Zec u kući :D

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
cecka
Posts: 10
Joined: 15/03/2012 12:46

#51 Re: Zec u kući :D

Post by cecka »

Eh i ja sam imala zeku, tačnije gospodina Tarzana (a bio je ženka). Imala sam ga 4,5 godine, nažalost umro je i to sve nepažnjom i bezobrazlukom veterinara (ne bih da imenujem veterinarsku stanicu). Uglavnom, moj zeki je kakio i piškio u kavez a bio je slobodan 24h. Nikada nije grizao kablove, niti bilo sto drugo. Posvetila sam mu mnogo pažnje prvih godinu dana kako bih ga naučila gdje treba da ide na wc :) Ukoliko ti se popiški ili pokaki na tepih,parket, pločice, nemoj ga ružiti, samo ga stavi u kavez i zatvori na sat vremena, nakon čega ga opet pusti,a "mjesto zločina" operi nekim sredstvom za čisćenje kako ga ne bi privlačilo. Ako ga planiraš držati puštenog u stanu, bitno je i da ga naučiš da se ne penje na krevet. Moj se znao popeti na krevet, ukrasti čokoladu (cijelo pakovanje) i počne trčati, kao on bi da pobjegne :) Bitno je i da ima jednu korpu u kojoj će se osjećati kao kod kuće, koja će uvijek stojati na istom mjestu i u kojoj će on biti siguran (kada nije u kavezu). Moj je obožavao i glasnu muziku, skakutao je, ničega se nije bojao. S nama je uvijek išao na vikendicu, a nikada nije pokušao pobjeći. Bio je prava maza. Kada god je poželio da se mazi, došao bi do mene, njuškicom me gurao po nozi da ga mazim. :) Mislim da sam imala divnog zekija. :)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#52 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

cecka wrote:Eh i ja sam imala zeku, tačnije gospodina Tarzana (a bio je ženka). Imala sam ga 4,5 godine, nažalost umro je i to sve nepažnjom i bezobrazlukom veterinara (ne bih da imenujem veterinarsku stanicu). Uglavnom, moj zeki je kakio i piškio u kavez a bio je slobodan 24h. Nikada nije grizao kablove, niti bilo sto drugo. Posvetila sam mu mnogo pažnje prvih godinu dana kako bih ga naučila gdje treba da ide na wc :) Ukoliko ti se popiški ili pokaki na tepih,parket, pločice, nemoj ga ružiti, samo ga stavi u kavez i zatvori na sat vremena, nakon čega ga opet pusti,a "mjesto zločina" operi nekim sredstvom za čisćenje kako ga ne bi privlačilo. Ako ga planiraš držati puštenog u stanu, bitno je i da ga naučiš da se ne penje na krevet. Moj se znao popeti na krevet, ukrasti čokoladu (cijelo pakovanje) i počne trčati, kao on bi da pobjegne :) Bitno je i da ima jednu korpu u kojoj će se osjećati kao kod kuće, koja će uvijek stojati na istom mjestu i u kojoj će on biti siguran (kada nije u kavezu). Moj je obožavao i glasnu muziku, skakutao je, ničega se nije bojao. S nama je uvijek išao na vikendicu, a nikada nije pokušao pobjeći. Bio je prava maza. Kada god je poželio da se mazi, došao bi do mene, njuškicom me gurao po nozi da ga mazim. :) Mislim da sam imala divnog zekija. :)
Jesi definitivno :) Ja na zalost nemam mogucnost svojim dati priliku da hodaju po stanu, jer su prij to radili i kakili su i piskili svugdje po kaucu, grickali kablove i tako to. Al sam im nabavio veliku ogradu, dao im skoro cijelu sobu, sve urediio za njih po propisima, al ne mogu vise da se brinem, jednostavno 3 je previse, svaki dan se mora cistili jer mnogo smrdi :( Takodjer, mislim da jedna hoce da se pari, pa je veoma agresivna po nekad, neda nam da joj pridjemo i udara druge kad joj pokusamo da pridjemo, ostalo je OK.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#53 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Zeke su jako nestašne u pubertetu (od 6. do 12. mj. života) i ako nisu kastrirani. Nažalost moja curica je premlada za kastraciju, pa imam iste probleme. Naučili smo je da ne skakuče po kauču, ali opet ne bira mjesto ni vrijeme kada će da obavi nuždu.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#54 Kunić kao ljubimac. Da čujem iskustva

Post by DanteX »

Pozdrav :)

Zadnjih dana razmišljam da sebi nabavim kunića kao kućnog ljubimca. Pa me interesuju iskustva trenutnih vlasnika (a može vala i bivših) tih životinja.
Stan je dovoljno velik za psa, tako da ima prostora. Ali me interesuje šta je sa mirisom? Plus što svi radimo (ja po 7 i po do osam sati) pa je li može biti sam to vrijeme ili mora biti neko sa njim? Većinu vremena kada bi neko bio sa njim naravno, hodao bi slobodno kroz stan.

Uglavnom, da ne lupam gluposti, ona dva pitanja su glavna koja me interesiraju.

Hvala :-D
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#55 Re: Kunić kao ljubimac. Da čujem iskustva

Post by Melami »

DanteX wrote:Pozdrav :)

Zadnjih dana razmišljam da sebi nabavim kunića kao kućnog ljubimca. Pa me interesuju iskustva trenutnih vlasnika (a može vala i bivših) tih životinja.
Stan je dovoljno velik za psa, tako da ima prostora. Ali me interesuje šta je sa mirisom? Plus što svi radimo (ja po 7 i po do osam sati) pa je li može biti sam to vrijeme ili mora biti neko sa njim? Većinu vremena kada bi neko bio sa njim naravno, hodao bi slobodno kroz stan.

Uglavnom, da ne lupam gluposti, ona dva pitanja su glavna koja me interesiraju.

