Zekat..pitanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7860
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#101 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Tako je brate, ad hominem uoči iftara, to je taj ahlak :thumbup:

Dokazi nam ne trebaju, jer "zna se". Opasno liči na onu poznatu "narod zna". A kur'anski princip "iznesi dokaz, ako istinu govoriš", ni to našoj IZ ne treba.
mishic
Posts: 6337
Joined: 28/04/2011 16:29

#102 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Evo i na internetu svaki Medžlis, svako Muftijstvo i Rijaset imaju svoje stranice koje jasno govora da je svaka od tih institucija ustrojena po sistemu odvojenosti zkonodvne i izvršne vlasti, da te koji su zakonodavna biraju svi muslimani koji to žele a potom da IZ ima Ustav i iz njega izvedene na desetine i desetine zakonskih akata po kojima se ravnaju svi tamošnji službenici dok se opet na svakom nivou džemata, medžlisa, muftijastva i dr. kao što su obrazovne ustanove IZ od najnižih do najviših u potpunosti pod uprvom i kontrolom tijela koja nisu samo od službenika IZ.

Dakle zla namjera, neznanje, ili čisti idiotluk, svejedno, po srijedi je neki interes nekolicine pojedinac koji vode sistemsku kampanju i onda za kampanju optužuju hodže i IZ. Neki od njih znaju koliko desetina udruženja u BiH se bave ukupljanjem mnogih pa i sredstava Zekjata!!!

Da u tom grmu slučajno ne leži zec kojega bi ovi neuki što glume ulemu nekako da zadrže tumačeći kako ulema ne zna i griješi ali oni znaju i u pravu su.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7860
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#103 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Najkvalitetnija ulema je odavno protjerana. Jer ne smiješ iznositi ništa kontra stava vrha IZ, u suprotnom slijedi maltretiranje i otkaz. Svjež primjer je Adis ef. Zelkanović, bivši imam male džamije u Turbetu.
User avatar
canvra888
Posts: 4477
Joined: 09/07/2021 15:03

#104 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Da ponovim još jednom, doktori sa islamskih fakulteta u Medini su se javljali i pokušavali da dobronamjerno koriguju IZ, na šta su samo označeni kao rušitelji iste. Dakle, ne uzimam sebe za primjer, nego druge učene ljude. Nije sav centar islamskog obrazovanja sadržan u sarajevskom FIN-u.

Nadalje, IZ odavno fali transparentnosti u skoro svim aspektima djelovanja. Zekat je samo jedan od tih aspekata, ali jedan žarući jer su u pitanju finansije i tuđi novac.

Kao primjer te netransparentnosti mi uvijek naumpadne primjer hafiza Musića koji je samovoljno istupio sa pozicije glavnog imama MIZ Sarajeva, sa riječima "da se uskraćuje uvid u osnovne elemente finansijskih i vakufskih procesa". Dakle to su njegove lično riječi, sa njegovog profila.

Kao tačka na i mi je tada bilo da su se iz IZ-a oglasili i rekli da je formirana "komisija za provjeru navoda glavnog imama Musića" (https://www.slobodnaevropa.org/a/30667381.html). Nikada se više nisu oglasili povodom tih optužbi koje su dobili na svoj račun, nego su samo postavili novog poslušnika na mjesto glavnog imama i to je to. Pa zar nije samo ovaj slučaj, barem da se zastane i razmisli ko to radi u IZ-u?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7860
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#105 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

canvra888 wrote: 01/04/2024 19:48 Pa zar nije samo ovaj slučaj, barem da se zastane i razmisli ko to radi u IZ-u?
Veliki broj nas ne voli misliti. Jer je mnogo lakše slijepo slijediti.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#106 Re: Zekat..pitanje

Post by Ironmen »

mishic wrote: 01/04/2024 19:05 Voditi raspravu sa ovako reduciranim umovima koji niti znaju niti uopšte shvataju mjesto i ulogu koju IZ ima u ostanku i opstanaku islama, ostanku i opstanku Bošnjaka i Bosne i svega drugog što čini identitet ovdašnjeg podneblja, je čista ludost.

Kao što ništa od ovoga ne znaju i ne razumiju ti zadrti mrzitelji unaprijed odbacuju svaki konstruktivan dijalog i dobronamjernu sugestiju jer iz nekih samo njima znanih razloga imaju vitalnu potrebu da pokažu da znaju i razumiju sve to o čemu govore puno bolje nego vrhunska ulema. A BiH ulema je od pamtivijeka uključujući i ovu današnju bila poznata i priznata u svijetu.

