Zašto Željo

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#26 Re: Zašto Željo

Post by smurf »

potočanka wrote:navuk'o me smurf :D :lol: :lol:
Prije haman godinu dana i je l' de da je :thumbup: :D
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#27 Re: Zašto Željo

Post by potočanka »

smurf wrote:
potočanka wrote:navuk'o me smurf :D :lol: :lol:
Prije haman godinu dana i je l' de da je :thumbup: :D
jesteee :thumbup: ŽEKI :D
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#28 Re: Zašto Željo

Post by Joey Tribbiani »

hjoj š'o ste mi ludi...ovaj, jednom se dvoje ljudi i vjenčalo na centru terena stadiona Grbavica...imajte to u vidu... :mrgreen:
Jahta
Posts: 207
Joined: 08/05/2009 10:27

#29 Re: Zašto Željo

Post by Jahta »

Dedo navij'o za Želju prije nego je Torpedo i "uvedeno". Slažem se za Vratnik, moja raja pravi vratničani su bili većinom Željovci. Nisam tip koji lahko donosi odluke pa sam se malo raspitivao i uočio ogromne historijske razlike između Želje i Torpeda. Mislim da iko normalan ko je razmišljao i upoznao činjenice o nastanku i kasnijoj historiji ova dva kluba ne može imati dilemu. Jedno je raja, ljubav, pokret, borba za preživljavanje, odvajanja od plata, a nešto sasvim drugo dekreti, otimanje igraća, širenje liga, režimske tvorevine, ponos partije itd. Željo je klub koji je bio jedinstven i u bivšoj državi dok je Torpedo klasični režimski istočnoevropski klub kakvih ima na desetine: razni CSKA-ovi po Rusiji, Bugarskoj, razna Dinama po Rusiji, Rumuniji, razni Partizani, Zvezde, Dukle, Steaue, Torpeda itd. itd. Ukratko, ništa vrijedno pomena. U ovakvim analizama rezultati ne igraju ama baš nikakvu ulogu niti sam o njima razmišlj'o a eto i po tome smo po UEFA-i najbolji bh. klub u zadnjih 50 i kusur godina. Neko je davno i divno rek'o navijati za Želju je stvar filozofije, a za anamo one samo stvar geografije. Obična raja je vrlo brzo prepoznala sve gore navedeno tako da ne iznenađuje činjenica da je Željo nakon velike četvorke imao najviše navijača u bivšoj državi, a ima ih i sada u našoj Bosni. Gdje god ima pruge ima i nas.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45219
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#30 Re: Zašto Željo

Post by Chmoljo »

Jahta wrote:Dedo navij'o za Želju prije nego je Torpedo i "uvedeno". Slažem se za Vratnik, moja raja pravi vratničani su bili većinom Željovci. Nisam tip koji lahko donosi odluke pa sam se malo raspitivao i uočio ogromne historijske razlike između Želje i Torpeda. Mislim da iko normalan ko je razmišljao i upoznao činjenice o nastanku i kasnijoj historiji ova dva kluba ne može imati dilemu. Jedno je raja, ljubav, pokret, borba za preživljavanje, odvajanja od plata, a nešto sasvim drugo dekreti, otimanje igraća, širenje liga, režimske tvorevine, ponos partije itd. Željo je klub koji je bio jedinstven i u bivšoj državi dok je Torpedo klasični režimski istočnoevropski klub kakvih ima na desetine: razni CSKA-ovi po Rusiji, Bugarskoj, razna Dinama po Rusiji, Rumuniji, razni Partizani, Zvezde, Dukle, Steaue, Torpeda itd. itd. Ukratko, ništa vrijedno pomena. U ovakvim analizama rezultati ne igraju ama baš nikakvu ulogu niti sam o njima razmišlj'o a eto i po tome smo po UEFA-i najbolji bh. klub u zadnjih 50 i kusur godina. Neko je davno i divno rek'o navijati za Želju je stvar filozofije, a za anamo one samo stvar geografije. Obična raja je vrlo brzo prepoznala sve gore navedeno tako da ne iznenađuje činjenica da je Željo nakon velike četvorke imao najviše navijača u bivšoj državi, a ima ih i sada u našoj Bosni. Gdje god ima pruge ima i nas.
isto. žao mi što čovjek nije bio živ kada sam ja rođen. nema sumnje da bih u dječijim kolicima gledao Želju, a burazer ne bi bio pitar ( :roll: ništa ne pitajte).

