Zeludac(problemi vezani za njega)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
hali gali halid
Posts: 2352
Joined: 08/10/2007 22:45

#626 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by hali gali halid »

Nema niko? Ne znam sta smijem sta ne smijem, sta tacno znaci ovo po mene...? Trenutno sam na trojnoj terapiji.
User avatar
Bluemore
Posts: 4332
Joined: 18/06/2010 21:18

#627 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Bluemore »

hali gali halid wrote:Dijagnoza hronicni atroficni gastritis, je li ima neko istu dijagnozu? Sta ciniti?
evo neki google translate tekst
Najvažniji uvjet za liječenje je prehrana. Bio je to njezin strogo pridržavanje osloboditi od bolesti. Dijeta s atrofični gastritis uključuje hranu pripremljenu isključivo za par, kuhana ili pečena u pećnici. Alkohol povećava bolest, jer to bi trebalo biti napušteno. Također je bolje isključiti meso teška, oštar i duhovit, konzervirana hrana, bezalkoholna pića i marinade. Obična sol treba zamijeniti na moru ili u prahu iz algi.
Ova hrana treba biti u potpunosti domaći. To bi trebalo biti učinjeno u malim količinama i jesti češće. Ne prejesti. Ne možete piti vodu odmah nakon jela. Morate čekati najmanje sat vremena.
Liječenje žarišne atrofičnog gastritisa treba početi s lijekovima. Prvi korak je smanjiti kiselost u želucu i antibiotika koji se mogu nositi s bakterijom Helicobacter. Zapamtite, ako je lijek imenovati liječnika, nemojte ga zanemariti.
hali gali halid
Posts: 2352
Joined: 08/10/2007 22:45

#628 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by hali gali halid »

Hvala ti :), citao sam i ja ono sto ima po google, mislio sam da nema neko istu dijagnozu, pa me zanima kako se nosi s tim, koliki je zapravo problem to itd. Smijem li trenirati? I da li smijem suplemente koristiti?!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#629 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

najvažniji uvjet za liječenje je prehrana. Bio je to njezin strogo pridržavanje osloboditi od bolesti. Dijeta s atrofični gastritis uključuje hranu pripremljenu isključivo za par, kuhana ili pečena u pećnici. Alkohol povećava bolest, jer to bi trebalo biti napušteno. Također je bolje isključiti meso teška, oštar i duhovit, konzervirana hrana, bezalkoholna pića i marinade. Obična sol treba zamijeniti na moru ili u prahu iz algi.
Ova hrana treba biti u potpunosti domaći. To bi trebalo biti učinjeno u malim količinama i jesti češće.
Slazem se ,samo hrana. Ja sam cak izbacila u ulje gdje je god moguce. Takodje pomaze ko moze -sve bez glutina. Ali i stres . ako to mozete kontrolisati je velika pomoc . Meni je gastro doktor htjeo na terapiju sa -paxilom- nisam pristala,ali sam hranom uspjela .

No , jedno je jasno - ne mozete se vratiti na staru ishranu i ako se osjecate bolje. Do kraja zivota c emo jesti -*RANJA ali navikne se.
Eso556
Posts: 2
Joined: 03/03/2018 21:09

#630 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Eso556 »

Pozz ljudi,evo ima deset dana citam vase postove,u nedjelju sam narucen na gastro,naime ovako pocinje moj problem,dosao sam s posla jeo i legao spavat kroz nekih pola sahata me probudila uzasna bol u grudima,mislio sam da je infarkt miokarda,javio se na hitnu,prikopcali mi kisik uradili EKG,i pravac UKC Tuzla,gore uradjen ultrazvuk srca, EKG,snimak pluca sve ok,vrate me kuci,sutra dan posle posla opet ista bol,odem izvadim nalaze javim se internisti ,nalazi kako ona kaze kao u momka,kako vise nisam mogao trpiti bol,javim se privatno na pregled,uradim kompletan ultrazvuk abdomena,sve ok,ali test na Helikopylori pozitivan i dosta je bila prisutna,trojnu terapiju ispio,ta jaka bol mi se nije vracala,da napomenem mene zeludac nikad nije bolio,imao sam samo osjecaj knedle u grlu i jaku kiselinu,terapiju sam ispio ali sada tek posle jela osjecam nadutost,ne idem napolje po cetiri dana ,i kao da imam ne znam mogu li to nazvati vrtoglavicom ,ali kao da mi nesto titra pred ocima,tesko se fokusiran,i boli me u ledjima i u prsima,jos mi je sad valjda od nahlade skoci desni limfni cvoric,po vašim postovima kao da imam tu herniju,neki ovdje pisu da im ja na ultrazvuku otkrivena hernija,meni doktor nista nije rekao,malo me sve ovo i psihički muci,u zadnjih deset dana sam toliko teksta procitao da bi mogo lako parirati nekom studentu medicine,u zadnje vrijeme sam i hipohondrican i anksiozan,eto,neki savjet bi dobro dosao
landica
Posts: 2
Joined: 18/04/2018 11:32

