Zašto učiti kodirati/programirati?

Klixova večernja škola - tutoriali, savjeti, praktična rješenja
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#26 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by _someone »

Bullet Tooth Tony wrote:
_someone wrote:Trenutno je neko snizenje na udemyu pa eto ako kome nesto treba neka provjeri, cini mi se da pise da jos 2 dana traje :)
Bas fino snizenje :thumbup: :thumbup: hvala za info ...

Da li si ti koristio Udemy ... kakva su tvoja iskustva ?
Jesam, kupio jednom kurs za C++, neki Rus cini mi se predaje.I drugi put kurs Jave.Po 10 dolara svaki bio, kao snizeni sa 200 dolara, pitanje je li ikad to i bilo 200 dolara, navlace tako narod da kupi.Vidim cesto u naslovu stave from beginner to expert, na to zaboravi odmah, za 70,80 sati kursa da postanes expert, kako da ne :D Kao i svagdje imas tu dobre "robe" ali i lose, samo pratis da kurs ima puno skidanja i dobre kritike.Uglavnom ima dobrih kurseva, fino ce te uvesti u svijet toga, skontaces dosta stvari ali mnogo toga mozes naci i na youtubeu gdje nista ne moras platiti naravno, samo malo pretrazi.Ja sam kupio ta 2 jer sam bio lijen da pretrazujem a imao viska tih desetak dolara :mrgreen: Nisam se pokajao naravno ali vjerujem da sam to mogao i naci na youtubeu ili kakvim drugim sajtovima dzabe samo da sam malo pretrazivao.
User avatar
Drosera capensis
Posts: 281
Joined: 14/09/2018 14:12

#27 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Drosera capensis »

kodira li neko za xenforo forum, add on i stilovi?
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#28 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Broly_the_Legend »

Ja znam nesto htmla, css i js-a i sve zelim da to dingem na malo visi nivo, al ne mogu se natjerat. Imam par kupljenih kruseva na udemyu, imam bokmarkovanih materijala more itd. Mozda zato sto radim, ne znam, ali da bi mi dobro dosao neki izvor prihoda sa strane, svakako bi. Ali lijen pa hajd :/
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#29 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by tuzlak1212 »

Broly_the_Legend wrote:Ja znam nesto htmla, css i js-a i sve zelim da to dingem na malo visi nivo, al ne mogu se natjerat. Imam par kupljenih kruseva na udemyu, imam bokmarkovanih materijala more itd. Mozda zato sto radim, ne znam, ali da bi mi dobro dosao neki izvor prihoda sa strane, svakako bi. Ali lijen pa hajd :/
odustani ako ti je mrsko, to mogu radit ljudi koji kad rade ne osjete ni vrijeme ni prostor, neko ko to voli a ne neko ko je talentovan pretjerano... ja sam se jedva kanio da naucim nekih 6 osnovnih web ap. jezika.. dosao na intervju u jednoj firmi, pocijepao intervju ali posto nije to moja struka dali mi projekat da uradim kod kuce, uradim projekat i skontam da ja to mrzim i pobrisem sve i odustanem od tog, nisam se pokajao, nisu tu neka astronomska primanja a priroda posla je da uvijek moras nesto novo ucit, a ako ti je mrsko osnove prelazit jos ces vise mrzit apstraktne stvari povezivat, ako ne volis nemoj, nije sve u parama... :P
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#30 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Broly_the_Legend »

tuzlak1212 wrote:
Broly_the_Legend wrote:Ja znam nesto htmla, css i js-a i sve zelim da to dingem na malo visi nivo, al ne mogu se natjerat. Imam par kupljenih kruseva na udemyu, imam bokmarkovanih materijala more itd. Mozda zato sto radim, ne znam, ali da bi mi dobro dosao neki izvor prihoda sa strane, svakako bi. Ali lijen pa hajd :/
odustani ako ti je mrsko, to mogu radit ljudi koji kad rade ne osjete ni vrijeme ni prostor, neko ko to voli a ne neko ko je talentovan pretjerano... ja sam se jedva kanio da naucim nekih 6 osnovnih web ap. jezika.. dosao na intervju u jednoj firmi, pocijepao intervju ali posto nije to moja struka dali mi projekat da uradim kod kuce, uradim projekat i skontam da ja to mrzim i pobrisem sve i odustanem od tog, nisam se pokajao, nisu tu neka astronomska primanja a priroda posla je da uvijek moras nesto novo ucit, a ako ti je mrsko osnove prelazit jos ces vise mrzit apstraktne stvari povezivat, ako ne volis nemoj, nije sve u parama... :P
Zapravo sam poceo opet, natjero sa se nekako i kreno sam prvim od dva javascript kursa koja imam na udemyu. Ja to zapravo volilm radit, samo sam polijen jbg. Imam losu radnu naviku, to mene najvise od svega koci
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#31 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Puf »

