejzi »

triconja wrote:
apsidejzi wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Nema dokaza da je ravna a ni da je loptasta.
Evo je uzivo legendo, sa istog satelita koji ti omogucava da imas internet i da pises po forumu.

Jel se to neko zeni blizu pa se cuje muzika? :lol:
:run:
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#94 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by shin »

karanana wrote:jedno od pitanja koje ni ja ne kontam je vezano za avion. ako se zemlja kao lopta vrti oko svoje osi zapad-istok brzinom od nekih 1600 kilometara na sat, ako se mi dignemo sa avionom i krenemo negdje prema zapadu u neko mjesto koje je udaljeno nekih 1600 kilometara, da bubnem portugal na primjer.
zar mi ne bismo trebali tamo biti za manje od pola sata jer portugal se okrece prema nasem aviounu u letu brzinom od 1600 na sat plus avion ide nekih 700-800 na sat, dakle zdruzena brzina od nekih 2500 na sat?

ili recimo da imam moc lebdenja u zraku. mogu li samo lebditi iznad sarajeva i okretanjem zemlje cu za 3-4 sata kad se spustim dole zavrsiti negdje u americi ili u atlantiku?

Ovo ti je osnova Einsteinove Teorije relativnosti, ti zajedno sa planetom putuješ 1600km/h isto kao što u autu ili vozu ne osjetiš nikakvu silu ako putuješ konstantnom brzom (bez ubrzanja), polijetanje ili slijetanje se samo oduzima ili dodaje na ovih 1600 km/h.

Najbolji primjer ti je u tramvaju ili vozu, ako skočiš tokom vožnje sve se isto dešava, ne proleti pod ispod tebe jer se krećeš zajedno sa vozom.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#95 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by shin »

Ravnu zemlju još nazivaju ''backdoor Jesus'', jer se preko ravne zemlje pokušava ugurati biblija pod nauku.

Imam havera teški musliman, a puši ove konspiracije nenormalno, do neki dan se kleo u vanzemaljce, ali od kada je prešao na ravnu zemlju, ne vjeruje više, jer svemir ne postoji. Svaki put kad sjednemo haman bude na šake jer svaki argument za koji nema odgovor kaže da je globalna prevara da se sakrije Bog...

Inače,

CoolHardLogic kanal na youtubeu za bušenje novog anusa flatardima.

https://www.youtube.com/channel/UCx3s3t ... fJjDi5keXw





ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#96 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by ovo_mi_je_nick »

apsidejzi wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Nema dokaza da je ravna a ni da je loptasta.
Evo je uzivo legendo, sa istog satelita koji ti omogucava da imas internet i da pises po forumu.

Tako mogu staviti i da kruže okolo krave i da bude live. Vidiš i povjeruješ.

Zašto onda ima optički kabal po dnu mora da veže zemlje koje razdvaja more ?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18637
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#97 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by SmokingMan »

realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#98 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by realna do boli »

Ne mogu da vjerujem da se upustam u ovu pricu :D
Ako je ravna..gdje se nalaze "brane" koje cuvaju okeane da ne padnu ili budu otpuhani...negdje..bar za vrijeme, recimo, tornada. Udare na granicu ravne ploce, tu se skupljaju, pa u neko vrijeme opet sami odu tamo gdje ih je orkan otpuhao. Po nekom principu spojenih posuda, u takvom trenutku bi se na nekom mjestu te ravne ploce nivo okeana drasticno povecao, dok se nebi vratili ....negdje..
Kako na toj ravnoj zemlji dolazi do smjene dana i noci i smjene godisnjih doba. Neko pritisne prekidac i kaze..aha..sada ce u cosku biti dan..u ovom cosku zima.....
Gdje je centar te ravne ploce i koja joj je velicina. Mislim, tek da znam da odem da posjetim taj centar.
Kako usljed djelovanja vjetrova, kise i vode vec nije doslo do erozije planina. Po nekoj logici planine bi pod utjecaje atmosferskih prilika na ravnoj ploci vec trebale nestati. Lakse je gumicom brisati ravnu plocu..nego, nesto na lopti.
U kom smijeru se krece ta ploca..da li se krece..ili samo hladno levitira negdje..a zvijezde se vrte oko nje. Mjeseceve mijene i kretanje sunca su samo NAS-ini hologrami da nas zafrkavaju......
Znaci, tip iz Hrvatske koji je trenutno na juznom polu..uskoro bi nam mogao reci...vidim KRAJ....ili..hebat ga..lagali me, nema ga.
Mislim...ne znam sta da mislim.....
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#99 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by triconja »

realna do boli wrote:Ne mogu da vjerujem da se upustam u ovu pricu :D
Ako je ravna..gdje se nalaze "brane" koje cuvaju okeane da ne padnu ili budu otpuhani...negdje..bar za vrijeme, recimo, tornada. Udare na granicu ravne ploce, tu se skupljaju, pa u neko vrijeme opet sami odu tamo gdje ih je orkan otpuhao. Po nekom principu spojenih posuda, u takvom trenutku bi se na nekom mjestu te ravne ploce nivo okeana drasticno povecao, dok se nebi vratili ....negdje..
Kako na toj ravnoj zemlji dolazi do smjene dana i noci i smjene godisnjih doba. Neko pritisne prekidac i kaze..aha..sada ce u cosku biti dan..u ovom cosku zima.....
Gdje je centar te ravne ploce i koja joj je velicina. Mislim, tek da znam da odem da posjetim taj centar.
Kako usljed djelovanja vjetrova, kise i vode vec nije doslo do erozije planina. Po nekoj logici planine bi pod utjecaje atmosferskih prilika na ravnoj ploci vec trebale nestati. Lakse je gumicom brisati ravnu plocu..nego, nesto na lopti.
U kom smijeru se krece ta ploca..da li se krece..ili samo hladno levitira negdje..a zvijezde se vrte oko nje. Mjeseceve mijene i kretanje sunca su samo NAS-ini hologrami da nas zafrkavaju......
Znaci, tip iz Hrvatske koji je trenutno na juznom polu..uskoro bi nam mogao reci...vidim KRAJ....ili..hebat ga..lagali me, nema ga.
Mislim...ne znam sta da mislim.....
Haj to sve ali ako je zemlja ravna onda bi trebalo da na rubu zemlje bude teza kila olova nego kila perja :lol: :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63353
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#100 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by BarbaDue »

medvjed23 wrote: ovo je najveća rupa u viziji ravnozemaca.. ako zemlja jeste ravna, onda tu istinu skriva bezbroj vlada, škola, agencija.. u to mora biti uključena ogromna masa ljudi koju je nemoguće kontrolisati..
Istinu ne može skrivati neko ko ne zna pravu informaciju. ja recimo znam info koji mi je prenio moj profesor, njemu njegov itd. Pravu istinu, ako je i ima zna petoro ljudi na planeti.
Post Reply