Zatvaranje željezare u Zenici?

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply

Podrzavate li totalno zatvaranje ArcelorMittal zeljezare u Zenici?

Da
54
47%
Ne
53
46%
Ne znam
8
7%
 
Total votes: 115

belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#126 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

Ci-Nick wrote:
Vizionar 1985 wrote:
ExNihilo wrote:Aproksimativno, koliko iznosi prosječna plata u zaraŽelje?
Pa ne znam, nija manja od 5-6 sto km, a niko ne radi po 12 sati.
Ubise se od rada po drugim preduzecima po 12 sati za 3-4 stoje km.
Ovi iz vrha imaju preko 12 stoja km to znam.
Plate u Mittalu (sa toplim obrokom od 100 KM) su od cca. 800 KM pa do nemam pojma,.. 5000 KM (ne računajući generalnog).
Znam da su svi sa VS spremom preko milje,.. da su šefovi od 2 do 3 milje,.. prosjek je sigurno između 1.100 i 1200 KM ( sa toplim obrokom ).
:thumbup:
to je to otprilike, s tim da treba dodati da svi imaju obezbijedjen jedan obrok dnevno, ili ako to ne koriste to je onda nekih dodatnih 45 KM, plus placen prevoz svima koji zive dalje od gradske linije autobusa ili dalje od 6 kilometara (kojih ima veliki broj).
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#127 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Ci-Nick wrote:
Vizionar 1985 wrote:
ExNihilo wrote:Aproksimativno, koliko iznosi prosječna plata u zaraŽelje?
Pa ne znam, nija manja od 5-6 sto km, a niko ne radi po 12 sati.
Ubise se od rada po drugim preduzecima po 12 sati za 3-4 stoje km.
Ovi iz vrha imaju preko 12 stoja km to znam.
Plate u Mittalu (sa toplim obrokom od 100 KM) su od cca. 800 KM pa do nemam pojma,.. 5000 KM (ne računajući generalnog).
Znam da su svi sa VS spremom preko milje,.. da su šefovi od 2 do 3 milje,.. prosjek je sigurno između 1.100 i 1200 KM ( sa toplim obrokom ).
Pa na cistacice i slicno mislim, nemaju manje od 5-6 stoja.
Zavisi sve, nisam najbolje upucen.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#128 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

belfy wrote: :thumbup:
to je to otprilike, s tim da treba dodati da svi imaju obezbijedjen jedan obrok dnevno, ili ako to ne koriste to je onda nekih dodatnih 45 KM, plus placen prevoz svima koji zive dalje od gradske linije autobusa ili dalje od 6 kilometara (kojih ima veliki broj).
U bonovima, al im vrijede bonovi.
3 km ak se ne varam. Moze se sto sta kupit za njih, ribe u konzervi, kolaci, pavlake itd.
Prodaju ih za manje oni koji imaju visak a ne koriste ih.

Ma kazem na drzavnu sisu i mital u Ze se najbolje uvalit.
Najvece plate.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#129 Re: Vrijeme za totalno zatvaranje AM zeljezare u Zenici!?

Post by sarajevo999999 »

belfy wrote:ja radim u toj fabrici i slazem se sa koltom. posto je on (cini mi se) iz sarajeva lako se dogovorimo. nek nam prebace nesto federalnih ministarstava, pokoju ambasadu i centralu poste, elektrodistribucije ili telekoma da se imaju ti ljudi gdje zaposliti i nek zatvaraju. ja bih radije radio u nekoj od navedenih institucija sigurno, a kvalifikacije i iskustvo imam. ljudima koji bi u sarajevu izgubili posao nek daju te otpremnine koje bi davali ovamo i da budu dovoljne da oni pokrenu neki privatni biznis. jel moze ovako kolte?
Znaci Pejgambere :thumbup:
detroit-mercy
Posts: 16088
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#130 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by detroit-mercy »

