Zdrava hrana za siromašne ljude.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#76 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

fortaleza wrote: 07/02/2020 00:30
amko761 wrote: 04/02/2020 19:51 Pade mi na pamet samo jedan primjer. Ja kupujem konzerve tuna fileti u maslinovom ulju 'Eva'' i jedna košta 5 KM, a imaju konzerve tune u komadima i budu na akciji i ispod 1 KM.

Pa to mora biti pometeno sa palube i samljeveno za tu cijenu :D
Varaš se ako misliš da je ta tuna fileti Eva od 5 KM kvalitetan proizvod, prije svega korišteno ulje nije kvalitetno mada opet sreća nije sojino. Al glavni problem je taj što se sada koristi meso tune s Atlantika vrste albacares koja ima dosta manje količine omega 3 i generalno je nekvalitetnija od domaće tune iz Jadrana koja se sve do prije par godina prodavala tuna thunus (dimenzije ove tune su ogromne).

Podravka nakon preuzimanja Eve je uvela takvu politiku i to meso je nekvalitetnije, a cijena ista. Zanimljivo da u bejha još nisam pronašao tunu domaće vrste thunus, valjda je u čitavim količinama izvoze vani za ogromne cijene do i 40$ po kilogramu, i to završi čak i u japanskim restoranima.

Btw u Jugi se proizvodila i prodavala domaća tuna iz Jadrana pa sve do prije nekoliko godina.
Znaci da se drzimo provjerenog, sardina ili?
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#77 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by purgatorio »

Bitno je unijeti u organizam potrebne nutrijente i dovoljno kalorija. Od jeftine industrijski proizveden hrane kikiriki maslac bez aditiva, zobene pahuljice i proteini u prahu.

Još nije problem naći svježe domaće mlijeko, sir, jaja i povrće. Ja npr. kupujem crno pšenično brašno i kukuruzno sa seoske vodenice (mlina), zavaram sebe da je bolje od industrijski mljevenog.

Mesni proizvodi su kod nas u najmanju ruku, sumnjivi. Piletina čudnog mirisa, pilići hranjeni da se dobije masa za najkrače vrijeme i sl. Junetina koje je u stvari govedina i ne znam šta sve još tu ima. Kod mene npr. svako malo neko na selu kolje kravu ili tele pa se može na licu mjesta kupiti, ali i to je izgleda pri kraju...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#78 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by muha_sa »

Image
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#79 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by amko761 »

fortaleza wrote: 07/02/2020 00:30
amko761 wrote: 04/02/2020 19:51 Pade mi na pamet samo jedan primjer. Ja kupujem konzerve tuna fileti u maslinovom ulju 'Eva'' i jedna košta 5 KM, a imaju konzerve tune u komadima i budu na akciji i ispod 1 KM.

Pa to mora biti pometeno sa palube i samljeveno za tu cijenu :D
Varaš se ako misliš da je ta tuna fileti Eva od 5 KM kvalitetan proizvod, prije svega korišteno ulje nije kvalitetno mada opet sreća nije sojino. Al glavni problem je taj što se sada koristi meso tune s Atlantika vrste albacares koja ima dosta manje količine omega 3 i generalno je nekvalitetnija od domaće tune iz Jadrana koja se sve do prije par godina prodavala tuna thunus (dimenzije ove tune su ogromne).

Podravka nakon preuzimanja Eve je uvela takvu politiku i to meso je nekvalitetnije, a cijena ista. Zanimljivo da u bejha još nisam pronašao tunu domaće vrste thunus, valjda je u čitavim količinama izvoze vani za ogromne cijene do i 40$ po kilogramu, i to završi čak i u japanskim restoranima.

Btw u Jugi se proizvodila i prodavala domaća tuna iz Jadrana pa sve do prije nekoliko godina.
Nije mi jasno o čemu pričaš. Ta tuna fileti su komadi mesa i vidim svojim očima da je komad mesa, a u onim komadićima je neka samljevena kaša, smjesa, koju ne mogu identifikovati.