nisam fanatik koji ide na utakmice non-stop. pratim Želju onoliko koliko inače pratim fudbal :) kao što rekoste, to je stvar filozofije :-D a i miljea: radničkog, marljivog, bez snobova, bez elite, iskrenog, srčanog, časnog i poštenog. politički lijevo orijentisanog :D
User avatar
enesovac
Posts: 58
Joined: 28/05/2009 22:33

#31 Re: Zašto Željo

Post by enesovac »

prva utakmica Željo - Rijeka 3:1, osamdeset i neke, sjećam se Mirsad Baljić Žvaka dao jedan gol. Tada je sve počelo. I neka je !!!!
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#32 Re: Zašto Željo

Post by JThomas »

smurf wrote:
potočanka wrote:navuk'o me smurf :D :lol: :lol:
Prije haman godinu dana i je l' de da je :thumbup: :D
niko kao šef'ca sa juga :thumbup:
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#33 Re: Zašto Željo

Post by smurf »

Joey Tribbiani wrote:hjoj š'o ste mi ludi...ovaj, jednom se dvoje ljudi i vjenčalo na centru terena stadiona Grbavica...imajte to u vidu... :mrgreen:
Petnaestak dana pred vjencanje koje ce biti u PLAVOM, mladozenja spomenu tek radi reda da je na dan D gradski derby u Dolini cupova, a mlada k'o iz topa "A STA CEMO SAD?" :shock:
Na taj upit nista drugo nije preostalo nego doci do broja maticarke i prolongirati vjencanje na cudjenje familije, poznanika... ma i dan danas se cude iako su godine prosle, jer je bitniji taj proljetni derby nego sam datum :D

A kako je to sve nastalo? Zeljovci su na Bistriku tada bili u manjini a rahmetli dedo me krajem sedamdesetih stavio u krilo i rekao: "U Rajvosa imas dva fudbalska kluba, Zeljo i saraj'vo. Navijati za ove druge je gore nego jesti krmetinu" i ja kao dijete odgajano u duhu vjere nisam imao izbora :D

Nakon godinu-dvije b/mraka, pita mene moja hanuma "A da sam ja pitarka, da li bi se mi vjencali?" Slusaj, rekoh, da si operisana od fudbala i da mi ne beteras kad odem na tekmu, zabavljali bi se i moguce da bi se uzeli, ali da si anamo ona bila bi samo JEDNA recka. Ne bi bilo prilike ni za drugu recku vjeruj mi ;-)
Mada i ta solucija ima svojih prednosti, sto kaze moj jaran, zakleti Manijak koji je ozenio jufkarku... "Meni je najbolje kada je ja "bubnem" a ona mi kaze "Volim te"" :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
tazmaniaBAN4
Posts: 705
Joined: 27/04/2010 11:07

#34 Re: Zašto Željo

Post by tazmaniaBAN4 »

Joey Tribbiani wrote:hjoj š'o ste mi ludi...ovaj, jednom se dvoje ljudi i vjenčalo na centru terena stadiona Grbavica...imajte to u vidu... :mrgreen:

2X ! :thumbup:
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#35 Re: Zašto Željo

Post by smurf »

I meni se cini da imam slike sa dva vjencanja, al' nisam smio tvrditi dok se ne zarovim u arhivu ;-)
Ipak nisam sanjao :D
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#36 Re: Zašto Željo

Post by bice_bice »

... zato sto je moj stari pitar..
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#37 Re: Zašto Željo

Post by Qler »

Ma nekako se i ne sjecam kako Zeljo, od malena, jednostavno Sarajevo nije bilo opcija :)
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#38 Re: Zašto Željo

Post by Charuga »

smurf wrote:A kako je to sve nastalo? Zeljovci su na Bistriku tada bili u manjini a rahmetli dedo me krajem sedamdesetih stavio u krilo i rekao: "U Rajvosa imas dva fudbalska kluba, Zeljo i saraj'vo. Navijati za ove druge je gore nego jesti krmetinu" i ja kao dijete odgajano u duhu vjere nisam imao izbora :D
Jedan od boljih .. :D
User avatar
Cyrax
Posts: 2533
Joined: 13/06/2009 19:47
Location: Najveći bludnik grada Cikaga.

