Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#151

Post by deset_u_pola »

mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote: vec smo imali temu o ikonama svetog Save, inace zastitnika obrazovanja, u skolama RS.
Ovo je tema o NELEGALNOM anketiranju roditelja djece u vrticima u Sarajevu, koji imaju islamski podobna imena.

Ako si ti za to da je sve islamsko ili sve "nase" ok, a sve ostalo je ovako ili onako, onda se probaj izboriti za etnicko-religijski cist entitet za sebe i svoje istomisljenike.
Od silne multikulti Sarajevo price ostade samo Sarajevo.
i svaki dan u svakom pogledu sve vise postaje teheran :x :x :x :x
ne postaje...
samo neke od nas koji zelimo ostati ovdje u Sarajevu i BiH dok ne umremo tjera da planiramo da NE RADJAMO djecu, jer ne znam zasto bih ja nesto nosila 9 mjeseci u sebi i onda ga izbacila u ova govna silna...
Stvarno je svaka normalna i argumentirana rasprava sa vama islišna.

Toliko ne povezanih stvari iznosiš i ti i ovaj mostarac. O čemu pričate vi?

Ponovo pitam - gdje je ovdje demokratija i pravo većine da se njihove želje poštivaju? Ili će opet manjina nametati mišljenje većini?!


Možda se ne bi javio na ovu temu, da se nije pojavila slika žene koja je porkivena a koju kažu "zar želite da vam ona odgaja djecu."
JKG
Posts: 172
Joined: 08/08/2007 10:03
Location: Sarajevo

#152 Re: Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Post by JKG »

brdo wrote:
jesi li mozda pitao Banjaluku KAKO SE TAMO STVARI DESAVAJU ?? sigurno nisi a ako ti smeta takav razvoj djece mijenjaj vrtic i usput nemijesaj latinicu i cirilicu nekako sa neslazu ....nemogu zajedno :D
Zasto trebamo pitati B. Luku ili slicna podrucja sa hrvatskom vecinom?
Pa mi se busamo da nam je prioritet da ne bidemo kao oni, pa ovo je glavni grad...bla,bla...
Ma citajuci mnoge postove ovdje, sve mi se smucilo, oni otvoreno kazu sto hoce...a mi, lafo neka multi-kulti-vitaminska sredina...
btw, nemoj vikati na forum-u (caps lock)
moljac
Posts: 10
Joined: 28/01/2008 09:19
Location: Sarajevo

#153

Post by moljac »

CITAJ OVO DESET U POLA!!!
Rođena sam u Sarajevu kao i moji roditelji i moja djeca. Jesam isfrustrirana ovom situacijom i sta sad!!! Bila bi i ti da ti djete ide u obdaniste ili u skolu u RS i gleda u sliku Svetog Save i uci o pravoslavlju. Vjeronauku treba izbaciti iz državnih ustanova i zato sam isfrustrirana! Nije mi jasno zasto ljudi ne razmisljaju tako da ima i muslimana, hrvata,židova i ostalih u RS i da si i oni u istoj poziciji kao i mi ovde neistomisljanici s tobom. Zasto ljudi(vecina) uvijek razmisljaju samo o svojoj guzici da izvines! Pa sta ti mislis da i tamo nije isto? I najnormalnije bi bilo da se to ukine pa ko hoce nek ide u crkvu i džamiju, jer je to onda tvoja stvar izbora! Sta li je tebi demokratija?! Da vecina maltretira manjinu kako ovde, tako i u RS!?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#154

Post by karanana »

mostarac wrote:
Vrtic je JAVNI, a ne reisa cerica. Ovo je sekularna drzava, a vjerskih institucija ima vise nego sto nam treba. Moje dijete IMA PRAVO da ide u javni vrtic, a da ga tamo niko ne JEBE u glavu i da mu niko ne ispire mozak i vec u starosti od 4-5 godina mu pokaze ko su to nasi, a ko nisu nasi da bi znao koga sutra da kolje cim bude imao priliku.
Eh sad prelazimo granice teme. Ali ovo nas je dovelo i do onoga sto se desilo 92-95. Niko ne kaze da se djeca trebaju uciti kako da kolju, ali zar nam 92-95 nije bila pouka da bi mi ustvari trebali znati ko smo i sta smo, ne da koljemo, nego da ne dozvolimo da nas opet kolju, jer 92. su izgleda svi znali ko su i sta su, samo bosnjaci nisu znali i zato su i najebali.
Zato, bolje da ovu temu ne skrecemo tako ostro na drugi kolosjek.
User avatar
tech10
Posts: 15316
Joined: 14/09/2005 14:04

