Zeludac(problemi vezani za njega)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

clowerine
Posts: 51
Joined: 10/10/2016 19:48

#726 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by clowerine »

murga225883 wrote: 30/05/2021 07:10
moonca wrote: 30/05/2021 02:02
murga225883 wrote: 30/05/2021 01:58
Image
Ne mogu evo sta mi rekose.
koji je to pregled?
Kako mislis pa gastroskopija, ali idi prvo u drzavnu na kontrolu.
Razlika između lokalne i opšte anestezije je nebo i zemlja. U lokalnoj si svjestan svega i imaš konstantan nagon za povraćanjem dok kamerom pregledaju želudac, dok u opštoj ide spavanje momentalno i kad se probudiš to izgleda ko da je trajalo sekundu. Plati dodatno i traži nek urade biopsiju želuca, jedino tako možeš pouzdano znati u kakvom je stanju želudac. Doktor kamerom može vidjeti samo da li ima crvenila, čireva ili nečeg drugog ali samo biopsijom može pouzdano utvrditi pravu dijagnozu. Nekad tokom pregleda sluznice izgleda normalno a biopsijom se naknadno utvrde nepoželjne promjene.

P.S.

Trojna terapija se više ne preporučuje, ali naši doktori ne prate smjernice i samo uzalud propisuju antibiotike koji ne djeluje jer je bakterija rezistentna na njih. Jedina terapija koja bi mogla djelovati je četverostruka sa bizmutovim solima i dva antibiotika od kojih jednog nema kod nas nego se može nabaviti u Srbiji.
User avatar
murga225883
Posts: 1059
Joined: 26/09/2020 11:28

#727 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by murga225883 »

Pozdrav uradio sam nalaze u lokalnoj anesteziji i dijagnozirali su mi.

Gastrophatya hyperemica.

Kaze doktor da nemam vise nikakve bakterije i da je sve ok .
kemalba
Posts: 305
Joined: 04/04/2009 21:51

#728 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by kemalba »

Dragi forumaši,
ima li preporuka za ljude koji znaju namjestiti želudac? Da je neko ko ima dugogodišnje iskustvo i sa kim ste zadovoljni. :thumbup:
Da li iko zna kako je hadžija Avdaga Smajić sa Sedrenika?
Hvala puno!
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#729 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by mali_balon »

kemalba wrote: 17/03/2022 22:12 Dragi forumaši,
ima li preporuka za ljude koji znaju namjestiti želudac? Da je neko ko ima dugogodišnje iskustvo i sa kim ste zadovoljni. :thumbup:
Da li iko zna kako je hadžija Avdaga Smajić sa Sedrenika?
Hvala puno!
Idi kod dr anesa talovica eurofarm.....raspitaj se i prije svega pitaj koliki para da be bude skupo
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#730 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by -Chesterfield- »

Šta je bolje i jeftinije uraditi za dijagnozu stomačnih problema?
Last edited by -Chesterfield- on 10/06/2022 12:23, edited 1 time in total.
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#731 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by mali_balon »

-Chesterfield- wrote: 23/03/2022 10:56 Šta je bolje i jeftinije uraditi za dijagnozu stomačnih problema?

Image

Image

Image

Sinoć me probudio jak bol u vrhu trbušne duplje.

Image

Da li raditi gastroskopiju sa anestezijom ili MRI abdomena?


Helicobacter pylori imam duže od 10 godina. Zadnji put kada sam bio na sistematskom rekao mi da imam pijesak u žuči.

Uglavnom sinoć nakon sat vremena jakih bolova povratio sam sve što sam večerao. A ne sjećam se kada sam zadnji put povraćao. Pre tog povraćanja sam popio 40 mg pantoprazola, med, kiselu vodu.

Nakon povraćanja bol se smirila da sam uspio zaspati. Danas normalno - ne boli stomak.

