Željeznice - all about

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
escobar__
Posts: 8885
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#1626 Re: Željeznice - all about

Post by escobar__ »

ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:20
escobar__ wrote: 10/03/2024 08:15 Ako je vijest dvoje ljudi na protestu neke voćke u Beogradu neka je vijest i o iskakanju teretnog voza iz šina.
Ok samo mi nije jasno što je to vijest jer je to skoro pa redovan događaj i dešava se jako često kako na ŽFBH tako i na ostalim mjestima. Dok sam bio mašinovođa u AMZ svake sedmice smo u prosjeku imali 2 iskočenja, neki dan je isto rudar iskočio i nismo mogli vozit ugalj za Kakanj nekih 5 dana, isto ovako je bio prekid ljetos kad je srpska praznina iskočila pa dva dana nije mogla ruda dolazit.

Desi se jako često iz hiljadu razloga, ali elem nejse.
Ma razumijem te nego se malo zezam na račun trivijalnosti i gluposti koje Klix inače objavljuje, zato i prokomentarisah. :-D
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#1627 Re: Željeznice - all about

Post by ShnjaZZZ »

DebelinJoe wrote: 10/03/2024 08:29 Image

Savremene tehnologije u ŽFBiH.
Znaš li ti uopšte šta je ovo?
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#1628 Re: Željeznice - all about

Post by DebelinJoe »

ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:31
DebelinJoe wrote: 10/03/2024 08:29 Image

Savremene tehnologije u ŽFBiH.
Znaš li ti uopšte šta je ovo?
Induktivni telefon.

https://www.njuskalo.hr/antikviteti/stari-induktivni-telefoni-oglas-41777326

Tehnologija iz 1920. Na tom tehničko - tehnološkom nivou su ŽFBiH.

Image
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#1629 Re: Željeznice - all about

Post by ShnjaZZZ »

Na fotografiji je ŽAT-ov telefon ili pošto ti to ne razumiješ to je željeznička linija i preko ovog telefona možeš se čuti samo sa otpravnikom vozova kad radiš manevru i kad imaš ulaz/izlaz voza u stanicu.

Zatim imaš skretnice koje se na lagani potez okreću ručno, tehnologija koja odlično radi i nadzorniku ili skretničaru olakšava posao jer mogu okrenuti/zabraviti skretnice iz centralnog mjesta, a ne moraju hodati i gubiti vrijeme dole na pruzi.

Nedavno je rađen projekat u st, Željezara Zenica da se postave automatske skretnice na dva bloka i cijena je bila 8 miliona maraka s tim što holandska firma koja bi izvela radove ne garantuje da iste ne bi smrzle na temperaturi ispod minus 10 stepeni. 12 miliona ako će napraviti da ne mogu smrznut. :D

Šta još ima na slici?
Ah da, lokomotiva 661. Teška 115 tona, može dostići brzinu 120 na sat, pravi radni konj koji u poređenju sa ostalim lokomotivama ima minimalnu cijenu održavanja i koja radi na sistemu peri/deri. I dan danas je čudo tehnologije, izuzetno robusna i izdržljiva. Služi svrsi.

Osim toga lijepo uređen blok na fotografiji. Svaka čast domaćinu nadzorniku koji ovo lijepo održava.
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#1630 Re: Željeznice - all about

Post by Naslovnica »

ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:09 Sastavni dio posla. Kola iskaču svaki dan. Ne znam zašto je to uopšte vijest.
Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#1631 Re: Željeznice - all about

Post by ShnjaZZZ »

Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:00
ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:09 Sastavni dio posla. Kola iskaču svaki dan. Ne znam zašto je to uopšte vijest.
Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
Slobodno, na toj dionici je renovirana pruga, a talgo kola su praktično nova i u odličnom stanju. Ljudi iz inostranstva maksuz dolaze da se provozaju tom dionicom.
DebelinJoe
Posts: 1623
Joined: 03/03/2021 20:06

#1632 Re: Željeznice - all about

Post by DebelinJoe »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/890794/foto-video-obustavljen-zeljeznicki-saobracaj-nakon-sto-je-pet-vagona-iskocilo-iz-sina

Šugar ekspres, voz koji prevozi šećer iskočio iz šina.

