Zašto Željo

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#1 Zašto Željo

Post by Joey Tribbiani »

Kako je sve počelo kod vas? Šta vas je "navuklo" na plavu boju i zbog čega vam je u srcu? Šta za vas znači ovaj Klub?

Bio sam klinjo, puca se, rat...kad se smiri uzmem loptu i šutam s rajom. Na tv-u sam mislio "ono neka djeca igraju lopte" i nije mi bilo zanimljvio gledati dok me daidža nije pitao za koga navijam. Zijan. Čuj za koga navijam, za koga se to ima navijat'? "Nema ni za koga, samo za Želju"...a stari pitar, vod'o me na zapad Hadisona, onaj dio blizu sjevera, vodio na sjever Grbavice kad ga je Gušo primio kroz pišu, ali me nije mogao natjerat da navijam za "anamo one" :D.

Džaba, to je neka neraskidiva veza koja se ne može tako la'ko ni opisati. Znam samo da mi nikad nije svejedno i da nervoza ne bira, niti na jednoj utakmici, bilo da igramo sa Leotarom ili sa Newcastle-om. Jednostavno, Željo je nešto što ne mogu da izbacim iz glave ni na jedan dan.

PS: uvijek sam se pitao kako je dole, na terenu kad je pun stadion...jbg, kad imam dvije lijeve pa nikad nisam ni imao šanse da se nadam da cu zaigrat. Ganj'o druge sportove, a sad na terminu zabijam golove.

Volio bih da se jave (pored nas mladjih) i stariji navijači, ja sam predratna generacija pa se ni ne sjecam Juge i paljenja voza, gostovanja...
User avatar
Deriguz
Posts: 636
Joined: 30/07/2009 21:29

#2 Re: Zašto Željo

Post by Deriguz »

Ma ja samo znam da je kod mene to prirodni tok dogadjaja, znaci nije bilo uopste pitanje, Željo je u porodici, tako sam odgojen (hvala Bogu :D ), dajdža me čim sam se rodio učlanio u Želju, bukvalno isti dan, i dan danas imam tu člansku 8-)
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#3 Re: Zašto Željo

Post by elSaik »

Po povratku iz NJemačke stari me odveo na moju prvu utakmicu uživo (prvi poslijeratni derbi u Dolini). Došli pred stadion, pita stari "za koga navijamo?", a ja tek mjesec - dva u BiH, niti znam jezik kako treba ni ko su Željo, maleni, i slično... gledam u raju, bruku ljudi ispred, rekoh "ove plave, ljepši su" i tako je počelo. Poslije se ispostavilo, gle čuda, u mojoj ulici, Grbavici, svi klinci za Želju navijaju... :mrgreen:

edit: I jedna mala pričica vezana za gornje posvećena onima koji me prozivaju da sam crno-beli: po dolasku kući sa utakmice govori mi stari "drago mi je što si izabrao Želju", kontam se što kad će on "Sarajevo je vazda bilo u dobrim odnosima sa Ciganima..." jest da sam tad mislio na druge cigane, ali mi je sve jasno bilo... 8-)
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#4 Re: Zašto Željo

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Kod mene vecina familije vazda za Želju bila (manjina je za Velez, a samo jedan "izrod" je pitar :-) ), mada me, priznajem :D, niko nije tjerao da odaberem Klub..
poceo sam za Želju navijat, kao klinac, nakon onog derbbija (ne sjecam se koje godine) na Grbavici kad smo zijanili 2:1, tad su mi PLavi prirasli srcu i danas sam Manijak :)
Adi_vp
Posts: 477
Joined: 31/07/2009 18:11
Location: Hrasno

#5 Re: Zašto Željo

Post by Adi_vp »

Kod mene je to krenulo na vrijeme :D
Kao klinju stari me je vodio na svaku prvenstvenu tekmu Želje u ligi bivse Juge.
Ja bi odgledo prvo poluvrijeme a drugo bi redovno prespavo :D pa je stari vazda moro tegarit svog juniora do kreveta :D
Zivjeli u blizini stadiona,loptu ganjo od jutra do sutra u hrasnom,jbg jednostavno normalan slijed dogadjaja.
Za svaki rodjendan bi uvijek dobio nesto plavo,crveno nit su mi kupovali kad nit sam kad htio nosit tu sugersku boju :D
U raji niko nije navijo za jufke,to je bilo neko nepisano pravilo :mrgreen: :dance:
...
tronac
Posts: 12
Joined: 05/05/2010 12:13

