Zemlja je ustvari ravna?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#326 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by KB9 »

gdje si dozeru jel ravna zemlja? :mrgreen:
isx
Posts: 3587
Joined: 24/05/2014 19:12

#327 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by isx »

nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#328 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by kakavdanakneiskustvu »

zato sto zivimo na ravnoj ploči,čuj zašto
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#329 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by zforumas »

isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
Ne lete bas zbog polova (magnetskih) jer je nesigurno za navigacijske uredjaje, radio uredjaje i td. Ne leti se sjeverno iznad 78 stepeni i juzno iznad 60.

Lete neke kompanije koje moraju imati valjda nekakve posebne dozvole, sta li. Ima ovih "avijaticara" oni bi trebali bolje znati.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#330 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by nadžak »

isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
A naravno da je zanimljiva, ipak pričamo o tome da je planet ravan i vračamo se, baš kao što neko reče, u doba Galileja, Kopernika i lomača.

Uglavnom, nije istina da nema letova preko sjevernog pola, ne znam odakle ti to ?! Let iznad tog dijela planeta traži posebne bezbjednosne uslove, koji se planiraju flight planom itd, i to mogu ispuniti samo najveći avioni modernog doba, poput Boeinga 747, 777, Airbusa A380 i nekih nešto manjih aviona u odnosu na ove navedene. Možeš o tome naći sve što te zanima.

Evo ti npr. putanja leta iz Dubaija za San Francisco i pogledaj podatke o tome:

https://www.flightradar24.com/data/airports/dxb/routes

Za letove iznad NP evo ti ovo, onako turističko-informativni blog:

https://www.cntraveler.com/story/why-ai ... north-pole


Druga stvar, opet mi nisi odgovorio na drugu stvar iz onog posta koji si kvotao gore, to si izostavio. Molim te pročitaj ponovo i reci mi kako to objašnjavaš ? Direktno je vezano i za ovo šta sam ti sad napisao u vezi ovih letova. Evo ti moj prethodni post:

Nisam od početka na ovoj temi i ne mislim vala se vraćat pa da vidim šta se sve pisalo ali koliko vidim ti si iznio tezu i branis je, da je Zemlja okrugla.
Hajd dobro...
Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
To je dovoljno kao dokaz da je planeta okrugla, osim naravno ako avion i u sve u njemu po Pacman teoriji iznad Havaja ne udje u teleport i pojavi se negdje drugo.
A evo sad mi naumpade ta luda Pacman teorija! Da te pitam, šta kažu pobornici te torije, gdje je granica te eventualne ravne ploče? Na kojim dijelovima zemlje se udje da bi se izaslo na drugu stranu? Evo to mozes uklopit u ovo sa avionima. Ako avion poleti iz Australije i ide za San Francisco, kako bi tom teorijom objasnio taj let?

Hvala.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#331 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by triconja »

isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
Jes to ti mjerio pa pametujes? Ni ja ne kontam sto autobus sarajevo-zenica ide za kakanj kad je direktno najblize pa ne pametujem, ha ja.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#332 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by nadžak »

Ne mogu a da ne kažem još jednu bitnu stvar. AKo je o tome već bilo govora, izvinjenje, jer nisam od početka tu jer mi je iskreno rečeno budaleština da sad čitam ovih 14 strana.
Dakle, ja sam jedan od onih koje, zavisno od strane gledišta, zovu ili "teoretičarem zavjera" ili "truthseekerom" i kao i svi imao sam rasprave i ubjedjivanja o raznim temama poput 11. septembra 2001, masona, sotonista, vladara svijeta itd, tako da mi nikako nije strana ta tema pokušaja razotrikavanja mnogih postojećih, zvanično priznatih tvrdnji u svijetu.

Ova priča o ravnoj zemlji mi nikako nije jasna! Odakle se pojavila i otkud da za tako kratko vrijeme dobije tolki zamah mi stvarno ostaje misterija. Po svemu sudeći priča je smišljena i puštena u opticaj sa nekim ciljem drugačijim od samog otkrivanja toga da eto planet nije lopta. Ovakvim nebulozama se direktno ruši sav onaj trud ljudi koji se trude da iznesu one suštinske, životno bitne zavjere poput priča o bankama, nelegalnim pljenidbama imovine, legalnog kriminala, agresija i nelegalnih napada na suverene zemlje, kriminalne podjele i kradja svjetkih dobara itd.

