Zatvaranje željezare u Zenici?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply

Podrzavate li totalno zatvaranje ArcelorMittal zeljezare u Zenici?

Da
54
47%
Ne
53
46%
Ne znam
8
7%
 
Total votes: 115

User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#151 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Jimmy McNulty wrote:ŽRS sam sebi ovim potezom skače u stomak. Ljudi u Prijedoru idu na čekanje, Zenica rudu može nabaviti brodovima iz Indije što je i radila u nekoliko navrata pa dovlačit iz Ploča, a ŽRS ostade bez ikakvog prijevoza. Kakvi genijalci :lol:
Nisam to znao. Znao sam da je jednom dosla posiljka u Ploce ali sam isto cuo da su i Kinezi dampingski celik putem neke luke u Srbiju dovozili.

Steta pa ne znamo radit itd. Pa da imamo nesto u slucaju da propadne Mital i zeljezara. A ni vizije nemamo kako da razgovaramo sa Mital-om da prosiri proizvodnju a ne samo zica da se proizvodi.

Nadam se da si upravu Dzimi.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#152 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Jimmy McNulty »

ZRS digla kredit od 50 miliona maraka i misle sad vracat preko Mittala :-) U Zenici imaju zalihe rude za naredna 2 mjeseca i mogu cekat sa pregovorima, ako zagusti stize brod iz Indije i vozdra, a ovi Indijanci ce ostat bez prijevoza i mozda ce cak dobiti zabranu da skroz dovlace do Zeljezare u Zenici nego ce ZFBiH preuzimati u Maglaju. Pa kakvi kreteni vode te ZRS, fakat mi nije jasno, nemoguce da su toliko glupi.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#153 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by notsure »

Jimmy McNulty wrote:ŽRS sam sebi ovim potezom skače u stomak. Ljudi u Prijedoru idu na čekanje, Zenica rudu može nabaviti brodovima iz Indije što je i radila u nekoliko navrata pa dovlačit iz Ploča, a ŽRS ostade bez ikakvog prijevoza. Kakvi genijalci :lol:
Je li popravljen terminal u Pločama?
Može li brod istovariti rudu?
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatsk ... e/7706487/
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#154 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Jimmy McNulty »

Mislim da jest.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#155 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Zabrinut sam za Zeljezaru u Zenici tj., Acelor Mittal. Strah me je i imam bojaznost ne znam koliko opravdanu da ce se zatvoriti mozda. Nisam upucen koliko je Acelor Mittalska zeljezara rentabilna. Je li na granici rentabilnosti ili?

Uz sve sta se desava u svijetu prilicno sam zabrinut jer mi zavisimo dosta od zeljezare. Znam zagadzuje itd., znam da je veliki ekoloski problem itd., ali ne znam sta bi da se zatvori uradili. Ostalo bi na hiljade ljudi bez posla i mnoge porodice bez primanja ukljucujuci i moju.
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#156 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by notsure »

Sanjarko wrote: 13/03/2020 10:33 Zabrinut sam za Zeljezaru u Zenici tj., Acelor Mittal. Strah me je i imam bojaznost ne znam koliko opravdanu da ce se zatvoriti mozda. Nisam upucen koliko je Acelor Mittalska zeljezara rentabilna. Je li na granici rentabilnosti ili?

Uz sve sta se desava u svijetu prilicno sam zabrinut jer mi zavisimo dosta od zeljezare. Znam zagadzuje itd., znam da je veliki ekoloski problem itd., ali ne znam sta bi da se zatvori uradili. Ostalo bi na hiljade ljudi bez posla i mnoge porodice bez primanja ukljucujuci i moju.
Zatvorilo se Metalno, zenicatrans, komrad, da ne nabrajam više... i svi se nekako snašli, snaćete se i vi.
Napravite radnu akciju, izrežete i izvezete staro željezo u njemačku, ostaće vam i viška para. Kad se sve poravna, dovešće Pirseta i Ekru ili možda braću Arape da zidaju i betoniraju... eto posla do penzije, vratićeš i kredit i djeca će tu stanove kupiti.

Image
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#157 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by MorningStar »

Samo zatvoriti , razvijati agrarnu ekonomiju smilja,prepelicijih jaja i ljekovitog bilja.Doviti za sto bolji urod.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#158 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Opet priča kruži da će se zatvoriti željezara. Ne zbog štrajka.

Sad da li pritišće Mittal tako radnike, ne znam.
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#159 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by doktor78 »

Direktoru zabranjen izlazak iz zemlje :skoljka:
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10539
Joined: 10/03/2022 22:16

#160 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by ZoomZoomKiwi »

Zenica na vodi umjesto Željezare!!! :bih:
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#161 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by nivla »

stavih gore da se treba zatvoriti, ali puno bolje rjesenje naplacivati im struju po berzovnoj cijeni a ne povlastenoj kao sto je sad slucaj
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#162 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by sehohari »

