zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#226 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by HAVANA »

Eto, s jeseni nam je stiglo
i prvo zito
a nije s proljecem
kao sto to neki tvrde, nije

Jer, ko drugome jamu kopa
ne cini proljece
i da vam kazem
nikad ga nece cinit nikad

A zito nama treba
da narod ima 'ljeba
ili ko sto je to divno jedan
nas pjesnik rekao

Ajd' zivio
sta se zuti na beskrajnom polju
a ako te ko bude pit'o
s ponosom mu odgovori to je nase zito

Jer mi buducnost
ne zacrtavamo planovima
nego brazdama traktora
a ako imas traktor, vrati kombajn

A ne ko neki koji imaju
i traktor i kombajn
i onaj, onaj
kako se zove cirkulator

A jos imaju vremena da se bave horom
u kulturno umjetnickom drustvu
jel' tako, pa jasno, jasno da jeste
i zato, sto mozemo pozel'ti
mozemo pozel'ti da nam rodi zito

I nek nam rodi zito i iduce godine
i nek nam uvijek rodi zito, hvala
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#227 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by amrica »

Eborg wrote:Iako je više vezano za Nadrealiste, saznao sam da je zezancija o Šahbazu navodno krenula nakon što je Nele odglumio Muhameda Čengića a onda je SDA kadar putem Šahbaza Džihanovića telefonom zaprijetio Neletu, kao to nije u redu, nije pametno takve stvari praviti. Nele je rekao: "Ko si ba ti majke ti, s kim pričam?" a ovaj iznervirano: "Kako s kim? Pa sa Šahbazom!" :lol: :lol: :lol:

a ja sam cula da je to od Šahbaze, gospodje. Bila je Sidranova žena i kad se Avdo zapije u kafani, neko vikne : eto Šahbaze, a ovaj tutanj... :D
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#228 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Bušman »

amrica wrote:
Eborg wrote:Iako je više vezano za Nadrealiste, saznao sam da je zezancija o Šahbazu navodno krenula nakon što je Nele odglumio Muhameda Čengića a onda je SDA kadar putem Šahbaza Džihanovića telefonom zaprijetio Neletu, kao to nije u redu, nije pametno takve stvari praviti. Nele je rekao: "Ko si ba ti majke ti, s kim pričam?" a ovaj iznervirano: "Kako s kim? Pa sa Šahbazom!" :lol: :lol: :lol:

a ja sam cula da je to od Šahbaze, gospodje. Bila je Sidranova žena i kad se Avdo zapije u kafani, neko vikne : eto Šahbaze, a ovaj tutanj... :D
Sahbaz je ocita zajebancija na "autoritativne" figure tadasnje BH politike i ne radi se samo o SDA. Samo mi nije jasno odakle toliki strah od famozne liderske trojke iz HDZ-SDA-SDS? Ko da su azdahe bile... :D :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#229 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by amrica »

Bušman wrote:
amrica wrote:
Eborg wrote:Iako je više vezano za Nadrealiste, saznao sam da je zezancija o Šahbazu navodno krenula nakon što je Nele odglumio Muhameda Čengića a onda je SDA kadar putem Šahbaza Džihanovića telefonom zaprijetio Neletu, kao to nije u redu, nije pametno takve stvari praviti. Nele je rekao: "Ko si ba ti majke ti, s kim pričam?" a ovaj iznervirano: "Kako s kim? Pa sa Šahbazom!" :lol: :lol: :lol:

a ja sam cula da je to od Šahbaze, gospodje. Bila je Sidranova žena i kad se Avdo zapije u kafani, neko vikne : eto Šahbaze, a ovaj tutanj... :D
Sahbaz je ocita zajebancija na "autoritativne" figure tadasnje BH politike i ne radi se samo o SDA. Samo mi nije jasno odakle toliki strah od famozne liderske trojke iz HDZ-SDA-SDS? Ko da su azdahe bile... :D :D

koliko mene pamcenje služi, kad je "šahbaz" bio na tln-u tad nije bilo ni sda ni sds ni hdz.... :? tln je isla na tv od 84. do 91., a sda je osnovana 90. ...

Para je glumio Šahbaza Kiriju, a 86. je otišao :sad:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#230 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Eborg »

Zar Šahbaz nije bio pokojni Benjamin Filipović?
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#231 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by amrica »

Eborg wrote:Zar Šahbaz nije bio pokojni Benjamin Filipović?