Hvala :-D
Ja na zalost nemam pozitivno iskustvo, al vjerovatno je do mene. Imamo dva cuka, 3 zeka, papagajae i ribice. kunici nisu hodali po kuci jer su kad sam ih pustio nekoliko puta presjeklli kabal, piske svudgej, kake, jedu sve zivo, jastuke i slicno. Sakriju s enegdje pa ih ne mozes uhvatiti, ispod kreveta i sl.
Imali su mnogo malih kaveza, , vikendom sam ih pustao na veliki balkon. Nakon toga sam im kupio kavez za cuke, samo velika ograda, zaistaimaju mnogo prostora za sve aktivnosti, imaju sve sto ima treba. Sad gledam da ih dam nekome na usvajanje. Urin im ima jak miris, mora se cistiti svaki dan, a kakane svugdje, pa s ei to mora cistiti. Nisu nesto ;pitomi, pa bjeze kad ih pokusam uzeti, ili me napadaju. Ili se izmedju sebe pobiju kad ja pridjem. Ako mislis da imas vremena da ga pripitomis onda i uzmi, al; ako nisi siguran, sigurna nemoj. Nevjewrujem da tek tako mozes drzati zeku kad je beba samog u stanu, sve ce ti unistiti. Mislim da s eoni moraju drzati u kavezu i postepeno trenirati i pustati. Isto tako, moraces ga kastrirati.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#56 Re: Kunić kao ljubimac. Da čujem iskustva

Post by DanteX »

Melami wrote:
DanteX wrote:Pozdrav :)

Zadnjih dana razmišljam da sebi nabavim kunića kao kućnog ljubimca. Pa me interesuju iskustva trenutnih vlasnika (a može vala i bivših) tih životinja.
Stan je dovoljno velik za psa, tako da ima prostora. Ali me interesuje šta je sa mirisom? Plus što svi radimo (ja po 7 i po do osam sati) pa je li može biti sam to vrijeme ili mora biti neko sa njim? Većinu vremena kada bi neko bio sa njim naravno, hodao bi slobodno kroz stan.

Uglavnom, da ne lupam gluposti, ona dva pitanja su glavna koja me interesiraju.

Hvala :-D
Ja na zalost nemam pozitivno iskustvo, al vjerovatno je do mene. Imamo dva cuka, 3 zeka, papagajae i ribice. kunici nisu hodali po kuci jer su kad sam ih pustio nekoliko puta presjeklli kabal, piske svudgej, kake, jedu sve zivo, jastuke i slicno. Sakriju s enegdje pa ih ne mozes uhvatiti, ispod kreveta i sl.
Imali su mnogo malih kaveza, , vikendom sam ih pustao na veliki balkon. Nakon toga sam im kupio kavez za cuke, samo velika ograda, zaistaimaju mnogo prostora za sve aktivnosti, imaju sve sto ima treba. Sad gledam da ih dam nekome na usvajanje. Urin im ima jak miris, mora se cistiti svaki dan, a kakane svugdje, pa s ei to mora cistiti. Nisu nesto ;pitomi, pa bjeze kad ih pokusam uzeti, ili me napadaju. Ili se izmedju sebe pobiju kad ja pridjem. Ako mislis da imas vremena da ga pripitomis onda i uzmi, al; ako nisi siguran, sigurna nemoj. Nevjewrujem da tek tako mozes drzati zeku kad je beba samog u stanu, sve ce ti unistiti. Mislim da s eoni moraju drzati u kavezu i postepeno trenirati i pustati. Isto tako, moraces ga kastrirati.
To da jedu tj. grizu sve oko sebe mi je poznato. Imao sam hrčka i izgrizao je ćošak čilima. Ništa novo :D
Strpljiv sam sa životinjama, a uspio sam pripitomiti hrčka tj. naučiti ga da ne grize čilime (nakon onog incidenta). Uglavnom, hvala ti na informaciji :thumbup:
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#57 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Imam ženku kunića već par mjeseci i ne mogu zamisliti život bez nje. Zeke zahtijevaju pažnju, njegu i veliko znanje kako s njima, jer su jako osjetljivi. Zeko će gristi sve kada nema na čemu da krati zube. Njihovi zubi konstantno rastu i moraju grickati grančice, glodalice i igračke namjenjene njima kako ne bi počeli gristi namještaj. Ukoliko nemaju gdje da ih krate zubi im počnu urastati i oštećivati meso i obraze i onda je potrebna hitna intervencija veterinara.

Kao što sam gore navela, zeke u pubertetu imaju jaku potrebu da označavaju teritorij i onda piške gdje stignu. Moja malena ima dva ćoška u koja voli da čučne i jasno joj vidim repić kada to hoće da obavi. Zna da je odmah tjeramo tako da dobro pazi da li je posmatramo i časkom to odradi. Za kuglice (zeke kake čvrste sitne brabonjke) je druga priča. Zna gdje se to obavlja, ali u žaru dok trčkara iz nje znaju ispadati kuglice. Postoji i druga vrsta kuglica, vitaminske kuglice, koje zeke hape, pa nemoj da zeku sprečavaš u tome, jer su one strašno zdrave za njih. Pomiri se da će se neka kuglica negdje uvijek zavući i da ćeš stati na nju.

U toku dana, dok smo na poslu, držimo je u poprilično velikom kavezu, 100x60x60cm, pa ima dovoljno prostora za njen WC (zeke su čiste i kake u jedan ćošak koji odaberu).To je njoj dovoljno, jer svakako cijeli dan dremucka (nekad i zaspe k'o top) i nema potrebu da hoda. Obavezno se trebaju puštati najmanje 3-4h dnevno da se istrče. Prije nego zeko počne da hoda po stanu moraš zaštititi kablove, zatvoriti rupe iza namještaja ili ostaviti dovoljno prostora da se može provući. Generalno zeke vole "brloge", tj. prostore u koje mogu da se zavuku i spavaju. To im je u krvi i ne treba im to uskraćivati osim ako nije sigurno za njih. U početku savjetujem postepeno upoznavanje sa teritorijom. Prvo neka se navikne na kavez i nauči da joj je to ključno mjesto gdje jede i obavlja nuždu. Nakon prve sedmice je treba puštati u jednoj prostoriji, pa onda nakon 2-3 sedmice je upoznati sa dodatnim prostorom. Bit ćeš sam sebi zahvalan, jer je to osnovni trening za korištenje WC-a. Mi smo to kasno saznali, pa smo morali da je vratimo na početak...