#631 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by landica »

Pozz, ima li neko da je trajno rijesio problem sa zelucem, nekim cajevima i drugom alternativom, nesto ne vjerujem u tablete vise. Imala sam problem prije dvije godine, isto sam.mislila da ce me srce opaliti, hitna, pretrage, gastroskopija, nalaz skoro uredan kaze dr, navodno neka erozija na koju kad dodje kiselina koju pretjerano luci zeludac (okidac je stres) poludis od bola. Pila controloc 40 dana i proslo. Inace zdravo jedem, ali volim i povremeno (jednom ili dva puta sedmicno) popiti casu, dvije vina ili pive. Sad me opet bolucka, isla sam i kod onog ded Avdage, namijestao mi zeludac. Trenutno pijem caj od kicice(crveni kantarion) pa cemo vidjeti. Hvala na odgovorima
landica
Posts: 2
Joined: 18/04/2018 11:32

#632 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by landica »

Esso, sta je s tobom, nisi napisao kako je bilo na pretragama. Ja mislim da je nama svima zeludac stradao od stresa, sto ostataka rata, sto od danasnjeg vakta.
akaunt
Posts: 518
Joined: 07/01/2018 21:13

#633 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by akaunt »

landica wrote:Pozz, ima li neko da je trajno rijesio problem sa zelucem, nekim cajevima i drugom alternativom, nesto ne vjerujem u tablete vise. Imala sam problem prije dvije godine, isto sam.mislila da ce me srce opaliti, hitna, pretrage, gastroskopija, nalaz skoro uredan kaze dr, navodno neka erozija na koju kad dodje kiselina koju pretjerano luci zeludac (okidac je stres) poludis od bola. Pila controloc 40 dana i proslo. Inace zdravo jedem, ali volim i povremeno (jednom ili dva puta sedmicno) popiti casu, dvije vina ili pive. Sad me opet bolucka, isla sam i kod onog ded Avdage, namijestao mi zeludac. Trenutno pijem caj od kicice(crveni kantarion) pa cemo vidjeti. Hvala na odgovorima
Zapiši i trazi : Omeoprazol !!! Kad se obogatim izumitelju pomenutog spomenik zidam u prirodnoj velicini !
infiny
Posts: 325
Joined: 06/04/2018 16:18

#634 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by infiny »

landica wrote:Pozz, ima li neko da je trajno rijesio problem sa zelucem, nekim cajevima i drugom alternativom, nesto ne vjerujem u tablete vise. Imala sam problem prije dvije godine, isto sam.mislila da ce me srce opaliti, hitna, pretrage, gastroskopija, nalaz skoro uredan kaze dr, navodno neka erozija na koju kad dodje kiselina koju pretjerano luci zeludac (okidac je stres) poludis od bola. Pila controloc 40 dana i proslo. Inace zdravo jedem, ali volim i povremeno (jednom ili dva puta sedmicno) popiti casu, dvije vina ili pive. Sad me opet bolucka, isla sam i kod onog ded Avdage, namijestao mi zeludac. Trenutno pijem caj od kicice(crveni kantarion) pa cemo vidjeti. Hvala na odgovorima
Ta erozija bi znacila da je ostecena sluznica zeluca pa dolazi do bolova. Upotreba IPP lijekova kao supresora lucenja zelucane kiseline dobro dodje kao trenutno olaksanje i na kratke staze, ali ne bih se ja oslanjao na njih s obzirom da mogu dovesti do drugih komplikacija u organizmu. Dobro bi bilo uporedo s njima praktikovati prehranu koja pospjesuje i ubrzava oporavak sluznice, jogurt, mlado vrhnje, riza iz vode, sok od kupusa, banane i sl. - dakle bazicno samo, ali voditi i racuna da izbjegavas sve ono sto s druge strane podstice lucenje kiseline poput gaziranih pica, zacina, preprzene hrane, zacini, bar koliko se moze, jer ne treba prestati zivjeti.
To su neke olaksice, ali kad je problem psihicke prirode poput stresa, onda je jedini nacin poraditi na sebi i srediti stvari u svojoj glavi, a do tada se sluziti hemijom i prirodom.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#635 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

