Zekat..pitanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Piaty
Posts: 5743
Joined: 01/12/2020 00:58

#126 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

mk ultra wrote: 01/04/2024 08:35
Idemedosumom wrote: 01/04/2024 08:22
mk ultra wrote: 01/04/2024 07:58 može li IZ opstati bez tog novca?

ako nam IZ ne treba, onda se slažem da ne plaćamo u taj fond.
Treba od zekata da opstaje IZ?
Od cega ce drugo?
:lol: :lol: :lol: :lol: :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :evil:
Piaty
Posts: 5743
Joined: 01/12/2020 00:58

#127 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

konektovan wrote: 01/04/2024 20:35 Ja da se pitam,..al' se ne pitam nazalost :mrgreen: 80 % sredstava prikupljenih od zekata, vitri, sergija bi slao za povratnike i njihove potrebe.
Ne može stari moj.
Nije to zekat. Zekat ima svoju najmenu.

Možemo to nazvati "Fond za povratnike" ili "Fond za heroje" (što se mene tiče to su heroji). Razumijem tvoju empatiju, i ja isto osjećam.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#128 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

mishic wrote: 01/04/2024 19:05 Voditi raspravu sa ovako reduciranim umovima koji niti znaju niti uopšte shvataju mjesto i ulogu koju IZ ima u ostanku i opstanaku islama, ostanku i opstanku Bošnjaka i Bosne i svega drugog što čini identitet ovdašnjeg podneblja, je čista ludost.
Fascinantna umotvorina. Da nije šala povodom prvog aprila?

Da se uozbiljim

Potrebno je davati Zekat i Sadekatulfitr u IZ iskljucivo da bi opstali bosnjaci,bosna i IZ?
U najmanju ruku je tvrdnja maloumnog karaktera.
Upravo su religijska pravila objasnila gdje se i po kakvim kriterijima dijeli taj novac, i prosto je nemoguce ne primjetiti koliko nevoljnika/siromaha ostane bez tog izdvajanja jer mora hodza da za islamovanje primi neku naknadu. Izmedju ostalog i da uci na mezaru na primjer, a to nije bila praksa Poslanika NIKAD. Uciti za novac.
Da IZ cini za Islam i odrzavanje identiteta muslimana na ovim prostorima ne bi vakufsku zemlju prodavala. Kad je toliko bitno da se odrzi identitet, zar nije bilo mudrije uloziti novac od novih dzamija po Sarajevu da se neka historijska u drugom mjestu renovira? Prvo sto ima historijsku vrijednost,pa najvaznije je dokaz da na nekom mjestu su postojali muslimani? Ili moze da ceka dok ne upadne u zaborav? Jer to je najlaksi nacin kako se jedna skupina brise sa neke teritorije. Da tu nije postojala, pa ce za 150 godina neko pokusavati da dokaze da je na nekom mjestu bilo muslimana prije 300 godina ali mu nece biti nekog opipljivog traga.
Bosnjaci,IZ,Islam moze ovdje opstati samo na nacin da ne unistavaju sami sebe velicajuci kurve,lopove,kriminalce i olos bjelosvjetskog karaktera.
Gledam clanak na Avazu o iftaru za biznismene i lordove kapitalisticke koje je organizaovao Reis. Smijesno, robovlasnici za stolovima,lopovi,prevaranti i sibicari, savjetuje ih Reis sta da rade. Nije ih savjetovao da plate irgatu zaradjeno, nego gleda da ga ojadi. To nije islam, i ovi sve sto rade kontra Islama, su obicni bogohulnici i hostapleri najveceg kalibra.
Samo kad se sjetim Reisa Cerica koji je izdao fetvu da se sirotinji u Africi ne moze poslati sadekatul fitr a sve povodom teksta o zeni,muslimanki,pokrivenoj sto je pomagala najzadnjoj bijedi svijeta, gdje ljudski um ne moze da shvati razmjere ojađenosti i nesrece koja im je zivot. Ja sam cak stavljala i slike iz novina o tome. Reiz IZ Bosnjaci i Islam Bosne iznad Allaha i Poslanika.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#129 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

