Zdravlje: samo za muskarce

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#1 Zdravlje: samo za muskarce

Post by nowhere man »

Pozdrav forumasi,


Ovom prilikom molim sve forumase koji imaju probleme sa prostatom, a mladi su (recimo do 30 god) da se jave ovdje pa da probamo razmjeniti iskustva. Mozda da napravimo neku mailing grupu ili nesto slicno. Znam da se problemi kod s prostatom kod mladih rijetko pojavljuju, i upravo zato se moramo druziti i razmijenjivati iskustva, jer ja sam do sad imao poprilicno lose iskustvo sa nasim urolozima (jer ocigledno oni nemaju puno iskustva sa ovakvim pacijentima). Posebno bi volio da se jave forumasi iz dijaspore koji su eventualno imali iskustva sa urolozima u zapadnim zemljama.

Eto, znam da nije bas vesela tema, ali...

I pitanje za admine, zasto nema zdravlje podforum?
Last edited by nowhere man on 16/10/2006 11:55, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

tema bi ti trebala bit il na Kultura i edukcija ili na Umjetonst zivljenja!

imam i ja problem sa pishanjem, naime dnevno se popisam samo dvaput tj. izjutra kad ustanem i navece kad podjem na pochinak! :-D
pa sam se zabrino sta mi je, to mi se inace desava kako je poceo Ramazan! :-D
ja konto sad ovdje tema o generalnom zdravlju muskaraca, kako da ne ocelave, kako da se ne udebljaju, kao da ukolne sve rute :D , kako pravilno notke da osijeku :roll:, kako da ne dobiju rak testisa itd...
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#3 Re: Zdravlje: samo za muskarce

Post by Grom iz vedra neba »

nowhere man wrote:Pozdrav forumasi,


Ovom prilikom molim sve forumase koji imaju probleme sa prostatom, a mladi su (recimo do 30 god) da se jave ovdje pa da probamo razmjeniti iskustva. Mozda da napravimo neku mailing grupu ili nesto slicno. Znam da se problemi kod s prostatom kod mladih rijetko pojavljuju, i upravo zato se moramo druziti i razmijenjivati iskustva, jer ja sam do sad imao poprilicno lose iskustvo sa nasim urolozima (jer ocigledno oni nemaju puno iskustva sa ovakvim pacijentima). Posebno bi volio da se jave forumasi iz dijaspore koji su eventualno imali iskustva sa urolozima u zapadnim zemljama.

Eto, znam da nije bas vesela tema, ali...

I pitanje za admine, zasto nema zdravlje podforum?
A kakvi su simptomi za prostatu?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Zdravlje: samo za muskarce

Post by PipiDugaDevetka »

Grom iz vedra neba wrote:
A kakvi su simptomi za prostatu?
Ako noću redovno ideš da mokriš 2 ili više puta ili jednom, ali redovno u roku od mjesec dana - hitno kod dr.Mustafe Hiroša, ako se i on nije ispalio u Ljubljanu.
Nije tačno da mlađi muškarci ne pate često od prostate. Upala ove žlijezde je veoma česta, a druga stvar je staračko uvećanje prostate.
Prebrza ejakulacija pri odnosu može biti znak da nešto nije ok sa prostatom.
Kod problema sa prostatom ne znaš da li ti je potrebniji urolog ili psihijatar!
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#5

Post by Skyfox »

Postoji li geneticka predispozicija za ovo stanje i sta se moze uzimati preventivno?

Moj dedo je imao prilicno gadno iskustvo s tim...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6

Post by PipiDugaDevetka »

Skyfox wrote:Postoji li geneticka predispozicija za ovo stanje i sta se moze uzimati preventivno?

Moj dedo je imao prilicno gadno iskustvo s tim...
Ne znam ništa o naslijedjivanju, ali POSTOJI neki relativno noviji lijek koji u 80% slučajeva isključuje potrebu za operacijom kod staračkog uvećanja prostate. Na pozitivnoj listi je "besplatnih" lijekova. Bitno je što prije na pregled ako se mokri po "urgentnom" principu i kod ostalih simptoma.
lost&found
Posts: 96
Joined: 24/06/2006 13:10

#7

Post by lost&found »

ako se radi o PROSTATITISU...uzrocnici mogu biti viralne ili bakterijske prirode ...i obolijevaju i stari i mladi

a HIPERPLAZIJA PROSTATE je nesto sasma drugo. i 99% pacijenata su stariji ljudi..dakle preko 65 godina..i ne spominje se nista genetsko...al vjerovatno nije ni taj podatak irelevantan :D :D :D
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#8 Re: Zdravlje: samo za muskarce

