Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#601

Post by MUNAFIK »

Liska wrote:Moze li mi netko logicki objasniti cemu je potreban vjeronauk i u vrticima a i u osnovnim skolama, kad se isti predaje i u vjerskim institucijama? Ako je cilj uhljebljenje odredjenog broja ljudi, onda neka kazu tako. Kod nas bi se vjeronauk trebao drzati podalje od skola jer nacin na koji se predaje u nasim skolama i u skolama na zapadu se bitno razlikuje. Na vjeronauku na zapadu ne uce u sklopu vjeronauka kako je moja vjera ispravna a sve druge pogresne.
ovo ne mislis ozbiljno, bubnuo/la si iz glave onako jesam li u pravu?
naravno da jesam jer navedeno nije tacno....
A kad dijete kod nas prodje vjeronauk treba mu samo dati kakvo hladno oruzje da ohladi kolegu iz razreda druge vjere prije nego ovaj njega ohladi. A slicnu stvar ste mogli vidjeti u mnogim postovima na ovoj temi. Na zalost kod nas vjeronauk ne sluzi da se uci nekoj vjeri i postovanju drugih, nego obratno. Ako netko zeli trovati svoje dijete sa time, neka ga salje u crkvu ili dzamiju


Opasnu ti pricu pises :( i sta to znaci KOD NAS? gdje kod nas i ko? pojasni malo?
z
Mi ovdje nikad necemo biti i nismo nikad bili isti kao oni sto su sa Trebevica Ubijali ovaj grad i rusili i dzamije i crkve u njemu.

Nemoj da ti pada na pamet da mene stavljas u isti kos sa onima koji su na NAJGORE moguce nacine pokazali koliko postuju drugo i drugacije i koliko zele da zive skupa sa drugima!!!

Zahvaljujuci mom odgoju i mojoj religiji ja nikada necu biti kao oni, i ja sam mozes li misliti, bas na toj VJERONAUCI naucio da volim svoje i da postujem tudje i da i Emira i Nikolu i Ivana i Gorana i Hamzu gledam i cjenim po onome sta rade a ne jel idu ili ne idu na vjeronauku...

[/quote]
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#602

Post by Vingo »

uvjek dobar gost wrote:Vjera i njeno ispoljavanje treba da bude privatna stvar i donekle intimna, da ostane u okvirima kuće il stana... nikako da bude shvaćena kao profesija što je kod nas slučaj.... ....

ne slazem se.
Borimo se za gay pride, ali bi vjeru sakrili doma (ateist speaking)
I opet moram reci kako sam sretna sto zivim u Sarajevu jer medju potpisnicima one peticije prepoznajem i neke izuzetno religiozne ljude....
Pa da ih je u cijelom gradu samo 1000....zbog takvih ljudi ovo je i dalje za mene mjesto ugodnog zivljenja i ne moze se porediti sa susjednim dvoristima svidjalo se to nekom ili ne.
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#603

Post by bosanska rijec »

poplava wrote:
bosanska rijec wrote:
poplava wrote: Ma ja, ovde nije strasno, strasno je samo u RS-u... Nazalost, ovo je iz tvoje perspektive...

korak 1: ukinuti deda mraza (uzmi slobodan dan pa slavi sta hoces)
korak 2: uvesti vjeronauku (vecinsku) u vrtice
korak 3: uvesti obavezne vrtice
korak 4: ???
hmmm cuj ukinut djeda mraz , pa kako to moje dijete ode na priredbu kad je ukinuto, po zakonu ukinuto jel... hahah a kad je deda mraz bio u zakonu pa da se ukine hahah
a sta vec uveli obavezno vjeronauku u vrtice i cak obavezne vrtice auuuu kako napredujemo .... :lol:

moje dijete nije niti ce ici na vjeronauk u obdanistu , rano je , ako neko zeli da njegovo dijte ide , njegova stvar.
Ukinut fino, sto se kaze ispotiha... Cuj nema ko da bude... Bar nek kazu nemamo para, k'o sto nemaju za toalet papir pa im mi kupujemo, k'o sto nemaju za krecenje prostorija pa im mi skupimo i okrecimo itd...
Samo poslije ovoga s vjeronaukom mi se cini da su u pitanju drugi razlozi...

