Željeznice - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#526 Re: Željeznice - all about

Post by So What! »

Image

Image

Image
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#527 Re: Željeznice - all about

Post by mirzasut »

Prethodne slike su stare... datiraju iz 2010.g. otprilike!
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#528 Re: Željeznice - all about

Post by So What! »

mirzasut wrote:Prethodne slike su stare... datiraju iz 2010.g. otprilike!
Hvala na informaciji.

Nisam znao da su depoi u Rajlovcu izgledali ovako moderno 2010. godine, jer sjećam se da je fasada na njima urađena prije par godina.
mirzasut
Posts: 115
Joined: 19/10/2017 13:23

#529 Re: Željeznice - all about

Post by mirzasut »

So What! wrote:
mirzasut wrote:Prethodne slike su stare... datiraju iz 2010.g. otprilike!
Hvala na informaciji.

Nisam znao da su depoi u Rajlovcu izgledali ovako moderno 2010. godine, jer sjećam se da je fasada na njima urađena prije par godina.
Znam po tome što je dizel na slici 661-312 sada van saobraćaja čeka reviziju i farbanje, znači da je trčao bar 7-8 godina, dalje elektra 441-308 je prošle godine dobila novu boju gdje joj na boku stoji veliki skraćeni natpis ŽFBH, isto tako i 52505 lok. Za vjerovati je da su te lok trčale mnogo godina prije rev i farbanja.
Naslovnica
Posts: 27915
Joined: 20/03/2013 15:38

#530 Re: Željeznice - all about

Post by Naslovnica »

Kako se uopšte održavaju ove Kenedijevke što se tiče rezervnih dijelova?
Fakat je fantastično da rade toliko decenija i još uvijek ne posustaju.
Kako se održava njihovom diesel motor, karike i šta li već sve ne na njima?
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#531 Re: Željeznice - all about

Post by neki »

So What! wrote:
mirzasut wrote:Prethodne slike su stare... datiraju iz 2010.g. otprilike!
Hvala na informaciji.

Nisam znao da su depoi u Rajlovcu izgledali ovako moderno 2010. godine, jer sjećam se da je fasada na njima urađena prije par godina.
Radionice u Rajlovcu su obnovljene u periodu 2007-2009 od kredita kojim su kupljene i talgo garniture
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#532 Re: Željeznice - all about

Post by TDK-90 »

Naslovnica wrote:Kako se uopšte održavaju ove Kenedijevke što se tiče rezervnih dijelova?
Fakat je fantastično da rade toliko decenija i još uvijek ne posustaju.
Kako se održava njihovom diesel motor, karike i šta li već sve ne na njima?
I mene to zanima , ali ima veze s tim sto ne prelaze veliku kilometrazu pa se ne habaju puno. Iako i vrijeme cini svoje :-? ali su vrlo vrlo robusno pravljene i sva ona dugmad prekidaci poluge i sl. vrlo robusno napravljeno da traje. Pretpostavljam i da je podvozje takodjer robusno.
Sto se tice motora 16 cilindricni 2 taktni dizel , radi bez problema radnih 150 .000 h bez zahvata na njemu
1 god = 8760 h znaci cca 20 god da radi bez da se ugasi je cca radnih 150.000 h
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#533 Re: Željeznice - all about

Post by victom »

Hoću da kupim sinu radno mjesto u ŽFBiH. Da li neko zna neku kontakt osobu ? moze na pm.
Last edited by victom on 01/03/2021 03:07, edited 2 times in total.
Naslovnica
Posts: 27915
Joined: 20/03/2013 15:38

#534 Re: Željeznice - all about

Post by Naslovnica »

TDK-90 wrote:
Naslovnica wrote:Kako se uopšte održavaju ove Kenedijevke što se tiče rezervnih dijelova?
Fakat je fantastično da rade toliko decenija i još uvijek ne posustaju.
Kako se održava njihovom diesel motor, karike i šta li već sve ne na njima?
I mene to zanima , ali ima veze s tim sto ne prelaze veliku kilometrazu pa se ne habaju puno. Iako i vrijeme cini svoje :-? ali su vrlo vrlo robusno pravljene i sva ona dugmad prekidaci poluge i sl. vrlo robusno napravljeno da traje. Pretpostavljam i da je podvozje takodjer robusno.
Sto se tice motora 16 cilindricni 2 taktni dizel , radi bez problema radnih 150 .000 h bez zahvata na njemu
1 god = 8760 h znaci cca 20 god da radi bez da se ugasi je cca radnih 150.000 h
Skoro k'o Golf 2.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#535 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

victom wrote:Hoću da kupim sinu radno mjesto u ŽFBiH. Da li neko zna neku kontakt osobu ? moze na pm.
Šta je po zanimanju? :-D
Zadnji put neko u ŽFBH je zaposlen u oktobru 2014, a kako sam čuo neće bit ništa do najmanje 2020.