#39 Re: Zašto Željo

Post by Cyrax »

Zasto Zeljo? Ljubav na prvi pogled kratko i jasno.Nije bilo pritisaka i nagovaranja sa strane iako je eto starom Partizan uvijek bio malo drazi...dobro malo vise :D.Kako rat dodje i prodje preobratio sam ga na pravi put 8-).
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#40 Re: Zašto Željo

Post by Joey Tribbiani »

Plavih_11 wrote:
smurf wrote:A kako je to sve nastalo? Zeljovci su na Bistriku tada bili u manjini a rahmetli dedo me krajem sedamdesetih stavio u krilo i rekao: "U Rajvosa imas dva fudbalska kluba, Zeljo i saraj'vo. Navijati za ove druge je gore nego jesti krmetinu" i ja kao dijete odgajano u duhu vjere nisam imao izbora :D
Jedan od boljih .. :D
što ti šutiš? :D
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24240
Joined: 26/08/2007 17:10

#41 Re: Zašto Željo

Post by Charuga »

Joey Tribbiani wrote:što ti šutiš? :D
Sta da kazem? Eto ZATO .. :mrgreen:
ismb
Posts: 127
Joined: 04/05/2010 18:31
Location: dmsa

#42 Re: Zašto Željo

Post by ismb »

Generacija osnovne "Boriša Kovačević" 1977/78. Nikad pitara "u živo" nije tamo bilo ( :D ) (možda i jeste, ali su i tada krili svoju "seksualnu orijentaciju" :lol: :lol: ). Stari trenirao u Želji s Acom Ristićem i inima, ja od četvrtog osnovne do loma noge u 6-tom :( (rođak nastavio, i karijeru napravio :) ). Prva tekma - ihhh, teško, ali se sjećam naše druge lige. Danas sa sinom, ima se polugodišnja, ali se još i kupi karta :wink: . Sin sa svojim drugom maše zastavom na Sjeveru (ko je na Sjeveru, vidi onu dvojicu Manijaka ( :D ) na ogradi koji mašu...), malo želi da pravi incidente s petardama, ali neka - pa, tek je 4-ti osnovne... Ima vremena za Jug, pa tatinim stopama...
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#43 Re: Zašto Željo

Post by donBeton »

Kao dijete, 4,5 godina, sa ostalom djecom iz mahale slušali smo priče o jedina dva kluba na svijetu, Želji i sarajevu. Neki su se odlučivali za svoj klub prema tome na čiju su ih utakmicu prvo odveli, ostali smo stvorili na osnovu priča sliku i priču te se odlučili. Znam da smo odlučivali prema obilježjima koje smo vezivali za dva kluba. Simbol sarajeva je bio, ne znam zašto, ljiljan i rijeđe, bio je Ćelo. Simbol Želje lokomotiva. Meni se kao djetetu više sviđala lokomotiva.
Urlanje dozvoljeno
Posts: 177
Joined: 06/11/2006 22:48
Location: Brno/Brünn, u haremu

#44 Re: Zašto Željo

Post by Urlanje dozvoljeno »

ne sjecam se tacno kad, ali bilo je negdje 1990. ili 1991. igra zeljo - borac, stanic zabija 3 gola i mi pobjedjujemo 3-1 ili 3-0... ne mogu tacno da se sjetim... i od tada moje srce postaje plavo... kasnije poslije rata, kada sam se vratio u bosnu prva utakmica koju sam gledao uzivo jeste bila zeljo travnik 1997... doduse stari mi je pricao da me je vukao na tekmu zelje jos i prije 1990. ali se toga ne sjecam sada... ali znam samo da je u nasoj porodici sve do jednog navija za zelju paje logicno da me stari vuce uci da se navija za gradski radnicki klub...
BlueBosnia
Posts: 45
Joined: 10/09/2010 14:03

#45 Re: Zašto Željo

Post by BlueBosnia »

U našoj kući se za Želju navija otkad je postao,jer mi je dedo radio na željeznici kad je Željo osnovan.Stari rahmetli bio bolesnik, ali nije baš bio običaj da se ženska djeca vode na utakmice,pa tako ni on mene nije vodio.Kad sam odrasla i osnovala svoju porodicu,zarati se,starog odvedoše i ubiše,pa mi fudbal baš nije bio prioritet u životu kraj dvoje male djece.A onda dođe 1998.godina.Sjedosmo moj sin i ja da gledamo finalnu utakmicu prvenstva.U po frke primijetim da se nerviramo na različitim mjestima,pa upitam dijete za koga navija.Zamislite moj užas kad odgovori da navija za Sarajevo. :D .Održim predavanje o porodičnoj tradiciji,dedi koji se okreće u grobu,ali džaba bi bilo da Zubanović ne zabi go, hvala mu dovijeka.Pošto nemam braće,a moj muž je totalno nezainteresovan za fudbal,počnem djecu voditi na utakmice i navučem se k'o na drogu.Od tada idem na svaku domaću utakmicu,malo sam prestara za gostovanja :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#46 Re: Zašto Željo