Vizionar 1985 wrote:
detroit-mercy wrote: Eh da mi je osjetiti zeljezare miris dima :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Bilo bi bolje bez dima, al sta koja proizvodnja i ko bi u Zenicu ulozio.
Al najvaznije u sta ulozit, sta to mi mozemo proizvodit.
Plest sepete i tesat nanule :mrgreen: sve organic, to se sad trazi :mrgreen: .
Moze zamislit, isteses kolmpe ili nanula i to od organske bukovine :mrgreen: ima da ide ko halva.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#131 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

Vizionar 1985 wrote:
belfy wrote: :thumbup:
to je to otprilike, s tim da treba dodati da svi imaju obezbijedjen jedan obrok dnevno, ili ako to ne koriste to je onda nekih dodatnih 45 KM, plus placen prevoz svima koji zive dalje od gradske linije autobusa ili dalje od 6 kilometara (kojih ima veliki broj).
U bonovima, al im vrijede bonovi.
3 km ak se ne varam. Moze se sto sta kupit za njih, ribe u konzervi, kolaci, pavlake itd.
Prodaju ih za manje oni koji imaju visak a ne koriste ih.

Ma kazem na drzavnu sisu i mital u Ze se najbolje uvalit.
Najvece plate.
vrijednost bona je 3,85 KM u prodaji 2 KM. isplati se i jedno i drugo - koliko god to glupo zvucalo... ako se Zeljezara (ne Mittal) proda i neko drugi bude prodavao takve obroke ici ce definitivno u korist radnikai zaposlenih...
ali Mittal se ne moze mjeriti sa drzavnom sisom... no, slazem se da je daleko bolji od ostalih privatnika u Zenici...
sarajevo999999 wrote:
belfy wrote:ja radim u toj fabrici i slazem se sa koltom. posto je on (cini mi se) iz sarajeva lako se dogovorimo. nek nam prebace nesto federalnih ministarstava, pokoju ambasadu i centralu poste, elektrodistribucije ili telekoma da se imaju ti ljudi gdje zaposliti i nek zatvaraju. ja bih radije radio u nekoj od navedenih institucija sigurno, a kvalifikacije i iskustvo imam. ljudima koji bi u sarajevu izgubili posao nek daju te otpremnine koje bi davali ovamo i da budu dovoljne da oni pokrenu neki privatni biznis. jel moze ovako kolte?
Znaci Pejgambere :thumbup:
ponekad zaboravim i da sam napravio ovakav post... to sto sam iskren nekada i ne ispadne dobro, ali cesce da... :-)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#132 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Toto »

Kolt12 wrote:Mora napokon i ovo neko napisati. Sve znam sto se tice radnih mjesta, placanja poreza, ali ipak najvaznije od svega je zdravlje, Zeljezara u Zenici se mora zatvoriti, jer ne zadovoljava ni minimum ekoloskih standarda. Ljudi se truju u Zenici i regiji, i da se danas zatvori, posljedice ce biti tu narednih decenija.

Ovom problemu se treba pristupiti sa puno paznje. FBIH koja je imala u proslosti koristi od Zeljezare, treba uzeti kredit i dati dobre otpremnine radnicima, a istovremeno oduzeti licencu ArcelorMittal za rad.

Nista se ne brinite, Indijac ne pravi probleme samo u BiH, gdje god ima pogone u Europi, pravi probleme i sa njim vlasti imaju probleme, bilo da su oni ekoloski ili socijalni.

Uglavnom, do tog vremena, FBIH treba poceti kaznjavati AM sa milionskim kaznama. Kamere i aparati za mjerenje kvalitete zraka i radijacije trebaju non stop biti fokusirani na AM zeljezaru. Svaka anomalija, milionska u eurima kazna.

