Zdrava hrana za siromašne ljude.

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#51 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

Umjereno jesti i piti koliko se god to moze. Ja pokusavam. Imam cak manjak kila. Ko Rodni Troter sam sto se tice stasa itd.

Pomalo svega. Nista pretjerivati. Ali tesko je to nama ljudima.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#52 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by freelancerusk »

Sanjarko wrote: 05/02/2020 05:50 Ma hasta sam prilicno i fizicki i psihicki. Jos sam socijalni slucaj bez ikakvog primanja.

Iz Zenice sam. Tesko da ista mogu. Uvijek bio bolesljiv. A na forumu sam aktivan kako kad, i da nema foruma komunikacija sa ljudima bi mi bila minimalna, nikakva skoro.

Jb-no uglavnom. A u Zenici i inace se nemoze ko prije sto sta, u vezi snalazenja.

Nemoze vise ni stara tako, i njoj sve teze.
Mogu li pitati kakva je bolest u pitanju? :)

Pusti Zenicu, znaš li koji strani jezik? Šta si po struci?
Na internetu možeš naći ovih običnih poslova koliko god želiš, ljudi počnu sa 1€/h, a i to je opet bolje nego ništa.
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#53 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Veigar »

Qwertz84 wrote: 04/02/2020 18:12 U BiH živi oko 80% stanovništva u nekom siromaštvu, šta me zanima je li nekako moguće sa ispod 250KM u mjesecu prehraniti se nekako zdravo, ako da koja dva obroka na danu su zdrava i mogu se napraviti za ispod 8.50KM na danu? Možete isto objasniti kako se najbolje može prehraniti siromašna porodica u BiH zdravom hranom jer i to me isto zanima?
Može, uzgajaš sam sebi hranu i hraniš se istom, ovo je malo teže za veće gradove tipa Sarajevo, mostar, Tuzla, Banja Luka, ali za ove manje do 50k stanovnika sasvim je moguće. LP
al valja radit brale moja a to već neće svako.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

freelancerusk wrote: 05/02/2020 08:40
Sanjarko wrote: 05/02/2020 05:50 Ma hasta sam prilicno i fizicki i psihicki. Jos sam socijalni slucaj bez ikakvog primanja.

Iz Zenice sam. Tesko da ista mogu. Uvijek bio bolesljiv. A na forumu sam aktivan kako kad, i da nema foruma komunikacija sa ljudima bi mi bila minimalna, nikakva skoro.

Jb-no uglavnom. A u Zenici i inace se nemoze ko prije sto sta, u vezi snalazenja.

Nemoze vise ni stara tako, i njoj sve teze.
Mogu li pitati kakva je bolest u pitanju? :)

Pusti Zenicu, znaš li koji strani jezik? Šta si po struci?
Na internetu možeš naći ovih običnih poslova koliko god želiš, ljudi počnu sa 1€/h, a i to je opet bolje nego ništa.
Paranoidna sizofrenija s cim se ne slazem da je imam jer nemam paranoja. Mozda imam sizofreniju ali ne ovu. Neku mozda nespecificnu. Ali prije mislim da imam mozda neki blazi oblik autizma i bipolarni poremecaj. Jos mi jetra nije bila uredu ni sad mozda nije a imam i drugih tegoba o nekima uopste i ne bi. Najgora tegoba pretjerano spavanje i pospanost stalna cak iako sam po 12 sati i vise dnevno spavao. Previse spavam a onda jos u svom svijetu stalno. Uvijek tako bilo i prije interneta, kompjutera i slicnog.

Znam onako Engleski, sasvim solidno za svakodnevnu komunikaciju iako ga nisam oko 20 godina uzivo upotrebljavao u komunikaciji. Jos razumijem Portugalski, Spanjolski, i Italijanski. Imam izgleda kliker za ucenje jezika.

Znam da se moze na internetu naci poslova i bio bi zadovoljan s nekim, bilo kakvim i bilo koliko placenim ali s tim sam blokiran. Hvatam internet sa mobitela starog, a star mi je laptop, jos u kvaru ima odavno, a i informaticki sam nepismen pravo, a sto znam informaticki sam vecinom naucio sam.

Ovo pretjerano spavanje i pospanost i u svom svijetu sto sam me jb pravo pa teze da mogu duze da radim. Prije nekad davno sam kako kad prodavao kako gdje i kako kome ali danas se to nemoze bas. Barem nemogu ja vise.

Da je neki kraci posao od par sati, 3-5 sati. Ali nema nista. A tesko bi i zdrastveno uvjerenje dobio. Tako mi receno od strane psihijatara. Ma zesci haos i baksuzluk.

A slabo ko razumije. Mnogi misle nece da radi. Jos na to sve me je i depresija pucala. Sad ne, ali prije jest.

Haos.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#55 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by freelancerusk »

Sanjarko wrote: 05/02/2020 09:04
freelancerusk wrote: 05/02/2020 08:40
Sanjarko wrote: 05/02/2020 05:50 Ma hasta sam prilicno i fizicki i psihicki. Jos sam socijalni slucaj bez ikakvog primanja.

Iz Zenice sam. Tesko da ista mogu. Uvijek bio bolesljiv. A na forumu sam aktivan kako kad, i da nema foruma komunikacija sa ljudima bi mi bila minimalna, nikakva skoro.

