Zec u kući :D

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#76 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

DanteX wrote:
Sofija89 wrote:DanteX

tesko ces kunica nauciti da obavlja nuzdu u posude za mace, oni trebaju imati ovaj trokutasti wc koji je najmjenjen bas za kunice,zato sto se vole zgurati u cosak kad obavljaju nuzdu :D

Ali budi spreman da kunic nije kao pas i da ce s vremena na vrijeme obaviti nuzdu i van kaveza,na tepihu na plocicama ili gdje se vec nadje, cisto da obiljezi teritoriju.....a kuglice ce ostavljati svuda jer to jako tesko kontrolisu. :)

Image


I jos da napomenem da kunici ne smrde,ali zato ako ne cistis wc - svakodnevno osjetice se uzasan miris.

U kavezu mora imati wc,jer ne mozes svaki dan prati toliki kavez,nego kad nauci da ide u wc samo ces wc pocisiti a kavez mozes jednom sedmicno....bez wc-a ces se tesko provesti
Pretpostavljam da sve to dolazi zajedno sa kavezom. Kao i za hrčka. Samo još jedno pitanje, gdje da uzmem najbolji kavez za kunića? Je li Zoo Centar na Grbavici? Ili ipak onaj Centar iza BBI-a ili onaj na Otoci?
Ok, za sada su to glavne informacije koje trebam znati. Sada samo da pronađem nekoga ko poklanja kuniće, vidjet ću da imaju jedno 5-6 mjeseci :)

Uglavnom, hvala svima na vrijednim informacijama :thumbup:
Upravo, samo neko ko poklanja kunice, nema kupovine. Nije starost bitna ako mene pitas. I wc solja kao sto rekose mora biti u kavezu.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#77 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

WC ne dolazi sa kavezom i moraš ga kupiti. Ako ne bude trokutastog uzmi manji.
Pojilica za zamorce je odlična i za zeke. Zeke ne voli kad im se podbradak kvasi, pa znaju zaobilaziti zdjelice čak i kad su žedni.
Što se tiče kaveza uvoznik kaveza za zeke je Ketti - Svijet ljubimaca, nalaze se u Kolodvorskoj i na okretaljci trolejbusa na Mojmilu. Kod njih ćeš naći svih veličina, kojih baš i nema u ostalim shopovima. Moj dužine 1m je koštao cca 98KM. Ako ti je ovo preskupo ovo rješenje vjeruj da je ovo od Melami odlično! Malo tepiha i ograda (dovoljno visoka da ne preskoči cca 1.5m) i bit će presretni. Ako pak kupiš kavez sa prevelikim razmakom među metalnim stubićima pokrij ga nekom prostirkom, jer će zeko skakati na njega kada se navikne na prostor. Isto tako ulazna vrata zaštiti da mu ne bi nogica propala u otvor i tako se povrijedio. Prostirka na kavezu godi zekama, jer se osjećaju sigurnim pod nekom strehicom, a ne pod otvorenim (iz njihove perspektive) "nebom". Vole se šćućuriti u neku rupu i spavati. Nešto kao na slikama bi bilo odlično (imaj obzira da je ovo srazmjerno za patuljaste kuniće, a da ti ogradiš nešto veći prostor).
Image

Image

Što se tiče mirisa od kuhanja... Pa kuhati se mora. Ja se trudim da ne nanosim parfeme i dezodoranse u prostoriji gdje se zeko nalazi, te da ne koristim osvježivače zraka. Oni jesu osjetljivi, ali se znaju snaći ako im daš dovoljno prostora da šmugnu kad im se nešto ne sviđa.