tuzlak1212 wrote:
Broly_the_Legend wrote:Ja znam nesto htmla, css i js-a i sve zelim da to dingem na malo visi nivo, al ne mogu se natjerat. Imam par kupljenih kruseva na udemyu, imam bokmarkovanih materijala more itd. Mozda zato sto radim, ne znam, ali da bi mi dobro dosao neki izvor prihoda sa strane, svakako bi. Ali lijen pa hajd :/
odustani ako ti je mrsko, to mogu radit ljudi koji kad rade ne osjete ni vrijeme ni prostor, neko ko to voli a ne neko ko je talentovan pretjerano... ja sam se jedva kanio da naucim nekih 6 osnovnih web ap. jezika.. dosao na intervju u jednoj firmi, pocijepao intervju ali posto nije to moja struka dali mi projekat da uradim kod kuce, uradim projekat i skontam da ja to mrzim i pobrisem sve i odustanem od tog, nisam se pokajao, nisu tu neka astronomska primanja a priroda posla je da uvijek moras nesto novo ucit, a ako ti je mrsko osnove prelazit jos ces vise mrzit apstraktne stvari povezivat, ako ne volis nemoj, nije sve u parama... :P
A sta su za tebe astronomska primanja?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#32 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by tuzlak1212 »

Puf wrote: A sta su za tebe astronomska primanja?
Primanja političara su astronomska.
Može se naći posao sa velikom platom u web app programiranju. Samo teško, ne treba biti nerealan, to je teško postić. Ja takvih ljudi što znam uglavnom su RI na ETF-u završili i upali u firmu na preporuke profesora i imaju varirano 1200-1500 KM početnu platu i ne rade ništa maltene osim što uče i rade neke sitne taskove kad se dese.
Ali znam slučaj od prije tačno godinu dana u jakoj firmi u Tuzli koja je tuđa neka nije naša, zaposlili se istovremeno frišak diplomac sa ETF koji nije RI i jedan nako samouki programer, diplomac dobio početna primanja 1200 KM ovaj drugi oko 700 KM. A imaju približnu količinu neznanja spram pozicije koju rade :roll:
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#33 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Puf »

tuzlak1212 wrote:
Puf wrote: A sta su za tebe astronomska primanja?
Primanja političara su astronomska.
Može se naći posao sa velikom platom u web app programiranju. Samo teško, ne treba biti nerealan, to je teško postić. Ja takvih ljudi što znam uglavnom su RI na ETF-u završili i upali u firmu na preporuke profesora i imaju varirano 1200-1500 KM početnu platu i ne rade ništa maltene osim što uče i rade neke sitne taskove kad se dese.
Ali znam slučaj od prije tačno godinu dana u jakoj firmi u Tuzli koja je tuđa neka nije naša, zaposlili se istovremeno frišak diplomac sa ETF koji nije RI i jedan nako samouki programer, diplomac dobio početna primanja 1200 KM ovaj drugi oko 700 KM. A imaju približnu količinu neznanja spram pozicije koju rade :roll:
Pa senior developeri imaju plate politicara. Govorim iz licnog iskustva :). Te cifre sto ti navodis su bas za juniore koji tek krecu raditi i ne znaju mnogo, a aj mi reci jos jednu struku gdje ti kao najveci laik (junior), totalno nekoristan(skoro pa nekoristan) za firmu dobijes preko 1000KM platu (ili blizu 1000KM u manjim sredinama)?