Jb-no uglavnom. A u Zenici i inace se nemoze ko prije sto sta, u vezi snalazenja.

Nemoze vise ni stara tako, i njoj sve teze.
Mogu li pitati kakva je bolest u pitanju? :)

Pusti Zenicu, znaš li koji strani jezik? Šta si po struci?
Na internetu možeš naći ovih običnih poslova koliko god želiš, ljudi počnu sa 1€/h, a i to je opet bolje nego ništa.
Paranoidna sizofrenija s cim se ne slazem da je imam jer nemam paranoja. Mozda imam sizofreniju ali ne ovu. Neku mozda nespecificnu. Ali prije mislim da imam mozda neki blazi oblik autizma i bipolarni poremecaj. Jos mi jetra nije bila uredu ni sad mozda nije a imam i drugih tegoba o nekima uopste i ne bi. Najgora tegoba pretjerano spavanje i pospanost stalna cak iako sam po 12 sati i vise dnevno spavao. Previse spavam a onda jos u svom svijetu stalno. Uvijek tako bilo i prije interneta, kompjutera i slicnog.

Znam onako Engleski, sasvim solidno za svakodnevnu komunikaciju iako ga nisam oko 20 godina uzivo upotrebljavao u komunikaciji. Jos razumijem Portugalski, Spanjolski, i Italijanski. Imam izgleda kliker za ucenje jezika.

Znam da se moze na internetu naci poslova i bio bi zadovoljan s nekim, bilo kakvim i bilo koliko placenim ali s tim sam blokiran. Hvatam internet sa mobitela starog, a star mi je laptop, jos u kvaru ima odavno, a i informaticki sam nepismen pravo, a sto znam informaticki sam vecinom naucio sam.

Ovo pretjerano spavanje i pospanost i u svom svijetu sto sam me jb pravo pa teze da mogu duze da radim. Prije nekad davno sam kako kad prodavao kako gdje i kako kome ali danas se to nemoze bas. Barem nemogu ja vise.

Da je neki kraci posao od par sati, 3-5 sati. Ali nema nista. A tesko bi i zdrastveno uvjerenje dobio. Tako mi receno od strane psihijatara. Ma zesci haos i baksuzluk.

A slabo ko razumije. Mnogi misle nece da radi. Jos na to sve me je i depresija pucala. Sad ne, ali prije jest.

Haos.
Za sve što si nabrojao postoji lijek.

Imaš dovoljno interneta, da možeš početi ganjati nešto :) i nisi informatički nepismen pravo, da jesi, ne bi znao pisati na forumu.
Ne napadam i nisam pasivno agresivan, samo ti pokušavam skinuti blokade koje si sam sebi nametnuo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#56 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

freelancerusk wrote: 05/02/2020 09:10
Za sve što si nabrojao postoji lijek.

Imaš dovoljno interneta, da možeš početi ganjati nešto :) i nisi informatički nepismen pravo, da jesi, ne bi znao pisati na forumu.
Ne napadam i nisam pasivno agresivan, samo ti pokušavam skinuti blokade koje si sam sebi nametnuo.
Ma da mi neko ima pokazati, da me uputi itd. Ne bi ja tako. A kazem u kvaru mi je sve. Tipke mnoge malo, malo nekad nece da rade. Poceo se i kvariti laptop. Jos spavam po pola dana, nekad i duze, rijetko nekad krace da spavam. A opet stalno pospan. Jos u nekom svom svijetu skoro uvijek. Vecinom sam nocna ptica.

Sa mnom se moze razgovarati i nedozivljavam ja nista vecinom kao napadanje. Tesko i nemogu skoro nikako da se naljutim na nekog, a i ako se naljutim odljutim se lako. Zaboravim brzo i predzem preko toga. Tako i drugi izgleda prema meni mozda.

Htjeo nedavno cuvar na parkingu da budem. Ali traze godinu dana iskustva.

PS. Znam da imam i blokada ali opravdane su dosta. Recimo refleksi mi nisu najbolji i nikad nisu bili i spor sam, usporen da se tako izrazim. Sipljom me zvali i zezali kao malog.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#57 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by ćiribiribela »

@Sanjarko

Pretjerano spavanje i osjecaj stalnog umora je jedan od znakova depresije, mozda da pricas sa doktorom pa probas sa antidepresivima. Just sayin'


Sto se tice zdrave i jeftine hrane, zobene pahuljice npr za dorucak, ne znam kakva je cijena u bosni, ali kod mene su oko 50 centi 500g. Piletina je jeftina a zdrava, povrce, voce (ne mislim sad na neko egzoticno voce, nego klasika jabuka, banana, narandza). Meal prep je super ideja, napravis budzet i pripremas obroke unaprijed, imas online recepte za citavu sedmicu. Ja to radim kad imam drugu smjenu.
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#58 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by freelancerusk »

Sanjarko wrote: 05/02/2020 09:21 Ma da mi neko ima pokazati, da me uputi itd. Ne bi ja tako. A kazem u kvaru mi je sve. Tipke mnoge malo, malo nekad nece da rade. Poceo se i kvariti laptop. Jos spavam po pola dana, nekad i duze, rijetko nekad krace da spavam. A opet stalno pospan. Jos u nekom svom svijetu skoro uvijek. Vecinom sam nocna ptica.

