Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
StarScream
Posts: 138
Joined: 05/02/2008 15:17
Location: Otocje

#701

Post by StarScream »

chuchumbamayumbe wrote:BRAVO SDP!

"Umjesto toga, našim se najmanjim i najmilijim, tačnije jednom dijelu njih, nudi kruta dogma i zatvaranje u krug jednoumlja", naglašava se u saopćenju.
(FENA)
Protiv sam vjeronauke u vrticima!!
Medjutim, i sekularisti znaju cesto pretjerati. Primjer toga je ova(gore) izjava iz SDP-a.
Pitam se; jesu li djeca koja idu u mekteb i koja znaju prouciti Fatihu, to ta djeca jednoumlja i djeca koja su opasna za drustvo?
Ja sam naucio nekoliko sura kada mi je bilo nepunih osam godina, pa opet ne mrzim nikoga niti sam izrastao u teroristu.
To da su neka djeca muslimani a neka katolici a neka pravoslavci je cinjenica od koje ne treba bjezati i bojati je se, vec je treba slaviti kao bogatstvo raznolikosti!
Isto se tako slazem da ima pretjerivanja i od strane islamske zajednice, ali i od strane sekularista!
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#702

Post by bosanska rijec »

nikad_izvini wrote:
bosanska rijec wrote:
nikad_izvini wrote: Ali si dokazala/o da nemaš pojma o čemu pričaš.Nemoj sad da se vadiš :roll: Nije problem ako nešto ne znaš.Niko se nije rodio naučen.Problem je kada pričaš kao da znaš,a ne znaš.
Sumarum: sekularna država,plemenske policije,rs i vjerski odgoj djece u obdaništima :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Odavno veću glupost nisam pročitao.

edit: rs je genocidna tvorevina nastala putem etničkog čišćenja.

sto se tice vjeronauke u vrticima sasvim sam bila jasna, ali mi nije jasno
da jedni te isti koji ovdje histerisu ne zanima ostatak drzave gdje se svakodnevno krse osnovna ljudska prava. ili evo vec neko rece pa kako je moguce vjeronauka u Federaciji , sto jesmo li to vec navikli na vjeronauku u rs i na radikalnija krsenja ljudskih prava...tamo pa nam vise svejedno, nek se ne krse gdje je nasa guzica. Neko rece demokratija je teror vecine nad manjinom, pa Bosnjaci su najmnogobrojniji narod u BiH a najvise terorisani..
narod u drzavi-
Vi očito ne razumijete jednu elementarnu stvar.Da sve,ali BAŠ SVE što se desi kod nas,neko pravda onim tamo.ČESTO je to opravdano i ima smisla.Tipa: uništene industrije,izbjeglica,razorenih porodica,narušenih međuvjerskih odnosa,napete političke situacije na državnom nivou,nevraćanja poreza privatnicima itd.

Ali,pravdati uvođenje vjeronauka u obdanište(u školi je uvedena) sa onima tamo,to može samo ograničen čovjek da uradi.JER TO NEMA VEZE S NJIMA.To ima veze sa nama.
To ime veze sa SEKULARNOM DRŽAVOM ili nepostojanjem iste.Vi ne znate šta to znači,to ste pokazali u prošlom postu.Na to sam i reagovao.

Da ponovim još jednom,UVOĐENJE VJERONAUKA U obdanište NEMA VEZE s jednonacionalnom policijom rs-a.To je nebulozna teza,malo reći.



Ostala sam ti sinoc duzna na ovo tvoje „nemoj da se vadis jer si dokazala da ne znas“ meni je ta tvoja opaska cak toliko bila smijesna da ti zaista nisam nista odgovorila, ali evo kad si vec navalio i uvjerio me da si zaista mislio da se vadim moram ti reci da sam ja kriva zato stouvijek mislim da ljudi razumiju ironiju ili u ovom slucaju sarkazam. A sto se tice primjera sekularne drzave imas ti tu raznih tumacenja i misljenja cak i ljudi koji bi tu tematikutu trebali da znaju tako da laik ko sto sam ti ja nema razloga da se srami da ne zna ako ne zna a pogotov nema potrebe da se vadim.


E nek si bas velikim slovima napisao ovo „jer to nema veze s njima. To ima veze sa nama“. Je li to pola drzave posebna drzava pa nema veze s nama.... to mi se govori evo vec 15 godina da mi nemamo veze sa njima i da mi nismo kao oni. Polahko se evo navikavamo da je to sto je tamo tako , da je normalno, ne samo nama nego i MZ.. Ako ja govorim o radikalnim primjerima krsenja osnovnih ljudskih prava „tamo“ zasto ti odmah skaces i kazes ti zelis da pravdas, ne ja ne pravdam ja govorim o problemima u ostatku drzave , o problemima o kojima se izgleda ne smije govoriti i pisati i ti mi na jedan perfidan nacin zatvaras usta . BiH je moja zemlja na svakom dijelu i zelim da se problemi rješavaju u cijeloj BiH. Pa dokle ce se ne rješavanje problema takvi kao ti konstantno pravdati rijecima nismo mi kao oni, to nema veze s nama... izvini ali ja mislim da je to prica za malu djecu, vara te nas tom pricom evo 15 godina, toliko ste se uljuljkali u toj prici da vam je cudno kad vam neko kaze o radikalnim krsenjima ljudskih prava i sloboda u rs , odgovor vam je nema to veze s nama cak vam je nebulozno da se to pominje. Nije ni cudo sto MZ toliko uljuljkala i navikla da kad dodik godinu i po dana zahebava sve i to svi mirno gledamo i posmatramo a cim neko prne s druge strane to je svjetski problem. Ah da zaboravila sam - mi nismo kao oni i tako 15 godina.....Nesto ne vidim da se nagradjuju od MZ oni koji nisu kao oni, bas naprotiv ... Svi se dignu i prse kada je rijesiti problem ovdje zato sto se ovdje mogu rijesiti i lahko ih rijesiti hajde rijesite probleme tamo, ne samo da su nesposobne stranke nesposobna je i MZ a prije bih rekla da ne zele da ih rijese zato se i zatvaraju usta. Znam pravdat cete se pricom i istim svakodnevnim frazama: nema to veze snama, nismo mi kao oni, nas problem je nas problem, njihov problem je njihov problem, nismo mi krivi , krivi su koaliconi pratneri .... i nije to nasa nadleznost... fujj :oops: A znate sta gadi mi se vidjeti nacifranog i skockanog frajercica iz nevladine organizacije ili bilo koje stranke koji prima dobru placu i ko biva rjesava "teske" nerjesive probleme "ovdje".... :oops:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#703

