Zekat..pitanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#26 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

A ko smo mi, da ocjenjujemo nečiji stepen vjerovanja?
Je li se deklariše kao musliman? To bi nama trebalo biti dovoljno.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16299
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#27 Re: Zekat..pitanje

Post by sime_cipol »

Ako neko ima 2soban stan koji izdaje koji je prosle godine vrijedio 100k, a ove godine vrijedi 130k (jer je trziste takvo), Jel plac Zekat na vrij dnost stana ili na ono koliko je zaradio na njemu.
Ovo pitam informacije radi, nemam 2soban stan osim onog u kojem zivim :D
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#28 Re: Zekat..pitanje

Post by odmor »

sime_cipol wrote: 01/05/2022 11:52 Ako neko ima 2soban stan koji izdaje koji je prosle godine vrijedio 100k, a ove godine vrijedi 130k (jer je trziste takvo), Jel plac Zekat na vrij dnost stana ili na ono koliko je zaradio na njemu.
Ovo pitam informacije radi, nemam 2soban stan osim onog u kojem zivim :D
Ne daje se zekat na posjedovanje stana vec na izdavanje. Odnosno godisnji zekat na zaradjenu godisnju kiriju. Ovo mi je barem jasno kao dan. Nebitne su vrijednosti stana jer su to imaginarne vrijednosti od kojih nemas nikakve koristi. Tek kad ga prodas onda se obracunava zekat na iznos u toj godini jer ti se imetak poveco za taj iznos..
User avatar
sime_cipol
Posts: 16299
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#29 Re: Zekat..pitanje

Post by sime_cipol »

odmor wrote: 01/05/2022 13:00
sime_cipol wrote: 01/05/2022 11:52 Ako neko ima 2soban stan koji izdaje koji je prosle godine vrijedio 100k, a ove godine vrijedi 130k (jer je trziste takvo), Jel plac Zekat na vrij dnost stana ili na ono koliko je zaradio na njemu.
Ovo pitam informacije radi, nemam 2soban stan osim onog u kojem zivim :D
Ne daje se zekat na posjedovanje stana vec na izdavanje. Odnosno godisnji zekat na zaradjenu godisnju kiriju. Ovo mi je barem jasno kao dan. Nebitne su vrijednosti stana jer su to imaginarne vrijednosti od kojih nemas nikakve koristi. Tek kad ga prodas onda se obracunava zekat na iznos u toj godini jer ti se imetak poveco za taj iznos..
:thumbup:
iClass
Posts: 368
Joined: 18/06/2023 06:33

#30 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

Da malo oživimo temu, jer sam vidio da već kreće agresivna kampanja. Očekuju se hodže naredne 2 džume da dođu sa 110% snage jer će im trebati za energije na hutbama kada je priča oko zekata.

Nego, kome dajete ove godine zekat? Bejtu-l-mal, neka organizacija ili lično?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#31 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Dajem isključivo kategorijama koje su definisane Kur'anom časnim. Samo NE korumpiranim sakupljačima.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#32 Re: Zekat..pitanje

Post by -Chesterfield- »

Imam i ja pitanje...

U firmi, preko platne liste odbija mi oko 1.4% plate u humanitarne svrhe.
Ako bih povećao te izdatke na 2.5% da li sam oslobođen obaveze zekata?
Znam da bi trebalo da novac odstoji godinu dana. Ne znam ja ni koliko sam imao prije godinu dana.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#33 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

-Chesterfield- wrote: 22/03/2024 22:21 Imam i ja pitanje...

U firmi, preko platne liste odbija mi oko 1.4% plate u humanitarne svrhe.
Ako bih povećao te izdatke na 2.5% da li sam oslobođen obaveze zekata?
Znam da bi trebalo da novac odstoji godinu dana. Ne znam ja ni koliko sam imao prije godinu dana.
Ne mogu dati fetvu, samo mišljenje. Ako si siguran da taj odbijeni postotak stigne do onih ljudi/kategorija kojima zekat pripada, ne vidim zašto se to ne bi brojalo.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#34 Re: Zekat..pitanje

Post by zippoo87 »

Ima li kakva pouzdana organizacija ili racun da se uplati ljudima u Gazi ali da stvarno stigne pomoc do ljudi ili nesto provjereno? Svake godine ista dilema,toliko sirotinje i ljudi u potrebi a opet ne znas kome dati zekat,vitre,pomoc neku. Prevaranata na svakom koraku.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#35 Re: Zekat..pitanje

Post by last mohicans »

-Chesterfield- wrote: 22/03/2024 22:21 Imam i ja pitanje...