#6 Re: Zašto Željo

Post by tronac »

dedo rahmetli s babine strane radio u zeljeznicarima od malih nogu pa samim time je tako sve krenulo u familiji :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#7 Re: Zašto Željo

Post by JThomas »

ne znam majke mi. zar je bitno? :D

ne može se to objasniti nekome ko to ne osjeti...ko na kauču čeka da počne "njegov" arsenal ili barcelona...ma mrsko mi sad pisati, možda ovih dana nešto duže napišem o istoriji plave bolesti u mene... :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#8 Re: Zašto Željo

Post by johntra »

Živio na Grbavici, a sad sam u Hrasnom, 50 metara od stadiona...Brat mi trenirao za Želju još prije rata, generacija sa Bukijem...nažalost, rat ga je zatustavio u fudbalskom naumu...Iako kvartovsko porijeklo nije presudno za navijanje, ali jeste bitno, mislim da bih navijao za Želju i da sam odrastao u nekom drugom dijelu grada...ali, na Grbavici i to sve bliže Dolini, većina raje je i navijala za Želju...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#9 Re: Zašto Željo

Post by Tvrtko II Kotromanić »

JThomas wrote:
ne može se to objasniti nekome ko to ne osjeti...ko na kauču čeka da počne "njegov" arsenal ili barcelona... :D
:dance: :thumbup:
ja1986
Posts: 116
Joined: 17/11/2009 22:24

#10 Re: Zašto Željo

Post by ja1986 »

Iskra,pa Zeljo (bugojanac),moze li ovako?
Zato sto mi otac govorio,da dok je isao u skolu na Vrace za milicionera,uvijek je mogao uci besplatno na Grbavicu,a na Kosevo nije! Moj zakljucak,bolji ljudi,raja :) Da li je takva praksa inace bila,ne znam,ali ja od tad volim Zelju. I za vrijeme studija,bila je Aleja Lipa 51 :thumbup:
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#11 Re: Zašto Željo

Post by Joey Tribbiani »

ja1986 wrote:Iskra,pa Zeljo (bugojanac),moze li ovako?
Zato sto mi otac govorio,da dok je isao u skolu na Vrace za milicionera,uvijek je mogao uci besplatno na Grbavicu,a na Kosevo nije! Moj zakljucak,bolji ljudi,raja :) Da li je takva praksa inace bila,ne znam,ali ja od tad volim Zelju. I za vrijeme studija,bila je Aleja Lipa 51 :thumbup:
pa moras :-D mogo si dopishat od aleje do stadiona. Jebi ga, ne mogu se fakat naci prave rijeci. I pored svega, ludo mi je sto skoro uvijek ima raje na Grbavici...ono ako se otvore kapije, nekako se procuje i otac dovede dijete, slikaju se pored lokomotive, grupica sjedi na jugu, igra se lopte na betonskom...sve to mi je prejako
User avatar
smoki_choko
Posts: 4962
Joined: 13/07/2010 22:43
Location: 1,618

#12 Re: Zašto Željo

Post by smoki_choko »

ja fakat ne znam sto sam poceo da navijam za Želju. valjda sto smo veci klub od malenih, a mozda sto mi je i stari navijao za Želju. prvi poslijeratni derbi otisao sam da gledam na deminiranoj grbavici na otvaranju stadiona. to popodne dok sam bio 4 razred osnovne škole morao sam nekako da pobjegnem jer se derbi igrao u 4 ili 6 ne sjećam se više a ja bio druga smjena u skoli. pa sam učiteljici nešto provalio tipa, imam nekih obaveza ili slično i stari me pokupio ispred skole. otisao sam na svoj prvi derbi. karte sam kako se sjecam dobio preko neke emisije na radiju. dijelilo se za raju. bio sam na sjeveru, i jest da je puno pitara bilo na sjeveru, mene je srce povuklo plavoj boji. valjda sto je bordo nekako bila zenskasta. i nisam se pokajao. jer Željo je institucija, i ljubav koja te nikad neće prevariti ni ostaviti kad je najteže. ŽELJO DRŽAVA
User avatar
jufka developer
Posts: 399
Joined: 14/10/2008 07:22

