Zec u kući :D

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#101 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Evo sretnica, nazalost koliko god sam se trudio, mislim da im je mnogo ljepse na otvorenom i sa vise prostora, u sustini, najbitnije mi je d aje njima lijepo, jedva cekam slike od sve 3 da vidim.
Image
Image
Uglavnom u svom ambientu obje, Zani rovi li rovi, sve mi je cvijece na balkonu izrovila, a Mocca je guzu izbacila na sunacenje.
Image
Image
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#102 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Jao kako im je divno! Dođe mi da i svoju curicu odvedem u prirodu!!! Drago mi je zbog tvojih djevojčica i nadam se da ćeš biti mirniji sa spoznajom da uživaju! Krasno!
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#103 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

madnessa wrote:Jao kako im je divno! Dođe mi da i svoju curicu odvedem u prirodu!!! Drago mi je zbog tvojih djevojčica i nadam se da ćeš biti mirniji sa spoznajom da uživaju! Krasno!
Ova zena koja ih je uzela znao o zekama vise od mene, tako da ne brinem, rekla mi je da su ove dvije malo lopovnije zato sto su mlade jos, kad napune preko godinu dana bice mirnije dosta kaze :)
Zaista im je prelijepo, pravi ambijent za njih.
Ugavnom uvijek se potrudim da svim zivotinjama nadjem dobar dom. I maci sam nasao dom pravo lijep, ISto neka zena ne radi, ima dva cuka, i dvije vece mace :)
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#104 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

madnessa wrote:Pusti ga sada nek se privikne na novi prostor. Trebat će mu par sedmica. Zečevi ne vole da se nose generalno, pa tako nemoj da te čudi što sad isprepadan sav ne želi da ga diraš. Neka uvijek ima neko skrovište gdje će pobjeći kada se baš preplaši, jer im to puno znači.

OBAVEZNO PROČITAJ LISTU DOZVOLJENE HRANE ZA ZEKE!!! Neko voće može biti otrovno za njih ili im štetiti na duže staze! Šta si mu davao?

I daj slike!!! :mrgreen:
Evo prve slike :D
Image

I da, uspio se popišati po jastuku. Nije me bilo ni minutu, jastuk mokar :roll:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#105 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

DanteX wrote:
madnessa wrote:Pusti ga sada nek se privikne na novi prostor. Trebat će mu par sedmica. Zečevi ne vole da se nose generalno, pa tako nemoj da te čudi što sad isprepadan sav ne želi da ga diraš. Neka uvijek ima neko skrovište gdje će pobjeći kada se baš preplaši, jer im to puno znači.

OBAVEZNO PROČITAJ LISTU DOZVOLJENE HRANE ZA ZEKE!!! Neko voće može biti otrovno za njih ili im štetiti na duže staze! Šta si mu davao?


I daj slike!!! :mrgreen:
Evo prve slike :D
Image

I da, uspio se popišati po jastuku. Nije me bilo ni minutu, jastuk mokar :roll:
neka neka :) kad vidis da sjedi a nista ne radi, varas se, radi nesto :)
daj jos slikica, sta si se stisko. :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#106 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Melami wrote:
DanteX wrote:
madnessa wrote:Pusti ga sada nek se privikne na novi prostor. Trebat će mu par sedmica. Zečevi ne vole da se nose generalno, pa tako nemoj da te čudi što sad isprepadan sav ne želi da ga diraš. Neka uvijek ima neko skrovište gdje će pobjeći kada se baš preplaši, jer im to puno znači.

OBAVEZNO PROČITAJ LISTU DOZVOLJENE HRANE ZA ZEKE!!! Neko voće može biti otrovno za njih ili im štetiti na duže staze! Šta si mu davao?