U firmi, preko platne liste odbija mi oko 1.4% plate u humanitarne svrhe.
Ako bih povećao te izdatke na 2.5% da li sam oslobođen obaveze zekata?
Znam da bi trebalo da novac odstoji godinu dana. Ne znam ja ni koliko sam imao prije godinu dana.
Mislim da ne može, ti daješ sadaku ili humanitarnu pomoć na mjesečnom nivou iz tekućih priliva. Poenta zekata je da se jednom godišnje podvlači crta ukupnog imetka, keš, zlato, srebro, stoka, prihodi nekretnina koje ne koristiš za stanovanje, nego ih rentaš, dionice, dobiti, dividende, itd, ako sve to doseže nisab ili preko toga dužan si dati zekat. Ako si oženjen i supruga ima imovine koja podliježe zekatu, sve skupa računate.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#36 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

zippoo87 wrote: 22/03/2024 23:31 Ima li kakva pouzdana organizacija ili racun da se uplati ljudima u Gazi ali da stvarno stigne pomoc do ljudi ili nesto provjereno? Svake godine ista dilema,toliko sirotinje i ljudi u potrebi a opet ne znas kome dati zekat,vitre,pomoc neku. Prevaranata na svakom koraku.
Mislim da ono preko pomozi.ba stigne na odredište
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#37 Re: Zekat..pitanje

Post by last mohicans »

zippoo87 wrote: 22/03/2024 23:31 Ima li kakva pouzdana organizacija ili racun da se uplati ljudima u Gazi ali da stvarno stigne pomoc do ljudi ili nesto provjereno? Svake godine ista dilema,toliko sirotinje i ljudi u potrebi a opet ne znas kome dati zekat,vitre,pomoc neku. Prevaranata na svakom koraku.
Mislim da bi se to moglo preko palestinske ambasade saznati, a vjerovatno ima pouzdanih organizacija. Vjerovatno će i IZ dio iz bejtul mala proslijediti Gazi, ali se to sad sigurno ne moze znati koliko i kad.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#38 Re: Zekat..pitanje

Post by Sanjarko »

Neko ovdje u jednoj lokalnoj pekari uplatio da se dijele lepine narodu džaba. :thumbup:

Hvala mu ko god da je, i kapa dole.

Image
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#39 Re: Zekat..pitanje

Post by konektovan »

Sanjarko wrote: 23/03/2024 15:49 Neko ovdje u jednoj lokalnoj pekari uplatio da se dijele lepine narodu džaba. :thumbup:

Hvala mu ko god da je, i kapa dole.

Image
U Sarajevu je to obicaj godinama..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#40 Re: Zekat..pitanje

Post by Sanjarko »

konektovan wrote: 23/03/2024 15:52
Sanjarko wrote: 23/03/2024 15:49 Neko ovdje u jednoj lokalnoj pekari uplatio da se dijele lepine narodu džaba. :thumbup:

Hvala mu ko god da je, i kapa dole.

Image
U Sarajevu je to obicaj godinama..
Ma uplatio je i prošle godine mislim ali ne znam da li ista osoba.

Stara uzela 2 lepine, nudili joj 4. Ne jedemo previše hljeba zadnje vrijeme, a ja malo, malo i ne večeram.

Pa zato nije ni uzela 4. Šta će nam više.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#41 Re: Zekat..pitanje

Post by Digla_da_kreci »

Sanjarko wrote: 23/03/2024 15:59 Ma uplatio je i prošle godine mislim ali ne znam da li ista osoba.
Stara uzela 2 lepine, nudili joj 4. Ne jedemo previše hljeba zadnje vrijeme, a ja malo, malo i ne večeram.
Pa zato nije ni uzela 4. Šta će nam više.
Jest mi lijepo ovo procitati. :)

Sanjarko, you made my day. :kiss:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71998
Joined: 03/10/2011 20:11

#42 Re: Zekat..pitanje

Post by Chloe »

-Chesterfield- wrote: 22/03/2024 22:21 Imam i ja pitanje...