Post by chuchumbamayumbe »

bosanska rijec wrote:
nikad_izvini wrote:
bosanska rijec wrote:
sto se tice vjeronauke u vrticima sasvim sam bila jasna, ali mi nije jasno
da jedni te isti koji ovdje histerisu ne zanima ostatak drzave gdje se svakodnevno krse osnovna ljudska prava. ili evo vec neko rece pa kako je moguce vjeronauka u Federaciji , sto jesmo li to vec navikli na vjeronauku u rs i na radikalnija krsenja ljudskih prava...tamo pa nam vise svejedno, nek se ne krse gdje je nasa guzica. Neko rece demokratija je teror vecine nad manjinom, pa Bosnjaci su najmnogobrojniji narod u BiH a najvise terorisani..
narod u drzavi-
Vi očito ne razumijete jednu elementarnu stvar.Da sve,ali BAŠ SVE što se desi kod nas,neko pravda onim tamo.ČESTO je to opravdano i ima smisla.Tipa: uništene industrije,izbjeglica,razorenih porodica,narušenih međuvjerskih odnosa,napete političke situacije na državnom nivou,nevraćanja poreza privatnicima itd.

Ali,pravdati uvođenje vjeronauka u obdanište(u školi je uvedena) sa onima tamo,to može samo ograničen čovjek da uradi.JER TO NEMA VEZE S NJIMA.To ima veze sa nama.
To ime veze sa SEKULARNOM DRŽAVOM ili nepostojanjem iste.Vi ne znate šta to znači,to ste pokazali u prošlom postu.Na to sam i reagovao.

Da ponovim još jednom,UVOĐENJE VJERONAUKA U obdanište NEMA VEZE s jednonacionalnom policijom rs-a.To je nebulozna teza,malo reći.



Ostala sam ti sinoc duzna na ovo tvoje „nemoj da se vadis jer si dokazala da ne znas“ meni je ta tvoja opaska cak toliko bila smijesna da ti zaista nisam nista odgovorila, ali evo kad si vec navalio i uvjerio me da si zaista mislio da se vadim moram ti reci da sam ja kriva zato stouvijek mislim da ljudi razumiju ironiju ili u ovom slucaju sarkazam. A sto se tice primjera sekularne drzave imas ti tu raznih tumacenja i misljenja cak i ljudi koji bi tu tematikutu trebali da znaju tako da laik ko sto sam ti ja nema razloga da se srami da ne zna ako ne zna a pogotov nema potrebe da se vadim.


E nek si bas velikim slovima napisao ovo „jer to nema veze s njima. To ima veze sa nama“. Je li to pola drzave posebna drzava pa nema veze s nama.... to mi se govori evo vec 15 godina da mi nemamo veze sa njima i da mi nismo kao oni. Polahko se evo navikavamo da je to sto je tamo tako , da je normalno, ne samo nama nego i MZ.. Ako ja govorim o radikalnim primjerima krsenja osnovnih ljudskih prava „tamo“ zasto ti odmah skaces i kazes ti zelis da pravdas, ne ja ne pravdam ja govorim o problemima u ostatku drzave , o problemima o kojima se izgleda ne smije govoriti i pisati i ti mi na jedan perfidan nacin zatvaras usta . BiH je moja zemlja na svakom dijelu i zelim da se problemi rješavaju u cijeloj BiH. Pa dokle ce se ne rješavanje problema takvi kao ti konstantno pravdati rijecima nismo mi kao oni, to nema veze s nama... izvini ali ja mislim da je to prica za malu djecu, vara te nas tom pricom evo 15 godina, toliko ste se uljuljkali u toj prici da vam je cudno kad vam neko kaze o radikalnim krsenjima ljudskih prava i sloboda u rs , odgovor vam je nema to veze s nama cak vam je nebulozno da se to pominje. Nije ni cudo sto MZ toliko uljuljkala i navikla da kad dodik godinu i po dana zahebava sve i to svi mirno gledamo i posmatramo a cim neko prne s druge strane to je svjetski problem. Ah da zaboravila sam - mi nismo kao oni i tako 15 godina.....Nesto ne vidim da se nagradjuju od MZ oni koji nisu kao oni, bas naprotiv ... Svi se dignu i prse kada je rijesiti problem ovdje zato sto se ovdje mogu rijesiti i lahko ih rijesiti hajde rijesite probleme tamo, ne samo da su nesposobne stranke nesposobna je i MZ a prije bih rekla da ne zele da ih rijese zato se i zatvaraju usta. Znam pravdat cete se pricom i istim svakodnevnim frazama: nema to veze snama, nismo mi kao oni, nas problem je nas problem, njihov problem je njihov problem, nismo mi krivi , krivi su koaliconi pratneri .... i nije to nasa nadleznost... fujj :oops: A znate sta gadi mi se vidjeti nacifranog i skockanog frajercica iz nevladine organizacije ili bilo koje stranke koji prima dobru placu i ko biva rjesava "teske" nerjesive probleme "ovdje".... :oops:
A pravi put ka konacnoj pravdi je uvodjenje vjeronauke u obdanista...
Bodycheck
Posts: 1
Joined: 06/02/2008 10:25