I daj slike!!! :mrgreen:
Evo prve slike :D
Image

I da, uspio se popišati po jastuku. Nije me bilo ni minutu, jastuk mokar :roll:
neka neka :) kad vidis da sjedi a nista ne radi, varas se, radi nesto :)
daj jos slikica, sta si se stisko. :D

Evo druge slike. Leži, a ništa ne radi. Šta li je samo radio? :D

Image
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#107 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

hahha jao prelijep je, samo ga nemoj mnogo gnjaviti da se ne prepadne.
Ovo lezi a ne stoji, kad samo onako stane mirno, i nista ne radi, vjeruj mi da kuglice ispadaju :D
BAs su slatki kad leze, ove zadnje none bace na stranu "D Preko ljeta mu zaledi flasu vode, skini etiketu i staiv pored njeg, volice da se rashladi, legne pored.
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#108 Re: Zec u kući :D

Post by 4m3l »

Mogu li se zeke nauciti kao psi npr da sjede, legne i da sapu :D ?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#109 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

4m3l wrote:Mogu li se zeke nauciti kao psi npr da sjede, legne i da sapu :D ?
Bolje ne pokusavaj.
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#110 Re: Zec u kući :D

Post by 4m3l »

Melami wrote:
4m3l wrote:Mogu li se zeke nauciti kao psi npr da sjede, legne i da sapu :D ?
Bolje ne pokusavaj.
A sto ?
Nemam zeca samo onako pitam.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#111 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

4m3l
ne znam da li se mogu nauciti da daju sapu,ali zato je moj naucio da pjeva Zeko i potocic :) pa ti vidi...
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#112 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

4m3l wrote:
Melami wrote:
4m3l wrote:Mogu li se zeke nauciti kao psi npr da sjede, legne i da sapu :D ?
Bolje ne pokusavaj.
A sto ?
Nemam zeca samo onako pitam.
Nije to ta vrsta zivotinje za dresiranje i slicno, Mislim mozes ga dresirati kad je nuzda u pitanju i to je to.
Jednostavno mislim da bi bilo pretesko i samo bi vise stete bilo nego koristi, ne znam nikog da je zeku dresirao na te stari. Mozda neke stvari zeko sam nauci od sebe al ne dresiranjem.
Na kraju, mislim da svi kad kazemo zec podrazumjevamo pod tim kunice a ne prave zeceve, da ne bude zabune.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#113 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Evo, prvi izvještaj :D

Primjetio sam, kada je sretan skače ludo ili uradi double jump kao Mario u igrici :lol:
Njegovo omiljeno mjesto je ćošak kod vrata (kao u prethodnoj slici). Voli se svugdje penjati, najviše po krevetu. Jednom je čak došao do kompjutera i počeo mi gristi pismo od banke (pametan :lol: ).
Popišo mi se po ćilimu i torbici za kameru (srećom pa je od kože).
Danas je dao se mazi, samo je legao kada sam počeo češkiti iza i između ušiju.
Inače, kada sam kući najviše vremena provodi kod vrata :D
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#114 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

DanteX wrote:Evo, prvi izvještaj :D

Primjetio sam, kada je sretan skače ludo ili uradi double jump kao Mario u igrici :lol:
Njegovo omiljeno mjesto je ćošak kod vrata (kao u prethodnoj slici). Voli se svugdje penjati, najviše po krevetu. Jednom je čak došao do kompjutera i počeo mi gristi pismo od banke (pametan :lol: ).
Popišo mi se po ćilimu i torbici za kameru (srećom pa je od kože).
Danas je dao se mazi, samo je legao kada sam počeo češkiti iza i između ušiju.
Inače, kada sam kući najviše vremena provodi kod vrata :D
Da, najvise se vole masirati izmedju usiju.
Moji nisu voljeli kozne krevete, samo one obicne.
Cuko mi je pojeo nekoliko puta vazne papire, jednom i cek na $300 :D
Zeko ce ti jeste sve sto ne sklonis na adekvatno mjesto.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#115 Re: Zec u kući :D

Post by kokuz_sa »

cuj pojeo cek na 300 dolara :shock: :shock:

DanteX ako ces da ti zeko ne gricka bankovne izvode samo mu priprijeti pretis loncem :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#116 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

kokuz_sa wrote:cuj pojeo cek na 300 dolara :shock: :shock:

DanteX ako ces da ti zeko ne gricka bankovne izvode samo mu priprijeti pretis loncem :D
:lol:
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#117 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Dante X

da li je ovo patuljasti kunic ili je obicni,jer ne mogu da vidim na ovim slikama,ali svakako je preeelijepImage

daj postavi nam jos slika bas si neki... :D

Dajes li mu sijeno,jer to im je glavna hrana i to moraju uvijek imati,imas u dm-u sijeno ,paket je 2,60KM Image
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#118 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

kokuz_sa wrote:cuj pojeo cek na 300 dolara :shock: :shock:

DanteX ako ces da ti zeko ne gricka bankovne izvode samo mu priprijeti pretis loncem :D
Ma nije problem, ponisti se taj cek i posalju novi :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#119 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Sofija89 wrote:Dante X

da li je ovo patuljasti kunic ili je obicni,jer ne mogu da vidim na ovim slikama,ali svakako je preeelijepImage

daj postavi nam jos slika bas si neki... :D

Dajes li mu sijeno,jer to im je glavna hrana i to moraju uvijek imati,imas u dm-u sijeno ,paket je 2,60KM Image
Obični :D
Kada legne, ima u njemu jedno 50 do 60 cm. Često voli da stane na zadnje noge i da istražuje sve oko sebe i voli da se kliže po parketu :D

Moram priznati da nisam znao da mu je to glavna hrana. Do sada sam mu davao samo voće i povrće (pola iz naše bašte i pola kupljeno). Sutra ću mu nabaviti sijena :)

Btw, smije li kunić jesti ananas?
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#120 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

DanteX wrote:
Sofija89 wrote:Dante X

da li je ovo patuljasti kunic ili je obicni,jer ne mogu da vidim na ovim slikama,ali svakako je preeelijepImage

daj postavi nam jos slika bas si neki... :D

Dajes li mu sijeno,jer to im je glavna hrana i to moraju uvijek imati,imas u dm-u sijeno ,paket je 2,60KM Image
Obični :D
Kada legne, ima u njemu jedno 50 do 60 cm. Često voli da stane na zadnje noge i da istražuje sve oko sebe i voli da se kliže po parketu :D

Moram priznati da nisam znao da mu je to glavna hrana. Do sada sam mu davao samo voće i povrće (pola iz naše bašte i pola kupljeno). Sutra ću mu nabaviti sijena :)

Btw, smije li kunić jesti ananas?
imas sijena u radnjama i morm toga uvijek imati da jede. ne znam za ananas.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#121 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Imaš gore link na forum zecovi.net gdje imaš spisak dozvoljene hrane. Zeke su strašno osjetljive i zato sam ti velikim slovima i uskličnicima rekla da provjeriš šta smije i šta ne smije jesti. Npr. u košticama trešnje ima cijanida i veće količine mogu biti kobne. Voće mogu jesti samo kao nagradu, a ne kao osnovnu hranu, jer je svako voće slatko, a šećer narušava crijevnu floru što rezultuje infekcijama (najčešće e.colli). Sijeno i svježe dozvoljene biljke im je osnovna hrana i jako im je zdravo. Sijeno i vodu moraju uvijek imati na raspolaganju. Sijeno pored nutritivne vrijednosti je jako dobro i za čišćenje crijeva od dlaka. Začep im je baš boljka, jer ne mogu povratiti dlake, a stalno se lickaju. Konkretno svoju curu češljam furminatorom svako dva-tri dana (kad se linja svaki dan intenzivnije), dajem joj malt pastu bar jednom sedmično (kad se linja češće), te gledam koliko je sijena pojela i na osnovu toga joj dajem cuni ili voće. Ako nije jela sijena koliko inače jede onda joj ne dajem nagrade, jer mora sijeno da jede.