Sa mnom se moze razgovarati i nedozivljavam ja nista vecinom kao napadanje. Tesko i nemogu skoro nikako da se naljutim na nekog, a i ako se naljutim odljutim se lako. Zaboravim brzo i predzem preko toga. Tako i drugi izgleda prema meni mozda.

Htjeo nedavno cuvar na parkingu da budem. Ali traze godinu dana iskustva.

PS. Znam da imam i blokada ali opravdane su dosta. Recimo refleksi mi nisu najbolji i nikad nisu bili i spor sam, usporen da se tako izrazim. Sipljom me zvali i zezali kao malog.
Ima uvijek neko da te uputi, u današnjem svijetu tehnologije i knjiga možeš pronaći informaciju za skoro sve stvari koje te zanimaju, od kako skuhati sebi rižu do kako regenerirati jetru...

Ali hajmo redom, bio si kod psijahatra, rekao ti je da imaš paranoidnu šizofreniju, tu si trebao dobiti terapiju, ali ti se ne slažeš sa tom dijagnozom, onda možeš otići kod drugog psijahtra pa vidjeti šta će ti on reći. Nisam stručnjak, ali paranoidna šizofrenija je najčešči oblik šizofrenije, imaš strah od nečega što u realnosti ne postoji. Zadnji put kada sam slušao izjavu momka, kojem je ova bolest dijagnosticirana, rekao je da je mislio da mu je otac vrag i da ga otac želi ubiti, doživio je psihozu i nije bio u stanju svakodnevnicu da obavlja, terapija mu je pomogla i vratio se normalno u svakodnevnicu. Moraš shvatiti, da smo mi postratno društvo koje je teško podnjelo tranziciju i da smo skoro svi nekako osakaćeni ratom, tranzicijom, besparicom... mediji nas peru, kako se u zadnje vrijeme vole kazati "hibridni rat" koji se vodi na ovim prostorima je aktivan... i da smo svi nekako u svojim strahovima, kako egzistencijalnim strahovima pa dalje... Kratko rečeno, svi imamo neku dijagnozu, samo nismo svi bili kod doktora. :)

Da li imas autizam, bipolarni poremećaj, to ti isto samo stručnjak može reći. To ti je kao kad autom staneš negdje, prepadneš se, nisi stručnjak, kontaš da je havarija ekstremna, stojiš na putu, dan prolazi... i onda dođe automehaničar, pogleda kratko, zamjeni neki mali remen na autu od 10 KM i auto ponovo vozi bez problema. A tebi je to bio smak svijeta, stojao si na mjestu, dok je on majstor i njemu je to posao da popravlja auta, isto tako doktori popravljaju ljude.

Za jetru je spas surutka, da ne piješ gazirano i sl. Ako je puno jetra stradala, onda naravno opet - pravac doktoru.

To što pretjerano spavaš, to ti je povezano sa stanjem uma, naštelovan si da si negativan i tako ne funkcionišeš, tj. funkcionišeš. Stanje uma moraš popraviti na pozitivno, pozitivne misli, rad, ustaneš rano ujutro, hladan tuš, ideš šetati, hodati, tako se mučiš dok ti to ne postane rutina, nema spavanja preko dana, uhvatiš rutinu kada ideš spavati i kada ustaješ, toga se onda držiš. Ako nemaš fizičke aktivnosti, onda te zdravlje napušta, kako fizičko tako i psihičko, znači, moraš biti fizički aktivan, najjeftinije i najjednostavnije ti je šetati, trčati, istezanje, vježbe snage... svaki dan nešto, barem jedan sat.

Uglavnom, kad središ to stanje da si vazda pospan, onda si sredio 90% svojih problema.

Nemaš ispravan laptop, dobro, ima ispravnih za običan rad na internetu jako povoljno danas kupiti, trenutno nisi u situaciji da ga sebi možeš priuštiti, znači moraš pronaći neki poslić ovako na terenu da sebi možeš priuštiti opremu za rad. Da je najgori posao, sa dnevnicom od 20 KM kod privatnika sa čačkalicom u ustima, za mjesec dana si dovoljno zaradio za solidan laptop, a takav posao se danas može naći.

Ustani svako jutro, uzmi sebi radno vrijeme od 8 sati gdje češ tih 8 sati aktivno tražiti posao, kako online, tako na terenu, od restorana do restorana kucati i pitati da li traže radnika, konobara, čuvara... tako po hotelima, kafićima, marketima,... ako nisi obišao sve i jednu firmu u Zenici da upitaš za posao, nisi se ni potrudio. Na kraju krajeva, ima bus za Sarajevo :) pa za početak svaki dan putuješ na posao.