@vjeshalica
Priključila se i ti džihadu na ovoj temi, sestro :thumbup:
Selamun alejkum
User avatar
mk ultra
Posts: 19573
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#130 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Idemedosumom wrote: 02/04/2024 04:55 @vjeshalica
Priključila se i ti džihadu na ovoj temi, sestro :thumbup:
Selamun alejkum
je li halal onda klanjati za takvim reisom? biti član takve IZ, biti u njihovim objektima itd itd...
User avatar
konektovan
Posts: 40708
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#131 Re: Zekat..pitanje

Post by konektovan »

vjeshalica wrote: 02/04/2024 01:59
mishic wrote: 01/04/2024 19:05 Voditi raspravu sa ovako reduciranim umovima koji niti znaju niti uopšte shvataju mjesto i ulogu koju IZ ima u ostanku i opstanaku islama, ostanku i opstanku Bošnjaka i Bosne i svega drugog što čini identitet ovdašnjeg podneblja, je čista ludost.
Fascinantna umotvorina. Da nije šala povodom prvog aprila?

Da se uozbiljim

Potrebno je davati Zekat i Sadekatulfitr u IZ iskljucivo da bi opstali bosnjaci,bosna i IZ?
U najmanju ruku je tvrdnja maloumnog karaktera.
Upravo su religijska pravila objasnila gdje se i po kakvim kriterijima dijeli taj novac, i prosto je nemoguce ne primjetiti koliko nevoljnika/siromaha ostane bez tog izdvajanja jer mora hodza da za islamovanje primi neku naknadu. Izmedju ostalog i da uci na mezaru na primjer, a to nije bila praksa Poslanika NIKAD. Uciti za novac.
Da IZ cini za Islam i odrzavanje identiteta muslimana na ovim prostorima ne bi vakufsku zemlju prodavala. Kad je toliko bitno da se odrzi identitet, zar nije bilo mudrije uloziti novac od novih dzamija po Sarajevu da se neka historijska u drugom mjestu renovira? Prvo sto ima historijsku vrijednost,pa najvaznije je dokaz da na nekom mjestu su postojali muslimani? Ili moze da ceka dok ne upadne u zaborav? Jer to je najlaksi nacin kako se jedna skupina brise sa neke teritorije. Da tu nije postojala, pa ce za 150 godina neko pokusavati da dokaze da je na nekom mjestu bilo muslimana prije 300 godina ali mu nece biti nekog opipljivog traga.
Bosnjaci,IZ,Islam moze ovdje opstati samo na nacin da ne unistavaju sami sebe velicajuci kurve,lopove,kriminalce i olos bjelosvjetskog karaktera.
Gledam clanak na Avazu o iftaru za biznismene i lordove kapitalisticke koje je organizaovao Reis. Smijesno, robovlasnici za stolovima,lopovi,prevaranti i sibicari, savjetuje ih Reis sta da rade. Nije ih savjetovao da plate irgatu zaradjeno, nego gleda da ga ojadi. To nije islam, i ovi sve sto rade kontra Islama, su obicni bogohulnici i hostapleri najveceg kalibra.
Samo kad se sjetim Reisa Cerica koji je izdao fetvu da se sirotinji u Africi ne moze poslati sadekatul fitr a sve povodom teksta o zeni,muslimanki,pokrivenoj sto je pomagala najzadnjoj bijedi svijeta, gdje ljudski um ne moze da shvati razmjere ojađenosti i nesrece koja im je zivot. Ja sam cak stavljala i slike iz novina o tome. Reiz IZ Bosnjaci i Islam Bosne iznad Allaha i Poslanika.
Bravo!! :thumbup:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#132 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mk ultra wrote: 02/04/2024 10:55 je li halal onda klanjati za takvim reisom? biti član takve IZ, biti u njihovim objektima itd itd...
Jesu li oni te objekte sagradili u skorije vrijeme, koristeci sopstvena sredstva? Ako jesu, ne bi trebalo.

