Zašto u udžbeniku historije nema Alije Izetbegovića?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#26

Post by lady midnight »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:
uvjek dobar gost wrote:U ovoj situaciji... kad se grade vjerski objekti... kad se grupišu mase... sam sebi postavljam pitanje... treba li nama istorija-historija-povijest.... il treba malo da se slegne i da se dogovorimo šta je zaista bilo... da sačekamo dokumentaciju iz Haga( arhivu) i masu drugih podataka kako bi se mogao napraviti ne kompromis već činjenični udžbenik, knjiga... iz koje će učiti sva djeca... ponavljam sva deca....

A nije ni Alijino maslo za ramazana.....valjda smo toliko pametni....
Il da opet pustimo da nam djeca decenijama uce kako je Gavrilo Princip narodni heroj (jer je ubio trudnu zenu i njenog muza dok su se bezbrizno i nenaoruzani vozili kocijom), da most opet prekrsimo u Principov, da nam se jezik opet zove srpsko- hrvatski? :? da dalje ne nabrajam...
Prvi predsjednik Bosne i Hecegovine- MORA biti u udzbenicima- pa kakav god da je bio. Nemeremo valjda po deseti put izmisljati historiju, prekrajati je i zapisivati kako nekome tamo odgovara a da nema veze sa stvarnim stanjem stvari? Ili ipak mozemo- OPET?!
A trenutna istorija, eto, nije prekrojena kako kome odgovara? :D
ma _BosanaC, ote mi rijech iz usta...
gdje je prije vladao dogmatizam partije, zvanichna verzija istorije je pochivala na partizanskoj mitologiji, pojednostavljenom objashnjavanju 2. svjetskog rata, NOB-e, velichanju odredjenih lichnosti, marxovoj shemi o razvoju ljudskih drushtava kroz istoriju, i tako dalje...

sad vlada "nacionalna svijest" - te je istorija podredjena afirmaciji nacionalnog bica :roll: pa se opet chinjenice trpaju u ideoloshke obrasce :roll: ko se usudi da progovori protiv, taj je izdajica...ili u najmanju ruku negira agresiju i genocid :roll: :roll:
shta da kazhem - ponizhavajuce i zhalosno za profesiju da se jedna mitologija zamjenjuje drugom, pa eto ti.

shto se tiche izetbegovica - smatram da je pogreshno shto se ne spominje, i da se naravno treba spomenuti u tom udzhbeniku kao jedan od kljuchnih ljudi u novijoj istoriji ove zemlje. i to na jedan kritichki, nepristrasan nachin (koliko je to istoricharima inache moguce, a onda koliko je moguce u nashem kontekstu).
i ne znam koliko je u dotichnom udzhbeniku, odnosno u planu i programu, uopshte predvidjena obrada perioda od raspada jugoslavije pa naovamo. ali trebala bi da bude, po mom mishljenju.

bash zato da bi djeca imala alternativu onome shto se pricha kuci - ja kad pomislim chemu ce narod uchiti svoju djecu kuci, i kakva ce to biti verzija istorije - jadna nam majka svima :roll: jer svi misle da znaju sve (pa se neki chak ono sa visine podsmjehuju takvim "neznalicama" kao shto je darwin :roll:), a znaju vecinom samo jedan mali djelic, a i to jako slomljeno kroz prizmu vlastitih dozhivljaja, emocija, frustracija... ne kazhem da i to nije jedna vrsta istorije, i da se ne treba prichati, ali ne mozhe (i ne smije!) nadoknaditi obradu istorijskih tema u shkoli.

koliko sam samo ja sretna i zahvalna shto sam uchila darwinovu teoriju u shkoli, da ne slusham okolokucne autoritete koji su me ubijedjivali da je kameno doba komunistichka izmishljotina :roll: .roll:
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#27

Post by amrino »

NIN wrote:
amrino wrote: U svakom slucaju- moja djeca ce aBd biti poducavana historiji u okviru kucne skole...a ono sto pokupi u skoli neka uci isto kao sto sam i ja ucila Darvinovu teoriju...s laganim podsmjehom
Vjerujem da nisi dalje odmakla ni u naucavanju fizike ili recimo hemije ali, kao sto se da vidjeti iz prilozenog, gospoja se vec sprema za "edukaciju" svojih potomaka. Blago njima sa takvim "edukatorom"! Uostalom, kakav narod takav i sistem u kojem isti zivi (citaj kojeg je odabrao)! Tuzno, zalosno i licemjerno. Kako samo, istovremeno smijesno i zalosno, zuci cinjenica da (totalno) NEPODUCENI PODUCAVAJU nasu buducnost, kako u skolstvu tako i kuci.