Svaki dan biraš, hoćeš li ići laganim neispravnim putem ili teškim ispravnim putem. Toliko od mene, nadam se da sam pomogao. :)
User avatar
petunija
Posts: 3038
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#59 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by petunija »

freelancerusk :thumbup:
divni postovi, poslije toliko ogavnih tema i komentara na drugim pdf ovo što si napisao je pravo osvježenje
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#60 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

ćiribiribela wrote: 05/02/2020 09:54 @Sanjarko

Pretjerano spavanje i osjecaj stalnog umora je jedan od znakova depresije, mozda da pricas sa doktorom pa probas sa antidepresivima. Just sayin'


Sto se tice zdrave i jeftine hrane, zobene pahuljice npr za dorucak, ne znam kakva je cijena u bosni, ali kod mene su oko 50 centi 500g. Piletina je jeftina a zdrava, povrce, voce (ne mislim sad na neko egzoticno voce, nego klasika jabuka, banana, narandza). Meal prep je super ideja, napravis budzet i pripremas obroke unaprijed, imas online recepte za citavu sedmicu. Ja to radim kad imam drugu smjenu.
Kakvi nisam Depresivan sad. Azolar to drzi pod kontrolom sad. Imam mozda Bipolarni poremecaj. Kad sam rekao jednoj psihijatrici za taj poremecaj ona mi rekla a sta je to.

Sumnjam na Narkolepsiju. Odavno sumnjao na nesto ali nisam znao sta. Jos mi daju Bosaurine da spavam pa jos vise od njih spavam i ne naspavan sam mozda jos vise zbog njih.

Rekao mi neko da mi mozda kvari REM fazu sna Bosaurin.

Par puta sam zavrsio mozda i zbog lijekova za psihozu na psihijatriji. Davalo mi Metoten koji nije bas najbolji za BP i jos neki ali mu se imena nesjecam.

100% sam zbog ovog sto mu se imena nesjecam psihijatrije zaglavio jednom. Govorio svojima da pucam od tog lijeka.

Ne urekao se sad sam bolje na Azolaru.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#61 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

freelancerusk wrote: 05/02/2020 10:06
Sanjarko wrote: 05/02/2020 09:21 Ma da mi neko ima pokazati, da me uputi itd. Ne bi ja tako. A kazem u kvaru mi je sve. Tipke mnoge malo, malo nekad nece da rade. Poceo se i kvariti laptop. Jos spavam po pola dana, nekad i duze, rijetko nekad krace da spavam. A opet stalno pospan. Jos u nekom svom svijetu skoro uvijek. Vecinom sam nocna ptica.

Sa mnom se moze razgovarati i nedozivljavam ja nista vecinom kao napadanje. Tesko i nemogu skoro nikako da se naljutim na nekog, a i ako se naljutim odljutim se lako. Zaboravim brzo i predzem preko toga. Tako i drugi izgleda prema meni mozda.

Htjeo nedavno cuvar na parkingu da budem. Ali traze godinu dana iskustva.

PS. Znam da imam i blokada ali opravdane su dosta. Recimo refleksi mi nisu najbolji i nikad nisu bili i spor sam, usporen da se tako izrazim. Sipljom me zvali i zezali kao malog.
Ima uvijek neko da te uputi, u današnjem svijetu tehnologije i knjiga možeš pronaći informaciju za skoro sve stvari koje te zanimaju, od kako skuhati sebi rižu do kako regenerirati jetru...

Ali hajmo redom, bio si kod psijahatra, rekao ti je da imaš paranoidnu šizofreniju, tu si trebao dobiti terapiju, ali ti se ne slažeš sa tom dijagnozom, onda možeš otići kod drugog psijahtra pa vidjeti šta će ti on reći. Nisam stručnjak, ali paranoidna šizofrenija je najčešči oblik šizofrenije, imaš strah od nečega što u realnosti ne postoji. Zadnji put kada sam slušao izjavu momka, kojem je ova bolest dijagnosticirana, rekao je da je mislio da mu je otac vrag i da ga otac želi ubiti, doživio je psihozu i nije bio u stanju svakodnevnicu da obavlja, terapija mu je pomogla i vratio se normalno u svakodnevnicu. Moraš shvatiti, da smo mi postratno društvo koje je teško podnjelo tranziciju i da smo skoro svi nekako osakaćeni ratom, tranzicijom, besparicom... mediji nas peru, kako se u zadnje vrijeme vole kazati "hibridni rat" koji se vodi na ovim prostorima je aktivan... i da smo svi nekako u svojim strahovima, kako egzistencijalnim strahovima pa dalje... Kratko rečeno, svi imamo neku dijagnozu, samo nismo svi bili kod doktora. :)

Da li imas autizam, bipolarni poremećaj, to ti isto samo stručnjak može reći. To ti je kao kad autom staneš negdje, prepadneš se, nisi stručnjak, kontaš da je havarija ekstremna, stojiš na putu, dan prolazi... i onda dođe automehaničar, pogleda kratko, zamjeni neki mali remen na autu od 10 KM i auto ponovo vozi bez problema. A tebi je to bio smak svijeta, stojao si na mjestu, dok je on majstor i njemu je to posao da popravlja auta, isto tako doktori popravljaju ljude.

Za jetru je spas surutka, da ne piješ gazirano i sl. Ako je puno jetra stradala, onda naravno opet - pravac doktoru.