#704 Odgoj

Post by Bodycheck »

Čitam debatu koja se ovdje vodi, i želim da skrenem pažnju na jedan aspekt ovog problema koji se u većini komentara ne vidi. Radi se o kvalitetnom odgoju djece u predškolskom uzrastu a ne o činjenici dali Sarajevo treba da povlači paralele sa jednonacionalnim sredinama ili ne. Mislim da se svi učesnici debate slažu da djecu ne treba odvajati po polu, vjeri, itd. bili vi za vjeronauku ili ne. Nauka o vjeri/vjerama, a ne učenje prakticiranja vjere, vjerovatno nebi donijela mališanima ništa loše kad bi iza takvog odgojnog (ne obrazovnog) programa stajao kvalitetan pedagoški i psihološki program. Ono što je multi-kulti mahala nekada činila sama po sebi (svi smo znali i za Bajrame i Božiće, Uskrse, itd.) na odgoju djece da spoznaju različitosti kao pozitivnu stvar, nepromišljeno uvođenje vjerski podijeljenog odgojnog programa sada okreće u spoznaju velikih različitosti kao negativne stvari. Primjera ima na pretek (došao sedmogodišnjak majci nakon časa vjeronauka i rekao joj da je šejtan jer piše lijevom rukom - da vidim tog psihologa koji će nakon ovoga vratiti odnos tog djeteta sa svojom majkom na normalu). Sve u svemu, djeca imaju štošta dobroga naučiti iz nauke o vjeri unutar dobrog pedagoško-odgojnog programa, ali učenje očenaša, svetih Marija, dova i sličnih prakticiranja vjere u dobi od 3 - 5 godina je pogubno, a pogotovo ako je to praćeno dogmama o bogobojaznosti, strahu od džehenema/pakla i sličnim konceptima koji sputavaju njihove male umove i umeću imaginarne likove koji nisu potekli iz njihove mašte sami po sebi. Iz ove priče proizilazi da nastojanja jedne nekompetentne direktorice JU Djeca Srajeva da kroz laži i malverzacije u polutajnosti želi uvesti vjeronauku u vrtiće prelaze u domen krivične odgovornosti za zloupotrebu položaja, a da ne pominjemo činjenicu da ta ista osoba nije našla za shodno da angažuje nutricionistu koji bi malo više vodio računa o tome šta ta djeca jedu i u kakvim uslovima se igraju i spavaju. Morbidan primjer takvog pristupa upravljenju ove itekako bitne ustanove je slučaj od prije par godina kad je jedna firma donirala mesne nareske vrtićima koji su bili pred istek roka. Od tih narezaka su se sedmicama pravili doručci, ručkovi i užine koji su bili prženi, pečeni, stavljani na sendviče, itd. A kao šlag na tu tortu dolazi činjenica da je odgajateljica sa 30-godišnjim iskustvom koja je bojkotirala takvu ishranu svojih štićenika završila na sudu sa direktoricom. Izvinjavam se što sam opširan, ali sam želio skrenuti pažnju na probleme kroz koje roditelji djece koja pohađaju ove vrtiće prolaze, a da za to svaki mjesec direktno plaćaju Djeci Sarajeva, te dodatno kroz svoje poreze finansiraju tu ustanovu. Frustracije su zaista ogromne, a bez reakcije javnosti nećemo postići ništa jer se politički krugovi jedni drugima ne žele zamjerati oko ovog problema.
pets
Posts: 84
Joined: 06/02/2008 19:53
Location: sarajevo

#705

Post by pets »

APSOLUTNO SAM PROTIV UVOĐENJA VJERONAUKE U JU,,DJECA SARAJEVA,, IMAJU privatni vrtići sa vjerskim predznacima pa BUJRUM onim koji to hoće.Na moju sreću moja djeca su išli u vrtić prije par godina i teta Raza ih je učila da budu BOSANCI. Obilježavali su se svi vjerski praznici i svi su učeni da vole svoje i tuđe praznike. Sada hoće da sve to ukinu , čujem da je Deda Mraz izbačen iz vrtića.E NEĆE GA IZBACITI IZ MOJE KUĆE!!!!!!!!!!!!!!!Mene ovo doduše puno i ne iznenađuje jer sam tako nešto i očekivala sa dolaskom ove direktorice.Bolje bi im bilo da uvedu besplatno učenje stranog jezika.
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#706

Post by bosanska rijec »

chuchumbamayumbe wrote: A pravi put ka konacnoj pravdi je uvodjenje vjeronauke u obdanista...
tebe narocito i Betu Zivojinovica sa Pala hocu rec sa sahat kule brine pravda .
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#707 Re: Odgoj

Post by nikad_izvini »