:?

sad sam i ja zbunjena, jedno je Šahbaz Kirija - Para, a drugo je "imaginarni" Šahbaz :?: Ovog sa Parom se cak ni ne sjecam, sad otvorila yt (da provjerim godine :D ), kad to :-)

User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#232 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Eborg »

A taj Šahbaz! :mrgreen: A to je OK, Šahbaz aka "K'o mačija guza" je Filipović onda i on je u ovom novijem, predratnom periodu.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#233 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Admir_1984 »

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... C5Ukoc1Y#!

emsija na hrt-u o nekim stvarima vezanim za nastajanje nekih pjesama
ma_hajde_jadan
Posts: 16
Joined: 20/07/2012 22:02

#234 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by ma_hajde_jadan »

Max Bunker wrote:Jebo majku, ovo sve jace od jaceg :D
Treba snimiti film o " Zabranjenom pusenju " a ne o " Plavom orkestru " ( inace, da se ja pitam, prije bih snimio film o tom' kompletnom pokretu jer mislim da je prica mnogo interesantnija ).

Ovo oko Dzenite, jeste sigurno Omersofticka.
Sto se tice Pisonje, ti mu znas buraza i sigurno imas pravo a meni je frajer pricao, da je licno vidio kada je Pisonja poginuo na Otoci ( mada Otes, Otoka u kafanskoj buci i zvuce slicno ).
Ovo oko kasetasa, znao sam da je nesta za gluhonjeme ali kako sam davno gledao tu emisiju, vise sam zaboravio jel' dom, klinika ili nesta trece.
Za Gigu Bosnica znam da je radio u TAS-u sa mojim starim, tamo negdje sredinom '80-ih i stari kaze za Gigu, da je bio atleta prava.
Istinit lik je i Slavko Lisica ( " srpsku vojsku vodio je licno pukovnik Slavko Lisica " ).
Mufa i Kiki, fakat ne znam i mene to interesuje. Lepi je umro a nahvatat cu ovog komsiju da ga pitam ko je moKe ( znam da ga je jednom spominjao ).


P.S.

A Ibro Dirka, znal' se o njemu ista ?



Prosle godine sam upoznala sijedog cicu sa trbuhom ispred sebe, sjedi ispred kafanice na Jezeru, onako poozbiljan, skilji na jedno oko ide sunce u oci i kaze "Kemo, drago mi je".. Prolazimo dalje a Kemo ostaje, ovaj se okrece prema meni i kaze "E ovo ti je Moke"
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#235 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by kijamet insan »

Super tema. Za neke likove u njihovim pjesmama sam znao, za neke sam saznao ovdje i hvala vam na tome. :-D
U ovom dokumentarcu su objašnjene pozadine nekih od najpoznatijih skečeva nadrealista.

https://www.youtube.com/watch?v=kFpxNYJuxGc

Pisonja i Zuga !

https://www.youtube.com/watch?v=rTAm8dvYZNg
DON_eARL
Posts: 3733
Joined: 31/10/2010 22:26

#236 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by DON_eARL »

Zna li neko gdje se ima kupiti ploča Pozdrav iz Zemlje Safari? :D
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#237 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by UltrasNaBaterije »

Nedjelja kad je otiso Hase? :)

Čista aluzija na smrt Tita, od prve do zadnje riječi...
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#238 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Micaha »

UltrasNaBaterije wrote:Nedjelja kad je otiso Hase? :)

Čista aluzija na smrt Tita, od prve do zadnje riječi...
Sanse nema :D
User avatar
2uk4
Posts: 89
Joined: 18/06/2012 10:45

#239 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by 2uk4 »

Kako bih ja volio da sam živio u ovom vremenu. Sve mi je nekako prirodnije nego danas. Oživite molim vas temu. Mnogo me zanimaju ove priče.
Evo da se ja nadovežem : Sejo je u jednom interviewu rekao da je Fikreta živjela u njihovoj zgradi sa svojim mužem te da su se oni često svađali.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#240 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Woody »

Eborg wrote:Je li moguće da je Mile Hašišar zapravo Haug? :D

Image
Jeeebooo teeee, divi Hauga u Indiji. A još i skin'o one ogromne sunčane cvike :thumbup:

Ne mislim da je Haug Mile Hašišar, jer koliko se ja sjećam Haug je došlo (Vareš, Breza ili tako nešto), a ZP je uglavnom obrađivao likove iz njihove mladosti, i iz bližeg komšiluka (Koševo, Breka, Pionirska Dolina...). Uostalom, Haug je "mala raja" za ZP, pa mi se nikako ne uklapa. Prije bi Mile Hašišar mogao biti Ive ili German (mada sam nešto skeptik da je ijedan od njih dvojice mogao "Page-u na pojačalu popraviti kvar" :lol:
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#241 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by milojicabrzi »

Mile Hasisar je Haug, provjereno, cesto je to Sejo S. znao reci i na koncertima (npr.1997. na Fiju Briju na Grbavici) :D
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#242 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by milojicabrzi »