Spasimo Zenicu i srednju Bosnu!


http://www.klix.ba/vijesti/bih/zenicani ... /121120156#

ko je taj koji donosi odluku o zatvaranju i ko bi izvrsio odluku?
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#133 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

Toto wrote:
Kolt12 wrote:Mora napokon i ovo neko napisati. Sve znam sto se tice radnih mjesta, placanja poreza, ali ipak najvaznije od svega je zdravlje, Zeljezara u Zenici se mora zatvoriti, jer ne zadovoljava ni minimum ekoloskih standarda. Ljudi se truju u Zenici i regiji, i da se danas zatvori, posljedice ce biti tu narednih decenija.

Ovom problemu se treba pristupiti sa puno paznje. FBIH koja je imala u proslosti koristi od Zeljezare, treba uzeti kredit i dati dobre otpremnine radnicima, a istovremeno oduzeti licencu ArcelorMittal za rad.

Nista se ne brinite, Indijac ne pravi probleme samo u BiH, gdje god ima pogone u Europi, pravi probleme i sa njim vlasti imaju probleme, bilo da su oni ekoloski ili socijalni.

Uglavnom, do tog vremena, FBIH treba poceti kaznjavati AM sa milionskim kaznama. Kamere i aparati za mjerenje kvalitete zraka i radijacije trebaju non stop biti fokusirani na AM zeljezaru. Svaka anomalija, milionska u eurima kazna.

Spasimo Zenicu i srednju Bosnu!


http://www.klix.ba/vijesti/bih/zenicani ... /121120156#

ko je taj koji donosi odluku o zatvaranju i ko bi izvrsio odluku?
to uopste nije pitanje. pitanje je kako te ljude rapodijeliti i zaposliti negdje drugo. ono na sto sam ja ciljao sa svojim odgovorom. ako se nadje takvo rjesenje moze se zatvoriti vec sutra, jer ce svaki radnik radije raditi u ministarstvu, ambasadi, telekomu, elektroprivredi...nego u Mittalu.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#134 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Toto »

belfy wrote:
Toto wrote:
ko je taj koji donosi odluku o zatvaranju i ko bi izvrsio odluku?
to uopste nije pitanje. pitanje je kako te ljude rapodijeliti i zaposliti negdje drugo. ono na sto sam ja ciljao sa svojim odgovorom. ako se nadje takvo rjesenje moze se zatvoriti vec sutra, jer ce svaki radnik radije raditi u ministarstvu, ambasadi, telekomu, elektroprivredi...nego u Mittalu.
O otpustenim radnicima duzan je da brine onaj ko zatvori zeljezaru. Zato te i pitam.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#135 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

Toto wrote:
belfy wrote:
Toto wrote:
ko je taj koji donosi odluku o zatvaranju i ko bi izvrsio odluku?
to uopste nije pitanje. pitanje je kako te ljude rapodijeliti i zaposliti negdje drugo. ono na sto sam ja ciljao sa svojim odgovorom. ako se nadje takvo rjesenje moze se zatvoriti vec sutra, jer ce svaki radnik radije raditi u ministarstvu, ambasadi, telekomu, elektroprivredi...nego u Mittalu.
O otpustenim radnicima duzan je da brine onaj ko zatvori zeljezaru. Zato te i pitam.
nisi pitao mene nego @kolta, a ja sam njemu dao odgovor kao i tebi...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#136 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Toto »

tek sam poco citat temu od pocetka pa mi se ucinilo da si ti kolt ...
propadaju zeljezare po svijetu .. kakva je buducnost Zenicke u smisu ekonomije i rentabilnosti ??
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#137 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

Toto wrote:tek sam poco citat temu od pocetka pa mi se ucinilo da si ti kolt ...
propadaju zeljezare po svijetu .. kakva je buducnost Zenicke u smisu ekonomije i rentabilnosti ??
koliko ja vidim losa... i sam idem iz iste iz vise razloga. morao bih jako nadugo i nasiroko pisati da bi objasnio bolje, a danas imam veliki (licni) problem i nemam koncentracije da nesto takvo ucinim...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#138 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by ExNihilo »