Zli mediji i pokvareni mediji se naslađuju. Lažu naravno sve i izmišljaju.

Image
neki
Posts: 6702
Joined: 17/02/2005 07:57

#1633 Re: Željeznice - all about

Post by neki »

Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:00
ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:09 Sastavni dio posla. Kola iskaču svaki dan. Ne znam zašto je to uopšte vijest.
Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
A alternativa ti je da ih pustiš da idu autobusom po cesti gdje su saobraćajne nesreće maltene svakodnevne..
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#1634 Re: Željeznice - all about

Post by Reisova »

Zeljeznice FBiH odlicno rade, pitanje jesmo li toliki debili da nismo u stanju okreciti stanicu, a one tete i dalje pisu karte!!!
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#1635 Re: Željeznice - all about

Post by Naslovnica »

neki wrote: 10/03/2024 09:27
Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:00
ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:09 Sastavni dio posla. Kola iskaču svaki dan. Ne znam zašto je to uopšte vijest.
Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
A alternativa ti je da ih pustiš da idu autobusom po cesti gdje su saobraćajne nesreće maltene svakodnevne..
Poenta je vožnja vozom, taj doživljaj, a ne sam izlet u Mostar.
:thumbup:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1636 Re: Željeznice - all about

Post by HelaS »

Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:00
ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:09 Sastavni dio posla. Kola iskaču svaki dan. Ne znam zašto je to uopšte vijest.
Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
O čemu se radi, koje su to vijesti :?

Ne mislim na jutrošnji iskok vagona...
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1637 Re: Željeznice - all about

Post by HelaS »

Reisova wrote: 10/03/2024 09:29 Zeljeznice FBiH odlicno rade, pitanje jesmo li toliki debili da nismo u stanju okreciti stanicu, a one tete i dalje pisu karte!!!
Privrednici i određena grana privrede odlično radi, a Željeznice su im samo servis u transportu, i to vrlo skup servis.

Drugo, neka neko stane kraj vagona natovarenih ugljem i drugom rasutom robom u njihovom transportu prugom, ostat će sav prašnjav. Željezničari ne postavljaju zaštitne mreže ni platna po otvorenim vagonima, iako im je to obaveza. Prolazi... niko ne kontroliše, nema nadzora. Očito je da Željeznice rade na granici održavanja, obaveza i odgovornosti. Tek toliko da prođe...
Naslovnica
Posts: 27936
Joined: 20/03/2013 15:38

#1638 Re: Željeznice - all about

Post by Naslovnica »

HelaS wrote: 10/03/2024 09:46
Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:00
ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 08:09 Sastavni dio posla. Kola iskaču svaki dan. Ne znam zašto je to uopšte vijest.
Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
O čemu se radi, koje su to vijesti :?

Ne mislim na jutrošnji iskok vagona...
Svako malo iskakanje nekakvo, zapalila se lokomotiva, i sl...
Baš nekakvih negativnih vijesti.
Možda to neko i namjerno radi (plasira negativnosti).
A baš je bilo krenulo, Talgo, rekonstrukcija prema jugu, puni vozovi...
Seawolf
Posts: 7738
Joined: 14/06/2012 22:59

#1639 Re: Željeznice - all about

Post by Seawolf »

@ShnjaZZZ, koliki je poprečni nagib pruge prema unutrašnjosti krivine, na ovom mjestu u Opinama gdje se prevrnulo ovih pet vagona sa šećerom?

Je li moguće da se tih pet vagona prevrnulo zbog kombinacije previsokog težišta i premalene brzine kretanja kroz krivinu sa poprečnim nagibom pruge, jer vidim da su se prevrnuli prema unutrašnjem dijelu krivine.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#1640 Re: Željeznice - all about

Post by ShnjaZZZ »

Seawolf wrote: 10/03/2024 10:24 @ShnjaZZZ, koliki je poprečni nagib pruge prema unutrašnjosti krivine, na ovom mjestu u Opinama gdje se prevrnulo ovih pet vagona sa šećerom?