Voditi raspravu sa takvima nije ništa drugo do spuštanje na njihov nivo a to je degutantno, ponižavajuće, nerazumno i uzaludno.

Eto ako su ovi zadrti forumaši nadmašili naše Akademike iz IZ pa pobijaju njihove stavove možete onda misliti koji su nivoi znanja i obrazovanja.
A zapravo ima jedna činjenica dobro znana i od ranije često spominjana a to je da se ogroman broj i pojedinaca i kojekakvih udruga i udruženja ugradio u Zekjat i druge oblike prihoda IZ pa im organizirano, kontrolirano i knjiženo ukupljanje ne odgovara jer njihovo ide mimo toga. Ovi ataci na IZ su rezultat toga i ničega drugog. Ima i po neka čista ubleha koja nikada nigdje i ni u čemu se nije potvrdila i dokazala i sada vidi priliku da pobija Akademike, Doktore nauka, Profesore, ljude koji čitav život proučavaju ono u čemu ih sada pobijaju oni čije ukupno obrazovanje je negdje nivoa 4 razreda osnovne škole. S takvima voditi dijalog o ozbiljnim temama i pitanjima može samo onaj ko misli da se iza njihovih nickova kriju dobronamjerni a neupućeni a takvih je veoma malo. Daleko je više mrzitelja svega i svačega što nije njima pod kontrolom i u korist.
U nedostatku bitnih argumenata na ovoj temi prelazis odma u kocijasko ponasanje i vrijedjanje sram da te bude.
suspect_zero
Posts: 25908
Joined: 11/10/2008 21:45

#107 Re: Zekat..pitanje

Post by suspect_zero »

mk ultra wrote: 01/04/2024 08:35
Idemedosumom wrote: 01/04/2024 08:22
mk ultra wrote: 01/04/2024 07:58 može li IZ opstati bez tog novca?

ako nam IZ ne treba, onda se slažem da ne plaćamo u taj fond.
Treba od zekata da opstaje IZ?
Od cega ce drugo?

Hajde razmisli malo odakle im toliko para? Misliš da je od zekata?

Organizirana kriminalna organizacija, da ima iko da se drzne i prečešlja ih od '96 do danas šta bi se tu marifetluka našlo.

Cijene hadža, ukopa....tebi realne?
suspect_zero
Posts: 25908
Joined: 11/10/2008 21:45

#108 Re: Zekat..pitanje

Post by suspect_zero »

mishic wrote: 01/04/2024 19:05 Voditi raspravu sa ovako reduciranim umovima koji niti znaju niti uopšte shvataju mjesto i ulogu koju IZ ima u ostanku i opstanaku islama, ostanku i opstanku Bošnjaka i Bosne i svega drugog što čini identitet ovdašnjeg podneblja, je čista ludost.

Kao što ništa od ovoga ne znaju i ne razumiju ti zadrti mrzitelji unaprijed odbacuju svaki konstruktivan dijalog i dobronamjernu sugestiju jer iz nekih samo njima znanih razloga imaju vitalnu potrebu da pokažu da znaju i razumiju sve to o čemu govore puno bolje nego vrhunska ulema. A BiH ulema je od pamtivijeka uključujući i ovu današnju bila poznata i priznata u svijetu.

Voditi raspravu sa takvima nije ništa drugo do spuštanje na njihov nivo a to je degutantno, ponižavajuće, nerazumno i uzaludno.

Eto ako su ovi zadrti forumaši nadmašili naše Akademike iz IZ pa pobijaju njihove stavove možete onda misliti koji su nivoi znanja i obrazovanja.
A zapravo ima jedna činjenica dobro znana i od ranije često spominjana a to je da se ogroman broj i pojedinaca i kojekakvih udruga i udruženja ugradio u Zekjat i druge oblike prihoda IZ pa im organizirano, kontrolirano i knjiženo ukupljanje ne odgovara jer njihovo ide mimo toga. Ovi ataci na IZ su rezultat toga i ničega drugog. Ima i po neka čista ubleha koja nikada nigdje i ni u čemu se nije potvrdila i dokazala i sada vidi priliku da pobija Akademike, Doktore nauka, Profesore, ljude koji čitav život proučavaju ono u čemu ih sada pobijaju oni čije ukupno obrazovanje je negdje nivoa 4 razreda osnovne škole. S takvima voditi dijalog o ozbiljnim temama i pitanjima može samo onaj ko misli da se iza njihovih nickova kriju dobronamjerni a neupućeni a takvih je veoma malo. Daleko je više mrzitelja svega i svačega što nije njima pod kontrolom i u korist.