i ti skupis i platis krecenje otkud ti lova..., kad vec za te svrhe skupljate pare , skupljajte i za deda mraza pa ja... navikli ste...
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#604

Post by obuca »

pa mogu djeca i prljava i musava i sugava hodat okolo i ne treba im krecit. to nek deru roditelje. ali za vjerouk ima para. e mars svi redom
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#605

Post by uvjek dobar gost »

Vingo wrote:
uvjek dobar gost wrote:Vjera i njeno ispoljavanje treba da bude privatna stvar i donekle intimna, da ostane u okvirima kuće il stana... nikako da bude shvaćena kao profesija što je kod nas slučaj.... ....

ne slazem se.
Borimo se za gay pride, ali bi vjeru sakrili doma (ateist speaking)
I opet moram reci kako sam sretna sto zivim u Sarajevu jer medju potpisnicima one peticije prepoznajem i neke izuzetno religiozne ljude....
Pa da ih je u cijelom gradu samo 1000....zbog takvih ljudi ovo je i dalje za mene mjesto ugodnog zivljenja i ne moze se porediti sa susjednim dvoristima svidjalo se to nekom ili ne.
Ja se ne borim za taj kako ti kažeš gay parade... već za nešto mnogo više od toga...
Malo otvorite oči i pogledajte šta se iza brda valja... ja ne želim da živim u vjerskoj državi, u vjerskom entitetu, kantonu, opštini... ko želi bujrum mu je od mene..
Vjera je pravo čovjeka, da je ispoljava da uživa u njoj, ali ne da istom tom vjerom ugrožava prava drugih ljudi...
Kod nas se moraš izraziti il svrstati u neki od torova u neku od skupina u jedan od naroda...
Gdje je pojedinac u svemu tome, gdje je čovjek.... gdje smo svi mi...

Najreligiozniji ljudi ne idu u vjerske objekte il ne ispoljavaju svoja vjerska ubjeđenja zbog komšiluka, zbog položaja, napredovanja u nekoj od ljestvica... oni to rade zbog sebe.... kod nas je sve obratno...
ja ne branim nikom da ispoljava svoja vjerska ubjeđenja ali ne želim da meni niko nameće bilo šta, isto želim i svom djetetu... ko nije čitao te knjige koje su predviđene za djecu... nek uzme pa nek vidi o čemu oni žele djecu da uče.... da ih "skoro pa bukvalno) regrutuju odmah za neke sukobe proglašavajući svoju vjeru za vrhovnu i jedinu........

Treba uvesti predmet vjerska tolerancija a ne vjeronauka.....
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#606

Post by poplava »

bosanska rijec wrote: i ti skupis i platis krecenje otkud ti lova..., kad vec za te svrhe skupljate pare , skupljajte i za deda mraza pa ja... navikli ste...
Lovu zaradim, kao i ostali roditelji... Ne znam krasti a ni snalaziti se iako sam nekompletna licnost (citaj ateist) :)
Mozda bi i skupili za deda mraza, ali nema ko da bude :)
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#607

Post by obuca »

al ima ko bit bajramdedo. prije 5 godina u vrticu djecji grad na mojmilu je posjetio djecu :roll:
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#608

Post by bosanska rijec »

poplava wrote:
bosanska rijec wrote: i ti skupis i platis krecenje otkud ti lova..., kad vec za te svrhe skupljate pare , skupljajte i za deda mraza pa ja... navikli ste...
Lovu zaradim, kao i ostali roditelji... Ne znam krasti a ni snalaziti se iako sam nekompletna licnost (citaj ateist) :)
Mozda bi i skupili za deda mraza, ali nema ko da bude :)
pa budi ti ... :P
nikad_izvini
Posts: 1828
Joined: 16/01/2008 02:44
Location: ma nije ni narod glup...vidi narod sve to

#609

Post by nikad_izvini »