Bodycheck wrote:Čitam debatu koja se ovdje vodi, i želim da skrenem pažnju na jedan aspekt ovog problema koji se u većini komentara ne vidi. Radi se o kvalitetnom odgoju djece u predškolskom uzrastu a ne o činjenici dali Sarajevo treba da povlači paralele sa jednonacionalnim sredinama ili ne. Mislim da se svi učesnici debate slažu da djecu ne treba odvajati po polu, vjeri, itd. bili vi za vjeronauku ili ne. Nauka o vjeri/vjerama, a ne učenje prakticiranja vjere, vjerovatno nebi donijela mališanima ništa loše kad bi iza takvog odgojnog (ne obrazovnog) programa stajao kvalitetan pedagoški i psihološki program. Ono što je multi-kulti mahala nekada činila sama po sebi (svi smo znali i za Bajrame i Božiće, Uskrse, itd.) na odgoju djece da spoznaju različitosti kao pozitivnu stvar, nepromišljeno uvođenje vjerski podijeljenog odgojnog programa sada okreće u spoznaju velikih različitosti kao negativne stvari. Primjera ima na pretek (došao sedmogodišnjak majci nakon časa vjeronauka i rekao joj da je šejtan jer piše lijevom rukom - da vidim tog psihologa koji će nakon ovoga vratiti odnos tog djeteta sa svojom majkom na normalu). Sve u svemu, djeca imaju štošta dobroga naučiti iz nauke o vjeri unutar dobrog pedagoško-odgojnog programa, ali učenje očenaša, svetih Marija, dova i sličnih prakticiranja vjere u dobi od 3 - 5 godina je pogubno, a pogotovo ako je to praćeno dogmama o bogobojaznosti, strahu od džehenema/pakla i sličnim konceptima koji sputavaju njihove male umove i umeću imaginarne likove koji nisu potekli iz njihove mašte sami po sebi. Iz ove priče proizilazi da nastojanja jedne nekompetentne direktorice JU Djeca Srajeva da kroz laži i malverzacije u polutajnosti želi uvesti vjeronauku u vrtiće prelaze u domen krivične odgovornosti za zloupotrebu položaja, a da ne pominjemo činjenicu da ta ista osoba nije našla za shodno da angažuje nutricionistu koji bi malo više vodio računa o tome šta ta djeca jedu i u kakvim uslovima se igraju i spavaju. Morbidan primjer takvog pristupa upravljenju ove itekako bitne ustanove je slučaj od prije par godina kad je jedna firma donirala mesne nareske vrtićima koji su bili pred istek roka. Od tih narezaka su se sedmicama pravili doručci, ručkovi i užine koji su bili prženi, pečeni, stavljani na sendviče, itd. A kao šlag na tu tortu dolazi činjenica da je odgajateljica sa 30-godišnjim iskustvom koja je bojkotirala takvu ishranu svojih štićenika završila na sudu sa direktoricom. Izvinjavam se što sam opširan, ali sam želio skrenuti pažnju na probleme kroz koje roditelji djece koja pohađaju ove vrtiće prolaze, a da za to svaki mjesec direktno plaćaju Djeci Sarajeva, te dodatno kroz svoje poreze finansiraju tu ustanovu. Frustracije su zaista ogromne, a bez reakcije javnosti nećemo postići ništa jer se politički krugovi jedni drugima ne žele zamjerati oko ovog problema.
Nemoj se brinuti,sad će ti odmah spomenuti rs i da i tamo uvaljuju loše nareske.Šta bi ti.I u rs-u su završili na sudu.To je odgovor,naših bajnih moralista i čuvara dječijih duša.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#708

Post by uvjek dobar gost »

Djeca u toj dobi najbolje uče strane jezike i usvajaju druga znanja... što nisu predložili uvođenje informatike, školu skijanja, klizanja ili bilo šta drugo... aliii neee....
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#709 Re: Odgoj

Post by Vingo »

Bodycheck wrote:Čitam debatu koja se ovdje vodi, i želim da skrenem pažnju na jedan aspekt ovog problema koji se u većini komentara ne vidi. Radi se o kvalitetnom odgoju djece u predškolskom uzrastu a ne o činjenici dali Sarajevo treba da povlači paralele sa jednonacionalnim sredinama ili ne. Mislim da se svi učesnici debate slažu da djecu ne treba odvajati po polu, vjeri, itd. bili vi za vjeronauku ili ne. Nauka o vjeri/vjerama, a ne učenje prakticiranja vjere, vjerovatno nebi donijela mališanima ništa loše kad bi iza takvog odgojnog (ne obrazovnog) programa stajao kvalitetan pedagoški i psihološki program. Ono što je multi-kulti mahala nekada činila sama po sebi (svi smo znali i za Bajrame i Božiće, Uskrse, itd.) na odgoju djece da spoznaju različitosti kao pozitivnu stvar, nepromišljeno uvođenje vjerski podijeljenog odgojnog programa sada okreće u spoznaju velikih različitosti kao negativne stvari. Primjera ima na pretek (došao sedmogodišnjak majci nakon časa vjeronauka i rekao joj da je šejtan jer piše lijevom rukom - da vidim tog psihologa koji će nakon ovoga vratiti odnos tog djeteta sa svojom majkom na normalu). Sve u svemu, djeca imaju štošta dobroga naučiti iz nauke o vjeri unutar dobrog pedagoško-odgojnog programa, ali učenje očenaša, svetih Marija, dova i sličnih prakticiranja vjere u dobi od 3 - 5 godina je pogubno, a pogotovo ako je to praćeno dogmama o bogobojaznosti, strahu od džehenema/pakla i sličnim konceptima koji sputavaju njihove male umove i umeću imaginarne likove koji nisu potekli iz njihove mašte sami po sebi. Iz ove priče proizilazi da nastojanja jedne nekompetentne direktorice JU Djeca Srajeva da kroz laži i malverzacije u polutajnosti želi uvesti vjeronauku u vrtiće prelaze u domen krivične odgovornosti za zloupotrebu položaja, a da ne pominjemo činjenicu da ta ista osoba nije našla za shodno da angažuje nutricionistu koji bi malo više vodio računa o tome šta ta djeca jedu i u kakvim uslovima se igraju i spavaju. Morbidan primjer takvog pristupa upravljenju ove itekako bitne ustanove je slučaj od prije par godina kad je jedna firma donirala mesne nareske vrtićima koji su bili pred istek roka. Od tih narezaka su se sedmicama pravili doručci, ručkovi i užine koji su bili prženi, pečeni, stavljani na sendviče, itd. A kao šlag na tu tortu dolazi činjenica da je odgajateljica sa 30-godišnjim iskustvom koja je bojkotirala takvu ishranu svojih štićenika završila na sudu sa direktoricom. Izvinjavam se što sam opširan, ali sam želio skrenuti pažnju na probleme kroz koje roditelji djece koja pohađaju ove vrtiće prolaze, a da za to svaki mjesec direktno plaćaju Djeci Sarajeva, te dodatno kroz svoje poreze finansiraju tu ustanovu. Frustracije su zaista ogromne, a bez reakcije javnosti nećemo postići ništa jer se politički krugovi jedni drugima ne žele zamjerati oko ovog problema.