Sada finansijski dio priče... Kad smo je tek nabavili nismo puno ni znali o zekama... Kupili smo joj premali kavez, pa smo morali kupiti i veći kako bi imala dovoljno prostora da se protegne dok nas nema. Zatim je slijedilo: par wc-a, pojilica, glodalice, specijalna vitaminska hrana, sijeno, prostirka za wc (pilota nije dobra za njih dugoročno gledano, a ni za tebe, jer se to rasipa po stanu, pa mi koristimo drveni pelet kojeg kupimo u Penny-u), furminator, makaze za noktiće, malt pasta... Budi spreman na investiciju. Da bismo je zabavili kupili smo joj 1m dugu cijev da se može provlačiti kroz nju, a dali smo joj i kartonsku kutiju na kojoj smo probušili dvije rupe da može da se kreće. Ovu kutiju strašno voli i omiljeno joj je mjesto za dremuckanje tokom vikenda. Mi je puštamo u hodnik i dnevni boravak kad smo tu i to joj je dovoljno da se istrči.

Jeste da je ništkorist (kako je od milja zovemo), baš kao i mace, ali je strašno umiljata. Nekako čovjek nema doticaja sa zekama, pa je svaki njihov pokret zanimljiv. Često iznenadi sa pokušajima da nas nadmudri... Vjerujem da se moje mišljenje može kositi sa nekim ljudima koji su imali loše iskustvo. Zeke, kao i svako biće, zahtijevaju vrijeme (više nego mace) i značajnu njegu, jer su osjetljivi. Mi smo u startu bili svjesni da će trebati uložiti vremena u nju, pa se ne žalimo. Zeke moraju da se istrče, da ispolje svoju prirodu. Zna se da npr. više mužjaka imaju probleme oko teritorije i znaju se tući. Dvije ženke isto tako se loše podnose. Naročito na malom prostoru. Da bi se to smirilo moraju se kastrirati i mora im se dati više prostora da bi svako pronašao svoj kutak. Kunići smrde kada im se loga ne čisti dovoljno često. Mi čistimo jednom do dva puta dnevno, a kuglice redovno kupimo. Dezinfekcija kaveza je jako bitna, jer se može razviti e.colli i može završiti kobno. To radimo jednom sedmično. Svaka životinja ima svoj miris i naravno da nam stan sada ne miriše na ljubičice, a naročito jer smo ukinuli sve mirise zbog zekinog njuha, ali se to kod nas skoro ni ne osjeti. Više miriše sijeno nego izmet. Zeke se ne kupaju nego se sami lickaju, ali ne mogu povratiti dlaku, pa se desi začep crijeva i tu preventivno dajemo malt pasticu svako par dana. Kada se linja češljamo je furminatorom da odstranimo višak dlake, a malt pastu dajemo svaki dan.

Malo su teški na maženju, jer skoro niti jedan zeko nije ljubitelj prevelikog nosanja. To već vrijeme donosi kako se bude privikavako na tebe... Pravo su plašljivi i to može potrajati dugo... Ako tražiš nešto da gnjaviš i nosaš uzmi macu. Zeko će doći na ruku i moći ćeš ga maziti, ali ćeš morati ti da se spustiš na pod u većini slučajeva.

Malo sam se raspisala, ali mi je bio cilj da znaš šta te sve očekuje. Nadam se da sam uspjela makar malo da približim kolika je to obaveza i šta te sve očekuje. Nemoj zaboraviti da ćeš ga zavoljeti i da ti neke stvari nimalo neće biti problem. :mrgreen:
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#58 Re: Zec u kući :D

Post by petunija »

A kako se snalazite sa zekama u vrijeme godišnjih odmora?
Ako idete preko granice?
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#59 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

petunija wrote:A kako se snalazite sa zekama u vrijeme godišnjih odmora?
Ako idete preko granice?
Još uvijek nisam imala prilike da se snalazim, jer je imam svega nekoliko mjeseci. Već sam dogovorila sa sestrom da dođe da je pusti na par sati i da je nahrani tih nekoliko dana koliko me neće biti. Zeke ne vole promjenu lokacije i znaju loše podnositi putovanja. Velika je vjerovatnoća da se neće moći opustiti u novom prostoru, a ja je ne želim mučiti. Trebao joj je dobar mjesec dana da se opusti kod mene u stanu kada je došla sa pet mjeseci starosti, pa vjerujem da bi taj proces ponovo proživljavala na odmoru. Za mene odmor, a za zeku ekstremni sport. :(
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#60 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

madnessa sve si tacno napisala. Treba ova sto je pitala za kunice da dobro razmisli, to je moj cilj bio, a tovj post je zaista dobar pa ako se nakon tvog posta i dalje odluci da ima kunica onda mislimd a nece biti problema za nju. Bolje je da dva puta razmisli jer ako uzme zeku, sigurno da voli zivotinje i onda ce joj biti veoma tesko da se odvoji ako joj ne odgovara.
Moj problem je bio, kao sto sam rekao, imam 3 kunica pa je mnogo vis eposla i teze. Ne mogu hodati po kuci da kake jer imam malog cuku koji omda jede te bobice :(
Istina, ne vole se mnogo maziti i nosati, al je veliko uzivanje gledati ih kako sspavaju, ili se odmaraju, ko mace.
Mace su veoma jednostavnije ko nema mnogo slobodnog vremena jer su mace samostalne i ne traze skoor nikakvu paznju.
Ja sam odlucio da svoje kunice dam na usvajanje, ali posto nece niko sva 3, dajem jednu posebno(koju sam i uzeo dodatno) ali kod nekoga ko ima vec jednog zeku. Ove dvije ce posebon jer su tako od uvijek. Sve tri su zenke :) vjeorvali ili ne, uklapanje je bilo bolno, skoro mjesec dana je trebao, ako ne i vise, bilo je i udaranja i svega, als u se uklopile na kraju. Sve postepeno je islo.
Evo slike i video mojih zeka malo, bile su i na temi o kucnim ljubimcima.
Pozz