25 lijepih stranica :roll: I šta smo skontali :-D

Ups,26 :D
Last edited by nikad_izvini on 05/02/2008 12:07, edited 1 time in total.
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#610

Post by Vingo »

uvjek dobar gost wrote:
Vingo wrote:
uvjek dobar gost wrote:Vjera i njeno ispoljavanje treba da bude privatna stvar i donekle intimna, da ostane u okvirima kuće il stana... nikako da bude shvaćena kao profesija što je kod nas slučaj.... ....

ne slazem se.
Borimo se za gay pride, ali bi vjeru sakrili doma (ateist speaking)
I opet moram reci kako sam sretna sto zivim u Sarajevu jer medju potpisnicima one peticije prepoznajem i neke izuzetno religiozne ljude....
Pa da ih je u cijelom gradu samo 1000....zbog takvih ljudi ovo je i dalje za mene mjesto ugodnog zivljenja i ne moze se porediti sa susjednim dvoristima svidjalo se to nekom ili ne.
Ja se ne borim za taj kako ti kažeš gay parade... već za nešto mnogo više od toga...
Malo otvorite oči i pogledajte šta se iza brda valja... ja ne želim da živim u vjerskoj državi, u vjerskom entitetu, kantonu, opštini... ko želi bujrum mu je od mene..
Vjera je pravo čovjeka, da je ispoljava da uživa u njoj, ali ne da istom tom vjerom ugrožava prava drugih ljudi...
Kod nas se moraš izraziti il svrstati u neki od torova u neku od skupina u jedan od naroda...
Gdje je pojedinac u svemu tome, gdje je čovjek.... gdje smo svi mi...

Najreligiozniji ljudi ne idu u vjerske objekte il ne ispoljavaju svoja vjerska ubjeđenja zbog komšiluka, zbog položaja, napredovanja u nekoj od ljestvica... oni to rade zbog sebe.... kod nas je sve obratno...
ja ne branim nikom da ispoljava svoja vjerska ubjeđenja ali ne želim da meni niko nameće bilo šta, isto želim i svom djetetu... ko nije čitao te knjige koje su predviđene za djecu... nek uzme pa nek vidi o čemu oni žele djecu da uče.... da ih "skoro pa bukvalno) regrutuju odmah za neke sukobe proglašavajući svoju vjeru za vrhovnu i jedinu........

Treba uvesti predmet vjerska tolerancija a ne vjeronauka.....
Ovo prvo ti je klasicna ateisticka floskula - ko smo mi da mjerimo najreligioznost?
Nadalje ....
Budi sretan jer ti jos uvijek niko nista ne namece (sto ne znaci da nece - to smo ipak mi) i jos uvijek imas izbor oko tog nesretnog vjeronauka.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#611

Post by poplava »

bosanska rijec wrote:
poplava wrote:
bosanska rijec wrote: i ti skupis i platis krecenje otkud ti lova..., kad vec za te svrhe skupljate pare , skupljajte i za deda mraza pa ja... navikli ste...
Lovu zaradim, kao i ostali roditelji... Ne znam krasti a ni snalaziti se iako sam nekompletna licnost (citaj ateist) :)
Mozda bi i skupili za deda mraza, ali nema ko da bude :)
pa budi ti ... :P
Pa bio sam jednom, ali samo u svojoj kuci... Ako terorisem svoju djecu, ne moram i tudju :)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#612

Post by mIRCerka »

:-)
zipa ove demokratije
Image
User avatar
Šapat
Posts: 786
Joined: 09/10/2006 16:59
Location: Sarajevo
Contact:

#613

Post by Šapat »

Odavno ne navratih, a onda me "ubodu' s ovakvim nebulozama poput vjeronauke u vrticima, i utroba mi se okrene.