Necu te potpisivati, jer sam ovo sve manje-vise vec rekla...
Ali :thumbup:
To je to.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#710

Post by chuchumbamayumbe »

bosanska rijec wrote:
chuchumbamayumbe wrote: A pravi put ka konacnoj pravdi je uvodjenje vjeronauke u obdanista...
tebe narocito i Betu Zivojinovica sa Pala hocu rec sa sahat kule brine pravda .
Hajde reci kakav ti to problem imas u vezi mene pa da ti pojasnim sve sto je potrebno, sve sto te interesuje...Ili mi se prestani licno obracati.
Samo da me popustis sa Batom, Dodikom i ostalim glupostima...
king kong
Posts: 135
Joined: 05/02/2008 08:33
Location: Sarajevo

#711

Post by king kong »

uvjek dobar gost wrote:Djeca u toj dobi najbolje uče strane jezike i usvajaju druga znanja... što nisu predložili uvođenje informatike, školu skijanja, klizanja ili bilo šta drugo... aliii neee....

najbolja poruka u zadnje vrijeme...svaka čast... 8-) :thumbup:



...pitanja vezana za nadolazeću generaciju, generaciju koja treba za godinu dvije ići na fakultet, biti nosioc modernog BiH društva, buduće akademske građane, generaciju koja se ne sjeća rata jer su bili suviše mali, generaciju koja je (će) svoje sadašnje "obrazovanje" steći u "modernoj" posljeratnoj BiH, odnosno u ovom slučaju našem divnom gradu, generaciju koja bi ipak trebala nešto promijeniti nabolje...(1990-...):

...čemu vi težite, koji su vaši ciljevi?

i onako, kad osjetite višak vremena, postavite sebi najvažnije trenutno aktualno pitanje: koje je vjere bio ubijeni mladić u tramvaju? koje su vjere bili počinioci?...i da li je to uopće bitno?

...najvažnija pitanja su pitanja tipa uvođenje vjeronauka u obdanište...a nepismenost i nekultura te iste djece su nebitni...jer oni kulturni i pismeni su opasni, njima ne možeš prodavati muda za bubrege, njima ne možeš "vladati" i soliti im pamet...


ovo je zemlja (grad) lažnog morala...jedna velika rupa bez dna...nažalost
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#712

Post by nikad_izvini »

bosanska rijec wrote:
nikad_izvini wrote:
bosanska rijec wrote:
sto se tice vjeronauke u vrticima sasvim sam bila jasna, ali mi nije jasno
da jedni te isti koji ovdje histerisu ne zanima ostatak drzave gdje se svakodnevno krse osnovna ljudska prava. ili evo vec neko rece pa kako je moguce vjeronauka u Federaciji , sto jesmo li to vec navikli na vjeronauku u rs i na radikalnija krsenja ljudskih prava...tamo pa nam vise svejedno, nek se ne krse gdje je nasa guzica. Neko rece demokratija je teror vecine nad manjinom, pa Bosnjaci su najmnogobrojniji narod u BiH a najvise terorisani..
narod u drzavi-
Vi očito ne razumijete jednu elementarnu stvar.Da sve,ali BAŠ SVE što se desi kod nas,neko pravda onim tamo.ČESTO je to opravdano i ima smisla.Tipa: uništene industrije,izbjeglica,razorenih porodica,narušenih međuvjerskih odnosa,napete političke situacije na državnom nivou,nevraćanja poreza privatnicima itd.

Ali,pravdati uvođenje vjeronauka u obdanište(u školi je uvedena) sa onima tamo,to može samo ograničen čovjek da uradi.JER TO NEMA VEZE S NJIMA.To ima veze sa nama.
To ime veze sa SEKULARNOM DRŽAVOM ili nepostojanjem iste.Vi ne znate šta to znači,to ste pokazali u prošlom postu.Na to sam i reagovao.

Da ponovim još jednom,UVOĐENJE VJERONAUKA U obdanište NEMA VEZE s jednonacionalnom policijom rs-a.To je nebulozna teza,malo reći.



Ostala sam ti sinoc duzna na ovo tvoje „nemoj da se vadis jer si dokazala da ne znas“ meni je ta tvoja opaska cak toliko bila smijesna da ti zaista nisam nista odgovorila, ali evo kad si vec navalio i uvjerio me da si zaista mislio da se vadim moram ti reci da sam ja kriva zato stouvijek mislim da ljudi razumiju ironiju ili u ovom slucaju sarkazam. A sto se tice primjera sekularne drzave imas ti tu raznih tumacenja i misljenja cak i ljudi koji bi tu tematikutu trebali da znaju tako da laik ko sto sam ti ja nema razloga da se srami da ne zna ako ne zna a pogotov nema potrebe da se vadim.