Niko nije osporavao klanjanje za nasim imamima.
User avatar
basicm
Posts: 10506
Joined: 16/01/2012 21:38

#133 Re: Zekat..pitanje

Post by basicm »

Dvije stvari su diskutabilne:

- Njihova samoproklamovanost da su jedini ispravni skupljaci zekata, pa cak znaju da nije ni kabul ono sto ode mimo njih.
- utrosak sredstava na izvjestajima nije u skladu sa propisanim grupama korisnicima zekata, nego nosi neke stavke koje su cak na granici apsurda.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#134 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

Ja nisam znala za ovog gospodina profesora Susica Seju, procitala sam mu jos postova na FB povodom ove teme, veoma jednostavno, i razumno objasnio koliko IZ nije ispravna, a ljudi se na perfidne podvale koje diraju u intimu ljudi, obezbijedili na milion zivota.
U mom selu,unazad barem 50 godina, uvijek je bilo neko pravilo, da se nadje neki unesrecenik i dadne mu se sadaka,kurban,zekat. Ovo sada sto radi IZ je postalo agresivno otimanje i kanđijanje onih koji ne slusaju kako IZ kaze. Pa jedno vrijeme je narod prokuzio njihove bezobrazluke i prestao da pravi sedmine i 40tine ili 52 dana kad neko umre jer su pokvareni, pa okupe djecu koja znaju da uce u lokalnom mejtefu za vikend da prouce nekome iz komsiluka da ne daju gladnim hodzama i dadnu njima i pocaste ih. U manjim sredinama sta sve radi IZ i kako se ponasa to je isto kamatarska grupa, ljudi nisu svjesni njihovog pokvarenluka.
User avatar
mk ultra
Posts: 19573
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#135 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

Idemedosumom wrote: 02/04/2024 11:14
mk ultra wrote: 02/04/2024 10:55 je li halal onda klanjati za takvim reisom? biti član takve IZ, biti u njihovim objektima itd itd...
Jesu li oni te objekte sagradili u skorije vrijeme, koristeci sopstvena sredstva? Ako jesu, ne bi trebalo.

Niko nije osporavao klanjanje za nasim imamima.
to su imami te iste islamske zajednice i objekti te iste islamske zajednice.

a evo iskreno, sad da mi neko kaze nadji siromaha kojem bi dao što moram, ne bih znao takvog koji zadovoljava kriterije.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#136 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

Sta dzamija predstavlja? IZ ili vjerski objekat za molitvu?
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#137 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

mk ultra wrote: 02/04/2024 11:38 to su imami te iste islamske zajednice i objekti te iste islamske zajednice.

a evo iskreno, sad da mi neko kaze nadji siromaha kojem bi dao što moram, ne bih znao takvog koji zadovoljava kriterije.
Ja ne znam, moze li biti da nisi dovoljno bistar, ili si onako zaboravio o cemu se ovdje ustvari raspravlja? Ti ako nemas kome dati, dadni skupljacima.

ALI mi koji imamo kome dati, to ne bismo smjeli ciniti, jer smo navodno objavili rat Allahu s.v.t. Ovakva manipulacija je jako opasna, da li mozes to shvatiti?
User avatar
mk ultra
Posts: 19573
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#138 Re: Zekat..pitanje

Post by mk ultra »

vjeshalica wrote: 02/04/2024 11:43 Sta dzamija predstavlja? IZ ili vjerski objekat za molitvu?
tako su i Barčiću ključali begovu džamiju da ne može ući

tako da objekti su od IZ, i promovira se narativ IZ
User avatar
canvra888
Posts: 4417
Joined: 09/07/2021 15:03

#139 Re: Zekat..pitanje

Post by canvra888 »

mk ultra wrote: 02/04/2024 13:12
vjeshalica wrote: 02/04/2024 11:43 Sta dzamija predstavlja? IZ ili vjerski objekat za molitvu?
tako su i Barčiću ključali begovu džamiju da ne može ući
A je li uredu tako što su se tako postavili, kao da je njihova lična babovina?

Znao sam i ja jednog hodžu, branio svim neistomišljenicima da uđu u džamiju u kojoj je imam bio.

Ne znam, mene bi bilo strah da zabranim ikom ulaz u Allahovu kuću koji je došao radi ibadeta, golemo je to...
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#140 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

canvra888 wrote: 02/04/2024 13:19 A je li uredu tako što su se tako postavili, kao da je njihova lična babovina?

Znao sam i ja jednog hodžu, branio svim neistomišljenicima da uđu u džamiju u kojoj je imam bio.

