Herpes na usni

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

krmenadla
Posts: 92
Joined: 06/04/2008 13:58

#1 Herpes na usni

Post by krmenadla »

Kako je najbolje tj. najučinkovitije i najbrže kotarisati se herpesa na usni (gornjoj ;-) )?
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#2 Re: Herpes na usni

Post by mojgrad »

Ne mozes se toga kutarisati. Mozes samo da ucinis da ti herpes bude podnosljiviji. To je virus koji je u tvom organizmu i nikada se ne moze potpuno izlijeciti. Povuce se pa ga nema jedno odredjeno vrijeme, ali cim si pod nekim stresom ili ti je oslabljen imuni sistem on se pojavi.
Ako zelis da ne zarazis druge ljude izbjegaji ljubljenje kad je prisutan, posebno u fazi kad sazrije tj. kad izbacuje iz sebe vodu i eventualno krv (zavisi u kojoj je fazi). Ne cesi se na tom mjestu i ne diraj druge dijelove tijela (posebno ne tamo gdje je sluznica prisutna npr. nos ili vagina) jer se moze prosiriti. A onda si najeb***
Kada koristis casu ili pribor za jelo, cak i peskir koristi ga samo ti, ne dijeli to sa drugima. Ovo samo za vrijeme vidljive prisutnosti herpesa. Kad prodje mozes opet sve po starom.
Sve u svemu da se zivjeti sa tim, samo trebas biti oprezna kad je herpes 'otvoren' da izbjegavas ljubljenje da se ne bi i ta druga osoba zarazila.
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#3

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 07:02, edited 3 times in total.
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#4 Re: Herpes na usni

Post by grunt »

krmenadla wrote:Kako je najbolje tj. najučinkovitije i najbrže kotarisati se herpesa na usni (gornjoj ;-) )?
Ja sam ranije malo češće imao problema sa herpesom,ali evo ima več jedno godina kako se ne pojavljuje( da kucnem u drvo) :) !Ukoliko ti je herpes uznapredovao,tj. ako su se pojavili mjehuriči onda ti je najbolja cinkova mast!Ako ti se herpes tek pojavio,onda ti je najbolja krema Viroleks.Kada osjetiš da te pecka usna i da če ti iskočiti herpes namažeš Viroleksom i problem je gotov,znači ova krema ne djeluje kada se pojave mjehuriči na herpesu.Imaš kupiti u apoteci i flastere protiv herpesa,nalijepiš ih i to je to,neznam kako se zovu,kažu da su veoma efikasni(i malo skuplji)!!!Još nešto,kada imaš herpes ne jedi kikiriki,orahe i lješnjake,tada još više buja :wink: !
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#5 Re: Herpes na usni

Post by mojgrad »

dzemmo wrote:ja ga imam 3-4 puta gosinje, kao sto rece kolega :) pomiri se sa tim do kraja zivota...
ja sam koristio hidrociklin i viroleks, nekad upali pa nestane za dan a nekad ostane i 7 dana na usni...
al u tvom organizmu ostaje dovijeka :(
Kolegica
;-)
User avatar
lejlasa
Posts: 1316
Joined: 24/06/2005 11:53
Location: sarajevo

#6 Re: Herpes na usni

Post by lejlasa »

Da, upravo htjedoh napisati da je virolex najbolji za brzinsko isusivanje i "ubijanje" herpesa... Nazalost, i ja se cesto borim s herpesom na usni, a pojavi se upravo u periodima iscrpljenosti, slabljenja imuniteta, unutrasnje temperature... I da, dobro se pazi da ti ne predje od ukucana kad ga neko dobije, jer s esiri veoma lako, jedni dodirom. Izbjegavaj case, pribor za jelo...
Meni se u periodu od 92-95. znalo desiti da mi, sto zbog stresa, sto zbog slabog organizma, iskoce herpesi preko cijelih usta :( :( to je bila katastrofa, a jos rat, nemam se cime boriti protiv njih :( ne ponovilo se nikad... Sad je super, zna se desiti da se ne pojave i po godinu dana :roll:
I jos jednom da te napomenem, virolex kupi obavezno, on ih unistava za cas, jest da je vise od 10 KM, a skroz mala tuba, ali isplati se :)
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#7

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 28/05/2015 07:02, edited 4 times in total.
krmenadla
Posts: 92
Joined: 06/04/2008 13:58

#8 Re: Herpes na usni

Post by krmenadla »

Hvala.

Znate li nekih narodnih savjeta za odstranjenje? :D
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#9 Re: Herpes na usni

Post by grunt »

lejlasa wrote:Da, upravo htjedoh napisati da je virolex najbolji za brzinsko isusivanje i "ubijanje" herpesa... Nazalost, i ja se cesto borim s herpesom na usni, a pojavi se upravo u periodima iscrpljenosti, slabljenja imuniteta, unutrasnje temperature... I da, dobro se pazi da ti ne predje od ukucana kad ga neko dobije, jer s esiri veoma lako, jedni dodirom. Izbjegavaj case, pribor za jelo...
Meni se u periodu od 92-95. znalo desiti da mi, sto zbog stresa, sto zbog slabog organizma, iskoce herpesi preko cijelih usta :( :( to je bila katastrofa, a jos rat, nemam se cime boriti protiv njih :( ne ponovilo se nikad... Sad je super, zna se desiti da se ne pojave i po godinu dana :roll:
I jos jednom da te napomenem, virolex kupi obavezno, on ih unistava za cas, jest da je vise od 10 KM, a skroz mala tuba, ali isplati se :)
Ovo kao da sam ja napisao :D !
User avatar
lejlasa
Posts: 1316
Joined: 24/06/2005 11:53
Location: sarajevo