E nek si bas velikim slovima napisao ovo „jer to nema veze s njima. To ima veze sa nama“. Je li to pola drzave posebna drzava pa nema veze s nama.... to mi se govori evo vec 15 godina da mi nemamo veze sa njima i da mi nismo kao oni. Polahko se evo navikavamo da je to sto je tamo tako , da je normalno, ne samo nama nego i MZ.. Ako ja govorim o radikalnim primjerima krsenja osnovnih ljudskih prava „tamo“ zasto ti odmah skaces i kazes ti zelis da pravdas, ne ja ne pravdam ja govorim o problemima u ostatku drzave , o problemima o kojima se izgleda ne smije govoriti i pisati i ti mi na jedan perfidan nacin zatvaras usta . BiH je moja zemlja na svakom dijelu i zelim da se problemi rješavaju u cijeloj BiH. Pa dokle ce se ne rješavanje problema takvi kao ti konstantno pravdati rijecima nismo mi kao oni, to nema veze s nama... izvini ali ja mislim da je to prica za malu djecu, vara te nas tom pricom evo 15 godina, toliko ste se uljuljkali u toj prici da vam je cudno kad vam neko kaze o radikalnim krsenjima ljudskih prava i sloboda u rs , odgovor vam je nema to veze s nama cak vam je nebulozno da se to pominje. Nije ni cudo sto MZ toliko uljuljkala i navikla da kad dodik godinu i po dana zahebava sve i to svi mirno gledamo i posmatramo a cim neko prne s druge strane to je svjetski problem. Ah da zaboravila sam - mi nismo kao oni i tako 15 godina.....Nesto ne vidim da se nagradjuju od MZ oni koji nisu kao oni, bas naprotiv ... Svi se dignu i prse kada je rijesiti problem ovdje zato sto se ovdje mogu rijesiti i lahko ih rijesiti hajde rijesite probleme tamo, ne samo da su nesposobne stranke nesposobna je i MZ a prije bih rekla da ne zele da ih rijese zato se i zatvaraju usta. Znam pravdat cete se pricom i istim svakodnevnim frazama: nema to veze snama, nismo mi kao oni, nas problem je nas problem, njihov problem je njihov problem, nismo mi krivi , krivi su koaliconi pratneri .... i nije to nasa nadleznost... fujj :oops: A znate sta gadi mi se vidjeti nacifranog i skockanog frajercica iz nevladine organizacije ili bilo koje stranke koji prima dobru placu i ko biva rjesava "teske" nerjesive probleme "ovdje".... :oops:
Imam par pitanja.Čudna je priča.Pa da nešto rasčistimo.Odakle ste,ako nije tajna.Gdje sada živite? I kako Vam djeca trenutno žive,ako ih imate?

Ja sam sarajlija,rodio se,PREŽIVIO i dalje živim u Sarajevu.Vrlo dobro znam šta znači biti ugrožen gospođo draga.Znam šta znači dobiti metak,šta znači najebati od četnika.
Sad Vi meni palamudite o ugroženim pravima.

Ali ne prihvatam seljačku priču,koju prosipa naša elita,nek je naše,pa taman i loše bilo.Zbog takve priče,između ostalog se živi loše.Ali naš je narod blećak,takvi kao Vi kontate,nek su uveli vjeronauk u u školu.Sad je dobro.Da su osposobili obdaništa i škole na zavidan nivo,PLATILI NASTAVNIKE I VASPITAČICE,podigli standard.Ja bih razumio pokušaj i pravdanje.Ovako,ja nisam blesav,gledam šta se dešava.Ima tu mnogo težih konstatacija i konotacija,ali nije za foruma.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#713

Post by uvjek dobar gost »

king kong wrote:
uvjek dobar gost wrote:Djeca u toj dobi najbolje uče strane jezike i usvajaju druga znanja... što nisu predložili uvođenje informatike, školu skijanja, klizanja ili bilo šta drugo... aliii neee....

najbolja poruka u zadnje vrijeme...svaka čast... 8-) :thumbup:



...pitanja vezana za nadolazeću generaciju, generaciju koja treba za godinu dvije ići na fakultet, biti nosioc modernog BiH društva, buduće akademske građane, generaciju koja se ne sjeća rata jer su bili suviše mali, generaciju koja je (će) svoje sadašnje "obrazovanje" steći u "modernoj" posljeratnoj BiH, odnosno u ovom slučaju našem divnom gradu, generaciju koja bi ipak trebala nešto promijeniti nabolje...(1990-...):

...čemu vi težite, koji su vaši ciljevi?

i onako, kad osjetite višak vremena, postavite sebi najvažnije trenutno aktualno pitanje: koje je vjere bio ubijeni mladić u tramvaju? koje su vjere bili počinioci?...i da li je to uopće bitno?

...najvažnija pitanja su pitanja tipa uvođenje vjeronauka u obdanište...a nepismenost i nekultura te iste djece su nebitni...jer oni kulturni i pismeni su opasni, njima ne možeš prodavati muda za bubrege, njima ne možeš "vladati" i soliti im pamet...


ovo je zemlja (grad) lažnog morala...jedna velika rupa bez dna...nažalost
To je najveća tuga ne rješavamo uzroke problema samo kakimo o posljedicama....
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#714

Post by bosanska rijec »

nikad_izvini wrote:
Imam par pitanja.Čudna je priča.Pa da nešto rasčistimo.Odakle ste,ako nije tajna.Gdje sada živite? I kako Vam djeca trenutno žive,ako ih imate?

Ja sam sarajlija,rodio se,PREŽIVIO i dalje živim u Sarajevu.Vrlo dobro znam šta znači biti ugrožen gospođo draga.Znam šta znači dobiti metak,šta znači najebati od četnika.
Sad Vi meni palamudite o ugroženim pravima.