Post by Grom iz vedra neba »

PipiDugaDevetka wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
A kakvi su simptomi za prostatu?
Ako noću redovno ideš da mokriš 2 ili više puta ili jednom, ali redovno u roku od mjesec dana - hitno kod dr.Mustafe Hiroša, ako se i on nije ispalio u Ljubljanu.
Nije tačno da mlađi muškarci ne pate često od prostate. Upala ove žlijezde je veoma česta, a druga stvar je staračko uvećanje prostate.
Prebrza ejakulacija pri odnosu može biti znak da nešto nije ok sa prostatom.
Kod problema sa prostatom ne znaš da li ti je potrebniji urolog ili psihijatar!
Jasno mi je da je jedan od simptoma odredjena frekvencija mokrenja, ali to je opet nedovoljno da bi se moglo reci da je prostata upitanju. Imali medju simptomima bolova prilikom morkenja, ili bolova generalno? Da li ima veze boja mokrace...Naprimjer povecan bilirubin u mokraci ili pjena moze ukazivati na nedovoljnu razgradnju bjelancevina. Mene zanima, kako je sa prostatom, imali pjene u mokraci i sl. stvari.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9

Post by PipiDugaDevetka »

@Grom,
Valjda će se neko od dr. javiti na temu.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#10

Post by Grom iz vedra neba »

PipiDugaDevetka wrote:@Grom,
Valjda će se neko od dr. javiti na temu.
Evo i ja se nadam. Volio bih se bas upoznati s ovom temom jednostavnim rjecnikom, naravno i iskustva ljudi koji su imali slican problem su dobro dosla...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9841
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#11

Post by Bosanac sa dna kace »

Mokrim uglavnom cuceci, i uglavnom kad mokrim nakon toga izlazi bijea tecnost slicna spermi, jel to znak kakvog oboljenja? :roll:
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#12

Post by nowhere man »

ovako, mislim da je kod mene neki hronicni nebakterijski prostatitis, jer sam radio do sad sve zive nalaze u potrazi za bakterijama - urinokulturu nekoliko puta, bris mokracne cijevi (gadno :D), kultura sperme, i sl, i uvijek je sve sterilno.

Simptomi su cesto mokrenje (najmanje 7-8 puta dnevno), i ponekad ostra kratka bol u predjelu prostate. i da, imam 26 godina. a simptomi traju oko 6-7 g.

Bio sam kod dosta doktora, ukljucujuci naravno i Hirosa, i moram reci da nisam impresioniran (ne samo s njim nego generalno). ali sta cu sad kad je to tako kako jeste.

Cini mi se da ni u svijetu se bas ne zna sta je s ovim nebakterijskim prostatisom, tako da nije cudno sto ovi nasi ne znaju.
ako se radi o PROSTATITISU...uzrocnici mogu biti viralne ili bakterijske prirode ...i obolijevaju i stari i mladi
Ne bih rekao da je ovo tacno, prvi put cujem za viralni prostatis - imas li vise informacija?

Mene u biti zanima ima li jos mladih kod nas sa ovakvim simptomima, da probamo razmjeniti iskustva?
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#13

Post by rasuta_riza »

.
Last edited by rasuta_riza on 28/02/2014 21:47, edited 1 time in total.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#14

Post by PipiDugaDevetka »

Neka trovanja izazivaju takve promjene da liče na upalu (febrilno stanje) nekog od organa. Meni "upaljeno" sve u okolini prostate, a dijagnoza hronični prostatitis i epididimitis. Slične simptome imam kao i ostali, s tim da ponekada morkim u dvomlazu...Hiroš dadne lijekove, popijem i sve se vrati kasnije. Prestao sam odlaziti dr.-u i sam uzmem antibiotike kada više ne mogu izdržati. Čaj za prostatu Apoteka SA mi malo olakša stanje.
Pošto trovanja liče na upalu, kako da prekontrolišem čime se trujem (pesticidi u hrani?, GM hrana?, hormoni u mlijeku i mesu?), ako se trujem hranom?
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#15

Post by zzzzz »

Skyfox wrote:Postoji li geneticka predispozicija za ovo stanje i sta se moze uzimati preventivno?

