Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post Reply
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#1 Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Shoba »

..odnosno, zele li Bosnjaci da im Turci budu mentori i patroni? Ocigledno je da zapad to zaista zeli, da "udomi" Bosnjake Turcima, na nacin na koji su u BiH Srbi i Hrvati "udomljeni" Srbiji i Hrvatskoj. Ovo je zaista opasna stvar po drzavnost Bosne, prihvatanje drugih drzava kao "odgovorne" za unutrasnje probleme. (Hvala Silajdzicu! Prvo dejtonska podjela BiH pa sada i ovo..)

......

Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Abdullah Guel će imati niz susreta sa bh. zvaničnicima
Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Abdullah Guel će imati niz susreta sa bh. zvaničnicima
Turski predsjednik Abdulah Guel boravi u zvaničnoj posjeti BiH 02. i 03. 09. Turski politolozi smatraju da se aktualna Vlada u Ankari želi postaviti kao neka vrsta matične države za Bošnjake.


Turski predsjednik Abdulah Guel će tokom svoje zvanične posjete BiH, kako je najavljeno, svojim sugovornicima pokušati približiti prirodu politike Turske na Balkanu. Politolog Erhan Tuerbedar, koordinator Studija za Jugoistok Europe pri fondaciji TEPAV u Ankari, aktualnu politiku Turske prema BiH ocjenjuje na ovaj način:

„Sadašnja Vlada Turske se prema BiH ophodi na neki način kao neka vrsta matične države, ako se to tako može nazvati. U Turskoj se naime dugo raspravlja o tome kako bosanski Srbi i bosanski Hrvati imaju svoju matičnu državu, a da Bošnjaci takve države nemaju, odnosno da u tom smislu ne postoji balans."

Unatoč tome što u Turskoj postoji veliki broj onih koji se zalažu za ovakav odnos Ankare prema BiH, i sam Tuerbedar priznaje da ova ideja nije ni kod svih u Sarajevu dobro došla:

„U BiH nema previše ljudi koji bi Tursku shvatali kao matičnu državu, ali ima ljudi kojima je drago što Turska njima pokušava na neki način pomoći. Njima je drago vidjeti da oni nisu prepušteni sami sebi. Ono što Turska od samog početka nastoji uraditi jest na neki način izmiriti politički blok Bošnjaka," kaže Tuerbadar. Turski ekspert za Balkan Erhan Türbedar iz Fondacije za ekonomsko-političke studije TEPAVBildunterschrift: Turski ekspert za Balkan Erhan Türbedar iz Fondacije za ekonomsko-političke studije TEPAV

Turska protiv Dodika

No pomoć Turske, tačnije njenu pojačanu ulogu na Balkanu, u prvom redu ne žele bosanski Srbi. Poznata je izjava predsjednika Republike Srpske Rajka Kuzmanovića, koji je rekao „nismo baš srećni što se na Balkan uvlači politika Turske" ili pak izjava premijera RS-a Milorada Dodika, nakon boravka u Jeruzalemu, koji je ustvrdio da je i Izrael zabrinut zbog uloge Turske u BiH. Tuerbedara ovo ni ne čudi s obzirom na to da, kako kaže, Dodik radi upravo ono čemu se Turska protivi. U tom smislu posebno je važna uloga EU jer, prema njegovim riječima, Dodik ima za cilj:

„On pokušava dovesti Zapad u situaciju da digne ruke od BiH, da kaže: 'Eto pokušali smo sve uraditi, ali od toga nema ništa'. Tu je Turska osjetila prazninu i zbog toga je uskočila sa svojom diplomatskom aktivnošću." Abdullah Gul (u sredini) na trilateralnom Samitu u Istanbulu Bildunterschrift: Abdullah Gul (u sredini) na trilateralnom Samitu u Istanbulu

Nema govora o neoosmanizmu

Stoga mišljenja nekih orijentalista da na pojačani angažman Turske ne samo u BiH, već i na cijelom Balkanu, treba gledati kao na dugoročnu politiku koja se zasniva na neoosmanskoj ideologiji, Tuerbedar ne dijeli. Mora se promatrati turska vanjska politika u širem smislu čiji je glavni cilj, kako kaže, pokušaj maskimalizacije prije svega ekonomskih interesa zemlje, kao i da Turska više ne treba biti pasivni igrač na međunarodnoj sceni. No s obzirom na generalne probleme s kojima se Turska u ovom trenutku susreće na vanjskopolitičkom planu pokušaj djelovanja u BiH može se promatrati i na drugi način:

„Imate problem sa Izraelom, imate neriješeno pitanje Cipra, imate neuspjelu inicijativu prema Armeniji, tako da je jedini prostor gdje je turska vanjska politika na neki način uspješna i gdje se pokušava plasirati jest BiH i Zapadni Balkan."

