Zašto učiti kodirati/programirati?

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#51 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Broly_the_Legend »

Miss Moonlight wrote: 18/01/2020 21:04
Broly_the_Legend wrote: 18/11/2019 21:51 Ne udjoh na forum ne pamtim. Vidim neke notifikacije, uglavnom nakon godinu i nesto nisam daleko makeo, krenem, stanem. Sutra abd kupujem drugi monitor da mi je lakse kodirat, a najvjerojvatnije narednog mjeseca cu se upisat u watch and code kurs na 3-4 mjeseca. Prije toga moram uradit ovaj besplatni dio, pa onda u premium. Jes da mi je poskupo u trenutnim okolnostima, al bas zato sto i je,moracu ucit kad vec pare dajem mjesecno.

Onako kad realno sagledam, cak i da naucim i napredujem dovoljno da budem kandidat za neku pocetnu poziciju, zbog svog radnog vremena to je nemoguce. Da li cu uspjeti da freelancam vidjecemo. Imam jednog prijatelja iz engleske koji je tamo senior developer, koji je voljan da radi sa mnom na tom freelancingu. Nazalost on mi ne moze biti mentor u smisu da sjedne sa mnom i radi, ali je uvijek tu da mi odgoovri na bilo koje pitanje koje imam cim ima minut slobodan. Ali da mi treba, treba. Nemam puno izbora.
Ma džaba ti monitor i sve ako nemaš volje. Eh na kakvom sam ja kršu od laptopa ucila...
Zapni malo kuci pa traži posao onda kao programer. Kako sam skontala ucis html, css i js? Bar to nije teško... Fino se natjeraj svaki dan po 2h....ili batali skroz.

I ja se tjeram da malo vise učim Javu.. Ali do sada sam samo instalirala intelliJ 😂 i evo hocu da pregledam prvi tutorial....
Pa eto uspio sam se natjerat, presao sam besplatni dio ovog watch and code tutorijala, i sad mogu taj todo napravit sam bez problema. Sad prelazim kurs od brad traversya na udemyu html i css. Mogao bih cak da napravim i malo bolju verziju ovog todo appa, al ne mogu da rijesim jedan js problem koji je van tog dijela koji sam ucio, a nijedan todo app sa yt to ne radi. Za nekih dvadesetak dana krecem s placenim dijelom pa cu gledat da idem bar dva mjeseca. Idealno bi bilo bar 4, ali ceka me dosta nekih trsokova pa nisam siguran da cu moci izgurat.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#52 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by mirsek »

Broly_the_Legend wrote: 29/01/2020 00:07 Pa eto uspio sam se natjerat, presao sam besplatni dio ovog watch and code tutorijala, i sad mogu taj todo napravit sam bez problema. Sad prelazim kurs od brad traversya na udemyu html i css. Mogao bih cak da napravim i malo bolju verziju ovog todo appa, al ne mogu da rijesim jedan js problem koji je van tog dijela koji sam ucio, a nijedan todo app sa yt to ne radi. Za nekih dvadesetak dana krecem s placenim dijelom pa cu gledat da idem bar dva mjeseca. Idealno bi bilo bar 4, ali ceka me dosta nekih trsokova pa nisam siguran da cu moci izgurat.
Vjeruj da ce ti se isplatiti, vec poslije prve godine zaposlenja.
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#53 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Broly_the_Legend »

mirsek wrote: 31/01/2020 11:36
Broly_the_Legend wrote: 29/01/2020 00:07 Pa eto uspio sam se natjerat, presao sam besplatni dio ovog watch and code tutorijala, i sad mogu taj todo napravit sam bez problema. Sad prelazim kurs od brad traversya na udemyu html i css. Mogao bih cak da napravim i malo bolju verziju ovog todo appa, al ne mogu da rijesim jedan js problem koji je van tog dijela koji sam ucio, a nijedan todo app sa yt to ne radi. Za nekih dvadesetak dana krecem s placenim dijelom pa cu gledat da idem bar dva mjeseca. Idealno bi bilo bar 4, ali ceka me dosta nekih trsokova pa nisam siguran da cu moci izgurat.
Vjeruj da ce ti se isplatiti, vec poslije prve godine zaposlenja.
Ma ja vec radim u medicinskoj struci, ovo ucim da pokusam uradit nesto sa strane kad eventualno savladam materiju, dovoljno da se u to mogu upustiti.
Nije meni ni plata losa, no kad saberem i oduzmeme sve svoje troskove nije to to, treba mi dopuna sa strane, a ovo volim pa zasto ne probati.

Uvijek ja imam soluciju da odem vani, ali ne ide mi se. Imam skoro cetiri godine iskustva, ne bi mi bio problem dan nadjem posao gore, pogotovo jer imam vec kolega iz moje ustanove koji su otisli. Zasad sam tu, kroz narednu godine dvije, ako bas ovdje nista ne uspijem i odlazak ce biti na stolu svakako.

Obzirom na radno vrijeme, tesko da bi se mogao negdje zaposlit osim neki bas fleksibilan remote polozaj, sto je svakao jako tesko naci. Tako da je izgledniji neki pokusaj freelancinga.
Post Reply