Al' nek' je nama hljeba i igara, hebes sve. Use, nase i podase, nemas dje dalje...

Haj' uzdravlje...
Ja svoje dijete necu uciti historiji koju sam "nastrebala" nego onu koju sam, nazalost, dozivjela. E sad- hoces li ti da me ubijedis da vise vjerujem tebi i inim nego svojim ocima?
Moje dijete ce imati pravo izbora i nece od dva govneta morati da probere ono koje manje smrdi- jer nije to jedina opcija u zivotu.
Kao sto svijet nije crno- bijel, tako isto ne postoje samo komunizam, s jedne strane, i radikalni nacionalizam- s druge strane...mora biti bar malo sivila i poneke druge boje u tragovima.
I jadan onaj kojem se poznavanje historije, fizike ili hemije svodi na ono znanje koje su mu usadjivali PODUCENI ucitelji, uciteljice, nastavnici, nastavnice, profesori ili profesorice...
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#28

Post by _BosanaC »

I jadan onaj kojem se poznavanje historije, fizike ili hemije svodi na ono znanje koje su mu usadjivali PODUCENI ucitelji, uciteljice, nastavnici, nastavnice, profesori ili profesorice...
Ovo sve govori.

I onako me vec dosta dugo muci jedna stvar: citav zivot posvetis citanju, ucenju, nekakvoj naobrazbi i izobrazbi, i daleko si od toga da sve znas. S druge strane, odredjeni procitaju jednu jedinu knjigu - i svu pamet svijeta su pokupili. Od politike pa do teorije evolucije, medicine, biologije... Ama bas sve.

Istoriju su vazda pisali pobjednici, pa tako ce biti i sada. Medjutim, jos uvjek je nekakva tampon vremenska zona, pa jos nije na cisto ko je to pobjednik. Jerbo, znaju djeca postavljati zafrkana pitanja... Postavice dijete pitanje zasto Predsjednik potpisa kapitulaciju u Dejtonu... Postavice dijete mnogo pitanja...

Jer bitno je da djeca znaju da su od Ilira nastali, da su u Visokom najstarije piramide, da je Gavrilo Princip bio zlocinac ali da su Turci bili nasi oslobodioci, pa taman i po cijenu da je HKG glavu izgubio zbog tamo nekakvog vlastitog hira a moguce cak i nejebice :oops:

A kad neko ostavi link na istrazivanje koje kaze da SVI imamo maltene isti genetski materijal taj post se izignorise i tema padne u zaborav, jerbo nije to ta nasa istorija kojoj bi mi da ucimo djecu.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#29

Post by mostarac »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#30

Post by NIN »

amrino wrote:
NIN wrote:
amrino wrote: U svakom slucaju- moja djeca ce aBd biti poducavana historiji u okviru kucne skole...a ono sto pokupi u skoli neka uci isto kao sto sam i ja ucila Darvinovu teoriju...s laganim podsmjehom
Vjerujem da nisi dalje odmakla ni u naucavanju fizike ili recimo hemije ali, kao sto se da vidjeti iz prilozenog, gospoja se vec sprema za "edukaciju" svojih potomaka. Blago njima sa takvim "edukatorom"! Uostalom, kakav narod takav i sistem u kojem isti zivi (citaj kojeg je odabrao)! Tuzno, zalosno i licemjerno. Kako samo, istovremeno smijesno i zalosno, zuci cinjenica da (totalno) NEPODUCENI PODUCAVAJU nasu buducnost, kako u skolstvu tako i kuci.

Al' nek' je nama hljeba i igara, hebes sve. Use, nase i podase, nemas dje dalje...