#13 Re: Zašto Željo

Post by jufka developer »

od rodjenja :D ali fakat..... komsija (veliki Zeljovac) me umotao u Zeljinu zastavu kad su me dovezli kuci iz porodilista :D i eto tako vec 37 ljeta
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#14 Re: Zašto Željo

Post by salle_eh1986 »

Završen je rat. Imao sam sreću (bar mislim da je tako) da ga provedem van BIH, tačnije u Turskoj sa mamom i sestrom. Otac je ostao u Bih, na žalost poginuo je. Porijeklom sam iz malog mjesta Čajniča, pored Goražda. Kako je taj dio BIh pripao RS-u, ništa drugo nije preostalo nego dolazak u Sarajevo. Nekih 10-ak godina sam imao (86-o godište). Dolazim u Sarajevo, tačnije mjesto se zove Soukbunar (vjerovatno su mnogi čuli i znaju gdje je to), prolazim pored jedne kuće kad na zidu (zid je čini mi se bio ustvari ograda) nacrtan veliki grb Željezničara. Tada sam samo prošao pored toga, ali vremenom kako sam tuda prolazio (živio u blizini, nekih 500-tinjak metara) sve više me zanimalo šta je to. Tada se razvila jedna velika ljubav koja i dan danas traje i ne može je ugasiti niko...
Nakon toga imam još jednu sreću, preseljavam se na Grbavicu 1, kod pijace tačnije (sive zgrade), i onda počinje još veće ludilooooooo
kasnije sam se preselio na ilidžu, ali ostao je samo jedan klub - VOLIM TE ŽELJO
Last edited by salle_eh1986 on 05/09/2010 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#15 Re: Zašto Željo

Post by ganjeta »

Ja sam poceo ovako.Negdje 95-96 krenuo ja na turnir (bajramski) u Skenderiju imao 12 god s jednim drugom i upadnemo mi u nekakvu grupu u desnom cosku male dvorane i pjevaju oni neke pjesmice,i onu izmedju ostalih : "uzeli ga pa u njega pusu,nebili mu povratili dusu :mrgreen: "To mi se dopalo samo tako i poludim za plavom ekipom,i pocnem pratiti te turnire..Prvu pravu tekmu sam pogledao na Kosevu mi igrali sa Slobodom,ja na istoku a pogled ne skidam s juga,slusam one pjesmice i upijam ko veliki.Izgubimo mi 1-0 uvali nam ga Vedin Music...stariji manijaci ce se sjetiti te tekme...sljedecu sam bio protiv Rudara iz Breze dobili 3-2...i tako do danas i aBd do groba zivota mi moga..
User avatar
banovan
Posts: 740
Joined: 30/03/2009 20:51
Location: Total chaos - south of heaven

#16 Re: Zašto Željo

Post by banovan »

Joey Tribbiani wrote:
ja1986 wrote:Iskra,pa Zeljo (bugojanac),moze li ovako?
Zato sto mi otac govorio,da dok je isao u skolu na Vrace za milicionera,uvijek je mogao uci besplatno na Grbavicu,a na Kosevo nije! Moj zakljucak,bolji ljudi,raja :) Da li je takva praksa inace bila,ne znam,ali ja od tad volim Zelju. I za vrijeme studija,bila je Aleja Lipa 51 :thumbup:
pa moras :-D mogo si dopishat od aleje do stadiona. Jebi ga, ne mogu se fakat naci prave rijeci. I pored svega, ludo mi je sto skoro uvijek ima raje na Grbavici...ono ako se otvore kapije, nekako se procuje i otac dovede dijete, slikaju se pored lokomotive, grupica sjedi na jugu, igra se lopte na betonskom...sve to mi je prejako
:thumbup:
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#17 Re: Zašto Željo

Post by Lakat Jebić »

na vratniku, u osnovnoj, u mom razredu, vjerovali ili ne, samo je jedan momak (djecak) navijao za sarajevo :D
User avatar
UltrasNaBaterije
Posts: 580
Joined: 28/08/2009 14:51
Location: Grbavica-zgrade u nizu, u kopu-jedan drugom uvijek blizu

#18 Re: Zašto Željo

Post by UltrasNaBaterije »

Odgojen tako.... ulica, ljubav, porodica, sve je imalo uticaja.

