Zekat..pitanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#201 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

canvra888 wrote: 08/04/2024 12:47 I kažu da je bio šta? Glavno si izostavio.
Sta sam izostavio? Mora da si ti duze s ovom zajednicom iz Ljeseva u kontaktu, pa imas vise informacija. Deder, podijeli s nama :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#202 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Piaty wrote: 08/04/2024 13:25 Kakva je logika sa tim poređenjem?

Pa sutra će doći i Alevit pa će reći "ja autoputem, ti ovim drugim al ćemo do istog cilja". E jašta ćemo. Sutra ja kažem, ima islam i sve to ali ja vjerujem da imaju 3 imama, a ne 12, i ta 3 imama su Bosanci, jedan od njih sam i ja. Prihvatite i mene, nemojte me tekfiriti. Msm o čem pričamo?

Da ponovim, osobno ja nemam ništa protiv ikoga jer nisam ni na jednoj strani, nit se smatram velikim muminom ali bar mogu reći za čovjeka, koji kaže da je more plavo, da je u pravu dok za ovog drugoh što veli da je more rozo - da on nije u pravu.
Pricamo o ljudima koji klanjaju, poste, daju zekat (on topic :lol: ) idu na Hadzdz, vjeruju da je Kur'an Allahov govor, Muhamed (s) posljednji poslanik, itd. A ti nastavi po svom :wink:
User avatar
canvra888
Posts: 4417
Joined: 09/07/2021 15:03

#203 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 14:16
canvra888 wrote: 08/04/2024 12:47 I kažu da je bio šta? Glavno si izostavio.
Sta sam izostavio? Mora da si ti duze s ovom zajednicom iz Ljeseva u kontaktu, pa imas vise informacija. Deder, podijeli s nama :)
Pa tekfir, naveo sam već.

Eto baš na temu Ramazama, klanjaju li teraviju ili je negiraju? Neki moji poznanici šije je negiraju, iz sasvim očitih razloga :)
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#204 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

canvra888 wrote: 08/04/2024 15:24 Pa tekfir, naveo sam već.

Eto baš na temu Ramazama, klanjaju li teraviju ili je negiraju? Neki moji poznanici šije je negiraju, iz sasvim očitih razloga :)
Main stream siije ne tekfire Ebu Bekra r.a., koliko sam upoznat, ali njega i drugu dvojicu halifa smatraju uzurpatorima. To je malo kompleksnija tema, ne radi se samo hilafetu, postoji problematika oko imovine/nasjljedstva koje je oteto od hazreti Fatime, i jos drugih stvari.

A sto se tice teravije: siije vjeruju da se nafile klanjaju iskljucivo pojedinacno, a ne u dzematu. Teravija u dzematu je po njima novotarija. Znas onu predaju, gdje hazreti Omer kaze divnog li bid'ata? Dakle klanjaju teraviju kod kuce pojedinacno, ne negiraju je :)
iClass
Posts: 383
Joined: 18/06/2023 06:33

#205 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

vjeshalica wrote: 08/04/2024 10:50
iClass wrote: 08/04/2024 00:03
vjeshalica wrote: 07/04/2024 23:47 Kad vec bubamo loncice
A onda se dadne čitav stav o čovjeku jer ima bradu :lol:

Ljudi kažu da su šije, normalno da šije imaju negativno mišljenje prema tim ljudima.
Samarcina ti je udarena. Pricaj dalje sta god mislis da trebas.
Nije nikakav samarcina udarena, svako ko voli Omera, Ebu Bekra i Hatidžu neće tako olahko sa šijama pričati. Ne mora ga odmah ni odbiti ali će provjeriti.
iClass
Posts: 383
Joined: 18/06/2023 06:33

#206 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 11:43 Ovaj siija iz Ljeseva je napravio lijepu analogiju kada smo razgovarali: ti vozis Mazdu, ja vozim Skodu, ti ides preko Kiseljaka, ja cu autoputem, ali ciljevi i teznje su nam iste, tako da, tekfiru nema mjesta u srcima pravih vjernika!
Znaš veoma dobro da ovo nije tako. I ako ćemo već pričati o zekatu kao nečemu bitnom onda imamo i bitnije stvari odnosno vjerovanje.
Eto, imaš u Bosni i zajednicu Ahmedija koji smatraju da je prije par stotina godina u Indiji došao Mirza Gulem koji je Mesija i Mehdi u isto vrijeme.
dr. Safvet Halilović ih tekfiri (https://islamskazajednica.ba/component/ ... ira-islama)

