Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1 Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by julisiz es grant »

Na koji način osoba koja je dobila otkaz na poslu i tužila poslodavca zbog nezakonitog otkaza može ostvariti zdravstveno osguranje do završetka procesa?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#2 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by O'zone »

Biro za zapošljavanje
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by julisiz es grant »

O'zone wrote:Biro za zapošljavanje
Da li se može prijaviti na biro ako je tužio poslodavca? Radnik koji tuži poslodavca želi da se vrati na posao sa kojeg smatra da je nezakonito otpušten. Osim što prijava na biro u tom slučaju nema smisla (jer prijavom na neki način priznaje da traži posao negdje drugo), da li tužba i prijava na biro pravno predstavljaju smetnju jedno drugom?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by Bloo »

julisiz es grant wrote:
O'zone wrote:Biro za zapošljavanje
Da li se može prijaviti na biro ako je tužio poslodavca? Radnik koji tuži poslodavca želi da se vrati na posao sa kojeg smatra da je nezakonito otpušten. Osim što prijava na biro u tom slučaju nema smisla (jer prijavom na neki način priznaje da traži posao negdje drugo), da li tužba i prijava na biro pravno predstavljaju smetnju jedno drugom?
Iz iskustva iz prakse, radno-pravni sporovi mogu trajati godinama. Kada.dobijes povrat na.posao, isplacuje ti se plata od momenta.otkaza do ponovnog povrata na posao - provjeriti ovo svakako. Ako su te odjavili kao zaposlenika, a ti podnio tuzbu, to ne mjenja tvoj status- nisi vise u radnom odnosu, ergo prijavi se na biro.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by julisiz es grant »

Bloo wrote:
julisiz es grant wrote:
O'zone wrote:Biro za zapošljavanje
Da li se može prijaviti na biro ako je tužio poslodavca? Radnik koji tuži poslodavca želi da se vrati na posao sa kojeg smatra da je nezakonito otpušten. Osim što prijava na biro u tom slučaju nema smisla (jer prijavom na neki način priznaje da traži posao negdje drugo), da li tužba i prijava na biro pravno predstavljaju smetnju jedno drugom?
Iz iskustva iz prakse, radno-pravni sporovi mogu trajati godinama. Kada.dobijes povrat na.posao, isplacuje ti se plata od momenta.otkaza do ponovnog povrata na posao - provjeriti ovo svakako. Ako su te odjavili kao zaposlenika, a ti podnio tuzbu, to ne mjenja tvoj status- nisi vise u radnom odnosu, ergo prijavi se na biro.
Osoba koja tuži poslodavca nisam ja. Problem je što je zdravlje dotičnog sada se jako pogoršalo, a širi se priča da otkad je dobio otkaz nije bio osiguran pa nije mogao dobijati lijekove za svoje stanje. Zato pitam, da li sutra može reći da mu je otkazom ugroženo pravo na liječenje, tj zato me i zanima je li se i na kakav način mogao osigurati otkada je dobio otkaz?
Znam da će u slučaju da dobije spor biti vraćen na posao i isplaćene mu plate otkad nije radio, ali ko je kriv za trenutnu situaciju?
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#6 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by Mis mekinjas »

Mora na biro. Eventualno ce mu se nesto priznati kao naknada za zdravstveno stanje u kojem se nasao ako krene sudski proces. Ali u prvotnom slucaju kad je dobio otkaz automatski mora na biro. Ne znam kako je u BiH regulirano ali kod nas a to je oduvijek tako bilo, da mu drzava isplacuje spram godina radnog staza i visine primanja naknadu za zivot. Na biro se prijavljujes bezz obzira na svoje namjere tuzbe.
Odgovornost je samo pojedinca koji, iako mu je omoguceno nije isao na biro kako bi bio zdravstveno osiguran. Ne vjerujem da ce mu to pomoci na nikakvom sudu sto se nije sam potrudio oko zdravstvenog osoguranja.
Vremenski rok je cini mi se 30 dana od prestanka radnog odnosa za prijavi na biro.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#7 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by O'zone »

julisiz es grant wrote:
O'zone wrote:Biro za zapošljavanje
Da li se može prijaviti na biro ako je tužio poslodavca? Radnik koji tuži poslodavca želi da se vrati na posao sa kojeg smatra da je nezakonito otpušten. Osim što prijava na biro u tom slučaju nema smisla (jer prijavom na neki način priznaje da traži posao negdje drugo), da li tužba i prijava na biro pravno predstavljaju smetnju jedno drugom?
E vidiš za taj slučaj nisam siguran i normalno najpametnija opcija je da gospodin/đa ode do Biro i pita za savjet.

Ono što znam da i u slučaju otkaza zbog njegove krivce radnik ima pravo na zdravstveno osiguranje preko biroa a nema pravo na novčanu naknadu za nezaposlenost.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#8 Re: Zdravstveno osiguranje nakon otkaza

Post by julisiz es grant »

Hvala svima na odgovorima :thumbup:
Dakle, poenta je da tužba nije smetnja prijavi na biro i vice versa? Jedino mi je to bitno da raščistim.
Post Reply