Kad velikoj masi ljudi, koji nisu upućeni u širu sliku svijeta kažeš da je planet ravan i da je priča o 911 drugačija onda ta masa ljudi te dvije priče svrsta u isti koš i smatra budalama sve one koji kažu nešto drugačije od onoga što je o tome zvanično rečeno.

Dakle, ovakvim pričama u očima prosječne javnosti postaju isti profesori sa Harwarda, dugodošišnji piloti, arhitekti koji se slomiše na argumentovano pobiju zvaničnu priču o 911 te nekakvi anonimusi koji tvrde da je Zemlja ravna. I šta drugo da očekuješ od nekoga kome kreneš da pričaš o 911 kad ti on kaže ma to ti je zavjera, isto kao što kažu da je planeta ravna i odvali ti se smijat u facu!
User avatar
fakat
Posts: 1954
Joined: 21/06/2008 04:03
Location: suburbia

#333 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by fakat »

nadžak wrote:Ne mogu a da ne kažem još jednu bitnu stvar. AKo je o tome već bilo govora, izvinjenje, jer nisam od početka tu jer mi je iskreno rečeno budaleština da sad čitam ovih 14 strana.
Dakle, ja sam jedan od onih koje, zavisno od strane gledišta, zovu ili "teoretičarem zavjera" ili "truthseekerom" i kao i svi imao sam rasprave i ubjedjivanja o raznim temama poput 11. septembra 2001, masona, sotonista, vladara svijeta itd, tako da mi nikako nije strana ta tema pokušaja razotrikavanja mnogih postojećih, zvanično priznatih tvrdnji u svijetu.

Ova priča o ravnoj zemlji mi nikako nije jasna! Odakle se pojavila i otkud da za tako kratko vrijeme dobije tolki zamah mi stvarno ostaje misterija. Po svemu sudeći priča je smišljena i puštena u opticaj sa nekim ciljem drugačijim od samog otkrivanja toga da eto planet nije lopta. Ovakvim nebulozama se direktno ruši sav onaj trud ljudi koji se trude da iznesu one suštinske, životno bitne zavjere poput priča o bankama, nelegalnim pljenidbama imovine, legalnog kriminala, agresija i nelegalnih napada na suverene zemlje, kriminalne podjele i kradja svjetkih dobara itd.

Kad velikoj masi ljudi, koji nisu upućeni u širu sliku svijeta kažeš da je planet ravan i da je priča o 911 drugačija onda ta masa ljudi te dvije priče svrsta u isti koš i smatra budalama sve one koji kažu nešto drugačije od onoga što je o tome zvanično rečeno.

Dakle, ovakvim pričama u očima prosječne javnosti postaju isti profesori sa Harwarda, dugodošišnji piloti, arhitekti koji se slomiše na argumentovano pobiju zvaničnu priču o 911 te nekakvi anonimusi koji tvrde da je Zemlja ravna. I šta drugo da očekuješ od nekoga kome kreneš da pričaš o 911 kad ti on kaže ma to ti je zavjera, isto kao što kažu da je planeta ravna i odvali ti se smijat u facu!
:thumbup: I meni se uvijek cinilo da ovih par bizarnih teorija poput ravne zemlje ili gustera koji uzimaju ljudski oblik izgledaju kao da su neka vrsta podvala "teoreticarima zavjere" da bi ih diskreditovale.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#334 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by kakavdanakneiskustvu »

nadžak wrote:Ne mogu a da ne kažem još jednu bitnu stvar. AKo je o tome već bilo govora, izvinjenje, jer nisam od početka tu jer mi je iskreno rečeno budaleština da sad čitam ovih 14 strana.
Dakle, ja sam jedan od onih koje, zavisno od strane gledišta, zovu ili "teoretičarem zavjera" ili "truthseekerom" i kao i svi imao sam rasprave i ubjedjivanja o raznim temama poput 11. septembra 2001, masona, sotonista, vladara svijeta itd, tako da mi nikako nije strana ta tema pokušaja razotrikavanja mnogih postojećih, zvanično priznatih tvrdnji u svijetu.

Ova priča o ravnoj zemlji mi nikako nije jasna! Odakle se pojavila i otkud da za tako kratko vrijeme dobije tolki zamah mi stvarno ostaje misterija. Po svemu sudeći priča je smišljena i puštena u opticaj sa nekim ciljem drugačijim od samog otkrivanja toga da eto planet nije lopta. Ovakvim nebulozama se direktno ruši sav onaj trud ljudi koji se trude da iznesu one suštinske, životno bitne zavjere poput priča o bankama, nelegalnim pljenidbama imovine, legalnog kriminala, agresija i nelegalnih napada na suverene zemlje, kriminalne podjele i kradja svjetkih dobara itd.