Prvih dana će zeko biti u kavezu većinom. Ovo ti od srca stvarno preporučujem. Mora se naviknuti da je to njegov prostor i da se tu kaki, piški i hapi. Mora se vezati za taj prostor kako bi se kasnije uvijek u njega vraćao.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#78 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Puno su ljepse ove ograde od bilo kakvih kaveza, a kavez se moze unutra staviti kako bi zeko imao gdje da se sakrije. Ja sam to skonto nakon sto sam nabavio 4 mala kaveza i spajao :D al eto, bolje ikad nego nikad. Evo jos jednom da detaljno opisem kavez i sa slikama, za bilo koga ko uzima novog zeku. Ja sam ovo nakon mjeseci citanja i pokusavanja napravio. Uz to da dodam, da je zeke najbolje imati u paru, znaci dva, ne vise od toga je ronda nastaje tuca a i postaje previse za vlasnika. Naravno kastrirati ih, ili bar jedno od njih.
Prva slika, veoma pristupacno znaci za tebe, otvoris vrata i to je to. Kockice dovoljno velika da se ne osje aju skroz zatvoreno, mogu gledati sta se desava. a isto tako, nij ni otvoreno previse da izlaze. Meni se desila jedna anegdota. ustajem ujutro i gledam zeke, vidim jedna mi fali( tad sam nesto raido po kuci pa je u opvoj prostoriji oko kaveza biilo svega, stvari, cvijece i tako) I ja malo gledam, kad je ova nekako iskocila i nije se nigdje makla, samo je sjedila pored kaveza i cekala da je vratim. Nikad nisam skonto kako je preskocila, ili se provukla ispod, i to je moguce, jer su veliki lopovi i ova jedna voli povuci mrezu unutra skroz. DA je preskocila malo mi cudno, jer zeke ne bi tek tako skocile ako ne vide prije toga da im je sigurno.
Image
Lijevo vidis zdjelice za hranu, salatu i njihovu hranu, zakacene jer ako su na podu slobodne one ce sve rasbacati, ovako lijepo dodju i jednu, ne prosipaju mnogo.
Ima im ono njihovu za vodu, jedva se vidi na ovoj slici, uglavnom prilicno velika boca, i ispod je mala zdjelica, (zena rekla da one nekad vole tako piti) Boca treba malo vise biti podignuta, da se ne bi morale saginjati mnogo)
Imaju prostora da trce. ovo u vrhu slike je polica za cipele stara, dobro oprana i ubacio imd a se mogu penjati, nekad skoce na to pa sidju, one to tako vole. Stavio sam podmetac sto ide ispod vrata, da ne mogu im nogice propasti a isto tako da ne mogu grickati, to one ne grickaju. Naravno sve je lijepo oprano.
Mala kucica za mace, u desnom uglu, nazalost svu su je pojele, tj ovaj materrijal, samo je drvo ostalo, mislio sam da ce voliti unutra da se sakriju da spavaju, al nisam ih cesto vidio, vecinom udju da rove. SA te kucnice skaci na velike kaveze, kad zele. naknadno sam podigao te kaveze velike, stavio sam tockice, tako da mi je laks eizvuci da ocistim donji, aisto tako se one provuku ispod i sakriju,.
Image
Njihovi stari kavezi, sapojeni da ovaj gornji ne moze spasti.Imaju stepenice da idu na gornji, malo da skacu. Gornji ima jednu malu policu, koja je dosla sa kavezom, tako da legnu na tu policu ili ispod, znaci nije prazan kavez. nadkriven je, mislio dam da nece ovo jesti al su uspjela malo i to vremenom razvaliti.
Image
DOnji kavez ima njhovu travu, vecinom stavim puno na sredinu. tako da kad jedu kakane u cosak direktno i piske. Ispod su novine, tako da to uspije, i sve se lako izvadi, naravno one to razbacaju malo vremenom al hajd sta se moze. Imaju i dvije solje njihove kao sto se vidi. Ova jedna nema poklopac pa vecinom vole u njoj onako da sjede ili leze, tako je od uvijek, to im je omiljeno mjesto gdje sjede.
Image
Uglavnom treba voditi racuna od kojih materijala se stvari stavljaju.
Imaju jos stvarcica koje nisam nabrojo,, ovaj zeleni tunel i neke igracke, drvcadi da grickaju, i tako to.
I na kraju, evo ih u akciji o cemu sam i pricao :D
Image
Image
i na kraju, samo treba malo maste. Nadam se da niste djaba citali ovaj post. Pozdrav
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#79 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

zaboravi reci, treba se voditi racuna da im se ne ostavi neki uvucen cosak od kojeg bi one mogle napraviti wc, naranvo ako to vlasnik ne zeli, ako ima drugo odredjeno mjesto za to.
Ako se tako sto desi, ocistiti detaljno da nema nikakvog mirisa.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#80 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Meni se, Melami, ovo tvoje pravo sviđa. Otkako sam vidjela samo razmišljam kako da i svojoj curici isto napravim. Gdje si pravio ovu ogradicu?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#81 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