I ovi ljudi vjeruju u Allaha, poste, klanjaju, imaju džume, idu na hadž. U čemu je problem? Kako vidim ne diraju u Bosni nikoga. A opet onaj ko je musliman sunija mora da bježi od njih.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#207 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

iClass wrote: 08/04/2024 16:38 Znaš veoma dobro da ovo nije tako. I ako ćemo već pričati o zekatu kao nečemu bitnom onda imamo i bitnije stvari odnosno vjerovanje.
Eto, imaš u Bosni i zajednicu Ahmedija koji smatraju da je prije par stotina godina u Indiji došao Mirza Gulem koji je Mesija i Mehdi u isto vrijeme.
dr. Safvet Halilović ih tekfiri (https://islamskazajednica.ba/component/ ... ira-islama)

I ovi ljudi vjeruju u Allaha, poste, klanjaju, imaju džume, idu na hadž. U čemu je problem? Kako vidim ne diraju u Bosni nikoga. A opet onaj ko je musliman sunija mora da bježi od njih.
Paralela između ahmedija i šiija ti nije valjana. Ovi prvi vjeruju da postoji poslanik nakon Muhameda (s), ništa pečat poslanstva opisan u Kur'anu.
iClass
Posts: 383
Joined: 18/06/2023 06:33

#208 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

Idemedosumom wrote: 08/04/2024 17:06 Paralela između ahmedija i šiija ti nije valjana. Ovi prvi vjeruju da postoji poslanik nakon Muhameda (s), ništa pečat poslanstva opisan u Kur'anu.
Nije mi bio cilj bukvalno poređene, nego sam mislio reći da ideja da idemo istom cilju ali drugim putem nije valjana. Ipak postoji vjerovanje koje ti mora biti najvažnije. Ne bi trebao imati ni lijepo mišljenje o Kur'anijama na primjer iako imaju svoj put.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#209 Re: Zekat..pitanje

Post by travar »

Image
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#210 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Chloe, cijenim i zahvaljujem na pokušaju da se na temelju činjenica diskutuje. Nemam vremena po web stranicama medresa provjeravati navedene činjenice ali pouzdano znam (preko učenika/ca) da je recimo u Sarajevu nešto oko polovine ukupnog broja učenika/ca smješteno u internat. Za druge ne znam ni približno koliki je to broj ali npr. za Travnik (opet preko učenika/ca znam da je broj vanjskih solidan.

No to je potpuno marginalno za temu o Zekjatu ali mi smeta paušalan pristup i tvrdnje koje su daleko od istine. Među tim pitanjima je i "finansiranje" medresa iz ministarstava obrazovanja jer ministarstva samo djelimični sufinansiraju te škole a osnivać ulaže znatna sredstva. Broj svršenika tih škola ( a sem jedne sve su relativno skoro obnovile svoj rad) koji nose titule akademika, svršenici su po dva fakulteta, univerzitetski su profesori u zemlji i van nje, doktori su nauka td. govori o tome da se na ove škole gleda neobjektivno.

Po Kantonalnim ministarstvima obrazovanja te škole po svim pokazateljima, kako vele, su u vrhu tabele po kvalitetu.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5659
Joined: 04/08/2020 19:22

#211 Re: Zekat..pitanje

Post by -Chesterfield- »

Ljudi samo hoće da znaju hoće li zekat koji su uplatiti u IZ stići do onih 8 kategorija? I hoće li vitre koje su dali u IZ stići prije Bajrama do siromaha.

I et, ako nije problem da se godišnje sačini izvještaj i javno objavi koliko je u % dato svakoj od 8 kategorija.
Nije problem da i sakupljač zekata uzme svoj dio.


Ja sam ove godine vitre, one minimalne, da zadovoljim fetvu dao u IZ, a zatim sam našao siromaha i izdvojio veći iznos.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#212 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Sadekatulfitr direktno predat porodici koja je u potrebi. Da nam Allah svima ukabuli. Amin :thumbup:
Post Reply