Ne znam, mene bi bilo strah da zabranim ikom ulaz u Allahovu kuću koji je došao radi ibadeta, golemo je to...
U tome i jeste problem, sto ova SDA garnitura koja je uzjahala nasu IZ takvog straha nema.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#141 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

mk ultra wrote: 02/04/2024 13:12
vjeshalica wrote: 02/04/2024 11:43 Sta dzamija predstavlja? IZ ili vjerski objekat za molitvu?
tako su i Barčiću ključali begovu džamiju da ne može ući

tako da objekti su od IZ, i promovira se narativ IZ
Postali su IZ objekti, ali prije toga ciji su bili?
Ako uzmemo u obzir da je 1882 utemeljena IZ na ovim prostorima 400 godina unazad su postojali vjerski objekti u BiH mimo IZ. Samo zahvaljujuci nekim drugim kretanjima to su postali objekti IZ. A ne izvorno njihovi.
Barcicu su zakljucali dzamiju jer nije postivao narativ koji promovira IZ, odnosno naslanjao se na ono sto je zaista Islam, a IZ to nije odgovaralo. Dakle, problem je bio u IZ, a ne u Islamu. Uzeli su ono sta im godi. Jer i dan danas kazu, mi smo mislimani, vjera je Islam,slijedimo propise Allaha, Poslanika itd,a rade suprotno
Nije samo Barcic bio problematican jer je vise donio mentalitet Saudijskih hodza,problem su bile i hodze pod IZ koje su odstupile od njihovih uputa i oteli se kontroli samo zato sto su bili realni.
Zaklapanje Barcicu dzamije,njega nije sprijecilo da ode na drugo mjesto i promovira oblik Islamskog ucenja. Nisam bas vjesta sa njim, nekoliko YT videa sam gledala,nemam neki poseban stav, ne mogu reci ni da je u pravu ni da nije. Recimo ponasanje mi se njegovo ne svidja.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#142 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

canvra888 wrote: 02/04/2024 13:19
mk ultra wrote: 02/04/2024 13:12
vjeshalica wrote: 02/04/2024 11:43 Sta dzamija predstavlja? IZ ili vjerski objekat za molitvu?
tako su i Barčiću ključali begovu džamiju da ne može ući
A je li uredu tako što su se tako postavili, kao da je njihova lična babovina?

Znao sam i ja jednog hodžu, branio svim neistomišljenicima da uđu u džamiju u kojoj je imam bio.

Ne znam, mene bi bilo strah da zabranim ikom ulaz u Allahovu kuću koji je došao radi ibadeta, golemo je to...
Pa ja npr.znam slucaj bahatog hodze koji je donio odluku da tokom Ramazana ga svaka kuca mora primiti na Iftar u dzematu,dakle u selu, imaju obavezu prema hodzi. Pa kad se dijele paketi "postacima" to su veliki paketi a tom prilikom se zanemaruje par osoba tu koje su teskog stanja, i nisu u stanju da poste, a nisu ni ljudi koji su neki nevjernici u smislu da su neprikladni da prime taj paket. Nije vodio racuna da medju postacima ima poprilicno situiranih ljudi, a da u vrletima,ima starih i iznemoglih koji su ostali prepusteni sami sebi. Nije se sjetio jedne starije(vec sada) zene koja je bila u logoru i prosla grozote od silovanja do svega ostalog da je posjeti.Taj se nije sjetio da organizuje zimi da se put procisti da se donesu lijekovi i potrepstine ljudima u potrebi, al jesmo mi čafiri o svom trosku vukli dzipove i masine da oslobodimo put, pa da se dovuce ogrev,i posalje koja ovca,ne bi mu napamet palo neka druga inicijativa osim da se nakalemi na tudji tanjir i glumi nesto. Sita sam hodza iz IZ.
Piaty
Posts: 5743
Joined: 01/12/2020 00:58

#143 Re: Zekat..pitanje

Post by Piaty »

@vjeshalica

:thumbup: za svaki post
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 463
Joined: 07/03/2018 18:22

#144 Re: Zekat..pitanje

Post by sefket_ramadani »

nisam bas upucen, da mi ovi mumini pojasne
imam na racunu cca 50 000 km, i sad bih ja trebao odvojit 1250 kaemova za zekat, da IZ raspodijeli bratski onom kome ne treba?

fala
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#145 Re: Zekat..pitanje

Post by mishic »

Evo selameta, konačno će KLIX ulema naći idealna rješenja za sve pa i sudbinu IZ.
iClass
Posts: 383
Joined: 18/06/2023 06:33

#146 Re: Zekat..pitanje

Post by iClass »

mishic wrote: 02/04/2024 18:33 Evo selameta, konačno će KLIX ulema naći idealna rješenja za sve pa i sudbinu IZ.
Ja lično sam uvijek za podršku islamskoj zajednici jer oni su bitan faktor za ostanak islama na ovom području, koliko god se razlikovao u nekim pitanjima sa njima. A da ne govorim koliko u život jednog vjernika znači lokalna džamija/džemat. Bude mi smješno kada se ljudi bune na članarinu, koja je stvarno smiješna u odnosu na ono što nudi jednom vjerniku.