Možda mi je i jogurt naškodio jer sam miksao kefir i jogurt za večeru. A kefir je stajao otvoren duže od jednog dana u zamrzivacu?
Prvo se smiri...drugo ne trazi dijagnoze pp googletu jer sam ja do sad 6x umro da sam slusao google....
"Osluskuj" stomak 2 3 dana....pa odi kod doktora ako treba....velika vjerovatnoca da je do hrane pogotovu ako je kefir od milkosa

A ako ces vec na skopije odradi obje uz anestetiju ...
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#732 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by stetoskop »

I ultrazvuk abdomena, pošto ima pijesak u žući.
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#733 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by saiks »

Jel netko jos imao bol ispod jabucice u vratu nakon zgaravice?

Prije 2 godine imao zgaravicu i bio pozitivan na heliko. Nakon pijenja trojne terapije s zgaravicom nisam imao problema do sad prije mjesec dana. Ja sad zgaravicu nemam,ali je ostala bol tu ispod jabucice. Uzv vrata stitne,nalaz stitne,krvna slika sve odlicno. Normalno jedem,gutam,pricam sve osim boli koju tu imam
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#734 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Almir_ »

Bio sam pozitivan na Heliko bakteriju,dobio terapiju koju sam jedva pio.
Nakon terapije uradio nalaz na ovu bakteriju u stolici i negativan.
Medjutim,sada moram piti fenix 30 dana,ali ja imam sve iste simptome kao da se bakterija vratila.
Sta uraditi,nisam pametan
User avatar
tony stark
Posts: 1674
Joined: 12/10/2021 18:25

#735 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by tony stark »

Almir_ wrote: 15/10/2022 11:39 Bio sam pozitivan na Heliko bakteriju,dobio terapiju koju sam jedva pio.
Nakon terapije uradio nalaz na ovu bakteriju u stolici i negativan.
Medjutim,sada moram piti fenix 30 dana,ali ja imam sve iste simptome kao da se bakterija vratila.
Sta uraditi,nisam pametan
Dugotrajan je proces.
Fenix redovno nastavi i pretpostavljam dijeta propisana ,pridrzavaj se i fizicka aktivnost,sto vise to bolje..
Mora bit rezultata ,samo treba vremena.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#736 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

Ako su isti simptomi.. onda bakterija nije bila ta ili je jedna u nizu problema... raditi dalje preglede... endoscopy. prije svega ..
tablete nisu rjesenje.. njih uzimati po potrebi. i promjeniti nachin pripreme hrane.... za pochetak sve kuvano. bez masnoce...
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#737 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Almir_ »

moonca wrote: 15/10/2022 14:45 Ako su isti simptomi.. onda bakterija nije bila ta ili je jedna u nizu problema... raditi dalje preglede... endoscopy. prije svega ..
tablete nisu rjesenje.. njih uzimati po potrebi. i promjeniti nachin pripreme hrane.... za pochetak sve kuvano. bez masnoce...
Bila je heliko,snimio sam zeludac sondom i izvadio nalaz u krvi na heliko i pokazalo se da imam heliko b.
Medjutim imam i ja svoje greske,ostao sam bez fenixa pa sam pauzirao par dana i bolovi se pojavili.
Ovaj fenix je 30 dana po jednu,vjerovatno da se zeludac oporavi.
U apoteci nisu imali fenix,pa sam dobio acipan kao isto je to (veliki upitnik) ali medjutim meni je danas bolje u odnosu na jucer.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#738 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