Imaš i listu obavezne "apoteke" i to vjeruj moraš uvijek imati. Kad tad će ti nešto zatrebati, npr. malt pasta.

Moraš što više čitati o zekama, jer su osjetiljiviji od maca i cuka. Mali neoprezni korak i gotovo je. :(
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#122 Re: Zec u kući :D

Post by Smail Aga »

because_of_you wrote:Pokušala sam da nađem temu, i ne pođe mi za rukom :)

DakleM, imamo zeku u kući.

Kupljen danas, na Stupu :D Star 2 mjeseca.

Ako ko ima iskustva sa zečevima u stanu, savjeti dobrodošli :) Za danas nije bilo belaja, osim dvije kuglice van njegove kuće :lol: .


Hvala! :sax:

PS: Za sada mi je problem gdje da nalazim sijeno :-) :-?

PS2: Zeko sebi našao jedan ćošak u kući i tamo sjedi (od skoro), leži, šta li :D Jel tu hoće da spava, jel mu vrijeme za spavanje, ili nešto stoto? :D
Imam i ja cesto zeku u kuci. Najbolje je ga je drzati u marinadi od bijeloga luka i vina. :D :D :D :D
Sala mala :D :D :D
Zec ,tojeste kunic,kojega ti imas je malo tezak za drzanje u kuci. Bas zbog toga sto se ne moze iskontrolisati vrsenje nuzde,male i velike. Mada neki ljudi kazu da uspijevaju,nisam to jos vidio. Drzao sam zeca u kuci ,jedno vrijeme,dok je malcu bio zanimljiv. Ako imas balkon,mozes ga vise-manje drzati na balkonu,sto ce olaksati ciscenje. Mislim pustati ga da trckara po balkonu i tamo se sa njim igrati. Mada zec nije ni pas ni macka,nije neko razigrano bice. Inace trebas mu nabaviti kutiju u kojoj ce zivjeti. Koja ce biti njegov dom-gnjezdo-jazbina. Za pocetak moze i kartonska kutija a onda pokusaj da mu napravis kakvu drvenu. Pusti masti na volju,napravi nesto zanimljivo. Dobro bi bilo da ima dupli pod za ciscenje. Trebas ugraditi i pojilicu i hranilicu. Kunici inace zive pod zemljom,to jeste borave u gnjezdima pod zemljom preko dan,tako da vole malo tamnije uslove. Ne vole nikako vrucinu,dok sa hladnocom nema problema. Trebas mu davati balansiranu ishranu. Suhu hranu-sijeno,zitarice,pa svjezu travu ( ne davati djetelinu,posebno ne u vecoj kolicini) i onda voce-jabuke,pa i kuhani krompir,naravno i koncentrisanu hranu sa vitaminima i mineralima . U skoro svakom pet-shopu imas kupiti te pripremljene hrane,kao i pakovanja sijena i piljevine ( ide ispod da kupi mokracu ) . Kada smo kod toga zec ti ne smije biti nikad mokar,odnosno imati mokre sape !!
Sretno sa zekom i nadam se da na kraju ipak nece u lonac :D :D :D
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#123 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Smail Aga wrote:Imam i ja cesto zeku u kuci. Najbolje je ga je drzati u marinadi od bijeloga luka i vina. :D :D :D :D
Sala mala :D :D :D
Zec ,tojeste kunic,kojega ti imas je malo tezak za drzanje u kuci. Bas zbog toga sto se ne moze iskontrolisati vrsenje nuzde,male i velike. Mada neki ljudi kazu da uspijevaju,nisam to jos vidio. Drzao sam zeca u kuci ,jedno vrijeme,dok je malcu bio zanimljiv. Ako imas balkon,mozes ga vise-manje drzati na balkonu,sto ce olaksati ciscenje. Mislim pustati ga da trckara po balkonu i tamo se sa njim igrati. Mada zec nije ni pas ni macka,nije neko razigrano bice. Inace trebas mu nabaviti kutiju u kojoj ce zivjeti. Koja ce biti njegov dom-gnjezdo-jazbina. Za pocetak moze i kartonska kutija a onda pokusaj da mu napravis kakvu drvenu. Pusti masti na volju,napravi nesto zanimljivo. Dobro bi bilo da ima dupli pod za ciscenje. Trebas ugraditi i pojilicu i hranilicu. Kunici inace zive pod zemljom,to jeste borave u gnjezdima pod zemljom preko dan,tako da vole malo tamnije uslove. Ne vole nikako vrucinu,dok sa hladnocom nema problema. Trebas mu davati balansiranu ishranu. Suhu hranu-sijeno,zitarice,pa svjezu travu ( ne davati djetelinu,posebno ne u vecoj kolicini) i onda voce-jabuke,pa i kuhani krompir,naravno i koncentrisanu hranu sa vitaminima i mineralima . U skoro svakom pet-shopu imas kupiti te pripremljene hrane,kao i pakovanja sijena i piljevine ( ide ispod da kupi mokracu ) . Kada smo kod toga zec ti ne smije biti nikad mokar,odnosno imati mokre sape !!
Sretno sa zekom i nadam se da na kraju ipak nece u lonac :D :D :D
Moram komentarisati ovo označeno. Nadam se da nećeš zamjeriti.

