ZAVIDOVIĆI

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#51 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Bobi »

Sestra Ban Kulina je bila udata za Miroslava Zavidovića :D.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3269
Joined: 28/01/2012 11:38

#52 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by kamberovica polje »

Chloe wrote: 05/06/2023 12:27
EFD22 wrote: 05/06/2023 12:15 Samo me simetrija i proporcije zanimaju. :lol:
Ma kakvo padanje, to je zajebancija, ja svoje imam. Jedini ćejf su mi oduvijek i zauvijek auta, sad gulim arbajt da bih si mogao priuštiti taj skupi sport :mrgreen:


A da znam kadrirati, uvijek sam znao 8-)


Karajba onda, dobra hrana.

Ili do Kamenice na ribu, do restorana nema puno i sve je asfalt, lako se vratiš do Zavidovića i dalje kući.
Aaaaaa, zbog proporcija ti kažem, ne prepoznaješ vizualne varke fotografije. :shmizla1:

Ručak - Karajba
Večera - Riba u kamenici, pa nisam ja mala maca da od jednog obroka živim :twisted:

Do penzije ću ga aBd kupiti, jedini autić za kojim uzdahnem .... :oops1: :lol:

Image

:eh:
Uzdiše svaki automehaničar za ovim. :D
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#53 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by tindbe »

Chloe wrote: 05/06/2023 09:53 Ima li neko iz ZDK-a da preporuči gdje se, kao prvo, može dobro jesti u Zavidovićima i šta bi vrijedilo posjetiti, historijski spomenici i izletišta u prirodi, pošto prvi put idem, a nemam tamo nikoga. :mrgreen:
Preporučujem restoran Panorama na rijeci Krivaji, nedaleko od grada, za mene puno bolja hrana i ugođaj nego kod Karajbe ili u Kamenici.
A od spomenika imaš u centru grada ispod osnovne škole jedan, kao i ratni muzej pored.
Također, ako nećeš na kamene kugle, možeš jednu pogledati dok si u gradu, u dječijem parku pored pošte. Tu često dolaze turisti iz Europe i prikupljaju iz nje energiju.. :-D
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#54 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Chloe »

tindbe wrote: 05/06/2023 19:07
Chloe wrote: 05/06/2023 09:53 Ima li neko iz ZDK-a da preporuči gdje se, kao prvo, može dobro jesti u Zavidovićima i šta bi vrijedilo posjetiti, historijski spomenici i izletišta u prirodi, pošto prvi put idem, a nemam tamo nikoga. :mrgreen:
Preporučujem restoran Panorama na rijeci Krivaji, nedaleko od grada, za mene puno bolja hrana i ugođaj nego kod Karajbe ili u Kamenici.
A od spomenika imaš u centru grada ispod osnovne škole jedan, kao i ratni muzej pored.
Također, ako nećeš na kamene kugle, možeš jednu pogledati dok si u gradu, u dječijem parku pored pošte. Tu često dolaze turisti iz Europe i prikupljaju iz nje energiju.. :-D
Posjeta kuglama mi je cilj, i ujedno grad malo obići, šehidsko spomen obilježje aBd, za ratni muzej nisam znala... Sva tri restorana uzimam u obzir jer vjerovatno noćivamo.... :thumbup: samo da vrijeme posluži. :)

Eeee, dolaze turisti samo mi ne znamo cijeniti, ulagati i promovirati ono što imamo.

Hvalaaaa..... :-D
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#55 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Ajatolah_ »

EFD22 wrote: 05/06/2023 11:16
Chloe wrote: 05/06/2023 09:53 Ima li neko iz ZDK-a da preporuči gdje se, kao prvo, može dobro jesti u Zavidovićima i šta bi vrijedilo posjetiti, historijski spomenici i izletišta u prirodi, pošto prvi put idem, a nemam tamo nikoga. :mrgreen:
Ako si avanturistički raspoložena i nemaš neko tjunersko spušteno auto do poda, možeš od Kamenice nastaviti šljunčanim putom kroz šumu skroz do Ponijera, odakle možeš skrenuti prema Tajanu, pa od parkinga prošetati malo duže do Tajana, ili kroz Ponijere autom pa se spustiti do Kaknja, i onda na autoput nazad kući.
Ja sam ovo jednom uradio, ali umjesto da nastavim prema Kaknju pravio se pametan i vidio "prečicu" na Google Maps ako se s Ponijera ne nastavi normalnim putem nego se negdje skrene u smjeru Arnauta. Šumska staza po kamenju i blatu, nema žive duše, "put" dozvoljava brzinu od 5km/h, a nema ni mobilnog signala u slučaju belaja. :D Kvalitetna trauma svim saputnicima.