Gdje to ima da ti neko daje svaki mjesec od 800KM-1500KM (kako gdje) da sjedis u toplom, slobodni vikendi, foteljica, sto, laptop (PC negdje), nogu preko noge i caprkas o tehnologijama osim u IT-u?
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#34 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by tuzlak1212 »

Puf wrote:
tuzlak1212 wrote:
Puf wrote: A sta su za tebe astronomska primanja?
Primanja političara su astronomska.
Može se naći posao sa velikom platom u web app programiranju. Samo teško, ne treba biti nerealan, to je teško postić. Ja takvih ljudi što znam uglavnom su RI na ETF-u završili i upali u firmu na preporuke profesora i imaju varirano 1200-1500 KM početnu platu i ne rade ništa maltene osim što uče i rade neke sitne taskove kad se dese.
Ali znam slučaj od prije tačno godinu dana u jakoj firmi u Tuzli koja je tuđa neka nije naša, zaposlili se istovremeno frišak diplomac sa ETF koji nije RI i jedan nako samouki programer, diplomac dobio početna primanja 1200 KM ovaj drugi oko 700 KM. A imaju približnu količinu neznanja spram pozicije koju rade :roll:
Pa senior developeri imaju plate politicara. Govorim iz licnog iskustva :). Te cifre sto ti navodis su bas za juniore koji tek krecu raditi i ne znaju mnogo, a aj mi reci jos jednu struku gdje ti kao najveci laik (junior), totalno nekoristan(skoro pa nekoristan) za firmu dobijes preko 1000KM platu (ili blizu 1000KM u manjim sredinama)?

Gdje to ima da ti neko daje svaki mjesec od 800KM-1500KM (kako gdje) da sjedis u toplom, slobodni vikendi, foteljica, sto, laptop (PC negdje), nogu preko noge i caprkas o tehnologijama osim u IT-u?
Vjerovatno nigdje, to priznajem :D
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#35 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by cassius »

tuzlak1212 wrote:
Broly_the_Legend wrote:Ja znam nesto htmla, css i js-a i sve zelim da to dingem na malo visi nivo, al ne mogu se natjerat. Imam par kupljenih kruseva na udemyu, imam bokmarkovanih materijala more itd. Mozda zato sto radim, ne znam, ali da bi mi dobro dosao neki izvor prihoda sa strane, svakako bi. Ali lijen pa hajd :/
odustani ako ti je mrsko, to mogu radit ljudi koji kad rade ne osjete ni vrijeme ni prostor, neko ko to voli a ne neko ko je talentovan pretjerano... ja sam se jedva kanio da naucim nekih 6 osnovnih web ap. jezika.. dosao na intervju u jednoj firmi, pocijepao intervju ali posto nije to moja struka dali mi projekat da uradim kod kuce, uradim projekat i skontam da ja to mrzim i pobrisem sve i odustanem od tog, nisam se pokajao, nisu tu neka astronomska primanja a priroda posla je da uvijek moras nesto novo ucit, a ako ti je mrsko osnove prelazit jos ces vise mrzit apstraktne stvari povezivat, ako ne volis nemoj, nije sve u parama... :P

jesil rijesio ti sve ispite ili jos uvijek par ostalo ? Nisi ti naucio u toj firmi 6 jezika da bi baratao s njima, nego samo da bi prosao testne zadatke u toj firmi. Posto znam o kojoj se firmi radi. Nemoj bezveze da lazes. Da si zadovoljio na tom intervjuu, dobio bi posao. Ali posto nisi, ostao si kuci.
Primanja u IT-u su dosta iznad prosjecnih.
Tvoje poredenje s politicarima ne pije vode.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#36 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by cassius »

