Zatamnjivanje stakala ....

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#526 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by VladaFBiH »

Ja sam u starom stanu stavio te providne lumar folije u spavaće sobe - razlika je bila drastična i bile su hladnije za barem 7-8 stepeni
User avatar
Rugafet
Posts: 4713
Joined: 14/12/2015 17:52

#527 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Rugafet »

Ma daj molim te 8 stepeni...toliku razliku neces postici ni sa vanjskim roletnama.

U autu ima nesto razlike + ako nista sto ovaj napisa ne skilji se kad se gleda vani, a realno da je sad toika rzlika i nije, pogotovo ako auto inace stoji na suncu veci dio vremena
UmaX
Posts: 2950
Joined: 30/11/2017 13:53

#528 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by UmaX »

Rugafet wrote:Ma daj molim te 8 stepeni...toliku razliku neces postici ni sa vanjskim roletnama.

U autu ima nesto razlike + ako nista sto ovaj napisa ne skilji se kad se gleda vani, a realno da je sad toika rzlika i nije, pogotovo ako auto inace stoji na suncu veci dio vremena
Ma to je vise subjektivno razlika sto te manje sunce tuce jer imaju folije - temperatura mora bit unutar 1 ili 2C max.
mediumx
Posts: 59
Joined: 12/07/2018 03:35

#529 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mediumx »

Znaci efekta ima,vise ili manje...
Samo je cijena sigurno paprena.Sve su prilike da ce to ici parcijalno.Za sva stakla bi to sigurno islo preko 300 KM-ova.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#530 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by bitanga_sa_otesa »

kod mene su fabricki tamna stakla na autu,jucer udjoh po suncu,bas mi zima bilo,morao se vratiti u kucu po dux...
mediumx
Posts: 59
Joined: 12/07/2018 03:35

#531 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by mediumx »

bitanga_sa_otesa wrote:kod mene su fabricki tamna stakla na autu,jucer udjoh po suncu,bas mi zima bilo,morao se vratiti u kucu po dux...
Hehe.A u mene gori zemlja.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#532 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by problemnatravunu »

Ne budite naivni, te folije mogu pomoci u nekom kratkom periodu izlozenosti auta suncu, i npr. tokom vožnje, jer ima i efekat hladjenja cijelog auta od strujanja zraka, ali kad auto parkiras nekoliko sati na suncu , sve to pada u vodu, sto reče kolega gore, sve da mu staviš vanjske roletne....
NediM17
Posts: 21681
Joined: 05/11/2009 11:49

#533 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by NediM17 »

bitanga_sa_otesa wrote:kod mene su fabricki tamna stakla na autu,jucer udjoh po suncu,bas mi zima bilo,morao se vratiti u kucu po dux...
:lol:
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#534 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Throttle »

Po dekicu :lol:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#535 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by commendatore »

imal ko da mi odtamni stakla jebo ih bog zaustavlja me murija kao da sam jedini na svijetu sa tamnim staklima
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#536 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

commendatore wrote:imal ko da mi odtamni stakla jebo ih bog zaustavlja me murija kao da sam jedini na svijetu sa tamnim staklima

Ma teleskopsku palicu i sam ih odtamni.


Meni je neki dan drot grebao noktom zadnju sajbu.
"Ma ima folija...."
Reko eto ti grebi noktom ako hoces ili me salji na tehnicki. Pa grebe pa grebe..... ja stojim pored i smjeskam se.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#537 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by commendatore »

zdruzdjo wrote:
commendatore wrote:imal ko da mi odtamni stakla jebo ih bog zaustavlja me murija kao da sam jedini na svijetu sa tamnim staklima

Ma teleskopsku palicu i sam ih odtamni.


Meni je neki dan drot grebao noktom zadnju sajbu.
"Ma ima folija...."
Reko eto ti grebi noktom ako hoces ili me salji na tehnicki. Pa grebe pa grebe..... ja stojim pored i smjeskam se.
ja ako tu palicu budem vadio osincu pogresnu stvar tj organ :lol:

mater im jbm ima buljuk olosa novopecenih bogatasa sa tamnim staklima al njihova auta znaju
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#538 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by zdruzdjo »

commendatore wrote: ja ako tu palicu budem vadio osincu pogresnu stvar tj organ :lol:
mater im jbm ima buljuk olosa novopecenih bogatasa sa tamnim staklima al njihova auta znaju

Ma nije da znaju auta. Nego ne znaju izgleda kako da protumace zakon jer ne znam tacno da citiram ali:
Bocna prednja auto stakla se "dodatno" ne smiju zatamnjivati ....
A zadnja smiju.
Medjutim ima koliko vidim "more" auta sa originalnim zatamnjenim prednjim staklima a da nisu ni policija, ministarstva.....
Donjeli su zakon bez uvidjaja situacijena terenu i stanja.

I to dodatno zatamnjivanje kao pravdaju da se moze vidjeti ko je u autu. A sta cemo sa zadnjim sjedistima gdje nema ogranicenja u zatamnjivanju. Ja mogu sad dvojicu brada-filozofa natrpati nazad sa arsenalom i par stotina metaka za nekog drive-by i da ih niko ne vidi sa vanjske strane. Gdje je tu onda sigurnost.