#10 Re: Herpes na usni

Post by lejlasa »

Vjeruj mi, danima nisam mogla usta otvoriti. Mrzim se i prisjetiti tih muka :-? :-?
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#11 Re: Herpes na usni

Post by Mala sirena »

ima odlcna kremica zovirex, n znam je li se pojavila u našim apotekama
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#12

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 12/04/2015 11:52, edited 2 times in total.
krmenadla
Posts: 92
Joined: 06/04/2008 13:58

#13 Re: Herpes na usni

Post by krmenadla »

Šta je bolje tj učinkovitije: Zovirex ili Virolex?
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#14 Re: Herpes na usni

Post by Mala sirena »

Zovirex al ne znam ima li ga u nasim apotekama
User avatar
janje_
Posts: 2262
Joined: 05/04/2007 14:05

#15 Re: Herpes na usni

Post by janje_ »

Mala sirena wrote:ima odlcna kremica zovirex, n znam je li se pojavila u našim apotekama
i ja imam zovirex a u biti je isti sastav ko virolex. karakteristicno za ovu kremu je da fakat unisti herpes, ali samo u nastanku.. cim osjetite da vas pecka usna, kap zovirexa i to je to.. ako se herpes vec pojavi, onda je vec kasno i zovirex uopste ne djeluje.

kad je vec propupao, onda ga valja nadurat. ja sam prije koristio cinkovu mast za susenje, ali mi se nije ucinila efikasnom. srecom, kako sam otkrio zovirax, svaki put sam uspio ubiti herpes u nastanku.

znam da je narodni lijek bilo koji ljuti kaladont..
User avatar
Amela
Posts: 153
Joined: 10/05/2002 00:00

#16 Re: Herpes na usni

Post by Amela »

lejlasa wrote: pojavi se upravo u periodima iscrpljenosti, slabljenja imuniteta, unutrasnje temperature...
Takodje i vanjske temperature, more, izlozenost suncu... tako da je dobro koristiti neko sredstvo sa visokom zastitom od sunca ne samo na usnama, nego i oko usana, pa cak i brada. Virus je prisutan u organizmu i s njim jednostavno treba navici zivjeti.
Sve vrste stresa ga mogu 'pokrenuti', bilo da se nervirate oko necega, ili ste pretjerano uzbudjeni uslijed recimo svadbe, diplomiranja, ispita,...
User avatar
Amela
Posts: 153
Joined: 10/05/2002 00:00

#17 Re: Herpes na usni

Post by Amela »

janje_ wrote: znam da je narodni lijek bilo koji ljuti kaladont..
"Ljuti" kaladont pretpostavljam da je onaj sto ima vecu koncentraciju mente u sebi. Na zalost ne moze pomoci oko herpesa, menta jedino pripomogne da taj peckavi svrbez bude ublazen.
krmenadla
Posts: 92
Joined: 06/04/2008 13:58

#18 Re: Herpes na usni

Post by krmenadla »

Kakav je ACIKLOVIR?

Valja li čemu?
zdenac zivota
Posts: 4
Joined: 02/04/2008 18:39

#19 Re: Herpes na usni

Post by zdenac zivota »

Djelatna tvar i kod Virolexa i kod Aciklovira, kao i kod Herplexa jest ista tvar- aciclovirum. Dakle, ne bi trebalo biti neke razlike medju njima sto se tice djelovanja.

Za ove koji kukaju da im se ucestalo pojavljuje herpes simplex, nek samo znaju da postoje i tablete Aciklovira i Virolexa. Koriste se primarno u lijecenju herpesa zostera, ali moze i kod simplexa. Ima raznih kontraindikacija, to je zapravo na neki nacin otrov, nikako se ne smije uzimati u trudnoci. U svakom slucaju, nakon primjene tableta, herpes se ne bi trebao pojavljivati neko vrijeme.

U proteklih mjesec dana otkriveno je da i tvari iz zelenog caja, kao i crnog, djeluju na nestajanje herpesa simplexa. Napominjem da su opci ucinci zelenog caja daleko veci i raznolikiji, pa preporucam isti. Piti s limunom i po mogucnosti bez secera.

U zdravlje :-D
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#20 Re: Herpes na usni

Post by Michun »

Iskustvo - licno i personalno moje :) Ko ima problema sa herpesom koji se ponavlja svaka dva-tri mjeseca, toplo preporucam Zovirax tablete ali kompletnu terapiju. Nakon toga se pojavljuju rijedje i ne tako veliki. Onda je na to bolje staviti Hidrociklin ili sadasnji Galacilin - ne ogule kozu.
User avatar
botanicar
Posts: 224
Joined: 22/01/2008 21:23

#21 Re: Herpes na usni

Post by botanicar »

cinkova mast najjaca
User avatar
grunt
Posts: 2067
Joined: 17/01/2008 23:41
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.
Contact:

#22 Re: Herpes na usni

Post by grunt »

botanicar wrote:cinkova mast najjaca
Bolje ti je da se držiš botanike :D !!!
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#23

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 24/05/2015 10:54, edited 2 times in total.
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#24 Re: Herpes na usni

Post by tech10 »

Je li neko spominjao da se ono zuto iz usiju namaze ili je to za chmichak? :D
Richard Peti
Posts: 4102
Joined: 12/02/2007 17:16

#25

Post by Richard Peti »

.
Last edited by Richard Peti on 24/05/2015 10:54, edited 2 times in total.
Post Reply