madnessa wrote:Meni se, Melami, ovo tvoje pravo sviđa. Otkako sam vidjela samo razmišljam kako da i svojoj curici isto napravim. Gdje si pravio ovu ogradicu?
Ovo ti je ogradica za mal cuke, tj za cuke. Ljude vecinom drze cuke u ovim kavezima da spavaju, da ne bi po noci pravili belaja :D Uzeo sam u radnji za zivotinje, zivim u USA pa nema svrhe da navodim ime. Cijena je uglavnom ista, a mozda i jeftinije od ovih kaveza za zeke i hrcke.
Znaci, potrazis kavez za cuke. Ako malo bolje pogledas kavez nije skroz okolo. Ja sam imao onu ogradu sto se stavlja maloj djeci na vrata, da ne idu u sobe, to sam koristio zekama da ne ulaze sa balkona u stan. Jednostavno sam rastavio kazes na jednom mjestu i stavio tu ogradu, spojio ni to je to, dobio na velicini dosta. Inace bi bio kockat i mali kao na ovim prethodnim postovima. Ova ogradica za djecu sam platio $10 polovnu, a nove su $20.
Znaci, samo malo maste, vjerovatno moze si nesto drugo skontati al ovu mrezu potrazi u radnjama za cuke.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#82 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Ne znam da li koristite ebay, ali evo to sto sam ja uzeo zekama.
Ovaj je okolo skoro 5 metara dug, a dovoljno je i visok.
http://www.ebay.com/itm/New-Portable-30 ... 802wt_1163

Ovaj je malo manji, al mozda nekome i dovoljan, moze neka improvizacija pa da bude i veci.
http://www.ebay.com/itm/30-Black-Exerci ... 852wt_1396

Ne znam kako se ovo prevodi na nas, al sta sam god spajao, korisito sam ove stvari, zeke ne mogu grickati, jako je cvrsto i jednostavno,
http://www.ebay.com/itm/New-30-Piece-Bl ... 836wt_1396
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#83 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Ja isto razmisljam da napravim nesto sa ogradicom :-)

Dante X
uz kavez ne dobijes nista.
Pojilicu, wc i ostalo sve ces to morati posebno kupovati. Ovaj wc je kostao 15KM u petshopu iza bbi-a kad sam ja kupovala :shock: i jos ga zec pojede :shock: i onda sam isla u zg po novi wc :-D a tamo je bio 5KM ili ti 20kuna
,iste su cijene i za kaveze transportere tj. kod nas je sve duuuplo skuplje .
A ovih trokutastih wc--a vise nema nigdje u sarajevu kazu ne ide im pa ne nabavljaju....

Jesi li skontao sta ces za kavez ? :)
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#84 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Sofija89 wrote:Ja isto razmisljam da napravim nesto sa ogradicom :-)

Dante X
uz kavez ne dobijes nista.
Pojilicu, wc i ostalo sve ces to morati posebno kupovati. Ovaj wc je kostao 15KM u petshopu iza bbi-a kad sam ja kupovala :shock: i jos ga zec pojede :shock: i onda sam isla u zg po novi wc :-D a tamo je bio 5KM ili ti 20kuna
,iste su cijene i za kaveze transportere tj. kod nas je sve duuuplo skuplje .
A ovih trokutastih wc--a vise nema nigdje u sarajevu kazu ne ide im pa ne nabavljaju....

Jesi li skontao sta ces za kavez ? :)
Vjerovatno ću kao Melami napraviti kavez tj. uzeti kavez za pse u staviti tepison na pod i kućicu, wc, zdjela za hranu i wc i po koju igračku :)

Je li važno od kojeg je materijala kućica, zdjela za hranu i wc tj. da li može porcelan (obični, ne skupi) ili drvo? Ili sve mora biti isključivo od plastike?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#85 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

DanteX wrote:
Sofija89 wrote:Ja isto razmisljam da napravim nesto sa ogradicom :-)

Dante X
uz kavez ne dobijes nista.
Pojilicu, wc i ostalo sve ces to morati posebno kupovati. Ovaj wc je kostao 15KM u petshopu iza bbi-a kad sam ja kupovala :shock: i jos ga zec pojede :shock: i onda sam isla u zg po novi wc :-D a tamo je bio 5KM ili ti 20kuna
,iste su cijene i za kaveze transportere tj. kod nas je sve duuuplo skuplje .
A ovih trokutastih wc--a vise nema nigdje u sarajevu kazu ne ide im pa ne nabavljaju....