Image
Image
Image
Last edited by Melami on 06/06/2012 10:11, edited 1 time in total.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#61 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Zeke ne vole da mjenjaju prostor i bile bi skroz zbunjene i mirne neko vrijeme(da ne kazem uplasene), a nema potrebe za tim.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#62 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Jao Melami, kako su slatke!!! Ova zadnja slika je predivna!!!
A vidi se da paziš na njih. Baš si im sredio prostor i vjerujem da im nije bilo loše. Vjerujem da ti je bilo teško to sa njima i psom. One baš ne gledaju gdje će ostaviti kuglice, a imaju brz metabolizam, pa se stiče dojam da samo jedu i kake. Male cuke vole njuškati i istraživati i mogu misliti na šta to liči! Razumijem zašto ih želiš pokloniti i nadam se da će naći odgovornog vlasnika. Savjetujem svima koji hoće da uzmu zeku da baš uzmu starijeg, jer su stekli imunitet i navike i rizik od kobnog ishoda je znatno smanjen.
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#63 Re: Zec u kući :D

Post by petunija »

Hvala za odgovore.
Nemam zeku, pitanje je bilo iz čiste radoznalosti, nekako mi je slatko bilo sve što pišete o njima pa sam se uključila. A i slike su preslatke :thumbup:
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#64 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Hvala! Uzivam ih slikavati dok se odmaraju, nevjerovatne su. Istina, mnogo truda je ulozeno, krenulo se od jednog kaveza, pa sam uzeo jos jedan isti i napravio jedan veci, pa onda jos 2, nakon toga sam uzeo ovu veliku mrezu. razmisljao kao napraviti da im bude dovoljno prostora da i jedu, odmaraju se, trce itd. Mnogo mi ih je zao al vise volim da kod nekog uzivaju u kuci, nego ovako samo da se izlezavaju i ja se imam vremena samo jednom sedmicno igrati sa njima. Znam da cu naic pravi dom, nije prvi put da udomljavam i pomazem zivotinjama, Skoro smo jednoj maci nasli pravo lijep dom, a i cuki prije toga, kojeg smo sa ulice pokupili. Ja nemam samo jednog cuku pa to jos dodatno otezava situaciju.
Ovo im je stari kavez, :D i akcija sa cukama.
Image
Image
Image
User avatar
petunija
Posts: 3016
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#65 Re: Zec u kući :D

Post by petunija »

Ako išta znači i ja sam usvojila jednog cuku.
Naravno, djeca me natjerala, ali svejedno volim životinje, samo sam se bojala da neću imati uslove za njega, pošto smo i mi svi po cijeli dan odsutni zbog posla i škole.
Ali i on se navikao, tako se obraduje kad dođemo s posla...
Ova zadnja slika je preslatka, :thumbup: sreća pa mi djeca ne navraćaju na ovaj forum, nadam se inače bi me natjerali na još jedno usvajanje :D
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#66 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

madnessa wrote:Imam ženku kunića već par mjeseci i ne mogu zamisliti život bez nje. Zeke zahtijevaju pažnju, njegu i veliko znanje kako s njima, jer su jako osjetljivi. Zeko će gristi sve kada nema na čemu da krati zube. Njihovi zubi konstantno rastu i moraju grickati grančice, glodalice i igračke namjenjene njima kako ne bi počeli gristi namještaj. Ukoliko nemaju gdje da ih krate zubi im počnu urastati i oštećivati meso i obraze i onda je potrebna hitna intervencija veterinara.

Kao što sam gore navela, zeke u pubertetu imaju jaku potrebu da označavaju teritorij i onda piške gdje stignu. Moja malena ima dva ćoška u koja voli da čučne i jasno joj vidim repić kada to hoće da obavi. Zna da je odmah tjeramo tako da dobro pazi da li je posmatramo i časkom to odradi. Za kuglice (zeke kake čvrste sitne brabonjke) je druga priča. Zna gdje se to obavlja, ali u žaru dok trčkara iz nje znaju ispadati kuglice. Postoji i druga vrsta kuglica, vitaminske kuglice, koje zeke hape, pa nemoj da zeku sprečavaš u tome, jer su one strašno zdrave za njih. Pomiri se da će se neka kuglica negdje uvijek zavući i da ćeš stati na nju.

U toku dana, dok smo na poslu, držimo je u poprilično velikom kavezu, 100x60x60cm, pa ima dovoljno prostora za njen WC (zeke su čiste i kake u jedan ćošak koji odaberu).To je njoj dovoljno, jer svakako cijeli dan dremucka (nekad i zaspe k'o top) i nema potrebu da hoda. Obavezno se trebaju puštati najmanje 3-4h dnevno da se istrče. Prije nego zeko počne da hoda po stanu moraš zaštititi kablove, zatvoriti rupe iza namještaja ili ostaviti dovoljno prostora da se može provući. Generalno zeke vole "brloge", tj. prostore u koje mogu da se zavuku i spavaju. To im je u krvi i ne treba im to uskraćivati osim ako nije sigurno za njih. U početku savjetujem postepeno upoznavanje sa teritorijom. Prvo neka se navikne na kavez i nauči da joj je to ključno mjesto gdje jede i obavlja nuždu. Nakon prve sedmice je treba puštati u jednoj prostoriji, pa onda nakon 2-3 sedmice je upoznati sa dodatnim prostorom. Bit ćeš sam sebi zahvalan, jer je to osnovni trening za korištenje WC-a. Mi smo to kasno saznali, pa smo morali da je vratimo na početak...

Sada finansijski dio priče... Kad smo je tek nabavili nismo puno ni znali o zekama... Kupili smo joj premali kavez, pa smo morali kupiti i veći kako bi imala dovoljno prostora da se protegne dok nas nema. Zatim je slijedilo: par wc-a, pojilica, glodalice, specijalna vitaminska hrana, sijeno, prostirka za wc (pilota nije dobra za njih dugoročno gledano, a ni za tebe, jer se to rasipa po stanu, pa mi koristimo drveni pelet kojeg kupimo u Penny-u), furminator, makaze za noktiće, malt pasta... Budi spreman na investiciju. Da bismo je zabavili kupili smo joj 1m dugu cijev da se može provlačiti kroz nju, a dali smo joj i kartonsku kutiju na kojoj smo probušili dvije rupe da može da se kreće. Ovu kutiju strašno voli i omiljeno joj je mjesto za dremuckanje tokom vikenda. Mi je puštamo u hodnik i dnevni boravak kad smo tu i to joj je dovoljno da se istrči.