Mislim da se radi o ovoj ruti: https://www.google.com/maps/dir/Ponijer ... ?entry=ttu
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#56 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by MehmedPasaMoric »

jopi wrote: 17/07/2007 15:22 Grad Zavidovići su dobili svoj novi portal http://WWW.ZDICI.COM uz vijesti iz grada svakodnevno donosimo i vijesti iz svijeta..Svi koji su povezani sa tim gradom a i drugi znatiželjnici su dobrodošli...www.zdici.com
Ne radi im vise ovaj portal :?
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#57 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by moee »

Chloe wrote: 05/06/2023 20:12
tindbe wrote: 05/06/2023 19:07

Preporučujem restoran Panorama na rijeci Krivaji, nedaleko od grada, za mene puno bolja hrana i ugođaj nego kod Karajbe ili u Kamenici.
A od spomenika imaš u centru grada ispod osnovne škole jedan, kao i ratni muzej pored.
Također, ako nećeš na kamene kugle, možeš jednu pogledati dok si u gradu, u dječijem parku pored pošte. Tu često dolaze turisti iz Europe i prikupljaju iz nje energiju.. :-D
Posjeta kuglama mi je cilj, i ujedno grad malo obići, šehidsko spomen obilježje aBd, za ratni muzej nisam znala... Sva tri restorana uzimam u obzir jer vjerovatno noćivamo.... :thumbup: samo da vrijeme posluži. :)

Eeee, dolaze turisti samo mi ne znamo cijeniti, ulagati i promovirati ono što imamo.

Hvalaaaa..... :-D
Panorama ti je mnogo bolji izbor od Karajbe. To ti je 2-3 km od grada uz rijeku Krivaju. Kamene kugle imaš u mjestu Mećevići, također 2-3 km od grada, ali nizvodno "starom cestom" od ušća Krivaje u Bosnu. U centru grada imaš jednu kugli u fontani, kako kolega iznad reče. Partizanski spomenik kod bivšeg hotela Kristal, kao i spomenik šehidima kod Prve OŠ možeš pješke obići za 5 min.

U samom gradu imaš solidne restorane Avlija i Avangarde, ali ništa specijalno...ja npr volim pojesti chicken u fast food-u Bella.

Jedno popodne planiraj obilazak Kamenice i restorana...može večera tu 😉

Nemoj previše očekivati da se ne razočaraš...grad je prilično mrtav, osim kad dijaspora dolazi.

Ostavi feedback kad se vratiš :mrgreen:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#58 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Chloe »

moee wrote: 06/06/2023 02:01
Chloe wrote: 05/06/2023 20:12

Posjeta kuglama mi je cilj, i ujedno grad malo obići, šehidsko spomen obilježje aBd, za ratni muzej nisam znala... Sva tri restorana uzimam u obzir jer vjerovatno noćivamo.... :thumbup: samo da vrijeme posluži. :)

Eeee, dolaze turisti samo mi ne znamo cijeniti, ulagati i promovirati ono što imamo.

Hvalaaaa..... :-D
Panorama ti je mnogo bolji izbor od Karajbe. To ti je 2-3 km od grada uz rijeku Krivaju. Kamene kugle imaš u mjestu Mećevići, također 2-3 km od grada, ali nizvodno "starom cestom" od ušća Krivaje u Bosnu. U centru grada imaš jednu kugli u fontani, kako kolega iznad reče. Partizanski spomenik kod bivšeg hotela Kristal, kao i spomenik šehidima kod Prve OŠ možeš pješke obići za 5 min.

U samom gradu imaš solidne restorane Avlija i Avangarde, ali ništa specijalno...ja npr volim pojesti chicken u fast food-u Bella.

Jedno popodne planiraj obilazak Kamenice i restorana...može večera tu 😉

Nemoj previše očekivati da se ne razočaraš...grad je prilično mrtav, osim kad dijaspora dolazi.

