Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#126

Post by karanana »

mIRCerka wrote:
karanana wrote:
mostarac wrote:
Nije problem sto je pokrivena i to je njeno pravo i niko nema pravo da joj to ospori ili je ugrozi u tome. Problem nastaje onog momenta kad ona pocinje da svoju ideologiju plasira djeci. Komunizam je zloupotrebljavao djecu pionirima, ma koliko se ja sa sjetom sjecao trenutka kad sam postao pionir, ali to je bila klasicna zloupotreba djece u politicke svrhe. Ovo je isto sranje samo drugo pakovanje i ona na to nema ama bas nikakvo pravo.
Ja ali u komunizmu nisi mogao birati hoces li ti ili tvoje djete biti ili ne biti pionir. Ovdje imas izbor, hoces li ili neces slati dijete na vjeronauk je izbor tebe kao tate/babe.
istina, sad ti je izbor ili da ide na cas vjeronauke, ili da lunja ispred skole...
Dok ne jebes mater nekome i ne prevrnes mu sto...
E ako je to u pitanju, onda ovo jeste problem. Ali ako ovako nesto ne utice na vec odredjeni raspored rada vrtica odnosno ako djeca koja nece ici na vjeronauk nece biti na ulici, i ako ce se vjeronauk odvijati poslije normalnog rada vrtica ili za vrijeme dok se druga djeca igraju ili rade nesto drugo u vrticu, onda ne vidim veliki problem.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#127

Post by klixober »

Ja sam generalno za to da se vjeronauka ne treba uciti ni u skolama ni u vrticima,ali ne vidim nacin kako nesto tako zabraniti vladajucoj politickoj eliti i primitivnom narodu.U skolama su djeca vec odvojena kada dode red na vjeronauku,bilo je samo pitanje vremena kada ce to biti i na vrticima.Jos samo da na fakultetima to uvedu :-)
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#128

Post by karanana »

banjaluka078 wrote:Haj'te u Banjaluku na kafu. Ja castim. :)
castis li i sa cevapima kod muje?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#129

Post by mIRCerka »

karanana wrote:
banjaluka078 wrote:Haj'te u Banjaluku na kafu. Ja castim. :)
castis li i sa cevapima kod muje?
Ne mozes preko reda, prva sam se javila, a svakako cu prije teb u BL ici, stoga stani u red molicu lijepo. Da si isao na vjeronauku, znao bi kako se ponasa :oops:
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#130

Post by obuca »

ma nije ba al stvarno danas idem i dolazim u ned. kasno ali eto Zdogovorite se i javnite na pipi pa se vidimo :)
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#131

Post by mostarac »

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#132

Post by banjaluka078 »

mIRCerka wrote:
karanana wrote:
banjaluka078 wrote:Haj'te u Banjaluku na kafu. Ja castim. :)
castis li i sa cevapima kod muje?
Ne mozes preko reda, prva sam se javila, a svakako cu prije teb u BL ici, stoga stani u red molicu lijepo. Da si isao na vjeronauku, znao bi kako se ponasa :oops:

Moze i kod Muje, mada su Mahini sad puno bolji, nisu premasni, a sis-cevap je taman biberli... :D A imamo i jedno novo doner mjesto. Bez brige, necete biti gladni. :)
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#133

Post by Zox »

banjaluka078 wrote:
Zox wrote:Podapisujem i ja mostarca, ali uzalud.

Dodao bih jos jedno pitanje za ove koji pitaju kako je u Banjaluci. Grozno, bio sam nedavno, pravio reportazu. Hocete li da tako bude i u Sarajevu?
PA ONDA TO VISE RECITE!!!
I nemojte se busati MOJIM bosanstvom (i hercegovastvom :) ) samo kad vam to sitnopilicarski odgovara.
Zox, evo ja sam napisala kako je u BL: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 67#1678267