To je razlika.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#80 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by mali Ninja »

muha_sa wrote: 07/02/2020 07:50 Image

Konobar ponesi sve osim ribe :thumbup:
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#81 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by fortaleza »

amko761 wrote: 07/02/2020 07:51
fortaleza wrote: 07/02/2020 00:30 Varaš se ako misliš da je ta tuna fileti Eva od 5 KM kvalitetan proizvod, prije svega korišteno ulje nije kvalitetno mada opet sreća nije sojino. Al glavni problem je taj što se sada koristi meso tune s Atlantika vrste albacares koja ima dosta manje količine omega 3 i generalno je nekvalitetnija od domaće tune iz Jadrana koja se sve do prije par godina prodavala tuna thunus (dimenzije ove tune su ogromne).

Podravka nakon preuzimanja Eve je uvela takvu politiku i to meso je nekvalitetnije, a cijena ista. Zanimljivo da u bejha još nisam pronašao tunu domaće vrste thunus, valjda je u čitavim količinama izvoze vani za ogromne cijene do i 40$ po kilogramu, i to završi čak i u japanskim restoranima.

Btw u Jugi se proizvodila i prodavala domaća tuna iz Jadrana pa sve do prije nekoliko godina.
Nije mi jasno o čemu pričaš. Ta tuna fileti su komadi mesa i vidim svojim očima da je komad mesa, a u onim komadićima je neka samljevena kaša, smjesa, koju ne mogu identifikovati.

To je razlika.
Ne pričam o samljevenoj kaši nikako već usporedjujem tunu u komadima mesa prije i sad.

Dok je Eva bila samostalna pakirala se jadranska kvalitetna tuna (komadi mesa) dok sad pod Podravkom ide tuna albacares s Atlantika koja je potpuno druga vrsta tune i sadrži više žive i drugih metala u mesu. I ova prva se više ne proizvodi za ex yu tržište koliko znam već je sva u izvozu jer se za nju dobiva i do 40$ po kg.

Više ne vrijedi ona skuplje kvalitetno.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#82 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by fortaleza »

Sanjarko wrote: 07/02/2020 07:25 Znaci da se drzimo provjerenog, sardina ili?
Al jadranske sardine u maslinovom ulju.

Tuna je velika riba koja duže živi i jede manje ribe i tako skuplja više metala, plastike i žive.

U svakom slučaju najbolje je pravu svježu ribu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#83 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

fortaleza wrote: 07/02/2020 17:18
Sanjarko wrote: 07/02/2020 07:25 Znaci da se drzimo provjerenog, sardina ili?
Al jadranske sardine u maslinovom ulju.

Tuna je velika riba koja duže živi i jede manje ribe i tako skuplja više metala, plastike i žive.

U svakom slučaju najbolje je pravu svježu ribu.
Slabije nju jedem. Vecinom oslic filete i sardine, tunu. Sve od marke i nesto. Slabije inace ribu jedem. Sedmicno mozda, cak i duze.
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#84 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by dobojlija81 »

amko761 wrote: 07/02/2020 07:51
fortaleza wrote: 07/02/2020 00:30
amko761 wrote: 04/02/2020 19:51 Pade mi na pamet samo jedan primjer. Ja kupujem konzerve tuna fileti u maslinovom ulju 'Eva'' i jedna košta 5 KM, a imaju konzerve tune u komadima i budu na akciji i ispod 1 KM.

Pa to mora biti pometeno sa palube i samljeveno za tu cijenu :D
Varaš se ako misliš da je ta tuna fileti Eva od 5 KM kvalitetan proizvod, prije svega korišteno ulje nije kvalitetno mada opet sreća nije sojino. Al glavni problem je taj što se sada koristi meso tune s Atlantika vrste albacares koja ima dosta manje količine omega 3 i generalno je nekvalitetnija od domaće tune iz Jadrana koja se sve do prije par godina prodavala tuna thunus (dimenzije ove tune su ogromne).