Jesi li skontao sta ces za kavez ? :)
Vjerovatno ću kao Melami napraviti kavez tj. uzeti kavez za pse u staviti tepison na pod i kućicu, wc, zdjela za hranu i wc i po koju igračku :)

Je li važno od kojeg je materijala kućica, zdjela za hranu i wc tj. da li može porcelan (obični, ne skupi) ili drvo? Ili sve mora biti isključivo od plastike?
vecinom ce ti drvo pojesti. Percelean sam ja koristio i nema problema, samo sto ce ti se igrati sa tim, hrana ce biti razbacaNA I TAKO. Vidio si kako sam to ja rijesio sa ovim plasticnim zdjelicama. Ove zdjelice za hranu, i ove crvene ''stepenice'' sam uzimao sve po $1.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#86 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Zani i Mocca nasle novi dom :(
Fifi je sa nama za sad, dok ne nadje sebi partnera.
Evo jedan video.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#87 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Evo, izgleda da ću zeca dobiti na poklon, Kućica, WC all inklusive :-D
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#88 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

DanteX wrote:Evo, izgleda da ću zeca dobiti na poklon, Kućica, WC all inklusive :-D
rekoh ti ja nema kupovine kucnih ljubimaca :) Ja sam nasao lijep dom za zeke, dvije su otisle skupa i mnogo mi je drago kako je sve ispalo. Naravno nikakve novcane nadoknade nisam uzeo.
Sretno za zekonjom i postavi slikice i koji video.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#89 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

... i nemoj ga gnjaviti, iako im covjek tesko odoli moras ga pustiti da on radi po svom, da vidi da ima slobodu, da se malo opusti.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#90 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Dante X, predlazem da pogledas na ovom forumu ,http://www.zecovi.net/ ima mnogo preeslatkih kunica koji traze dom, :) jos ako mozes nekako organizovati prevoz da odes po jednog od ovih bilo bi super,ili ako nista postavi i ti oglas da bi udomio kunnica.
:)


http://www.zecovi.net/
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#91 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

UPOZORENJE - NE DAJTE KUNICIMA JAGODE!!

Na hrvatskom trzistu pojavile su se jagode koje izazivaju tesko trovanje, jake proljeve i brzu i bolnu smrt kunica!!


Upozoreni smo iz vise veterinarskih ambulanti a posebno iz Veterinarske ambulante Don, dolazi im veliki broj otrovanih kunica - svi su jeli jagode!!

Simptomi - šok, jaki proljev, drhtravica, pad temperature, mlohavost, napuhnuce, prosirene zjenice...
i ishodi nisu bas dobri - veliki je postotak uginuca!!! Simptomi jake enteroseptikemije!


Jagode koje se mogu kupiti u ducanima i na placevima su IZNIMNO JAKO TRETIRANE SVIM VRSTAMA PESTICIDA I ZARAZENE VELIKIM BROJEM OPASNIH BAKTERIJA!!!

Izazivaju alergijske reakcije i kod ljudi sklonih alergijama i to vec nakon nekoliko zalogaja.

NE EKSPERIMETIRAJTE - NE DAJTE KUNICIMA JAGODE (niti ostalo poverce za koje sumljate da je tretirano pesticidima i ostalim kugama da ostane divno, prekrasno, svjeze, veliko....)

Jagode smiju jesti SAMO AKO STE 100% SIGURNI DA NISU TRETIRANE - tj. ako ste ih sami uzgojili ili ih je uzgojio netko vama provjeren i poznat.

Ne igrajte se zivotima kunica, nece im nista biti ako ne pojedu par grizova jagode, a u suprotnom zbog dva tri zalogaja zagađene jagode mogu uginuti u mukama.