belfy wrote:
Toto wrote:tek sam poco citat temu od pocetka pa mi se ucinilo da si ti kolt ...
propadaju zeljezare po svijetu .. kakva je buducnost Zenicke u smisu ekonomije i rentabilnosti ??
koliko ja vidim losa... i sam idem iz iste iz vise razloga. morao bih jako nadugo i nasiroko pisati da bi objasnio bolje, a danas imam veliki (licni) problem i nemam koncentracije da nesto takvo ucinim...
Drži se majstore, bit će sve ok.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#139 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

belfy wrote:
Toto wrote:tek sam poco citat temu od pocetka pa mi se ucinilo da si ti kolt ...
propadaju zeljezare po svijetu .. kakva je buducnost Zenicke u smisu ekonomije i rentabilnosti ??
koliko ja vidim losa... i sam idem iz iste iz vise razloga. morao bih jako nadugo i nasiroko pisati da bi objasnio bolje, a danas imam veliki (licni) problem i nemam koncentracije da nesto takvo ucinim...
da dopisem sada kada sam malo bolje:

elem, trenutacno se jako puno toga dogadja u Mittalu. svako nekoliko vremena su nudili stimulativne otpremnine i to je uvijek bio burniji period. sada je, opet, dosao taj period, ali sa potpuno drugacijim uslovima. prije su stimulisali starije ljude, tj. one kojima nedostaje krace do penzije (dajuci vecu stimulaciju), dok sada postupaju suprotno. sada stimulisu mladje ljude da idu vecim otpremninama. nema ih puno kojima to pase, ali broj nije zanemariv. samo onima koji se prijavljuju za otpremnine broj zaposlenih u Mittalu ce pasti ispod 2000.

nadalje, uveliko se razmatra opcija prodaje nekih pogona drugim firmama. prvi pokusaj toga je propao, jer je Mittal napravio pogresan korak, pa previse ljudi premjestio u jedan department koji je trebao ici na prodaju, za sto ni najpovoljniji ponudjac nije bio zainteresovan. nakon toga slijedi ovaj ciklus otpremnina i djelimicna preraspodjela ljudi. sve to u cilju da se rijese manje rentabilnih departmenata i ljudi koji imaju profesionalna oboljenja koja preraspodjeljuju u te departmente koje zele prodati.

ako se i ti departmenti prodaju broj zaposlenih u Mittalu ce pasti zasigurno ispod 1500, cak bih bio spreman reci blize cifri od 1200, ali posto se vec neki direktori bune da nece ostati dovoljno ljudi za normalno funkcionisanje proizvodnje, mozda taj broj ne bude takav.

elem, tu prici nije kraj. jer, nakon ove stimulacije da mladji odlaze svi su se zapitali zasto i koji je cilj svega toga. naime, u sljedecih 1-3 godine veliki broj ljudi ce prirodnim odlivom otici u penziju. ako se do tada realiziraju ove otpremnine (a hoce uz odredjeni otpor) i prodaju odredjenih pogona (sto je ocekivati vec za 2-6 mjeseci), onda ce vec 2018-e u decembru, ili najdalje 2019-e u maju Mittal ce zasigurno brojati ispod 1000 zaposlenih. ja mislim da im je cilj (prema procjenama za koje ja znam) oko 500-600 zaposlenih, plus ostale firme koje ce im pruzati usluge.

eh, tu se onda dolazimo do onoga sto ja govorim da Mittal nije drzavna sisa, ali je zasigurno jedan od najboljih privatnika u Zenici. kada dodje do prodaje pogona "domacim privatnicima" tesko je reci koliko ce biti nezadovoljnih i kakve ce reakcije biti. mozda je najlase reci da je tesko da ce biti pozitivne. onda ce ostati puno manje ljudi da se "profilira" i samom Mittalu ce biti puno lakse da bira sposobnije, sto moze znaciti da ce tamo plate mozda i porasti nakon toga... mozda ce samim tim ostati i vise novca za ulaganje u sve vidove projekata, ali je to nezahvalno projicirati, jer je malo vjerovatno da Mittal zeli da ustedi pare na ljudima da bi ih iskoristio za zastitu okoline ili nesto slicno. dosadasnja iskustva nam kazuju da je vjerovatnije da zeli da maksimizira profit i ima eventualno manji problem (samim manjim brojem ljudi) ako zeli da samostalno donese ikakvu odluku...