To što pretjerano spavaš, to ti je povezano sa stanjem uma, naštelovan si da si negativan i tako ne funkcionišeš, tj. funkcionišeš. Stanje uma moraš popraviti na pozitivno, pozitivne misli, rad, ustaneš rano ujutro, hladan tuš, ideš šetati, hodati, tako se mučiš dok ti to ne postane rutina, nema spavanja preko dana, uhvatiš rutinu kada ideš spavati i kada ustaješ, toga se onda držiš. Ako nemaš fizičke aktivnosti, onda te zdravlje napušta, kako fizičko tako i psihičko, znači, moraš biti fizički aktivan, najjeftinije i najjednostavnije ti je šetati, trčati, istezanje, vježbe snage... svaki dan nešto, barem jedan sat.

Uglavnom, kad središ to stanje da si vazda pospan, onda si sredio 90% svojih problema.

Nemaš ispravan laptop, dobro, ima ispravnih za običan rad na internetu jako povoljno danas kupiti, trenutno nisi u situaciji da ga sebi možeš priuštiti, znači moraš pronaći neki poslić ovako na terenu da sebi možeš priuštiti opremu za rad. Da je najgori posao, sa dnevnicom od 20 KM kod privatnika sa čačkalicom u ustima, za mjesec dana si dovoljno zaradio za solidan laptop, a takav posao se danas može naći.

Ustani svako jutro, uzmi sebi radno vrijeme od 8 sati gdje češ tih 8 sati aktivno tražiti posao, kako online, tako na terenu, od restorana do restorana kucati i pitati da li traže radnika, konobara, čuvara... tako po hotelima, kafićima, marketima,... ako nisi obišao sve i jednu firmu u Zenici da upitaš za posao, nisi se ni potrudio. Na kraju krajeva, ima bus za Sarajevo :) pa za početak svaki dan putuješ na posao.

Svaki dan biraš, hoćeš li ići laganim neispravnim putem ili teškim ispravnim putem. Toliko od mene, nadam se da sam pomogao. :)
Ma ima toga dosta. Od toga da mi se mijenjaju malo, malo psihijatri do toga da oni nemaju vremena toliko da razgovaraju sa pacijentima do toga da i ja nemam pojma odakle bi poceo s njima da razgovaram.

Fizicki isto nisam bas dobro pa tesko kazem da mogu bas normalno radno vrijeme da radim, i za ovo ne znam odakle bi poceo.

Kazem nisam bas dobro prilicno, a ima i nekih tegoba o kojima ne bi javno bas toliko.

A tesko ovdje da s nekim strucnjakom mogu o tome, da vidimo je li imam ista od ovoga i drugih tih tegoba.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#62 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by pemanapemani »

Sve se može kad se hoće (želi).

Tzv. urban farming idealan za gradove. Može se početi na balkonima u saksijama i gredicama na krovovima zgrada. Onda možda "nadođe" i komšiluku, pa se dogovorite o zajedničkoj sadnji povrća u dvorištu zgrade.

Na situaciju u predgrađima ne treba trošiti riječi. Tu je glavni faktor ljudska lijenost i kompleksi. Šta će reći komšija što je kod mene lijeha luka i pritke buranije, a kod njega tulipani i ruže. :-)

Kod mene ima dovoljno prostora i godinama sam nudio poznanicima i prijateljima da prave bašte, ali sve prođe entuzijazam prije uzimanja motike u ruke.
Prije sam višak povrća dijelio misleći da će to podstaći ljude da sami nešto naprave. Danas sav višak nosim u javne kuhinje ili podijelim socijalnim slučajevima koji ne mogu raditi.

Imao sam i idejni projekat koji je obuhvatao suradnju NVO, javnih kuhinja u KS i Ministarstva za socijalna pitanja. Svi oduševljeni, dok se ne počne pričati o realizaciji (fizičkom radu). Onda se izmišlja stotinu problema i troškova.
Zato se o nekim jebenim green agendama, ekologiji i sl., može pričati satima, samo nemoj da ustajem iz stolice ili da dižem nešto teže od kašike, ako nije u pitanju teretana ili zumba. Jebi ga, moram na nešto ličiti na instagramu, a i plaža se bliži.

Da ne pišem kako rad sa biljkama može biti jedna vrsta psihoterapije.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#63 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

U garsonjeri tesko to moze. Jos ovako bolestan bas ne znam. Danas sam spavao opet pola dana skoro iako sam legao rano i rano zorom ustao. Malo sam spavanje bio okrenuo da ustajem zorom pa opet se preokrenulo jer znam nekad spavati citav dan skoro. 15 sati cak i koji sat nekad vise.

Naravno da se moze dosta toga. Ja nemogu nazalost zdrastveno uvjerenje da dobijem cak i kad bi nasao posao. A primanje isto nemogu da dobijem tako lako, iskompliciralo se i u vezi toga, a hasta pravo.

Sto se tice hrane vecinom jedem ko i svi ostali, prosjecni Bosanski stanovnici samo razlika sto jedem petit keks svaki dan skoro s mlijekom umjesto zobenih pahuljica.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#64 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by plain vanilla »

Sanjarko wrote: 05/02/2020 19:14 U garsonjeri tesko to moze. Jos ovako bolestan bas ne znam. Danas sam spavao opet pola dana skoro iako sam legao rano i rano zorom ustao. Malo sam spavanje bio okrenuo da ustajem zorom pa opet se preokrenulo jer znam nekad spavati citav dan skoro. 15 sati cak i koji sat nekad vise.