Žitarice su pune škroba i mogu mu trajno naštetiti crijevnoj flori. Mnogi ljudi ih daju kada tove zečeve za prehranu, pa otuda i mit da zekama treba davati žitarice. Krompir je otrovan za zeke i treba ga se skroz izbjegavati. Jabuke mogu u manjim količinama (opet šećer), ali bez sredine, jer su koštice otrovne za zeke... Svo voće treba da je dobro oprano i posušeno. I da podvučem... Sijeno, sijeno i sijeno... Sve ostalo možeš i da preskočiš, ali sijeno i dozvoljeno bilje mora imati na trpezi. Pošto ovaj forum nije specijaliziran za brigu o zekama na netu imaš mnogo njih iz kojih možeš puno saznati. Youtube je isto pun korisnih savjeta. Možda je zeko preživio nešto što nije dobro za njega, ali na duge staze može biti pogubno.

Da bi zeko manje grickao namještaj obavezno grančice lijeske ili graba dati mu da gricka.
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#124 Re: Zec u kući :D

Post by Smail Aga »

madnessa wrote:
Smail Aga wrote:Imam i ja cesto zeku u kuci. Najbolje je ga je drzati u marinadi od bijeloga luka i vina. :D :D :D :D
Sala mala :D :D :D
Zec ,tojeste kunic,kojega ti imas je malo tezak za drzanje u kuci. Bas zbog toga sto se ne moze iskontrolisati vrsenje nuzde,male i velike. Mada neki ljudi kazu da uspijevaju,nisam to jos vidio. Drzao sam zeca u kuci ,jedno vrijeme,dok je malcu bio zanimljiv. Ako imas balkon,mozes ga vise-manje drzati na balkonu,sto ce olaksati ciscenje. Mislim pustati ga da trckara po balkonu i tamo se sa njim igrati. Mada zec nije ni pas ni macka,nije neko razigrano bice. Inace trebas mu nabaviti kutiju u kojoj ce zivjeti. Koja ce biti njegov dom-gnjezdo-jazbina. Za pocetak moze i kartonska kutija a onda pokusaj da mu napravis kakvu drvenu. Pusti masti na volju,napravi nesto zanimljivo. Dobro bi bilo da ima dupli pod za ciscenje. Trebas ugraditi i pojilicu i hranilicu. Kunici inace zive pod zemljom,to jeste borave u gnjezdima pod zemljom preko dan,tako da vole malo tamnije uslove. Ne vole nikako vrucinu,dok sa hladnocom nema problema. Trebas mu davati balansiranu ishranu. Suhu hranu-sijeno,zitarice,pa svjezu travu ( ne davati djetelinu,posebno ne u vecoj kolicini) i onda voce-jabuke,pa i kuhani krompir,naravno i koncentrisanu hranu sa vitaminima i mineralima . U skoro svakom pet-shopu imas kupiti te pripremljene hrane,kao i pakovanja sijena i piljevine ( ide ispod da kupi mokracu ) . Kada smo kod toga zec ti ne smije biti nikad mokar,odnosno imati mokre sape !!
Sretno sa zekom i nadam se da na kraju ipak nece u lonac :D :D :D
Moram komentarisati ovo označeno. Nadam se da nećeš zamjeriti.