U firmi, preko platne liste odbija mi oko 1.4% plate u humanitarne svrhe.
Ako bih povećao te izdatke na 2.5% da li sam oslobođen obaveze zekata?
Znam da bi trebalo da novac odstoji godinu dana. Ne znam ja ni koliko sam imao prije godinu dana.
Taj procenat koji odvajaš gledaj kao sadaku, jer tako i stoji "humanitarne svrhe" , a Zekat preračunaj i u komadu plati onako kako je i kome je propisano da se daje, to ti je kao godišnji porez na imetak.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#43 Re: Zekat..pitanje

Post by -Chesterfield- »

Chloe wrote: 23/03/2024 16:45
-Chesterfield- wrote: 22/03/2024 22:21 Imam i ja pitanje...

U firmi, preko platne liste odbija mi oko 1.4% plate u humanitarne svrhe.
Ako bih povećao te izdatke na 2.5% da li sam oslobođen obaveze zekata?
Znam da bi trebalo da novac odstoji godinu dana. Ne znam ja ni koliko sam imao prije godinu dana.
Taj procenat koji odvajaš gledaj kao sadaku, jer tako i stoji "humanitarne svrhe" , a Zekat preračunaj i u komadu plati onako kako je i kome je propisano da se daje, to ti je kao godišnji porez na imetak.
U većini slučajeva, odnosno godina bi to i bila sadaka jer sumnjam da ću svake godine imati vrijednost nisaba.

Ja sam mislio da olakšam sebi i ne razmišljam o tome.
Ja kako sam razumio ovaj propis odnosno obavezu, zekat se daje nakon što se dostigne vrijednost nisaba pa se sačeka godina dana i izdvoji određeni iznos.

Ovdje vidim problem što ja nakon godinu dana možda neću imati ni marke... :D
Odrediti datum obračuna zekata. Datum obračuna će se odrediti na osnovu datuma kada smo stekli imovinu u vrijednosti nisaba i to će biti odrednica za sve naredne godine, ukoliko budemo imali imovinu na koju postoji obaveza davanja zekata u vrijednosti nisaba. Od datuma kada je naša imovina na koju postoji obaveza davanja zekata dostigla vrijednost nisaba, sačekat ćemo godinu dana i na taj datum slijedeće godine obračunati zekat na imovinu na koju postoji obaveza davanja zekata, ukoliko ona i dalje dostiže ili prelazi vrijednost nisaba.
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71998
Joined: 03/10/2011 20:11

#44 Re: Zekat..pitanje

Post by Chloe »

-Chesterfield- wrote: 23/03/2024 20:08
Chloe wrote: 23/03/2024 16:45
-Chesterfield- wrote: 22/03/2024 22:21 Imam i ja pitanje...

U firmi, preko platne liste odbija mi oko 1.4% plate u humanitarne svrhe.
Ako bih povećao te izdatke na 2.5% da li sam oslobođen obaveze zekata?
Znam da bi trebalo da novac odstoji godinu dana. Ne znam ja ni koliko sam imao prije godinu dana.
Taj procenat koji odvajaš gledaj kao sadaku, jer tako i stoji "humanitarne svrhe" , a Zekat preračunaj i u komadu plati onako kako je i kome je propisano da se daje, to ti je kao godišnji porez na imetak.
U većini slučajeva, odnosno godina bi to i bila sadaka jer sumnjam da ću svake godine imati vrijednost nisaba.

Ja sam mislio da olakšam sebi i ne razmišljam o tome.
Ja kako sam razumio ovaj propis odnosno obavezu, zekat se daje nakon što se dostigne vrijednost nisaba pa se sačeka godina dana i izdvoji određeni iznos.