Naravno da se moze dosta toga. Ja nemogu nazalost zdrastveno uvjerenje da dobijem cak i kad bi nasao posao. A primanje isto nemogu da dobijem tako lako, iskompliciralo se i u vezi toga, a hasta pravo.

Sto se tice hrane vecinom jedem ko i svi ostali, prosjecni Bosanski stanovnici samo razlika sto jedem petit keks svaki dan skoro s mlijekom umjesto zobenih pahuljica.
Ne moze se u garsonjeri. Ali ako imas nekog rodjaka, prijatelja ,komsiju koji ima neke zemlje blizu grada ili zivi u kuci, zamolis da ti prepusti komadic zemlje.
Imao bi obavezu, ne moraš nista puno ulagati, pomoglo bi tvojoj psihi, plus bi nesto i ubrao.

Btw, postajemo zemlja staraca, ljudi mole da im neko za novac pokosi oko kuce. Tu se isto lijepo moze zaraditi. Ne mislim na kosenje duluma zemlje nego okucnice.

Pokusaj malo proširiti vidike, nemoj za svako rjesenje nalaziti problem. :kiss:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#65 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

Ma ubi me ovo spavanje @plain vanilla, evo tek sad ustao. Pola dana spavao, i vise mislim malo, 12,5 sati. Nije ovo spavanje od depre, jer nisam depresivan. Sve vise sumnjam na narkolepsiju.

Nazalost nema bas, sto i ima dalje je a nemam primanja da placam kartu autobusku. Nemogu pjeske bas do tamo.

Za kosenje ne znam. Nisam nikad cuo da trazi neko okucnice da mu pokosi neko drugi.

Jb-ga kad nismo mogli na pijacu davno da uspijemo da na njoj radim. Nudila nam tad pomoc pratetka u vezi toga ali skupo bilo tad pravo pijaca da se na njoj zakupi kucica. Strah bilo moje stare tad da ne bi uspjeli izglaviti ulozeno.

Pokusat trebam znam nesto opet ali ne znam sta.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#66 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by moonca »

Kod mene ima dovoljno prostora i godinama sam nudio poznanicima i prijateljima da prave bašte, ali sve prođe entuzijazam prije uzimanja motike u ruke.
Hm, nije ni to za svakoga.. no tacno, da je jedan vid -terapije- zabave -.Ali, da neko kopa da bi se prehranio, ili pomogao u ustedi... pogotovo za osobe koje imaju radno mjesto u firmi... hmm ;-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#67 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by moonca »

Sanjarko wrote: 06/02/2020 12:55
Pokusat trebam znam nesto opet ali ne znam sta.
HM... Mozda mali oglas u novinama- to stariji jos uvijek citaju, -- kao -handyman-- male popravke u stanu, oprati prozore, nekada otici po lijekove, ili ih odvesti dr- neke jednostavno nemaju nikoga ili imaju ali im djeca rade..
.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#68 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by pemanapemani »

moonca wrote: 06/02/2020 13:30
Kod mene ima dovoljno prostora i godinama sam nudio poznanicima i prijateljima da prave bašte, ali sve prođe entuzijazam prije uzimanja motike u ruke.
Hm, nije ni to za svakoga.. no tacno, da je jedan vid -terapije- zabave -.Ali, da neko kopa da bi se prehranio, ili pomogao u ustedi... pogotovo za osobe koje imaju radno mjesto u firmi... hmm ;-)
Ovdje nije priča o tome da se neko prehrani ili uštedi, nego da jede zdravo, a relativno jeftino.

Onda te osobe ne trebaju kukumakati kako bi one da jedu zdravo, kako bi sebi sadili baštu samo da imaju, kako ih država truje uvozom i sl., a kada im se pruži prilika, imaju sto opravdanja, od manjka vremena, preko nedostatka iskustva do filozofiranja kako se u gradskom području ne može proizvesti ekološko povrće.
Ljudi na neboderima u NY imaju košnice sa pčelama, a ono filozofira kako se u predgrađu Sarajeva ne može uzgojiti ekološki prihvatljiv paradajz. :-)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#69 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by dobar osjecaj »

pemanapemani wrote: 06/02/2020 13:47 Ovdje nije priča o tome da se neko prehrani ili uštedi, nego da jede zdravo, a relativno jeftino.

Onda te osobe ne trebaju kukumakati kako bi one da jedu zdravo, kako bi sebi sadili baštu samo da imaju, kako ih država truje uvozom i sl., a kada im se pruži prilika, imaju sto opravdanja, od manjka vremena, preko nedostatka iskustva do filozofiranja kako se u gradskom području ne može proizvesti ekološko povrće.
Ljudi na neboderima u NY imaju košnice sa pčelama, a ono filozofira kako se u predgrađu Sarajeva ne može uzgojiti ekološki prihvatljiv paradajz. :-)
Dok si mlad i zelen povjeruješ češće da neko stvarno iskreno pita kako da uradi ili ostvari nešto. Vremenom shvatiš da ljudi s ozbiljnom namjerom da nešto ostvare uglavnom ne filozofiraju mnogo o tome nego sve vrijeme stvaraju.
OK je pitati za savjete, čitati, tražiti, čuti razna mišljenja ali svako ko se mnogo žali uglavnom nema ozbiljnu namjeru nikada zasukati rukave i raditi.
Poznajem mnogo vrijednih ljudi. Ne filozofiraju mnogo. Mnogo njih i sa skromnim penzijama i izuzetnim radnim navikama uvijek imaju pun frižider i police prepune zdrave domaće hrane. Ne palamude i ne mjere koliko im se šta isplati. Žive i aktivni su svaki dan.
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#70 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by pemanapemani »

dobar osjecaj wrote: 06/02/2020 13:57
pemanapemani wrote: 06/02/2020 13:47 Ovdje nije priča o tome da se neko prehrani ili uštedi, nego da jede zdravo, a relativno jeftino.