Ali ne prihvatam seljačku priču,koju prosipa naša elita,nek je naše,pa taman i loše bilo.Zbog takve priče,između ostalog se živi loše.Ali naš je narod blećak,takvi kao Vi kontate,nek su uveli vjeronauk u u školu.Sad je dobro.Da su osposobili obdaništa i škole na zavidan nivo,PLATILI NASTAVNIKE I VASPITAČICE,podigli standard.Ja bih razumio pokušaj i pravdanje.Ovako,ja nisam blesav,gledam šta se dešava.Ima tu mnogo težih konstatacija i konotacija,ali nije za foruma.
izvin cudna je meni tvoja prica, kazes ne prihvatas seljacku pricu "nek je nase pa i lose" a da prosipas isto seljacku pricu "jer to nema veze s njima. To ima veze sa nama“. Mogu shvatiti da je par godina proslo od rata pa da kazes tako nesto ali ovoliko godina proci i ti meni zatvaras usta i kazes da ja pominjem druge probleme da se ne bi pominjali neki drugi, stvarno bezborazno...
Ne zivi se samo u Sarajevu i ne vrsti se cijeli svijet oko Sarajeva ....

Sto se tice vjeronauke u skolama jos jednom da ponovim nemam nista protiv sve dok je neobavezan odnosno fakultativan predmet. Vi kao da ste svi spavali ovoliko godina pa se probudili i tek sad vidjeli da postoji vjeronauka u skolama. Hebote da izvinite kao da je predizborna kampanja vec nastala... Uvodjenje vjeronauke u obdanistima moj stav da za taj uzrast zaista rano i nepotrebno. Toliko.
:D
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#715

Post by Fair Life »

DANI, broj 556. 08/02/2008. wrote:Enver Kazaz, Filozofski fakultet Sarajevo
Trijumf religijske banalnosti u BiH

Sama ideja uvođenja vjeronauke u dječije vrtiće je stupidna ideja apsolutne klerikalizacije bh. društva i klerikalizacije svih institucija u tom društvu, a takva vrsta ideje zapravo je predmoderna društava u kojima je klerikalni pokret onemogućavao rad ne samo društva nego i svake individue ponaosob. Ako imamo to u vidu i ako tome još dodamo složenu situaciju BiH, onda će se vjeronauka u vrtićima pokazati kao segregacija ili nova vrsta segregacije, nova vrsta podjele po ljudskoj osnovi. Vjerovatno će onda pokušati da klerikaliziraju i zametke u majčinim utrobama, što bi značilo konačan trijumf religijske banalnosti u BiH. Namjesto sekularnog društva, mi pravimo klerikalno društvo, pri čemu se konačna institucija moći pretvorila vjersku birokratiju, koja je Boga pretvorila u zalogu svog vladanja nad ljudima.


Fra Ivo Marković, Franjevačka teologija Sarajevo
Vjeronauk u školi ispraznio je bogomolje diljem Europe

Kako bi se ljudi radovali na spomen religija da su one ono što bi trebale biti: mjesta duha vjere, nade i ljubavi; smisla, mira i dobrote; sućuti, povjerenja, uvažavanja i ljudskih prava; svijesti i odgovornosti. Činjenica je da se mnogima srce steže kada čuju da nakon škole religije žele ući i u najnevinija mjesta, u dječje vrtiće; i ne pada im na pamet da će religije biti ono što im je u osnovi misije, nego razdor, isključivost, stihija, nepovjerenje, strah i mržnja. Očito je da se tu ne radi o religijama, nego o ideologijama grupe, nacije, partije, koje vide svoje reprodukcije u religijama i njihovu osvajanju institucija.

Ljudi iz religija trebali bi zastupati interese vjere, a ne ideologije, ako već nisu emigrirali iz vjere u ideologiju, kao što često jesu. Najveća novovjeka pogreška religija je odvajanje odgoja u vjeri od obitelji i mjesne zajednice vjere - od župe, medžlisa, parohije. Na samu bit crkve spada da s roditeljima odgaja djecu u vjeri, pomaže im, da surađuju. Vjeronauk u školi ispraznio je bogomolje diljem Europe jer nije uspio nadomjestiti obitelj i zajednicu vjere. Vjeroučitelji su se izgubili između indoktrinacije i informacije, vjerodostojniji su se pokazali neopterećeni učitelji književnosti, etike, filozofije. Diljem Balkana vjeronauk u škole su uvele nacionalne stranke uz nesnalaženje religija koje se naivno raduju da su nešto dobile od vjeronauka koji proizvodi nacionalna krda kojima je najveći domašaj duha slušanje thompsonovske glazbe. I onda se čude zašto je teško spojiti vjeronauk i zajednicu vjere.

Vođama naših religija nije jasno što hoće s vjeronaukom u školi, a kamoli u dječjim vrtićima. Naše društvo nije zrelo definirati školu kao zdrav prostor uzrasta za to društvo. Ali barjaktari mraka, koji ljude BiH drže zarobljene ranama rata, prave sebi prostor sa nadom da im svi europski procesi neće izbiti tlo pod nogama. Preporučujem ljudima iz religija da gledaju svoju misiju služenja vjeri i ne nasjedaju potpisnicima peticija koji vjeronauk ne gledaju očima vjere nego zaslijepljenošću.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#716 Re: teta Raza

Post by tempora »

Bodycheck wrote:Upravo je teta Raza ta koja je zavrsila na sudu sa Arzijom Mahmutovic. Zalosno je to sto ta gospodja Mahmutovic ima jako problematicnu porodicnu proslost. Njen je sin umro od predoziranja, pa se postavlja pitanje kakve to kvalitete kao direktorica ona ima pruziti sarajevskoj djeci? Mozda ova konstatacija zvuci okrutno, ali kad covjek razmislja o dobrobiti svoje djece, nista nije sveto.