Razmimoilaženja Moskve i Ankare

Predviđanja nekin zapadnih politologa da će u budućnost glavnu riječ na Balkanu voditi ne SAD i EU, već Rusija i Turska, Tuerbedar ne dijeli, te priznaje da dobri odnosi Moskve i Ankare po pitanju BiH ne mogu biti od pomoći:

„Pomiriti Ankaru i Moskvu kad je u pitanju BiH bilo bi kao pomiriti Milorada Dodika i Harisa Siljadžića, a to bi već spadalo u domen političke naučne fantastike," kaže Tuerbedar, ali istodobno naglašava da postoji minimun kompromisa koji mora biti ostvaren, a u kojem moraju učestvovati svi, te da samo uloga Turske u svakom slučaju nije dovoljna.

Autor: Zorica Ilić

Odg. urednik: Jasmina Rose

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,59 ... 2-xml-mrss
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#2 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

pa moramo i mi imati neku maticu,,srbi imaju Rusiju,hrvati citav katolicki zapad..a mi Tursku.Zorice brini se o svojoj avliji....i istok i zapad pozdravlja sve jacu ulogu Turske,i Srbijanci je podrzavaju ;)
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#3 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Shoba »

theTruePath wrote:pa moramo i mi imati neku maticu,,srbi imaju Rusiju,hrvati citav katolicki zapad..a mi Tursku.Zorice brini se o svojoj avliji....i istok i zapad pozdravlja sve jacu ulogu Turske,i Srbijanci je podrzavaju ;)
Dobro, nego reci mi , kakvo je vrijeme u Srpskoj? Kako je biti internet-saboter danas? kako je predstavljati se lazno?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Chmoljo »

theTruePath wrote:pa moramo i mi imati neku maticu,,srbi imaju Rusiju,hrvati citav katolicki zapad..a mi Tursku.Zorice brini se o svojoj avliji....i istok i zapad pozdravlja sve jacu ulogu Turske,i Srbijanci je podrzavaju ;)
koja shizofrenija :-)

jel to sad znači da zabranjujemo djevojakama da po javnim institucijama hodaju maramama? :D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#5 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

Chmoljo wrote:
theTruePath wrote:pa moramo i mi imati neku maticu,,srbi imaju Rusiju,hrvati citav katolicki zapad..a mi Tursku.Zorice brini se o svojoj avliji....i istok i zapad pozdravlja sve jacu ulogu Turske,i Srbijanci je podrzavaju ;)
koja shizofrenija :-)

jel to sad znači da zabranjujemo djevojakama da po javnim institucijama hodaju maramama? :D

a ko rece da se moramo ugledati na Tursku sekularizam? i ne mislim na "maticu" u smislu RS-Srbija vec vise nesto kao Srbija-Rusija,kuzish?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#6 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

Shoba wrote:
theTruePath wrote:pa moramo i mi imati neku maticu,,srbi imaju Rusiju,hrvati citav katolicki zapad..a mi Tursku.Zorice brini se o svojoj avliji....i istok i zapad pozdravlja sve jacu ulogu Turske,i Srbijanci je podrzavaju ;)
Dobro, nego reci mi , kakvo je vrijeme u Srpskoj? Kako je biti internet-saboter danas? kako je predstavljati se lazno?

wallahi sam bosnjak...pogledaj moje komentare i vidjet ces ;)
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#7 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by BSn »

ja ne bih imao nista protiv da mi austrija bude "maticna" zemlje. ovi mi ne trebaju i nadam se da vise nikada nece obnoviti uticaj na bih kakv su nekad imali.


sve ekonomske investicije pozdravljam.
Last edited by BSn on 02/09/2010 16:57, edited 1 time in total.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#8 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by XXS »

theTruePath wrote:wallahi sam bosnjak...pogledaj moje komentare i vidjet ces ;)
Zasto onda ne govoris bosanskim jezikom?
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#9 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Shoba »

Shoba wrote:
theTruePath wrote: Dobro, nego reci mi , kakvo je vrijeme u Srpskoj? Kako je biti internet-saboter danas? kako je predstavljati se lazno?

wallahi sam bosnjak...pogledaj moje komentare i vidjet ces ;)
prije bih rekao da si Turcin srpskog porijekla...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Chmoljo »

theTruePath wrote:
a ko rece da se moramo ugledati na Tursku sekularizam? i ne mislim na "maticu" u smislu RS-Srbija vec vise nesto kao Srbija-Rusija,kuzish?
ooo, tu sam te čekao. znači, ti bi uzeo od njih šta hoćeš i rekao da odabiju ako oni nešto pđu svoje nametati... :lol: kako si ti samo zeznut :lol:

kako prođe ljeto u Švedskoj? :oops:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#11 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