Jeste da je ništkorist (kako je od milja zovemo), baš kao i mace, ali je strašno umiljata. Nekako čovjek nema doticaja sa zekama, pa je svaki njihov pokret zanimljiv. Često iznenadi sa pokušajima da nas nadmudri... Vjerujem da se moje mišljenje može kositi sa nekim ljudima koji su imali loše iskustvo. Zeke, kao i svako biće, zahtijevaju vrijeme (više nego mace) i značajnu njegu, jer su osjetljivi. Mi smo u startu bili svjesni da će trebati uložiti vremena u nju, pa se ne žalimo. Zeke moraju da se istrče, da ispolje svoju prirodu. Zna se da npr. više mužjaka imaju probleme oko teritorije i znaju se tući. Dvije ženke isto tako se loše podnose. Naročito na malom prostoru. Da bi se to smirilo moraju se kastrirati i mora im se dati više prostora da bi svako pronašao svoj kutak. Kunići smrde kada im se loga ne čisti dovoljno često. Mi čistimo jednom do dva puta dnevno, a kuglice redovno kupimo. Dezinfekcija kaveza je jako bitna, jer se može razviti e.colli i može završiti kobno. To radimo jednom sedmično. Svaka životinja ima svoj miris i naravno da nam stan sada ne miriše na ljubičice, a naročito jer smo ukinuli sve mirise zbog zekinog njuha, ali se to kod nas skoro ni ne osjeti. Više miriše sijeno nego izmet. Zeke se ne kupaju nego se sami lickaju, ali ne mogu povratiti dlaku, pa se desi začep crijeva i tu preventivno dajemo malt pasticu svako par dana. Kada se linja češljamo je furminatorom da odstranimo višak dlake, a malt pastu dajemo svaki dan.

Malo su teški na maženju, jer skoro niti jedan zeko nije ljubitelj prevelikog nosanja. To već vrijeme donosi kako se bude privikavako na tebe... Pravo su plašljivi i to može potrajati dugo... Ako tražiš nešto da gnjaviš i nosaš uzmi macu. Zeko će doći na ruku i moći ćeš ga maziti, ali ćeš morati ti da se spustiš na pod u većini slučajeva.

Malo sam se raspisala, ali mi je bio cilj da znaš šta te sve očekuje. Nadam se da sam uspjela makar malo da približim kolika je to obaveza i šta te sve očekuje. Nemoj zaboraviti da ćeš ga zavoljeti i da ti neke stvari nimalo neće biti problem. :mrgreen:

Wow... To je baš puno. I informativno naravno :D
Mislio sam sebi nabaviti patuljastog kunića, pa bi eto kavez srednje veličine bio dovoljno za njega. A šta se tiče igračaka, imam teniskih loptica na raspologanju i starih kartona pa može se sa tim zabavljati :)

Danas sam pogledao cijenu kunića i kaveza. Zajedno bi me to koštalo oko 90 KM. Ali kupiti kunića mi je zadnja opcija. Tražim nekoga ko poklanja :)
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#67 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Def nemojte kupovati zivotinje bilo koje vrste, molim vas. Samo podsticete ljude da se bave tim biznisom, a to ne treba nikome da bude biznis. UVIJEK ima neko ko daje na usvajanje, ako ne tog trenutka, bice kroz nekoliko dana ili sedmica. Ali kad dajete zitovinje, Nikad djaba, zasto? Zato sto ljudi koriste zivotinje u svakakve svrhe, koje normalan covjek ne moze ni zamisliti. Ja uvijek kad sam davao zitovnje na usvajanje uvijek sam prvo imao neku cijenu, simbolicnu, i rekao sam razlog. Kada bih upoznao usvatelja, vidio dom(to je uvijek bilo pod obavezno) onda kad dodje da on plati, rekao sam da ne treba nista, nikad pare nisam uzeo, ni za kaveze, kucice, itd, ni za opremu. Al mi je dusa mirna i znam da je svaka zivotinja koju sam dao na usvajanje u dobrim rukama. Imate na forumu teme o psima mislim sta ljudi rade kad se zivotinje daju na usvajanje djaba.
Evo jedna friska slika kad sam dosoa sa posla.Izvinjavam se na kvaliteti slike, bio je mrak i zumiro sam.
Image
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#68 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

DanteX wrote:Wow... To je baš puno. I informativno naravno :D
Mislio sam sebi nabaviti patuljastog kunića, pa bi eto kavez srednje veličine bio dovoljno za njega. A šta se tiče igračaka, imam teniskih loptica na raspologanju i starih kartona pa može se sa tim zabavljati :)

Danas sam pogledao cijenu kunića i kaveza. Zajedno bi me to koštalo oko 90 KM. Ali kupiti kunića mi je zadnja opcija. Tražim nekoga ko poklanja :)
Nadam se da nećeš zamjeriti na još jednom dužem odgovoru. Vjerujem da želiš da paziš svog budućeg zeku, a ne bih voljela da se izlažeš nepotrebnim troškovima kupujući nešto što ti neće odgovarati.
Kod nas možeš kupiti patuljastog, koji u biti nije patuljasti nego međuvarijanta. Moja curica je rase Lavlja glava, koja raste do max 2kg, ako nije neka kombinacija više rasa kada ne znaš šta da očekuješ. Zeko neće spavati i jesti tamo gdje kaki, i moraš biti svjestan toga kada kupuješ kavez. Jednostavno mora imati ćošak za nuždu (prostor za posebnu wc kutiju), za hranu i odmaranje. Ako ovo planiraš zeko neće ležati u svom urinu, a to znači da neće smrditi. Zeko smrdi kada mu krzno dođe u kontakt sa urinom. Zamisli kako bi se osjetilo kada bi ležanje u urinu bilo pravilo! Zeko kada se protegne, tj. kad baš opušteno leži ispruži i zadnje i prednje noge, to može biti i do pola metra. Moraš mu dati prostora i da se kreće, tj. da ne patiš životinju. Moja curica sada ima 1.5kg, a smatram da joj ovaj kavez od 100x60x60 tamam, a voljela bih da ima i više prostora, pa je s vremena na vrijeme pustimo da hoda po hodniku dok smo odsutni. Srce ti se stegne kad te gleda iz skučenog prostora i očima moli da je pustiš... Mene je kavez koštao 100KM nov, pa tako to što si ti zamislio mi se čini preskromno obzirom koliko zeke zahtijevaju i ako uzmemo u račun da se kunići sada u prodaju kreću od 40 do 50KM. Evo kod mene je taj majušni (upola manji) kavez viška i ne pada mi na pamet da zeku stavim u njega. Zamorca možda, ali zeku ne. Pogledaj na klipu od @Melami koliko je samo on odvojio prostora (kavezi+mreža) za svoje zeke, a poklanja ih zato što smatra da im je to malo. Ako ti je skupo kupovati kaveze napravi nešto improvizovano. Kupi komad itisona i napravi svoju ogradicu umjesto kaveza, ali obezbijedi mu obavezno dovoljan prostor za kretanje.