Almir_ wrote: 15/10/2022 18:40
moonca wrote: 15/10/2022 14:45 Ako su isti simptomi.. onda bakterija nije bila ta ili je jedna u nizu problema... raditi dalje preglede... endoscopy. prije svega ..
tablete nisu rjesenje.. njih uzimati po potrebi. i promjeniti nachin pripreme hrane.... za pochetak sve kuvano. bez masnoce...
Bila je heliko,snimio sam zeludac sondom i izvadio nalaz u krvi na heliko i pokazalo se da imam heliko b.
Medjutim imam i ja svoje greske,ostao sam bez fenixa pa sam pauzirao par dana i bolovi se pojavili.
Ovaj fenix je 30 dana po jednu,vjerovatno da se zeludac oporavi.
U apoteci nisu imali fenix,pa sam dobio acipan kao isto je to (veliki upitnik) ali medjutim meni je danas bolje u odnosu na jucer.
Neche ti se zeludac nikad oporaviti( u smislu, kao glavobolja, popijesh tabletu i ok si ) .. ali je jako bitno shta jedesh... i sha te od hrane 'iritira'.. ako imash listu hrane koja ti je dozvoljena. .. samo to i jedi neko vrijeme... i sam ches osjetiti promjene.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#739 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by -Chesterfield- »

Almir_ wrote: 15/10/2022 18:40
U apoteci nisu imali fenix,pa sam dobio acipan kao isto je to (veliki upitnik) ali medjutim meni je danas bolje u odnosu na jucer.
Acipan, Fenix, Controloc... sve je to pantoprazol. Samo različite farmaceutske tvrtke...
https://www.google.com/search?q=pantopr ... 6&dpr=2.75

Ne znam koji si antibiotik pio uz trojnu terapiju?
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#740 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by bjjarmbar »

clowerine wrote: 30/05/2021 11:58
P.S.

Trojna terapija se više ne preporučuje, ali naši doktori ne prate smjernice i samo uzalud propisuju antibiotike koji ne djeluje jer je bakterija rezistentna na njih. Jedina terapija koja bi mogla djelovati je četverostruka sa bizmutovim solima i dva antibiotika od kojih jednog nema kod nas nego se može nabaviti u Srbiji.
Koje smjernice ? Forumske ? :-) :lol:
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#741 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Almir_ »

-Chesterfield- wrote: 16/10/2022 11:09
Almir_ wrote: 15/10/2022 18:40
U apoteci nisu imali fenix,pa sam dobio acipan kao isto je to (veliki upitnik) ali medjutim meni je danas bolje u odnosu na jucer.
Acipan, Fenix, Controloc... sve je to pantoprazol. Samo različite farmaceutske tvrtke...
https://www.google.com/search?q=pantopr ... 6&dpr=2.75

Ne znam koji si antibiotik pio uz trojnu terapiju?
Fenix sam pio kroz terapiju.
Al opet bi pio njeg al kako sam napisao nije bilo pa sam dobio kao zamjenu acipan.
Neko je napisao ishrana,to je tacno.
Tek sam u vezi ishrane saznao neki dan, mada odavno sam na dijeti- radi hijetalne hernije i KG.
Nije lista nego nema gazirano,przeno,masno i ljuto.
Imam ostecenu sluznicu,pomjeren zeludac prema gore.
Pa naravno i ovo ima uticaj na zeludac
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#742 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by suspect_zero »

Imam i ja hijetalnu herniju, to za hranu se donekle i pridržavam ( nekad poželim pa popijem gazirano u mjesec čašu, ćevape u pola godine petaka, prženo u mjesec)...generalno smori što moram praviti posebno sebi i onda mi mrsko bude i jesti :oops: ....elem, slontala sam da mi najmanje problema stvara kada jedem oko dva- tri i ne zalegnem nego krenem sa kućanskim poslovima. Kasnije nema obroka osim ako popijem šoljicu kafe sa mužem i koji keksić uz to....jbg. želudac oko deset počne zavijati al trpi, lakše trpiti glad nego bol ako jedem.
Veći problem mi predstavlja dizanje teškog, to baš zaboravim i uprtim se ko dorat da cekerima...e onda par dana baš bolujem. Nikako da uhavizam da nema nosanja teškog :cry:
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#743 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by saiks »