Kad velikoj masi ljudi, koji nisu upućeni u širu sliku svijeta kažeš da je planet ravan i da je priča o 911 drugačija onda ta masa ljudi te dvije priče svrsta u isti koš i smatra budalama sve one koji kažu nešto drugačije od onoga što je o tome zvanično rečeno.

Dakle, ovakvim pričama u očima prosječne javnosti postaju isti profesori sa Harwarda, dugodošišnji piloti, arhitekti koji se slomiše na argumentovano pobiju zvaničnu priču o 911 te nekakvi anonimusi koji tvrde da je Zemlja ravna. I šta drugo da očekuješ od nekoga kome kreneš da pričaš o 911 kad ti on kaže ma to ti je zavjera, isto kao što kažu da je planeta ravna i odvali ti se smijat u facu!

pametno napisano
User avatar
drndalo
Posts: 22794
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#335 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by drndalo »

isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
Nemam dokaza da je okrugla, mada nisam jos vidio boljih dokaza da nije, od drugacijih tvrdilaca... Meni je prilicno dovoljno razmisliti o Noc/Dan smjeni, da skontam da je okruglo objasnjenje najrealnije... Ako je ravna, kako se desava tacno noc/dan? Ako smo mi s gornje strane ravne ploce, sta je s donje strane? Neofarbani drvni sortiment? Kako nam okeani ne iscure preko "kraja"...? Hmmm.

Sto se aviona tice, na redovnim linijama, tu ima vise pravila zbog kojih letenje preko polova ili jako blizu nije uobicajeno. Pored magnetne navigacije sto je ostatak starih vremena, koji bi sada bio rjesiv lakse, tu je nesto sto se zove "moguca alternacija". Tj. u planiranju leta, dostupan aerodrom na koji mozes sletiti ako ti zatreba zbog bilo kojeg razloga, kvara, bolesti putnika, sumnje u pozar, itd... Takav aerodrom bi morao imati barem minimum mogucnosti da primi avion kojeg vozis, sa svom velicinom, tezinom istog. Mogucnost bolnice za putnika u nevolji, a nakon sto se takav zbrine, da taj avion moze sigurno poletjeti odatle na nastavak putovanja. Prije toga dosuti gorivo koje mu treba za to... Sto je prilicno zahtjevan poduhvat za gigante tipa A380, B747, 777, A340, svi koji obicno nose > 300 putnika, plus 20-ak komada posade... Kod kvara, mora postojati neka infrastruktura za rad na popravku aviona, i da moze stici zamjena za dijelove normalno. Bilo je tako prije par godina jedan zaglavljen avion negdje na sjeveru, sa gecrkt motorom, za rad na kojem su morali dovuci i sklopivi sator/hangar da bi ga zamijenili, iako je motor bio dovucen, zasto? Zato sto sarafanje na otvorenom na -50 nije pozeljno... Posebno ne na avionu od 200 mil.$...

Takvo nesto nije izvedivo na aerodrom "Visoko" koji se nalazi na sjeveru Grenlanda...

Sve je vise dvomotoraca i na tim daljinama, oni imaju jos veca ogranicenja u letu nad vukojebinama, ne samo polarnim, nego i okeanskim, ali i pustinjskim... Zove se ETOPS (extended twin operations), i oznacava se brojem minuta certifikovanog leta na samo 1 motoru, u slucaju kvara na drugom. Pa tako avion sa ETOPS 180 dozvolom MORA imati planiran let sa aerodromom na koji moze sletiti za ne daj boze unutar 3 sata leta od svake tacke rute, sto se tice zakonodavstva. Od tih, izbaciti one koji ne mogu primiti taj broj putnika u zgradu, hotele, nemaju dovoljno goriva za dosuti, nemaju sarafanje na nivou... Pa tako ni letovi Najnoviji Zeland -USA ne lete najkracom rutom, nego onom kojom moraju, a da im na njoj pusu najpovoljniji vjetrovi na visini leta... zasto? Zato sto vjetar na pravcu zapad-istok moze skratiti let za 1-2 sata... U kontra smjeru, produziti...