Ne seri Cerića ti!
iClass
Posts: 387
Joined: 18/06/2023 06:33

#109 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

mk ultra wrote: 01/04/2024 09:56 Najbolji su neki dzemati i dzamije finansirani od organizacija iz KSA :kiss:

Ako necemo mi platiti, ima ko hoce, samo sto se onda igra iskljucivo po tim pravilima. Pa ces vidjeti hoces li moci uci u takvu dzamiju i pod kojim uslovima.
Pa i nije baš da je tako. Da se ne lažemo Arapi su dosta toga obnovili i izgradili IZ. Da nije, hvala Allahu, bilo pomoći arapksih zemalja, pitanje je koliko objekata koje danas IZ posjeduje bi postojalo kako treba.

Obnovili su na desetine džamija (uključujući Begovu), izgradili još toliko, objekte, medrese itd. Pa i sama zgrada IZ je od arapskih para. Ona Gazi Husrev-begova biblioteka izgleda prelijepo, donacija Katara (8 milion dollara).

Sve u svemu, bez arapskih donacija IZ bi dosta drugačije izgledala danas, a ne vidim baš da IZ igra po pravilima njihovim.
Dead Man Walking
Posts: 6385
Joined: 28/05/2004 21:49

#110 Re: Zekat..pitanje

Post by Dead Man Walking »

canvra888 wrote: 01/04/2024 19:48 Da ponovim još jednom, doktori sa islamskih fakulteta u Medini su se javljali i pokušavali da dobronamjerno koriguju IZ, na šta su samo označeni kao rušitelji iste. Dakle, ne uzimam sebe za primjer, nego druge učene ljude. Nije sav centar islamskog obrazovanja sadržan u sarajevskom FIN-u.

Nadalje, IZ odavno fali transparentnosti u skoro svim aspektima djelovanja. Zekat je samo jedan od tih aspekata, ali jedan žarući jer su u pitanju finansije i tuđi novac.

Kao primjer te netransparentnosti mi uvijek naumpadne primjer hafiza Musića koji je samovoljno istupio sa pozicije glavnog imama MIZ Sarajeva, sa riječima "da se uskraćuje uvid u osnovne elemente finansijskih i vakufskih procesa". Dakle to su njegove lično riječi, sa njegovog profila.

Kao tačka na i mi je tada bilo da su se iz IZ-a oglasili i rekli da je formirana "komisija za provjeru navoda glavnog imama Musića" (https://www.slobodnaevropa.org/a/30667381.html). Nikada se više nisu oglasili povodom tih optužbi koje su dobili na svoj račun, nego su samo postavili novog poslušnika na mjesto glavnog imama i to je to. Pa zar nije samo ovaj slučaj, barem da se zastane i razmisli ko to radi u IZ-u?
Bez da ulazimo u ispravnost fetve (rekao sam vec da je ni ja sam ne slijedim u potpunosti), ali sta imamo od toga da znamo kako se rasporedjuje? Evo, ima taj neki izvjestaj od prije X godina, i hiljadu komentara sto se daje vamo a ne daje tamo? I tako bi bilo i da objave za svaku godinu.

Ne kazem da bi skodila transparentost, naprotiv, ali bi pitanja i komentara i dalje bilo, jer ono, znamo se... Zekat se daje jer je propisan od strane Allaha Uzvisenog, a ako oni kao vjerski autoritet preuzmu na sebe obavezu skuplanja, bujrum nek supljaju, ja se ne plasim grijeha da nisam izmirio svoju obavezu ako njima dadnem, jer bilo koji grijeh vezan za raspodjelu nakon toga njima je na dusu.
User avatar
konektovan
Posts: 40815
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#111 Re: Zekat..pitanje

Post by konektovan »

Ja da se pitam,..al' se ne pitam nazalost :mrgreen: 80 % sredstava prikupljenih od zekata, vitri, sergija bi slao za povratnike i njihove potrebe. Ovo da je od 95e pa do sad primjenjivano, svi nama bi bilo bolje, kao i drzavi. Sad ce se neko javiti,..kako su mnoge donacije povratnici protracili, rasprodali, popili,..ali to nije istina, ni priblizno. Za mene su ti ljudi heroji danasnjice, sytrasnjosti, ljydi kojima svakodnevno prijete, koje pokusavaju zastrasiti i otjerati ih sa njihove zemlje...i to traje i traje, a oni se i dalje odupiru tome i zive,...
User avatar
canvra888
Posts: 4477
Joined: 09/07/2021 15:03

#112 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 20:10
canvra888 wrote: 01/04/2024 19:48 Da ponovim još jednom, doktori sa islamskih fakulteta u Medini su se javljali i pokušavali da dobronamjerno koriguju IZ, na šta su samo označeni kao rušitelji iste. Dakle, ne uzimam sebe za primjer, nego druge učene ljude. Nije sav centar islamskog obrazovanja sadržan u sarajevskom FIN-u.