Ja zaista nemam nista protiv dzamija, crkvi, sinagoga ili bilo kojih drugih vjerskih objekata. Ali, vjera je privatna, licna stvar, i niko nema pravo naturati nekome bilo sta. A to je upravo ono sto se ovdje radi. U i osnovnim skolama, a sada pocinje i u vrticima. I JESTE segregacija. Ovome nije mjesto ni u osnovnim skolama, a jos manje u vrticima.
Ko hoce da prakticira vjeru, ko hoce da mu dijete uci o tome, pa oduvijek su za to postojale posebne ustanove, a i na roditeljima je da usmjeravaju djecu u pravcu u kojem oni to zele.
Medjutim, dijeljene djece (a o ovome sam i ranije pisao) po vjerskoj osnovi, sto ovdje jeste slucaj, je klasicni primjer unitaristickog razmisljanja maloumnog Cerica, Amfilohija i inih vjerskih poglavara koji na ovaj nacin samo guraju nasu djecu da se u neka doba medjusobno mrze (naravno, pod uslovom da idu na razlicite vjeronauke), a kada opet dodje do vjerske netrpeljivosti bilo koje vrste (koja nerijetko predje u rat i ubijanje), e tada njihova djeca nece biti tu, nego ce biti "na skolovanju" po Amerikama, Londonima, Briselima i sl. Kao sto je bilo od '92-'95 uostalom.

Kazu da je vjeronauka u osnovnim skolama na dobrovoljnoj osnovi, i ja to ne osporavam uopste. Ali (uvijek ima "ali"), i to "dobrovoljno" je uradjeno na jedan vrlo perfidan i krajnje fino smisljen nacin, i to tako sto je taj nastavni cas, bar u skoli gdje ide moj mali, u pocetku bio predzadnji cas (sada je ili prvi ili zadnji) i na taj nacin su se roditelji zajedno sa njihovom djecom dovodili pred svrsen cin jer niko nije htjeo svoje dijete ostavljati da sjedi u hodniku skole ili cunja oko nje.

E sad, u zavisnosti od grada i etnicke vecine u njemu, hajde objasni jednom sedmogodisnjem Branku ili Ivici ili Alenu zasto vecina njegovih drugova iz razreda ide na "neki" cas i uci nesto, a on ne. Tesko ce se to izvesti, cak iako su danasnja djeca inteligetnija od nas u njihovim godinama bar duplo.
Ipak su i dalje - djeca. I to je ono na sta su Cerici, Amfilohiji i ostali racunali s punim pravom.

Evo i jedan drastican primjer te vjeronauke. Mali od mog prijatelja krenuo u prvi devetogodisnje, znaci nekih mu je 6 godina, i naravno ima vjeronauku. Za ocekivati je da dijete jos ne zna pisati i citati ni svoja slova, ali to nije smetalo vjeroucitelju da ga (i ostale naravno) tjera da pise na ARAPSKOM?!
Trajalo je to neko vrijeme dok roditeljima nije dopizdilo i dok vjeroucitelja ne poslase u neku stvar. Naravno, digla se halabuka, u stilu - kako se tako mogu odnositi prema jednom vjerskom ucitelju. Naravno, sve se desava u Sarajevu.
Dugo mi prijatelj izdrza sve to. A ja sam mu odmah na startu govorio da ga zatjera u pizdu materinu, pa nek ide Cerica maltretirat sa arapskim pismom.

Ono sto ja tvrdim i iza cega cu uvijek stajati je da ovakav nacin manipulacije najmladjima nikada ne moze i nece dovesti do medjusobnog uvazavanja i tolerancije, nego samo do jos dubljeg jaza. I zato moji nece ici na te casove. Ne zato sto ja mrzim islam ili pravoslavlje ili katolicantsvo, nego zato sto mrzim da mi kojekakve nadobudne spodobe diktiraju i odgajaju djecu na striktno usmjeren nacin. A jedva cekam da mi neko u skoli kaze samo jednu rijec na tu temu. Ima da se sve pusi k'o vodom zalivena lomaca.

