Zatamnjivanje auto stakala

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#1 Zatamnjivanje auto stakala

Post by PHANTOM_SA »

interesuje me da li je zakonom regulisano ovo pitanje, te sta se smije zatamniti i kolkiko? jeste li imali nekih iskustava sa ovim???

mog prijatelja je policija natjerala da skine folije, doduse nisu fino bile urajdene sam ih je on postavljao i bilo mu je staro auto..
User avatar
collapse
Posts: 73
Joined: 09/02/2009 12:16

#2 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by collapse »

Zadnja sajba i zadnja bocna stakla se smiju zatamnit , prednja i prednju sajbu nesmijes. Od skora su poceli pisat prijave za prednja stakla ako su zatamljena 40km.
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#3 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by PHANTOM_SA »

collapse wrote:Zadnja sajba i zadnja bocna stakla se smiju zatamnit , prednja i prednju sajbu nesmijes. Od skora su poceli pisat prijave za prednja stakla ako su zatamljena 40km.
aha.. hvala...

a znaci za zadnja nista ne pitaju?
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#4 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by vnm »

zatamniti zadnja je zakonom dozvoljeno, tako da nemaju sta da pitaju.
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#5 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by sheikh »

Ako ces zatamniti,molim te uzmi Llumar folije
ako ces zatamniti sa onim kvazi folijama od 7KM molim te nemoj
jer time ces ugroziti sebe i ostale
kao da vozis tenk
samo vidis naprijed i nista vise :D
a kad je noc :) tad je rock n roll :)
komotno mozes skinuti retrovizore,jer nemas koristi :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
LLumar jest skup,ali kad skontas ima koristi od njega,stiti te od UV zraka,od loma stakla i ne smanjuje ti vidljivost
ali opet ne znam kakva je tvoja finansijska situacija :D
Cijena llumara je otprilike za Golfa IV,sva bocna stakla i zadnja sajbna sa ugradnjom oko 500KM,dok zadnja zajbna i zadnja bocna oko 300KM
moja preporuka :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
PHANTOM_SA
Posts: 58
Joined: 16/12/2010 19:53

#6 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by PHANTOM_SA »

sheikh wrote:Ako ces zatamniti,molim te uzmi Llumar folije
ako ces zatamniti sa onim kvazi folijama od 7KM molim te nemoj
jer time ces ugroziti sebe i ostale
kao da vozis tenk
samo vidis naprijed i nista vise :D
a kad je noc :) tad je rock n roll :)
komotno mozes skinuti retrovizore,jer nemas koristi :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
LLumar jest skup,ali kad skontas ima koristi od njega,stiti te od UV zraka,od loma stakla i ne smanjuje ti vidljivost
ali opet ne znam kakva je tvoja finansijska situacija :D
Cijena llumara je otprilike za Golfa IV,sva bocna stakla i zadnja sajbna sa ugradnjom oko 500KM,dok zadnja zajbna i zadnja bocna oko 300KM
moja preporuka :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ok hvala..

u svakom slucaju nisam ih mislio stavljat sam, i radit cu kvalitetno.. gdje dodje lumar??

jel tu kvalitetno?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by Haris.ba »

A kada je fabrički tonirana šoferšajba?

Da pojasnim, kažnjavaju li to naši bajni policajci? Pa kažnjavaju dnevna svjetla na nekim autima kao da su maglenke. Ne možeš im objasniti da postoje posebna svjetla za dan. Kaže, nisam ja glup - i ja sam se školao.
Last edited by Haris.ba on 23/01/2011 18:44, edited 1 time in total.
User avatar
cico x
Posts: 1042
Joined: 31/12/2002 00:00
Location: Nikad zeljo,nikad avaz...