Moj dedo je imao prilicno gadno iskustvo s tim...
Postoji kad je u pitanju karcinom prostate, veliki postotak evropskih muskaraca je u rizicnoj zoni
User avatar
Murat Sabanovic
Posts: 5527
Joined: 18/01/2005 20:55

#16

Post by Murat Sabanovic »

poznajem jednog tipa koji je imao bolove pri pisanju.otisao je kod hecima i ovaj mu zavuko neku inekciju u otvor da procisti.
od tada bolovi su prestali i vise nije imao problema pri pisanju.
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#17

Post by nowhere man »

rasuta_riza wrote: nedavno sam koristio (propisan od urologa) ciprofilaksin te tonocardin 2mg pred spavanje.to je bilo prvi put da mi je propisao farmaceutske lijekove,a inace sam trtetiran raznoraznim na biljoj bazi,pocev od urosala,koprivita,prostenila itd.
stanje je nesto bolje,kod mene se uglavnom to manifestuje u obliku bolova u donjem stomaku i oko cmara.
sto se urologa tice oni maksimum svog vremena posvecuju izucavanju i izvodjenju operacija koje su prilicno komlikovane,..koliko sam se mogao informisati,..prostatitisa se veoma tesko rijesiti,to je nesto pout reume,..dodje i muci te mjesecima,i pousti,da bi se vratio iz nekog posve nejasnog razloga.
mene recimo 7-8 mjeseci nije mucila ama bas nikako,da bi mi se vratio krajem augusta,a ni sam ne znam kako.
prostatis ovog tipa,koji je najcesci a i najteze se lijeci,ima izgleda veze sa stresom koji zateze misice zdjelice i prostate,te hronicnim celvikalnim bolom,a ima teorija koje ga smatraju autoimunim premecajem,kao i reuma.
meni licno pomaze dosta tecnosti,te hodanje,za bolove nekad analgin ili voltaren,trenuto sam na 2x2 urosala.
i zaista dosta mladjih muskaraca ima problema sa prostatom,a da toga zapravo i nisu svjesni.sjedenje na hladnom je jedna od najgorih stvari za prostatu.
I ja sam koristio Cipro anitibiotike, ali nista. I ja sam citao na netu o toj teoriji vezanoj za misice zdjelice i hronicni celvikalni bol. Samo sto se meni to bas ne uklapa u simtpome, kod mene nema puno bolova u zoni prostate, simptomi su uglavnom cesto i slabo mokrenje. Medjutim, vec neko vrijeme imam bolove u slabinama, ispod bubrega, pogotovo ujutro kad ustanem. Ispostavilo se da imam pijesak, pa je valjda to od toga. I da, na pretragama su mi otkrili da imam i neke kamence u prostati. Negdje sam na netu procitao da bi upravo kamenac mogao biti glavni uzrocnik svih zajebancija - ima li ko kavih informacija o tome? I ima li ko kakvih prijedloga kako se rijesiti kamenca, i onda ga sprijeciti - regulisati ishranu, itd. Citao sam nesto na netu o tome, ali tesko je procesirati sve te informacije. Znam osnovne stvari, ali ima li ko kakve dublje informacije, eventualno iz iskustva? I jos, sta su urosal i tonocardin?

I slazem se da je hladnoca grozna za prostatu. Ja zimi moram dvoje gaca nositi :D i dovijati se na razne nacine da prostati bude ugodno.
neutral
Posts: 400
Joined: 22/01/2006 21:44

#18

Post by neutral »

ako su vam problemi ne tako veliki ili uz postojece lijekove koje vam doktor propise...ili za preventivu koristite brusnicu...
caj od brusnce
dzem od brusnice
sok od brusnice
a imaju i tablete brusnice...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#19

Post by Shoshana »

:D Kakvo bih ja zensko bila da ne zraknem u temu "samo za muskarce" :oops:

Neise, hronicni nebakterijalni prostatitis se uobicajeno zove pelvic myoneuropathy i smatra se da najcesce bas i nema veze sa prostatom. Bilo kako bilo - prvi znak da prostatu treba kontrolisati je ako pisate sa 'zadrskom'. Ono - vi opustili misice, razrahatili, a mlaz dodje 10-ak sekundi kasnije.