Podravka nakon preuzimanja Eve je uvela takvu politiku i to meso je nekvalitetnije, a cijena ista. Zanimljivo da u bejha još nisam pronašao tunu domaće vrste thunus, valjda je u čitavim količinama izvoze vani za ogromne cijene do i 40$ po kilogramu, i to završi čak i u japanskim restoranima.

Btw u Jugi se proizvodila i prodavala domaća tuna iz Jadrana pa sve do prije nekoliko godina.
Nije mi jasno o čemu pričaš. Ta tuna fileti su komadi mesa i vidim svojim očima da je komad mesa, a u onim komadićima je neka samljevena kaša, smjesa, koju ne mogu identifikovati.

To je razlika.


Image

samo deri, placaj po 10 km po konzervi kad se vec hvališ :D
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#85 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by cendlerbing »

Ja ovu kupujem
Image
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#86 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by zijancer »

:sad:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17265
Joined: 31/03/2019 14:56

#87 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by vjeshalica »

ja sam uzimala tunu gdje je porijeklo kolumbija
nikako tajland nekako mi zvuči radioaktivno i pseći :)
ponekad uzmem onako ibu zaleđenu ali uvijek gledam da je porijeklo makar "naša jadranska"
User avatar
cendlerbing
Posts: 15622
Joined: 17/08/2017 03:43

#88 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by cendlerbing »

Boga mi se razočarah pravo. Ova trend drito iz Tajlanda došla. A meni nešto ukus fin, navikla na nju.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#89 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by JanuaryJones »

Može se zdravo hraniti za male pare ali se moraju jesti cjelovite namirnice. Kupovna i gotova hrana se mora izbaciti, kuhanje od nule, kupovanje na pijaci, listanje kataloga unaprijed, planiranje sedmične kupovine i slično.

:thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#90 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

cendlerbing wrote: 08/02/2020 23:12 Boga mi se razočarah pravo. Ova trend drito iz Tajlanda došla. A meni nešto ukus fin, navikla na nju.
Valjda necemo mutirati ko Godzilla.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#91 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by fortaleza »

JanuaryJones wrote: 09/02/2020 00:23 Može se zdravo hraniti za male pare ali se moraju jesti cjelovite namirnice. Kupovna i gotova hrana se mora izbaciti, kuhanje od nule, kupovanje na pijaci, listanje kataloga unaprijed, planiranje sedmične kupovine i slično.

:thumbup:
Dovoljno je za početak izbacivanje loših namirnica poput prerađenih salama, pašteta, smanjiti brašno, izbaciti rafinirani šećer, kava bez šećera, čaj, u kolačima pri izradi smanjiti količinu dodatnog šećera. Izbacivanje slatkiša, grickalica.

Onda pomalo koristiti jeftinije zamjene kao kakao, kokosovo brašno, kupovanje voća na sniženju (daju se naći banane, jabuke koje su počele crniti, a nisu pokvarene nego čak i zrelije, ukusnije).

Ako si u mogućnosti kupiti mlijeko, sir, kajmak, od seljaka, provjereno nije ništa skuplje od kupovnog.

Oni sa komadima zemlje mogu u 100kv metara imati povrća i voća za cijelu godinu, dovoljno je.

Ovo je sve lakše reći nego učiniti, ali koračić po koračić može se. Problem su navike koje je teško iskorijeniti, a to se ljudima ne da. Nekad je i čitanje deklaracije u trgovinama ogroman posao za ljude i ne da im se.