#8 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by cico x »

Haris.ba wrote:A kada je fabrički tonirana šoferšajba?
tad samo useres sa zatamljivanjem ;)
User avatar
collapse
Posts: 73
Joined: 09/02/2009 12:16

#9 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by collapse »

Normalno preporuka ako imas para obavezno Llumar, imas garanciju kvalitet preglednost itd itd
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#10 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by citroen »

PHANTOM_SA wrote:
sheikh wrote:Ako ces zatamniti,molim te uzmi Llumar folije
ako ces zatamniti sa onim kvazi folijama od 7KM molim te nemoj
jer time ces ugroziti sebe i ostale
kao da vozis tenk
samo vidis naprijed i nista vise :D
a kad je noc :) tad je rock n roll :)
komotno mozes skinuti retrovizore,jer nemas koristi :dance: :dance: :dance: :dance: :dance:
LLumar jest skup,ali kad skontas ima koristi od njega,stiti te od UV zraka,od loma stakla i ne smanjuje ti vidljivost
ali opet ne znam kakva je tvoja finansijska situacija :D
Cijena llumara je otprilike za Golfa IV,sva bocna stakla i zadnja sajbna sa ugradnjom oko 500KM,dok zadnja zajbna i zadnja bocna oko 300KM
moja preporuka :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ok hvala..

u svakom slucaju nisam ih mislio stavljat sam, i radit cu kvalitetno.. gdje dodje lumar??

jel tu kvalitetno?

Cac folija,u otesu(zastupnici za llumar folije).ja platio 270KM za sva bocna i zadnju sofersajbu ;-) :bih:
frngla
Posts: 3224
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#11 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by frngla »

je li moguce upisati u saobracajnu folije (llumar) i dobiti atest?
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#12 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by sheikh »

frngla wrote:je li moguce upisati u saobracajnu folije (llumar) i dobiti atest?

jock
zakonom regulisano da samo vozila pod pratnjom(predsjednici,premijeri,politicari) smiju regularno i legalno zatamniti sve i da prelaze preko grane sa takvim staklima,samo oni mogu imati to u saobracajnoj..... :thumbup:
frngla
Posts: 3224
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#13 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by frngla »

a kako je rijeseno ono kad kupujes auto i narucis lupam 50% zatamnjena stakla, mislim kako to "prolazi" a znam da je moguce :D
bega24
Posts: 4
Joined: 13/06/2011 00:52

#14 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by bega24 »

bas sam kontao zatamniti passata6 , tek ga uvezao i zelim potpuno zatamniti ( naravno ne prednju sajbu ) ! Mnogi su mi pricali price kao moze/nemoze itd... nedavno me zastavi murja kao kontrola! i prica ovo ono...kad prolazi auti isto tako zatamnjen ..pita moj drug murjaka kako je ovo moguce...akze murjak ako imas atest ili uneseno u saobracajnu OK je nista ti necemo! et sad da razjasnimo i to ! uskoro idem na ilidzu i radim llumar folije po vec zakazanom terminu ...sa cijenom od 370 km SVE ! pozzz
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#15 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by dingosp0 »

frngla wrote:je li moguce upisati u saobracajnu folije (llumar) i dobiti atest?
ne, lumar ne daje nikakv atest za folije...
i ne mozes ih upisati u saobracajnu...
User avatar
dingosp0
Posts: 822
Joined: 19/07/2010 14:29
Location: Sarajevo

#16 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by dingosp0 »

ja sam prije par mjeseci radio kod llumara...30% i imam 20% fabrickih...super ispalo...
po danu vidi s ... al se ne moze prepoznati faca...dok noci ne vidi s skoro nista..
nisam imao nikakvih problema s policijom...
nova auta ne peglaju.. jer kontaju da je fabricki...
dok stara deru kaznama... druga mi svako 2 sedmice opale po usima...
User avatar
Prolaznik
Posts: 700
Joined: 14/07/2004 19:43

#17 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by Prolaznik »

...
Last edited by Prolaznik on 11/05/2023 19:31, edited 1 time in total.
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#18 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by olensoner »

Ko hoce stvarno da se zastiti od sunca, a ne da glumi nekog smekera ima sad Lumar folija, procenat zatamnjenosti je samo 2%, ali odbija sunceve zrake otprilike 90-100% kao i standardna folija, doduse jeste skuplje, ali sluzi svrsi i nemas problema sa policijom.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#20 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by slobodni armirach »

pa i plin je dosada ilegalan bio, neznam jeli uopste krenula djelomicna homologacija na vozilima.