Kako sam postajao stariji, ljubav, ponos na historiju, detalji i sitnice su samo napravili od mene je**nog fanatika, koji bi po onoj staroj "i krv svoju za plavu boju" :D :wink:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55469
Joined: 15/12/2008 16:53

#19 Re: Zašto Željo

Post by ultima_palabra »

Nisam rođen u SA, pa nije bilo odmah, ali zato još zanimljivije :-D Prvo me stari vodio ko klinca na Željo-Dinamo negdje 1990-91, na stari zapad što je izgorio u ratu... bilo 0-0 tad se pucali penali, Škrba odbranio sve penale Dinamu i Željo uzeo bod 8-) Bilo ludilo, na zagrijavanju izašli Nadrealisti i ševali se po terenu, na kraju Nele zabio gol Ladiću koji je nijemo gledao i otišao pred Jug da proslavi :lol:

1996. odem sa jaranima na tekmu Bosna-Italija na Koševu... zakasnimo malo i nije bilo mjesta na zapadu, u nekoj brzini nađemo se na jugu... tamo Manijaci, na sjeveru HZ i navija se ko da je derbi, psuje se pitarima sve u 16 :shock: Kako nikad nismo vidjeli organizovano navijanje, ostali smo šokirani i polako se nafuravali na to. Sjećam se te sezone izgubi Željo finale Kupa od Sarajeva 2:0, vidim nije mi baš svejedno... na kraju odemo na derbi na Grbavici 97e, kad smo vodili 1:0 i izgubili, tad izgubio glas, sjebao se ko rijetko kad u životu zbog poraza... ali odtad počeo ići svako malo na tekme... derbi 3.maja, pa Zubanov derbi 8-) Ubrzo upišem faks u SA i doselim se blizu Doline, više nije bilo prepreka :dance:
User avatar
dobar_ti?
Posts: 225
Joined: 25/09/2009 17:16
Location: tamo gdje mi Nijaz kaze

#20 Re: Zašto Željo

Post by dobar_ti? »

Kao gradsko, lijepo vaspitano dijete navijanje za Zelju nije imalo alternativu. 8-)
User avatar
Lekler
Posts: 311
Joined: 13/05/2009 14:01
Location: Memli strana

#21 Re: Zašto Željo

Post by Lekler »

tronac wrote:dedo rahmetli s babine strane radio u zeljeznicarima od malih nogu pa samim time je tako sve krenulo u familiji :D
Tako je i kod mene bilo :thumbup:
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#22 Re: Zašto Željo

Post by Joey Tribbiani »

Lakat Jebić wrote:na vratniku, u osnovnoj, u mom razredu, vjerovali ili ne, samo je jedan momak (djecak) navijao za sarajevo :D
Kod mene u srednjoj ista stvar . Jes' mu bilo veselo s nama...ali dobro, nismo bili šupci, redovno smo mu javljali kad na času skontamo da je sarajevo izgubilo :D
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#23 Re: Zašto Željo

Post by Lakat Jebić »

Joey Tribbiani wrote:
Lakat Jebić wrote:na vratniku, u osnovnoj, u mom razredu, vjerovali ili ne, samo je jedan momak (djecak) navijao za sarajevo :D
Kod mene u srednjoj ista stvar . Jes' mu bilo veselo s nama...ali dobro, nismo bili šupci, redovno smo mu javljali kad na času skontamo da je sarajevo izgubilo :D
a ja kad to kazem raji, ono, daj ba, na vratniku, pitarsko leglo, a samo jedan pitar u razredu :-) :-)
User avatar
Krvotok
Posts: 111
Joined: 14/06/2009 01:42

#24 Re: Zašto Željo

Post by Krvotok »

Željo, zbog oca koji me na ramenima nosio na tekme kad sam bio dijete i govorio mi da većinom skorojevići i ljudi kojima je draga vlast i laka para navijaju za Sarajevo, te ako želim da osjetim srce i dušu grada pod Trebevićem samo među željovcima to mogu osjetiti. I nije nosio značku za reverom, mrzio je značke i revere govoreći kako svaka šuša danas nosi odijelo, i nije šupljirao o taktici i nižerazrednom Vratniku, a ako bi se katkad napio nije tukao nikog po kući, te probleme je rješavao tamo gdje bi nastajali, bez priče iza leđa, nikad leđima prema vjetru. A ja, ja sam samo želio da budem kao on. Zato Željo.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#25 Re: Zašto Željo

Post by potočanka »

navuk'o me smurf :D :lol: :lol:
Post Reply