Ne znam kakvu si reportazu pravio i ko ti je bio izvor informacija, ali ako si razgovarao za predstavnicima IZ BL, onda uzmi informacije s malo rezerve, jer sam ja neki dan vidjela kako u izvjestaju o stanju u BL pisu da ovdje ima 15 hiljada Bosnjaka (u njihovom slobodnom prevodu: muslimana), a nas ovdje saka jada, po optimisticnoj procjeni
i ukljucujuci i prigradska naselja ima nas nekih 3 hiljade.
Znam, potrudili smo se da napravimo objektivnu sliku (za stranu televiziju), situacija na terenu je opovrgla zvanicnike, u to nema sumnje.
Ovo "grozno" sam napisao bez zelje da bilo koga uvrijedim, u svakom slucaju. Htio sam napraviti point.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#134

Post by Jara »

Mirci, ne znam je....ali znam da "drugima" traže potvrde od popova , s ocjenom...nije loše za prosjek :D
Nisam...U moje doba bile samo džamije i crkve za tu svrhu...mejtefi bili puniji nego sada... :-)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7435
Joined: 16/01/2007 23:38

#135

Post by banjaluka078 »

Zox wrote: Znam, potrudili smo se da napravimo objektivnu sliku (za stranu televiziju), situacija na terenu je opovrgla zvanicnike, u to nema sumnje.
Ovo "grozno" sam napisao bez zelje da bilo koga uvrijedim, u svakom slucaju. Htio sam napraviti point.
Ma nema frke, nisam bila "s bodljama". :) Nego znam kako ovi izvori koje sam spomenula vole davati brojke za koje nemaju osnova i pokrica, pa zato kazem.
Ako prilog bude emitovan ili dostupan negdje kod nas, voljela bih ga vidjeti.
moljac
Posts: 10
Joined: 28/01/2008 09:19
Location: Sarajevo

#136

Post by moljac »

Vidim ja da je ovo uzelo maha. Ajde mi samo racite kome se zaliti!? Imam dvoje djece! Jedno ide u skoli,a drugo u obdaniste. U skoli naravno imaju vjeronauku,a sad treba i u obdnistu da nas maltretiraju s tim. Inace svake godine u obdaniste dodju ilahije i pjevaju za bajram,a vaspitacice naravno nikog ne pitaju hoce li njegovo dijete tome prisustvovati ili ne. Meni je nevjerovatno da djeca nemaju daske na wc skoljci, kao ni toalet papir i o tome se niko ne prica a kamo li anketira! Važno je da dovedu popove i hodže,a ostalo ce onaj odozgo napraviti. Ja sam licno doživjela da me direktor škole pozdravlja sa selam a ni ime mi ne zna i da mi kaže kako su vjernici divni ljudi. Valjda su ostali majmuni sta li drugo!? Ne podržavam vjeru u skolama ni u obdanistima, to je privatna stvar. S obzirom da vjerskih objekata ima na sve strane vodite tamo djecu pa nek uce sta ko misli da treba da uci, ali pustite i nas druge da živimo.
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#137

Post by m_myers »

Citajuci Vaše postove, jako je lijepo zaključiti da ovdje postoji grupacija ljudi koja ima slična pozitivna mišljenja oko društveno (da tako kažem) korisnih tema.

Međutim, kao što je 100x bilo već ranije receno, ljudi poput nas,nažalost, su promili ovog nakaradnog društva, a kritična masa ljudi su oni drugi,njihov glas se sluša,jer je brojniji. Njima online peticije ne znace ništa! To su oni koji pitaju cable operatere: "A na kojem mi je kanalu onaj Internet, jel to ono odmah iza DM televizije??" :(
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#138

Post by obuca »

skole ce na bit ko one po afganistanu prljave i zapustene,al neka vjere :x
deset_u_pola
Posts: 247
Joined: 06/07/2005 14:58

#139

Post by deset_u_pola »

Stvarno mi nije jasan žar jednog broja forumaša da svoje fustracije ispoljava ovdje.

Zaista predlažem da otete u Banjaluku na kafu, da vidite šta djeca tamo uče u vrtićima i kakve im slike (bosanski: ikone) vise po zidovima.

Ali nije to bitno šta je tamo, bitno je šta je ovdje.

Koliko vas osobno poznaje ženu čije slike stavljate na forum i pljujete po njenom hidžabu? Jeste li pitali njene saradnike, kolege, uposlenike o tome kakva je ona. Znači, čim je pokrivena treba joj sve po spisku. I pisati FUJ i slične bljuvotine. Ja je osobno ne znam, ali znam znam nekoliko osoba koje rade tamo i nikad se nisu žalili. Čak nisam čuo da se roditelji žale.