ja vjerujem da ce on barem jos iducih 3-5 godina zaista biti jedan od najboljih privatnika u Zenici, ali onda ce se i gradjani pitati (bas kao i sada) da li se isplati trovati grad radi sve manje zaposlenih. ja se samo pitam da li ce pare koje Mittal ustedi zaista uloziti da rijesi probleme koje ima ili ce ih i dalje pokusavati samo gurati na zamazivanje metrima asfalta...[/quote]
Last edited by belfy on 25/11/2016 02:18, edited 1 time in total.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#140 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

dupli...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#141 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Toto »

Metalurgija je karakteristicna po tome sto genrise veliki broj indirektnih radnih mjeta i to onih iz realnog sektora /rudnici. koksara, zeljeznice. Zbog toga samo ekonomiija a ne ekologija zatvara zeljezare.
Zao mi je svih onih koji su ostali ili ce ostati bez posla ali zeljezata od 500 radnih mjesta je jako vazna ne samo za Zenicu vec i za BiH.
Ako Mitel koristi zeljeznu rudu i koks iz nasih rudnika ikoksara onda ima velike sanse da bude koonkurentan i opstane.
belfy
Posts: 7696
Joined: 06/08/2007 09:00

#142 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by belfy »

da, samo sto i sa te strane skripi. Mittalov rudnik u Prijedoru je u nekim stalnim problemima. cak su imali i one periode kada su ljude slali na cekanje. a koksara u Zenici trenutacno radi na nekom minimumu jer je cijena uglja za koksovanje porasla za preko 300% (da, tristo posto). pa trenutacno ne postoji odluka sta sa koksarom, jer se ceka promjena tendencije cijene, ali ostanu ovako visoke...tesko da ce izaci na dobro. sto se tice zeljeznica, mislim da one poprilicno profitiraju, ali ako se nastavi ovaj trend i njima ce neminovno opadati zarada od Mittala.

a za radna mjesta vjerujem da svi isto mislimo. bolje i da ih ostane 500, nego nula...
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#143 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Bumerang »

BIH

Zenica najzagađeniji grad u FBiH: Ekolozi od Kasumovića traže proglašenje epizode uzbune

Piše: E. M./Klix.baprije 39 min

Iako se zagađenje na području Zenice proteklih mjeseci moglo vidjeti golim okom, s obzirom da su mjerni uređaji bili van funkcije, Gradska uprava Zenice u ovom gradu nije proglasila epizodu uzbune. Mjerni uređaji osposobljeni su prošle sedmice, a izmjerene vrijednosti su bile dovoljne za proglašenje epizode uzbune.

Image
Zenica (Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba)

Uređaji koji bi trebali mjeriti zagađenje zraka na području Zenice bili su van funkcije više od godinu dana, a osposobljeni su prošle sedmice od kada se koncentracija SO2 mjeri u stotinama mikrograma po metru kubnom što je bilo dovoljno da se proglasi epizoda uzbune. Međutim, gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović ništa nije poduzeo po tom pitanju.

Predsjednik Eko foruma Zenica Samir Lemeš u izjavi za Klix.ba je izjavio kako su do sada trebale biti poduzete aktivnosti na poboljšanju zraka u Zenici, ali da iz nepoznatih razloga nadležni nisu reagovali.

"Na osnovu vremenske prognoze i koncentracije zagađenja gradonačelnik, koji je na čelu štaba koji proglašava epizode, je trebao poduzeti neke aktivnosti čime bi se planom smanjila proizvodnja u indsutrijskim pogonima, izvršile zamjene goriva i slično...Međutim, prosječne vrijednosti sumpordioksida u Zenici u proteklih sedam dana iznosile su od 500 do 600 mikrograma po kubnom metru, a prag za uzbunu je tri sata u kontinuitetu po 500 mikrograma po kubnom metru. Uprkos tome, uzbuna nije proglašena", govori Lemeš.