Da, da, zatvoriti.
Pa onda u idućoj rečenici žaliti što ljudi ide van.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#163 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by nivla »

sehohari wrote: 13/11/2023 20:04 Da, da, zatvoriti.
Pa onda u idućoj rečenici žaliti što ljudi ide van.
ali koga zavaravati i lagati da mu je perspektiva da ce u zeljezari docekat penziju ako mlad pocne raditi u zeljezari, prije nekih 10ak godina inzenjeru plata bila 600km, moze pod kljuc s takvim uslovima i perspektivom, kolegica radila dok nije otisla u njemacku
ista stvar i sa ovim prevent pogonima radis svaki dan po 12 sati od pon-subote(subotom skraceno na 8h) i plata bila 600-800km za posao inz, sva raja sto je tamo radila napustila robovlasnika, plati te vise samo kad mora tj kad te salje sluzbeno u njemacku
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#164 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

od subote je visoka peć na toplom režimu dok su Čeličana i Valjaonice obustavile proizvodnju.
Prekopirano s teme Zenicani. Prica kruzi da ce se zatvoriti mozda, ali mozda je to pritisak na radnike radi strajka u vezi plata itd.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#165 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by sehohari »

nivla wrote: 13/11/2023 20:12
sehohari wrote: 13/11/2023 20:04 Da, da, zatvoriti.
Pa onda u idućoj rečenici žaliti što ljudi ide van.
ali koga zavaravati i lagati da mu je perspektiva da ce u zeljezari docekat penziju ako mlad pocne raditi u zeljezari, prije nekih 10ak godina inzenjeru plata bila 600km, moze pod kljuc s takvim uslovima i perspektivom, kolegica radila dok nije otisla u njemacku
ista stvar i sa ovim prevent pogonima radis svaki dan po 12 sati od pon-subote(subotom skraceno na 8h) i plata bila 600-800km za posao inz, sva raja sto je tamo radila napustila robovlasnika, plati te vise samo kad mora tj kad te salje sluzbeno u njemacku
Dokle god ima radnika, znači da se isplati.

Nema niko pravo da nekoga natjera da izgubi posao i počne skupljati željezo i rudu sa otpada.

Najlakše je iz toplog doma i ležihljebarskog posla vikati da se zatvore industrijski pogoni.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#166 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by nivla »

nek taj industrijski pogon u de facto privatnom vlasnistvu placa el energiju po trzisnoj cijeni, kao sto treba uvesti i strozije kontrole o zagadjenju koje mittal siri pa isto sprijeciti visokum kaznama za svaki “slucajni” incident, pa nek onda ne zatvaraju

sto se radnika tice tu bi vec trebala drzava uskociti, jer jeftinije je njih platit da budu kuci nego davati im struju po povlastenoj cijeni bez ikakve eko kontrole
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#167 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ovo samo Zeničani mogu zatvoriti i niko više. Zna li se koliko tačno ljudi zapošljava AM? KOlilo je direktno vezanih kompanija i ljudi?

Željezara u centru jednog grada je koncept koji je napušten prije 50tak godina.

Ako je nekad bila simbol nastanka Zenice, ako se nastavi ono zagađenje, postaće i simbol nestanka.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#168 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

studiorum_tuzlaensis wrote: 14/11/2023 22:40 Ovo samo Zeničani mogu zatvoriti i niko više. Zna li se koliko tačno ljudi zapošljava AM? KOlilo je direktno vezanih kompanija i ljudi?

Željezara u centru jednog grada je koncept koji je napušten prije 50tak godina.

Ako je nekad bila simbol nastanka Zenice, ako se nastavi ono zagađenje, postaće i simbol nestanka.
Oko 2.000 i nešto. Direktno. Onda ima ovih šta rade indirektno za Mittal, jeftinije mu tako poslovati.

Željeznice FBiH dosta zavise kako sam razumio od Mittala.

Udarac na grad i željeznice bi bilo zatvaranje željezare iako sad samo pravi žicu.

Svaki grad koji je imao željezaru, a koja je propala ili se zatvorila je u svijetu postao grad duhova kako znam.

Jedino Filadelfija izuzetak ako se ne varam.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#169 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Ci-Nick »

Šta vam je ljudi,.. ne zatvara se željezara koja je pretplošle godine ostvarila 200 miliona dobiti i otplatila sve dugoročne kredite.
Zatvaranjem bi Mitall bio istisnut sa tržišta BiH i Srbije, dakle jačaš konkurenciju.
U Mittalu će biti nekih promjena i reorganizacije ali sigurno ne i gašenja proizvodnje.
Mittal je upravo počeo sa prozvodnjom čeličnih vlakana. Da je bilo planirano zatvaranje ne bi investirali u toplanu.
Jednostavno dok ima rude u Prijedoru i Ljubiji u Zenici će da puši.
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#170 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

naravno da nece zatvoriti. zele samo smanjiti proizvodnju da bi cijena otisla prema gore, a to ih najmanje kosta tamo gdje su troskovi obustave najmanji. manji su im troskovi za plate ovdje, nego u Fra ili De kao i svi ostali troskovi u toplom rezimu... pitanje zatvaranja mozemo pokrenuti tek onda kada bude zatvorena neka u EU ili kad mi sami udjemo u EU, a ti datumi su skoro identicni - nesto kao 30. februar ili 31. april...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#171 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Do Decembra ide ovako stanje, dalje se ne zna šta će biti.

Zatvori se i Prevent.
Post Reply