Post by smurf »

Dobro si ti dijete skontala i na pravi put izvela :D
BlueBosnia
Posts: 45
Joined: 10/09/2010 14:03

#47 Re: Zašto Željo

Post by BlueBosnia »

smurf wrote:Dobro si ti dijete skontala i na pravi put izvela :D
Šuti,trebala bih Zubanoviću spomenik dići, a bogami i njegovim asistentima.
ismb
Posts: 127
Joined: 04/05/2010 18:31
Location: dmsa

#48 Re: Zašto Željo

Post by ismb »

BlueBosnia wrote:
smurf wrote:Dobro si ti dijete skontala i na pravi put izvela :D
Šuti,trebala bih Zubanoviću spomenik dići, a bogami i njegovim asistentima.
PEHLIVANOVIĆ, ŠOPOVIĆ, ZUBANOVIĆ
Najdraža (ali i najblesavija) kombinacija u istoriji fudbala, uključujući i onu Bahr - Gatjaens sreću 1950.

Puno poljubaca i sreće djeci
EdinaL
Posts: 30
Joined: 12/09/2010 22:39

#49 Re: Zašto Željo

Post by EdinaL »

Vjerovatno najbolji odgovor na ovo pitanje je dao moj nadraži pisac ždg

Bila je nekad tema na forumu, "Zašto navijam za Željezničar"..

Razlog da navijaš za nekoga stoji u nekakvoj historijskoj ulozi tog kluba i u nekakvoj filozofiji i čudnoj niti koja se uvijek provlači kroz istoriju.

Postoje ljudi koje impresionira to što je neki klub radnički klub, što je osnovan teškom mukom, što je kroz historiju prolazio kroz teške faze, što ga je svaka vlast probala rasformirati u svakoj pogodnoj situaciji, što je mukom dolazio do trofeja, što je ispadao uzdignute glave, što je i poraze primao stojički... Klub se zbog toga zavoli. I kad čuješ ime tog kluba, kad vidiš njegov dres, stadion... Pomisliš na sve to.

Kad vidim nekakvu drugu boju, pomislim na prislino dovođenje igrača, namještene titule, smiješne opstanke u ligi, čudne donacije...

Ljudi se u ovom gradu dijele na dvije boje. Ne moraju obući majicu koja je obojena bojom njihovog kluba. Ja ću ih prepoznati sa tačnošću od 90% a da mi ni riječ ne kažu. Jednostavno i na licu se vidi kome je koja opcija u glavi.
nazarenko
Posts: 111
Joined: 14/10/2009 09:55

#50 Re: Zašto Željo

Post by nazarenko »

Jahta wrote:Dedo navij'o za Želju prije nego je Torpedo i "uvedeno". Slažem se za Vratnik, moja raja pravi vratničani su bili većinom Željovci. Nisam tip koji lahko donosi odluke pa sam se malo raspitivao i uočio ogromne historijske razlike između Želje i Torpeda. Mislim da iko normalan ko je razmišljao i upoznao činjenice o nastanku i kasnijoj historiji ova dva kluba ne može imati dilemu. Jedno je raja, ljubav, pokret, borba za preživljavanje, odvajanja od plata, a nešto sasvim drugo dekreti, otimanje igraća, širenje liga, režimske tvorevine, ponos partije itd. Željo je klub koji je bio jedinstven i u bivšoj državi dok je Torpedo klasični režimski istočnoevropski klub kakvih ima na desetine: razni CSKA-ovi po Rusiji, Bugarskoj, razna Dinama po Rusiji, Rumuniji, razni Partizani, Zvezde, Dukle, Steaue, Torpeda itd. itd. Ukratko, ništa vrijedno pomena. U ovakvim analizama rezultati ne igraju ama baš nikakvu ulogu niti sam o njima razmišlj'o a eto i po tome smo po UEFA-i najbolji bh. klub u zadnjih 50 i kusur godina. Neko je davno i divno rek'o navijati za Želju je stvar filozofije, a za anamo one samo stvar geografije. Obična raja je vrlo brzo prepoznala sve gore navedeno tako da ne iznenađuje činjenica da je Željo nakon velike četvorke imao najviše navijača u bivšoj državi, a ima ih i sada u našoj Bosni. Gdje god ima pruge ima i nas.
I moj dedo pušio "Nišku Drinu bez filtera", jbg nije bilo "Aure Extra".
Post Reply