Bolje bi im bilo da umjesto vjeronauke u skole i vrtice uvedu seksulano obrazovanje. Granice su se sve ionako pomjerile prema dole, bolescine raznorazne napadaju sa svih strana, i na kraju krajeva - ovakvo obrazovanej ima i svoju prakticnu primjenu u zivotu. Za razliku od vjeronauke...
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#614

Post by Liska »

MUNAFIK wrote:
Liska wrote:Moze li mi netko logicki objasniti cemu je potreban vjeronauk i u vrticima a i u osnovnim skolama, kad se isti predaje i u vjerskim institucijama? Ako je cilj uhljebljenje odredjenog broja ljudi, onda neka kazu tako. Kod nas bi se vjeronauk trebao drzati podalje od skola jer nacin na koji se predaje u nasim skolama i u skolama na zapadu se bitno razlikuje. Na vjeronauku na zapadu ne uce u sklopu vjeronauka kako je moja vjera ispravna a sve druge pogresne.
ovo ne mislis ozbiljno, bubnuo/la si iz glave onako jesam li u pravu?
naravno da jesam jer navedeno nije tacno....
A kad dijete kod nas prodje vjeronauk treba mu samo dati kakvo hladno oruzje da ohladi kolegu iz razreda druge vjere prije nego ovaj njega ohladi. A slicnu stvar ste mogli vidjeti u mnogim postovima na ovoj temi. Na zalost kod nas vjeronauk ne sluzi da se uci nekoj vjeri i postovanju drugih, nego obratno. Ako netko zeli trovati svoje dijete sa time, neka ga salje u crkvu ili dzamiju


Opasnu ti pricu pises :( i sta to znaci KOD NAS? gdje kod nas i ko? pojasni malo?
z
Mi ovdje nikad necemo biti i nismo nikad bili isti kao oni sto su sa Trebevica Ubijali ovaj grad i rusili i dzamije i crkve u njemu.

Nemoj da ti pada na pamet da mene stavljas u isti kos sa onima koji su na NAJGORE moguce nacine pokazali koliko postuju drugo i drugacije i koliko zele da zive skupa sa drugima!!!

Zahvaljujuci mom odgoju i mojoj religiji ja nikada necu biti kao oni, i ja sam mozes li misliti, bas na toj VJERONAUCI naucio da volim svoje i da postujem tudje i da i Emira i Nikolu i Ivana i Gorana i Hamzu gledam i cjenim po onome sta rade a ne jel idu ili ne idu na vjeronauku...
[/quote]

Nisam bubnuo nego imam necakinju koja ide na vjeronauk u Becu a hoda sa Turcinom koji ide na islamski vjeronauk, pa sam sa njima dugo i nasiroko pricao o tome cemu ih uce. U Mostaru mi ne treba nitko govoriti kako se uci jer poznajem roditelje cija djeca pohadjaju i katolicki i islamski vjeronauk. I to nije ucenje nego mehanicko ponavljanje stvari i mitova iz katolicke i islamske znanosti. A ja sam katolicki vjeronauk prosao prije rata i isto tako naucio da volim i postujem tudje, sto sam naglasio u svom ranijem postu ali ti nisi procitao, i da Emira i Nikolu, i Ivana i Gorana gledam i cijenim po onome sto rade. Da nisam takav ne bih imao prijatelje i ne bih znao ove stvari o kojima ti pricam. I naglasio sam da bi bilo bolje da se vjeronauk drzi u vjerskim ustanovama i da ga predaju strucna lica. Na kraju krajeva, mozes li mi objasniti cemu vjeronauk u skolama ako vec postoji u vjerskim ustanovama? Zar to nije malo cudno i zar ne lici na lovljenje dusa? Zasto u skoli kad vec moze u vjerskoj ustanovi? I kakva je sad prica o ratu, Trebevicu? Mi, zaboga, pricamo o vjeronauku a radi takvih kao ti koji ga povezuju sa ratom, razaranjima, ubijanjima, progonjenima, vjeronauk i treba ostati van skolskih ustanova jer ce djecu nauciti samo da mrze druge i drugacije. I po tebi treba kaznjavati malog Jovana jer je Jovan i jer je Karadzic napravio ratne zlocine i genocid protiv Bosnjaka? To ti je obrazlozenje za uvodjenje vjeronauka u vrtice i ostanak u skolama!!!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#615