Onda te osobe ne trebaju kukumakati kako bi one da jedu zdravo, kako bi sebi sadili baštu samo da imaju, kako ih država truje uvozom i sl., a kada im se pruži prilika, imaju sto opravdanja, od manjka vremena, preko nedostatka iskustva do filozofiranja kako se u gradskom području ne može proizvesti ekološko povrće.
Ljudi na neboderima u NY imaju košnice sa pčelama, a ono filozofira kako se u predgrađu Sarajeva ne može uzgojiti ekološki prihvatljiv paradajz. :-)
Dok si mlad i zelen povjeruješ češće da neko stvarno iskreno pita kako da uradi ili ostvari nešto. Vremenom shvatiš da ljudi s ozbiljnom namjerom da nešto ostvare uglavnom ne filozofiraju mnogo o tome nego sve vrijeme stvaraju.
OK je pitati za savjete, čitati, tražiti, čuti razna mišljenja ali svako ko se mnogo žali uglavnom nema ozbiljnu namjeru nikada zasukati rukave i raditi.
Poznajem mnogo vrijednih ljudi. Ne filozofiraju mnogo. Mnogo njih i sa skromnim penzijama i izuzetnim radnim navikama uvijek imaju pun frižider i police prepune zdrave domaće hrane. Ne palamude i ne mjere koliko im se šta isplati. Žive i aktivni su svaki dan.
:thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#71 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

moonca wrote: 06/02/2020 13:40
Sanjarko wrote: 06/02/2020 12:55
Pokusat trebam znam nesto opet ali ne znam sta.
HM... Mozda mali oglas u novinama- to stariji jos uvijek citaju, -- kao -handyman-- male popravke u stanu, oprati prozore, nekada otici po lijekove, ili ih odvesti dr- neke jednostavno nemaju nikoga ili imaju ali im djeca rade..
.
Slabo to traze, ima ali slabije. Ali nisam ni fizicki zdrav. Ima vec deceniju i vise. Nemogu bas ni fizicki povuci kao kad sam momacic bio.

Nikad nije utvrdzeno sta tacno fizicki nije uredu sa mnom. Otkrivena oboljela jetra ali ostalo nije utvrdzeno jer sam tad zavrsio psihijatrije u kantonalnoj bolnici gdje sam na internom odjelu bio.

Trebao tad detaljne nalaze da vadim na internom i bio pravo bolestan, imao i neku mrlju na snimku.

Umorim se brzo pri naporu, uspusem itd. To je sve odkako sam popio neki preparat za debljanje. Imao tad malo kila kao i sad, pa popio jednom neki preparat za debljanje i ugojio se na oko 90-95 kila.

A nisam imao niti nemam ni sad 80 kila. Skoro dva metra sam visok. Tako mrsavan uvijek bio, a visok.

Da mi je spavanje smanjiti jer pola dana spavam i opet pospan i umoran. Ali ako imam narkolepsiju ili nesto tako tesko cu. Jos mi daju bosaurine da spavam. Jedva se nakon bosaurina probudim.

Ponovo prodaja po ulici kako sam prije to radio jedino mi preostaje mozda.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#72 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by moonca »

Poznajem mnogo vrijednih ljudi. Ne filozofiraju mnogo. Mnogo njih i sa skromnim penzijama i izuzetnim radnim navikama uvijek imaju pun frižider i police prepune zdrave domaće hrane. Ne palamude i ne mjere koliko im se šta isplati. Žive i aktivni su svaki dan.
Tacno, ali moramo imati sluha i za ove sto 'filozofiraju' ne rade to iz 'objesi'.- no- udaljili smo se od teme - jer nekako i ovo ide uz --zdravo. :)

Nije ni cilj imati -pun frizider- ali, naci nacina da uzivas u onome sta zelish i mozesh.

No, psihicki je jako tesko- biti ravnoduzan, kad imas limitiran prihod.
Brus Lee
Posts: 853
Joined: 01/10/2010 19:35

#73 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Brus Lee »

Sanjarko wrote: 06/02/2020 14:25
moonca wrote: 06/02/2020 13:40
Sanjarko wrote: 06/02/2020 12:55
Pokusat trebam znam nesto opet ali ne znam sta.
HM... Mozda mali oglas u novinama- to stariji jos uvijek citaju, -- kao -handyman-- male popravke u stanu, oprati prozore, nekada otici po lijekove, ili ih odvesti dr- neke jednostavno nemaju nikoga ili imaju ali im djeca rade..
.
Slabo to traze, ima ali slabije. Ali nisam ni fizicki zdrav. Ima vec deceniju i vise. Nemogu bas ni fizicki povuci kao kad sam momacic bio.