Tacno, samo jesti ono sto preporucuju, jedini nacin da se to ublazi. Izlijeciti se izgleda ne moze.
infiny
Posts: 325
Joined: 06/04/2018 16:18

#636 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by infiny »

Vjeruj, dosta njih i ne preporucuje, nego kada pitas nesto jer sam sobom znas, kaze ti: "aa da da i to je dobro". :D
Dodje ti da ga frljaknes kroz prozor. Ali lijeka u lijekovima nema, ironicno. Osim ako ne zavrsis na kraju na benzodiazepinima i jos se gore unistis.

Nego, lijepo sjesti i porazgovarati sa sobom, kao dvije odrasle osobe :mrgreen: Ovog sutam iz zivota, stresira me, tu i tu aktivnost ne praktikujem vise jer lose utice na moju funkcionalnost, ne marim vise ako se desi to i to itd. Lakse za reci nego uraditi, ali sebi moras biti na prvom mjestu.
A ti problemi sa zelucem su u velikoj vecini povezani sa stresom pa je to jedini nacin za oporavak i neko eventualno izljecenje.
salmy
Posts: 3
Joined: 01/01/2016 18:25

#637 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by salmy »

Pozdrav


Jel neko radio gastroskopiju kod Gornjakovica?
Amko80
Posts: 189
Joined: 20/01/2005 09:29

#638 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Amko80 »

Ja sam ovo već pisao, al pošto vidim da se dosta raje muči sa želucem, evo kako sam ja riješio svoje probleme, pa možda nekom može pomoći moje iskustvo.
Godinu dana sam se mučio sa želucem, i mogu reći da mi je to ubjedljivo najgora godina u životu. Nekoliko puta sam pio trojnu terapiju, tri puta radio gastroskopiju, imao sam sve moguće simptome, bol u želucu, reflux, iznenadne vrtoglavice. Od refluxa počeo me zezati i jednjak, čije erozije opet imaju svoje simptome, od pojačanog saliniteta pljuvačke, knedle u grlu, do laganog kašljucanja. Zadnja gastroskopija mi je pokazala i ulceroznu nišu na dvanaestopalačnom crijevu. Pio sam sve moguće lijekove i trave, naručivao iz inostranstva, držao dijete, i uglavnom poslije terapije bi osjetio olakšanje, al bi se problemi vraćali, čini mi se svaki put sve gore.
Sad iz ove perspektive znam da je problem bio u tome što se uz gastritis vrlo često razvija anksioznost, koja ne dozvoljava izlječenje bolesti, u stvari uđe se u začarani krug, gdje bolest izaziva sekiranje, a sekiranje bolest.
Na preporuku drugarice, koja je kod psihijatra otišla zbog problema sa nogom :), a nakon što sam icrpio sve mogućnosti, javim se i ja psihijatru, koji mi je propisao antidepresiv, tada Zoloft, a neznam koji je lijek danas standard. Nakon 10 dana već sam bio dobar, a nakon mjesec problemi su skroz nestali, i to bez lijekova za želudac. Zoloft sam pio godinu dana, gastritis mi se nije vraćao, a evo poslije 10 godina, danas jedem i ljuto i kiselo bez ikakavih problema, pa čak i žgaravice.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#639 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Altsa »

salmy wrote:Pozdrav


Jel neko radio gastroskopiju kod Gornjakovica?
Radio. Sta te zanima?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#640 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