Je li moguće da se tih pet vagona prevrnulo zbog kombinacije previsokog težišta i premalene brzine kretanja kroz krivinu sa poprečnim nagibom pruge, jer vidim da su se prevrnuli prema unutrašnjem dijelu krivine.
Ne znam to.
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#1641 Re: Željeznice - all about

Post by bumerangss »

DebelinJoe wrote: 10/03/2024 07:58 Ja, i...

Image
Taman požim da idem u jednodnevni izlet u Mostar talgom da uživam u pogledu... desi se iskakanje sa šina i izgubim tu želju za vožnju vozom :D
saimidin
Posts: 2797
Joined: 20/05/2011 17:53

#1642 Re: Željeznice - all about

Post by saimidin »

Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:51
HelaS wrote: 10/03/2024 09:46
Naslovnica wrote: 10/03/2024 09:00

Hoće djeca do Mostara da odu vozim, sa drugarima.
Bili smo radi da ih pustimo, nema ništa ljepše od te rute, pravi doživljaj.
Međutim, u zadnje vrijeme čujem za sve više i više negativnih vijesti vezano ua sigurnost putovanja i putnika.
Nažalost, nećem im dozvoliti da idu i rizikuju iskakanje ili nešto slično. Očito je da se nešto loše dešava sa željeznicama. Volio bih da me razuvjerite.
O čemu se radi, koje su to vijesti :?

Ne mislim na jutrošnji iskok vagona...
Svako malo iskakanje nekakvo, zapalila se lokomotiva, i sl...
Baš nekakvih negativnih vijesti.
Možda to neko i namjerno radi (plasira negativnosti).
A baš je bilo krenulo, Talgo, rekonstrukcija prema jugu, puni vozovi...
Ne radi to niko namjerno, šit hapens, što bi rekli inglezi

Davno jedan drug pokrenuo portalčić, i krenuo normalne vijesti kopi paste, kad kroz neko vrijeme kaže, pa jel iko normalan na internetu, ljudi samo crnjake i seks klikću, i tako krenuo im davat šta hoće, sve je do nas :bih:
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1643 Re: Željeznice - all about

Post by HelaS »

Seawolf wrote: 10/03/2024 10:24 @ShnjaZZZ, koliki je poprečni nagib pruge prema unutrašnjosti krivine, na ovom mjestu u Opinama gdje se prevrnulo ovih pet vagona sa šećerom?

Je li moguće da se tih pet vagona prevrnulo zbog kombinacije previsokog težišta i premalene brzine kretanja kroz krivinu sa poprečnim nagibom pruge, jer vidim da su se prevrnuli prema unutrašnjem dijelu krivine.
U ovim vagonima transportuje se rasuti teret. Nema logike da se ovakav vagon prevrne zbog kombinacije previsokog težišta i premalene brzine kretanja kroz krivinu, kako si naveo, a ni pruga ovdje nije u tolikom nagibu. Upostalom, nije prvi prolazak ovakvih vagona. Možda je jedan od vagona bio neispravan, pa uzročio iskakanje, svoje i povezanih.
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#1644 Re: Željeznice - all about

Post by ShnjaZZZ »

Dovoljno je da jedna kola nisu ispravna i ćao dječaci. Ili da na jednom dijelu ne valja širina pruge...a vidim da su HŽ kola... Ogromna je zajebancija njih isključit iz saobraćaja i poslat u Radionicu i često se puštaju na granici ispravnosti. Haj znaj šta je bilo.
BiBi911
Posts: 2917
Joined: 09/12/2018 17:47

#1645 Re: Željeznice - all about

Post by BiBi911 »

bumerangss wrote: 10/03/2024 10:53
DebelinJoe wrote: 10/03/2024 07:58 Ja, i...