Ekoforum Zenica proteklih dana gradonačelniku Zenice Fuadu Kasumoviću je uputilo otvoreno pismo gdje od njega traže da radi svoj posao.

"Mi za sadašnju situaciju uopšte ne krivimo zagađivače, nego Vas, koji im trebate narediti šta da rade i kako da se ponašaju. Kompanija ArcelorMittal odmah ispoštuje sve što joj organi vlasti narede, ali Vi od njih preuzimate odgovornost jer ne želite proglasiti epizodu uzbune", stoji u otvorenom pismu Eko foruma.

Image
Zagađenje u Zenici (Foto: Klix.ba)

Lemeš je u nastavku razgovora za naš portal istakao da im nije jasno zašto Kasumović nije proglasio epizodu uzbune i zašto ih je u medijima prozvao krivcima za zagađenje.

"On od nas traži da manje pričamo o tome", zaključio je Lemeš.

Zagađenje i koncentracije sumpordioksida u Zenici danas su bolje i to zahvaljujući struji vjetrova, ali ekolozi su istakli da će i dalje tražiti konkretne radnje od nadležnih.

Galijašević: Nakon poteza općina, mi tek donosimo odluke

Shodno Odluci Kantona Sarajevo o "par-nepar" saobraćaju premijer Zeničko-dobojskog kantona Miralem Galijašević je kazao kako su zbog veličine kantona nadležnosti već 2013. godine raspoređene na općine i gradske uprave koje imaju svoje interventne štabove.

Image
Miralem Galijašević (Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba)

"Na nivou općina mi smo još 2013. godine postavili upute interventnim štabovima koji poduzimaju određene mjere i proglašavaju određene epizode. Mi mjere ne možemo donijeti na nivou kantona, jer zagađenost nije ista u svim općinama. Ovdje nisu u pitanju auta već ložišta i kompanije koje rade na području našeg kantona. Mi na nivou Kantona, nakon određenih epizoda u općinama, možemo shodno našim ministarstvima donijeti odluku o prekidu škole dok se stanje ne popravi ili poduzeti druge aktivnosti", izjavio je Galijašević za Klix.ba.

Predsjedavajuća GV Zenice Sanja Renić: Mora se proglasiti epizoda uzbune

Predsjedavajuća Gradskog vijeća Zenice Sanja Renić danas je pozvala gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića da proglasi epizodu uzbune s obzirom da je koncentracija sumpordioksida prešla granicu za proglašenje uzbune.

"Podaci iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda kažu da Zenica ima najlošiji kvalitet zraka u Federaciji. Dnevne koncentracije sumpordioksida kreću se između 380 i 530 ug/m3, što po svim propisima znači da moramo proglasiti epizodu uzbune. Ovdje, dakle, imamo zvanične podatke federalne institucije i više ne smije biti pitanje dobre volje gradskih vlasti hoće li reagovati ili ne – to se mora uraditi", kaže Renić.

Image
Gradsko vijeće Zenica (Foto: Elmedin Mehić/Klix.ba)

Renić je kazala da se ne smije više ponoviti da, nakon ovakvih podataka iz FHMZ-a, bilo ko iz gradske uprave Zenice izlazi u javnost s tezama da je priča o zagađenju populizam.

"Proglašenjem epizode uzbune najveći zagađivači bi morali smanjiti proizvodnju, što je njihova zakonska obaveza, nakon što dođe do ove koncentracije zagađenja. Mi ne smijemo zbog profita bilo koje kompanije da svjesno dopuštamo uništavanje zdravlja djece Zenice, penzionera, ali i svih građana – kancerogenim česticama. Također, treba nam tematska sjednica da saslušamo glas struke i udruženja kako bismo osim reaktivno, mogli da reagujemo i proaktivno", zaključila je Renić.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/zenica-n ... /161226096
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#144 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Opet izgleda na cekanje ce mozda ici radnici.
Znace se do 20 i nekog ovog mjeseca.
Navodno 23 na cekanje se ide, ne moze se sigurno ovo potvrdit.