Post by uvjek dobar gost »

Vingo wrote:
uvjek dobar gost wrote:
Vingo wrote:
ne slazem se.
Borimo se za gay pride, ali bi vjeru sakrili doma (ateist speaking)
I opet moram reci kako sam sretna sto zivim u Sarajevu jer medju potpisnicima one peticije prepoznajem i neke izuzetno religiozne ljude....
Pa da ih je u cijelom gradu samo 1000....zbog takvih ljudi ovo je i dalje za mene mjesto ugodnog zivljenja i ne moze se porediti sa susjednim dvoristima svidjalo se to nekom ili ne.
Ja se ne borim za taj kako ti kažeš gay parade... već za nešto mnogo više od toga...
Malo otvorite oči i pogledajte šta se iza brda valja... ja ne želim da živim u vjerskoj državi, u vjerskom entitetu, kantonu, opštini... ko želi bujrum mu je od mene..
Vjera je pravo čovjeka, da je ispoljava da uživa u njoj, ali ne da istom tom vjerom ugrožava prava drugih ljudi...
Kod nas se moraš izraziti il svrstati u neki od torova u neku od skupina u jedan od naroda...
Gdje je pojedinac u svemu tome, gdje je čovjek.... gdje smo svi mi...

Najreligiozniji ljudi ne idu u vjerske objekte il ne ispoljavaju svoja vjerska ubjeđenja zbog komšiluka, zbog položaja, napredovanja u nekoj od ljestvica... oni to rade zbog sebe.... kod nas je sve obratno...
ja ne branim nikom da ispoljava svoja vjerska ubjeđenja ali ne želim da meni niko nameće bilo šta, isto želim i svom djetetu... ko nije čitao te knjige koje su predviđene za djecu... nek uzme pa nek vidi o čemu oni žele djecu da uče.... da ih "skoro pa bukvalno) regrutuju odmah za neke sukobe proglašavajući svoju vjeru za vrhovnu i jedinu........

Treba uvesti predmet vjerska tolerancija a ne vjeronauka.....
Ovo prvo ti je klasicna ateisticka floskula - ko smo mi da mjerimo najreligioznost?
Nadalje ....
Budi sretan jer ti jos uvijek niko nista ne namece (sto ne znaci da nece - to smo ipak mi) i jos uvijek imas izbor oko tog nesretnog vjeronauka.
Budi ti sretna... ne vadi stvari iz konteksta i eto...

Da sad ne spominjem floskule kojima se služe instant vjernici koji bi uradili sve kako napredovali bi na spiskovima podobnih i istaknutih ljudi koji su uzoriti Bošnjaci, Srbi il Hrvati..... pa zar fakat ne vidiš šta se nama sprema jer se ne opiremo idući putem na koji smo povedeni kao ovčice koje se ne kontaju niušta..

Znaš li ti Vingo da u BiH dok mi palamudimo ima skoro 30% nepismenih, da djeca se ispisuju iz škola već nakon četvrtog razreda,da se ženska djeca sve manje šalju u škole..... ali zato smo uzoriti vjernici koji licemjerno tumače vjeru na koju ih pozivaju vjerski službenici koji jedno rade, drugo pričaju, a treće žive.....

Vjera je privatno pravo pojedinca a ne zadati koncept koji je kod nas na sceni......
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#616

Post by Vingo »

Ja se slazem s tvojim konstatacijama u vrlo visokom procentu, ali.....Kako rekoh - ne treba nam otkrivanje tople vode.
Svega 6% djece u BIH uopste pohadja vrtice.

Ali ovo nije tema o vjeri vs. religiji - takvih ti je more dolje ispod. Ovo je vrlo konkretna stvar koja se mozda uz malo gradjanske inicijative uspjesno savlada ili bar gurne u cosak do prve sljedece prilike....

