Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
truecolors123
Posts: 1
Joined: 11/03/2014 08:57

#1 Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by truecolors123 »

Prijatelj ima papir - vizu za boravak u Njemačkoj na određeno vrijeme i to traje već duže vrijeme (produžavanje papira). Sad je ovdje i ovdje bi da pokuša naći posao, ali bi da zadrži papir kako bi za, nedaj Bože, mogao raditi gore legalno, a ne na crno. Prijavljen je na stan kod rođaka jer je to jedan od uslova. Problem je što iz njegovog zdravstvenog osiguranja traže ili da plati puni iznos za mjesečno osiguranje ili da donese potvrdu o odjavi u Njemačkoj. Ni jedna od ove dvije opcije mu ne odgovara. Ima li neka mogućnost da se ovo zaobiđe ili bar plati neki minimum i koliko je to? Hvala na svakom savjetu.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#2 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Zviz »

Ima tj. ako mu robina je otmena, pa ima najjaca osiguranja koja u pincipu vaze za sve ukucane, u Njemackoj je sto si bogatij imas povoljnije osiguranje i uslove, to je tako. Druga varijanta je posao ;-) Treca, da bude na crno ili da ucini jedno od ta dva prijedloga sto mu nude.
Horizon
Posts: 40
Joined: 16/04/2014 12:33

#3 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Horizon »

Naime, ukoliko neko zna naravno informaciju ili je imao slican slucaj, a situacija je ova: Moja supruga i 2 djece trebali bi mi doci u posjetu za mjesec i po. Ostali bi u Njemackoj 2 mjeseca, ja bih naravno ovamo prijavio kad dodju. Medjutim s obzirom da se s djecom nikad ne zna oko zdr. situacije, sta mi je najbolje uraditi da oni imaju ovamo zdr. zastitu za nedaj Boze?

Hvala unaprijed na odgovorima?
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#4 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by OptimusPrime »

Najednostavnje je da uzmu Putno zdravstveno osiguranje u Bosni. Ne znam kako mislis u Njemackoj da ih osiguras ako nemaju dozvolu boravka...
Horizon
Posts: 40
Joined: 16/04/2014 12:33

#5 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Horizon »

Nemam pojma...negdje sam procitao da se mogu recimo uzeti u ADAC-u, da ovo puno osiguranje iz BiH j samo za transfer u slucaju necega....nisam u toj bransi, pa nemam pojma...
User avatar
newlevel
Posts: 1168
Joined: 30/03/2013 23:51

#6 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by newlevel »

To se uzme osiguranje u bosni, i vazi u cijelij evropi. Najjeftinije im je da odu u triglav osiguranje.

Sent from my Nokia 3310
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#7 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by friskyoreo »

Horizon wrote:Naime, ukoliko neko zna naravno informaciju ili je imao slican slucaj, a situacija je ova: Moja supruga i 2 djece trebali bi mi doci u posjetu za mjesec i po. Ostali bi u Njemackoj 2 mjeseca, ja bih naravno ovamo prijavio kad dodju. Medjutim s obzirom da se s djecom nikad ne zna oko zdr. situacije, sta mi je najbolje uraditi da oni imaju ovamo zdr. zastitu za nedaj Boze?

Hvala unaprijed na odgovorima?
Nisam siguran, ali mislim da imamo ugovor sa NJemackom. Znam 100% da imamo s Austrijom. Znaci odes u u zavod za zdravstveno i ispunis formular, i dodjes kroz par sati i oni ti daju taj neki papir na nasem i njemackom. Pitat ce koliko planiras boraviti tamo i trebas dobiti potvrdu od porodicnog ljekara iz doma zdravlja da nemas neke teske bolesti.
Bolje nego da placaju privatnim osiguranjima kad imas besplatno.
User avatar
fridmann
Posts: 183
Joined: 04/07/2011 18:06

#8 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by fridmann »

OptimusPrime wrote:Najednostavnje je da uzmu Putno zdravstveno osiguranje u Bosni. Ne znam kako mislis u Njemackoj da ih osiguras ako nemaju dozvolu boravka...
Naravno da ih nemoze osigurati,
moze ih jedino osigurati u Bosni "Putno osiguranje" isto tako i onima osiguranicima u Njemackoj ne pomaze u Bosni,
Bosna trazi novac u gotovini u slucaju pregleda/bolest a pacijenat sa racunom naplacuje kod njegove bolnicke blagajne u Njemackoj.
Valjda ona Jugoslovenska varijanta YU 6 ili YU 7 za BiH nije ratificirana.
Horizon
Posts: 40
Joined: 16/04/2014 12:33