Ima dosta na internetu, evo jedan link o pelvic myoneuropathy
http://www.chronicprostatitis.com/myoneuropathy.html
User avatar
van Basten
Posts: 7516
Joined: 21/09/2006 02:59

#20

Post by van Basten »

Tonocardin (generički doksazosin) jeste selektivni inhibitor alfa-1 adrenergičkih receptora. Koristi se kod hipertenzije te, za ovu temu bitno, benigne hiperplazije (uvećanja) prostate tako što poboljšava urodinamiku opuštajući glatke mišiće prostatre, poboljšava protok urina te smanjuje simptome nadražaja i opstrukcije. Dolazi u pakovanjima od 2 i 4mg (Kamiren istog generičkog naziva ima i pakovanje tableta od 1mg) a terapija se počinje sa 1mg jednom dnevno a onda se postepeno može povećavati do 8mg dnevno...
Urosal ne nađoh u registru lijekova FBiH, ako bi se napisalo generičko ime lakše bi se došlo do informacija
i da, brusnica je car za sve urološke probleme... njene blagodati u tim (i ne samo tim) stvarima su postale opšte poznate tek unazad 10-15 godina a već sada je skoro pa potisla čuveni uvin H. Osim toga što se smatra da ima za nijansu bolje djelovanje od njega, neuopredivo je ukusnija za piti od uve
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#21

Post by Svemirski_Jebach »

nowhere man wrote:ovako, mislim da je kod mene neki hronicni nebakterijski prostatitis, jer sam radio do sad sve zive nalaze u potrazi za bakterijama - urinokulturu nekoliko puta, bris mokracne cijevi (gadno :D), kultura sperme, i sl, i uvijek je sve sterilno.

Simptomi su cesto mokrenje (najmanje 7-8 puta dnevno), i ponekad ostra kratka bol u predjelu prostate. i da, imam 26 godina. a simptomi traju oko 6-7 g.

Bio sam kod dosta doktora, ukljucujuci naravno i Hirosa, i moram reci da nisam impresioniran (ne samo s njim nego generalno). ali sta cu sad kad je to tako kako jeste.

Cini mi se da ni u svijetu se bas ne zna sta je s ovim nebakterijskim prostatisom, tako da nije cudno sto ovi nasi ne znaju.
ako se radi o PROSTATITISU...uzrocnici mogu biti viralne ili bakterijske prirode ...i obolijevaju i stari i mladi
Ne bih rekao da je ovo tacno, prvi put cujem za viralni prostatis - imas li vise informacija?

Mene u biti zanima ima li jos mladih kod nas sa ovakvim simptomima, da probamo razmjeniti iskustva?
i kod mene slicno...hronicni nebakterijski prostatitis. tegobe se jave s vremena na vrijeme i nestanu. Nemam pojma zasto, sve sto sam nasao na internetu nije mi objasnilo zasto nastaje. Kao da niko ne zna.

Jedino sto me tjesi jeste da navodno nema pretenzije da se kasnije razvije u nesto gore...pa i to je nesto.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#22

Post by Svemirski_Jebach »

Shoshana wrote::D Kakvo bih ja zensko bila da ne zraknem u temu "samo za muskarce" :oops:

Neise, hronicni nebakterijalni prostatitis se uobicajeno zove pelvic myoneuropathy i smatra se da najcesce bas i nema veze sa prostatom. Bilo kako bilo - prvi znak da prostatu treba kontrolisati je ako pisate sa 'zadrskom'. Ono - vi opustili misice, razrahatili, a mlaz dodje 10-ak sekundi kasnije.

Ima dosta na internetu, evo jedan link o pelvic myoneuropathy
http://www.chronicprostatitis.com/myoneuropathy.html

nije to isto. Pomijesala si. Prostatitis je posebna bolest.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#23

Post by Shoshana »

E, jebem li ga ja, sto se i ja svugdje petljam :roll: :D

Evo citaj http://encyclopedia.thefreedictionary.com/prostatitis
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#24

Post by Nosferatu »

Evo jedan clanak na Inglish od mene. Post-am cijeli jer "obicni" svit nema pristup tamokarena gdje sunce ne sija, primjera radikalnog oko prostate. Clanak je iz American Family Physician, Aug 2005
Chronic Prostatitis

THOMAS JANG, Department of Urology, Northwestern University Feinberg School of Medicine, Chicago, Illinois

ANTHONY SCHAEFFER, professor and chair, Department of Urology, Northwestern University Medical School, Chicago, Illinois

This is one in a series of chapters excerpted from Clinical Evidence Concise, published by the BMJ Publishing Group, Tavistock Square, London, United Kingdom. Clinical Evidence Concise is published in print twice a year and is updated monthly online. Each topic is revised every 12 months, and subscribers should view the most up-to-date version at http://www.clinicalevidence.com. If you are interested in contributing to Clinical Evidence, please send an e-mail to [email protected]. The complete text for this topic also is available in HTML and PDF format. This series is part of the AFP's CME. See "Clinical Quiz" on page 375.