Moraš malo više educirati se o zekama. Zekama se daju grančice i igračke koje ne mogu progutati. Imaju jako osjetljiv probavni trakt i moraš biti pažljiv. Svaki komadić hrane koji ne smiju jesti može biti koban. Imaju strašno brz metabolizam, što znači da ono što pojedu jako brzo završi u krvotoku, pa nemaš vremena da reaguješ. Moja malena u principu ne gricka kartonsku kutiju u kojoj se izležava, ali čim počne da se sumnjivo vrti bude odstranjena. Mislim da od teniskih loptica nema ništa pošto je vjerovatno neće moći zagristi. :mrgreen:

Isto bih ti savjetovala da uzmeš starijeg zeku, od 3-5mj ili starijeg, jer su kao maleni jako osjetljivi. U prva 2mj oni stiču imunitet dojeći i stiču jako bitna znanja od mame (kako da se čiste, gdje da piške, kako da piju vodu...) i jako je važno da to zeko nauči, jer onda nećeš imati problema sa njegovim karakterom. Meni su prvog zeku prodali mlađeg od mjesec dana i od straha od nove lokacije i zbog toga što je odvojen iz svog legla je uginuo odmah sutradan. Veterinar mi je rekao da je to tako i da je veliki rizik uzimati premladog zeku. Jesu preslatki kada su jako mali, ali je njihova sudbina jako neizvjesna.

Želim da istaknem da zeke u prirodi žive u jamama i skrivenim prostorima i to mu moraš obezbijediti. U početku će biti jako preplašen i u takvom prostoru će se moći smiriti i opustiti svoje slabašno srce, npr. zatvorenoj kartonskoj kutiji sa otvorenim ulazom.

Obavezno odmah kupi: kavez, pojilicu, hranilicu, sijeno, pilotu/pelet, te obezbijedi prostor gdje će se zeko sakriti kad spava.

@Melami: U pravu si za ovo oko kupovine... Nažalost znam da ljudi pare zeke samo da bi ih časkom dostavili pet shopovima, a jako brzo uginu zbog prevelikog stresa. Meni se i dan danas srce slama zbog mog prvog zeke. Najgore je što ljudi ne znaju da su zeke tako osjetljive, pa pristanu da ih kupe, jer su preslatki. Baš kao što sam to i sama uradila. :(
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#69 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

Ja sam nasao na nekim sajtovima da se zekama stavi trava u jedan kavez, pun trave i one tu jedu i kake i piske ? To se kosi sa ovim tvojim sto si rekla. Razlog tome je jer one kake po cijeli dan, to ne mogu kontrolisati, a najvise to rade kad jedu.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#70 Re: Zec u kući :D

Post by madnessa »

Melami wrote:Ja sam nasao na nekim sajtovima da se zekama stavi trava u jedan kavez, pun trave i one tu jedu i kake i piske ? To se kosi sa ovim tvojim sto si rekla. Razlog tome je jer one kake po cijeli dan, to ne mogu kontrolisati, a najvise to rade kad jedu.
Ovo za odabir mjesta za nuždu sam pročitala na forumima, a i u knjizi "Rabbits for dummies" i radi se o slučaju da imaš samo jedan kavez. Moja curica kada je zatvorena u kavezu to radi isključivo u jednom ćošku (gdje sam joj stavila i plastični WC za zeke) i ostatak kaveza je čist od njenog izmeta. Kada je vani to je druga priča. Ima 2-3 mjesta gdje voli da čučne i tu nema pomoći. To sam priprisala tome što je sada u adolescenciji/pubertetu, pa da se ne kontroliše... što će vrijeme pokazati. Imam je 3mjeseca i stvarno ne mogu tvrditi da će se uvijek ovako ponašati.

Kako shvatih @DanteX želi kupiti i zeku i kavez za 90KM, što ispadne 40-50KM za kavez. Obzirom da sam skoro kupovala kavez znam da je to veličina koju sam ja prvobitno kupila za malenog zeku i moja curica više ne može u njemu da se ispruži. U svakom slučaju treba da razmisli o veličini kaveza i zekinim potrebama za većim prostorom naročito ako planira da ga dosta dugo drži u kavezu. Moja želja je bila da tim primjerom kažem da je bolje da mu ogradi veći prostor nego da baca pare na nešto što ne odgovara zeki.
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#71 Re: Zec u kući :D

Post by Melami »

madnessa wrote:
Melami wrote:Ja sam nasao na nekim sajtovima da se zekama stavi trava u jedan kavez, pun trave i one tu jedu i kake i piske ? To se kosi sa ovim tvojim sto si rekla. Razlog tome je jer one kake po cijeli dan, to ne mogu kontrolisati, a najvise to rade kad jedu.
Ovo za odabir mjesta za nuždu sam pročitala na forumima, a i u knjizi "Rabbits for dummies" i radi se o slučaju da imaš samo jedan kavez. Moja curica kada je zatvorena u kavezu to radi isključivo u jednom ćošku (gdje sam joj stavila i plastični WC za zeke) i ostatak kaveza je čist od njenog izmeta. Kada je vani to je druga priča. Ima 2-3 mjesta gdje voli da čučne i tu nema pomoći. To sam priprisala tome što je sada u adolescenciji/pubertetu, pa da se ne kontroliše... što će vrijeme pokazati. Imam je 3mjeseca i stvarno ne mogu tvrditi da će se uvijek ovako ponašati.