Ako na nalazu pise slabo pozitivan na heliko bakteriju da li to znaci da je imam ili ne. U jednoj ustanovi rekli da je vise nemam a u drugoj rekli da to znaci da sam pozitivan na heliko. Preko nalaza krvi je radjena heliko
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#744 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

chuj 'slabo pozitivan'.. bjezi od tog dr. :facepalm:
User avatar
saiks
Posts: 1014
Joined: 12/11/2013 13:06

#745 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by saiks »

moonca wrote: 18/10/2022 01:04 chuj 'slabo pozitivan'.. bjezi od tog dr. :facepalm:
I to nas dom zdravlja,a privatno kad sam isao rekli da to znaci pozitivno
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#746 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by shape of despair »

Skontali mi herniju,mislio da je srce a nije,toliko udara gore i dali mi kontrolok. I sa kontrolokom odjednom nikakvih tegoba,srce ok, vrlo se brzo zasitim hranom i sl. Nemam zgaravicu i podrigivanje ali imam bez kontroloka neki cudan osjecaj i stomaku kao kad si gladan al ono pomalo i nervira,al to tek sa kontrolokom skontao.
I terapija je kontrolok 2 mjeseca,dobro. i sta onda???
Kako rjesiti problem zastalno.
Kolikonse kontrolok smije pito uopste?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#747 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

...tablete imaju ozbiljne nus pojave.. koristiti po potrebi.

ali, za stalno, nema lijeka. samo unosom odredjene hrane . mozes stanje drzati pod kontrolom.. :zoka:
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#748 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by shape of despair »

moonca wrote: 10/12/2022 16:40 ...tablete imaju ozbiljne nus pojave.. koristiti po potrebi.

ali, za stalno, nema lijeka. samo unosom odredjene hrane . mozes stanje drzati pod kontrolom.. :zoka:
moze li se sazeti u par redova sta smijem jesti a sta ne,ako mozes da napises? ima li univerzalna hrana za izbjegavati ili je od osobe do osobe? vidim tek sad sa controlocom u kakvom sam stanju bio
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#749 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by moonca »

shape of despair wrote: 10/12/2022 16:46
moonca wrote: 10/12/2022 16:40 ...tablete imaju ozbiljne nus pojave.. koristiti po potrebi.

ali, za stalno, nema lijeka. samo unosom odredjene hrane . mozes stanje drzati pod kontrolom.. :zoka:
moze li se sazeti u par redova sta smijem jesti a sta ne,ako mozes da napises? ima li univerzalna hrana za izbjegavati ili je od osobe do osobe? vidim tek sad sa controlocom u kakvom sam stanju bio
. trebash uraditi i endoskopiju...
.. kuvanu hranu, s malo masnoche... male porcije... .
. izbjegavati kiselu hranu. limun . narandze.. kao i kafu. za pochetak... alkohol... sokove.. sirche. .. mlijechne proizvode. , kolache..... topao hljeb.. mozda ga izbaciti . zamjena . bez glutina probati.. itd.

izgelda da nemash shta jesti. ali nije :-D
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#750 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by vjeshalica »

moonca wrote: 10/12/2022 17:24
shape of despair wrote: 10/12/2022 16:46

moze li se sazeti u par redova sta smijem jesti a sta ne,ako mozes da napises? ima li univerzalna hrana za izbjegavati ili je od osobe do osobe? vidim tek sad sa controlocom u kakvom sam stanju bio
. trebash uraditi i endoskopiju...
.. kuvanu hranu, s malo masnoche... male porcije... .
. izbjegavati kiselu hranu. limun . narandze.. kao i kafu. za pochetak... alkohol... sokove.. sirche. .. mlijechne proizvode. , kolache..... topao hljeb.. mozda ga izbaciti . zamjena . bez glutina probati.. itd.

izgelda da nemash shta jesti. ali nije :-D
Nije glutin nego gluten. Nauci se vise.
Post Reply