osim zatamnjivanja, trebalo bi na homologaciju da se salju vozila sa felgama koje nisu fabricke, niskoprofilne gume, raznorazni spojleri na autima, kineske xenonke na krntijama, ....al ljudi su se skolovali, zatamnjena stakla su problem, al nisu problem polomljene stope na Mercesu 100, T2 transporteru i ostalim krsevima :x
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#21 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by emko1234 »

slobodni armirach wrote:pa i plin je dosada ilegalan bio, neznam jeli uopste krenula djelomicna homologacija na vozilima.

osim zatamnjivanja, trebalo bi na homologaciju da se salju vozila sa felgama koje nisu fabricke, niskoprofilne gume, raznorazni spojleri na autima, kineske xenonke na krntijama, ....al ljudi su se skolovali, zatamnjena stakla su problem, al nisu problem polomljene stope na Mercesu 100, T2 transporteru i ostalim krsevima :x
valjda ce i ovo ostalo doci na red,nadat se..
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#22 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by goran16v »

Treba ocekivati da bude kao i u HR (u sklopu saglasavanja sa EU stanadrima i propisima), za plinsku instalaciju neophodan atest i kontrola svakih god dana. Apsolutno sve i jedan dio na autu koji nije fabricki/prema fabricki specifikacijama tj. zamjenski dijelovi koji odgovaraju original dijelvima (bez obzira da li su to dijelovi motora, felge, dimenzije guma, tamna stakla, farovi, stop svjetla, maglenke, difuzori, spojleri, pragovi, usisi, motori, karburatori, filteri, elementi ovjesa, opruge, amortizeri itd itd) ce podlijegati atestu, a za atest ce biti neopodan tipski atest proizvodjaca. Cak i tipski atest ne znaci da ce dio biti pozitivno atestiran. Svako odstupanje upisano u saobracajnu dozvolu, a ugradjeni dijelovi zateceni prilikom prvog pregleda i atestiranja nisu bili automatski prihvaceni i atestirani. Nema vise felgi 18-ki, pilanja federa, kojekavih no name gewindi u ubijanja "u pod" na G2 taman da ti ga je i sam Ferdinand Piech sastavio!
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#23 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by slobodni armirach »

gorane, zaboravio si ultramega Ejndžej Ajz :lol: :lol: :lol: daju jos 16 konja

valjda ce i tome doci vrijeme :-D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#24 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by iceman ze »

U I. Sarajevu, prilikom kontrole saobracajne policije, imali su primjedbu na tonirana stakla. Stakla su tonirana od strane proizvodaca, i to zadnja bocna i staklo na prtljazniku(JEEP). Niti sam ja folije stavljao, niti je nakon kupovine dodatno ugradivano i postavljano. Jos prilikom kontrole je trazio da spustim stakla, da prekontrolise stakla, toliko govori o upucenosti i skolovanju osoba u kontroli saobracaja. Tom prilikom jos kaze da se nista ne priznaje na vozilu, izuzev da je u saobracajnu dozvolu upisano.

Razmisljam, da kod ovlastenog trgovca izvadim, spisak serijske i dodatne opreme, pa neka cita, ako je neinformisan i neupucen u posao koji radi.


P.S Mislim da drzim rekord, policijske represije, 8 saobracajnih kontrola za jedno vece.
ozdrlje_donje
Posts: 526
Joined: 01/02/2012 14:40

#25 Re: Zatamnjivanje auto stakala

Post by ozdrlje_donje »

Jedno pitanje. Da li se moze u Cac Foliji dobiti neki certifikat na postavljene folije na osnovu kojeg bi mogao uraditi homologaciju u Austriji i unjeti to u saobracajnu dozvolu? Zna li neko sta o tome? Uskoro idem dole tako da cu dole to uraditi i ustediti nekih 150 i vise eura. Pozz svima
Post Reply