Kako shvatih @DanteX želi kupiti i zeku i kavez za 90KM, što ispadne 40-50KM za kavez. Obzirom da sam skoro kupovala kavez znam da je to veličina koju sam ja prvobitno kupila za malenog zeku i moja curica više ne može u njemu da se ispruži. U svakom slučaju treba da razmisli o veličini kaveza i zekinim potrebama za većim prostorom naročito ako planira da ga dosta dugo drži u kavezu. Moja želja je bila da tim primjerom kažem da je bolje da mu ogradi veći prostor nego da baca pare na nešto što ne odgovara zeki.
a da, to je vec druga prica. Kod mene u donjem kavezu je samo trava na sredini i one kako jedu, direktno u coskove kakane L:D Uglavnom, ovaj sto hoce da uzme kavez, bolje se isplati nesto kao sto sam ja napravio nego obicni kavez. Odredjena vrsta tepisona(koje zeke ne mogu jesti) i smao ograda, unutra napravis kako hoces i sta hoces. Ja isto sto radim, ljeti, kad je toplo, ubacim flasu leda i one legnu pored nje da se hlade.
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#72 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

madnessa wrote:
DanteX wrote:Wow... To je baš puno. I informativno naravno :D
Mislio sam sebi nabaviti patuljastog kunića, pa bi eto kavez srednje veličine bio dovoljno za njega. A šta se tiče igračaka, imam teniskih loptica na raspologanju i starih kartona pa može se sa tim zabavljati :)

Danas sam pogledao cijenu kunića i kaveza. Zajedno bi me to koštalo oko 90 KM. Ali kupiti kunića mi je zadnja opcija. Tražim nekoga ko poklanja :)
Nadam se da nećeš zamjeriti na još jednom dužem odgovoru. Vjerujem da želiš da paziš svog budućeg zeku, a ne bih voljela da se izlažeš nepotrebnim troškovima kupujući nešto što ti neće odgovarati.
Kod nas možeš kupiti patuljastog, koji u biti nije patuljasti nego međuvarijanta. Moja curica je rase Lavlja glava, koja raste do max 2kg, ako nije neka kombinacija više rasa kada ne znaš šta da očekuješ. Zeko neće spavati i jesti tamo gdje kaki, i moraš biti svjestan toga kada kupuješ kavez. Jednostavno mora imati ćošak za nuždu (prostor za posebnu wc kutiju), za hranu i odmaranje. Ako ovo planiraš zeko neće ležati u svom urinu, a to znači da neće smrditi. Zeko smrdi kada mu krzno dođe u kontakt sa urinom. Zamisli kako bi se osjetilo kada bi ležanje u urinu bilo pravilo! Zeko kada se protegne, tj. kad baš opušteno leži ispruži i zadnje i prednje noge, to može biti i do pola metra. Moraš mu dati prostora i da se kreće, tj. da ne patiš životinju. Moja curica sada ima 1.5kg, a smatram da joj ovaj kavez od 100x60x60 tamam, a voljela bih da ima i više prostora, pa je s vremena na vrijeme pustimo da hoda po hodniku dok smo odsutni. Srce ti se stegne kad te gleda iz skučenog prostora i očima moli da je pustiš... Mene je kavez koštao 100KM nov, pa tako to što si ti zamislio mi se čini preskromno obzirom koliko zeke zahtijevaju i ako uzmemo u račun da se kunići sada u prodaju kreću od 40 do 50KM. Evo kod mene je taj majušni (upola manji) kavez viška i ne pada mi na pamet da zeku stavim u njega. Zamorca možda, ali zeku ne. Pogledaj na klipu od @Melami koliko je samo on odvojio prostora (kavezi+mreža) za svoje zeke, a poklanja ih zato što smatra da im je to malo. Ako ti je skupo kupovati kaveze napravi nešto improvizovano. Kupi komad itisona i napravi svoju ogradicu umjesto kaveza, ali obezbijedi mu obavezno dovoljan prostor za kretanje.

Moraš malo više educirati se o zekama. Zekama se daju grančice i igračke koje ne mogu progutati. Imaju jako osjetljiv probavni trakt i moraš biti pažljiv. Svaki komadić hrane koji ne smiju jesti može biti koban. Imaju strašno brz metabolizam, što znači da ono što pojedu jako brzo završi u krvotoku, pa nemaš vremena da reaguješ. Moja malena u principu ne gricka kartonsku kutiju u kojoj se izležava, ali čim počne da se sumnjivo vrti bude odstranjena. Mislim da od teniskih loptica nema ništa pošto je vjerovatno neće moći zagristi. :mrgreen:

Isto bih ti savjetovala da uzmeš starijeg zeku, od 3-5mj ili starijeg, jer su kao maleni jako osjetljivi. U prva 2mj oni stiču imunitet dojeći i stiču jako bitna znanja od mame (kako da se čiste, gdje da piške, kako da piju vodu...) i jako je važno da to zeko nauči, jer onda nećeš imati problema sa njegovim karakterom. Meni su prvog zeku prodali mlađeg od mjesec dana i od straha od nove lokacije i zbog toga što je odvojen iz svog legla je uginuo odmah sutradan. Veterinar mi je rekao da je to tako i da je veliki rizik uzimati premladog zeku. Jesu preslatki kada su jako mali, ali je njihova sudbina jako neizvjesna.

Želim da istaknem da zeke u prirodi žive u jamama i skrivenim prostorima i to mu moraš obezbijediti. U početku će biti jako preplašen i u takvom prostoru će se moći smiriti i opustiti svoje slabašno srce, npr. zatvorenoj kartonskoj kutiji sa otvorenim ulazom.

Obavezno odmah kupi: kavez, pojilicu, hranilicu, sijeno, pilotu/pelet, te obezbijedi prostor gdje će se zeko sakriti kad spava.