XXS wrote:
theTruePath wrote:wallahi sam bosnjak...pogledaj moje komentare i vidjet ces ;)
Zasto onda ne govoris bosanskim jezikom?

islamski uticaj na BIH ne priznajes? islam je nesto strano?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#12 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

Chmoljo wrote:
theTruePath wrote:
a ko rece da se moramo ugledati na Tursku sekularizam? i ne mislim na "maticu" u smislu RS-Srbija vec vise nesto kao Srbija-Rusija,kuzish?
ooo, tu sam te čekao. znači, ti bi uzeo od njih šta hoćeš i rekao da odabiju ako oni nešto pđu svoje nametati... :lol: kako si ti samo zeznut :lol:

kako prođe ljeto u Švedskoj? :oops:

tako je kako je,zasto ne? znaci ako ce nam pomoci odmah moramo prihvatit sve njihovo? onda nisu iskreni friends :D

bio u Bosni za odmor,bilo je okej,ne kako sam se nadao al eto,hvala Bogu i na onom :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#13 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Chmoljo »

theTruePath wrote:

tako je kako je,zasto ne? znaci ako ce nam pomoci odmah moramo prihvatit sve njihovo? onda nisu iskreni friends :D

bio u Bosni za odmor,bilo je okej,ne kako sam se nadao al eto,hvala Bogu i na onom :mrgreen: :mrgreen:
šta bolan iskreni? jel' ti stvarno misliš da Turska radi ovo zato što nas voli? :lol: :lol: :lol: ko onomad kad nas prodaše Austrijancima :oops: ili onomad u boju pod Banja Lukom kad samo zbog cojones jednog lokalnog moćnika nije Austrijanac ušao u Bosnu?
User avatar
Been
Posts: 1001
Joined: 13/09/2009 00:40
Location: Daleko od očiju, daleko od srca

#14 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Been »

prvo, ne deklariram se kao Bošnjak, pa me ovakvi shizofrenični tekstovi ne tangiraju naročito... Ali imam jedno pitanje za Bošnjake koji osjećaju "povezanost" s Malom Azijom.

Šta je matična zemlja ? Jel to zemlja u kojoj si rođen ( što bi bila ako lingvistički gledamo na taj pojam ) ? Jel to zemlja koju stvarno voliš dok živiš u rezervnoj ?

Šta je to ?
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#15 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

Chmoljo wrote:
theTruePath wrote:

tako je kako je,zasto ne? znaci ako ce nam pomoci odmah moramo prihvatit sve njihovo? onda nisu iskreni friends :D

bio u Bosni za odmor,bilo je okej,ne kako sam se nadao al eto,hvala Bogu i na onom :mrgreen: :mrgreen:
šta bolan iskreni? jel' ti stvarno misliš da Turska radi ovo zato što nas voli? :lol: :lol: :lol: ko onomad kad nas prodaše Austrijancima :oops: ili onomad u boju pod Banja Lukom kad samo zbog cojones jednog lokalnog moćnika nije Austrijanac ušao u Bosnu?

cekaj ba,jel to mjesas istoriju i proslost s danasnjom politikom? to me podsjeca na nase komsije,previse! tada smo bili pod istim krovom i slicne simpatije ovim danasnjim nisu postojale,one su se rodile tek kad je carstvo palo..kao neko sjecanje na "zajednicko carstvo"

Znam da imaju svoje interese i da njih gledaju prvenstveno,ali kada im ne ide iz ruke onda ce normalno biti naklonjeni nama bosnjacima,,to smo historijski uvijek
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#16 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by bez_ideje »

Samo da se zahvalim TUrskoj sto nas je prodala Austriji.....bilo bi bolje da je i ranije....al eto,bolje ista nego nista.
I da pozdravim mamu,tatu,daidju,nenu i komsiju s treceg sprata
:dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#17 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by BiH-x »

Chmoljo wrote: jel' ti stvarno misliš da Turska radi ovo zato što nas voli? :lol: :lol: :lol:
Ne znam za Tursku kao drzavu, ali obicni Turci nas uglavnom smatraju bracom. Bio sam u Istanbul i kome god sam rekao da sam iz BiH su odmah postali nevjerovatno ljubazni. "Aaaa, Saraybosna, cok guzel" :lol:

Inace, ja imam samo jednu majku:



:bih:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#18 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

Samo da se zahvalim TUrskoj sto nas je prodala Austriji.....bilo bi bolje da je i ranije....al eto,bolje ista nego nista.