Kako nisko ljudi mogu padati u diskusijama govori mozda najbolje i ovaj post.Svi vi koji podrzavate ovu teoriju, u kojoj treba da se iznosi "prjavi ves"doticne, zapitajte se,kada trazite posao ili ga obavljate, da li vas primaju zbog onoga sto ste kompetentni raditi ili zbog vasih rodbinskih veza, propalih brakova, koje casice vise itd itd.

I prije no sto uvede tu jadnu, mizernu pricu o roditelju cije se dijete predoziralo -sto bi trebalo pokazati koliko je neko uspjesan roditelj, provirite kroz prozor i pitajte dilera koliko ono kosta doza heroina i zasto je u ovoj zemlji jeftinije nadrogirati se nego kupiti kg mesa?
Sram i stid da vas bude.
O gospodji Pinjo ne znate nista, niti ste se zapitali koliko ona kao ispravan roditelj ima "prava"da pokrece peticiju.Ili je sam ovaj ( pozitivan) cin, cini i najboljom majkom na svijetu.
Stid i sram da vas bude.Ako smatrate da argumenti o losim potezima i nekompetentnosti direktorice da obavlja svoju duznost nisu dovoljni, pa uvodite u diskusiju njenog predoziranog sina,onda se ne razlikujete nista od njenog katastrofalne zamisli da uvede vjeronauku u obdanista! Jedno veliko FUJ !!!! :oops: :oops: :oops: :oops:
Lubenica
Posts: 26
Joined: 06/02/2008 15:28

#717

Post by Lubenica »

Nisam procitala sve postove, vecinu sam samo preletila pogledom jer se ponavlja ono sto se govori i na drugim temama, ova rasprava se prosirila na nesto vise od toga treba li nam vjeronauka u vrticima ili ne.

Mi se ionako stalno dijelimo na nas i njih, zar je potrebno da djeci od 3-4 godine to radimo? Imace dovoljno prilika u zivotu da se uvjere u te podjele, na vlastitoj kozi, zasto im ne mozemo pruziti normalno djetinjstvo? Vjeronauka vec postoji u osnovnim i srednjim skolama i suludo je djecu u vrticima opterecacati tako kompleksnim stvarima kao sto je religija, koju dosta ljudi,bez obzira na stepen obrazovanosti, tesko shvata, jer je takva sama po sebi.

Ja bih zeljela da se moje dijete u buducnosti upozna s mojom vjerom, ali cu je zato poslati u mekteb, a ne da u vrticu uci o tome. Ne znam uopste cija je to pametna ideja bila, ali vise nije ni bitno, steta je ucinjena.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#718

Post by Leonid Breznjev »

deset_u_pola wrote:
mIRCerka wrote:
deset_u_pola wrote: Pročitaj malo njihove postove, pa se onda pravi pametna.

A pravila ne trebam čitati jer sam siguran da su u potpunosti usklađana sa normalnim kućnim odgojem, koji je tako deficitaran na ovom forumu.
Sta i kako administracija radi, nije tvoje da raspravljas.
Sto se njihovih postova tice, koliko vidim sankcije su pale, stoga, ovo ti je MOJE LICNO POSLJEDNJE UPOZORENJE da se vratis na temu, ili da fino procitas pravila, mozda po prvi put, pa skontas koji je kucni red ovdje.
Evo prepao sam se samo tako od tvog LIČNOG POSLJEDNJEG UPOZORENJA.
Stvarno si presmješna.

Ustvari znaš šta, izbrisat ću svoj account ovdje upravo da ne bi dolazio u iskušenje da se raspravljam sa likovima kao što si ti.

Nisam se mjesecima javaljao jer je ovaj forum postao leglo likova koji jednostavno ne mogu podnjeti da neko drugačije razmišlja.

Fino te pitam, je li u skladu sa pravilnikom da jedna mostarac kaže da "šiptare teba pobiti" (jedna od ranijih tema) i jedna obuća "psuje mater upraviteljici vrtića."

Lista je stvarno duga, ali eto njih dvoje su mi ostali u sjećanju po izrazito bezobraznim postovima.

To ne sankcionišete, već banujete one koji pokušavaju ukazati na to.
Fino kad ostanete sami na ovom forumu, odnosno kad više ne bude nikoga s kim ćete voditi rasprave, baš će vam biti fino.

I onako su teme postale baš bezveze: 30 stranica puhanja u istu tikvu. Kakav je to forum?!
budem ti ja kao administrator ovog podforuma objasnio kakav je ovo forum! dobar nam je ovaj nas forum, plaho dobar.. daje mogucnosti diskusije svima i vjernicima i nevjernicima i Srbima i Hrvatima i Bosancima i Hercegovcima.. mogucnost da se izjasne, da iznesu svoje misljenje, podijele dozivljaje.. da se smijemo, zezamo, zachatavamo ono sto mi(moderatori) kasnije moramo cistiti.. :D imas hejbet ljudi na ovom nasem finom forumu od kojih mozes puno toga nauciti.. ako zelis.. ali, vidim ti eto sve znas, upucen si u tajne ovog svijeta... i ne, ti ne zelis diskutovati, ti zelis ubijediti u tacnost onoga sto mislis da je ispravno.. bez argumenata... i jos nesto, ovdje nisu pozeljne rasprave.. zelimo diskutovati, razgovarati... mozda nam se prikljucis opet, nakon sto malo razmislis o svojim stavovima..

@deset_u_pola ban 20 dana!

hvala na razumijevanju! :)
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#719

Post by homo_sapiens »

Bilo nekad na SaX-u. Brisano. Evo ponovo:

. . Pravo roditelja je da izabere kako će odgajati svoje dijete . . .

http://www.preporod.com/content/view/441/126/
Post Reply