@Melami: U pravu si za ovo oko kupovine... Nažalost znam da ljudi pare zeke samo da bi ih časkom dostavili pet shopovima, a jako brzo uginu zbog prevelikog stresa. Meni se i dan danas srce slama zbog mog prvog zeke. Najgore je što ljudi ne znaju da su zeke tako osjetljive, pa pristanu da ih kupe, jer su preslatki. Baš kao što sam to i sama uradila. :(
Što duže to je bolje i odmah informativnije :-D

Ja sam sebi ovako sve smislio:
Kupiti jedan veliki kavez i posudica za WC van kaveza (nešto kao za mačke).
Glavni kavez bio bi u hodnjiku, tu je uvijek hlad i nije baš vruće. Ne znam je li minus ako je kuhinja do hodnjika. Mama kada kuha hranu sa jakim mirisom, zna se to proširiti kroz stan. Pa nisam siguran hoće li to kuniću smetati. Velik plus što u hodnjiku neka kablova koje može gristi. Njegov WC bio bi pored kaveza tj. u malom WC koji niko ne koristi osim da bi ostavljali neke nepotrebne stvari.
Zatim, u kavez bih stavio posudicu za hranu i vodu (ili voda u flašici kao za hrčka), zatim piljevinu i igračke neke.
Za van kaveza, imam teniskih loptica, nekih kartona (a ostat će garant karton od kaveza) i još nekih điđa koje može koristiti za igranje. I naravno daska koju može gristi do milje volje.

Šta se tiče hrane, do toga ću doći kada budem blizu nabavke kunića :)

Sad ne znam, je li ovo dobro ili se mora nešto promijeniti? :D
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#73 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

Kod nas se cesto desava situacija gdje ljudi kupuju zeku na poklon,bilo djetetu ili nekome drugom,pa nakon nekog vremena kad se uvidi kolika je to obaveza desava se da taj isti zeko zavrsi ili na ulici ili u garazi i slicno...

Zeko kao ni bilo koja druga zivotinja nije igracka i treba mnogo ljubavi i paznje.
Velika je greska kupovati zeku djeci,jer zecevi bilo patuljasti ili veliki nisu kao mace i cuke da dodju kad ih zovnes,da donesu loptu i slicno,nisu maze-kao mace,nego maze se kad oni hoce, sto djeci cesto dosadi i samim time mali slatki zeko prestaje biti zanimljiv,posebno kad poraste i nije vise onako mali i sladak.
Nikako ali nikako ne bih preporucila kupovanje kunica djeci.

Kada ga kupujete dobro razmislite jer je to obaveza za narednih 10 godina koliko u prosjeku zive.
Zeko mora imati svoj kutak u kuci ili stanu, dakle kavez dovoljno velik da se moze protegnuti i ustati,zatim pojilice za vodu,plasticni wc u koji ce vrsiti nuzdu- to lako nauce samo treba biti strpljiv,plus malt pasta koja se mora davati protiv zatvora,zatim razno razni vitamini,veterinarska njega,vakcine i ostalo....

Veoma je tesko naci svu ovu opremu,barem kada sam ja kupovala prije par godina sve sam uzimala u inostranstvu.

Sto se tice ishrane-sijeno je najvaznije i svakodnevno mora biti zastupljeno.
Paket sjena je 4-5KM i i traje manje od mjesec dana,plus ostala hrana pelete,granule.....


Kunici ne vole biti sami tako da je preporucljivo drzati dva,posebno ako mnogo vremena provodite na poslu.

Kablove i namjestaj nece gristi ako mu nabavite grancice vocki ili neke grickalice iz pet shopa.

Kunici su glodavci, zubi im stalno rastu i oni imaju potrebu za grickanjem,ako ih ne uposlite sa grancicama onda se spremite da vam nastrada tepih i namjestaj .

Ako imate jos pitanja,tu sam. :)
User avatar
Sofija89
Posts: 353
Joined: 22/06/2010 14:15

#74 Re: Zec u kući :D

Post by Sofija89 »

DanteX

tesko ces kunica nauciti da obavlja nuzdu u posude za mace, oni trebaju imati ovaj trokutasti wc koji je najmjenjen bas za kunice,zato sto se vole zgurati u cosak kad obavljaju nuzdu :D

Ali budi spreman da kunic nije kao pas i da ce s vremena na vrijeme obaviti nuzdu i van kaveza,na tepihu na plocicama ili gdje se vec nadje, cisto da obiljezi teritoriju.....a kuglice ce ostavljati svuda jer to jako tesko kontrolisu. :)

Image


I jos da napomenem da kunici ne smrde,ali zato ako ne cistis wc - svakodnevno osjetice se uzasan miris.

U kavezu mora imati wc,jer ne mozes svaki dan prati toliki kavez,nego kad nauci da ide u wc samo ces wc pocisiti a kavez mozes jednom sedmicno....bez wc-a ces se tesko provesti
User avatar
DanteX
Posts: 1088
Joined: 14/09/2009 23:26

#75 Re: Zec u kući :D

Post by DanteX »

Sofija89 wrote:DanteX

tesko ces kunica nauciti da obavlja nuzdu u posude za mace, oni trebaju imati ovaj trokutasti wc koji je najmjenjen bas za kunice,zato sto se vole zgurati u cosak kad obavljaju nuzdu :D

Ali budi spreman da kunic nije kao pas i da ce s vremena na vrijeme obaviti nuzdu i van kaveza,na tepihu na plocicama ili gdje se vec nadje, cisto da obiljezi teritoriju.....a kuglice ce ostavljati svuda jer to jako tesko kontrolisu. :)

Image


I jos da napomenem da kunici ne smrde,ali zato ako ne cistis wc - svakodnevno osjetice se uzasan miris.

U kavezu mora imati wc,jer ne mozes svaki dan prati toliki kavez,nego kad nauci da ide u wc samo ces wc pocisiti a kavez mozes jednom sedmicno....bez wc-a ces se tesko provesti
Pretpostavljam da sve to dolazi zajedno sa kavezom. Kao i za hrčka. Samo još jedno pitanje, gdje da uzmem najbolji kavez za kunića? Je li Zoo Centar na Grbavici? Ili ipak onaj Centar iza BBI-a ili onaj na Otoci?
Ok, za sada su to glavne informacije koje trebam znati. Sada samo da pronađem nekoga ko poklanja kuniće, vidjet ću da imaju jedno 5-6 mjeseci :)

Uglavnom, hvala svima na vrijednim informacijama :thumbup:
Post Reply