#155

Post by tech10 »

Kako li je u ostalim vrticima diljem nase domovine? :D
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#156

Post by chuchumbamayumbe »

Tema je proslijedjena gospodi magazina 60 minuta, nadam se da ce oni ovo podignuti na visi nivo i da ce oni koji ne cuju cuti i nase rijeci!
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#157

Post by Klodovik »

Može li mi neko odgovoriti na ova dva pitanja:

1. Je li vjeronauk u SFRJ zvanično bio zabranjen? Je li vjera tada bila u bogomoljama i kućama?
2. Ako vjeronauk jeste bio zabranjen, kakve je krajnje rezultate ta zabrana imala u praksi?
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#158

Post by obuca »

deset_u_pola wrote:[quote=

Ponovo pitam - gdje je ovdje demokratija i pravo većine da se njihove želje poštivaju? Ili će opet manjina nametati mišljenje većini?!
Možda se ne bi javio na ovu temu, da se nije pojavila slika žene koja je porkivena a koju kažu "zar želite da vam ona odgaja djecu."
pa sad hoces reci da ste i vecina jel :x ne zelim da mi ona utvara sa slike odgaja djete ne zato jer je pokrivena vec zato jer svoja ubjedenja nazor trap djeci i zaboravlja da radi u drzavnoj firmi. nemate pravo da serete po drzavnim ustanovama i provodite tamo sta vam padne na pamet. sta je sljedece. :x
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#159

Post by chuchumbamayumbe »

deset_u_pola wrote:
mIRCerka wrote:
mostarac wrote: i svaki dan u svakom pogledu sve vise postaje teheran :x :x :x :x
ne postaje...
samo neke od nas koji zelimo ostati ovdje u Sarajevu i BiH dok ne umremo tjera da planiramo da NE RADJAMO djecu, jer ne znam zasto bih ja nesto nosila 9 mjeseci u sebi i onda ga izbacila u ova govna silna...
Stvarno je svaka normalna i argumentirana rasprava sa vama islišna.

Toliko ne povezanih stvari iznosiš i ti i ovaj mostarac. O čemu pričate vi?

Ponovo pitam - gdje je ovdje demokratija i pravo većine da se njihove želje poštivaju? Ili će opet manjina nametati mišljenje većini?!


Možda se ne bi javio na ovu temu, da se nije pojavila slika žene koja je porkivena a koju kažu "zar želite da vam ona odgaja djecu."
Demokratija se prvenstveno zasniva na postivanju prava manjine, ako nisi znao.
Obrnuto od toga se zove, pomozi mi, ne mogu da se sjetim prave rijeci...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#160

Post by mIRCerka »

deset_u_pola wrote:
NE, nego ti daješ sebi za pravo da odlučuješ u ime većine. Koje državne ustanove?! Radi se o kantonalnoj ustanovi koju finansira kanton u kojem je većina, pogodi ko?

A šta se treba upražnjavati u DRŽAVNOJ školi? Da dijete ne zna ništa o religiji? Da bude potpuni ignoramus o svojoj i drugim religijama?

Iskreno, boli me neka stvar hočeš li se seliti ti ili mostarac ili bilo ko drugi. AKo ti se ne sviđa, razguli. Meni je ovdje super.
Sjedi jedan.
U sekularnoj drzavi nema veze ko je vecina gdje, pride znas ti SIPAK ko je gdje vecina, popisa nije bilo od 1991.godine, stoga kapak.
Ako cemo se tako igrati, onda fino idite u OHR, trazite da se ipak naprave bosnjakistan i hrvatistan, pa nama koji nismo ni za bosnjakistan, ni hrvatistan ni srbistan ostavite makar jedno selo, da vas ne moramo vise trpiti.
Eto sad.
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#161

Post by suncica24 »

deset_u_pola wrote: Stvarno je svaka normalna i argumentirana rasprava sa vama islišna.