Haj' uzdravlje...
Ja svoje dijete necu uciti historiji koju sam "nastrebala" nego onu koju sam, nazalost, dozivjela. E sad- hoces li ti da me ubijedis da vise vjerujem tebi i inim nego svojim ocima?
Moje dijete ce imati pravo izbora i nece od dva govneta morati da probere ono koje manje smrdi- jer nije to jedina opcija u zivotu.
Kao sto svijet nije crno- bijel, tako isto ne postoje samo komunizam, s jedne strane, i radikalni nacionalizam- s druge strane...mora biti bar malo sivila i poneke druge boje u tragovima.
I jadan onaj kojem se poznavanje historije, fizike ili hemije svodi na ono znanje koje su mu usadjivali PODUCENI ucitelji, uciteljice, nastavnici, nastavnice, profesori ili profesorice...
...znam, znam, ..., sve je tako kako kazes :D . Sto bi reko u mene mi jaran - LPU, sto bi u prijevodu znacilo "Lezi, Prni, Ustani"... :-)

Nego, de mi reci kad je sezona onih crvenih "roga" paprika? Nesto mi (h)ajvar zamirisa... :-)
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#31

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
I jadan onaj kojem se poznavanje historije, fizike ili hemije svodi na ono znanje koje su mu usadjivali PODUCENI ucitelji, uciteljice, nastavnici, nastavnice, profesori ili profesorice...
Ovo sve govori.

I onako me vec dosta dugo muci jedna stvar: citav zivot posvetis citanju, ucenju, nekakvoj naobrazbi i izobrazbi, i daleko si od toga da sve znas. S druge strane, odredjeni procitaju jednu jedinu knjigu - i svu pamet svijeta su pokupili. Od politike pa do teorije evolucije, medicine, biologije... Ama bas sve.

Istoriju su vazda pisali pobjednici, pa tako ce biti i sada. Medjutim, jos uvjek je nekakva tampon vremenska zona, pa jos nije na cisto ko je to pobjednik. Jerbo, znaju djeca postavljati zafrkana pitanja... Postavice dijete pitanje zasto Predsjednik potpisa kapitulaciju u Dejtonu... Postavice dijete mnogo pitanja...

Jer bitno je da djeca znaju da su od Ilira nastali, da su u Visokom najstarije piramide, da je Gavrilo Princip bio zlocinac ali da su Turci bili nasi oslobodioci, pa taman i po cijenu da je HKG glavu izgubio zbog tamo nekakvog vlastitog hira a moguce cak i nejebice :oops:

A kad neko ostavi link na istrazivanje koje kaze da SVI imamo maltene isti genetski materijal taj post se izignorise i tema padne u zaborav, jerbo nije to ta nasa istorija kojoj bi mi da ucimo djecu.
Nadam se da sam te pogresno skontala, a u slucaju da nisam:

Slazem se u vecini stvari koje pises...samo nikako se ne mogu sloziti s velicinom tvojih muda koja ti kao daju za pravo da kao...pretpostavljas da ja Turke smatram svojim OSLOBODIOCIMA!
To je tako nisko i podlo...jer po tebi je svaki Bosnjak- Zavalonac- a svaki Zavalonac Turcin? I jos uz to svaki od njih vjeruje da su Iliri pravili piramidu jerbo stuje Reisa koji je kao podrzao onog seljacica Semira...
Jerbo- ako je tebe drugarica uciteljica ucila da je sve ovako ili onako i da nikako drugacije nemere bit...moj balkon nikad nije bio tako ogranicen.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#32

Post by amrino »

NIN wrote:
amrino wrote:
NIN wrote: Vjerujem da nisi dalje odmakla ni u naucavanju fizike ili recimo hemije ali, kao sto se da vidjeti iz prilozenog, gospoja se vec sprema za "edukaciju" svojih potomaka. Blago njima sa takvim "edukatorom"! Uostalom, kakav narod takav i sistem u kojem isti zivi (citaj kojeg je odabrao)! Tuzno, zalosno i licemjerno. Kako samo, istovremeno smijesno i zalosno, zuci cinjenica da (totalno) NEPODUCENI PODUCAVAJU nasu buducnost, kako u skolstvu tako i kuci.

Al' nek' je nama hljeba i igara, hebes sve. Use, nase i podase, nemas dje dalje...