zakasnio si podobro,drzava koja je prodala BIH je davno nestala,,zahvaliti se Turskoj bi bilo isto kao da se sad zahvalis Srbiji za neke stvari iz vremena Jugoslavije i Tita!
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11039
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#19 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Prpa.ba »

Ne zeli biti maticna zemlja, ali pogodnog trzista za jeftine proizvode ŽNJ-kategorije iz turske industrije nikad dosta. :) :wink:
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#20 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Shoba »

BiH-x wrote:
Chmoljo wrote: jel' ti stvarno misliš da Turska radi ovo zato što nas voli? :lol: :lol: :lol:
Ne znam za Tursku kao drzavu, ali obicni Turci nas uglavnom smatraju bracom. Bio sam u Istanbul i kome god sam rekao da sam iz BiH su odmah postali nevjerovatno ljubazni. "Aaaa, Saraybosna, cok guzel" :lol:

Inace, ja imam samo jednu majku:



:bih:
Turci su logicno svima na Balkanu braca , ali zbog nekog "ubacenog" razloga samo se Bosnjacima namecu kao "stvarna" braca, odnosno, patroni.

Svi oni koji misle da su njihove stvarne domovine susjedne (ili balkanske) zemlje, aferim! Vase domovine vas cekaju rasirenih ruku :bih:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#21 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by BSn »

saraybosna-x.tr

Image
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#22 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

Turci su logicno svima na Balkanu braca , ali zbog nekog "ubacenog" razloga samo se Bosnjacima namecu kao "stvarna" braca, odnosno, patroni.

Ne,mi smo krivi,,prije rata turci nisu imali pojma da bosnjaci postoje,a mi smo gajili neka "turska bratska sjecanja"...ataturkova Turska je cak pogrdno gledala na bosnjake
Last edited by theTruePath on 02/09/2010 17:28, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#23 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by bez_ideje »

theTruePath wrote:
Samo da se zahvalim TUrskoj sto nas je prodala Austriji.....bilo bi bolje da je i ranije....al eto,bolje ista nego nista.

zakasnio si podobro,drzava koja je prodala BIH je davno nestala,,zahvaliti se Turskoj bi bilo isto kao da se sad zahvalis Srbiji za neke stvari iz vremena Jugoslavije i Tita!
Naravno....a zasto se onda vezati za drzavu koja je davno nestala ? Danasnja Turska i BiH nemaju nista zajednicko. Zakasnili su podobro ;-)
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#24 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by theTruePath »

bez_ideje wrote:
theTruePath wrote:
Samo da se zahvalim TUrskoj sto nas je prodala Austriji.....bilo bi bolje da je i ranije....al eto,bolje ista nego nista.

zakasnio si podobro,drzava koja je prodala BIH je davno nestala,,zahvaliti se Turskoj bi bilo isto kao da se sad zahvalis Srbiji za neke stvari iz vremena Jugoslavije i Tita!
Naravno....a zasto se onda vezati za drzavu koja je davno nestala ? Danasnja Turska i BiH nemaju nista zajednicko. Zakasnili su podobro ;-)

Nema drzava ali imaju dva naroda,kulturoloski i vjerski zajednickog dosta!!! u ostalom,i turska i bosna su 500 god bili ista drzava...to ne moze biti "nista" ;)
Last edited by theTruePath on 02/09/2010 17:30, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25 Re: Želi li Turska Bošnjacima biti matična zemlja?

Post by Chmoljo »

theTruePath wrote:
cekaj ba,jel to mjesas istoriju i proslost s danasnjom politikom? to me podsjeca na nase komsije,previse! tada smo bili pod istim krovom i slicne simpatije ovim danasnjim nisu postojale,one su se rodile tek kad je carstvo palo..kao neko sjecanje na "zajednicko carstvo"

Znam da imaju svoje interese i da njih gledaju prvenstveno,ali kada im ne ide iz ruke onda ce normalno biti naklonjeni nama bosnjacima,,to smo historijski uvijek
:-) :-) :-) :-) :-)

kada se probudiš možda uspijemo i popričati normalno. i kad ti zagusti u životu, idi u Tursku, nemoj u Švedsku. historijski, oni su ti naklonjeni.
BiH-x wrote:Ne znam za Tursku kao drzavu, ali obicni Turci nas uglavnom smatraju bracom. Bio sam u Istanbul i kome god sam rekao da sam iz BiH su odmah postali nevjerovatno ljubazni. "Aaaa, Saraybosna, cok guzel" :lol:
sve je to divno i krasno. samo bih volio da mi neko objasni fenomen odlaska naših ljudi na ZAPAD, umjesto na ISTOK, pored tolike svesrdne ljubaznosti i "frendovanja" :wink:

i ja sam naklonjen Palestincima, ali to ne znači da želim da im budemo matica :)
Post Reply