I gdje je sada demokratija u koju se busate? Znači čak iako većina roditelja koji plaćaju boravak svoje djece smatra da treba uvesti vjeronauku u obdanište, ista se neće uvesti jer manjina roditelja smatra suprotno. Ako zakon to dozvoljava, šta se vi koji klinac uzbuđujete?!

Ako vam se ne sviđa, fino djecu upišite u Istočno Sarajevo. Mislim da je i puno jeftinije.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#140

Post by mIRCerka »

Jara wrote:Mirci, ne znam je....ali znam da "drugima" traže potvrde od popova , s ocjenom...nije loše za prosjek :D
Nisam...U moje doba bile samo džamije i crkve za tu svrhu...mejtefi bili puniji nego sada... :-)
jbg, sto sam ja ubjedjena da smo mi isle u razred isti u srednjoj :D:D:D:D


*******************************************
Ne sekiram se, ovo nije proslo sad za sad...
m_myers
Posts: 72
Joined: 29/06/2007 10:49
Location: Daleko od pameti

#141

Post by m_myers »

deset_u_pola wrote:
Ako vam se ne sviđa, fino djecu upišite u Istočno Sarajevo. Mislim da je i puno jeftinije.
Nema potrebe, jer ti i tebi slični će napraviti ovdje Zapadno Sarajevo!
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#142

Post by obuca »

deset_u_pola wrote:Stvarno mi nije jasan žar jednog broja forumaša da svoje fustracije ispoljava ovdje.

Zaista predlažem da otete u Banjaluku na kafu, da vidite šta djeca tamo uče u vrtićima i kakve im slike (bosanski: ikone) vise po zidovima.

Ali nije to bitno šta je tamo, bitno je šta je ovdje.

Koliko vas osobno poznaje ženu čije slike stavljate na forum i pljujete po njenom hidžabu? Jeste li pitali njene saradnike, kolege, uposlenike o tome kakva je ona. Znači, čim je pokrivena treba joj sve po spisku. I pisati FUJ i slične bljuvotine. Ja je osobno ne znam, ali znam znam nekoliko osoba koje rade tamo i nikad se nisu žalili. Čak nisam čuo da se roditelji žale.

I gdje je sada demokratija u koju se busate? Znači čak iako većina roditelja koji plaćaju boravak svoje djece smatra da treba uvesti vjeronauku u obdanište, ista se neće uvesti jer manjina roditelja smatra suprotno. Ako zakon to dozvoljava, šta se vi koji klinac uzbuđujete?!

Ako vam se ne sviđa, fino djecu upišite u Istočno Sarajevo. Mislim da je i puno jeftinije.
opet ti :-) ako su podobni radnici nisu se ni imali za sta zalit jer rade na razjebavanju normalnog naroda. ne mi necemo ici u RS idite vi piiiiiip
sto ste navalili vise na drzavne stvari imate adekvatna mjesta za vjeru pa voz tam i provodite sta hocete. et ona hanuma je tako divna :x :x
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#143

Post by mIRCerka »

deset_u_pola wrote:Stvarno mi nije jasan žar jednog broja forumaša da svoje fustracije ispoljava ovdje.

Zaista predlažem da otete u Banjaluku na kafu, da vidite šta djeca tamo uče u vrtićima i kakve im slike (bosanski: ikone) vise po zidovima.

Ali nije to bitno šta je tamo, bitno je šta je ovdje.

Koliko vas osobno poznaje ženu čije slike stavljate na forum i pljujete po njenom hidžabu? Jeste li pitali njene saradnike, kolege, uposlenike o tome kakva je ona. Znači, čim je pokrivena treba joj sve po spisku. I pisati FUJ i slične bljuvotine. Ja je osobno ne znam, ali znam znam nekoliko osoba koje rade tamo i nikad se nisu žalili. Čak nisam čuo da se roditelji žale.