Haj' uzdravlje...
Ja svoje dijete necu uciti historiji koju sam "nastrebala" nego onu koju sam, nazalost, dozivjela. E sad- hoces li ti da me ubijedis da vise vjerujem tebi i inim nego svojim ocima?
Moje dijete ce imati pravo izbora i nece od dva govneta morati da probere ono koje manje smrdi- jer nije to jedina opcija u zivotu.
Kao sto svijet nije crno- bijel, tako isto ne postoje samo komunizam, s jedne strane, i radikalni nacionalizam- s druge strane...mora biti bar malo sivila i poneke druge boje u tragovima.
I jadan onaj kojem se poznavanje historije, fizike ili hemije svodi na ono znanje koje su mu usadjivali PODUCENI ucitelji, uciteljice, nastavnici, nastavnice, profesori ili profesorice...
...znam, znam, ..., sve je tako kako kazes :D . Sto bi reko u mene mi jaran - LPU, sto bi u prijevodu znacilo "Lezi, Prni, Ustani"... :-)

Nego, de mi reci kad je sezona onih crvenih "roga" paprika? Nesto mi (h)ajvar zamirisa... :-)
Gospodine NIN iz Via Lactea, Orion Arm, koji niti lezis niti prdis a niti haman ustajes- da si ti meni ziv i zdrav- sezona roga davno je vec pocela...To ti odgovorno tvrdi jedna bosanska seljoberka koja osim zanimacije za historijske uzbenike,politiku, teologiju, knjizevnost, fillmsku umjetnost, muziku i modu ima i nebulozne afinitete prema spravljanju stare seljacke hrane- ajvara.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#33

Post by _BosanaC »

amrino wrote:
_BosanaC wrote:
I jadan onaj kojem se poznavanje historije, fizike ili hemije svodi na ono znanje koje su mu usadjivali PODUCENI ucitelji, uciteljice, nastavnici, nastavnice, profesori ili profesorice...
Ovo sve govori.

I onako me vec dosta dugo muci jedna stvar: citav zivot posvetis citanju, ucenju, nekakvoj naobrazbi i izobrazbi, i daleko si od toga da sve znas. S druge strane, odredjeni procitaju jednu jedinu knjigu - i svu pamet svijeta su pokupili. Od politike pa do teorije evolucije, medicine, biologije... Ama bas sve.

Istoriju su vazda pisali pobjednici, pa tako ce biti i sada. Medjutim, jos uvjek je nekakva tampon vremenska zona, pa jos nije na cisto ko je to pobjednik. Jerbo, znaju djeca postavljati zafrkana pitanja... Postavice dijete pitanje zasto Predsjednik potpisa kapitulaciju u Dejtonu... Postavice dijete mnogo pitanja...

Jer bitno je da djeca znaju da su od Ilira nastali, da su u Visokom najstarije piramide, da je Gavrilo Princip bio zlocinac ali da su Turci bili nasi oslobodioci, pa taman i po cijenu da je HKG glavu izgubio zbog tamo nekakvog vlastitog hira a moguce cak i nejebice :oops:

A kad neko ostavi link na istrazivanje koje kaze da SVI imamo maltene isti genetski materijal taj post se izignorise i tema padne u zaborav, jerbo nije to ta nasa istorija kojoj bi mi da ucimo djecu.
Nadam se da sam te pogresno skontala, a u slucaju da nisam:

Slazem se u vecini stvari koje pises...samo nikako se ne mogu sloziti s velicinom tvojih muda koja ti kao daju za pravo da kao...pretpostavljas da ja Turke smatram svojim OSLOBODIOCIMA!
To je tako nisko i podlo...jer po tebi je svaki Bosnjak- Zavalonac- a svaki Zavalonac Turcin? I jos uz to svaki od njih vjeruje da su Iliri pravili piramidu jerbo stuje Reisa koji je kao podrzao onog seljacica Semira...
Jerbo- ako je tebe drugarica uciteljica ucila da je sve ovako ili onako i da nikako drugacije nemere bit...moj balkon nikad nije bio tako ogranicen.
Moja muda su moj problem...

A s njima nema ama bas nikakve veze to smatras li TI Turke oslobodiocima ili ne, pricam o novoj istoriji, i o reviziji stare istorije. Sto se tice tebe osvrnuh se samo na onaj citirani dio, jer mi je zaista smjesno, a moze se reci i pravo nadmeno, podsmijavati se ljudima koji posvete zivot nekoj nauci, jerbo MI to MOZEMO i ZNAMO bolje... Koji qrac onda uopste djecu slati u skole? :?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#34

Post by NIN »

amrino wrote:Gospodine NIN iz Via Lactea, Orion Arm, koji niti lezis niti prdis a niti haman ustajes- da si ti meni ziv i zdrav- sezona roga davno je vec pocela...To ti odgovorno tvrdi jedna bosanska seljoberka koja osim zanimacije za historijske uzbenike,politiku, teologiju, knjizevnost, fillmsku umjetnost, muziku i modu ima i nebulozne afinitete prema spravljanju stare seljacke hrane- ajvara.
Nemoj mi hajvara dirat svega ti... :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#35

Post by amrino »

_BosanaC wrote:
amrino wrote:
_BosanaC wrote: Ovo sve govori.