Amko80 wrote:Ja sam ovo već pisao, al pošto vidim da se dosta raje muči sa želucem, evo kako sam ja riješio svoje probleme, pa možda nekom može pomoći moje iskustvo.
Godinu dana sam se mučio sa želucem, i mogu reći da mi je to ubjedljivo najgora godina u životu. Nekoliko puta sam pio trojnu terapiju, tri puta radio gastroskopiju, imao sam sve moguće simptome, bol u želucu, reflux, iznenadne vrtoglavice. Od refluxa počeo me zezati i jednjak, čije erozije opet imaju svoje simptome, od pojačanog saliniteta pljuvačke, knedle u grlu, do laganog kašljucanja. Zadnja gastroskopija mi je pokazala i ulceroznu nišu na dvanaestopalačnom crijevu. Pio sam sve moguće lijekove i trave, naručivao iz inostranstva, držao dijete, i uglavnom poslije terapije bi osjetio olakšanje, al bi se problemi vraćali, čini mi se svaki put sve gore.
Sad iz ove perspektive znam da je problem bio u tome što se uz gastritis vrlo često razvija anksioznost, koja ne dozvoljava izlječenje bolesti, u stvari uđe se u začarani krug, gdje bolest izaziva sekiranje, a sekiranje bolest.
Na preporuku drugarice, koja je kod psihijatra otišla zbog problema sa nogom :), a nakon što sam icrpio sve mogućnosti, javim se i ja psihijatru, koji mi je propisao antidepresiv, tada Zoloft, a neznam koji je lijek danas standard. Nakon 10 dana već sam bio dobar, a nakon mjesec problemi su skroz nestali, i to bez lijekova za želudac. Zoloft sam pio godinu dana, gastritis mi se nije vraćao, a evo poslije 10 godina, danas jedem i ljuto i kiselo bez ikakavih problema, pa čak i žgaravice.
Vjerovatno ti je anksioznost razvila bolest.I meni je dr za stomacne bolesti prvo predlozio nesto za smirenje, u maloj dozi.Nisam prihvatila, no radije sam to hranom stabilizovala. Problem nece nestati.
salmy
Posts: 3
Joined: 01/01/2016 18:25

#641 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by salmy »

Altsa wrote:
salmy wrote:Pozdrav


Jel neko radio gastroskopiju kod Gornjakovica?
Radio. Sta te zanima?
Mucim se jako dugo..radila sam dva puta kod dr.Gogov..meni nista ne pomogne terapija..malo posle trojne i opet imam probleme...
Isla sam Srdzanu da pogleda te nalaze...i on kazr da mi je ave iz glave da moram zivjeti sa tim..mislim nigdje veze..
Dijagnoza...hernija i erozija....
I jucer sam se narucila kod Srdzana na gastroskopiju..
Sta znam koliko ga hvale meni nista posebno...
Kaze popi leks ponekad i eto ga....
Gleda me ko da sam pala s marsa...a prvo kazr momak te sekira jel?a ja u braku 23 god...
Mrzim dr.koji su nekako povrsni
Zanima me jel bio opsiran u razgovoru sa vama?i sta ste pili
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#642 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by konektovan »

Srdjan je jedan od najboljih iz te struke. Nemam direktno iskustvo, ali brat je bio kod njega par puta, i mogu teci sve najbolje o njemu. Znam još nekoliko odoba koje imaju pozitivno iskustvo s njim. Voli se malo našaliti, opušten poprilično, i strucan.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#643 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

salmy wrote:
Altsa wrote:
salmy wrote:Pozdrav


Jel neko radio gastroskopiju kod Gornjakovica?
Radio. Sta te zanima?
Mucim se jako dugo..radila sam dva puta kod dr.Gogov..meni nista ne pomogne terapija..malo posle trojne i opet imam probleme...
Isla sam Srdzanu da pogleda te nalaze...i on kazr da mi je ave iz glave da moram zivjeti sa tim..mislim nigdje veze..
Dijagnoza...hernija i erozija....
I jucer sam se narucila kod Srdzana na gastroskopiju..
Sta znam koliko ga hvale meni nista posebno...
Kaze popi leks ponekad i eto ga....
Gleda me ko da sam pala s marsa...a prvo kazr momak te sekira jel?a ja u braku 23 god...
Mrzim dr.koji su nekako povrsni
Zanima me jel bio opsiran u razgovoru sa vama?i sta ste pili
Jesi li promjenila ishranu. ?