Ima ovdje par željezničara, nek potvrde.
kakaljin
Posts: 11651
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#536 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

Jimmy McNulty wrote:
victom wrote:Hoću da kupim sinu radno mjesto u ŽFBiH. Da li neko zna neku kontakt osobu ? moze na pm.
Šta je po zanimanju? :-D
Zadnji put neko u ŽFBH je zaposlen u oktobru 2014, a kako sam čuo neće bit ništa do najmanje 2020.

Ima ovdje par željezničara, nek potvrde.

U zeljeznice nije zaposljen niko i ako je bio skinut moratorij za zaposljavanje pred izbore prosle godine.
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#537 Re: Željeznice - all about

Post by DrugaGimnazija »

Jimmy McNulty wrote: Šta je po zanimanju? :-D
Nije bitno sta je po zanimanju. Ako mu otac kupuje radno mjesto, moze mu kupiti i diplomu koja bude potrebna.

P.S. Kazu da je ove sedmice u Kiseljaku akcija -30% na diplomirane pravnike.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#538 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

DrugaGimnazija wrote: Nije bitno sta je po zanimanju. Ako mu otac kupuje radno mjesto, moze mu kupiti i diplomu koja bude potrebna.

P.S. Kazu da je ove sedmice u Kiseljaku akcija -30% na diplomirane pravnike.
Ja sam završio ŽIŠ, 4 godine, tehničar želj. saobraćaja, pa nema šanse da se zaposlim, a ako momak nema diplomu da je bravar, mašinovođa, otpravnik, manevrista ili šta ti ja znam, stvarno ne vidim kako mu može kupit radno mjesto. Pogotovo što izgleda da mu ni otac nije uposlenik nit zna nekog, ako na to dodaš neodgovarajuće zanimanje džaba ti sve pare svijeta.

A kupovina diplome mu je uzaludna jer je to jedna od rijetkih firmi koja ne priznaje te diplome i možeš ih okačit mačku o rep, makar ako planiraš da budeš izvršno osoblje. Moraš završit školu u Sarajevu, redovno ili vanredno i u oba slučaja računaj na to da ćeš morati da pružiš neko znanje, ništa na lijepe oči.

Lično, mnogo više očekujem od Mittala. Tamo se dosta lakše zaposlit nego na ŽFBH.
User avatar
So What!
Posts: 11159
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#539 Re: Željeznice - all about

Post by So What! »

Povećanje broja prevezenih putnika željeznicom
Image

Brој prеvеzеnih putnikа žеlјеznicоm u Bosni i Hercegovini u periodu januar-septembar 2018. godine veći је zа 21,8 posto u odnosu na isti period godinu ranije.

Bh. željeznice su, prema podacima Agencije za statistiku BiH, tokom tri kvartala prošle godine prevezle ukupno 413.000 putnika, nakon što su u u istom periodu 2017. zabilježile 339.000 putnika.

U teretnom željezničkom saobraćaju u periodu januar-septembar 2018. prevezeno je više od 9,9 miliona tona robe.

U ukupnom prijevozu putnika u trećem kvartalu prošle godine željeznice u BiH učestvuju sa svega tri posto, dok su u teretnom saobraćaju dominantne sa učešćem od 59,19 posto, ostvarajući veći promet nego cestovni saobraćaj koji učestvuje sa 40,80 posto.

Vazdušni saobraćaj, kada je riječ o prijevozu putnika u BiH, ima udio od 11 posto, dok se glavnina prometa od 86 posto odnosi na cestovni saobraćaj.
Biznis.ba
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#540 Re: Željeznice - all about

Post by Tesla Edison »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnike ... /190223023

Zar je ovo moguće? :shock: :shock: :shock:

Odkud voz za Bihać u 10:18? Zar nije u 16:00 iz Sarajeva?

Meni ovo miriše na novinarsku patku.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#541 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

Na ŽFBH će tek postati turbulentno u narednim mjesecima, na svu silu se pokušava prodati firma hrvatskom privatniku, barem sam tako upratio po nekim grupama gdje pišu uposlenici firme, često do medija dolaze netačne informacije sa ciljem da se stanje prikaže kao haotično.

Jutros je iz Čapljine voz kasnio sa polaskom, gorilo žbunje i rastinje u samoj stanici (vjetar), pa bila isključena struja dok se požar ne stavi pod kontrolu.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#542 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

Lasić: Za Željeznice FBiH nije se moglo izdvojiti više od 22 miliona KM
Federalni ministar prometa i komunikacija Denis Lasić kazao je da se u ovogodišnjem Budžetu FBiH za JP Željeznice FBiH nije moglo izdvojiti više od 22 miliona KM. Smatra da to nije dovoljno za sve ono što Željeznice FBiH čine za ekonomiju FBiH.