Ali jedno je reći da se IZ treba dati zekat da bi IZ ostala snažna i da je to za dobrobit muslimana a drugo je reći da onaj ko ne dadne IZ zekat da je objavio rat Allahu i da je u velikom haramu, odnosno da nije ispunio islamski šart. Opet nemam ni prema tome neki stav, IZ izvodi dokaz iz toga da su oni halifat a meni to i nema smisla.
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#147 Re: Zekat..pitanje

Post by travar »

zippoo87 wrote: 22/03/2024 23:31 Ima li kakva pouzdana organizacija ili racun da se uplati ljudima u Gazi ali da stvarno stigne pomoc do ljudi ili nesto provjereno? Svake godine ista dilema,toliko sirotinje i ljudi u potrebi a opet ne znas kome dati zekat,vitre,pomoc neku. Prevaranata na svakom koraku.
Ja sam uplatio dio u pomozi.ba (konkretno za Palestinu), a dio u "islamic-relief.org" (njima inače skoro svake godine uplatim). Ovi bar neće štampati blokove :lol:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7841
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#148 Re: Zekat..pitanje

Post by Idemedosumom »

travar wrote: 03/04/2024 14:05
zippoo87 wrote: 22/03/2024 23:31 Ima li kakva pouzdana organizacija ili racun da se uplati ljudima u Gazi ali da stvarno stigne pomoc do ljudi ili nesto provjereno? Svake godine ista dilema,toliko sirotinje i ljudi u potrebi a opet ne znas kome dati zekat,vitre,pomoc neku. Prevaranata na svakom koraku.
Ja sam uplatio dio u pomozi.ba (konkretno za Palestinu), a dio u "islamic-relief.org" (njima inače skoro svake godine uplatim). Ovi bar neće štampati blokove :lol:
Kako tece rat protiv Gospodara svjetova ? Da li te je strah? :run:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#149 Re: Zekat..pitanje

Post by Puf »

sefket_ramadani wrote: 02/04/2024 17:57 nisam bas upucen, da mi ovi mumini pojasne
imam na racunu cca 50 000 km, i sad bih ja trebao odvojit 1250 kaemova za zekat, da IZ raspodijeli bratski onom kome ne treba?

fala
Da, ne moras u islamsku zajednicu, dadnes nekome kome je fakat potrebno, ko spada u kategoriju da moze primiti zekat
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#150 Re: Zekat..pitanje

Post by vjeshalica »

iClass wrote: 02/04/2024 19:30
mishic wrote: 02/04/2024 18:33 Evo selameta, konačno će KLIX ulema naći idealna rješenja za sve pa i sudbinu IZ.
Ja lično sam uvijek za podršku islamskoj zajednici jer oni su bitan faktor za ostanak islama na ovom području, koliko god se razlikovao u nekim pitanjima sa njima. A da ne govorim koliko u život jednog vjernika znači lokalna džamija/džemat. Bude mi smješno kada se ljudi bune na članarinu, koja je stvarno smiješna u odnosu na ono što nudi jednom vjerniku.

Ali jedno je reći da se IZ treba dati zekat da bi IZ ostala snažna i da je to za dobrobit muslimana a drugo je reći da onaj ko ne dadne IZ zekat da je objavio rat Allahu i da je u velikom haramu, odnosno da nije ispunio islamski šart. Opet nemam ni prema tome neki stav, IZ izvodi dokaz iz toga da su oni halifat a meni to i nema smisla.
Ko ne dadne zekat u ime Allaha i za ono sto je on rekao je objavio rat njemu. IZ nije Bog, Allah,Gospodar,Poslanici. Tacka i kraj.
Ne moze se podrska IZu ostvarivati krsenjem Allahovih odredbi i pravila.
Ne ostvaruje se podrska muslimanima prevarom i nepomaganjem unesrecenih.
Post Reply