I onako me vec dosta dugo muci jedna stvar: citav zivot posvetis citanju, ucenju, nekakvoj naobrazbi i izobrazbi, i daleko si od toga da sve znas. S druge strane, odredjeni procitaju jednu jedinu knjigu - i svu pamet svijeta su pokupili. Od politike pa do teorije evolucije, medicine, biologije... Ama bas sve.

Istoriju su vazda pisali pobjednici, pa tako ce biti i sada. Medjutim, jos uvjek je nekakva tampon vremenska zona, pa jos nije na cisto ko je to pobjednik. Jerbo, znaju djeca postavljati zafrkana pitanja... Postavice dijete pitanje zasto Predsjednik potpisa kapitulaciju u Dejtonu... Postavice dijete mnogo pitanja...

Jer bitno je da djeca znaju da su od Ilira nastali, da su u Visokom najstarije piramide, da je Gavrilo Princip bio zlocinac ali da su Turci bili nasi oslobodioci, pa taman i po cijenu da je HKG glavu izgubio zbog tamo nekakvog vlastitog hira a moguce cak i nejebice :oops:

A kad neko ostavi link na istrazivanje koje kaze da SVI imamo maltene isti genetski materijal taj post se izignorise i tema padne u zaborav, jerbo nije to ta nasa istorija kojoj bi mi da ucimo djecu.
Nadam se da sam te pogresno skontala, a u slucaju da nisam:

Slazem se u vecini stvari koje pises...samo nikako se ne mogu sloziti s velicinom tvojih muda koja ti kao daju za pravo da kao...pretpostavljas da ja Turke smatram svojim OSLOBODIOCIMA!
To je tako nisko i podlo...jer po tebi je svaki Bosnjak- Zavalonac- a svaki Zavalonac Turcin? I jos uz to svaki od njih vjeruje da su Iliri pravili piramidu jerbo stuje Reisa koji je kao podrzao onog seljacica Semira...
Jerbo- ako je tebe drugarica uciteljica ucila da je sve ovako ili onako i da nikako drugacije nemere bit...moj balkon nikad nije bio tako ogranicen.
Moja muda su moj problem...

A s njima nema ama bas nikakve veze to smatras li TI Turke oslobodiocima ili ne, pricam o novoj istoriji, i o reviziji stare istorije. Sto se tice tebe osvrnuh se samo na onaj citirani dio, jer mi je zaista smjesno, a moze se reci i pravo nadmeno, podsmijavati se ljudima koji posvete zivot nekoj nauci, jerbo MI to MOZEMO i ZNAMO bolje... Koji qrac onda uopste djecu slati u skole? :?
Ne podsmijavam se "ljudima koji posvete zivot nekoj nauci"- nego sam se podsmijavala Darvinovoj teoriji...Citaj malo bolje moje postove pa onda glumi uvrijedjenu snasu. Takodje sam pisala kako je jadan onaj koji mu se znanje svodi na ono sto je naucio u skoli- jer mislim da to nije ni priblizno dovoljno. Bez nadogradjivanja tog znanja- ostajes tokmak. Haman se ne slazes...Jebe mi se.
I nije pitanje ko ZNA- bolje- vec sad nastavnici historije NE SMIJU- govoriti o nekim stvarima- kao sto nisu smjeli ni prije...I ne treba nama samo revizija stare istorije- nama treba revizija svih mogucih historija
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#36

Post by luciferino »

Može jedno pitanje, nevezano za Aliju...
Može li mi neko reći kakav je odnos prema Darvinovoj teoriji na fakultetima (PMF, Medicina, Farmacija)? Jel' evolucija još uvijek ok i priznata kao činjenica?
User avatar
trinaesti
Posts: 1106
Joined: 30/01/2005 20:26

#37

Post by trinaesti »

historija Republike Bosne i Hercegovine je za pametne...

a budalama je nacertanije karta svijeta na kojoj je bosna jedna od srpskih zemalja.
Locked