Hvala...
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#336 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by nadžak »

@ drndalo

Nema na čemu buraz, i drugi put. :D

Živo me zanimalo ovih dana šta se to pisalo od početka i stvarno je žalosno kakve nebuloze se pišu! Nije problem nešto ne znat majka mu stara, prije nego što počneš nešto kategorički tvrdit treba ovladat malo gradivom.
Gledao sam postove iz prošle godine od nekih anonimusa sa nickom "ovo mi je nick" i "hadziloju", kako sa velikom arogancijom i samouvjerenosču tvrde kamaru stvari iz raznih stručnih oblasti ovdje. Reko bi čovjek to sve neki magistri iz tih oblasti pa ljudi znaju znanje!

Ono onako valjanje meni Bogami nije ni smiješno, ono je baš žalosno gledat jer iz onoga možeš vidjet i karakter osobe. Ono bez po muke tebe pravi budalom u tvojoj struci i ubjedjuje u budaleštine a veze sa vezom nema o tome! Baš ni elementarne blage veze.
Nekoliko puta su ponavljali priču o tome kako avion ne obara nos nakon nekog vremena putovanja:

Niko još nije dao odgovor, zašto nema obilaska kugle sjever-jug i zašto piloti ne obaraju nos aviona nakon određenog pređenog puta i zašto je zabranjen pristup ledenjacima, zašto nema gps signala na planini.

I šta sad treba?! Pisat dvije stranice o silama koje djeluju na avion tokom leta, šta njima znači Thrust, Drag, Lift and Weight ? Pa onda malo o pokretnim dijelovima krila koja povećavaju uzgon, flapsovima itd, brzini kretanja, nagibu!?



...iz kojeg li filma vodu drži nevidljiva sila zalijepljenu za kuglu... A šta tek reči na ovo pitanje? :shock: :? :(

Bože ti sačuvaj.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#337 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by realna do boli »

https://net.hr/webcafe/planet-x/prica-s ... ni-glumci/

Pa brate dragi..ako vec imaju "teoriju" da je ravna, sto nije pravougaonik, pa da utrpaju i Australiju...onako lijep kontinent.
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#338 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by nadžak »

realna do boli wrote:https://net.hr/webcafe/planet-x/prica-s ... ni-glumci/

Pa brate dragi..ako vec imaju "teoriju" da je ravna, sto nije pravougaonik, pa da utrpaju i Australiju...onako lijep kontinent.
Trebam reć jaranu iz Sidneja da ne postoji. Frajer bi ovim genijalcima spomeno svu familiju od-do!

:-) :lol:
User avatar
BarbaDue
Posts: 63351
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#339 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by BarbaDue »

insomnia78 wrote:Ma naravno da nije ravna ali vsla nije ni sve kako nam se servira
Ovo je najbliže i mom mišljenju. Previše je kontaverzi oko raznih fenomena, pojava, pojedinih događaja.
User avatar
black
Posts: 17147
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#340 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by black »

kakavdanakneiskustvu wrote:ovo pogledati i onda pricati je li ravna

ovako to oni pojasnjavaju :mrgreen:


nadžak wrote: Ova priča o ravnoj zemlji mi nikako nije jasna! Odakle se pojavila i otkud da za tako kratko vrijeme dobije tolki zamah mi stvarno ostaje misterija.
nakon citanja ove knjige :mrgreen:
Image

cini mi se da im je ovo vodeci guru :mrgreen:
https://www.dropbox.com/s/we4nx2makgbpb ... a.pdf?dl=0
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#341 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by kakavdanakneiskustvu »

BarbaDue wrote:
insomnia78 wrote:Ma naravno da nije ravna ali vsla nije ni sve kako nam se servira
Ovo je najbliže i mom mišljenju. Previše je kontaverzi oko raznih fenomena, pojava, pojedinih događaja.

pa kakva je,ako nije ravna?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#342 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by kakavdanakneiskustvu »

nadžak wrote:
realna do boli wrote:https://net.hr/webcafe/planet-x/prica-s ... ni-glumci/

Pa brate dragi..ako vec imaju "teoriju" da je ravna, sto nije pravougaonik, pa da utrpaju i Australiju...onako lijep kontinent.
Trebam reć jaranu iz Sidneja da ne postoji. Frajer bi ovim genijalcima spomeno svu familiju od-do!

:-) :lol:


budale je mala riječ za ovo
User avatar
nadžak
Posts: 2162
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#343 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by nadžak »

kakavdanakneiskustvu wrote:
nadžak wrote:
realna do boli wrote:https://net.hr/webcafe/planet-x/prica-s ... ni-glumci/

Pa brate dragi..ako vec imaju "teoriju" da je ravna, sto nije pravougaonik, pa da utrpaju i Australiju...onako lijep kontinent.
Trebam reć jaranu iz Sidneja da ne postoji. Frajer bi ovim genijalcima spomeno svu familiju od-do!