Broly_the_Legend wrote:
tuzlak1212 wrote:
Broly_the_Legend wrote:Ja znam nesto htmla, css i js-a i sve zelim da to dingem na malo visi nivo, al ne mogu se natjerat. Imam par kupljenih kruseva na udemyu, imam bokmarkovanih materijala more itd. Mozda zato sto radim, ne znam, ali da bi mi dobro dosao neki izvor prihoda sa strane, svakako bi. Ali lijen pa hajd :/
odustani ako ti je mrsko, to mogu radit ljudi koji kad rade ne osjete ni vrijeme ni prostor, neko ko to voli a ne neko ko je talentovan pretjerano... ja sam se jedva kanio da naucim nekih 6 osnovnih web ap. jezika.. dosao na intervju u jednoj firmi, pocijepao intervju ali posto nije to moja struka dali mi projekat da uradim kod kuce, uradim projekat i skontam da ja to mrzim i pobrisem sve i odustanem od tog, nisam se pokajao, nisu tu neka astronomska primanja a priroda posla je da uvijek moras nesto novo ucit, a ako ti je mrsko osnove prelazit jos ces vise mrzit apstraktne stvari povezivat, ako ne volis nemoj, nije sve u parama... :P
Zapravo sam poceo opet, natjero sa se nekako i kreno sam prvim od dva javascript kursa koja imam na udemyu. Ja to zapravo volilm radit, samo sam polijen jbg. Imam losu radnu naviku, to mene najvise od svega koci
Odvoji svaki dan, ali bukvalno svaki dan,minimum 2 sata dnevno i radi i uci programiranje.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#37 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by tuzlak1212 »

cassius wrote:
jesil rijesio ti sve ispite ili jos uvijek par ostalo ? Nisi ti naucio u toj firmi 6 jezika da bi baratao s njima, nego samo da bi prosao testne zadatke u toj firmi. Posto znam o kojoj se firmi radi. Nemoj bezveze da lazes. Da si zadovoljio na tom intervjuu, dobio bi posao. Ali posto nisi, ostao si kuci.
Primanja u IT-u su dosta iznad prosjecnih.
Tvoje poredenje s politicarima ne pije vode.
Ako mislis na fax rijesio sam sve.
Da upravu si, osim što nisam ništa slagao sve je ovako kako sam napisao, nisam RI pa nisam ni ošekivao da ću očarat na intervjuu :D
Sve sam tako nesto i očekivao, tad sam na tom projektu malom pregorio i omrzlo mi. A imao sam i komplikacija na diplomskom i malo sa zdravljem i tu mi je projekat bio zadnji po prioritetu digao sam ruke od njeg :D
Sad opet kuckam kodove svakodnevno, gledam bil slao CV nekoj firmi ili pokušao freelance :-)
Ne znam koliko si upućen u druge privredne djelatnosti, pa necu komentarisati o tom poređenju, ali ljudi ti zarađuju bruku para u svim vrstama poslova. Nisam ni ja upucen u primanja senior programera :D Eto haman brisu dupe novcem :D
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#38 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by cassius »

tuzlak1212 wrote:
cassius wrote:
jesil rijesio ti sve ispite ili jos uvijek par ostalo ? Nisi ti naucio u toj firmi 6 jezika da bi baratao s njima, nego samo da bi prosao testne zadatke u toj firmi. Posto znam o kojoj se firmi radi. Nemoj bezveze da lazes. Da si zadovoljio na tom intervjuu, dobio bi posao. Ali posto nisi, ostao si kuci.
Primanja u IT-u su dosta iznad prosjecnih.
Tvoje poredenje s politicarima ne pije vode.
Ako mislis na fax rijesio sam sve.
Da upravu si, osim što nisam ništa slagao sve je ovako kako sam napisao, nisam RI pa nisam ni ošekivao da ću očarat na intervjuu :D
Sve sam tako nesto i očekivao, tad sam na tom projektu malom pregorio i omrzlo mi. A imao sam i komplikacija na diplomskom i malo sa zdravljem i tu mi je projekat bio zadnji po prioritetu digao sam ruke od njeg :D
Sad opet kuckam kodove svakodnevno, gledam bil slao CV nekoj firmi ili pokušao freelance :-)
Ne znam koliko si upućen u druge privredne djelatnosti, pa necu komentarisati o tom poređenju, ali ljudi ti zarađuju bruku para u svim vrstama poslova. Nisam ni ja upucen u primanja senior programera :D Eto haman brisu dupe novcem :D
Pretpostavio sam da si isti onaj sa ss.ba , tako da potvrdio si upravo :D
Pa eto, vidis ipak je do tebe bilo. Koji si smjer ? Pa uzimaju ljudi novce, oni koji hoce i oni koji znaju jbg. Ali ako vec ne uzimas u svojoj djelatnosti platu i nemas posla, mozes ucit programirat, ionako si imao dodira na faksu sa tim.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#39 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by tuzlak1212 »