Problem je isto tako što naviknemo na određene ukuse i teško se odvojiti, poput cigareta, nek se kava ne popije odmah nervoza, nek se ne doručkuje odmah nervoza, nek se ne zapali nervoza, nek nema kruha uz krompire (što je preloša kombinacija) odmah nervoza, ako se razmisli o ukidanju mekdonaldsa ili ćevapa odmah nervoza. Ajmo biti realni, ljudi u probavnom traktu recikliraju svašta i ne žele se odreći stečenih navika. A sve je samo navika.
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#92 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by dobar osjecaj »

fortaleza wrote: 09/02/2020 12:40
Problem je isto tako što naviknemo na određene ukuse i teško se odvojiti, poput cigareta, nek se kava ne popije odmah nervoza, nek se ne doručkuje odmah nervoza, nek se ne zapali nervoza, nek nema kruha uz krompire (što je preloša kombinacija) odmah nervoza, ako se razmisli o ukidanju mekdonaldsa ili ćevapa odmah nervoza. Ajmo biti realni, ljudi u probavnom traktu recikliraju svašta i ne žele se odreći stečenih navika. A sve je samo navika.
Sve nekako ali nervoza kad se ne doruckuje nije stvar navike. Ja ujutro imam prenizak secer i moram doruckovati najkasnije sat vremena nakon budjenja, makar to bilo u 6 ujutro. Nizak secer cini da osjecas da bi mogao ubiti nekoga samo da dodjes do hrane. Ja sam mirna i nisam sklona svadjama a najcesce sam bila neugodna prema ljudima kad sam gladna. Meni nizak secer izazove paniku i osjecaj zivotne opasnosti.
User avatar
pizarro
Posts: 4193
Joined: 11/01/2018 21:33
Location: Ruhrgebiet

#93 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by pizarro »

joj, i ja sam los i nikakav kad sam gladan :D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#94 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by JanuaryJones »

fortaleza wrote: 09/02/2020 12:40
JanuaryJones wrote: 09/02/2020 00:23 Može se zdravo hraniti za male pare ali se moraju jesti cjelovite namirnice. Kupovna i gotova hrana se mora izbaciti, kuhanje od nule, kupovanje na pijaci, listanje kataloga unaprijed, planiranje sedmične kupovine i slično.

:thumbup:
Dovoljno je za početak izbacivanje loših namirnica poput prerađenih salama, pašteta, smanjiti brašno, izbaciti rafinirani šećer, kava bez šećera, čaj, u kolačima pri izradi smanjiti količinu dodatnog šećera. Izbacivanje slatkiša, grickalica.

Onda pomalo koristiti jeftinije zamjene kao kakao, kokosovo brašno, kupovanje voća na sniženju (daju se naći banane, jabuke koje su počele crniti, a nisu pokvarene nego čak i zrelije, ukusnije).

Ako si u mogućnosti kupiti mlijeko, sir, kajmak, od seljaka, provjereno nije ništa skuplje od kupovnog.

Oni sa komadima zemlje mogu u 100kv metara imati povrća i voća za cijelu godinu, dovoljno je.

Ovo je sve lakše reći nego učiniti, ali koračić po koračić može se. Problem su navike koje je teško iskorijeniti, a to se ljudima ne da. Nekad je i čitanje deklaracije u trgovinama ogroman posao za ljude i ne da im se.

Problem je isto tako što naviknemo na određene ukuse i teško se odvojiti, poput cigareta, nek se kava ne popije odmah nervoza, nek se ne doručkuje odmah nervoza, nek se ne zapali nervoza, nek nema kruha uz krompire (što je preloša kombinacija) odmah nervoza, ako se razmisli o ukidanju mekdonaldsa ili ćevapa odmah nervoza. Ajmo biti realni, ljudi u probavnom traktu recikliraju svašta i ne žele se odreći stečenih navika. A sve je samo navika.
Treba se unaprijed planirati jelovnik a ne impulsivno kupovati i jesti. Znači kupiti meso, pa isjeći, pripremiti za obroke i zamrznuti. Napraviti dobar omjer proteina, vlakana, masti i ugljikohidrata.
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#95 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by fortaleza »