Nekad sam daaaavno imao problem i ovdje pisao o tome. Stakla prednja su bila dodatno zatamnjena ali onako ofrljativno da kazem toliko "malo" da je to bilo jedva primjetno. Nisam to ja radio nego kupio auto sa tim. I onda policija bla bla.....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#539 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:kod mene su fabricki tamna stakla na autu,jucer udjoh po suncu,bas mi zima bilo,morao se vratiti u kucu po dux...
:lol:
:lol: :lol: :lol:
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#540 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by preludezalude »

VladaFBiH wrote:Ja sam u starom stanu stavio te providne lumar folije u spavaće sobe - razlika je bila drastična i bile su hladnije za barem 7-8 stepeni
Promjeni baterije u tom odokativnom termometru. Sigurno su prazne pa termometar ne pokazuje tacno.
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#541 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by konektovan »

Te lumar folije, imaju samo estetski efekat i ne daj boze kad se razbije staklo, nece se tek onako rasuti. :mrgreen:
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#542 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by JavierBosnia »

Jel ima negdje ugraditi po certifikatu i zadnju sofersajbu ili je to zabranjeno kako god da okrenes
Throttle
Posts: 13000
Joined: 10/06/2016 12:35

#543 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Throttle »

Zabranjeno je sajbu a atestirat ne mozes tako da papiri ne pomažu :mrgreen:
Ja sam imao komplet auto zatamnjeno, naprijed najsvjetlija folija, zadnja stakla i sajba malo tamnija. Nikad problema. Nije bas bilo ocito da je folija jer nije bila ona krkanska najtamnija :lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#544 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

@javier
Nadji polovnu ili naruci u ovl. servisu fabricki zatamnjenu zadnju sajbu i po nasem zakonu si cist.
Fabricki zatamjnene sajbe imaju oznaku o fabrickom zatamjnjenju, ali je problem sto vjerovatno veliki broj radnika na TP-ovima ne zna da ocita taj podatak, a o drotovima na terenu da ne pricam, tako da ni sa regularnom sajbom nisi miran.
Last edited by tempuser on 15/07/2018 10:03, edited 1 time in total.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#545 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by Sodom1 »

U ovoj drzavi obican covjek nikad nije miran
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3542
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#546 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by JavierBosnia »

tempuser wrote:@javier
Nadji polovnu ili naruci u ovl. servisu fabricki zatamnjenu zadnju sajbu i po nasem zakonu si cist.
Fabricki zatamjnene sajbe imaju oznaku o fabrickom zatamjnjenju, ali je problem sto vjerovatno veliki broj radnika na TP-ovima ne zna da ocita taj podatak, a o drotovima na terenu da ne pricam, tako da ni sa regularnom sajbom nisi miran.
Previse je to zezancije da bi posten covjek ostao posten. Kako god da okrenes ce ti uzeti masne pare
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#547 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by 530i »

tempuser wrote:@javier
Nadji polovnu ili naruci u ovl. servisu fabricki zatamnjenu zadnju sajbu i po nasem zakonu si cist.
Fabricki zatamjnene sajbe imaju oznaku o fabrickom zatamjnjenju, ali je problem sto vjerovatno veliki broj radnika na TP-ovima ne zna da ocita taj podatak, a o drotovima na terenu da ne pricam, tako da ni sa regularnom sajbom nisi miran.
Na fabričkim tamnim staklima piše tinted ili slično...to sam sretao na svim autima koja imaju takva stakla. Od golfa dvojke i zelenkastih stakala do novijih mercedesa i jaguara koji su baš tamni. Ali nigdje naravno folije nije bilo.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#548 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote:@javier
Nadji polovnu ili naruci u ovl. servisu fabricki zatamnjenu zadnju sajbu i po nasem zakonu si cist.
Fabricki zatamjnene sajbe imaju oznaku o fabrickom zatamjnjenju, ali je problem sto vjerovatno veliki broj radnika na TP-ovima ne zna da ocita taj podatak, a o drotovima na terenu da ne pricam, tako da ni sa regularnom sajbom nisi miran.
Na fabričkim tamnim staklima piše tinted ili slično...to sam sretao na svim autima koja imaju takva stakla. Od golfa dvojke i zelenkastih stakala do novijih mercedesa i jaguara koji su baš tamni. Ali nigdje naravno folije nije bilo.
Da, ali kad je zatamnjenje vece od tih 25/35% onda ima posebna oznaka, ao se dobro sjecam rimskim brojevima. Na neko od tema je neko to tacno objasnio i pokazao.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#549 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by VladaFBiH »

preludezalude wrote:
VladaFBiH wrote:Ja sam u starom stanu stavio te providne lumar folije u spavaće sobe - razlika je bila drastična i bile su hladnije za barem 7-8 stepeni
Promjeni baterije u tom odokativnom termometru. Sigurno su prazne pa termometar ne pokazuje tacno.
:) na žalost ne napisah da je ovo subjektivni osjećaj (napisao sam barem jer nisam egzaktno mjerio) - jednostavno više nije bilo toplo u sobi kao ranije jer sunce ne zagrijava površine (sve površine su mlake dok su ranije bile vrele) i kada staviš ruku "nas sunce" uopšte te ne grije odnosno skoro ga ne osjećaš dok je ranije bilo nepodnošljivo
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4462
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#550 Re: Zatamnjivanje stakala ....

Post by VladaFBiH »

UmaX wrote:
Rugafet wrote:Ma daj molim te 8 stepeni...toliku razliku neces postici ni sa vanjskim roletnama.

U autu ima nesto razlike + ako nista sto ovaj napisa ne skilji se kad se gleda vani, a realno da je sad toika rzlika i nije, pogotovo ako auto inace stoji na suncu veci dio vremena
Ma to je vise subjektivno razlika sto te manje sunce tuce jer imaju folije - temperatura mora bit unutar 1 ili 2C max.
na žalost ne napisah da je u pitanju subjektivni osjećaj (mislio sam da je ono "barem" dovoljno) - činjenica je da je prije bilo nepodnošljivo u sobama a da je poslije folija postalo skroz ok. jer sunce više ne grije površine u sobi - iste su mlake dok su ranije bile vrele a isto tako osjećaš i na tijelu
Post Reply