Toliko ne povezanih stvari iznosiš i ti i ovaj mostarac. O čemu pričate vi?

Ponovo pitam - gdje je ovdje demokratija i pravo većine da se njihove želje poštivaju? Ili će opet manjina nametati mišljenje većini?!


Možda se ne bi javio na ovu temu, da se nije pojavila slika žene koja je porkivena a koju kažu "zar želite da vam ona odgaja djecu."

1. Koliko puta si bio u Banja Luci? I koliko cesto odes na Jahorinu, u Focu, Trebinje... Kad odgovoris koliko, onda mozemo pricati o tome kakvo je stanje tamo. Jer, u protivnom, tvoj ne odlazak tamo govori dovoljno o tome koliko je i to tvoja zemlja i koliko i ti treba da se brines o tom dijelu tvoje zemlje!
2.Ja je osobno poznajem i stvarno ne bih da diskutujem o njoj, jer svaka diskusija je suvisna. Ali ovdje bitno je da je ni ti ne poznajes, a automatski se svrstavas na njenu stranu. Zbog cega? da nije mozda zbog hidzraba? Tj. da nisi mozda isti kao oni po kojima udaras?!
3. Demokratija je ono mjesto gjde manjina ima ista prava i obaveze kao vecina. Ako ne vjerujes meni, i prije nego sto me pocnes udarati svojim politickim busanjem u prsa, provjeri makar na googlu. Pa oda se vrati da popricamo, sa vise informacija i manje inata i pres....

:zzzz:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#162

Post by mostarac »

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:19, edited 1 time in total.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#163

Post by mostarac »

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:19, edited 1 time in total.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#164

Post by nosara »

za klodovika, nije bilo zabranjeno ic na vjeronauk, ja bio kratko, neki moji drugovi bili duze, krace, nije bilo zabrane vjerskih praznika ni upraznjavanja vjere kuci i NA ZA TO PREDVIDJENIM MJESTIMA!

Mom starom niko nikad nije zamjerio kad bi za bozic donio kolace i cugu na posao, cak stavise, to se ocekivalo, red neki sta li...

Problem je nastao kad ispod kamenja i iz rupa izmilise novovjerni, koji su crvenu partijsku knjizicu sakrili a kupili kurane i biblije i stali u prve redove.
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#165

Post by obuca »

da hocete vala svi razgulit s hamzom pa da dahnemo. tebi je mozak ispran i neka je. al ostavite druge na miru
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#166

Post by banjaluka078 »

Sta bi sa mulit-kulti Federacijom i Sarajevom? Situacija u RS me ne cudi, jer je u ustavu tog entiteta donedavno pisalo ovo:
"Republika Srpska je država srpskog naroda i svih njenih građana."
i
"Srpska pravoslavna crkva je crkva srpskog naroda i drugih naroda pravoslavne vjere.Država materijalno pomaže pravoslavnu crkvu, sarađuje sa njom u svim oblastima, a naročito na čuvanju, njegovanju i razvijanju kulturnih, tradicionalnih i drugih duhovnih vrijednosti."
Iako je ovaj posljednji pasus izbacen iz vazeceg ustava, fakat je da je stanje isto i dalje, pa time ne cudi prisustvo slika svetaca u skolama...sto ne znaci da ne treba raditi na mijenjanju stanja. Sta li radi onaj OSCE-ov odjel za obrazovanje?
http://www.oscebih.org/education/bos/?d=2 I sta rade predstavnici drugih naroda u NSRS?