cassius wrote:
Pretpostavio sam da si isti onaj sa ss.ba , tako da potvrdio si upravo :D
Pa eto, vidis ipak je do tebe bilo. Koji si smjer ? Pa uzimaju ljudi novce, oni koji hoce i oni koji znaju jbg. Ali ako vec ne uzimas u svojoj djelatnosti platu i nemas posla, mozes ucit programirat, ionako si imao dodira na faksu sa tim.
Kakav ss.ba nemam pojma o čemu pričaš, ja imam ovdje acc i na Redditu i nigdje više nit sam imao nit sam se ikad ovoliko cyber eksponirao. :lol:
Energetika smjer
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#41 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Kejn »

Danas je ne znati programirati isto kao i ne znati engleski...
Nikako da se nakanim početi učiti programiranje. Toliko resursa na dohvat ruke al jbg. kad sam ljeni Bošnjo..
Pitao bih ove stručnjake kakva je situacija sa tržištem rada u oblasti bioinformatike u Sarajevu.
Koliko sam shvatio programiranje se tu vrti ugl kao data science. Programi koji se koriste su Python, Bash, Ruby i R.
Postoje li uopšte firme u BiH kojima se outsorcuje nešto oko bioinformatike?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#42 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by pirmin »

Slabo nesto aktivan ovaj pdf a ja u python-fazi. :)
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#43 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Broly_the_Legend »

Ne udjoh na forum ne pamtim. Vidim neke notifikacije, uglavnom nakon godinu i nesto nisam daleko makeo, krenem, stanem. Sutra abd kupujem drugi monitor da mi je lakse kodirat, a najvjerojvatnije narednog mjeseca cu se upisat u watch and code kurs na 3-4 mjeseca. Prije toga moram uradit ovaj besplatni dio, pa onda u premium. Jes da mi je poskupo u trenutnim okolnostima, al bas zato sto i je,moracu ucit kad vec pare dajem mjesecno.

Onako kad realno sagledam, cak i da naucim i napredujem dovoljno da budem kandidat za neku pocetnu poziciju, zbog svog radnog vremena to je nemoguce. Da li cu uspjeti da freelancam vidjecemo. Imam jednog prijatelja iz engleske koji je tamo senior developer, koji je voljan da radi sa mnom na tom freelancingu. Nazalost on mi ne moze biti mentor u smisu da sjedne sa mnom i radi, ali je uvijek tu da mi odgoovri na bilo koje pitanje koje imam cim ima minut slobodan. Ali da mi treba, treba. Nemam puno izbora.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#44 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Euphoria »

Broly_the_Legend wrote: 18/11/2019 21:51 Ne udjoh na forum ne pamtim. Vidim neke notifikacije, uglavnom nakon godinu i nesto nisam daleko makeo, krenem, stanem. Sutra abd kupujem drugi monitor da mi je lakse kodirat, a najvjerojvatnije narednog mjeseca cu se upisat u watch and code kurs na 3-4 mjeseca. Prije toga moram uradit ovaj besplatni dio, pa onda u premium. Jes da mi je poskupo u trenutnim okolnostima, al bas zato sto i je,moracu ucit kad vec pare dajem mjesecno.

Onako kad realno sagledam, cak i da naucim i napredujem dovoljno da budem kandidat za neku pocetnu poziciju, zbog svog radnog vremena to je nemoguce. Da li cu uspjeti da freelancam vidjecemo. Imam jednog prijatelja iz engleske koji je tamo senior developer, koji je voljan da radi sa mnom na tom freelancingu. Nazalost on mi ne moze biti mentor u smisu da sjedne sa mnom i radi, ali je uvijek tu da mi odgoovri na bilo koje pitanje koje imam cim ima minut slobodan. Ali da mi treba, treba. Nemam puno izbora.
Ma džaba ti monitor i sve ako nemaš volje. Eh na kakvom sam ja kršu od laptopa ucila...
Zapni malo kuci pa traži posao onda kao programer. Kako sam skontala ucis html, css i js? Bar to nije teško... Fino se natjeraj svaki dan po 2h....ili batali skroz.