Ostavi feedback kad se vratiš :mrgreen:
Ljudi su me već dobro razočarali :oops: tako da i ne očekujem ništa, bilo ih ili ne, šta i je za njima .... :D :lol:
sve nade ulažem u ljepote prirode i vrijeme da nas prati. :-D
Hvala. :)
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#59 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Chloe »

@moee voli svoj grad... :) Prvi put sam bila u nekom mjestu van USK-a da me podsjećalo na moj kraj.
Dopada mi se zelenilo po gradu, sa zamjerkom gradonačelniku na neurednossti jer je trava od metar. Infrastruktura je jako loša, to već ide i na više nivoe, i na račun bivšeg člana predsjedništva g. Džaferovića, u mandatu je mogao nešto učiniti za svoj kraj.
Aferim veliki građanima Zavidovića jer nisu dali "Ćiru", on je ondje gdje pripada i uklapa se, uz Vilu Krivaju i historiju. Vila me oduševila, kao i njen okoliš, nadam se da će u skorije vrijeme biti obnovljena i pretvorena u muzej, te biti dio turizma za koji Zavidovići imaju potencijala uz kamene kugle koje su definitivno strancima zanimljivije nego nama, uvjerila sam se u to.
Osjeti se nedostatak novca, naroda, ali to je manje više svugdje prisutno, nadajmo se da neće biti gore.
Obišla sam i spomenike. :bih:

Građani sa kojima sam komunicirala su bili izuzetno ljubazni, komunikativni, duhoviti...
Po onom što sam vidjela, vrijedan narod, puno je bašti, plastenika, okućnice uredne a kuće su većinom u cvijeću. :)

Godila mi je posjeta, a šlag na to sve je Panorama. 😍
Lokacija je fantastična, uređeno u skladu sa okruženjem, vlasnik je baš kreativan, a hrana je top.


Našla sam tu i sebi kućicu.... :ooo

Image

Image

Ribice, ptice, vjeverice i ja..... :eh:

Image

Ovaj desert me oduševio, prvi put sam jela, suhe şljive punjene orasima u kajmaku, sve domaće, super...

Drago mi je što nisam odustala od posjete. Lijepe utiske sam ponijela, a imam i fotku koja mi je najdraža uspomena, kod Panorame nastala

Image

Hvala na preporuci. :)
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#60 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Chloe »

EFD22 wrote: 05/06/2023 11:16
Chloe wrote: 05/06/2023 09:53 Ima li neko iz ZDK-a da preporuči gdje se, kao prvo, može dobro jesti u Zavidovićima i šta bi vrijedilo posjetiti, historijski spomenici i izletišta u prirodi, pošto prvi put idem, a nemam tamo nikoga. :mrgreen:
Kod Karajbe je dobra klopa. Atmosfera nije elitna, ali je klopa super.
A nisi naglasio da je jagnjetina glavna u Karajbi. Otišle mi da pojedemo nešto "na kašiku", da bi na kraju pečenje fasovalo... :mrgreen: pravile smo popravni drugi dan... :oops:
Hvala i tebi na preporuci, dobraaa je hrana u Karajbi, ipak 42. godine postoje. :thumbup:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#61 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by ZoomZoomKiwi »

Dobro im je i teleće pečenje, ja sam to tamanio dok sam tamo terenirao :mrgreen:
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72076
Joined: 03/10/2011 20:11

#62 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by Chloe »

Sorry, od svih salata najVolim jagnjetinu..... :oops:
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#63 Re: ZAVIDOVIĆI

Post by moee »

@Chloe
Nema na čemu i drugi put :thumbup:

U gradu vlada 'rat klanova (političkih)' i očito nemaju vremena, volje, a ni znanja da rade na infrastrukturi. Što se tiče Džaferovića, ja vjerujem da je njega sramota kad mu kažu odakle je. Taj, nažalost, nije ni kap znoja prolio za svoj rodni grad :(

Krivajinu vilu i Ćiru sam zaboravio pomenuti, vjerovatno zato što se ne priča više o tome, niti ko vodi računa, nažalost. A da su lijepi, jesu zaista.

Kod Karajbe npr. nikad nisam jeo jer je poznat po jagnjetini, a to spremam 'u vlastitoj kuhinji' kad sam dole. Zato su Panorama, priroda i ambijent obavezni. Gazda Amir je baš šega lik, heheh.

Kamenicu nisi spominjala? Niste išle ili...?

I da, meni je Krajina isto TOP, možda baš zato što podsjeća na rodni kraj.
Post Reply