Nadalje, IZ odavno fali transparentnosti u skoro svim aspektima djelovanja. Zekat je samo jedan od tih aspekata, ali jedan žarući jer su u pitanju finansije i tuđi novac.

Kao primjer te netransparentnosti mi uvijek naumpadne primjer hafiza Musića koji je samovoljno istupio sa pozicije glavnog imama MIZ Sarajeva, sa riječima "da se uskraćuje uvid u osnovne elemente finansijskih i vakufskih procesa". Dakle to su njegove lično riječi, sa njegovog profila.

Kao tačka na i mi je tada bilo da su se iz IZ-a oglasili i rekli da je formirana "komisija za provjeru navoda glavnog imama Musića" (https://www.slobodnaevropa.org/a/30667381.html). Nikada se više nisu oglasili povodom tih optužbi koje su dobili na svoj račun, nego su samo postavili novog poslušnika na mjesto glavnog imama i to je to. Pa zar nije samo ovaj slučaj, barem da se zastane i razmisli ko to radi u IZ-u?
Bez da ulazimo u ispravnost fetve (rekao sam vec da je ni ja sam ne slijedim u potpunosti), ali sta imamo od toga da znamo kako se rasporedjuje? Evo, ima taj neki izvjestaj od prije X godina, i hiljadu komentara sto se daje vamo a ne daje tamo? I tako bi bilo i da objave za svaku godinu.

Ne kazem da bi skodila transparentost, naprotiv, ali bi pitanja i komentara i dalje bilo, jer ono, znamo se... Zekat se daje jer je propisan od strane Allaha Uzvisenog, a ako oni kao vjerski autoritet preuzmu na sebe obavezu skuplanja, bujrum nek supljaju, ja se ne plasim grijeha da nisam izmirio svoju obavezu ako njima dadnem, jer bilo koji grijeh vezan za raspodjelu nakon toga njima je na dusu.
Nek skupljaju oni, niko njima ne brani, ali je od viška govor na hutbama da se mora njima dati i da se zekat dat mimo IZ računa samo kao sadaka. Bosna i Hercegovina je po uređenju sekularna država, dakle oni nisu ni po čemu ovlašteni da budu jedini sakupljači zekata, kakvim se predstavljaju.

Priloženo tome, svako ima pravo da dadne zekat kome želi, naravno, ali pojedinac kojem vjera nije sporedna stvar u životu generalno se trudi da izučava svoju vjeru i pazi kako izršava svoje dužnosti, a zekat je itekako jasno definisana i jako bitna dužnost. Ako je već istražio kako se troši novac za zekat koji bi udijelio IZ, i ako je vidio jasne neregularnosti, sasvim mi je logično da se zapita da li je ispravan potez dati zekat IZ, bez obzira što su oni preuzeli odgovornost na sebe.
Dead Man Walking
Posts: 6385
Joined: 28/05/2004 21:49

#113 Re: Zekat..pitanje

Post by Dead Man Walking »

canvra888 wrote: 01/04/2024 20:43
Ako je već istražio kako se troši novac za zekat koji bi udijelio IZ, i ako je vidio jasne neregularnosti, sasvim mi je logično da se zapita da li je ispravan potez dati zekat IZ, bez obzira što su oni preuzeli odgovornost na sebe.
Ko je primjetio jasne neregularnosti, i koje su to?
User avatar
canvra888
Posts: 4477
Joined: 09/07/2021 15:03

#114 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 20:47
canvra888 wrote: 01/04/2024 20:43
Ako je već istražio kako se troši novac za zekat koji bi udijelio IZ, i ako je vidio jasne neregularnosti, sasvim mi je logično da se zapita da li je ispravan potez dati zekat IZ, bez obzira što su oni preuzeli odgovornost na sebe.
Ko je primjetio jasne neregularnosti, i koje su to?
Imaš moje postove prije dvije stranice, navodio sam primjere.
Dead Man Walking
Posts: 6385
Joined: 28/05/2004 21:49