This clinical content conforms to AAFP criteria for evidence-based continuing medical education (EB CME). EB CME is clinical content presented with practice recommendations supported by evidence that has been reviewed systematically by an AAFP-approved source. The evidence is available at http://www.clinicalevidence.com/ceweb/c ... 2/1802.jsp.

What are the effects of treatments for chronic bacterial prostatitis?

likely to be beneficial

Alpha Blockers. We found no randomized controlled trials (RCTs) comparing alpha blockers versus placebo or no treatment. We found limited evidence from one RCT suggesting that adding alpha blockers to antimicrobials improved symptoms and reduced recurrence compared with antimicrobials alone.

unknown

Oral Antimicrobial Drugs. We found no RCTs comparing oral antimicrobial drugs versus placebo or no treatment. Two RCTs found no significant difference between ciprofloxacin and other quinolones (levofloxacin or lomefloxacin) in rates of clinical success or bacteriological cure at six months. Retrospective observational studies report cure rates of up to 88 percent depending on the medication used and the duration of treatment.

Local Injection of Antimicrobials. We found no RCTs comparing local injection of antimicrobials with placebo or no treatment. One small RCT found that anal submucosal injection of amikacin improved symptom scores and bacterial eradication rates at three months compared with intramuscular amikacin.

Transurethral Resection. We found no RCTs on the effects of transurethral resection.

Radical Prostatectomy. We found no RCTs on the effects of radical prostatectomy.

What are the effects of treatments for chronic abacterial prostatitis?

likely to be beneficial

Alpha Blockers. Two small RCTs identified by a systematic review and three small subsequent RCTs found limited evidence that alpha blockers improved quality of life and symptoms compared with placebo. The RCTs may have been too small to detect other clinically important differences.

unknown effectiveness

5-Alpha Reductase Inhibitors. One RCT identified by a systematic review provided insufficient evidence to determine the effects of 5-alpha reductase inhibitors compared with placebo in men with chronic abacterial prostatitis.

Anti-Inflammatory Medications. One RCT identified by a systematic review provided insufficient evidence to determine the effects of anti-inflammatory medications compared with placebo or no treatment in men with chronic abacterial prostatitis.

Transurethral Microwave Thermo-
therapy. One systematic review found limited evidence from one small RCT suggest-
ing that transurethral microwave thermotherapy improved quality of life at three months and improved symptoms over 21 months compared with placebo. However, we were unable to draw reliable conclusions from this one small study.

Allopurinol. One RCT identified by a systematic review provided insufficient evidence to determine the effects of allopurinol compared with placebo in men with chronic abacterial prostatitis.

Prostatic Massage. We found no RCTs on the effects of prostatic massage.

Sitz Baths. We found no RCTs on the effects of sitz baths.

Biofeedback. We found no RCTs on the effects of biofeedback.
*RCT = Randomized Control Trial oli'ti istrazivanje...
Definition

Chronic bacterial prostatitis is characterized by a positive culture of expressed prostatic secretions. It may cause symptoms such as suprapubic, low back, or perineal pain; mild urgency, frequency, and dysuria with urination; and may be associated with recurrent urinary tract infections. However, it also may be asymptomatic. Chronic abacterial prostatitis, or chronic pelvic pain syndrome, is characterized by pelvic or perineal pain in the absence of pathogenic bacteria in expressed prostatic secretions. It often is associated with irritative and obstructive voiding symptoms including urgency, frequency, hesitancy, and poor interrupted flow with urination. Symptoms also can include pain in the suprapubic region, low back, penis, testes, or scrotum. Chronic abacterial prostatitis may be inflammatory (white cells present in prostatic secretions) or noninflammatory (white cells absent in prostatic secretions).1

Incidence

One community-based study in the United States (including 58,955 visits by men 18 years or older to office-based physicians) estimated that 9 percent of men are diagnosed with chronic prostatitis at any one time.2 Another study found that, of men with genitourinary symptoms, 8 percent presenting to urologists and 1 percent presenting to primary care physicians are diagnosed with chronic prostatitis.3 Most cases of chronic prostatitis are abacterial. Acute bacterial prostatitis, although easy to diagnose, is rare.