- Ministarstvo bez obzira na traženje i stvarne potrebe ovog preduzeća nije uspjelo više. Svi se mi krećemo u finansijskim limitima i stav Vlade FBiH je da nismo ovu stavku mogli povećati za 2019. godinu – rekao je Lasić za Fenu.
Isti onaj Lasic koji vrsi pritisak na Nadzorni odbor ZFBiH i na generalnog direktora da imenuju nezakonitu Upravu koja bi zatim istog direktora smijenila i kargo saobracaj privatizovala hrvatskom privatniku, a putnicki koji biljezi gubitke bi ostavila vladi Federacije.

Sta se moze sa 22 miliona? :lol: Nije dovoljno ni za redovno odrzavanje ovoga sto imamo, kamoli neki napredak.

P.S.
Jutrosnji foto iz Capljine, vjetar poprilicno rasirio vatru, sreca vatrogasci su brzo reagovali.
Image
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#543 Re: Željeznice - all about

Post by Tesla Edison »

Zna li neko šta se dešava?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnike ... ook+status

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnici ... /190302053

Ovo je drugi put da ide "Mađar" umjesto Talgo voza.

Da li ovo polahko ukidaju Talgo voz i vraćaju nam ove stare vozove?
kakaljin
Posts: 11651
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#544 Re: Željeznice - all about

Post by kakaljin »

TESLA_EDISON wrote:Zna li neko šta se dešava?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnike ... ook+status

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnici ... /190302053

Ovo je drugi put da ide "Mađar" umjesto Talgo voza.

Da li ovo polahko ukidaju Talgo voz i vraćaju nam ove stare vozove?
Ne ukida se talgo voz, mozda je bio neki sitan kvar pa nije mogla kompozicija krenuti na vrijeme pa je uletio Madjar.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#545 Re: Željeznice - all about

Post by Tesla Edison »

kakaljin wrote:
TESLA_EDISON wrote:Zna li neko šta se dešava?

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnike ... ook+status

https://www.klix.ba/vijesti/bih/putnici ... /190302053

Ovo je drugi put da ide "Mađar" umjesto Talgo voza.

Da li ovo polahko ukidaju Talgo voz i vraćaju nam ove stare vozove?
Ne ukida se talgo voz, mozda je bio neki sitan kvar pa nije mogla kompozicija krenuti na vrijeme pa je uletio Madjar.
Imaju 9 kompozicija. Nemoguće je da je kvar. Ako je na jednoj nije na drugoj.

Inaće imaju 4 noćne i 5 dnevnih kompozicija. Noćne idu za Bihać a dnevne prema jugu.

Daj Bože da je tako kao što si napisao, iskreno se nada da jeste. Ako ukinu Talgo onda smo, kao nacija u kompletu, zreli za psihijatrijsko vještaćenje.
User avatar
thekupus
Posts: 6812
Joined: 25/06/2011 22:38

#546 Re: Željeznice - all about

Post by thekupus »

Pa nisu sve talgo kompozicije u upotrebi, čini mi se da se tri koriste samo, ostale parkirane
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#547 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

Mislim da je najmanje 5 kompozicija u upotrebi:
2 za Sarajevo-Doboj(Zenica)
2 za Sarajevo-Capljina
1 za Sarajevo-Bihac

https://vijesti.ba/clanak/441650/talgo- ... LDmy_syvZg
Uvođenjem talgo garnitura “Željeznice Federacije BiH” bilježe povećanje broja putnika te su u prošloj godini u odnosu na 2017. godinu imale 58.368 prevezenih putnika više na svim relacijama u FBiH, što je više za 16,38 posto.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#548 Re: Željeznice - all about

Post by drndalo »

thekupus wrote:Pa nisu sve talgo kompozicije u upotrebi, čini mi se da se tri koriste samo, ostale parkirane
Koliko ja znam ima vise setova vagona nego lokomotiva koje ih mogu vuci...
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#549 Re: Željeznice - all about

Post by Jimmy McNulty »

Mislim da ŽFBH ipak ima vise od 9 lokomotiva.
User avatar
drndalo
Posts: 22821
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#550 Re: Željeznice - all about

Post by drndalo »

Jimmy McNulty wrote:Mislim da ŽFBH ipak ima vise od 9 lokomotiva.
Na srecu ima, ali ne moze svaka na Talgo zbog nekog pristroja koji mora imati da bi vukla Talgo...
Post Reply