#115 Re: Zekat..pitanje

Post by Dead Man Walking »

canvra888 wrote: 01/04/2024 20:53
Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 20:47
canvra888 wrote: 01/04/2024 20:43
Ako je već istražio kako se troši novac za zekat koji bi udijelio IZ, i ako je vidio jasne neregularnosti, sasvim mi je logično da se zapita da li je ispravan potez dati zekat IZ, bez obzira što su oni preuzeli odgovornost na sebe.
Ko je primjetio jasne neregularnosti, i koje su to?
Imaš moje postove prije dvije stranice, navodio sam primjere.
A vidi brate, to sto ti ne smatras da recimo stampanje materijala ne spada pod "u svrhe na Allahovom putu - za opće dobro zajednice, čime upravlja pravomoćni vjerski autoritet" na primer nije jasna nepravilnost nego tvoje subjektivno misljenje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19631
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#116 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Rad IZ kosta
Zamisli imas svoju jednu kucu i ulazes para i para u to
Ovdje imas >1000 kuca koje imaju svoje vlasnistvo, svoje odrzavanje, svoje nadređene, svoje probleme standardne i nestandardne, vjersku poduku djece, omladine kroz medrese, ostale vjerske obrede itd itš

Marifetluka ima 100%

Ali sve ovo gore mora neko organizovati

Ovo sto vi pisete ide na to sa se reorganizira i ispravi IZ, ali ni u kojem slucaju da to ne vidimo kao svoju centralu koja nam omogucava sve ovo gore.
User avatar
canvra888
Posts: 4477
Joined: 09/07/2021 15:03

#117 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 20:59
canvra888 wrote: 01/04/2024 20:53
Dead Man Walking wrote: 01/04/2024 20:47

Ko je primjetio jasne neregularnosti, i koje su to?
Imaš moje postove prije dvije stranice, navodio sam primjere.
A vidi brate, to sto ti ne smatras da recimo stampanje materijala ne spada pod "u svrhe na Allahovom putu - za opće dobro zajednice, čime upravlja pravomoćni vjerski autoritet" na primer nije jasna nepravilnost nego tvoje subjektivno misljenje.
Moje... i mišljenje ostalih kompetentnih ljudi, svršenika islamskih fakulteta.

Zato i kažem, nek upoznaju, predstave svoj rad i nek podstaknu ljude na davanje zekata, ali ne agresivno i isključivo samo njima.
Dead Man Walking
Posts: 6385
Joined: 28/05/2004 21:49

#118 Re: Zekat..pitanje

Post by Dead Man Walking »

Iskreno ne znam koji su to ljudi, nisam vidio ko se oglasio. Ali sve i da je tako, to je opet samo njihovo misljenje a nikako jasan dokaz nepravilnosti.

Evo ja nisam nikakav svrsenik islamskih nauka, ali mi prostom logikom ima smisla da je cak i to stampanje vjerskog materijala dio aktivnosti na putu Allaha Uzvisenog. Mozda je moje misljenje pogresno, a mozda je tvoje pogresno, ali ni moje ni tvoje misljenje nije dokaz nicega.
lorens od arabije
Posts: 58
Joined: 18/07/2013 17:22

#119 Re: Zekat..pitanje

Post by lorens od arabije »

lorens od arabije
Posts: 58
Joined: 18/07/2013 17:22

#120 Re: Zekat..pitanje

Post by lorens od arabije »

ZAŠTO ŠERIJATSKI NIJE DOZVOLJENO FINANSIRANJE ISLAMSKE ZAJEDNICE OD SREDSTAVA SAKUPLJENIH OD ZEKATA – GLAVNI RAZLOZI
Islamska zajednica kao pravno lice ne može se finansirati iz sredstava prikupljenih od Zekata i Sadakata Ul Fitra, jer primalac Zekata može biti samo fizičko lice koje je siromašno a ne pravno. U skladu sa Islamskim pravom, primalac Zekata može biti samo fizičko lice, nikako pravno, jer pravno lice ne može da bude Mukelef (osoba koja je šerijatski obavezna obavljati šerijatsku dužnost, na primjer, molitva je šerijatska obaveza koji se nameće onima koji dostignu dob razlučivanja (bulugh). Glavni razlog zašto pravno lice ne može biti primalac zekata leži u tome što pravno lice ni u kom slučaju ne može biti odgovorno pred Uzvišenim Allahom, za svoje postupke, a takva odgovornost je neophodna. Fundamentalni princip Zakata je Temlīk. Tamlīk se odnosi na prijenos vlasništva opipljivog predmeta bezuslovno s uplatnika Zakata na primatelja. Siromašna osoba mora primiti predmet novčane vrednosti u svoje vlasništvo.