Žitarice su pune škroba i mogu mu trajno naštetiti crijevnoj flori. Mnogi ljudi ih daju kada tove zečeve za prehranu, pa otuda i mit da zekama treba davati žitarice. Krompir je otrovan za zeke i treba ga se skroz izbjegavati. Jabuke mogu u manjim količinama (opet šećer), ali bez sredine, jer su koštice otrovne za zeke... Svo voće treba da je dobro oprano i posušeno. I da podvučem... Sijeno, sijeno i sijeno... Sve ostalo možeš i da preskočiš, ali sijeno i dozvoljeno bilje mora imati na trpezi. Pošto ovaj forum nije specijaliziran za brigu o zekama na netu imaš mnogo njih iz kojih možeš puno saznati. Youtube je isto pun korisnih savjeta. Možda je zeko preživio nešto što nije dobro za njega, ali na duge staze može biti pogubno.

Da bi zeko manje grickao namještaj obavezno grančice lijeske ili graba dati mu da gricka.
Ne zamjeram .Hvala na savjetima :D :D :D
Roditelji su mi imali mini farmu kunica ( cca 150-200 zenki ) novozelandskih i kalifornijskih ( To su rase za farmski uzgoj ) Drzali smo isto kunice za izlozbe Belgijske orijase i Njemacke ovnace. Sve cistokrvno,kontrolisanoga porijekla. Naravno ,hranili smo kunice mjesavinom zita,jecma i kukuruza,sa time da se pred kraj tova izvlaci kukuruz da masno tkivo,kao i meso ne bi bilo zuto. Pred zimu smo nabavljali za njih oko 2 tone jabuka i oko dvije tone krompira. Sto im je bila uz sijeno,glavna zimska ishrana,nismo im vadili kostice :-) . Sirovi krompir je otrovan za sva ziva bica,kuhani naprotiv ne. Jedna zanimljivost,mali zeko koga sam nabavio jednom od sinova i drzao u stanu je od sve hrane najvise volio cips( sto je isto krompir). Slazem se da hrana mora biti tehnicki cista,oprana ako treba,kao sto se slazem i za sijeno,kao veoma vaznu hranu. Moji izlozbeni kunici su jeli samo persun,celer,mrkvu ( lisce i korjenje ) ,jabuke, visokokvalitetne koncentrate sa minimalnim dodavanjem zita i jecma,bez kukuruza i sijeno sa probranih livada,koje moralo biti zelene boje i mirisno. Naravno farmski kunici zive samo cca 3 mjeseca ( do cca 2,5 kg zive vage ),pa se ne mogu razviti bolesti,medzutim imali smo osim izlozbenih koji zive duze i rasplodnjake koji su zivjeli do neke 3 godine i za nekih 10-ak godina koliko smo se bavili tim poslom i nekih 20-ak godina koliko smo drzali kunice nijedan nije dobio bolesti metabolizma,niti neplanirano uginuo.
To da ce se kunic zadovoljiti grickanjem stvari koje mu das,kao grancice je veoma upitno,u stvari,cak i ako smanji grickanje ostalih stvari,to nije vazno,jer dovoljno je da pojede neku sitnicu koja ne valja i to za njega moze biti kobno. Kunici imaju drugacije izgradzene glatke misice od ljudi i carnivora,zato nemoju sposobnost pustanja gasova ,kao ni povracanja. Svaka sitnica ili neispravna/pokvarena hrana koju pojedu moze biti kobna za njih . Zato treba dobro cuvati zeku da ne bi sta grickao okolo,ne zbog stete,koju ce napraviti,nego zbog njega.
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#125 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Smail Aga wrote:
Zec ,tojeste kunic,kojega ti imas je malo tezak za drzanje u kuci. Bas zbog toga sto se ne moze iskontrolisati vrsenje nuzde,male i velike. Mada neki ljudi kazu da uspijevaju,nisam to jos vidio. Drzao sam zeca u kuci ,jedno vrijeme,dok je malcu bio zanimljiv. Ako imas balkon,mozes ga vise-manje drzati na balkonu,sto ce olaksati ciscenje. Mislim pustati ga da trckara po balkonu i tamo se sa njim igrati. Mada zec nije ni pas ni macka,nije neko razigrano bice. Inace trebas mu nabaviti kutiju u kojoj ce zivjeti. Koja ce biti njegov dom-gnjezdo-jazbina. Za pocetak moze i kartonska kutija a onda pokusaj da mu napravis kakvu drvenu. Pusti masti na volju,napravi nesto zanimljivo. Dobro bi bilo da ima dupli pod za ciscenje. Trebas ugraditi i pojilicu i hranilicu. Kunici inace zive pod zemljom,to jeste borave u gnjezdima pod zemljom preko dan,tako da vole malo tamnije uslove. Ne vole nikako vrucinu,dok sa hladnocom nema problema. Trebas mu davati balansiranu ishranu. Suhu hranu-sijeno,zitarice,pa svjezu travu ( ne davati djetelinu,posebno ne u vecoj kolicini) i onda voce-jabuke,pa i kuhani krompir,naravno i koncentrisanu hranu sa vitaminima i mineralima . U skoro svakom pet-shopu imas kupiti te pripremljene hrane,kao i pakovanja sijena i piljevine ( ide ispod da kupi mokracu ) . Kada smo kod toga zec ti ne smije biti nikad mokar,odnosno imati mokre sape !!
Sretno sa zekom i nadam se da na kraju ipak nece u lonac :D :D :D