Ovdje vidim problem što ja nakon godinu dana možda neću imati ni marke... :D
Odrediti datum obračuna zekata. Datum obračuna će se odrediti na osnovu datuma kada smo stekli imovinu u vrijednosti nisaba i to će biti odrednica za sve naredne godine, ukoliko budemo imali imovinu na koju postoji obaveza davanja zekata u vrijednosti nisaba. Od datuma kada je naša imovina na koju postoji obaveza davanja zekata dostigla vrijednost nisaba, sačekat ćemo godinu dana i na taj datum slijedeće godine obračunati zekat na imovinu na koju postoji obaveza davanja zekata, ukoliko ona i dalje dostiže ili prelazi vrijednost nisaba.
Eeej, šta znaš kakva nafaka te čeka. :oops:
Piaty
Posts: 5724
Joined: 01/12/2020 00:58

#45 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

iClass wrote: 22/03/2024 22:07 Da malo oživimo temu, jer sam vidio da već kreće agresivna kampanja. Očekuju se hodže naredne 2 džume da dođu sa 110% snage jer će im trebati za energije na hutbama kada je priča oko zekata.

Nego, kome dajete ove godine zekat? Bejtu-l-mal, neka organizacija ili lično?
Dajem lično, neposredno.

Jer živim u sekularnoj Bosni i Hercegovini, godina je 2024 pa tako znam da ne postoji nikakav Bejtul-mal, osim ako Bejtul-mal nije osnovalo kako udruženje pa tvrdi da se to njemu treba dati.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#46 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

Pa se ti usudi i dadni negdje drugo :lol: :cry:

https://youtu.be/oRJvbPKavjA?si=Shvf9Z7MeoiKECnC
iClass
Posts: 368
Joined: 18/06/2023 06:33

#47 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

Idemedosumom wrote: 26/03/2024 19:08 Pa se ti usudi i dadni negdje drugo :lol: :cry:

https://youtu.be/oRJvbPKavjA?si=Shvf9Z7MeoiKECnC
Prestigao si me, ja baš sada krenuo da ovo postavim (ali postavit ću screenshoot da ljudi ne ulaze džabe :-D ).
Napravili pjesmu o zekatu :D
Da se ovako trude oko namaza vjernika i sl. stvari, krcate bi džamije bile.

Image
Piaty
Posts: 5724
Joined: 01/12/2020 00:58

#48 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

iClass wrote: 26/03/2024 21:06
Idemedosumom wrote: 26/03/2024 19:08 Pa se ti usudi i dadni negdje drugo :lol: :cry:

https://youtu.be/oRJvbPKavjA?si=Shvf9Z7MeoiKECnC
Prestigao si me, ja baš sada krenuo da ovo postavim (ali postavit ću screenshoot da ljudi ne ulaze džabe :-D ).
Napravili pjesmu o zekatu :D
Da se ovako trude oko namaza vjernika i sl. stvari, krcate bi džamije bile.

Image
:lol: oni o zekatu počnu pričati još na početku ramazana. to se stavi u fokus pa oni nekakvi cjenovnici
mishic
Posts: 6286
Joined: 28/04/2011 16:29

#49 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Ima li neko informaciju na koji način, kojim kategorijama i u kojim procentima ili iznosima se rasporede sredstva koja dospiju u Bejtul-mal?
Mislim da je svaka diskusija potpuno besmislena bez tih podataka. I da mnogima ove paušalne nebuloze i post pretvarju u besmisleno gladovanje.
Ni institucije IZ ne posluju bez kontrole i strogih finansijskih pravila i tragova.
mishic
Posts: 6286
Joined: 28/04/2011 16:29

#50 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

U ostalom svako to daje po svojoj volji i opredjeljenju. Shodno tome trebalo bi da mu je stalo da kada to već čini u ime Boga da to učini i na najispravniji način. Ovako paušalne optužbe mogu biti veliki grijeh. A i mjesto i uloga fetve u Šerijatu se zna. I zna se ko jeste a ko nije nadležan za njeno donošenje ili eventualno nijekanje. Ne bih rekao da ovdje ima baš tako ozbiljne uleme koja jeste nadležna i dorasla tim pitanjima.

Naravno nisam ni ja ali malo opreza na ovakvim temama ne bi bilo na odmet. Čisto sebe radi...
Post Reply