I ja se tjeram da malo vise učim Javu.. Ali do sada sam samo instalirala intelliJ 😂 i evo hocu da pregledam prvi tutorial....
User avatar
Hame_
Posts: 5400
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#45 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by Hame_ »

Što se teme tiče, ovo do sada se javljala samo bauštela.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#46 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by SmokingMan »

Da ne otvaram drugi toopic, ovde se svakak ovie raje skuplja i rije će se objava vdiejti...

Potreban mi je ovaj tuts hitno.

https://www.udemy.com/course/virtual-pr ... ed-topics/
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#47 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by mirsek »

SmokingMan wrote: 23/01/2020 13:57 Da ne otvaram drugi toopic, ovde se svakak ovie raje skuplja i rije će se objava vdiejti...

Potreban mi je ovaj tuts hitno.

https://www.udemy.com/course/virtual-pr ... ed-topics/
Potrazio na ovim standard torentima i sajtovima, neJma.
Ako ti je hitno, kupi, hebat ga.
Btw. sto se tice diskusija oko plata, ako radis direktno za strance mozes imati duplo vece plate od politicara, tj. preko 7000 KM mjesecno.
Informacije haman iz prve ruke.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#48 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by SmokingMan »

mirsek wrote: 23/01/2020 15:02
SmokingMan wrote: 23/01/2020 13:57 Da ne otvaram drugi toopic, ovde se svakak ovie raje skuplja i rije će se objava vdiejti...

Potreban mi je ovaj tuts hitno.

https://www.udemy.com/course/virtual-pr ... ed-topics/
Potrazio na ovim standard torentima i sajtovima, neJma.
Ako ti je hitno, kupi, hebat ga.
Btw. sto se tice diskusija oko plata, ako radis direktno za strance mozes imati duplo vece plate od politicara, tj. preko 7000 KM mjesecno.
Informacije haman iz prve ruke.
Tražio sam i ja, našao sam jedan od prošle godine, gdje fali jedno kraće poglavlje od 15 minuta, ali štaš, koliko god naučiš uhar, kasnije se lahko nadograditi.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#49 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by jahh »

mirsek wrote: 23/01/2020 15:02
SmokingMan wrote: 23/01/2020 13:57 Da ne otvaram drugi toopic, ovde se svakak ovie raje skuplja i rije će se objava vdiejti...

Potreban mi je ovaj tuts hitno.

https://www.udemy.com/course/virtual-pr ... ed-topics/
Potrazio na ovim standard torentima i sajtovima, neJma.
Ako ti je hitno, kupi, hebat ga.
Btw. sto se tice diskusija oko plata, ako radis direktno za strance mozes imati duplo vece plate od politicara, tj. preko 7000 KM mjesecno.
Informacije haman iz prve ruke.
Znam i ja par programera sa 10k+ primanjima. Ali je to bruto, bez godisnjeg, bolovanja, dnevnica i cega vec ne. Kod politicara je neto 5-6k + benefiti + ne da ne rade nista nego cine stetu.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#50 Re: Zašto učiti kodirati/programirati?

Post by mirsek »

jahh wrote: 23/01/2020 21:28
mirsek wrote: 23/01/2020 15:02
SmokingMan wrote: 23/01/2020 13:57 Da ne otvaram drugi toopic, ovde se svakak ovie raje skuplja i rije će se objava vdiejti...

Potreban mi je ovaj tuts hitno.

https://www.udemy.com/course/virtual-pr ... ed-topics/
Potrazio na ovim standard torentima i sajtovima, neJma.
Ako ti je hitno, kupi, hebat ga.
Btw. sto se tice diskusija oko plata, ako radis direktno za strance mozes imati duplo vece plate od politicara, tj. preko 7000 KM mjesecno.
Informacije haman iz prve ruke.
Znam i ja par programera sa 10k+ primanjima. Ali je to bruto, bez godisnjeg, bolovanja, dnevnica i cega vec ne. Kod politicara je neto 5-6k + benefiti + ne da ne rade nista nego cine stetu.
Ovo 7000 KM je neto, full remote, haman pocetna pozicija u toj firmi, ima mjesta za napredak u narednom periodu, svjetska firma, nemaju urede u BIH, ali rade samo full remote po citavom svijetu.
A ovo za politicare si u pravu, placamo ih da nam cine stetu. :roll:
Post Reply