Mile Hasisar je Haug, provjereno, cesto je to Sejo S. znao reci i na koncertima (npr.1997. na Fiju Briju na Grbavici) :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#243 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by kojeime »

Woody wrote:
Eborg wrote:Je li moguće da je Mile Hašišar zapravo Haug? :D

Image
Jeeebooo teeee, divi Hauga u Indiji. A još i skin'o one ogromne sunčane cvike :thumbup:

Ne mislim da je Haug Mile Hašišar, jer koliko se ja sjećam Haug je došlo (Vareš, Breza ili tako nešto), a ZP je uglavnom obrađivao likove iz njihove mladosti, i iz bližeg komšiluka (Koševo, Breka, Pionirska Dolina...). Uostalom, Haug je "mala raja" za ZP, pa mi se nikako ne uklapa. Prije bi Mile Hašišar mogao biti Ive ili German (mada sam nešto skeptik da je ijedan od njih dvojice mogao "Page-u na pojačalu popraviti kvar" :lol:
Druzio sam se u Stelexu sa Haugovim burazom, tada su stanovali u Vogosci. Hvala za sliku, isti kakvog ga se sjecam :)

Sta je sada sa njim?
User avatar
2uk4
Posts: 89
Joined: 18/06/2012 10:45

#244 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by 2uk4 »

Jes da idem malo u off ali eto.
Kako sam ja uspio da nađem na ZP forumu Kiki je Dejan Sparavalo čovjek koji sada radi u No Smoking Orchestra sa Neletom, a nikako da skontam ko je Mufa :?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#245 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Max Bunker »

Ovo uzmite sa rezervom ali mislim da je Sahbaz zapravo Sahbaz Dzihanovic. U doba dok su oni nesto snimali u tadasnjoj Skupstini, ovaj je bio neka fora, nesto ( ako ne i sekretar ) pa im je tokom snimanja stalno nesto prigovarao i tako su ga ubacili u TLN.
Stari kenjac
Posts: 516
Joined: 23/10/2009 13:01

#246 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Stari kenjac »

Max Bunker wrote:Ovo uzmite sa rezervom ali mislim da je Sahbaz zapravo Sahbaz Dzihanovic. U doba dok su oni nesto snimali u tadasnjoj Skupstini, ovaj je bio neka fora, nesto ( ako ne i sekretar ) pa im je tokom snimanja stalno nesto prigovarao i tako su ga ubacili u TLN.

Blizu istine! Sa Sahbazom Dzihanovicem pricao licno. Prije rata bio nekakv funkcioner Izvrsnog vijeca SR BiH. I prica: prisustvovao je svim sjednicama tadasnjeg Parlamenta. Predsjedavajuci bio rahmetli Abdulah Konjicija i tada vec metuzalem. Konjicija proziva Ministre(mozda tada sekretare) da referisu po pojedinim tackama dnevnog reda. E kako uvijek neko od ministata nedostaje Sahbaz je moro u njihovo ime referisati. Kad bi Sahbaz(Dzihanovic) krenuo za govornicu, metuzalem Konjicija zaboravi iskljuciti mikrofon i kolegi do sebe kaze: "Bjezte eto Sahbaza, macija guza! " Citava sala u bandak od sege. I nije se desilo jednom! Ovo je naravno bilo kad su Nadrealisti vec dostigli planetarnu populsarnost.
Govrim vam sto sam cuo licno od Šahbaza Dzihanovica!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#247 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by JThomas »

ja također čuo.
User avatar
agnostic_front
Posts: 6327
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#248 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by agnostic_front »

Admir_1984 wrote:https://www.youtube.com/watch?feature=p ... C5Ukoc1Y#!

emsija na hrt-u o nekim stvarima vezanim za nastajanje nekih pjesama
13:30 - haj udari me frajeru! :lol: :lol: :lol: :lol:
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#249 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by Micaha »

agnostic_front wrote:
Admir_1984 wrote:https://www.youtube.com/watch?feature=p ... C5Ukoc1Y#!

emsija na hrt-u o nekim stvarima vezanim za nastajanje nekih pjesama
13:30 - haj udari me frajeru! :lol: :lol: :lol: :lol:
Ali Fikreta stane na crtu, jebo ti to :D
User avatar
2uk4
Posts: 89
Joined: 18/06/2012 10:45

#250 Re: zavrce ture na sanku, kaze radi za stranku...

Post by 2uk4 »

I opet ja odh u off ali nema veze haha.
Nekako slušam ovu od beogradskog pušenja "Ja nisam odavle" i tek tu shvatam koliko Nele ustvari žali za Sarajevom.
Post Reply