Nikad nije utvrdzeno sta tacno fizicki nije uredu sa mnom. Otkrivena oboljela jetra ali ostalo nije utvrdzeno jer sam tad zavrsio psihijatrije u kantonalnoj bolnici gdje sam na internom odjelu bio.

Trebao tad detaljne nalaze da vadim na internom i bio pravo bolestan, imao i neku mrlju na snimku.

Umorim se brzo pri naporu, uspusem itd. To je sve odkako sam popio neki preparat za debljanje. Imao tad malo kila kao i sad, pa popio jednom neki preparat za debljanje i ugojio se na oko 90-95 kila.

A nisam imao niti nemam ni sad 80 kila. Skoro dva metra sam visok. Tako mrsavan uvijek bio, a visok.

Da mi je spavanje smanjiti jer pola dana spavam i opet pospan i umoran. Ali ako imam narkolepsiju ili nesto tako tesko cu. Jos mi daju bosaurine da spavam. Jedva se nakon bosaurina probudim.

Ponovo prodaja po ulici kako sam prije to radio jedino mi preostaje mozda.
Ja isto spavam pola dana kada se piva nalijem. Povremeno se budim jer moram u wc, pa me to strasno nervira. Piva je zdrava, od hmelja se pravi i nije skupa. Meni sve majka vice, ustaj sine pola dana si prespavao, a ja se pravim da ne cujem.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23273
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#74 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by Sanjarko »

Brus Lee wrote: 06/02/2020 23:26
Sanjarko wrote: 06/02/2020 14:25
moonca wrote: 06/02/2020 13:40

HM... Mozda mali oglas u novinama- to stariji jos uvijek citaju, -- kao -handyman-- male popravke u stanu, oprati prozore, nekada otici po lijekove, ili ih odvesti dr- neke jednostavno nemaju nikoga ili imaju ali im djeca rade..
.
Slabo to traze, ima ali slabije. Ali nisam ni fizicki zdrav. Ima vec deceniju i vise. Nemogu bas ni fizicki povuci kao kad sam momacic bio.

Nikad nije utvrdzeno sta tacno fizicki nije uredu sa mnom. Otkrivena oboljela jetra ali ostalo nije utvrdzeno jer sam tad zavrsio psihijatrije u kantonalnoj bolnici gdje sam na internom odjelu bio.

Trebao tad detaljne nalaze da vadim na internom i bio pravo bolestan, imao i neku mrlju na snimku.

Umorim se brzo pri naporu, uspusem itd. To je sve odkako sam popio neki preparat za debljanje. Imao tad malo kila kao i sad, pa popio jednom neki preparat za debljanje i ugojio se na oko 90-95 kila.

A nisam imao niti nemam ni sad 80 kila. Skoro dva metra sam visok. Tako mrsavan uvijek bio, a visok.

Da mi je spavanje smanjiti jer pola dana spavam i opet pospan i umoran. Ali ako imam narkolepsiju ili nesto tako tesko cu. Jos mi daju bosaurine da spavam. Jedva se nakon bosaurina probudim.

Ponovo prodaja po ulici kako sam prije to radio jedino mi preostaje mozda.
Ja isto spavam pola dana kada se piva nalijem. Povremeno se budim jer moram u wc, pa me to strasno nervira. Piva je zdrava, od hmelja se pravi i nije skupa. Meni sve majka vice, ustaj sine pola dana si prespavao, a ja se pravim da ne cujem.
Nije meni do sale u vezi ovoga nikako. Nikom ne bi pozelio da se nadze u ovakvom zdrastvenom i finansijskom stanju kao ja.

Nisam zdrav i prav nikako. Da sam zdrav i prav drugacija bi prica mozda bila.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#75 Re: Zdrava hrana za siromašne ljude.

Post by fortaleza »

amko761 wrote: 04/02/2020 19:51 Pade mi na pamet samo jedan primjer. Ja kupujem konzerve tuna fileti u maslinovom ulju 'Eva'' i jedna košta 5 KM, a imaju konzerve tune u komadima i budu na akciji i ispod 1 KM.

Pa to mora biti pometeno sa palube i samljeveno za tu cijenu :D
Varaš se ako misliš da je ta tuna fileti Eva od 5 KM kvalitetan proizvod, prije svega korišteno ulje nije kvalitetno mada opet sreća nije sojino. Al glavni problem je taj što se sada koristi meso tune s Atlantika vrste albacares koja ima dosta manje količine omega 3 i generalno je nekvalitetnija od domaće tune iz Jadrana koja se sve do prije par godina prodavala tuna thunus (dimenzije ove tune su ogromne).

Podravka nakon preuzimanja Eve je uvela takvu politiku i to meso je nekvalitetnije, a cijena ista. Zanimljivo da u bejha još nisam pronašao tunu domaće vrste thunus, valjda je u čitavim količinama izvoze vani za ogromne cijene do i 40$ po kilogramu, i to završi čak i u japanskim restoranima.

Btw u Jugi se proizvodila i prodavala domaća tuna iz Jadrana pa sve do prije nekoliko godina.
Post Reply