Etiology

Organisms commonly associated with bacterial prostatitis include Escherichia coli, other gram-negative Enterobacteriaceae, occasionally Pseudomonas species, and rarely gram-positive enterococci. The cause of abacterial prostatitis is unclear, although it has been suggested that it may be caused by undocumented infections with Chlamydia trachomatis,4 Ureaplasma urealyticum,5 Mycoplasma hominis,6 and Trichomonas vaginalis.7 Other possible factors include inflammation,8 autoimmunity,9 hormonal imbalances,10 pelvic floor tension myalgia,11 intra-
prostatic urinary reflux,12 and psychological disturbances.13

Prognosis

The natural history of untreated chronic bacterial and abacterial prostatitis remains undefined. Chronic bacterial prostatitis may cause recurrent urinary tract infections in men.14 Furthermore, several researchers have reported an association between chronic bacterial prostatitis and infertility.15 The sequelae of chronic abacterial prostatitis are similar to those of chronic bacterial prostatitis, and fertility also may be decreased with abacterial prostatitis.16 One study found that chronic abacterial prostatitis had an impact on quality of life similar to that from angina, Crohn's disease, or a previous myocardial infarction.17

search date: July 2004

Adapted with permission from Jang T, Schaeffer A. Clin Evid Concise 2004;12:246-7.

REFERENCES

1. Nickel JC, Nyberg LM, Hennenfent M. Research guidelines for chronic prostatitis: consensus report from the first National Institutes of Health International Prostatitis Collaborative Network. Urology 1999;54:229-33.

2. Roberts RO, Lieber MM, Rhodes T, et al. Prevalence of a physician-assigned diagnosis of prostatitis: the Olmsted County study of urinary symptoms and health status among men. Urology 1998;51:578-84.

3. Collins MM, Stafford, RS, O'Leary MP, et al. How common is prostatitis? A national survey of physician visits. J Urol 1998;159:1224-8.

4. Poletti F, Medici MC, Alinovi A, et al. Isolation of Chlamydia trachomatis from the prostatic cells in patients affected by nonacute abacterial prostatitis. J Urol 1985;134:691-3.

5. Weidner W, Brunner H, Krause W. Quantitative culture of Ureaplasma urealyticum in patients with chronic prostatitis or prostatosis. J Urol 1980;124:622-5.

6. Brunner H, Weidner W, Schiefer HG. Studies on the role of Ureaplasma urealyticum and Mycoplasma hominis in prostatitis. J Infect Dis 1983;147:807-13.

7. Skerk V, Schonwald S, Granic J, et al. Chronic prostatitis caused by Trichomonas vaginalis-diagnosis and treatment. J Chemother 2002;14:537-8.

8. Jang TL, Schaeffer AJ. The role of cytokines in prostatitis [published correction appears in World J Urol 2003;70:223]. World J Urol 2003;21:95-9.

9. Alexander RB, Brady F, Ponniah S. Autoimmune prostatitis: evidence of T cell reactivity with normal prostatic proteins. Urology 1997;50:893-9.

10. Naslund MJ, Strandberg JD, Coffey DS. The role of androgens and estrogens in the pathogenesis of experimental nonbacterial prostatitis. J Urol 1988;140:1049-53.

11. Nadler RB. Bladder training biofeedback and pelvic floor myalgia. Urology 2002;60:42-3.

12. Kirby RS, Lowe D, Bultitude MI, et al. Intra-prostatic urinary reflux: an aetiological factor in abacterial prostatitis. Br J Urol 1982;54:729-31.

13. de la Rosette JJ, Ruijgrok MC, Jeuken JM, et al. Personality variables involved in chronic prostatitis. Urology 1993;42:654-62.

14. Roberts RO, Lieber MM, Bostwick DG, et al. A review of clinical and pathological prostatitis syndromes. Urology 1997;49:809-21.

15. Giamarellou H, Tympanidis K, Bitos NA, et al. Infertility and chronic prostatitis. Andrologia 1984;16:417-22.

16. Leib Z, Bartoov B, Eltes F, et al. Reduced semen quality caused by chronic abacterial prostatitis: an enigma or reality? Fertil Steril 1994;61:1109-16.

17. Wenninger K, Heiman JR, Rothman I, et al. Sickness impact of chronic nonbacterial prostatitis and its correlates. J Urol 1996;155:965-8
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#25

Post by rasuta_riza »

.
Last edited by rasuta_riza on 28/02/2014 21:48, edited 1 time in total.
Post Reply