I gdje je sada demokratija u koju se busate? Znači čak iako većina roditelja koji plaćaju boravak svoje djece smatra da treba uvesti vjeronauku u obdanište, ista se neće uvesti jer manjina roditelja smatra suprotno. Ako zakon to dozvoljava, šta se vi koji klinac uzbuđujete?!

Ako vam se ne sviđa, fino djecu upišite u Istočno Sarajevo. Mislim da je i puno jeftinije.
vec smo imali temu o ikonama svetog Save, inace zastitnika obrazovanja, u skolama RS.
Ovo je tema o NELEGALNOM anketiranju roditelja djece u vrticima u Sarajevu, koji imaju islamski podobna imena.

Ako si ti za to da je sve islamsko ili sve "nase" ok, a sve ostalo je ovako ili onako, onda se probaj izboriti za etnicko-religijski cist entitet za sebe i svoje istomisljenike.
Od silne multikulti Sarajevo price ostade samo Sarajevo.
silence_is_sexy
Posts: 508
Joined: 01/10/2002 00:00
Location: Sarajevo

#144

Post by silence_is_sexy »

Imamo preko 260 uposlenika na osam općina Kantona Sarajevo, imamo svoje objekte i organiziramo svoju djelatnost. Imamo djecu jasličkog uzrasta, mada taj termin jaslički uzrast nije prikladan, ne znam odakle. Zna se šta su jaslice, to asocira na nešto drugo.
jos jedan biser godpodje Arzije Mahmutović. sad joj osim deda mraza smeta i naziv "jaslice" jer je valjda ova velika vjernica i tu pronasla trag jedne druge (bratske?) religije pa joj ta "asocijacija" uzasno smeta. sada trebamo sacekati neku adekvatanu "novobosansku" zamijenu za ovaj termin koji nece asocirati na "pogresne" religije.
Znam da me Svevišnji gleda i da moram biti u skladu sa tim emanetom. Moj emanet u ovom slučaju je odgovornost za djecu, odgovornost za odgoj najmlađe populacije, za plaće i naknade uposlenih. Kad to ističem moram reći da je moja želja kada sam bila na hadždžu i pored Kabe, što sam i zamolila Allaha dž.š., da svi koji su zaposleni u našoj ustanovi jedu hajirli i halal nafaku. To je znak da će sigurno biti dobri.
jebo te dan. kad ovo citas pomislio bi da joj rijaset daje platu....


(iz intervjua za preporod - http://www.preporod.com/content/view/441/126/)
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#145

Post by mostarac »

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:18, edited 1 time in total.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#146

Post by mostarac »

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:18, edited 1 time in total.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#147

Post by klixober »

deset_u_pola wrote:Zaista predlažem da otete u Banjaluku na kafu, da vidite šta djeca tamo uče u vrtićima i kakve im slike (bosanski: ikone) vise po zidovima.
To sto su oni u Banjaluci uveli pravoslavni serijat,srusili sve dzamije,uveli krsne slave svega i svacega,mi ovdje treba da im vratimo?
Bolesna logika!
Zelim da moje dijete odrasta u zdravoj sredini i ne da se vec u vrticu odvaja od prijatelja.Vjerskih objekata ima i previse,zjape poluprazni,svako ima priliku da nauci o religiji ono sto ga zanima.
Umjesto casova vjeronauke u vrticima i skolama pametnije je da se uvede predmet opste kulture i tolerancije medu ljudima.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#148

Post by mIRCerka »

mostarac wrote:
mIRCerka wrote:
deset_u_pola wrote:Stvarno mi nije jasan žar jednog broja forumaša da svoje fustracije ispoljava ovdje.

Zaista predlažem da otete u Banjaluku na kafu, da vidite šta djeca tamo uče u vrtićima i kakve im slike (bosanski: ikone) vise po zidovima.

Ali nije to bitno šta je tamo, bitno je šta je ovdje.

Koliko vas osobno poznaje ženu čije slike stavljate na forum i pljujete po njenom hidžabu? Jeste li pitali njene saradnike, kolege, uposlenike o tome kakva je ona. Znači, čim je pokrivena treba joj sve po spisku. I pisati FUJ i slične bljuvotine. Ja je osobno ne znam, ali znam znam nekoliko osoba koje rade tamo i nikad se nisu žalili. Čak nisam čuo da se roditelji žale.