U problemu je i Mitalski dio, a ovaj drzavni u banani, bankrotiro, u stecaju samo jos niko nece to da kaze.
Isto se ponavlja od prosle godine sta sam pisao.

Jbg, pisali su drugi troskovi velki, od koksa pa nadalje, jos ih Kinezi zezaju sa damping cijenom celika, kojeg iz Kine dovoze brodovima. Pisao sam o tome.

Ak se zatvori, njb smo, svi iz Zenice. :(
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#145 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:Opet izgleda na cekanje ce mozda ici radnici.
Znace se do 20 i nekog ovog mjeseca.
Navodno 23 na cekanje se ide, ne moze se sigurno ovo potvrdit.

U problemu je i Mitalski dio, a ovaj drzavni u banani, bankrotiro, u stecaju samo jos niko nece to da kaze.
Isto se ponavlja od prosle godine sta sam pisao.

Jbg, pisali su drugi troskovi velki, od koksa pa nadalje, jos ih Kinezi zezaju sa damping cijenom celika, kojeg iz Kine dovoze brodovima. Pisao sam o tome.

Ak se zatvori, njb smo, svi iz Zenice. :(
Eto i kliksu sam dojavio kao vijest.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#146 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

ExNihilo wrote:
belfy wrote:
Toto wrote:tek sam poco citat temu od pocetka pa mi se ucinilo da si ti kolt ...
propadaju zeljezare po svijetu .. kakva je buducnost Zenicke u smisu ekonomije i rentabilnosti ??
koliko ja vidim losa... i sam idem iz iste iz vise razloga. morao bih jako nadugo i nasiroko pisati da bi objasnio bolje, a danas imam veliki (licni) problem i nemam koncentracije da nesto takvo ucinim...
Drži se majstore, bit će sve ok.
Ma za nas koji ostanemo nece. Nazalost. :(

Jos i onako nemam nikakvih primanja, ni posla. Jos bolestan.
Bice me oko kante. :(
User avatar
avenija
Posts: 1529
Joined: 29/03/2016 16:20

#147 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by avenija »

Tako se posluje isprepadas radnike a svake godine biljezis rekordnu proizvodnju.
Plate u Mittalu su i vise nego odlicne mada mora to ici jos gore :wink:
Kakvi problemi to su price za malu djecu .
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#148 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

avenija wrote:Tako se posluje isprepadas radnike a svake godine biljezis rekordnu proizvodnju.
Plate u Mittalu su i vise nego odlicne mada mora to ici jos gore :wink:
Kakvi problemi to su price za malu djecu .
Ma nisu.
Pouzdano znam, ne bi izvor lagao o ovome, ozbiljan je.
Radnika vec novih odavno nije zaposleno a umiru malo malo radnici na poslu.
Bilo koliko hoces smrti na poslu dosad, ali i van posla.
Ne mislim na nesrece, nego na prirodne smrti.

Jednostavno umrli jer su ili bili otprije bolesni ili su se razbolili tokom rada.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23293
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#149 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Sanjarko »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/obu ... /190301047

Zeljezare obje vise u zraku da se tako izrazim narodski. Posto smo u kapitalizmu. Grad bi mozda propao u slucaju zatvaranja Mital-a. Jer kako znam samo se zica sad u Mital-u proizvodi.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#150 Re: Zatvaranje željezare u Zenici?

Post by Jimmy McNulty »

ŽRS sam sebi ovim potezom skače u stomak. Ljudi u Prijedoru idu na čekanje, Zenica rudu može nabaviti brodovima iz Indije što je i radila u nekoliko navrata pa dovlačit iz Ploča, a ŽRS ostade bez ikakvog prijevoza. Kakvi genijalci :lol:
Post Reply