Sve boldirano iz citiranog posta NIJE TACNO -a podvuceno je JADNO !

Dante X
Zec se ne drzi u kutiji nego u adekvatnom kavezu bilo da je kupljen u petshopu ili da je home made i unutra mora imati wc-specijalno pravljen gdje ce on obavljati nuzdu,kako ces cistiti kartonsku kutiju molim te lijepo?
Dok kad imas plasticni wv za kunica-nema problema sa odrzavanjem higijene .
Kunicima je u prirodi da vrse nuzdu na jednom mjestu tako da kad se navikne na svoj wc uvijek ce ici tamo.

Zitarice uopste nisu zdrave, skode im za probavu, daju se domacim zecevima da se ugoje.

SIJENO i VODU MORA UVIJEK IMATI!
VOCE DAJES KAO POSLASTICU !
IMAJU OSJETLJIVE STOMACICE PA ZBOG NEADEKVATNE PREHRANE CESTO MOZE DOCI DO CRIJEVNIH PROBLEMA ILI NEDAJ BOZE ZATVORA-MOZES MU KUPITI MALT PASTU I DAVATI MU POVREMENO-BILO JE U ZOO CENTRU UZETI SAD NEZNAM,SLUZI PROTIV ZATVORA-JER SE ZNAJU NAGUTATI DLAKA KAD SE CISTE I ONDA NE MOGU DA TO PROBAVE!

ANANAS MOZES DAVATI-NARAVNO OCISCEN-U MANJIM KOLICINAMA.

Cudi me da nisi bio u stanju pogledati sajt zecovi.net koji smo ti preporucili, onda bi znao cime trebas da hranis zeca !Tamo je bas lijepo objasnjena i pravilna ishrana kunica,drzanje,ponasanje i sve sto ostalo bi osoba koja zeli da ima kunica kao kucnog ljubimca trebala znati!!
Post Reply