Ne mogu dr tu puno pomoci-osim da ti preporuce tablete, urade preglede, uzmu uzorak ktiva- za analizu. Ako je po njima sve u granicama normalnog, po nama nije ali medicinski jeste, onda sami moramo naci sta nam smeta.
I ja sam postavljala razna pitanja- i kad sam ga iscijedila - pokazao je na nebo tj --NA 'BOGA' :lol: E, dobro onda . :lol:

Trojna terapija- jel to terapija za -heliko bakteriju. ona nece izlijeciti kiselinu , samo tu bakteriju koja je opasna ako se ne tretira.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#644 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Altsa »

ma u principu ti doktori rade jednu te istu stvar. i komotno se ne mora kod njih ni ici ako su simptomi stalno isti. moze covjek sam da uzima terapiju kada ima smetnje. Ja kad sam bio kod Gornjakovica nisam se bas sa njim previse napricao sto meni poprilicno smeta. ja volim otici kod dr. koji ce mi sve ispricati i objasniti. gornjakovic nije od nek price. pogleda gatroskopiju. ako sta vidi kaze i propise terapiju.nema tu puo price. Takav je isti Gribajcevic a i Bisera. Gurni, izvadi i daj terapiju. Terapija djeluje ali problem se opet vrati i sve ispocetka.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#645 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

Mislim da dr nemaju tu puno sta reci a druga stvar oni imaju odredjeno vrijeme predvidjeno za pacijenta. Kod mene je to 20 minuta i naravno pricaju i pitaju o svemu ali ne o problemu . Daju ti listu hrane koju trebas izbjegavati i tu se sve zavrsava. Ako se drzis liste-bude ok.
U svakom slucaju dobro je znati dijagnozu i prema toj se i ponasati. Neke zahtjevaju ceste endoskopije i treba ih raditi.
Eso556
Posts: 2
Joined: 03/03/2018 21:09

#646 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Eso556 »

landica wrote:Esso, sta je s tobom, nisi napisao kako je bilo na pretragama. Ja mislim da je nama svima zeludac stradao od stresa, sto ostataka rata, sto od danasnjeg vakta.
Isao na gastroskopiju,na*ebao da valja,nasli mi veliku kilu na zeludcu,upalu sluznice jednjaka,upala sluznice zeludca i dvanestipalacnog,dobio terapiju,ispio,kao preporodjen
bekana
Posts: 1
Joined: 08/06/2018 23:16

#647 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by bekana »

Pozz... Ja pijem sok od kupusa. U sokovnik ga iscedim i svako jutro popijem 2dcl i tako 40 dana. Nakon toga se pravi pauza od 3 nedelje i opet se pije 40 dana. Nakon toga po potrebi. Moj suprug je izlečio tako Katar u zeluca bez ikakvih lekova. A ja od prošle godine se mučim sa lekarima i lekovima i ništa mi nije pomagalo. Sada normalno sve jedem ali vodim računa da redje unosim kisele namirnice. :-D
U linku su tabele namirnica...
Nadam se da ću vam bar malo pomoći...

http://www.priroda-leci-sve.com/kisele- ... irnice.htm
ITNet
Posts: 770
Joined: 30/09/2016 11:47

#648 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by ITNet »

Za sve koji imaju one bolove u zeludac-u koji dodju i prodju preporucujem tablete Nexinum/Emanera
salmy
Posts: 3
Joined: 01/01/2016 18:25

#649 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by salmy »

Pozdrav
Jel neko dobio tablete za zeludac citalea?
Poslala me dr.opce prakse kid psihica zbog zeludca...ona mi dala ovaj antidepresiv...
User avatar
MaksprotivMarksa
Posts: 1907
Joined: 28/07/2018 02:34

#650 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by MaksprotivMarksa »

Koja je cijena gastroskopije u Al tawilu sa anestezijom ?
Post Reply