Islamska zajednica može prikupljati zekat samo na dobrovoljnoj osnovi. Međutim, deklarisati plaćanje Zekata samo Islamskoj zajednici kao striktnu Šerijatsku obavezu je bez ikakvog Šerijatskog osnova i kao takva nije pravno valjana. Pošto uvaženi Reis nije Halifa, a niti Predsjednik države, a Islamska Zajednica nije državna institucija (mada sebe smatraju državom) već je udruženje građana, oni nemaju pravo da proglašavaju izdvajanje Zekata i Sadekat Ul Fitra u fond Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini strogom Islamskom obavezom. Ukoliko Musliman nema povjerenja u Islamsku zajednicu kada je raspodijela sredstava sakupljenih od Zekata u pitanju onda svakako može slobodno lično da plati zekat siromašnoj osobi ili da tu vjersku obavezu izvrši preko Islamske Humanitarne Organizacije u koju ima povjerenje. Ovih dana je vrlo hitno dati i zekat i sadaka al-fitr za ljude u Gazi ili gdje god je potrebna hitna pomoć, na primjer.

Islamska zajednica Bosne i Hercegovine treba da obznani svima da je Mekruh (pokuđeno) tražiti od Bosanskih Muslimana iz cijelog svijeta da uplate zekat u njen Bait ul Mal , čak i ako je to i na dobrovoljnoj osnovi. Glavna svrha davanja zekata nije prijenos sredstava u Beit Ul Mal Islamske zajednice Bosne i Hercegovine već dodijela sredstava siromašnim kojima ta sredstva i pripadaju. Islamska Zajednica ni u kojem slučaju sredstva prikupljena od zekata ne može smatrati svojim vlasništvom.

Ovdje također treba naglasiti da prema dobro utvrđenom pravilu u Islamskom pravu zekat se ne može davati pojedincu kao dnevinica ili mjesečna plaća, bilo da je imućan ili siromašan. Isto pravilo važi i za plaćanje rada ili usluga imama , profesora, ili bilo kojeg drugog uposlanika unutar Islamske Zajednice. Razlog leži u činjenici da na ime davanja zekata nije dozvoljeno pribaviti bilo kakvu vrstu koristi ili usluge za uzvrat. Ukoliko bi se to desilo onda se to više nebi zvalo davanje zekata već nepisani ugovor o radu na primjer. U tom slučaju Zekat bi sam po sebi izgubio svoju smisao. Zekat se svakako može dati imamu , profesoru, ili bilo kome drugom uposleniku unutar Islamske Zajednice ukoliko je siromašan, a nikako na ime bilo kakve usluge koju treba da izvrši pošto je primio Zekat.
Svemogući Allah zna najbolje.

Dr. Sušić Sejo
Assistant Professor
Faculty of Shariah and Law
International Islamic University Islamabad
mishic
Posts: 6337
Joined: 28/04/2011 16:29

#121 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Ovi što misle da "misle" a zaboravili su "Ikre" pa svoj džahilijet sakrivaju dobrim namjerama (nijetom) i ničim više jer ništa drugo i nemaju pa se zbog toga samopromoviraju u nad-ulemu odavno su se (još od rata) svrstali uz aktiviste politika čije je osnovno sredstvo bilo "zavadi pa vladaj" pretočeno u nacionalizam, vjersku, lokalističku i druge oblike mržnje i fragmentacije društva bez koje sukobi ne bi ni bili mogući.

Danas se otišlo stepen dalje, pa više ni unutar bilo koje skupine više nema ni zdravog dijaloga, ni dogovora, ni empatije ni bilo čega konstruktivnog jer su destruktivci demokratiju pretvorili u anarhiju, u teror anticivilizacije nad civilizacijom pa ni u odnosu bračnih drugova, roditelja i djece, brače i sestara, i da ne idemo dalje, nema ničega što ide u korist Dobra, zajedničke sreće, napretka i rahatluka. Pa eto ni u Ramazanu.

Evo meni se spodčitava "kočijaštvo", traže se argumenti da pobijam ono što je "poznato" i što "znaju" svi iz toga mentalnog i obrazovnog sklopa a da se uopšte i ne pokušava razgovarati argumentima.

U ostalom razumnima sam tok diskusija i npr. tvrdnja da "je haram dati zekjat u IZ" podrazumijeva da se radi o osobama koje, "neuzubillahi" sebi priskrbljuju sifat Jednog i Jedinog Sveznajućeg... Sa takvima se ne diskutira posebno ako su na tom nivou da čovjeka zaklinju Cerićem.