No ocito smo se potrosili....sad je prica opet uzela "Jah moja ti..." tok
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#617

Post by mIRCerka »

Vingo wrote:Ja se slazem s tvojim konstatacijama u vrlo visokom procentu, ali.....Kako rekoh - ne treba nam otkrivanje tople vode.
Svega 6% djece u BIH uopste pohadja vrtice.

Ali ovo nije tema o vjeri vs. religiji - takvih ti je more dolje ispod. Ovo je vrlo konkretna stvar koja se mozda uz malo gradjanske inicijative uspjesno savlada ili bar gurne u cosak do prve sljedece prilike....

No ocito smo se potrosili....sad je prica opet uzela "Jah moja ti..." tok
mozemo se kladiti da recimo Vedrana Pinjo ima odlicnu podrsku sad, i ja joj cestitam na hrabrosti da prva zatalasa.
Ja u ovim stvarima nisam bas prepametna posto ne poznajem zakone sve koji su ovdje upleteni.
I da, gradjanskom inicijativom se moze svasta uraditi. Slazem se.
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#618

Post by obuca »

pa sta sad namjerava vedrana
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#619

Post by poplava »

Ja mislim da je ovo zavrsena stvar. Culi smo juce ministra i direktoricu, anketa postoji (juce potpisao, bar na nekom nezvanicnom papiru), u demokratski rezultat ne sumnjam.
Pitanje je samo sta je slijedece...
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#620

Post by obuca »

sljedece je ko u nadrealistima da rezimo i kopamo po otpadu za komad hljeba itd. da se ponasamo ko maloumnici :( fino oni ono napravise
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#621

Post by uvjek dobar gost »

..... Sljedeće je blizu, gledam neke lokacije u sarajevu zapuštene i upropaštene na nekim sam se igrao, na nekim učio svirati gitaru išao na solfeđo... ali ne.. kome to treba pravac na vjeronauku... poslije toga u kladionicu... i kapak, ko ima 13 km da da djetetu za bazen il ko ima da da djetetu nekoliko stotina Km za skijašku opremu il šta već....

Ko danas ima para da popravlja nekadašnje domove kulture, da gradi djeci nove sportske sadržaje, da im omogući da upoznaju svijet da hodaju po BiH I UČE NJENU BOGATU ISTORIJU, DA SE UPOZNAJU SA NJENIM PRIRODNIM BLAGIMA... NEK DJECA GLEDAJU SAPUNICE I NEK IH ULICA UČI MANIRIMA......

Naravno sve to kad nisu na vjeronauci.....

Kad vjerski službenici počnu da se ponašaju u skladu sa onim što propovjedaju i da žive kako nama govore da trebamo... biće nam svima bolje....
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#622

Post by Vingo »

poplava wrote:Ja mislim da je ovo zavrsena stvar. Culi smo juce ministra i direktoricu, anketa postoji (juce potpisao, bar na nekom nezvanicnom papiru), u demokratski rezultat ne sumnjam.
Pitanje je samo sta je slijedece...
Sljedece? Pa ako im propadne udomljavanje mladih teologa u obdanistima, sljedece bi mogli napast bolnice. Tamo je prisustvo boga svakako potrebnije. Mislim nedobognikom...
:D
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#623

Post by pitt »

pa dobro mirci......to je uvijek bilo na dolaru. isto kao sto imas zastave i grbove zemalja sa krstom, polumjesecom i sl. Ne znaci da nisu sekularne zemlja :roll:
vektor68
Posts: 156
Joined: 01/08/2002 00:00

#624

Post by vektor68 »

Poplavo u pravu si , anketa je zavrsena jucer, a sutra se stampaju anketni listici :)
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#625

Post by poplava »

vektor68 wrote:Poplavo u pravu si , anketa je zavrsena jucer, a sutra se stampaju anketni listici :)
Ako je tako, to je jos jedan dokaz kako se stvari profesionalno rade. Juce u vrticu spisak na kojem trebas upisati da ili ne i potpisati se. Ako ovo nije bila anketa, ne znam sta je...
Ili mozda treba da vjerujem tebi a ne svojim ocima?
Last edited by poplava on 05/02/2008 16:00, edited 1 time in total.
Post Reply