I gdje je sada demokratija u koju se busate? Znači čak iako većina roditelja koji plaćaju boravak svoje djece smatra da treba uvesti vjeronauku u obdanište, ista se neće uvesti jer manjina roditelja smatra suprotno. Ako zakon to dozvoljava, šta se vi koji klinac uzbuđujete?!

Ako vam se ne sviđa, fino djecu upišite u Istočno Sarajevo. Mislim da je i puno jeftinije.
vec smo imali temu o ikonama svetog Save, inace zastitnika obrazovanja, u skolama RS.
Ovo je tema o NELEGALNOM anketiranju roditelja djece u vrticima u Sarajevu, koji imaju islamski podobna imena.

Ako si ti za to da je sve islamsko ili sve "nase" ok, a sve ostalo je ovako ili onako, onda se probaj izboriti za etnicko-religijski cist entitet za sebe i svoje istomisljenike.
Od silne multikulti Sarajevo price ostade samo Sarajevo.
i svaki dan u svakom pogledu sve vise postaje teheran :x :x :x :x
ne postaje...
samo neke od nas koji zelimo ostati ovdje u Sarajevu i BiH dok ne umremo tjera da planiramo da NE RADJAMO djecu, jer ne znam zasto bih ja nesto nosila 9 mjeseci u sebi i onda ga izbacila u ova govna silna...
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#149

Post by poplava »

luciferino wrote:Kaže dotična gospoja da "bez vjere nema zdrave ličnosti". :oops:

Ja sam za otvaranje privatnih, elitnih škola i vrtića građanskog karaktera.
Izgleda da je su ovakve izjave nesto sasvim normalno za vladajucu garnituru u obrazovanju - direktor skole u koju ide moja cerka smatra da je neko "dobar covjek samim tim jer je vjernik". Mozda je to u nekom idealnom slucaju tacno, ali da li to znaci da ja, ako nisam vjernik, nisam dobar covjek ili sam mozda sumnjiv u najmanju ruku pa tek treba da se dokazem za razliku od sretnika koji jesu vjernici? Ovo nije rekla-kazala, ovo je on rekao u svom govoru na savjetu skole.
U toj istoj skoli, na casu vjeronauke (ne moram reci koje, podrazumijeva se) sestorica-sedmorica djecaka su povalili na pod svog druga iz razreda i izudarali ga nogama, samo zato sto je fizicki manji i slabiji od njih. Za to vrijeme, efendija je bio negdje napolju, a djeca su ostavljena sama da crtaju. Eto toliko o tome sta se tamo uci...
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#150

Post by FFK as Lucy01 »

Apsolutno sam protiv uvodjenja religije u vrtice, skole i sve ostale javne ustanove....

Mnogo bogatije drzave nego BiH ne mogu priustiti da uvedu vjeronauku u sredine koje su multivjerske i multikulturne....jer to mnogo kosta. I mislim da uvodjenje vjeronauke nema apsolutno nikakve veze sa vjerom i religijom, ali i ma i te kako sa politikom.
Interesatna je jos jedna karakteristika naseg naroda: niko nije pisao peticiju da se izgradi veliki park (recimo tamo gdje je velika potreba za jednim), ali se koplja lome oko toga sta da se radi sa religijom. I dok smo mi zabavljeni diskusijama oko toga ko je prvi poceo to da radi ("mi" ili "oni") i zasto bi to bilo dobro ili lose....drzava je i dalje podijeljena, i dalje je vise od 50% populacije na rubu egzistencije, nezaposlenost je i dalje velika, a perspektiva onih skolovanih i obrazovanih, koji ovu zemlju mogu povuci naprijed, mala....i cilj je postignut.

Svadjamo se oko stvari koje bi trebale ostati u okvirima porodice i familije (mi smo izgleda, jedini narod kojem je nacionalnost i vjerska opredijeljenost u gene utkana :roll: ), a o onim zivotno vaznim, niko i ne razmislja....

I djeca ce nam biti vjerski i nacionalno "podobna" i "osvijestena", ali ne znam kako ce to pomoci da postanu bolji ljudi...
Post Reply