Image
Taman požim da idem u jednodnevni izlet u Mostar talgom da uživam u pogledu... desi se iskakanje sa šina i izgubim tu želju za vožnju vozom :D
Ne brini se na toj brzini ako talgo izleti neces ni osjetit. Cak sto vise imaces vremena da izadjes nazoves pomoc sacekas ih da dodju i taj vagon ce tek da se prevrne
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1646 Re: Željeznice - all about

Post by HelaS »

ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 11:15 Dovoljno je da jedna kola nisu ispravna i ćao dječaci. Ili da na jednom dijelu ne valja širina pruge...a vidim da su HŽ kola... Ogromna je zajebancija njih isključit iz saobraćaja i poslat u Radionicu i često se puštaju na granici ispravnosti. Haj znaj šta je bilo.
Kako se često rade tehnički pregledi vagona, i kada vagoni prelaze granice, mora li se pokazati tehnička dokumentacija o njihovoj ispravnosti drugoj strani?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19551
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1647 Re: Željeznice - all about

Post by teskeredzic_22 »

Reisova wrote: 10/03/2024 09:29 Zeljeznice FBiH odlicno rade, pitanje jesmo li toliki debili da nismo u stanju okreciti stanicu, a one tete i dalje pisu karte!!!
Ima li išta ljepše od osjećaja ručno pisane vozne karte u ruci ?
Znaš li ti uopšte koliko se time zapravo čuva radnih mjesta ?
Pa šta želiš više u ovoj 1997 ?
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#1648 Re: Željeznice - all about

Post by HelaS »

teskeredzic_22 wrote: 10/03/2024 11:40
Reisova wrote: 10/03/2024 09:29 Zeljeznice FBiH odlicno rade, pitanje jesmo li toliki debili da nismo u stanju okreciti stanicu, a one tete i dalje pisu karte!!!
Ima li išta ljepše od osjećaja ručno pisane vozne karte u ruci ?
Znaš li ti uopšte koliko se time zapravo čuva radnih mjesta ?
Pa šta želiš više u ovoj 1897 ?
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 820
Joined: 29/11/2022 19:46

#1649 Re: Željeznice - all about

Post by ShnjaZZZ »

HelaS wrote: 10/03/2024 11:35
ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 11:15 Dovoljno je da jedna kola nisu ispravna i ćao dječaci. Ili da na jednom dijelu ne valja širina pruge...a vidim da su HŽ kola... Ogromna je zajebancija njih isključit iz saobraćaja i poslat u Radionicu i često se puštaju na granici ispravnosti. Haj znaj šta je bilo.
Kako se često rade tehnički pregledi vagona, i kada vagoni prelaze granice, mora li se pokazati tehnička dokumentacija o njihovoj ispravnosti drugoj strani?
Revizija se radi svakih 5 godina, a ispravnost kola se pregleda svaki dolazak i odlazak iz stanice i neispravna kola se isključuju iz saobraćaja. U određenim slučajevima kola koja su za opravku mogu putovati preko granice. ŽFBH i HŽ imaju neki interni dogovor o tome kakva kola mogu preko granice.

Nedavno su baš jedna slovačka kola isključena iz saobraćaja zbog neispravnosti u stanici gdje ja radim. Idu na opravku, a poslije opravke čekaju iduću garnituru za Slovačku pa s njima idu nazad.


@teskeredzic_22
Da, čuvaju se čak 3-4 radna mjesta. U Zenici imaš 2 blagajnice, u Sarajevu dvije. U manjim stanicama te karte kao dodatni posao pišu ili otpravnik vozova, vozovođa ili magaciner.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19551
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1650 Re: Željeznice - all about

Post by teskeredzic_22 »

ShnjaZZZ wrote: 10/03/2024 11:46

@teskeredzic_22
Da, čuvaju se čak 3-4 radna mjesta. U Zenici imaš 2 blagajnice, u Sarajevu dvije. U manjim stanicama te karte kao dodatni posao pišu ili otpravnik vozova, vozovođa ili magaciner.
Da si ti 100 % koncesionar željeznica narednih 50 godina , da li bi im od sutra ujutru , 11.03.2024 čuvao radna mjesta ?
Post Reply