Sorry, otisla ja u politiku!
manga
Posts: 36
Joined: 22/05/2007 13:23
Location: Sarajevo

#167

Post by manga »

Treba da se uvodi vjeronauka !!! Kad fino u banja luci pop dolazi za nekakvog svetog nikolu i onda i nasa djeca treba da uce od malih nogu koje su vjere i da se ne stide sto su muslimani. A ovi ostali koji nisu islamske vjeroispovjesti ne treba naravno siliti ali im treba obezbjediti poseban program za trajanja casa vjeronauke...
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18326
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#168

Post by GandalfSivi »

A bas sam lijepo bio raspolozen jutros...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#169

Post by DaysleepeR »

neka nam je Bog na pomoći

nemogu da vjerujem da neki čista obraza ovdje zagovaraju da mi treba da se ugledamo na genocidnu tvorevinu i tamošnju praksu

:x
bibliotekar
Posts: 126
Joined: 19/02/2007 23:21

#170

Post by bibliotekar »

ma nije him dobro...a nije dobro ni onaj koji posalje svoje dijete u vrtic...bilo kakav...bilo gdje...taj sam sebi jamu kopa....
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#171

Post by Bumbar »

DaysleepeR wrote:neka nam je Bog na pomoći

nemogu da vjerujem da neki čista obraza ovdje zagovaraju da mi treba da se ugledamo na genocidnu tvorevinu i tamošnju praksu

:x
:( :(

@gandalf...isto mi je i samoj :x
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#172

Post by banjaluka078 »

manga wrote:Kad fino u banja luci pop dolazi za nekakvog svetog nikolu i onda i nasa djeca treba da uce od malih nogu koje su vjere i da se ne stide sto su muslimani.
Ima i toga:
Djed Hidžr iz fijakera djeci dijelio paketiće
http://www.dnevni-list.ba/?mdls=1&mdls_tip=2&nid=17925
Btw. ne dolazi im pop za svetog Nikolu, nego sveti Nikola. Logicno. :D
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#173

Post by deset_u_pola »

chuchumbamayumbe wrote:
deset_u_pola wrote:
mIRCerka wrote: ne postaje...
samo neke od nas koji zelimo ostati ovdje u Sarajevu i BiH dok ne umremo tjera da planiramo da NE RADJAMO djecu, jer ne znam zasto bih ja nesto nosila 9 mjeseci u sebi i onda ga izbacila u ova govna silna...
Stvarno je svaka normalna i argumentirana rasprava sa vama islišna.

Toliko ne povezanih stvari iznosiš i ti i ovaj mostarac. O čemu pričate vi?

Ponovo pitam - gdje je ovdje demokratija i pravo većine da se njihove želje poštivaju? Ili će opet manjina nametati mišljenje većini?!


Možda se ne bi javio na ovu temu, da se nije pojavila slika žene koja je porkivena a koju kažu "zar želite da vam ona odgaja djecu."
Demokratija se prvenstveno zasniva na postivanju prava manjine, ako nisi znao.
Obrnuto od toga se zove, pomozi mi, ne mogu da se sjetim prave rijeci...
Samo nastavi, sjetit ćeš se, pametan si, valjda. Da ti pomognem, to se dešavalo u zadnjih 50-60 godina, a danas ima ostataka takvog ponašanja.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#174

Post by nosara »

Manga i ostale mange, ako vam treba neko crtat i stalno uljevat u tikvu sta ste i ko ste onda to upravo niste! Ovo se odnosi na sve ljubitelje svih vjeronauka, brez obzira na "model i godiste"!
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#175

Post by poplava »

manga wrote:Treba da se uvodi vjeronauka !!! Kad fino u banja luci pop dolazi za nekakvog svetog nikolu i onda i nasa djeca treba da uce od malih nogu koje su vjere i da se ne stide sto su muslimani. A ovi ostali koji nisu islamske vjeroispovjesti ne treba naravno siliti ali im treba obezbjediti poseban program za trajanja casa vjeronauke...
Ma ja, to je najbolje napraviti replikaciju RS i ovde, i onda ce nam nastupiti blagostanje... A ovi kojima se ne svidja, neka polako razgule tamo gdje im je dobro (citaj mjesto) ili neka se prilagode posebnom programu. Sto mi ovo zvuci nekako poznato, kao da sam to vec vidio u istoriji...
Post Reply