JanuaryJones wrote: 09/02/2020 13:35 Treba se unaprijed planirati jelovnik a ne impulsivno kupovati i jesti. Znači kupiti meso, pa isjeći, pripremiti za obroke i zamrznuti. Napraviti dobar omjer proteina, vlakana, masti i ugljikohidrata.
Naravno, pa čak i ako se nema puno vremena za kuhanje može se nabrzinu skuhati riža zajedno sa zamrznutim povrćem iz Binga (ako se nema svježeg, bolje išta nego ništa), dodati malo začina (kao što je kurkuma, đumbir, kajenski), izbjeći vegetu zbog mononatrijevog glutamata aka otrova, meso na kockice i za 40 minuta eto ručka. :D

I opet je upitno koliko je ovo zdravo, odnosno manje loše.

Nekad treba 40 minuta samo za otići do meka ili ćevabdžinice pa još čekati dok lola ispeče, a nije ni jeftinije. :mrgreen:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#96 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by JanuaryJones »

fortaleza wrote: 09/02/2020 14:18
JanuaryJones wrote: 09/02/2020 13:35 Treba se unaprijed planirati jelovnik a ne impulsivno kupovati i jesti. Znači kupiti meso, pa isjeći, pripremiti za obroke i zamrznuti. Napraviti dobar omjer proteina, vlakana, masti i ugljikohidrata.
Naravno, pa čak i ako se nema puno vremena za kuhanje može se nabrzinu skuhati riža zajedno sa zamrznutim povrćem iz Binga (ako se nema svježeg, bolje išta nego ništa), dodati malo začina (kao što je kurkuma, đumbir, kajenski), izbjeći vegetu zbog mononatrijevog glutamata aka otrova, meso na kockice i za 40 minuta eto ručka. :D

I opet je upitno koliko je ovo zdravo, odnosno manje loše.

Nekad treba 40 minuta samo za otići do meka ili ćevabdžinice pa još čekati dok lola ispeče, a nije ni jeftinije. :mrgreen:
Ili ubaciti mljevenu ćuretinu ili piletinu u pretis, izdinstati sa lukom i mrkvom, ubaciti koji krompirić, maslinovo ulje, začine i zelenu okruglu buraniju i ručak za 2-3 dana ima :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#97 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by zijancer »

Kod kupovine voća (limun i narandze posebno) nije loše u dogovoru sa nekom drugom porodicom kupovati na gajbe na Heci, pa popoloviti.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#98

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 22:19, edited 1 time in total.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#99 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by TRANCE »

Qwertz84 wrote: 04/02/2020 18:12 U BiH živi oko 80% stanovništva u nekom siromaštvu, šta me zanima je li nekako moguće sa ispod 250KM u mjesecu prehraniti se nekako zdravo, ako da koja dva obroka na danu su zdrava i mogu se napraviti za ispod 8.50KM na danu? Možete isto objasniti kako se najbolje može prehraniti siromašna porodica u BiH zdravom hranom jer i to me isto zanima?
Moguće je, npr. za doručak zobene pahuljice u pola litre mlijeka ili jaja, ručak pileća prsa, smrznuto povrće mješavina (smrznuto prema istraživanjima nije ništa manje zdravije od svježeg), domaći integralni hljeb koji sam ispečeš, jabuka, večera 500 grama nemasnog sira (npr. Megle light svježi sir kojem je odstranjena masnoća) ili sardine iz konzerve (jako zdrave zbog omega 3), koja kašika maslinovog ili lanenog ulja. Ukupno 7-8 KM dnevno.
Naravno nekad mijenjaš, pa ubaciš kuhani krompir, blitvu, jogurt, srdele, integralnu tjesteninu i rižu, gljive, drugo voće...
Ali je zonfa što većinu ovih zdravijih stvari naš narod ne voli :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#100 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by mayab »

Jeftino a zdravo, kilogram svjezih srdela po (sarajevskim) ribarnicama je 5 KM,
uz njih neki zeleni prilog, tipa blitva, raštika, pa čak i krompir,
dakle dva zdrava obroka za po dvije osobe, za male pare :thumbup:
Post Reply