:-) :lol:


budale je mala riječ za ovo
Ljudi, ovo je tuga, najozbiljnije kažem. Ovaj planet je definitivno zalužio totalni reset, kad vidiš dokle smo došli!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#344 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by kakavdanakneiskustvu »

nadžak wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
nadžak wrote:https://net.hr/webcafe/planet-x/prica-s ... ni-glumci/

Pa brate dragi..ako vec imaju "teoriju" da je ravna, sto nije pravougaonik, pa da utrpaju i Australiju...onako lijep kontinent.
Trebam reć jaranu iz Sidneja da ne postoji. Frajer bi ovim genijalcima spomeno svu familiju od-do!

:-) :lol:


budale je mala riječ za ovo
Ljudi, ovo je tuga, najozbiljnije kažem. Ovaj planet je definitivno zalužio totalni reset, kad vidiš dokle smo došli![/quote]


polako,ne postoji ni japan mozda
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#345 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by Izlija »

Kako se može voditi intelektualan razgovor sa osobom koja lupi " zemlja je ravna ",svaka rasprava nakon takve izjave rezultira dokazivanjem da mu je sugovornik još veći magarac.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#346 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by MyTao »

isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
1. Tema nije zanimljiva.
2. Najkraca ne znaci i najbolja, najsigurnija, itd itd...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58673
Joined: 03/08/2010 19:04

#347 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Izlija wrote:Kako se može voditi intelektualan razgovor sa osobom koja lupi " zemlja je ravna ",svaka rasprava nakon takve izjave rezultira dokazivanjem da mu je sugovornik još veći magarac.

ja bolan,s budalama se ne vrijedi raspravljati
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#348 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by славянин »

MyTao wrote:
isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
1. Tema nije zanimljiva.
2. Najkraca ne znaci i najbolja, najsigurnija, itd itd...
Image

evo malo da ti dadnem jedan "hint" :lol: - Inace flat earth teorija je odlicna... odma skontas ko je malo tanji sa mozgom da se tako izrazim - kada je neko "pristalica" iste..
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#349 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by jefferson »

zforumas wrote:
isx wrote:
nadžak wrote: Evo to za avione da ti kazem par stvari. Mozes komotno zanemarit to da ne vidis letove preko sjevernog pola. Nebitno.
Dovoljno je da pogledaš ove koje lete preko Pacifika, izmedju npr. Australije i obe Amerike. To su redovne avio linije i bujrum ih gledat kad hoces.
Zanimljiva tema. Zašto letovi Delhi - Los Angeles i Hong Kong - New York nikada ne lete iznad sjevernog pola iako je to najkraća ruta?
Ne lete bas zbog polova (magnetskih) jer je nesigurno za navigacijske uredjaje, radio uredjaje i td. Ne leti se sjeverno iznad 78 stepeni i juzno iznad 60.

Lete neke kompanije koje moraju imati valjda nekakve posebne dozvole, sta li. Ima ovih "avijaticara" oni bi trebali bolje znati.
Neki lete. Vecina ne leti zbog tkz. ETOPS ogranicenja, tj. Extended-range Twin Engine Operational Standards. 4-motorni avioni mogu bez problema preko sjevernog pola jer nemaju ETOPS ogranicenje. 4-motorni avioni mogu bez problema letjeti sa dva motora u slucaju do sada nezabiljezenog otkazivanja dva motora na krstarecoj visini.
Problem su avioni sa dva motora i oni imaju ogranicenja 180 minut, 240, 270 i 360. Sve zavisi od jacine motora i performansi aviona sa samo jednim motorom. Sta znaci ETOPS? To znaci da avion mora letjeti na ruti gdje najblizi aerodrom ne smije biti udaljen vise od odredjenog broja minuta (recimo 180) od rute. Taj broj minuta je potreban avionu da predje do tog aerodroma samo sa jednim motorom.
Kako kompanije sve vise prelaze na 2-motorne avione, rute direktno preko sjevernog pola postaju sve rjedje. Iako danas mnogi 2-motorni avioni imaju 360 minuta ETOPS, nekada to nije dovoljno za direktan prelazak preko pola jer neki aerodromi ne mogu primiti avine tipa Boeing 777.
ALi cisto sumnjam da ovo ljudi koji vjeruju u ravnu zemlju mogu skontat.
User avatar
Logovan
Posts: 94304
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#350 Re: Zemlja je ustvari ravna?

Post by Logovan »

Image

Post Reply