#9 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Horizon »

fridmann wrote:
OptimusPrime wrote:Najednostavnje je da uzmu Putno zdravstveno osiguranje u Bosni. Ne znam kako mislis u Njemackoj da ih osiguras ako nemaju dozvolu boravka...
Naravno da ih nemoze osigurati,
moze ih jedino osigurati u Bosni "Putno osiguranje" isto tako i onima osiguranicima u Njemackoj ne pomaze u Bosni,
Bosna trazi novac u gotovini u slucaju pregleda/bolest a pacijenat sa racunom naplacuje kod njegove bolnicke blagajne u Njemackoj.
Valjda ona Jugoslovenska varijanta YU 6 ili YU 7 za BiH nije ratificirana.


http://www.adac.de/produkte/versicherun ... PageId=576
User avatar
OptimusPrime
Posts: 165
Joined: 06/08/2010 12:38

#10 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by OptimusPrime »


Naravno da mozes privatno osigurati u nekom osiguranju, to mozes uraditi bilo gdje. Ja sam mislio da to kontas iskoristiti svoje zdravstveno osiguranje U njemackoj da i njih osiguras ta 2 mjeseca zajedno. Ovako ti je manje vise svejedno kako se odlucis, ili ADAC ili neko osiguranje u Bosni. Vidi sta ce te jeftinije izaci...
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#11 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Kruler »

friskyoreo wrote:
Horizon wrote:Naime, ukoliko neko zna naravno informaciju ili je imao slican slucaj, a situacija je ova: Moja supruga i 2 djece trebali bi mi doci u posjetu za mjesec i po. Ostali bi u Njemackoj 2 mjeseca, ja bih naravno ovamo prijavio kad dodju. Medjutim s obzirom da se s djecom nikad ne zna oko zdr. situacije, sta mi je najbolje uraditi da oni imaju ovamo zdr. zastitu za nedaj Boze?

Hvala unaprijed na odgovorima?
Nisam siguran, ali mislim da imamo ugovor sa NJemackom. Znam 100% da imamo s Austrijom. Znaci odes u u zavod za zdravstveno i ispunis formular, i dodjes kroz par sati i oni ti daju taj neki papir na nasem i njemackom. Pitat ce koliko planiras boraviti tamo i trebas dobiti potvrdu od porodicnog ljekara iz doma zdravlja da nemas neke teske bolesti.
Bolje nego da placaju privatnim osiguranjima kad imas besplatno.
Ja sam siguran i da, imamo ugovor s Njemačkom. Ova informacija se može naći i na stranicama Zavoda za zdravstveno osiguranje (http://www.kzzosa.ba/index.php?type=0&a=14).

Međutim, ovo osiguranje važi do 30 dana i zbog toga bih ti preporučio da kupiš i dodatno putno osiguranje za preostali period.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#12 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by sacred000 »

Pozdrav

Da malo aktuliziramo ovu temu?
  • Koja osiguranja vi imate?
    Standardno ili dopunsko zdravstveno?
    Koliko plaćate?
    Vaša iskustva?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#13 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Rockefeller »

sacred000 wrote: 05/12/2022 09:00 Pozdrav

Da malo aktuliziramo ovu temu?
  • Koja osiguranja vi imate?
    Standardno ili dopunsko zdravstveno?
    Koliko plaćate?
    Vaša iskustva?
Gesetzlich ili Privatversicherung, to je osnovno. Ova ostala oiguranja mozes uzet svugdje, tipa zivotno osiguranje ili u slucaju da ostanes hendikepiran, osiguranje za zube itd.

Gesetzlich placas 14,6%, a ovo privatno zavisi koliko imas godina i gdje radis i koliko zaradjujes. Privatno je skuplje, logicno. Prednost je kada trazis kod nekog specijaliste termin, prije ces ga dobiti nego ovaj u Gesetzliche Versicherung.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#14 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by sacred000 »

:-D :-D :-D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#15 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Rockefeller »

sacred000 wrote: 06/12/2022 07:39 :-D :-D :-D
Ako ces ti raditi samo onda su svi tvoji clanovi porodice osigurani preko tebe.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#16 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by sacred000 »

Rockefeller wrote: 07/12/2022 22:24
sacred000 wrote: 06/12/2022 07:39 :-D :-D :-D
Ako ces ti raditi samo onda su svi tvoji clanovi porodice osigurani preko tebe.
Znam to hvala ali sam mislio imal nesto dodatno da se plati a da u slucaju bolesti ne znam snose terme, brze termine, neke pogodnosti
User avatar
Rockefeller
Posts: 7293
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#17 Re: Zdravstveno osiguranje u Njemačkoj

Post by Rockefeller »

sacred000 wrote: 08/12/2022 10:25
Rockefeller wrote: 07/12/2022 22:24

Ako ces ti raditi samo onda su svi tvoji clanovi porodice osigurani preko tebe.
Znam to hvala ali sam mislio imal nesto dodatno da se plati a da u slucaju bolesti ne znam snose terme, brze termine, neke pogodnosti
Ti uvijek mozes otici kod specijaliste na pregled i da dobijes brze termin samo platis.
Post Reply