Javni prostor se može koristiti ali i zloupotrebljavati. A kada pažljivo pročitate par rečenica konzumenata tog prostora brzo vam može postati jasno šta je u tom slučaju po srijedi. Još ako uz neznanje pogodite i neki od drugih njihovih motiva onda je paljba. Stoga ovdje moja polemika sa takvima završava.
mistek
Posts: 3402
Joined: 23/05/2010 15:16

#122 Re: Zekat..pitanje

Post by mistek »

Ima li ijedan autoritet, učenjak, nazvati kako god, ko nije dio IZ, a da tvrdi da je OBAVEZA davati zekat/vitre u IZ? Kad se pojave takvi, onda ima smisla diskutovati. Do tada, valjda je svakome jasno zašto je fetva takva kakva jeste.

I da - ubijeđen sam da bi puno više sredstava skupili da nemaju ovu odvratnu kampanju pritiska da se sve mora platiti njima i da se potrude da steknu povjerenje naroda u smislu podjele sredstava. Ogroman broj ljudi koje znam zapravo do 5 do 12 ne zna kome dati i svako bi dao u IZ da zna da se ta sredstva raspoređuju adekvatno. Ovako, uz ovu netransparentnost, ili transparentnost gdje pričamo o mizernim postocima za sve van IZ, mogli bi se ipak zapitati što je stanje kakvo jeste.

I jesu li ono u Srbiji egzistirale paralelno dvije IZ? Šta kad kod njih i jedna i druga donesu ovu fetvu? :D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7860
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#123 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Hajde džahil-paša, mentalno prezdravi, idi malo odmori, malo ikre, dok ne nađeš kakav dokaz u svoju korist.
User avatar
canvra888
Posts: 4477
Joined: 09/07/2021 15:03

#124 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

mishic wrote: 02/04/2024 00:27 Ovi što misle da "misle" a zaboravili su "Ikre" pa svoj džahilijet sakrivaju dobrim namjerama (nijetom) i ničim više jer ništa drugo i nemaju pa se zbog toga samopromoviraju u nad-ulemu odavno su se (još od rata) svrstali uz aktiviste politika čije je osnovno sredstvo bilo "zavadi pa vladaj" pretočeno u nacionalizam, vjersku, lokalističku i druge oblike mržnje i fragmentacije društva bez koje sukobi ne bi ni bili mogući.

Danas se otišlo stepen dalje, pa više ni unutar bilo koje skupine više nema ni zdravog dijaloga, ni dogovora, ni empatije ni bilo čega konstruktivnog jer su destruktivci demokratiju pretvorili u anarhiju, u teror anticivilizacije nad civilizacijom pa ni u odnosu bračnih drugova, roditelja i djece, brače i sestara, i da ne idemo dalje, nema ničega što ide u korist Dobra, zajedničke sreće, napretka i rahatluka. Pa eto ni u Ramazanu.

Evo meni se spodčitava "kočijaštvo", traže se argumenti da pobijam ono što je "poznato" i što "znaju" svi iz toga mentalnog i obrazovnog sklopa a da se uopšte i ne pokušava razgovarati argumentima.

U ostalom razumnima sam tok diskusija i npr. tvrdnja da "je haram dati zekjat u IZ" podrazumijeva da se radi o osobama koje, "neuzubillahi" sebi priskrbljuju sifat Jednog i Jedinog Sveznajućeg... Sa takvima se ne diskutira posebno ako su na tom nivou da čovjeka zaklinju Cerićem.

Javni prostor se može koristiti ali i zloupotrebljavati. A kada pažljivo pročitate par rečenica konzumenata tog prostora brzo vam može postati jasno šta je u tom slučaju po srijedi. Još ako uz neznanje pogodite i neki od drugih njihovih motiva onda je paljba. Stoga ovdje moja polemika sa takvima završava.
Toliko pasusa i slova, a ništa konkretno rečeno na već postavljena pitanja... I na pitanja koja si sam postavljao, dobijao si koliko toliko smislene, argumentima popraćene odgovore.