Sirite dalje!
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#92 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Ovo sam pročitala baš onog dana kada sam kupila jagode da joj ih dam. Sreća, pa na vrijeme vidjeh. Hvala, @Sofija.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#93 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Nema na cemu :)

Ove prskane jagode nisu dobre ni za nas , a kamoli za kunice i njihove male bubrezice :-D moja je imala neko trovanje i vjerujte ne bih pozeljela to nikome kako strasno izgleda, a oni imaju jako osjetljive stomacice :sad:

Najbolje im je davati nesto za sto znate da nije prskano neke domace jabuke, ili lubenicu ,bananu idem logikom nesto sto se moze oguliti :-) jer jagode su direktno prskane i ne mozes ni oguliti ni nista :-?

e isto da znate one peteljke od jagoda su isto otrovne za njih i ne smiju se davati :)
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#94 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Došao je zeko :D (slike uskoro)

Sada istražuje moju sobu, dao sam mu svježeg voća da jede i vode. I eto, izgleda da voli da se izležava ispod mog stola :D
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#95 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Eej :-D

hajde postavi slike da ga sto prije vidimo,koliko ima mjeseci,gdje ga drzis, znas li sta mu sve smijes davati da jede,gdje si ga nabavio?

Pisiii :-D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#96 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Sofija89 wrote:Eej :-D

hajde postavi slike da ga sto prije vidimo,koliko ima mjeseci,gdje ga drzis, znas li sta mu sve smijes davati da jede,gdje si ga nabavio?

Pisiii :-D
Polako :lol:
Ovako, ne znam tačno koliko ima mjeseci. Dobio sam ga od prijatelja, ide na dalek put, a ne zna kada se vraća. Zatim, on ga je držao u improviziranoj kutiji od drveta sa plexiglasom i piljenivom. Ima dvoje vrata. A za sad su mu dao voćnu salatu (jabuka, kajsija, jagode iz moje bašte i njegove hrane i puno vode). Igram se malo sa njim, ali još mi bježi iz ruke, trči prema meni samo kada čuje kutiju sa hranom :D
Voli da leži po parketu pored vrata. Sutra ću mu kupiti nekoliko igračaka da mu ne bude dosadno :D
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#97 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Pusti ga sada nek se privikne na novi prostor. Trebat će mu par sedmica. Zečevi ne vole da se nose generalno, pa tako nemoj da te čudi što sad isprepadan sav ne želi da ga diraš. Neka uvijek ima neko skrovište gdje će pobjeći kada se baš preplaši, jer im to puno znači.

OBAVEZNO PROČITAJ LISTU DOZVOLJENE HRANE ZA ZEKE!!! Neko voće može biti otrovno za njih ili im štetiti na duže staze! Šta si mu davao?

I daj slike!!! :mrgreen:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#98 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Hocu i ja slike :)
Ja vise nemam zeka :(
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#99 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Melami wrote:Hocu i ja slike :)
Ja vise nemam zeka :(

Sve curice našle novi dom? :(
Vjerujem da ti je teško... Baš sam se jučer tebe sjetila dok sam se igrala sa curicom... Pomislih kako bi mi bilo teško da je moram nekome dati, a tek je nešto više od 3mj kod mene. Pravo me ovo rastužilo... :(
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#100 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

madnessa wrote:
Melami wrote:Hocu i ja slike :)
Ja vise nemam zeka :(

Sve curice našle novi dom? :(
Vjerujem da ti je teško... Baš sam se jučer tebe sjetila dok sam se igrala sa curicom... Pomislih kako bi mi bilo teško da je moram nekome dati, a tek je nešto više od 3mj kod mene. Pravo me ovo rastužilo... :(
Mnogo mi je neobicno i tiho, prazna kuca, bar ovaj dio gdje su bile, tu si bile i ribice i papagaji, svi su otisli :( previse obaveza pa stvarno ne mozmeo vise. al mi je neobicno ujutro, zena je na poslu, cuke spavaju, i ja sam :(
Najvise mi je neobiccno zbog moje ljubimice, uvijek sam joj volio dobaciti nesto da jede i da je mazim.
Nasao sam im nevjerovatan dom, tj moja zena je nasla.
Neka zena koja je prije imala zeku, i koji je umro od starosti je htjela da usvoji onu nasu malu, jer je licila na njihovog, malo smo tu pricu umotali, da ne bi volili da bude sama, i onda smo ''uvalili'' i onu drugu malu, tako da su njih dvije otisle skupa, zena ima avliju dobru i sve, pravo im cool i bice slike ovdje.
Nakon 7 dana poslali smo joj SMS da li bi i trecu voljela da budu skupa, i zena je nakon nekoliko dana rekla da moze i da joj donesemo, tako da su sve skupa i sretne, nisu vis eu kuci, vani su, zena koja ih ima ne radi tako da ima vremena za njih, preko noci su u kavezu.
Et, bice slike uskoro, nadam se, imam od ove dvije od ranije.
Post Reply