Ali dobro, hajr, svako ima pravo na izbor
zippoo87
Posts: 15812
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#125 Re: Zekat..pitanje

Post by zippoo87 »

lorens od arabije wrote: 01/04/2024 23:58
ZAŠTO ŠERIJATSKI NIJE DOZVOLJENO FINANSIRANJE ISLAMSKE ZAJEDNICE OD SREDSTAVA SAKUPLJENIH OD ZEKATA – GLAVNI RAZLOZI
Islamska zajednica kao pravno lice ne može se finansirati iz sredstava prikupljenih od Zekata i Sadakata Ul Fitra, jer primalac Zekata može biti samo fizičko lice koje je siromašno a ne pravno. U skladu sa Islamskim pravom, primalac Zekata može biti samo fizičko lice, nikako pravno, jer pravno lice ne može da bude Mukelef (osoba koja je šerijatski obavezna obavljati šerijatsku dužnost, na primjer, molitva je šerijatska obaveza koji se nameće onima koji dostignu dob razlučivanja (bulugh). Glavni razlog zašto pravno lice ne može biti primalac zekata leži u tome što pravno lice ni u kom slučaju ne može biti odgovorno pred Uzvišenim Allahom, za svoje postupke, a takva odgovornost je neophodna. Fundamentalni princip Zakata je Temlīk. Tamlīk se odnosi na prijenos vlasništva opipljivog predmeta bezuslovno s uplatnika Zakata na primatelja. Siromašna osoba mora primiti predmet novčane vrednosti u svoje vlasništvo.

Islamska zajednica može prikupljati zekat samo na dobrovoljnoj osnovi. Međutim, deklarisati plaćanje Zekata samo Islamskoj zajednici kao striktnu Šerijatsku obavezu je bez ikakvog Šerijatskog osnova i kao takva nije pravno valjana. Pošto uvaženi Reis nije Halifa, a niti Predsjednik države, a Islamska Zajednica nije državna institucija (mada sebe smatraju državom) već je udruženje građana, oni nemaju pravo da proglašavaju izdvajanje Zekata i Sadekat Ul Fitra u fond Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini strogom Islamskom obavezom. Ukoliko Musliman nema povjerenja u Islamsku zajednicu kada je raspodijela sredstava sakupljenih od Zekata u pitanju onda svakako može slobodno lično da plati zekat siromašnoj osobi ili da tu vjersku obavezu izvrši preko Islamske Humanitarne Organizacije u koju ima povjerenje. Ovih dana je vrlo hitno dati i zekat i sadaka al-fitr za ljude u Gazi ili gdje god je potrebna hitna pomoć, na primjer.

Islamska zajednica Bosne i Hercegovine treba da obznani svima da je Mekruh (pokuđeno) tražiti od Bosanskih Muslimana iz cijelog svijeta da uplate zekat u njen Bait ul Mal , čak i ako je to i na dobrovoljnoj osnovi. Glavna svrha davanja zekata nije prijenos sredstava u Beit Ul Mal Islamske zajednice Bosne i Hercegovine već dodijela sredstava siromašnim kojima ta sredstva i pripadaju. Islamska Zajednica ni u kojem slučaju sredstva prikupljena od zekata ne može smatrati svojim vlasništvom.

Ovdje također treba naglasiti da prema dobro utvrđenom pravilu u Islamskom pravu zekat se ne može davati pojedincu kao dnevinica ili mjesečna plaća, bilo da je imućan ili siromašan. Isto pravilo važi i za plaćanje rada ili usluga imama , profesora, ili bilo kojeg drugog uposlanika unutar Islamske Zajednice. Razlog leži u činjenici da na ime davanja zekata nije dozvoljeno pribaviti bilo kakvu vrstu koristi ili usluge za uzvrat. Ukoliko bi se to desilo onda se to više nebi zvalo davanje zekata već nepisani ugovor o radu na primjer. U tom slučaju Zekat bi sam po sebi izgubio svoju smisao. Zekat se svakako može dati imamu , profesoru, ili bilo kome drugom uposleniku unutar Islamske Zajednice ukoliko je siromašan, a nikako na ime bilo kakve usluge koju treba da izvrši pošto je primio Zekat.
Svemogući Allah zna najbolje.

Dr. Sušić Sejo
Assistant Professor
Faculty of Shariah and Law
International Islamic University Islamabad
Evo ovdje je sve tako jasno i citko objasnjeno,da i dijete od 7 godina ovo razumije .
Ne znam zasto neki odrasli ne razumiju ?
Dakle,Zekat se daje "covjeku u potrebi" ili osobama u potrebi,siromasnim i onima koji trenutno nemaju taj minimalni propisani iznos a NE DAJE se PRAVNIM LICIMA kao prihod,pa da oni onda taj novac trose kao svoja srdestva za placanje svojih troskova.

I ovdje niko ne napada IZ,nego ne vidi razlog zasto bi jedino njima trebao dati novac,ako u svom komsiluku ima osobe za koje zna da su siromasni i moze njima direktno dati.
Post Reply